67"" Jaargang. Dinsdag 2! Juli 1914. no, 14582 De Fransche hoeve. Deze courant verschijnt dagel ijks» met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs par kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingen £lt 1.25^ franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Noor Schiedam en Xlaardingen 10 cent,- Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags yèór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prjjs der Advertentïëni Nan 16 regels fl. Ö.92; iedere regel mee® 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordedige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn grabs aan het Bureau te bekomen, In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van *40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Aug. «.a. op de „Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan har» abonnée's, die voor korten of langen tijd. op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heelo of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. BUITENLAND. Schiedam, 21 Juli 1914. FRANKRIJK EN RUSLAND. De pre«ident der Fransche republiek, de heer Poincaré, is gistermiddag, aan boord van het slagschip „ha France", te Petei's- burg aangekomen. Op de roede had reeds de begroeiing plaats tusschen dc hoofden der beide in hechte bondgenootschap levende stalen. De tsaar ontving den Fransehen pre sident aan de statietrap van zijn jacht. De begroeting was, zoo melden de Reutertelé°- grammen, zeer hartelijk. De tsaar was vergezeld van de ministers van buïtenlandsche zaken en van marine, den Franseben ambassadeur, en zijn atta, cbé's en den Russischen ambassadeur te Parijs. Op Peterhof weid de president ontvan gen door de grootvorsten en generaals. De keizer begeleidde Poincaré tiaar het groote te poleis, waar de gast zijn intrek nam. President Poincaré werd vervolgens door de keizerin in gehoor ontvangen. Aan de galatafel, die 's avonds te Peter hof ter eere van het Fransche liezoek was aangericht, toastte de tsaar op Poincaré als volgt „Mijnheer de president, vergun mij te zeggen hoe gelukkig ik ben, u hier welkom te mogen heeten. „Het hoofd van een bevrienden staat, die een bondgenoot is van Rusland, is hier steeds zeker van een hartelijke oriftvangst. Maar vandaag is onze voldoening, den president der Fransche republiek te kun nen begroeten, "ïiog verdubbeld door hel genoegen, dat ik in hem een ouden bekend» vind, met wien ik voor twee jaar liet ge noegen had persoonlijk betrekkingen aan te kneopen. Lang geleden reeds vereenigd door we derkeerige sympathie, en door gemeenschap pelijke belangen, zijn Frankrijk en Rus- Roman naar het Duitscb, i x van t LUISE WESTKIRCH. 37) „Brinkmeier is een hardvochtige vent. Met een enkel woord kan hij mij gelukkig maken en zegt dat woord niet. Als ik hem 'nu met een enkel woord ongelukkig lean maken, Waarom zou ik dat dan voor Wij houden? Ja, ik zal dat voor je getuigen." Dienzelfden' dag liet Brinkmeier den lam men Mathes met de hel door Spreckholm rondgaan en voor Zaterdagavond een ver gadering van alle gemeenteleden in zijn huis aankondigen. Een zaak waarop bij reeds lang had aangedrongen, was aanban- gig gemaakt. De regeering was van plan oen straatweg te leggen, die over Spreck holm en een paar andere kolonies dwars door het veen naar OsterliolzScliarnibeck zou leiden. De aanleg daarvan was kost baar en de gemeenten moesten daartoe bij dragen. De meeningen waren verdeeld. Biinkmeier was er voor, omdat hij in een. itt elk jaargetijde bruikbare verkeersweg, de hoofdvoorwaarde voor de toekomstige ontwikkeling van de kolonie zag. Meer korl- zichtigen hielden zich aan den huidigen toe stand en waren verontwaardigd over de grootte der bijdragen, die gevraagd werden. En alle persoonlijke vijanden van den bur gemeester sloten zich bij hen aan. Alheid voelde de toenemende vijandigheid en zou gaarne gezien hebben, dat de vergadering, Waarop de meeningen met elkaar in botsing land sinds bijna bet vierde eener eeuw nauw verbonden om beter hetzelfde doel te kunnen bereiken, namelijk hun belan gen te verzorgen, doordat zij samenwerken aan de bewaring van het evenwicht en den i-rede in Europa, Ik twijfel niet, of onze l>eide landen, trouw aan hun vredelievende idealen, en steunende op hun beproefd bondgenoot schap zoowel als op hen gemeenschappe lijke vriendschap, zullen ook in de toe komst genieten van de resultaten des vrc- des, die hun door hun groote kracht verze kerd wordt, wanneer zij de handen, die hen vereemgen, steeds vaster toeknoopm. Met dezen zeer oprechten wcnscli hef ik mijn glas op, en drink, mijnheer de pre sident, op uw gezondheid en op de wel vaart en den roein van Frankrijk." President Poincaré antwoordde hierop: SireIk dank U. M. voor de hartelijke ontvangst en verzoek U te gelooven dat het mij hoogst aangenaam is, heden den verheven hecrscher over het bevriende en met Frankrijk verbonden volk opnieuw ecu bezoek te brengen. Getrouw aan de over levering, door mijn eerwaarden voorganger gevolgd, heb ik den keizer van Rusland de plechtige betuiging van gevoelens willen overbrengen, die ouverandcrüjk in alle Fran sche harten wonen. Bijna 25 jaar zijn verloopen, sedert onze landen in duidelijk besef van hun toe komst, de pogingen hunner diplomatie ver- eenigden. De gelukkige resultaten van dit duurzaam verbond zijn eiken dag merkbaar in hel evenwicht der wereld. Gegrondvest op de gemeenschappelijke belangen, gewijd door den vreedzamen zin van beide re geeringen, steunend op hun legers en hun vloten, die elkaar kennen en waardeeren. en zich met elkaar verbroederen, geste- vigd door lange ervaring en vervolledigd door vriendschappen van groote waarde, heeft hel verbond, waartoe de verheven keizer Alexander III en de betreurde presi dent Carnot den eersten stoot hebben ge geven, sindsdien bestendig bewijzen van zijn weldaadige werkzaamheid, zijn niet te schokken vastheid gegeven. U. M. kan verzekerd zijn, dat Frankrijk steeds in dagelijksche samenwerking mol zijn bondgenoot het werk van vrede on beschaving zal helpen volbrengen, waaraan beide regeeringen niet hebben opgehouden te arbeiden. Ik ledig mijn glas ter eere van TJ. M., van de keizerin, de keizerin-moedor, de grootvorsten, den troonopvolger en de go- heele keizerlijke familie. Ik drink op dc welvaart van Rusland." In verband met dit bezoek halen de Fransche bladen de beteekenis van hel zouden komen, tot een kalmeren tijd werd verdaagd. Maar Brinkmcier verlangde naar een beslissing. „Meen je, dat ik niet zie, moeder," zei hij, „boe de bende zich tegen mij kant cn mokt en hoe mijn goede vriend Luerke Voss ieder in hel bijzonder tegen mij op zet? Maar ik heb mij nooit in mijn leven verscholen als iemand mij te na wou komen. Laat zc maar komen! Laat ze hun vergif uitspuwen. Alleen: oog in oog, niet van achteren 1 Ik zal de kerels wel be wijzen, wat Ilinnerk Brinkmeier er voor een is. En dat die doorzet, wat bij zich beeft voorgenomen." Zaterdagsavonds kwamen zij van alle boerderijen met lantaarns aanzetten. Ieder wist, dat het er op de vergadering heet zou toegaan en de strijdlustigen verheugden zich daarop. Met strakke gezichten, stijf en zwijgend slapten zij de een na den ander door de keuken de kamer bij de Brinkmeiers binnen. Alheid had alle stoelen en kisten van hol huis daarheen gebracht» maar er was locli nog gebrek aan plaats. Die hel laatst kwa men, moesten opeengedrongen tot in de keuken staan. Want ook de oudste zonen waren meegekomen en vele jongere broers en zij, die wegens ouderdom uit het be drijf waren. Het was alsof de verwachting van komenden strijd als een onweerswolk in liet vertrek lung, dal spoedig geheel gevuld was met den blauwen, dikken rook der pijpen, waardoor het schijnsel dei kleine hanglamp nauwelijks bij machte was heen te dringen. In den lichtkring der lamp stond burgemeester Brinkmcier. Hij had zijn dorpsgenooten koel begroet en men had zijn groet even koel beantwoord. „Hij is verduiveld oud geworden," zei Ilimstedt zacht tegen Luerke Voss, die loe- bondgonootschap met Rutland weer op. In de Matin" jjeefl Jules lledeman, onder den titel: „Als de oorlog uitbreekt".,., antwoord op de vraag, wat de taak van Ru,A and Dij dezen oorlog zal zijn. Rusland zal zoo heeft Hedeman te Pelctsburg van militairen, vooraanstaande personen, vernomen van zijn 44 legerkorpsen er 31 beschikbaar stellen om toecn Duilschland en Oostenrijk te vech ten. Vóór de Balkan-oorlogen zou Rusland veertien legerkorpsen tegen Oostenrijk noo- dig hebben gehad. Maar sedert de verster king der Servische strijdkrachten en de frontverandering van Roemenië kan Rus land met een belangrijk kleiner strijdmacht aan de Ooslenrijksche grenzen volstaan. Duitsebland beeft thans 19 legerkorpsen beschikbaar, om tegen Frankrijk op te ruk ken. Welnu, Rusland kan voortaan heel de strijdmacht, die liet niet noodig heeft, tegen Oostonrijk, gebruiken tegen Duitseb land. En waar Frankrijk thans in nume riek opzicht de uiterste grenzen van zijn legeruitbreiding heeft bereikt, daar heeft Rusland op zich genomen om voortaan elke versterking van het Duitsehe leger met een twee-* ;i drievoudige versterking te beant woorden GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Wat reeds door de unionistische bladen als zeer waarschijnlijk werd gemeld, is gis teren een fes' geworden. De koning heeft de leiders der verschillende bij de Ulster- crisis betrokken partijen bijeengeroepen tot een conferentie. Van de regeering zouden aan deze con ferentie deelnemen de ministers Asquith en Lloyd George, terwijl dc oppositie, d. z. dc unionisten, door Lamdsdowne en Law, de lersche nationalisten, door Redmond en Dillon, en de Ulslerianen door Carson eu Craig zouden worden vertegenwoordigd. Te oordoelen naar den poeslieven toon die de oppositiepers naar nanlcdiing van het plan tot deze conferentie heeft aange slagen, en ook in aanmerking nemend de koele wijze, waaropj Redmond de offi- offieieelo aankondiging der conferentie door Asquith in het Lagerhuis beantwoordde hij verklaarde geen verantwoordelijkheid te dragen voor deze conferentie en over haar nut geen mcening te willen verkondigen doen vermoeden, dat het initiatief daar- lo'e door den koning is genomen, onder in vloed van de oppositie, al heeft dan ook Asquith dit initiatief met zij. ininistereele verantwoordelijkheid gedekh Dat deze conferentie inderdaad tot een schikking leidt, is niet onwaarschijnlijk, nu. rend op den rand van een kist zat gehurkt. Voss kneep zijn linkeroog toe. „Ras eens op. Wij krijgen hem nog wel klein zoo •klein als een stip! Als totaal niks." Nu hield liet getrappel der voeten op! Do vergadering was voltallig. Brinkmeier begon te spreken. Hij zette de voordeelcn van liet regeoringsvoorslel uiteen. Zij zouden niet meer alleen op den waterweg aangewezen zijn. Als in den winter het kanaal dichl- vroor, behielden zij een verbinding met het marktplein cn de buitenwereld, een weg, waarop zij niet, zooals tot dusver, rijtuig en paarden half kapot en half dood reden. Het was een groot voordeel om dan tutf en vee te kunnen verkoopen, als daarvoor de hoogste prijzen worden betaald. Tot zoo ver luisterden de Spreckliolmers met een uitdiukking van afwerende onverschilligheid op hun strakke als uit hout gesneden ge zichten cn een trekken af en toe ran de sanmgeknepen lippen, dat scheen te zeg gen: „('raat maar toe. Wij weten al wat er komt." Eindelijk noemde Brinkmeier de som die de regeering als bijdrage vorderde. Ecu gemompel en woorden van protest lieten zich liooren. „Ja, buren, het is we! een hoop geld, dat wij moeten geven. Maar het is geld, dal rente afwerpt voor ons, onze kinderen en kleinkinderen. De kolonie, waar de weg langs gaat, is er veel heler aan toe dan de andere kolonies. En als de Spreckliolmers het geld niet willen geven, dan loeren de bewoners van Stallichte er op om den weg bij hun langs te krijgen. Nu zou iemand wel kunnen beweren, dat do regeering dat goedkoopor moest doen. Maar dat doet de regeering nu eenmaal niet. Ik heb daar naar reeds geïnformeerd. Wij kunnen het voorstel slechts aannemen of het weigeren. volgens de geruchten, de reg- --ring reeds bijna alle eischen der oppotitie heeft inge willigd en men alleen neg maar kibbelt over de vraag, of twee graafschappen al dan niet begrepen zullen zijn onder de uit sluiting van Home Rale voor duin-paalde» tijd. Gisteren heeft de koning de vloot; arade bij Spitiiead bijgewoond. Het weer was vrij onstuimig. Bijna de gelieele Britsche zeemacht was bij Spithead verzameld. Daar lagen 216 groote oorlogsschepen en 277 kleinere, die op een gegeven mornent, toen het konink lijke jacht stil hield, in twee linies passeer den, saluut brengend aan den koning. Onderwijl manoeuvreerden marinevlieg tuigen boven de schepen. Het geheel bood den duizenden Engelschen, die naar Ports mouth's reede waren gestroomd, een groot- schen aanblik. Rusland. Gisteren staakten te St. Petersburg nog 05.000 man m verschillende vakken. Ver schillende beroogingen werden door de po litie onderdrukt. Op een punt werd de po litie met steenen geworpen. Te Reval zijn de havenarbeiders in sta king gegaan. Zij eischen loonsverhooging. Het lossen der schepen staat stil. Albanië. De gezanten der groote mogendheden heb ben het voorstel afgewezen met de rebellen in Sjiak een samenkomst te houden. De gezanten hebben den rebellen voorgesteld naar Durazzo te komen of naar een aan de kust gelegen plaats. II a t i. Zeer verontrustende berichten worden uit Haïti gemeld. Er zouden te Port-au-Prinoo wederom nieuwe bloedige incidenten "heb ben plaats gehad. De opstandelingen zou den naar Port-au-Prince zijn opgemarcheerd een hevige strijd om het bezit van de stad heeft phuits gehad. Tijdens de vijan delijkheden werd het huis van den Duit- sclien gezant omsingeld» Inmiddels werd men ook in het huis zelf handgemeen, daar do regeering de uitlevering had ge- eischl van den zich in het Duitsehe ge zantschap bevindenden leider van een der rebellentroepen. Het kwam tol oen gevocht tusschen de gezanisclinpswaehten en de re- geeringstroepen. V In New-York gaat het bericht, dat dc Vereenigde "Staten in verband met deze zorgwekkende gebeurtenissen zullen ingrij pen. j Ik, burgemeester Rrinkmeier, ben er voor, dat wij bijdragen in de kosten van den straatweg." Hij kon zich slechts met moeite ver staanbaar maken in het geschreeuw, dal was ontslaan, in bet algemeen geschuifel en gelrappel. „Dat zal wel waar zijn," zei Luerke Voss tegen degenen, die naast liern stonden. „Nu die fijne zaak met den i 'genieur zijn neus is voorbijgegaan, wil 1, zich met onze grosdien verrijken." „Dat kan hij toch niet," brachten een paar in hel midden. Voss glimlachte veelbeteekenend. „Denk jullie, dat zoo'n sluwe kerel als hij zich voor niks zooveel moeite geeft?" Intussclien sprak Brinkmeter tegen het lawaai in. „Ik slem voor den nieuwen weg. Wie met den burgemeester mee stemt, die moet zijn band opsteken." Geen enkele hand werd opstoken. Hel rumoer nam toe. „Onze vaders en groot vaders hebben het ook maar alleen met een kanaal gedaan. Wie een beteren weg wil hebben, moei er zelf een aanleggen." Diinkmcier schreeuwde nu, bruin' van toorn „Ik dacht, dal ik tol verstandige men- srheti sprak! Ik heb jullie mijn meaning gezegd. Wie daar iets tegen wil inbrengen, die moet dat doen. Maar slechts één tege lijk. Alle duivels 1 Blaat niet alten te zamen als een kudde schapen 1 Onze kinderen zul len ons uitlachen, als wij dien weg niel aanleggen. Ik zeg, dal hij er moet komen." Nu stapte Luerke Voss op.de kist. „Ik heb wat te zeggen, burgemeester." Het werd op eens stil. De een stiet den ander aan. Nu nam het schouwspel een aanvang, dat ieder wenschte te zien en waarom allen gekomen waren, n.l. de kamp der beide doodsvijanden. Mexico. Naar uit Washington wordt gemeld, zou generaal Villa .verklaard hebben, dat hij lie) doel heeft met Carranza geheel en al to breken en een onafhankelijke staat te stichten. Deze staat omvat de drie reeds bestaande staten, n.l. Zonora, Chihuahua, en Coahuila. Hij zou zichzelf dan tot dic tator laten uitroepen. Villa zou tegen den wenseh van Carranza in deze drie staten de belastingen hebben afgeschaft. BINNENLAND. Hofbericht. H. M. de Koningin vertrok gisternamid dag met den trein van 3 u. 14 ruin., waar aan een rijtuig van den Koninklijken trein was verbonden, van Apeldoorn naar Win terswijk. Prins Hendrik te Stockholm. Reuter seint uit Stockholm: Prins Hendrik der Nederlanden is hier vanmiddag om drie uur aan boord van de Zeeland aangekomen. Nadat de Zweedsche officieren, die den prins tijdens zijn verblijf alhier zijn toegevoegd, aan boord waren gegaan, kwam prins Willem als vertegen woordiger van den koning prins Hendrik verwelkomen en begeleidde hem later naar het koninklijk paleis, terwijl de Zeeland en de kustbatlerijen saluutschoten losten. De koning on de koningin geven vanavond ten palejze een diner in kleinen kring van 27 couvert-s. De prins denkt morgenavond weer te vertrekken. Corps diplomatique. Gisternamiddag tegen 5 uur zijn de Ja- pansche gezant, de minister van buiten- landsche zaken en dc grootmeester, baron Sirtema van Grovestins, te Apeldoorn aan gekomen, die zich per hofrijtuig naar Het Loo begaven. V De heer A. C. Alcoforado, eerste secre taris van het Braziliaansche gezantschap te 's-Gravenhage, is benoemd tot buitengewoon gezant, en gevolmachtigd minister van de Vereenigde Staten van Brazilië voor de re publiek Ecuador. Dc tweede serretarrs van het Braziliaan sche gezantschap in de residentie, de heer Ar mini o de Mello-Franto is tot eerste se cretaris benoemd. Hij behoudt voorloopjig 's-Gravenhage als standplaats. Audiënties. De gewone audiënties van dc ministers van marine en van waterstaat zullen op Vrijdag 24 dezer niet plaats hcTteen. Luerke Voss begon heel beleefd en op gedeinplen toon. „Je hebt gelijk, burge meester, het gaat niet aan, als wij allen tegelijk aan liet woord willen komen. Eén voor velen, zoo wil je 't hebben en dat is ook zooals 't behoort. Je bent voor do orde. Daarom hebben we je immers ook lot burgemeester gemaakt is 't niet waar huren „Nu, toe dan. Wat heb je te zeggen?" drong Brinkmeier ongeduldig aan. „Slechts een vraag, 't Is toch geoorloofd, dat Iemand uit de gemeente het hoofd een vraag doet? Of is liet dat niet? Wij moeien ons aan de orde houden. Nee, ik wil mij niet tegen de orde vergrijpen. Alleen wil ik vragen, hoe het toch komt, dat onze burgemeester voor een weg. waar van liet nog volstrekt niet uitgemaakt is of hij rente voor ons zal afwerpen of niet, van zins is om als bet ware ons geld bij tienduizenden weg te smijten en daaren tegen geen paar grosehen over heeft oin onzen ouden, goeden buurman en gemcen- telid Piter Clussinann een onderkomen in zijn geboorteplaats te verleenen." De oude Schlctien en Ilimstedt met zijn beide zonen riepen nu„Dat is zoo 1 Waar om wil je Piter Clussmann niet in do kolonie opnemen, Brinkmeier?" „Er is hier geen armenhuis", antwoord de Brinkmeier kortaf. „Maar dat huisje onder de pijnboomen, waarin de mandenmaker Griiveloh gewoond heeft, dat slaat toch teeg." „Dal behoort mij toe." Uit Brinkmeiers woorden klonk met moeite bedwongen toorn Luerke boog zijn slap lichaam naar voren. Hij was bedaard als de visscher, die weet dal de karper aan den hengel spartelt. i j i '(JV.ordt vemlgi'l SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1