11# n 67"* Jaargang. Dinsdag 4 Augustus 1914 No. 14594 De Fransche hoeve. 9, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Vootr Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. franco per post fi. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór en aar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel mee® 15 cents. Reclamee 30 cent pear regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaaiden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers 'die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagevond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Np. 103. MILITIE. Spoedige In dlensUtelllng cn oefening lo. van alsnog 1>(J de militie te land In te HJten lotellngen lichting 1914 So. ran ingeschrevenen voor de lichting 1916, met afschaffing loting. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat bij de Tweede Kamer der Staten-Generaa! wetsontwerpen zijn inge diend, die ten doel hebben het eene om de mogelijkheid te schep pen, de alsnog bjj de militie te land in te lijven lotclingen van de lichting 1914 spoedig jn dienst te stellen en te oefe nen; het andere om, met afschaffing van de loting ,voor de lichting 1915, de ingeschre venen voor die lichting, die in de ter men zouden vallen om aan de loting deel te nemen, te bestemmen ter inlijving hij de militie en ook te hunnen aanzien de gelegenheid te openen tot spoedige inlij ving. ,Wat de lichting 1914 betreft is op te merken, dat de vervroegde jnlijving waar schijnlijk met zal worden 'toegepast ten aanzien van hen, die voor een bereden- korps bestemd zijn, tenzij zij nog nader aan een onbereden korps mochten wor den toegewezen. sVvat de lichting 1915 aangaat, verdient het de aandacht, dat naar de omschrijving van. het betrekkelijke ontwerp-artikel de dientsplicht zal worden ojpgelegd op alle ingeschrevenen, met uitzondering van hen: lo. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden; 2o. die bij onherroepelijk geworden uit spraak yoorgoed of tijdelijk van den dienst Zijn .vrijgesteld 3o. die bij onherroepelijk geworden uit spraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig yan den dienst zijn uitgesloten, Schiedam, 4 Augustus 1914. De Burgemeester van Schiedam, li' M. Tl HONNERLAGE GRETE Openbare Bekendmaking. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZUID-HOLLAND maken bekend dat zij in hun vergade ring van 3 Augustus 1914 hebben beslo ten ten behoeve van het vervoer van tuin en landbouwproducten en levensmiddelen hetwelk door gebrek aan paarden en ar beidskracht zeer beperkt is geworden; i t Roman naar het Duitsch, van LUISE .WESTKIRCH. 49) Aan den heer onderwijzer Over diek te Altenhagen bij Bremer haven. Waarde Frits! Ik moet je een paar woorden schrijven. Er kan niks van komen tusschen Trina Döpke en mij en komenden herfst veria a I ik de hoeve. Want ik heb 'Anne Grave- !oh haar vader op zijn sterfbed gezworen dat ik met zijn dochter zou trouwen en ik wil mijn belofte houden. Er valt geen woord meer over to verliezen. Ik wensch echter, dat je dit weet, wijl jij een oer lijk man bent en veel met Trina Döpkc ophebt. Uit alle kolonies in het veen ko men er nu kerels aanzetten en bek ijken: huis en hoeve en willen liier wel in trou wen. Zij deugen allen geen zier; 't zijn luilakken, ruwe kerels, zuipers, geen er van is waard, dat Trina Döpkc haar klom pen op hen afveegt. Daarom schrijf ik je dit, omdat ik weet, dat je heel veel met haar ophebt en het landbouwbedrijf je mooi toelijkt. En je kunt nu doen, zooals je verkiest. Je vriend, 1 Enno Brinkmeier." Eenigc dagen, nadat deze brief was ver zonden, kwam ALheid Brinkmeier op de Döpkesiioeve. Zij verkeerde ia groote zorg. Ie. om hangende den toestand van oor- logsgevaar aan een ieder die zich ien voor schreven doeleinde schriftelijk of monde ling tot hun College wendt voor z.oolang de toestand van oorlogsgevaar duurt, ver gunning te verleenen voor vervoer van be doelde goederen en producten met motor booten mét betrekking tot de boezemwa teren bedoeld in Artikel 4 en 6 lid 1, f Artikel 12 van de Provinciale Verordenin geu op de stoomvaart in boezemwater, zijn de de Rijn van Woerden tot de Utrecht sche grens de gracht tot de Utrechtsehe grens, do vaart van Delft naar Vlaardingen en haar zijtak naar Maassluis de Baan- wegsche en Uitwogsche wateringen en ver der met Gouwe gemeeniiggende wijken; 2e. om de Besturen der boezembehee- rende waterschappen dringend in overwe ging te geven om met den meesten spoed desgelijks te handelen en door de vereist-li te vergunning en ontheffing te veileenci ten aanzien van de boezemwateren onder onder hun bgheer; Artikel G lid 2 van bovengenoemde Provinciale Verordening. 's-Gravenhage, 3 Aug. 1914. De Gedeputeerde voornoemd, SWEERTS, Voorzitter. VAN F1SENNE, le Griffier. TOL Rijweg va.n Schiedam naar Overschie va,n 1 September 1914 tot 1 September 1917. Gegadigden naar de pacht van. hoven- genoemden tol worden uitgenooöighun gezegelde insclirijVingsbiljetten in te leve ren vóór 20 Augustus a.s. bij den Burge meester van Schiedam. De voorwaarden van verpachting liggen op de Gemeente-Secretarie ter lezing. BÜITESLAm Schiedam, 4 Aug. 1914. Verklaringen der Britsche regeering. Jn het dicht bezet Lagerhuis, dat de mi nisters bij hun binnentreden luide toejuich te, heeft gistermiddag naar de Rcutcf- telegrammen melden de Engelsehe mi nister van buitenlandsche zaken, Sir Ed ward Grey, belangwekkende mededeel ingen gedaan over de houding welke de Engel sche regeering denkt in te nemen in de hui dige Ruropeesche crisis. Dc minister wees er op, dat Engeland oprecht ervoor heeft gewerkt om den vrede van Europa te bewaren, maar dat hel he Gisteren was Jlinnerk Brinkmeier weer op het veld neergevallen. Zij hadden liem in huis gedragen en toen ze hem natte doeken op liet hoofd hadden gelegd, was hij spoe dig weer bijgekomen, alleen had hij in de eerste uren moeilijk kunnen spaekon. Dat was echter weer terecht gekomen. Maar zijn rechterbeen was nog altijd stijf. Hij zei, dat dat rheumatiek was, onidat. hij de eerste maal ie lang op den vochligen grond had gelegen en greep naar zijn stek en werd woest als iemand er van sprak, den dokter te laten komen. Maar vrouw Alheid onderdrukte met moeite haar snik ken zij liet zich niet misleiden. Zij zag duidelijk wat er komen moest, als de Spreckholmers volhardden in hun ondank baarheid en hun hatelijke houding tegen haar man. En wijl zij in haar bezorgdheid geen raad wist, kwam zij in allerijl hij haar zoon, hij dengenc die haar het naast was op de wereld. •Maar hoe ontdaan zij ook was, zoo viel haar toch onder het «preken liet stilzwij gen cn de droefgeestigheid van Trina en Enno op een droefgeestigheid, die niel pas door haar slechte tijding was veroor zaakt. Toen zij met haar zoon alleen in zijn kamer was, vroeg zij dan ook angstig: „Hoe slaat, hel i'och tusschen jou en Trina?" „Met St. Maarten verlaat ik de hxve. wreder," „O, groote goedheid!" -- AHieid's armen vielen van schrik slap neer. „Kun Je dan niet een beetje van haar gaan houden? Ik had zoo gehoopt zoo vast gehoopt en zoo gelukkig was ik in mijn meening*, dat „Spreek er niel over, moeder!" „Wat wil je dan toch beginnen?" jam merde zij. „In een fabriek kun je niet den duidelijk is, dat die vrede niet bewaard kan worden. Van Engelands verplichtingen sprekende, verklaarde de minister, dat Engeland tot daags te voren aan Frankrijk niet meer dan diplomatieke!) steun had beloofd. Hij las vervolgens een brief van 22 De cember 1912 voor, waarin hij afsprak, dat, indien, hetzij de Engelsehe hetzij de Fran sche ïegeering, ernstig reden had een niet uitgelokten aanval te verwachten, zij met elkaar zouden overleggen, of de twee re- welke omstandigheden het op Engelands steun kan rekenen. Hij had het toen de verzekering gegeven, dat, wanneer een Duitse he vloot jn het Kanaal of de Noordzee komt om de Fran sche kust aan te vallen, de En gelsehe vloot al de bescherming zal geven die in haar macht ligt, Die verzekering werd gegeven onder het beding, dat het Parlement haar zou bekrach tigen. (Toejuichingen.) i Dat is geen oorlogsverklaring tegen 3? 9 iïoncst gecringen samen zonden werken om den aanval te voorkomen. Geen land, zeide Grey, wcnschte min der in het geschil tusschen Oostenrijk en Servië betrokken te worden dan Frankrijk. Het wordt er in betrokken door de ver plichtingen, die de eer het voorschrijft. En geland heeft een langjarige vriendschap met Frankrijk. In hoeverre die vriendscliap ver- jdichüngen meebrengt laat ieder in zijn eigen hart lozen en beslissen! Grey zei verder, clat dc Fransche vloot in de MiddcJlandsche Zee is, cn daardoor de Fiansche kust daarbuiten weerloos. Valt een vijandelijke^ vloot die kust nan, Dan kan Engeland niet werkeloos blijven. Frankrijk heeft er aanspraak op, ver volgde Grey, aanstoijds te weten of en onder weer. Wat moe! je dan?" „Ik heb gedacht om naar Bremcrhnven le gaan," zei hij lusteloos, itZou fk niet bij de schepen, bij hef overladen werk kun nen vinden Daar hél) ik den vrijen liemei boven mij en moet hard werken ien slaap dan 's nachts en denk niks meer." „En als je dat niet volhoudt?! (Te zult het niet kunnen volhouden." „Dan ga ik ten gronde, moedor," ant woordde hij somber. „Niemand kan meer do-en dan zijn plicht, zooals hij llien ziek Wat daarna komt, dal gaat Onzen Lieven Heer aan." Aiheid antwoordde niet. Zij schreide slechts. Enno lei zijn hand op haar nchouder. „Het is goed, dat jij" gekomen ben!, moeder, heel go-ed, want ik wou je iets zeggen. Jemoogt het vader ook op een gelegen pogenblik meededen. Zeg hem, dat ik hel nu aan mijzelf heb ondervonden, wat het is. pm niets te bezitten en van deur tof deur om werk te moeten smeeken en ook, dat ik nu heb ervaren wat het wil zeggen om van een deerne, die men bemint, afscheid te moeten doen ter wille van een ander. En als iemand vindt, dat dal te veel van hem gevergd is en neerslaat wat hem in den weg slaat en zich een hoeve on een meisje naar zijn eigen zin verschaft dan veroordeel ik niemand daarom. Ik niet, moeder! En als ik in zulke omstandig heden anders heb gehandeld dan heb ik daartoe alleen de kracht gekregen, wijl ik tot aan den hals loe volgepropt ben met afkeer van al de zonde cn schande op de Fransche hoeve en verlost wil worden van den ouden vloek, al zou het mij ook het leven kostenZeg vader dat. Zeg hem ook, dat ik aan hem denk niet al den eerbied van een zoon ai doet hij mij ook het Duitschland, zoo ging Grey voort. Hij meen de te weten, dat de Duitsche regeering be reid was, indien Engeland zich verbond onzijdig le blijven, de Duitsche vloot nu de Noordelijke kust van Frankrijk 1e laten aanvallen. Dat is, zei hij, een veel te enge verbintenis voor Engeland. Voorts verzekerde de minister, dat Enge land een schending van de neutraliteit van België, Nederland en Denemar ken niet ko-n gedogen. Nog deelde de minister mede. dat Enge land tegenover Frankrijk nog geen vcrplich ting op zich had genomen betreffende bet uitzenden van een landingsleger. Een comrauniqu De kanselier van de Duitsche ambassade te Londen heeft aan de Engelsehe bladen allerergste aan en dat ik gr berouw van heb, dat ik meermalen zoo heftig tegen hem uitgevaren ben." „Mijn jongen, mijn Ennoi" zei Alheid snikkend. „Als ik het toch nog eens bele ven mocht, dat jij en vader goede vrien den werden 1" Enno schudde zijn hoofd. „Dat zul je nooit beleven, moeder. Vader vergeeft mij nooit; hij kan dat niet, zoolang hij nog wat n, - is is. Maar misschien lrreekt er een uti. aan, waarin hij 't pleizierig vindt te hooren, dat ik ais een zoon pan hein denk." Alheid was gekomen in de hoop, dat de zaken tusschen Trina en Enno zich vol gens haar wenschen verder afgewikkeld had den. Da\ had zij de verstandige Trina wil len verzoeken met haar mede te gaan voor eonige dagen of weken als hulp en steun in haar droeve omstandigheden, als he middelaarster en verzoenster tusschen va der en zoon. Zooals de toestand echter nu was, kon zij onmogelijk met zulk een verzoek voor den dag komen. En de angst om haar Hinnerk, die haar hierheen had gedreven, dreef haar nu weer huiswaarts. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Luerke Voss verging van ergernis. Zoo zijn mager lichaam nog vleesch had kun nen verliezen, zou dat in dezen winter van zijn heenderen gesmolten zijn. Daar had hij nu met geweld Piter fiussmann in de kolonie gebracht. Dc schooier at zich mei zijn vier dochters den buik vol aan de tafels der Spreckholmcrs, sliep eiken nacht in een veeren bed, maar werken wilde geen van de familie. En de kolonisten begonnen reeds te brommen over den Jast, dien Luerke Voss hen wiet deze liede- laarsfamilie op den hals had geschoven. een communiqué gegeven, waarin gezegd wordt, dat Duitschland bereid was, zich te verbinden Frankrijk niet op zee aan le vallen, noch voor oorlogsdoeleinden van de Belgische en Hollandsehe kusten gebruik te maken, onder voorwaarde, dat Engeland zich onzijdig hield. Hij voegde er verder aan toe. dat, waar het duidelijk blijkt, dat er geen plan be staat Engelsehe troepen naar het vaste land te zenden. Engeland, als liet zich in den oorlog mengde, geen andere dien sten aan Frankrijk zou kannen bewijzen, dan die het verkreeg uit zulk een verbin tenis zonder zich in den strijd te mengen. Bovendien zou het in de gelegenheid zijn, terwijl het zijn neutraliteit bewaarde, veel belangrijker diplomatieke diensten te bewij zen. De Engelsehe marine - mobiliseert. In den gisteren gehouden geheimen mi nisterraad heeft de koning het besluit on derteekend, waarbij de mobilisatie der ma rine bevolen wordt. Het besluit is reeds door jiet Staatsblad gepubliceerd. Volgens een officieel bericht, zal de alge meen© mobilisatie morgen te middernacht aanvangen. Op het eiland (Malta is de staat van beleg afgekondigd. Reuter meldt verder van Malta, dat alle oorlogsschepen daar voor den strijd gereed zijn, Dc torpedojagers zijn reeds vertrokken. De andere schepen hebben bevel gekregen in allerijl te vertrekken, waarschijnlijk om zich bij de Fransche vloot te voegen. Het admiraalschip van liet eskader is de „Inflexible". Een Britsch moratorium. Minister Liovd George heeft gister in het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend tot opschorting der betaling van wissels cn. tot machtiging der regeering om een mora torium af te kondigen. Het ontwerp werd onmiddellijk onder luid gejuich in zijn ge heel aangenomen. De Fransch-Daitsche oorlog1. De Dui tschers dringen Frankrijk binnen. Uit Parijs wordt geseind, dat de Duit- schers gisteren op twee plaatsen Frankrijk zijn binnengedrongen,, nl. te "Long Ia Vil Ie bij Longwy en bij Cirey. In Luxemburg zijn 35 automobielen met officieren binnengedrongen, gevolgd doog sterke afdeelingen cavalerie. De Fransche consul aldaar heeft zich op Fransch grondgebied teruggetrokken. Deoorlogstoestandingetred e.n. BERLIJN, 3 Aug. Een regeeringscom- muniqué deelt mee: Tot dusverre waren Maar om den bedongen prijs te betalen voor den groeten dienst, en wel om nis aan klager tegen den burgemeester op te tre den, daarvoor was Piter Clussmann nog altijd niet te vinden geweest Nu eens hield hij zicli ziek, dan weer was hij beschon ken of deed hij of hij zich niets kon her inneren. Hoe sluw de sluwe Luerke hel; ook mocht aanleggen, de domme Piter Cluss mann ontgleed hem als een aal, sinds liij' had gekregen wat hij verlangd had. En ook vond Luerke er geen troost in, dat het niet dc gezondheid van burgemeester Brinkmeier blijkbaar achteruitging. Er kon hem immers niets ergers overkomen dan dat Brinkmeier aan zijn lang opgekropte wraakzucht door den dood ontsnapte. Dien morgen loen Luerke weer in gedachj- ten hij zijn land had rondgeslenterd, was de wagen der Brinkmeiers, waarin Alheid zat, hem zoo dicht op weg naar Stel li elite voorbij gereden, dat de raderen hem met straatslijk hespalten. Maar de boerin Iiad zonder te groeten haar hoofd met een her weging van afkeer afgewend. Buiten zich zelf van woede over den ondervonden: «naad, snelde Voss heen om Clussmann te zoeken. De loom had hem op oen inval gebracht. Voorden zijn bewegelijk als zand, maar wat geschreven staat is onwrikbaar. Clussmann moest hem vandaag nog zijn schuld betalen 1 Op de hoeve van de Vossen zagen zo hem loopen met fladderende grijze haren, een vuunood gezicht en prevelende lippen. Konrad, zijn neef, een stil, bezadigd man, schudde zijn hoofd. „Als zijn haat en venijn oom maar reet eens in 't hoofd slaat Eén zoo-'n zolfdo! gedachte, die don mensch geheet inneemt, heeft reeds menigeen ongelukkig gemaakt" (Wordt vervolgd^ SCHIEDAMSCHE COURANT iii 1 f Za ff ten

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1