67* Jaargang. Zaterdag 1 Augustus 1914 Nó. 14592 Derde Blad. Het eene noodige. Op weg naar 't pestgebied. Intercommunale Telefoon No. 103. ALLERLEI. SARAH BERNHARDT. DE GENOEGENS VAN HET ROGKEN. SCHIEDAMSCHE HO.RANT, Deze courant verschijnt d a ge 1 ijke, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs iper kwartaal: iVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 frano# per post fl. 165. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 oent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertontiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags véér een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel mee* 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van "40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. if De Nederlandsdie Bond „Vrede door Hecht" is een welmeeneiide en actieve vereeuiging met sympathieke bestuurder-s, die het goede voor hebben. Wij vinden, dat de Bond thans flink optreedt. Hij heeft naar Weenen getelegrafeerd, ofschoon Ij ij zelf beseft dat het niets zal geven, en telegrafisch herinnerd aan het bestaan van zekere vredesconferentie. Hij hoeft het be treurd, dat uit het buitenland nog' geen enkele vrodesvereeniging iets van zich heeft latei hoeren, en heeft dus ook de vredes- bonden in andere landen telegrafisch op gepord en het Zwilsersche centrale bureau er telegrafisch aan herinnerd, dat het be stond. Bravo. Niet alles bewonderen wij verder in deze daad van den bond. In do kwestie van het Iocaliseeren had hij zich niet mogen begeven. De van Dujtsohland aangekondigde socialistische botoogingen hadden wij liever niet ids voorbeeld aangehaald gezien. En over de vorming van eene openbare: opinie zullen wij gaarne in een volgend artikel ook nog het onze zeggen. Doch over het geheel is dit getuigen ons sympathiek. Het is inderdaad goed, dat deze stem gehoord wordt, zelfs al mogen er velen zijn, die er met een lachje naar luisteren. En wij vinden dit optreden goed jujst tegenover het zwijgen in het buiten land. i Lntusschen hier is een punt van ver schil, waarop wij lieden de aandacht onzer lezers willen vestigen, liet hoofdbestuur is klaarblijkelijk verbaasd, dat men in het buitenland nog niets heeft vernomen van de vrodesbonden. En heel veel wanne vredesvrienden zullen vermoedelijk ook ver baasd zijn. Ja het zal het pijnlijk ge troffen hebben, dal geen enkele staal van eenigo b'oteekcnis, sterker, geen enkel Orgaan, geen enkel toongevend dagblad neg gerept heeft van het Haagsohe arbi tragehof. Servië heeft er in zijn antwoord even terloops van (gewaagd en uit Weenen werd bericht achteraf bleek dit bericht niet juist dat men den oorlog niet zou verklaren, omdat Servië het Ilangsclie pro tocol niet onderteekend had. Jn hot eene geval een lerlqopsche ver melding, in liet andere het Ilaagsche pro tocol als middel orn te rechtvaardigen, dat men fatsoenlijke internationale manieren niet toepast ziedaar alles wat wij van de befaamde vredesbeweging en vredescon ferenties officieus hebben gehoord. Minder &an het niet En is liet opmerkelijk, dal er ojfficieel hiervan niet gerept is, nog meer de aandacht verdient het Wellicht, Sat ook officieus zoo weinig sprake is geveest van de door de Ilaagsche v reded- Conferentie geopende mogelijkheden. Geen courpnt van gezag, die geschreven heeft: Breng het in Den Haag. Geen inzender, geen beweging van vredesvrienden in zoe benarde omstandigheden, niets, niets dan hu deze Haagsche stem. Inderdaad het is kras, het is kras zelfs Voor degene, als wij, die, hoezeer wanne Vrienden van do vredesbeweging, steed- gewaarschuwd hebben voor een overschat ting va,n de beteekenis dezer beweging. Men vindt onder dc Nederlandse he vredes bevorderaars naïeven, die u, wanneer gij twijfelt aan een belangrijken vooruitgang van de beweging in de groote landen, wij- het is oj) het laatste congres van Vrede door Recht nog weer met nadruk gedaan op de hooggeplaatste mannen uit het buitenland, die voorstanders zijn, op mensehan, die schitterende frazes gezegd hetbben, op de stemming onder de Ameri kanen, op de hartelijke ontvangst van do ^on£ressisten in Parijs, in Peters burg, in Peking1, waar men maar wil. Zien die naïeven nu nog niet, dat zij zich vergissen? Zeker er zijn in de groote landen want daar komt hot in casu °P aan hooggeplaatsten, die eerlijke vredesvrienden zijn. Doch welken invloed «dbben zij? Welken invloed speciaal op dit gebied? En hoevele zijn cr, die bereke nende politici zijn, welke de vredosvriend schap eenvoudig als middel gebruiken? Hoevelen, die alleen vrienden van defrazen hoevelen die ter wille van het vreem delingenverkeer of van andere bijoogmer- ®n vandaag1 met! evenveel verve de vrodes- vrienden ontvangen als zij morgen ten koste zouden leggen aan de vrienden van den oorlog? Men wijst naar Noord-Amerika. Maar wat heeft dat met ons geval te doen De toestanden zijn daar zoo heel, heel anders dan in een oud land al-> Europa. Men kan daar zoo goedkoop vredes vriend zijn. Neen de vraag is riu: Waar zijn de viedesvrienden in de groote hunton van Europa? En die geven niet tlmi«. Niet natuurlijk als zij voor politieke doeleinden hun vredes vriendschap kunnen gebruiken, als zij /.iel tjes kunnen vinnen door naai het voor ■beeld van Shake-)*-,ire's leeuw go 'd ie hi uilen. Doch zuivere vredesvrienden, menscJien van ,,de kunst om de kun-t" het blijkt dal hun invloed nul is. En dat kan niemand verbazen, die zich even voor den geest haalt, dal eerlijke vredesvriendschup in de groote landen zelf verloochening be toekent. In die landen kan men met geveld materieel voordeel behalen, wat in de kleine landen niet het geval is. Onttroont men dus welbewust bel geweld, weiLscht men uitdrukkelijk geen voordeel dat niet door recht, op de rechtmatige wijze, verkregen is dan ontneemt men zichzelf de kans op materieel voordeel uitsluitend op grond van zeer verheven ethische over wegingen, die slechts door een klein deel van de niensrhhcid gedeeld worden. En dat daartoe in afzienbaren tijd slechts een klein, zeer klein gedeelte van de meiisch- heid in staal zal zijn, spreekt toch zóó van zelf, dat wij niet begrijpen, dat er in de kleine landen nog zooveel naïeven zijn, die gelooven aan de algemeene sympathie voor de vrede door recht beweging. Die naïviteit is een fout, die bestreden moet worden. Want blijft men zoo naïef, dan zal men nooit, zelfs niet in den arbeid van lange, lange jaren, datgene bereiken wat men bereiken wil. En men zal ver keeide middelen aanwenden, gelijk naar onze overtuiging de Nederlandscho Bond meer dan eens gedaan beeft Deze propa geert in Holland, zelfs bij de schooljeugd, waf wij achten een open trappen van ojien deuren en een op zich zelf ook ongc- wenschte agitatie, die tot verergering van reeds zooveel bestaand, gevaarlijk mis verstand op defensiegebied kan leiden. Terwijl oak nu weer blijkt, dat in de groote landen een reusachtig veld van propaganda geheel braak ligt. Daar te werken, in een geduldig, weten schappolijk-liaast propageeren van vele jaren, van vele tientallen van jaren, ziedaar 'liet werk, dat ook nu weer .het eene noodige 'blijkt. (Nadruk verboden.) IV. Te Genua ontvang men de laatste cor respondentic uil het moederland en dan is voor- pl.nl. 4 weken de verbinding met de achterblijvende familieleden en andere relation verbrokenvandaar dat iedereen er vooral daar naar uitziet, wat de posl hen aan boord bezorgt En dan loeit des middags van den dag na aankomst de stoomfluit en gaat de mailboot in zee naar ons onmetelijk eilandenrijk in 't Verre Oosten, waar een Goddank, steeds grooter wordend aantal Hollanders een nieuwe toekomst, een dik wijls in vele opzichten, beter leven waclil... .Wij hadden even na het, vertrek uit Genua nog een oogenblik emotie, toen bij liet opdraaien van het stuurboonlsankei een schakel van den ketting als een riet afknapt en T brok ijzer van duizenden pond gewicht in zee plonsde; gelukkig kail zoo'n verlicsje op dc reis er wel af: want voor een leek op handelsgebied is 't werkelijk onbegrijpelijk, welke waar de zoo'n geladen schip heeft en ook welke sommen aan vracht, enz., worden geïnd 1 Zoo vervoerde de Grotius voor ceu 40 millioen aan goederen: de vracht hiervan bedraagt voor elke reis ver over de ton 1 Als men (zooals ik een paar maal "l voorrecht bad te mogen doen) vanaf de brug, hoog boven "t dek. dat, in vergelij king met de eindelooze watervlakte, toch nog zoo kleinte schip z'n weg ziet banen doer de golven, dan is 't haast onbegrij pelijk, dat in die laadruimte al dc bonder den kisten en goederen-balen kunnen wor den geborgen, die we b.v. in Southampton loods naast loods zagen vallen; dat daar op dat óéne schip étlelijkc honderdtallen van menschen leven dat ze er voldoende slaapruimte hebben, en plaats om een spelletje te doen öf te wandelen dat daar binnen diezelfde namve grenzen reus achlige machines zijn, die dag en nacht de schroefas doen draaien, die ijs produ- ceeren. de electrische waaiers doen draaien overal, in de hutten en in de salons, en "t electrisch licht leveren en dc kranen bedienen dat er ten slotte keukeus en proviandkamers zijn, waar ontzaglijke hoe veelheden spijzen wenden bereid en be waard, en waaruit de koks een steeds varierrend menu weten samen te stellen, dat in keur en keus van gerechten voor geen hotel in Holland behoeft onder te doen. Er i- één „gerecht" aan boord, dat veel ruimte inneemt: en wel 't voed.-el der ma chines de steenkool; dit is ten slotte de slof, die alle energie levert die de snelheid van de reis bepaalt en do afstand, die een schip kan afleggen. Een ander artikel dat aan boord van een tro- l'cnvaaideï in enorme quanle wordt ge bruikt, is 't water; dit kan echter in vol doende hoeveelheid worden meegenomen in resc'noirs tussehen de dubbele bodems der schepen, zoodat zoet watergebruik aan boord dan ook onbeperkt is ook bij 't baden kan men tegenwooidig zooveel zoet water gebruiken als men wil en hoeveel er gebaad wordt in de tropen, weet ieder een! Maar 't steenkolengebruik belieersclit tegenwooidig de goheelc navigatie: vergroo- ting der snelheid doet 't steenkolengebruik met de 3e macht dier toename .stijgen wil men dus bijv. de snelheid van een schip lf,,L' maal vergrooten, dan wordt 't koteiigeluuik IA/-* X 1V-' X lVa of te wel 3sj< maal zoo groot! Vandaar dan ook 't verheugde gezicht van een hoofd- niachinist als de stroom b.v. per dag een mijl of 20, 30 meewerkt: dat geeft een enorme besparing aan 't zwart goud en indirect een snelle voordeeligo reist Een hoofdmacliinist is dan ook een gewichtig persoon op de moderne stoo- mers: waar de kapitein en de scheeps officieren dag en nacht voor de koers en de veiligheid hebben te waken, daar heb ben de machinisten het even gewichtig beheer over de ketels en de vurenA de marliinos en hun uitgebreid personeel. Te genuoorilig worden als stokeis alleen Chi- neezen gebruikt en deze gele broeders met bun taaie bodies en stevige spieren voldoen vrijvat heler dan de Europeanen, die vroeger als stokers en tie miners dienst deden; de Chineezen zijn bovendien matig, althans wat den alcohol betreft; en boe 't vroeger tot zelfs een paar dagen na 't vertrek uilt de ha.vn dikwijls voor du vuren gesteld was liet is 't boste daar over-maar niet uit te wijden! We# zoeken de zonen van liet Hemelsche Rijk ook genot in verdooving: nuuir het opium gebruik waaraan ze, ook op onze sche pen, zich schuldig maken, is éu in z'n uitingen én onmiddellijke gevolgen, op geen stukken un zoo veerzinw ekkend als du alcohol-dronkensehap. Dal er „amfioen-gusrlioven" wordt op onze schepen, daarvan heli ik me zelf met eigen oogen kunnen overtuigen, toon wc hij de bezichtiging vail 't schip in de sto- kcrsverblijvcn oen paar der hoeren bezig zagen met dit nationaal vermaak, terwijl een ander net „weg" was, en z'n zoetste droomen droomde.... jNaar z'n gelaalsuit- drukking te ooniesden was hij net in den Chineezen hemel toegelaten. Na 's middags uit Genua vertrokken te zijn, passeert (men des nachts dc straal van .Messina: lwe- zijn er voor opgeble ven, en til was hel gezicht np de kusten van llalië bil Sicilië, niet z'n duizenden lichtjes ook niet overweldigend, We be klaagden ons (och geenszins onze ..arhl- rust te hebben opgeofferd. in Messina ten 't daar tegenover gele gen Reggio waren de kampement stralen, na de lamp eeirigc jaren geleden ingericht, duidelijk Ie herkennen aan de lange reek sen nu rechte lijnen van lantareiiïirhtjes: onwillekeurig denkt sneu dan nog eens terug aan do veiscbrikkiiigu van zoo'n aatdbevingsmmp. Vooral wij. die in den avond vlak langs den Stromboii waren ge varen, die ongewoon heng werkte, en nu en dan een vuur- en vonkenregen hoog in de lucht blies boven z'n door rook omsluicrendon top... Dit was werkelijk een heel mooi gezicht nu cn dan doofde 't vuur schijnbaar,' tot opeens de gloed weer oplaaide, en de gloeiende lava omlaag stroomde, tot ver op de helling van den berg.... Date is 't 28e Augustusgpiunverk beslist kinderwerk hij al kan 't mij uit een oogpunt van ongcvaarlijkheid vrijwal beter bevallen dan zoo'n vulkaan in actie... Toch wonen aan don voet van de Stromboii nog inc-nselien een si. nies ter, eenzaam leven moet 't daar zijn! Toen we de straat van Messina met z'n lastig en aiauw .vaarwater waren gepas seerd, ging het weer „volle kracht vooruit"; nog steeds zijn daar draaistroomingen en -kolken, en moet .er halve kracht worden gestoomd met 't oog op mogelijk pit 't rote loopen en dergelijke; al is 'I. niet zoo erg als een onzer vrouwelijke medepassa giers, sterk aan suggeslie onderhevig als veler barer seksegenooten.... Die rook in den vooravond, de zweveldampen van den Stromboii tegen den wind-in die zag nu de dampen uit Scylla en Charybdis op stijgen.... Als men dergelijke waarnemingen- te-goeder-treuw ziet ge lie uren, wordt 't je duidelijker dan ooit, welk een rel sugges tie en verbeelding in de wereld -.p-don I Tot l'orf-Said gebeurde niet vee] bij- zondei's: we voeren een hooien dag langs de woeste, onherbergzame kurttui van Kre ta, waar de sneeuw de hoogste toppen wit beinutst en des avonds van den 4en dag vurens kwam Dort Said in 't zicht. De loods kwam al gauw aan boord. kort daarop lagen we gemeerd in de haven aan den wal kunnen de schepen niet liggen, zoodat de passagiers per roei bootje naar den wal moeten; moeten schrijf ik want aan boord is 't niet uit te houden: er wordt nl. .kolen geladen, en dan moeten de hutten dicht, wordt alles afgesloten zijn alle dekken in een mi nimum van tijd bedekt met. het vettige, zwarte kolenstof. TLaden begint onmiddel lijk toen wij ons naar. den wal bega ven, zagen we de kolenprauwen vol dui- velsjch-uitziende zwarte kerels reeds de „Giotius" hestonnen; en later, na onze terugkeer aan boord, heb ik met intieme belangstelling dit werkelijk allerzonderlingst tafereel aanschouwd. Het geeft inderdaad den indruk alsof 't schip door woeste barbaren wordt be stormd; men ziet de roet-zwarte kerels, met lange wilde haren, in onafgebroken lange rijen, met manden kolen op de schouders, fegen de planken oprennen en de kolen in den muil van hel hongerige schip uil sforten dit alles gebeurt in voorldurenden ren. terwijl een vreemd, eentonig gezang den arbeid begeleidt. Sfel u daarbij een schelle verlichting door de eleeirische projectors aan boord, die overal sterk tegenstellingen geeft van licht en slagschaduw, - - en gij kunt u mis schien een flauw idee vormen van dit wer kelijk aller interessantst gezicht. Op een gegeven moment br.'nk er twist ui! tussehen een paar der koelis in een moment was een hcele prauw met wel een 100 kerels handgemeen, en vóór iemand tus-rlienheide had kunnen komen, lag een Kmdi met 'n diepe woud in 'l been te jamme ren o)i 't dek - een collega bad hem meteen scherpe kolenschop bewerktWe kegon wer kelijk „respect" voor die heeren een meiischenleven heeft niet veel waarde voor hen. Zoo vergeten ze soms ook wel eens een hunner makkers,, die in de kolenhok ken werken; 'I is gebeurd, dat mei de kolen plotseling 't lijk van een vergeten koeli voor de vuren omlaag viel die was onder 't werk een dutje gaan doen. en levend begraven 111 de kolen 1 In Dort-Said is, als men Tanger en Algiers gezien beeft, niet veel nieuws: liet is juist interessant genoeg otn een uur of 4, 5 door te brengen; verder knopt men er in den bazar van Simon Avt voor heel schappelijke prijzen allerlei fraais de dames zijn gewoon fel op de siruisVeeren die, met HoHamlsche prijzen vergeleken, dan ook „spotgoedkoop" zijn, maar vooral op dq heenreis, als manliefs porlemonnaie nog niet door dc Indische kooplui gespekt is, haar echt- of anderen vrienden nog rij kelijk duur schijnen; vooraf als er dan nog wat veeren bons. die óók al zoo „be spottelijk goedkoop" zijn. bij moeien wor den genomen. Eén ding troost je: je betaalt gewoon overal in Port-Said met Hollnndsch geld dat scheelt al vast een stuk wisseloon. Ook met onze geliefde moedertaal kom je overal terecht het. is wel héél verras send, als je '1 aardige gooehoJjoggie, die heel handig niet ailereii kippen 011 kui kens „werkt", hef publiek op zeer overre den loon boort toeroepen met 'I zuiverst Iloog-,Ioniannscb accent: „Allemaal keko, allemaal kèke" en even daarop, na. den toer, in een Hègscli, dat een H, V. V.-er niet zou misstaan, ml denzelfden mond hoort: „Dufs stérk, sag, dat's stérk, sag!" Toen de laatste man aan boord terug was fdc hofmeester controleert dit bij elke haven nauwkeurig) en onze „Grotius" even bevrijd was van alle vreemde smelten (want de loods van de Sue/.-kanaal mij. was oen Hollander) was '1 al gauw weer vertrek ken: liet was toen pi. m. 3 uur 's nachts. Maar een deo.l der jongere passagiers bleef nog wat op, om 't binnenvaren in 't. be roemde kanaal, door een Hollander gegra ven, bij te wonenwant al beeft de Les- seps het ontwerp gemaakt, het was een landgenoot, die de werken uitvoerde. L. Bij zekere gelegenheid, dat Sarah Bern hardt als Marguéritbe Gautier optrad, ver- vulcre ook haar impresario, de lieer Schür- mann, zelf een rol. En wpik een rol? Die van den dokter, die in het slotbedrijf de stervende vrouw den pols komt voelen. Men zou te Turijn spelen in het „Theatre Scribe"; op het laatste oogenblik was de acteur, die het relletje van den dokter moest vervullen, ziek geworden. Sarah Bernhardt zei tot Schürmann; ..De acteur, die den dokter speelt, is ziek; er is niemand, die hem vervangen kan en toch moet er een dokter zijn." „Laat de rol er uit, madame, het zijn maar drie woorden." Zij weigerae beslist. „Maar ais ik toch niemand heb." „Dan speelt u haar zelf!" „Wie?. v ikIV- „U speelt voor den dokter." Ik trachtte haar vergeefs uit te leggen, aat ik nooit tooneel gespeld had, en dat mijn tegenwoordigheid elders vereischt werd,- maar alles was vergeefsch. „U speelt de rol, of er wordt niet ge speeld," „Er was voor 12.000 francs plaats be sproken, ik dacht er dus niet aan, dit voor deel oip te geven," verhaalt Schürmann. En dus, in weerwil van mijn afkeer om come- die te spelen, trok ik een lange, zwarte jas aan, zette een lioogen hoed op, plantte een gouden bril op mijn neus en liet mij een grijzenden baard aanplakken. Het vijfde bedrijf kwam. Ik raapte al mijn moed hij elkaar en betrad het tooneel. Ik naderde de stervende Marguerite Gautier, vatte haar hand, keek haar aan en sprak de drie woorden, waaruit mijn rol bestond: „Ma pauvre Marguerite". Ik wilde weer weg gaan, toen de smar telijke slem van Sarah mij terughield. „Dokter, ga nog niet weg." Ik keerde terug naar het lied van de zieke, greep haar hand en zei ten tweede malt»; „Ma pauvre .Marguerite". Ik was nu klaar, drukte mijn hoed op het hoofd en keerde mij om, toen ik plotseling bemerkte, dat ik niet van mijn plaats kun. Sarah had een pand van mijn jas gegre pen en zei met een door tranen verstikte stom „Toe blijf (och, dokter, vertrek niet zoo. Spreek, bid ik u, spreek." Wal moest ik doen? Hi- pareltjes stonden op mijn voorhoofd, ik voelde mijn baard losgaan, de bril gleed van mijn neus, ik beefde over alle leden, -- ik bad niets meer te zeggen, mijn rol was uit. „Maar spreek dan toch dokter, spreek tucli," herhaalde Sarah. „ik voelde, dat ik onmogelijk die dwaze vertu'oning kon rekken. Ik zocht, al mijn moed bijeen, boog mij over de zieke, nam haar hand cn met een stem, waarin ik moei lijk mijn woede kon bedwingen, zei ik: „Pauvre Marguerite, pauvre Marguerite, pauvre Marguerite!" En eer de tixmeelsjieelster mij weer kon vastgrijpen, vluchtte ik als een misdadiger van het tooneel. Den volgenden dag prezen de couranten als om strijd de groote Sarah en haar uit stekende 11 troop. Men maakte evenwel een uitzondering voor den acteur, die den dok ter gespeeld had, omdat deze blijkbaar geen woord van zijn rol kende en door zijn belachelijke houding bijna het siottoo- iH'ol van de uitnemende voorstelling be dorven had. 'Het ta.haksgenot is in tal van variaties over de aarde, en vooral bij de natuurvol ken verbreid. Zoo houden, evenals de straat jongens zoo graag doen, de Negritos op Luzon, een der 1'liiJippijnsclie eilanden, bij hel roeken bet brandende eindje der si gaar in den mond en slikken nu en dan den rook in. In de sneeuwvelden van het Himalaya-gebergle wuont een stam, welks mokers een soort kanaal of tunnel in de bevroren sneeuw graven, aan liet eene einde waarvan zij tabak en een stuk bran dende houtskool leggen, om aan het andere einde op den grond liggend den rook in te ademen. De bewoners van het Kay-York- scliiereiland in Australië, vangen den rook van brandende tabak in een hollen bam boestok van circa 4 voet lengte op en la ten dan deze pijp in den kring rondgaan. In Paraguay pruimen de vrouwen tabak en nemen vóór de gebruikelijke begroeting met een kus liet „slaat" uit den mond. In Virginia. Georgia en Alabama Jikt men aan een stok, welken men vooraf bevoch tigd en daarna in tabak rondgedraaid heeft. De bewoners uit Dschezireh (tusscfceai

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 9