67"" jaargang. Vrijdag 17 Juli 1914. rio. 14579 De Fransche hoeve Keis-abonncmenten. Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. OlEDAIVliÜllE COURI IT. Deze courant verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs !per kwartaal: [Voor Schiedam en Y laardingen fi. 1.25, franco per post 1.65, Prijs per week: iVoox Schiedam en V.laardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags yÓór een Uur aan het Bureau jbezargd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën": Jan 16 regels fL Ö.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond yersdhjjnen; worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs ïan 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. De Administratie van de „Seliiedamsche Courant" is gaarne beroid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonnee's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan him tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. 0 Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter algemcene kennis, dat ingc polge raadsbesluit van den 14den Juli j.l aan de straat loopende van den llavendijk, achter langs de Fabrieken van de firma Briee Why te Sons Ltd. en de X. Y. Corn. Swarttomvs Machinefabriek en Con structiewerkplaats. den naam is gegeven van Havenstraat, en dat in verband daar mede aan de ontworpen haven en de Oo-to lijke kade van die haven, de namen zijn gegeven respectievelijk van Wilhelminaha ven en Wilhelminakade. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. (Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien het verzoek van de N.V. GLAS FABRIEK „DE SCHIE" om vergunning tot het uitbreiden harer machinale fles- schenfabriék, staande aan den Buitenha venweg 146, kadaster „Sectie L. no. 1914, door bijplaatsing van een electromotor van 50 'P.K. drijvende gen ventilatcur. Overwegende, dat hel deskundig ondet- zoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is. Gelet op art. 8, 2e alinea, der Hinderwet, Besluiten de beslissing over .genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 16 Juli .1914. Burgemeester en Weihouders voornoemd LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA Roman naar het Duitsch, van LUISE WESTKIRCH. 34) Met een vloek wierp Brinkmeier den brief op de tarel en Alheid zag tot lm ar schrik in zijn oogen weer den Brinkmeiers drift oplaaien, die haar zachtheid en schi an derheid jarenlang in toom hadden weten te houden. „Hinnerk I Vader!" „Zet je de nieuwe kales maar uit "i hoofd. En alles wat jij je anders nog mi-* schien hebt gewenscht. Dertigduizend mar ken alle duivels I Dertig duizend mar ken zijn me uit de vingers gegleden 'k Ha l ze zoo of zoo gepakt en weg zijn ze, als weggeblazen!" Hij luisterde niet naar haar ka] moerende woorden, maar stompte niet kracht zijn vuisten op de tafel en zei grimmig bij zichzelf: „Maar zoo iets komt nie! van zelf. Ik weet wel, ja, ik weel wel wie daar achter steekt Altijd die eenc. die mij overal nasluïpt en snuffelt en loert hoe hij mij kan benadeelen. Dat is de deskundige, die gemaakt heek, dat mijn doriigdutemd m,li ften naar de maan zijn. Maar laai mij hem eens te pakken krijgen! Laat mij hen eens te pakken krijgen 1 Hij hield op eens met spreken op en tuurde door hel raam naar het veen, in de verte, waar, achter het akkerland der Brlnkmeiers, achter den paal met de kast voor den burgerlijken stand, Lucike Voss op zijn slangachtige wijze door het hoogo heidekruid ging. „Daar is hij 1 Nu kunnen wij op staanden yoet afrekenen I" Schiedam, 17 Juli 191.4, OOSTENRIJK EN SERVIË. In een hoofdartikel van de „Times" wordt i de verhouding tusschen Servië en de Donau- monarchie besproken op een wijze, die te Belgrado diepen indruk moet hebben ge maakt cn waarin de bezadigdheid van Oos tenrijk wordt geprezen. Terwijl, zoo schrijft het toonaangevende Londensche blad, offi cieel de houding der beide regeeringen cor rect is, is de pers vari beide landen in den strijd, gewikkeld, die ten slotte tol onheil spellende gevolgen zal kunnen leiden. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat de groote meerderheid der vcrantwooidc- lijke bladen iri de Donau-monarchie, hel voorbeeld van den keizer volgen en don moord te Serajewo met bezadigdheid en voorbehoud bespreken. Zij eischen met hot vol»le recht een uitgebreid onderzoek naar alle omstandigheden, waaronder de mis daad plaats had, zoowel wat haar aard betreft als wat aangaat hel opsporen van alle vertakkingen der samenzwering, die ongetwijfeld achter liet gebeurde Maat. Met hetzelfde recht eischen zij alle tegemoet komingen en hulp noodig bij dit onderzoek en 'n overeenkomstige bestraffing van allen, die aan de misdaad zullen blijken schul dig te zijn. Hiermede, zegt de „Time.-.", stemmen wij allen in, en dit is een plicht, die Servië aan zichzelf verplicht is te ver vullen, en die het ongetwijfeld zal nako men. De onverantwoordelijke en uitdagende taal van talrijke Servische bladen, zoowel voor als na het drama van Serajewo heeft Europa ontstemd en Servië van de sym pathie der beschaafde wereld vervreemd. De eenige verstandige en eervolle koers voor Servië is, dat het uit eigen beweging tot een onderzoek zal overgaan en een volledig rapport daarover aan de mogend heden zal voorleggen. Anderzijds zal de Donau-monarcliic er aan moeten denken, dat het Zuid-Slavische vraagstuk, "hetwelk een deel uitmaakt van de betrekkingen tot Servië, op een voor de monarchie bevredi gende wijze, niet door gewold noch door be dreigingen met geweld, kan worden opge lost. Elke poging in deze richting zal een nieuw gevaar voor den Europeesclien vrede opleveren. Tol dusver heeft Oostcnrijk-Hon gurijc met zelfbelieersching en terughou dendheid gehandeld, en het is ernstig te hopen, dat het tot het einde toe daar mede zal voortgaan. Tol zoover het Engelsehe blad. De militai ri-lisehe Weensclie „Reichspost", die een beslist optreden der Donau-monarchie tegen Servië voorstaat, schrijft, dat de Oo-temijk- sche regeering nog het inzicht schijnt 1e Hij stopte met bevende vingers den bri-f in zijn zak, rukte op de deel, in 't voorbij gaan, een bijl van den muur en wilde naar huiten stormen, den vijand tegemoet, Alhcid gilde: „Ennoi Enno! Houd vader tegen!" Zij zelf hing zich aan den ami arm van den fazenden man. Nu trad Enno zijn vader in den weg, bleek en vastberaden. „Pak Luorke Voss niet aan, vader. Die heeft aan deze zaak pari noch deel. Jou handel met Nedderhoff heeft geen vijand je doen mislukken. Dat heeft iemand ge daan, die het goed met je meent." Brinkmeier luisterde verbaasd. Imnnd, die 't goed met hem meende en hem der tigduizend marken afhandig maakte? Dat moest een gek wezen. Reeds kwam er een vermoeden bij hem op. En de adertjes in zijn oogappels sprongen van tooinepioxo woede. Met bloed doorloopen o igen .stam de hij zijn zoon aan. „Wee! jij er van af? Wie dan? Wie dan?" „Ik." „Enno!" kermde zijn moeder. „Ik hen naar ingenieur Nedderhoff toe gegaan," bekende Enno, „en heb hem ver leid, hoe het met de zaak is gesteld. .Ik moest dat doen. En al had h>j honderd duizend marken voor je op de tafel neer- geleld onze rechtschapenheid en den eerlijken naam van ons Brinkmeiers kan niemand met geld betalen!" Het bleef oen o ogenblik doodstil op do deel. Toen begon Brinkmeier langzaam en zacht, maar zijn stom zette ziah onder liet Spreken tot haar volle kracht uit. „Zoo jij! Dus jij! Mijn eigen zwin haalt mij, wat mij toekoml voor den neus weg, achter mijn rug, achterbaks, als mijn ergste vijand. Maar ik duld geen vijanden in mijn huis. Wie mijn brood eet, moet mijn woord spreken. Ga mijn huis uit Hij zag Alheid's wanhoopsblik niet. Wij zend liicf hij zijn hand op. zijn toegedaan, om alle oplossingen open te laten. „Men kan dit begrijpen en billijken, mits zulks niet het begin is van futlooze zwakheden, waarmede men tot dusver voor de monarchie, onder den naam van den vrede, zooveel onheil beeft gesticht. Het zal spoedig moeten blijken, of thans wer kelijk mot de tot nu too onheilvolte fou ten gebroken zal worden, die oils tot den bloéd-Zondag van Serajewo hebben ge voerd." GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN. Engeland. Te Londen is gisteren een vergadering gehouden van de besturen van het Yer- cenigd Verbond van machinisten en van de Yereeniging van seheepsrnachinisten en .-cheepsbouwers, waarin beraadslaagd is over de definitieve houding ten aanzien van de staking der machinisten op de nachtbcoten. In een openbaar gemaakte verklaring wordt gezegd, dat de besturen besloten hebben om aan de machinisten van alle schepen, die" bij het conflict zijn betrokken, last te geven tot staken. Men zal krachtig optreden om de staking spoedig met Suc re ten einde te knunen brengen. Gedele geerden zijn naar de haven.-- in de provin cie vei trokken om de actie te leiden. Frankr ij k. Hel congres der Fransche socialisten heelt gisteren een motie aangenomen,voor gesteld door Jaurès en Yaillant, waarin de mo tie van Kopenhagen is weergegeven met de volgende toevoeging Het congres beschouwt onder de midde len om oorlog te voorkomen en te verhinde ren en de regeeringen te dwingen haar toe vlucht tuf arbitrage te nemen, bijzonder doeltreffend de algoineene werkstaking, ge lijktijdig en internationaal, georganiseerd in de betrokken landen, benevens het voeren can een populaire actie in den meest ac- tucelen vorm. Voorts nam het congres eenstemmig een motie aan, ton gimste van autonomie voor El7a »-Lo tb a ri n gen A 1 b a n i 1 Blijkens een Reuterlelegram uit Durazzo is daar gisteren niets bijzonders voorgeval len. Uit Valona zijn er aangekomen het door kapitein Ghillardi uit Kpinis meege brachte kanon en vele machinegeweren. Liealoten is Durazzo in geval van een aan val tot het uiterste te verdedigen. Ver scheidene gendarmerie-officieren uit de ge- Vallen -teilen zijn er thans aangekomen, Volgens hoL Stefani-agentschap heeft ls- mael Khemal bey Woensdag de bevolking van Valona bijeengeroepen en haar opge- „Uit mijn huis! Als je over een kwar tier nog binnen ïeze muren bent, dan drijf ik je met de mestvork de straat ,op. Dan kun je geld en verdienste nis slijk beschouwen en op Je eigen kosten voor de deugd in persoon en mallejan spelen. Uit mijn oogenJe zult er niets van Susten van mijn geld en goed, dat jc veracht cn verminderd hebt," „Wel," zei Enno, wiens tanden van Ze nuw a.cL tig Leid op elkaar klapperden, „dan zal ik wel moeten gaan." ..Vader," zei Alheid snikkend en met uiwiongen handen. „Vader, waar moot dc jongen heen als je hem zoo op stel ,en -prong op straal zei?" Rrinkiueier lachte schamper, „Mank jij je om dien bezorgd? Als voor hem do btoodmand ie hoog hangt, dan zal hij wel gauw bij Trina Düpke binnen kruipen ten minste als die een uit zijn huis gejaag de!). bedelaar dan nog wil opnemen." De biltere hoon deed ook in Enno de woede iveor oplaaien. „Je vergist je, vader," riep hij woe-t. „Op mijn trouwdag zullen de Spreekhoi- mers geen dooile deerne uil den zwarten poel haten V' En daarop stormde hij naar zijn kamer om zijn kleeren bijoen le zoe ken. De arm van den burgemeester, dien hij juist in nijdige woede had opgeheven, viel langzaam neer. Als cc-n sluier kwam er een waas over zijn gezicht. Alheid tastte ontsteld naar zijn hand. Maar hij duwde die weg. „Raak mij niet aan." En met zwaren tred begaf hij zich naar de kamer en sloeg dc deur met kracht dicht tusschen zich en de vrouw, die bijna dertig jaren zijn leven deelde. En Alheid wist hetnu kwam zijn donker uur. Hel uur der schimmen. Uit de dolzinnige woor den van haar zoon was de doode verrezen, wekt, zich den naam der Skipetaron waar dig te betoonen, de wapenen ter hand te nemen en 3e .stad tegen don aanruk- kenden vijand te verdedigen. De bevolking riep geestdriftig: Leve Al Lanië. leve onze koning Wilhelm. Er is een commissie gevormd m 4 op dracht de middelen hijeen te brengen om de vluchtelingen uit liet door d.* oj.-linde lingen bezette gebied te hol] en en voor de gezinnen van de verdediger, dm- stad te zorgen. Uit Koritsa, Tepelen, Be rat on Fieri zijn groote scharen vluchtelingen l' Valona aan gekomen, die verHlen van schrikkelijke gru welen der opstandelingen, die branden en moorden. Ook de Albaneesche troepen uit genoem de steden zijn in wanorde en gedemorali seerd hierheen gevlucht. Tripolis. Volgens berichten uit Rome hebben de Italianen bet kamp dor rebellen bij GerJis aangevallen en in brand gestoken. Laatstge noemden verloren meer dan 150 man. Van de Italianen sneuvelden 5 Askari» en wer den 11 gewond. Mexico. De verandering in de regeering wordt, naar Heuler uit de hoofdstad seint, door de bevolking kalm opgenomen. De politie onderdrukte enkele weinige betoogingen. Voor zijn vertrek bracht Iluerta nog een bezoek aan liet presidentieel© paleis om Garbajal geluk te wensrben. Men verwacht dat het nieuwe ministerie heden zal worden gevormd. President Wdlson heeft verklaard, dat hij de regeering van C'arbajal niet zal crK-nnon. Chin a. De Chineesehe legatie in Den Haag die te Peking inlichtingen heeft gevraagd be treffende het bericht der vorming in llankan van een troepenmacht van 50.000 man on der den naam van „Derde Chineesehe Re vo'utie" met het plan spoedig tol daden over te gaan, meldt dat zij van de Chinee sehe regeorina een ïnededeeling heeft ont vangen inhoudende dat dc geruchten, die in de Europecsche pers over genoemde re vcluüonnaire beweging zijn verspreid, van alien grond ontbloot zijn en dal de meest volmaakte orde in de vallei van de Jnngl.se heerscht. De Noorsche reis van Prins Hendrik. Omtrent het verblijf van Prins Hendrik in Rusland meldt men liet volgende. "Woensdagnacht jl. is de Prins niet dc leden van zijn gevolg gereisd naar Vloskou. die telkens weer in haar leven ingreep en al haar vreugde in de kiem smoorde. Deemoedig berustte zij daarin. Het was niet de schuld van haar Hinnerk! JleL was dc vloek, die op de Brinkineiershocve drukte. Nadat zij voorhoofd en oogen met wa ter had afgekoeld, sloop zij met bevende knieën naar de kamer van haar uit liuis verslootcn en van zijn nalatenschap beroof den zoon. God kon alleen weten of haar oogen dien niet voor het laatst zagen, haar oudste, haar lieveling, die zooveel vao haar Hinnerk had en danioni eeuwig met hem in twist was. 'Zij drukte de klink neer o'i trad binnen, „Mijn jongen! Mijn jongen! Heeft dit. moeten wezen?" Enno had zijn beste kleeren, mei zijn ondergoed in een kistje geworpen, Ixme vens een paar portretten, die hoven zijl commode hingen, liet portret van zijn moe der en dat van Frits Overdiek. Hij wa juist bezig den deksel te sluiten. „Dat laatste had ik niet moeten zeggen om jou niet moeder. Daarvan heb ik spijl." Alheid ging op de groole ki-t zitten wanl haai' voeten weigerden liaar don dienst. „Dat Annmnrei Ttademnkor wegens va der haar leven in den zwarten poel heeft moeten laten, dat hebben de Spivckholmor mij al heet -poodig verteld. Maar moet ik je vader daarom niet goed gezind zijn dat hij mij liever wilde hebben, dan die arme deern? Nee, zijn lasten zijn mijn Kasten. Die dragen we samen. En nu draag ik ook nog jou last mee, Enno. Wat zal er van jc worden, als vader je onterft en jij de hoeve niet krijgt? Je licht niets an ders geleerd dan het land bebouwen. En je koppig hoofd buigen, -dat kun je im Allen hebben verblijf gehad in het Krem lin al- gasten van den Tsaar. Vrijdagnacht keeil Z. K. IJ. naar St. Petersburg b'xug, ten einde Zaterdagavond de reis naar Stock holm voort te zetten. Z. K. H. heeft van den T-aar liet groot kruis van de Andreas-orde ontvangen. A o< G- zijn benoemd tof grootkruis van de St StanislaS'Orde de heer von Bulow-Stolle, h< gevoegd aan Z. K. H.. en tot comman- dem der St. Anna-orde luitenant ter zee le kl. Rij: de Vroe, adjudant van den Prins. Onze marine. Blijkens bij het departement van marine ingekomen berichten zijn Hr. VI-. torpedo- booten G G en Parigrango, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste kla-se F. ,T. Witteveen. en Hr. Ms. torpedobooten: fl 13. G 14. G 2 en Tangka. onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse jbr. J. C. A. van der Wijek, in den avond van 15 Juli jl„ resp. van Hellevoet-luis en Willemsoord vertrokken, met bestemming naar Edinburgh. Onze ministers. De mini-ter van marine gaat in het laatst van deze week met een maand vacan- tie buitenslands. Jhr. nir. J. Koël. f H. M. de Koningin heeft van Haar deel neming in liet overlijden van den vke- pre.-ident van den Raad van State, jhr. inr, J. Röoll, door het zenden van een krans doen blijken. If. M. de Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis van den vice-president van den Raad van Stale op het kerkhof te Leu-- den laten vertegenwoordigen door den ka merheer baron van Hurinxma tlio-e Slooten, 3ieustdoende hij H, VI. Soc. Hyg. Ver. van Dernocr. artsen'. De Sur. Hvg. Yereeniging van domoor, artsen en apotheker- heeft opgericht een advie-lmvenu, ten dienste van Kamer- en gemeenteraad-loden, organisaties, enz. In dien voorlichting <>p sociaal-hygiënisch ge bied verlangd wordt, worden de adviezen gratis uitgebracht. Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de Yereeniging voor Vrouwenkiesrecht en afgevaardigden naar do door die vereeniging to houden zomer vergadering te Deventer, zullen a.s. Zater dagnamiddag door liet gemeentebestuur van Deventer ten stadhuizc worden ontvangen. Kottorilamsclie havens. Door B. en W. van Rotterdam is aan deu Raad een uitvoerige nota gericht betref fende de wenschelijkheid van meerderen mors niei eens voor je eigen vader. Wat wil je in den dienst bij vreemde mensclicn beginnen „Vloeder," antwoordde Enno mei beven de lippen. „Hot is zooals het is. Komt tijd komt raad. Schrei niet om mij cn heb geen zorg over mij. II: heb dat moeten doen, want ik wilde bevrijd worden va.n den ouden Brinkmeiersvloek. Onze lieve lieer moge mij helpen." Alheid diepte uil haar ruk een zwaar zakje op. „Ik heb dit opgespaard voor het geval dat de nood aan den man kwam. En die is er nu. Schrijf mij, mijn jon gen, waar je bent. Schrijf mij en schaam je niet, al mocht het je ook eens niet goed gaan, Nee, nee, dal mag vader mij niet ver bieden. Zoolang ik op do wereld ben, heb je oen moeder. Denk daaraan." „Moge het je goed gaan, moedertje." Zijn stem beefde, haastig keerde hij zich om. En hel volgende oogenblik verliet hij het hui- en stapte over de brug. Het sneed bom als een me- door de borst, toen hij zijn voel nu voor goed van zijn eigen opi vreemden grond zette, den bodem den rug toekeerde, dien hij lieploegd, bezaaid on waarvan hij geoogst had dien hij van zijn kinderjaren af al- zijn onvervreemd baar eigendom had liefgehad. Re herfstwind suisde door de hoornen, de wolken trokken donker en lang voorbij en van de berken aan het kanaal ritselden, dc eer.-le gele bladeren naar bc-nedeu. Al dus scheidde Enno Driukmeier van boevo en geboorteplaats. (Wordt vervolgd)j

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1