07** Jaargang. Vrijdag 31 Juli 1914. nio. 14591 33e oorlog. De Fransche hoeve Deze sounant verschijnt dage I §kss met tutzondenng ran Zon- en Fees cc Pï^, iper kwartaal: ,Yoor Schiedam en Ylaardingen fl, 1.25i faL» pgr post fl- 1-66, Prjp per week: Koor Schiedam en Y.laardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiên voor het eerstvolgeod nummer moeten des middags yèór om p. aan het Bureau feezorgd zipn Bureau: Lange Haren No. 141 (hoek Korte Haven.) Beis-abonnementen. De Administratie ran de „Schiedamsohe Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonnée's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun lijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den lijd van een heele of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. Kennisgeving. Schorsing van ontslag MILITIE EN LANDHEER. OTergsng naar de Landweer. De Burgemeester van Schiedam Brengt ter kennis van belanghebbenden- dat bij de Koninklijke Besluiten van 27 Juli 1914 (Staatsbladen no. 329 en 330) zijn geschorst: de overgang naar de Landweer en het ontslag uit den dienst van de ingelijfden Lij de Militie, voor wie die overgang of dat ontslag volgens art. 99 der 'Miiitie- wet op 1 Augustus a.s. zou moeten plaats hebben, alsmede; het on(sla g uit den dienst van de dienst plichtigen bij de Landweer, voor wie rlat ontslag volgons art. 37 eerste, tweede of derde lid der Landwomvet zou moeten plaats hebben. Vestigt er de aandacht op: dat door deze schorsing de daarbij Ijc- trokken dienstplichtigen gehouden blijven om in geval van een oproeping in wer- keiijken dienst, daaraan gevolg te geven en wat den overgang naar den Landweer betreft, dat zij, voor wie deze overgang thans wordt uitgesteld, voorlo-opig hun mi litie-zakboekje niet bij Tien Burgemeester moeten inleveren, maar in hun bezit moe ten houden en zich in geval van oproeping naar de aanwijzingen in dat zakboekje moeten gedragen. Schiedam, den Sisten Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, 1 M. L'. HONNERLAGE GRETE Inrichtingen wélke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemcene kennis, dat op den 30en Juli 1914 vergunning is verleend aan lo. Gebrs. II. J. SCHEFFERS en hun rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een werkplaats van koper-, lood- en zink- Roman naar het Buitsch, van ,'l LÜISE WESTKIRCH. 40) Enno bleef achter, llij staarde over de bruine heide,, waarop de laag bij den ge zichteinder staande zon, bij den rand van bet veen een donker rood licht wierp-en bad een gevoel, alsof de gehcele vuurgloed, ïiio den hemel kleurde, zijn gemoed in brand zette. Die daar ginds, al kleiner en kleiner wordend, in het onafzienbaar vol schiet verscheen, had het uitgesproken, wat bij zichzelf niet durfde bekennen: Hij had Trina Döpike lief! De woede, die hij jegen- rijn vriend in zich voelde koken, de ijver zucht, die hem kwelde, bewezen het. Zijn riel jubelde bij de gedachte aan haar. En al was deze liefde zondig, zij maakte hem toch gelukzalig. Toen hij zich nu omkeer de en zijn oogen op de huizen der.kolo 11 ie vestigde, zag "hij met een liefdevollen Mik naar het dak, dat boven haar zilver blond hoofd zijn met de paardekopjien ver sierde sparren kruiste. Van dien dag af volgden Enno's bilkken Trina bij al haar doen en laten. Hij ver richtte, als dat ging, zijn werk op plaatsen Waar hij haar moest ontmoeten. En als aan tafel haar en zijn lepe! bij het steken in den schotel met gort met elkaar in aanra king, kwamen, dan ging er een rilling van verrukking door zijn leden. Hij kon wel een kwartier lang werkeloos bij liet bouwland staan en naar de knoppen der jonge ber ken tussohen de akkers en de bloesem van werken in het pand WcMvest 40, kadaster Sectie C no, 447, met twee electromoioren van lij P.K.; 2o. Af, J. A LUG en zijn rechtveikiij- aenden, tot het uitbreiden zijner banketbak kerij m het pand, staande Singel 222. ka daster Sectie 1 no. 381, door bijplaatsing van een eleetiornotor van 1 T?.K. Schiedam, 31 Juli 1914. Burgemeester en Welhouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, V. SICKENGA. Burgera vond chool te Schiedam Tegen 1 September a.s. vaceert aan deze school de betrekking van LEEBAAR in lijnteekenen en projectieleer Aan deze betrekking is verbonden een salaris van f 50 per wekelijkse!) lesuur, met 5 driejaariijksehe verhoogingeii van f 2.50 per wekelijksch lesuur. Op zegel gestelde sollicitatiZn, voorzien van de bij de wet gevorderde stukken, te zenden aan den Burgemeester vóór 10 Augustus a.s. BUITENLAND. Schiedam. 31 Juli 1914. De toestand. De stemming in de onderscheidene hoofd steden over hef dreigende van een Euro- poeschen ooi log was gisteravond weer pes simistisch, alleen te Parijs week in den loop van den avond de donkeie stemming door een bemoedigende mededeeling van den mi nister van binnenlandsche zaken. Over de stemming te Londen seinde Reuter gisteravond: Wij vernemen, da! men heden in diplomatieke kringen pessimis tischer gestemd is. Alles hangt af van het antwoord van Duifschland op het gisteren gedane voorstel, waarbij aan Duitschland gevraagd wordt, welk diplomatiek middel het zelf wil voorstellen, dat voor Oos tenrijk aannemelijk en een oplossing van de tegenwoordige crisis zou wezen. Uit Berlijn: De „Berliner Loknl An- zeiger" van gisteravond schrijft: Zijne Ma jesteit de Keizer heeft gisteren in 't Neuc Paleis te Potsdam met den Rijkskanselier beraadslaagd; daarna had hedenmiddag een beraadslaging plaats van bet staatsministe- rie. De algemeene toestand is heden weer beslist slechter geworden wegens de opval lende militaire maatregelen aan de zuid westgrens van Rusland, die de taak der Europeesche diplomatie buitengewoon ver zwaren, om niet te zeggen nutteloos maken. den sleedoorn staren als naar kleine won deren. Tlij vertelde liet aan iedereen, dal deze lente mooier was, dan hij nog ooit een beleefd had. Hij dacht menigmaal aan Anne, vluchtig, met gewetenswroeging in het bewustzijn van zijn onrecht jegens haar. Jn zijn herinnering zag hij haar onafscheidelijk naast de gie gelende Karlien met haar uien tappend" beminde. Die misvormden voor hem haar beeld. Of zij hem nog trouw was? Haai briefjes kwamen nu zeldzamer. Als een uit de verte fijn, klagend kinderstemmetje deden zij hem aan. Frits Overdiek had gelijk: zij pasten niet bij elkaar. En nu schreef hij niet langer aan haar. Op een dag, dat Enno in het klaverveld stond om een kar groen voeder voor het vee 1e halen, kwam Luerke Toss voorbij. „Goeden dag, Enno Brinkmeier. Zeg. dat is hier een fijn spul, hè? De hoeve van Trina llöpke is bijna een even deftige hoeve als de Brink meiershoeve in Spreckholm. Ja, wie daar eens op kom! te ziften, die heefL geen klagen." „Goeden dag," zei Enno en boog zich over de klaver en beschreef groote bogen met zijn sikkel. „Kun je mij ook zeggen, of ik Trina Döpke vandaag op de hoeve vind? Ik breng haar wat fijns. Ha ha." „Men zou hang kunnen worden, als jij om iets zoo ver gekomen bent." antwoordde Enno. „Nee, nee, het is wat fijns. Wees maar gerust. Het fijnste ding voor een onge trouwde deerne. Een ding, dat alle deerns zich wenschen. Goeden morgen, Enno Brink- meier." In het voorbijgaan gluurde hij met zijn smalle spleetoogen naar Enno en een hoo- nend lachje vertrok zijo mond. Dat zou Pr§e der AdsertentiSai Tan IB regete fl. 0.5)2; ieder© regel taees 15 cents. Reclames SO cent per regel. Groote letters naar de plaats die eg innemen» Adsertentiën Rj ahosnement op voordelige voorwaarden. JaiieSeo. hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen.- In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagay-omd yersdhijaen/ worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prjjs ran Ï0 cents per advertentie^- bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 108. Aan den Berlijnschen vertegenwoordiger van hot Ileuler-bureau weid gisteren van otficieele zijde de volgende mededeeling gedaan „Do toestand is heden minder gunstig dan gisteren, in plaat» van heler zooals hij bad kunnen zijn. De mohiiiseermg van Rus land heeft het vredeswerk der Europeesche diplomaten bemoeilijkt, er kan echter nog niet worden gezegd, dat deze arbeid is ge staakt. Wanneer echter in een dergelijk oogenbhk het gordijn omhoog gaat e.n blijkt van welken omvang de militaire toebereid selen van Rusland zijn, dan moet woideu aangenomen, dat Rusland bepaalde bedoe lingen heeft, temeer daar Oostenrijk geen enkel man over de Russische grens heeft gezonden en Rusland noch door Oosten rijk, noch door Duitschland wordt be dreigd. „Wij weten, dat ook Frankrijk in alle stilte militaire toebereidselen maakt. Het tracht ze "ie verbergen, ze zijn echter toch te bomerken. „Duitschland heeft nog niet besloten tot mobilisatie, de vraag is echter, hoe lang wij nog werkloos kunnen blijven bij de mditiaïro bedrijvigheid van anderen." Uit P a r ij s seinde Reuter gisteravond Tot rijf uur was de indruk in de wandel gangen der Kamer zuiver pessimistisch, daarna echter wijzigde de meening zich be langrijk naar aanleiding van het bericht, dat er directe besprekingen worden gehouden tusschen Bei lijn en Petersburg. De minister van binnenlandsche zaken, Malay, verklaarde openlijk in de wandel gangen, dat de toe»tand beter is dan men beweert, en dat men het oogenblik lege- moet mocht zien, dat de besprekingen zich zouden bewegen in tie richting van oen gunstige oplossing. Hij voegde daaraan toe: \Vjj hebben van de zijde van Duitschland berichten ontvangen, zooals wij ze niet had den durven hopen. Minister Angagneur bevestigde de mede- deelingen van Malvy. Duitschland en R11 s 1 and. Het gerucht, dat Duitschland aan Rusland een soort van ultimatum zou gesteld heb ben naar aanleiding van de mobiliseliemaat- regclen van dit land, wordt officieel tegen gesproken. Uit de meest betrouwbare bron wordt echter verzekerd, dal Duitschland wel een vraag omtrent het doel van de mobilisatie van Rusland tol de regeering van Petersburg heeft gericht Gevraagd werd: la wat de mobiliseering beoogde; 2e. of zij tegen Oos tenrijk was gericht en 3o. of Rusland be reid was de mobiliseering te staken. Er weid verzocht om zoo spoedig mogelijk antwoord. Volgens de „Temps" ontving gisternacht de Fransche regeering een officieel tele gram uit Petereburg, meldende dat Rus land bericht had omvangen, dat Duitscih- land zou mobilisceren, wanneer de partieel© een vangst voor de Brinkineiers zijnKris- jan, de jongste, boer op de grootste hoeve van Spreckholm, en Enno, de oudste, op de grootste in Stellichte! Maar hij, Voss, pastle wel op, dat de hoornen niet tot in den hemel groeiden. Enno hield het niet uit op het klaverveld. Hij reed met een half gevulde kar terug en bleef in de nabijheid van het hui» bezig. Door hel open raam der kamer hoorde hij Luerke's fluisterende stem en af en toe die van Trina. Zou do vrijer, dien Voss kwam aanbieden, Trina bevallen Eindelijk ver trok do bemiddelaar. Enno stond nog onder de dennen bij den bakoven, toen Trina met gebogen hoofd, als in gedachten, over het smalle pad, dat om liet huis heen liep, naderde. Mei, een sprong stond Enno naast haar. Hij had niets overwogen, hij werd voortgedreven. „Trina!" i Zij schrikte niet bij den klank van zijn stem. Het lag niet in haar aard om- te schrikken» Maar wel overtoog een zachte blos haar bleek gelaat, toon zij den blik zijner oogen ontmoette. Die keken nu an dere dan op andere dagen. „Wat had die leugenaar je ie vertellen?" Trina trok haar schouders op'. „Ieder een meent, dat hij zich met de aangelegen heden van een alleenstaand meisje moet be moeien. Een neef van Voss, oen van de l'uvogels van Scli molenbeek zou mij gaarne lot vrouw hebben en hier op de hoeve boer worden." „Wat heb je hem geantwoord?" „Ik hel» hem gezegd," zei Trina lang zaam, „dat ik met het trouwen geen haast heb. zoo lang Enno Brinkmeier mijn be zitting in orde houdt." „Trina! Trina!" Hij greep haar lianden en drukte die mobilisatie van Rusland werd voortgezet, Bij de ontvangst van liet bericht werd onmiddellijk een ministerraad gehouden op het Elv.seé 'dit is dus een bevestiging van het bericht over den nachtelijke!) ministei- raad, waarvan een telegram uit Parijs gis teren melding maakte.. Minister Sasonof beeft zoo meldt de Temps" Duits eb kind geantviosxd, dal de mobilisatie niet kan worden ge-taakt De Russische mobilisatie. Bij keizerlijke Oekase worden ondei de wapens geroepen: lo. de re-.c-rvi-.teu van 23 heele gouvernementen en 71 districten van 14 andere gouvernementen2o. een deel der reservisten vanf 9 districten in 4 gouver nementen; 3o. de reservisten van de vloot, in 64 districten van 2 Russische, en een Finsch gouvernement; 4o. de Kozakken met verlof in liet Dongebied Kuban, Terek, Astrakan, Orenburg en Oeral; 5o een daar mede overeenkomstig aantal reserve-officie ren, geneeriieeren, paarden en wagen». De v ij a n d e I ij k b e d e n. Tan den huidigen stand der krijgsbedrij ven is al heel weinig nieuws. Omtrent de inneming van Belgrado- is te Berlijn geen bevestiging ontvangen, zoodat rnen daaraan hard gaat twijfelen, te meer, wanneer men het. volgende Reutertelegranu dat gister avond uit Weenen werd afgezonden, leest: „Zooals bij den huidigen toestand te ver wachten is, zijn de krijgsbedrijven tol dus verre beperkt gebleven tot weinig betoeke- nende schermutselingen tireschen patrouilles langs de oevers der grensrivieren, en heb bon deze geen noemenswaardige verliezen ten gevolge gehad. .Alleen het gevecht bij de Scmlinbrug in den naelit van Dinsdag op Woensdag was van ernstiger aard. „De pogingen van Servische zijde om het venvoestingswerk te voltooien, werden door de Oostenrijksehe voorposten verijdeld. „Bij Progror aan de Save mislukte een poging van een ongeregelde Servische ben de van 60 man om over de rivier te steken door de waakzaamheid der "Oostenrijksehe voorposten. Aan de Oostenrijksehe artil lerie aan den oever tegenover Velko Gra- diste gelukte liet, twee stoomschepen, die in gereedheid werden gebracht, onder vuur te nemen en te vernietigen." Zooals men ziet is hier van een Jiezct- ting van Belgrado-, welke, volgens vroegere telegrammen, Woensdag zou hebben plaats gehad, geen sprake, om nog maar te zwijgen van het gevecht bij het Foca, waarbij hon derden doodon zouden zijn gevallen. De „Berl. Zeitung am Mil tag" bericht, dat hel bij Belgrado gelegen Servische militaire kamp van Brauicka beschoten is. Een sleepboot is gisterochtend van den woest. En toen zij ze niet temgtrok, maar stil en gelaten in de groene schemering van de jonge dennen, voor hem stond, schokte zijn geheele lichaam. ,,'k Heb gehandeld als iemand zonder vei stand of overleg! Als iemand uit een gekkenhuis I Goud weggesmeten en glas scherven opgeraapt! Als jij mei dien Pu- vogel gaat trouwen, Trina dan weet ik niet, wat er gebeurt i" Zij zei nog altijd niets. Opeens trok hij haar in zijn armen, kuste haar op lip pen, voorhoofd, wangen. Zij maakte zich zacht los. „Jij moet welen, wat je doen moogt, Enno. Ik ik heb het altijd goed met je gemeend. En - dat doe ik nog." „Trina „Nee het is geen kleinigheid, wat je in den /.in hebt. En ik wil niet. dat jij later er je zelf en mij een verwijt van maakt. Daarom moet je dat stil bij je zelf overdenken. Er is tijd. Er is een massa tijd." Zij keerde in huis terug. Duizelig van geluk bleef Enno staan overdenkenVo >r hom viel er niets meer te overdenken1 .Maar natuurlijk, slechts een vrij man mocht naar de hand dingen van een meisje zoo als Trina. Hij zou haast maken met het doorsnijden van liet dunne draadje, dal hem nog aan Anne Gra.veloli bond. Met een paar woorden in een brief zou dat gebeurd zijn. De deerne moest immer» lie grijpen, wat allen begrependat zij en hij niet bij elkaar pasten. Hij spande de paarden voor den ploeg en zette zijn horst hoog .op in de frisse tic voorjaarslucht, terwijl hij bots den grond doorploegde hu weer den grond van eigen bodem. De diuk, die op zijn jeugd had gelegen, was opgeheven, de sombere, erfelijke vloek van zijn huis overwonnen. Hij voelde zich a.l« een vrij gesprokene, een gezegende. Hij sprak niet weer tegen Trina over Servischen oever herig beschoten, waaruit blijkt, dat de vesting Belgrado niet ont ruimd, maar goed verdedigd is. Het Petersburgsche Telegraafagentschap bericht, dat bij Kiesnisz en Smederova ecu artilleriegevecbt begon. I tal i ë's houding. De „Tribuna" zegt, in verband met een mogelijk Europeeseh conflict, dat het in het belang van Italië is de Triple Entente strikt te handhaven, waarvan de kracht voor een groot deel op Italië berust. Het blad verneemt uit de beste bron, dat groote moeite wordt gedaan, om Italië buiten een Europeeschen oorlog te hou den. De militaire maatregelen jn België. België heeft besloten de forten van Luik en Namen te mobilisceren. Gendarmes en douaniers bewaken de g-rens. De Belgische genie is. volgens een be richt in „Le Matin", bezig mijnen aan te brengen in de peilers der bruggen over de Maas te Luik en overal waar treinen uit Duitschland ovetgaan. De bruggen bo ven en beneden de Maas waren reeds on dermijnd, evenals de tunnel van de Tc stres en het viaduct van Tolhain. GEMENGDE MEDEDEELING EN. Albanië. Reuter seint uit Durazzo dd. 29 Juli; Bij overhandiging van de ontslagaanvrage door de Hollandsche missie deelde generaal De Teer den koning mede, dat de Hollan ders Albanië op het oogenblik niet zullen verlaten, maar dit gezamenlijk zullen doen, nadat de toestand verbeterd is. De beide kinderen van den verst werden heden naar Sinaja (Roemenië, gebracht. Rusland. Gisteren is in de fabrieken te Peters- burg, welke tijdens de jongste staking door de fabrikanten gesloten werden, de arbeid hervat. In de Poetilof-werken en andere groote fabrieken is de staking eveneens geëindigd. Engeland. Reuter seint u>t Londen: Men gelooft hier, dat een overeenstemming verkregen is tnsschen regeering en oppositie betreffen de Ierland. In afwachting is de amendeerings-wet op de Home-Rule bil] door de regeering inge trokken. BINNENLAND. Engeland end e „Yalean*'- haten. Naar Reuter uit Londen seint, is in het F.ngelsehe Lagerhuis de kwestie van de „Tulcan"-haven bij Tlaardingen ter spra ke gekomen. De Engelsche minister van zijn gevoelens. Hij eerbiedigde haar wil. Alleen zijn oogen spraken, als hij aan tafel tegenover lraar zat en dan sloeg zij de 'hare neer en kwam haar lepel uit de maat DERTIENDE HOOFDSTUK. Den volgenden dag, toen hij, geheel on al vervuld van z'n geluk en daardoor traag, weer op het veld aan het werk was, kwam een jongen over de kluiten aaide naar hem toestrompelen. „Bon jij misschien Enno lipinkmeier? Ja? Dan moest ik je dit geven." Hij hield Enno een verfrommeld briefje toe. Met een lichte huivering herkende Brinkmeier Anne's ongelijke letters. Hij "wachtte totdat de jongen uit het gezicht wa«, voordat hij het couvert openbrak. „Ik ben in Spreckholm gekomen om naar Gras'dorf te gaan," schreef Anne, j,naar vader zijn graf, omdat l.et zijn verjaar dag is. En nu hebben de Spreekh'olmers mij \erteld, dat jij bij Trina Döpke bent. En ik heb dat niet geweten. En ik be grijp niet, waarom je mij' da,t niet hebt geschreven en je hebt mij in 't geheel- niet meer geschreven. Nu moet ik je spre ken, heel noodzakelijk, Enno. Maar ik kan niet in het huis van Trina Döpke komen. En ik smeek je om Godswil kom vanavond op den weg naar het huisje onder de pijn- lioonren, waarin vader zijn laatste dagen heeft doorgebracht. Ik zal je dan tege moet komen. Je moogt mij dit niet wei geren, want hel i« bepaald noodzakelijk. En ik zal ook niet meer veel van je vragen. Ik smeek je, wat ik' maar kan, kom. Anne." Hij zou er heengaan. Het wajs' het bos te, èr oog in oog een eind aan te maken. ffl.or.4t vervolgd

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1