67" Jaargang. Donderdag 16 Juli 1914. «o. 14578 De Fransche hoeve Beis-abonnementen, Drankwet. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant .verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen* Prigs per kwartaal: Noor Schiedam en Ylaardingen £1. 1.25; franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Ylaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentdën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vöór een gur aan het Bureau Ibezorgd zijn. Burean: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Do Administratie van de „Schiedamsol ie Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonnée's, die voor "korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den lijd van een heele of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; 1 Geiet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat hij hen is ingekomen oen verzoek van KERST OOSTERIIOFF, lom verlof voor den ver koop van alcoholboudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop in de grootc zaal met den tuin van het pand Vellevestsingel 1. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen liet verleerten van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 16 Juli J.914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGER,WE1J, W. B. De Secretaris, V, SICKENGA Schiedam, 1G Juli 1914. ALBANIË. Al kleiner wordt bet gebied, dat nog dooi de troepen van den vorst wordt bezet. De Epiroten hebben thans ook Rit lisjta bezet en de inwoners ontwapend. Zij stonden gisteren ongeveer tien uur gaans- van Valona af, terwijl de stad ;um de andere zijde belaagd wordt door de opstandelingen, die haar tot op drie uren gaans genaderd waren. In een telegram aan iiet „Berl. Ta gehl." wordt bevestigd, dat Valona nou slechts voor enkele dagen levensmiddelen heeft en dat men ook in rogecringskrin- gen tot de overtuiging is gekomen, dat de stad niet te behouden is. Naar gemeld werd, zou gisteren een deel van de voor Durazzo geankerde flotille naar Valona gaan. De Epiroten ontvangen, volgens de Al- hanische Korrespondenz, hun munitie uit Janina (Griekenland), die lnm met Griek- Roman naar het Duitsch, van i LUISE WESTKIRCH. 33) •De meid riep hem aan tafel. Hel maal werd zwijgend verorberd. De burgeinee-.ii s' keek langs zijn zoon heen. Hij zou gaarm dien dwarskijker van zijn hoeve kwijt zijn als het koopcontract lusschen Nedderbofl en hem werd gesloten. 's Avonds zei hij„De turf ligt er al drie Jagen geladen. Jan moet ploegen en mij houden mijn bezigheden als burgemeeslci in Spreckholm. Maak jij je dus klaar. En no. Je moet van nacht nog mol het schip naar Bremen." Enno antwoordde haastig: „Klokke twee sta ik klaar." Die. opdracht ruimde voor hom een moei rijkheid uit den weg, over wier oplossing hij zich al suf gedacht had. Hij kon weg. van huis weg, onopgemerkt, zonder arc waan op te wekken. Dienzelfden nacht in de duisternis Hum de hij de zwaar heiaden schuit het kanaal in. De wind was gunstig, iiij kon het zwail geteerde zeil hijschen. En toen ging hij bij t roer zitten en gaf aan zijn gedachten den vrijen loop. Terwijl het vrachtschip, door een stijven zuidoostenwind voortge dreven, zwart als een spook lussrhen de vlakke weilanden op de beide oevers vooit gleed, nam zijn plan een steeds vast eren vorm aan. Ia de turfhaven van Bremen verkocht hij zoo spoedig hij kon zijn waar aan een sclie militaire auto's, die de Grieksche vlag voeren, vandaar wordt toegevoerd. Met het oog op de mogelijkheid, dat Va lona in handen der Epiroten valt, schrijft de „Wiener Allo. Zeitung", dat goed uur lichte kringen te Weenen er op wijzen dat de giootc* mogendheden, hoewel ze zich met de interne aangelegenheden van Al hst nië niet hebben bemoeid, toch met grillen dulden, dat als eer gevolg van de huidige verwikkelingen geraakt wordt aan het he duit van de Lomlensche conferentie o\ ei de grenzen van Albanië. Lit Durazzo wordt gemeld, dat daar be richten zijn ontvangen, volgens welke Maan dag zes Turksche officieren in uniform uil Dulcigno in Sliuer zijn aangekomen, die in het bezit zouden zijn van 5000 goudstukken. Volgens bebouwbare berichten uit het binnenland zijn Servische benden bij Tsa rora de Albnneesche grens overgetrokken, hebben het dorp bezet en zijn krijg-ope ralies tegen Albanië begonnen. Uit Sofia wordt aan de „Köinische Zei tung" gemeld, dat de Russische regeering heeft goedgevonden, dat Roemenië opdracht krijgt, in Albanië tussrhenheide te komen. De zending van Toerehan pasja naar lier lijn hoeft ten doel, onk Duitseliiand'-. toe Hemming voor dit plan te krijgen. Met voldoening constateer! men te Sofia dat Europa niet zal dulden dut de Alliance sche crisis zich buiten de grenzen van Albanië uitbreidt. Krachtig optreden tegen de Servische en Grieksdie .stokebranden acht men daar onvermijdelijk. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Sir Carson die nog steeds in Ulster verblijf hield, is gisteren door een drin gend telegram uit .Westminster naar Lon den geroepen. De stoomboot wachtte hem in Liverpool om liem op te nemen. Die overhaaste ontbieding van Carson door de regcering wordt na de pessimistische rede voering, gisteren door Lord Morley ge houden, als een goed teeken beschouwd. F r a h k r ij k. De Kamer had Dinsdag wel dobegrooling voor dit jaar aangenomen, maar nog ni,et overeenkomstig de wenschen van den Se muit. Er bestonden tusachen beide Kamers nog eenige verschillen in zake de wel op de inkomstenbelasting, die eerst gis teren na overleg uit den weg werden ge runnel. Daarop is de begroeting definitief aangenomen en werd cle zitting van he! parlement gesloten. In verhaald met deze vertraging lieeil president Pouinearé gistermorgen zijnvooi genomen reis naar Rusland niet kunnen der daar aanwezige kooplui en liet 't opia den aan de vrouwen over, die daarvnoi de brokken kregen. Hij zelf ging naar het stafion en bestu deerde daar de verschillende reisroutes. Juist, liij kon dien dag nog naar Hanno ver komen en 's nachts ook weer terug Hij had zijn Zondagsclie kleeren niet durven meenemen en dus stapte hij in zijn schip perskif| in den trein. En tijdens de l,mg<» reis hield slechts deze oene gedachte hem bezig: ,,lk duld T niet, dat mijn vadei een schurk en bedrieger van zichzelf maakt. Ook voor geen dertigduizend marken duld ik dat." Fn Hannover informeerde hij waar de ingenieur Nedderhoff woonde. Hij kocht een sluk brood bij een bakker en een siuk worst bij een slachter. En de hakker moest het adresboek voor hem opslaan. Nu wist hij nauwkeurig straat en nummer. De gas lantaarns en electrisrhe booglampen brand den reeds helder, then hij Neddorhoff's wo ning bereikte. De meid wilde hom in liét eerst niet binnen laten. Mijnheer .Wilder hoff was niet tc spreken, zei /ij met een scheoven blik naar zijn werkkiel. Maar En no liet zich niet afschepen. „Zeg, dut Rrinkmeier uil Sproekhohn ei. is," beval hij. Twee minuten later stond hij voor Nel de rli off. „U is toch burgemeester Rrinkmeier niet,' zei deze verwondend. „Nee, maar zijn zoon." Kntio streek zi< li over hot voorhoofd. Hij had er den ge- lieelen nacht en den geheelen dag over nagedacht hoe hij dc zaak zou inklecden om te overtuigen, zonder zijn vader bloot te stellen. Nu vond hij de uitvoering moei» ijk. Eindelijk zei bij langzaam, elk woord overwegend: „Ik wou u alleen dit zeggen: Prijs der Advertentiën: Van 18 regels fl. Ö.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Gro-ofe letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden, [Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van *40 cents per advertentie; bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. aanvaarden. Men verwachtte nu. dat de president hedenmorgen naar St. Petersburg zou lertrekken. Duitse. li land. De kroonprins beeft, naar aan de ,,N. R. Ct" wordt geseind, aan den gepen sioneerden luitenant kolonel H. Frohenius, die een brochure ge-chreven heeft onder den titel „Des Deutsche!) liei'dies Schiek- sais-Tunde"', het volgende telegram gezon den: ..Ik heb uw ,vooihoffelijke brochure met de grootste belangstelling geiezen en wen-sch haar in ons Duitse he volk de grootst mogelijke verspreiding toe." Dit telegram zal zeer de aandacht trek ken, daar de brochure tot dc volgende i oni'lu-de komt: „Dc geprikkelde wraak zucht van Frankrijk tegen bet Duitsche rijk, de ontvlamde haat van Rusland tegen Oo-fennjk-I Iongarije, dat zijn streven inden wieg staat, hebben in beide landen een geweldige opdrijving van oorlogsuitrustm- jgon veroorzaakt, die slechts een korten tijd gehandhaafd kan worden. Feitelijk is deze voorbereiding niet meer te onder scheiden van gereedheid voor den oorlog en in het voorjaar van 1915 zal deze zoo volledig zijn, dat men iederen dag het binnenrukken ka.n verwachten van zoo ge weldige legers als in Europa, ja, op de golieele aarde, nog nooit aanschouwd zijn. Dan zal voor het Duitsche rijk en voor zijn bondgenoolen de Schicksalsstunde .slaan." L R tl 1 g a r ij e. In de Sobranja hebben gisteren de op positiepartijen uit alle macht getracht de behandeling van het webontwerp betref feilde de leening te verhinderen. Wegens het Lawaai moest de zitting e<>n tijdlang worden verdaagd. t Na de heropening las.de rapporteur onder Hevig rumoer de memorie van toelichting van het ontwerp voor. Terwijl voortdurend stormachtige toonee- lon werden afgespeeld, bracht de voorzit ten' liet [ontwerp in stemming. De ver- eenigde meerderheid sUk de handen op, waarna de president liet ontwerp voor aan genomen verklaarde en onmiddellijk ,dezit ting sloot. D|e oppositie protesteerde heftig tegen deze handelwijze van den voorzitter. Mexico. Eindelijk, nu de opstandelingen tot bijna onder de muren der hoofd.-tad zijn gena derd, hoeft Huerta toegegeven. Om vier uur gistermiddag beeft hij, naar officieel wordt meegedeeld, zijn ontslag hij het congres ingezonden. t'arbajai, de minister van buitenlaiul- liet stuk land. dat u ons afkoopen wil, koop dal niet. Dat is niks waard," Necldorhnff trad verschrikt achteruit. „Laat uw vader mij dal zeggen?" Enno antwoordde daarop niet. „F meent, dal er petroleum in zit. Maar dat zit er nii'l in. of toch niet voldoende." Nedderhol'f schudde zijn hoofd. „Waarom vertelt u mij dat? Als dat land werkelijk nieU waard wa.s, wat ik nog betwijfel, dan /.oudt gij immers des te heter zaken ma ken. Gij lieden daar in het veen, neemt locli anders wat gij krijgen kunt." Enno krees- een kleur. „Wat wij niet bei werk van onze handen en in het zweet van ons aangezicht gezaaid en geoogst heb ben, dat mogen wij niet onder den prijs veiküopen. Maar rogge verkoopen en dan -docht.-, kaf leveren, dat is hij ons Rrink- tnciei-s tot dusver geen mode geweest." „Mooi gezegd," antwoordde Nedderhoff, die niet aan onbaatzuchtigheid bij hot doen van zaken geloofde, maar jonge man, iioe kan u me! zulk een zekerheid weten, dat ik met mijn nauwkeurige onderzoekin kingen als deskundige in een dwaling vol keer, wanneer ik op het stuk heidegrond oliebronnen vermoed „Ja, weet u," antwomdde Enno. „reeds óór u heeft een gestudeerd man zijn tijd en moeite op dat stuk land verkwist. Ik heb zijn naam opgeschreven." En bij haalde een ei fi onimeM papier uit zijn zak en gaf Nedderhoff dal. J)e ingenieur la.s met verbazing den naam \au feil autoriteit iu zijn vak. „Reeft die man werkelijk op het sluk grond, waarover ik mei uw vader onderhan deld heb, olieafsclieidingen onderzocht?" „Dat moei al wel een vijftien jaar ge loden zijn en 't is zeer geheim gehou den." Enno streek nogmaals met zijn hand jgfhe zaken, volgt hem op als president. AUe leden van bet kabinet hebben ook ontslag genomen. De treinen, die het gezin van Huerta en erheen ge n. werden hedeno-htend 1" Pur-r to Mexico verwa -hl. De NeJeijand.r®| kt ni- ser „Kortenaer" heeft gisteren Wm t'inz veriaten. Men vermoedde, dal het -'hip naar Puerto Mexico stoomde, om d I vlu- h- telingen aan boord te n«ifn. De Amerikaansclie president, Wilson, beeft een telegram ontvangen van een lid der orde van Christelijke broeler--, inhou denih», dat de directeur van dc school dier orde te Zacateeas is vermoord en zeven broeders gevangen zijn gezet. Het zijn allen Franschen. RHderonle. Bij Kon. besluit van 13 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranie-Nassau, C. Th. Salomons, gewezen hoofdredacteur van het maandblad Tiet Gas, te Rotterdam. Ylootplaauen. De minister van marine heeft gisteren vice-admiraal Tvdeman in audiëntie ont vangen, na diens terugkeer uit Neder!. Io dic, waar hij in verband met de vloolplan- nen vertoefd heeft. Opzichter vermoord. Bivak overvallen. De correspondent te Batavia van de „N. R. Ct." seint; In verband met den op den opzichter Heins gepldegden moord is een afdeeling militairen in drie auto's naar Lhong \>r- trokken. De gouverneur- .is er per stoom schip heengegaan. Gisternacht. ïs het marsebbivak in Oen ga vallen; onzerzijds is daarbij een fusïliet gesneuveld. Het blad voegt, hieraan toe: Oenga ligt in de onderafdeeling Koeala Oenga, afd. Westkust van tjeli. Het is de streek, werwaaii.s de deelnemers aan den moord op luitenant van Kraglen c.s. zich hadden teruggetrokken. Het overvallen marsebbivak zal wel betrokken zijn ge weest door de patrouille, welke thans die streek afzoekt. De Cblneczen protesteeren. Reuter seint uit Batavia .De Chineesche kolonie hier ter slede heeft zich telegrafisch tot de Chineesche regcering gewend met liet verzoek, dat zij krachtige maatregelen neme tegen het doodschieten van dobbelaars en de inval len in de kolonie door de Nederland--rh Indische politie. De „N. B. Ct.", herinnerende aan het telegram, van haar correspondent, van 7 dezer, merkt hierbij op: over liet voorhoofd. „Als de man nog leeft, dan kunt u immers hij hem navraag doen. En als u liet dan nog koopen wilt, dan staat u niets in den weg." „Zeker, hij leeft nog." Nedderhoff wist niet wat hij van de zon derlinge waarschuwing moest denken. „Wenscht u misschien iets, dat ik voor u doen kan. mijnheer Brinkmeier? I* is hier vreemd in de stad." Enno haaide zijn horloge te voorschijn. „Ik moet op staaiiden voet weer ver!rek ken." De ingenieur wilde zijn gast ten minste een veifrissching laten voortzetten. Enno bedankte ook daarvoor. ,,'k Heb nog maar amper den tijd." Óp een draf bereikte hij den trein en reisde 's nachts terug. Lang voordat de late Septembcrzon aan den hemel verrees, boomde hij reeds weer zijn schuit uit de tui [haven in het kanaal en stroomop-waarls naar Spreckholm. Hij had den vorig en nacht weinig geslapen. In dezen sliep hij in 't geheel niet. Maar een gevoel van innige voldoening deed hem zijn vermoeidheid en uitputting vergeten. „Ik sta op legen je vloek, jij, man on der de dennen Zoo lang ik er wat aan doen kan, zal ik wel zorgen, dat geen Brink- ineior zijn rustig geweten weer verkoop! voor een handvol geld."' Pas 's nachts kwam bij "thuis. En zooals zijn hoofd op het kussen viel, zoo bleef liet liggen, Enno sliep, totdat het ontwa kende leven op de hoeve hem wekte. Bij de morgensoep telde hij zijn vader het geld voor de turf in, de hand. Toen de maaltijd was afgeloopen zond Brink- meier zijn zoon ver weg liet veld in. Hij zelf bleef thuis. De brief met de contrac ten was. gisteren niet verschonen. Vandaag moest die bepaald komen. Brinkmeier stond op de kanaalbrug en keek, met de hand bo ven zijn oogon, over de lange dorpstraat naar den postbode uit Die kwam einde- Het is niet aan te nemen, dat Reuter ditzelfde feit acht dageii later zou seinen. We lezen dus uit dit telegram, dat de Chi neesche kolonie te Batavia "jjet verzoek van hun iandgenooten te Semaraua steunt We kunnen de gevolgen van dit optre den dc-r C'hmeezeu gerust afwachten: we zullen ook in onze koloniën baas blijven in eigen lmi«. Is er geen Chinees zon der bepaalde noodzaak doodgeschoten, dan /al, ook zonder dat de Chineesche regee ring daarin wordt gemengd, gerechtigheid geschieden, en niets anders. Begrafenis Thomson. (Vervolg.) Te 3.50 werd Groningen bereikt. In dich te rijen staan de menschen langs de spoor lijn; de muziek van het 12e regt zet da delijk een weemoedig lied in bij den ge- openden lijkwagon. Generaal Ophorst ver klaarde zijn regeeringsopdracht geëindigd en draagt het lijk aan kapitein Thomson over. Deze brengt dank aan liet 12e regt. Thomsons regt neemt nu de eervolle laak over. 'Onderofficieren dragen de kransen naar den rouwwagen, waarvan de bran dende lantaarns met krib omhuld zijn. Luit.-kol Staal leidde in Groningen de plechtigheid Aan het station waren enkele Raadsleden tegenwoordig. Kransen werden nog aangeboden; Namens den vorst v. Wied, bet 12e Regi ment Infanterie, de onderufficicrsvereenij. ging „Ons Belang", de vereeniging van le den behooicnde tot het wapen der Kon. Maiechaussee beneden den rang van offi cier en tal van andere. In den stoet werd ook meegedragen de krans van do kameraden uit Durazzo. ver welkt en verdroogd, maar o zoo welspre kend. Een reusachtige menigte wachtte den stoet o]>; de laatste reis was een tocht van hartelijk en eerbiedig huldebetoon. Langs een grooten omweg werd naar het kerkhof gereden. Achter de lijkkoets reden 10 volgkoetsen; voorop gingen twee secties vuurpelotons onder kapitein De Bas. dan tamboers, dan stafmuziok; overigens was de opstelling gelijk aan die te Amster dam. Even voor de aankomst kwam een wolk breuk over Groningen neer, maar het was weer droog geworden. Te halfvijf zette de aloet zich iu beweging en te 5 uur werd het keikhof bereikt, waar de luit.- kol. Staal het woord voelde. Spr. eindigde melde woorden: (lij hebt riiet, tevergeefs geleefd, zijl niet tevergeefs gestorven. Aanvaard de laatste hulde van uw re giment, gij licht uw leven wel volbracht, nu komt de i ust. Rust zacht, brave kameraad. Pesl bestrijding. Bij het eerecomité voor de pesLbestrijdiog kwam tot dasver ruim f 200.000 in. lijk, groette en ging voorbij. De bur gemeester vestigde verlangend zijn oogen op den postzak. Hij moest zich geweld aan doen om den bode niet nan te roe pen. 'Den volgenden dag herhaalde zich dit aJles weer. En dag op dag wachtte Brink- meier. Zijn humeur werd steeds slechter. Het dienstpersoneel ontweek hem uit vrees voor zijn toorn en Alheid ruimde angstig zoovee] mogelijk uit den weg wat hem zou kunnen hinderen. Eindelijk, den vijf den morgen, slak de postbode hem reeds van verre een brief toe, een eenvoudigen, blauwen handelsbrief. Wantrouwend draaide Brinkmeier dien in zijn hand om. Kon dit kleine couvert twee contract-exemplaren bevatten? Hij riep om zijn bril, zocht in de lade daarnaar en zag hein niet van zenuwachtigheid. Alheid moest hem dieri aanreiken. Hij hevorul zich in de keuken. Knecht en meid waren builen aan het werk, Krisjan z.it op school. Slechts de boerin was aan wezig en Enno. Deze keek vol spanning zijn vader aan en zag zijn bruin gezicht koperkleurig Var deal van toom en teleur stelling en weer verblonken tot een gal achtig groen, terwijl zijn smalle bovenlip zucht begon te beven. Ingenieur Nedderhoff schreef, da.t hij vol gens de verklaringen van een deskundige lot de overtuiging was gekomen, dat hot slid, in kwestie geen petroleumbronuen van eenige heteekenis bevatte. En daar burge meester Brinkmeier immers zelf voor het voorhandeu ziin van aai/lol ie geen garan tie kou of wilde geven, zag hij voor goed van hel koopen van den heidegrond laf wat hij zich veroorloofde hierbij* mee tc doelen. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1