Begische vollk zijn plicht zal doen om zijn neutraliteit te handhaven. Deze woorden werden begroet met den kreet: Leve België. Vervolgens werd een wetsontwerp aange nomen. waarbij de regeering een crediet van 200 millioen francs voor oorlogskosten werd verleend. Daarop deelde de minister onder groote toejuichingen mede. dat de sociaal democra tische leider Vandervelde tot minister van staat is benoemd. Deze verklaarde die lie noeming aan te nemen. Do zitting werd daarna onder enorm en thousiasme opgeheven. Ka het uiteengaan van de Kamer sprak de minister-president de huiten het get bouw staande menigte toe. Hij noemde hetgeen thans gebeurd was een muts-lag zonder weerga in de geschiedenis. Er heeft een schending van Belgisch grondgebied plaats gehad door de Duitschers, een afkeu- renswaardigen aanslag, die niet ongestraft mag blijven. De stemming in België. BRUSSEL, 4 Aug. De manifestaties te gen de Duitschers hebben zich hedennacht weder herhaald. De menschen hebben hun aanvankelijke opgewondenheid in den slech ten zin van het woord verloren en zijn titans kalm en zelfbewust Zij manifestee ren waardig langs de Brusselsche botde- vards en door de straten. De toestand in de stad is buitengewoon goed. BRUSSEL, 4 Aug. De politie gaat streng te keer tegen menschen, die bankpapier voor lagen prijzen trachten op te koopen. Duitschland en Frankrijk. Aan de grens. Een Reutertelegram uit Belfort meldt d.d. gisteren: De gevangen genomen Duitschers zijn van Belfort naar Jonchery overgebracht. Bij de begrafenisplechtigheid van een Duitschen luitenant, van het tweede esca- dron dragonders, bewezen Fransche offi cieren de laatste eer. Te Vellescot moest een Duitseh officier, die paarden wilde requisitioneeren. den teu gel wenden. Verscheidene honderden Elzassers nemen aan Fransche zijde dienst Er heerscht een buitengewone geestdrift. Vele Zwitsers en Italianen nemen vrijwillig dienst. Vele Elzassers houden zich aan de grens gereed, om. zoodra het hun mogelijk zal zijn, naar Frankrijk te komen. Volgens een telegram uit Parijs aan de „Daily News" loopt de mobilisatie in Frank rijk vlot van stapel. Men verwacht dat vandaag een millioen Fransche soldaten op de Oostgrens zuilen zijn samengetrok ken. Een uit Nancy te Londen ontvangen te legram deelt mede, dat Garros met zijn vliegmachine in botsing kwam met oen Zeppelin, die boven Toul vloog. Het lucht schip werd geheel vernield en stortte naar beneden. Alle inzittenden werden gedood. Garros eveneens. In de Middelland sohe Zee. De gouverneur-generaal van Algiers sein de gisteren naar Parijs: Vanochtend tegen 4 uur heeft een krui ser met vier schoorsteenen, naar men ge looft de „Breslau", acht salvo's van een zestigtal granaten op de stad Bome ge lost Een man is gedood. Eenige gebouwen zijn beschadigd. Daarna is de kruiser in Westelijke rich ting verdwenen en naar men gelooft met de Engelsche vloot slaags geraakt. Onder voorbehoud wordt uit Rome aan de „Journal'1 gemeld, dat de Duitsche krui sers „Göben" en Breslau", die uit Ta rente te Messina aangekomen zijn, 't stoom schip „General Chanzy",-komende van Mar seille en op weg naar Zanzibar, bevel ga ven zijn passagier te ontschepen en de- levensmiddelen uit te leveren. Een bericht uit Aneona zegt, dat gis termiddag een hevig en langdurig kanonge bulder gehoord werd uit de richting van het noord-oosten der Adriatische Zee. Volgens een telegram uit Calais aan de „Excelsior" heeft de floiille to Calais zich gisteren meester gemaakt van een Duit schen viermaster. In den Duitschen Rijksdag. Bij de opening van den Rijksdag in de witte zaal verschenen de keizerin, de kroon prinses en de prinsen Eitel Friedrich en August Wilhelm met hun gemalinnenvei der waren tegenwoordig de rijkskanselier, de staatssecretarissen en vele leden van het corps diplomatique. De keizer opende de indrukwekkende zit ting met een troonrede, waarin hij o. a. het volgende zeide „Met bezwaard 'gemoed heb ik mijn leger moeten möbiliseeren tegen een aangrenzend volk. De 'Keizerlijk Russische regeering, toe gevend aan 'den drang van het onverzade- lrjke nationalisme, is voor een staat in de bres gesprongen, die door begunstiging van misdadige aanslagen tot dezen rainp- spoedigen oorlog aanleiding heeft gegeven. „Dat ook Frankrijk zich aan de zijde van onzen 'tegenstander stelde, kon ons niet verbazen. „Te dikwijls zijn onze bemoeiingen om met de Fransche republiek in vriendschap- pelijker betrekkingen te komen, afgestuit op oude toorn en ouden wrok. De tegen woordige toestand is geen gevolg van een voorbijgaande botsing van belangen en van diplomatieke verwikkelingen. Deze toestand is veeleer het gevolg van afgunst op de macht en kien voorspoed van het Duitsche rijk, die feedert lange jaren gewerkt heeft. „Ons drijft geen veroveringszucht, ons bezielt de onwrikbare wil om de plaats te handhaven, waar God ons heeft gesteld, voor Ons en alle komende geslachten." Geestdriftige toejuichingen volgden hierop. Daarna nam de Rijkskanselier, Yon Beth- mann-Holhveg, het Woord. ,,De dag, dat wij het zwaard moeten trekken, zoo zeide hij o.a., is aangebroken. Hij is aangebro ken trots onze bezadigde bemoeiingen. Rus land heeft de fakkel aan onze deur gelegd. Uit het Huis klinken van alle kanten storm achtige toejuichingen en kreten van instem ming.) De kanselier geeft daarna een uiteenzet ting van 'de voorgeschiedenis en vervolgt dan: ..Zouden wij soms geduldig ipoefen vach ten tot de mogendheden, tussclien welke wij zijn ingeklemd, het oogenblik gekomen achten om er op los te slaan? 'Luid geroep ■\an „Keen. Keen", stormachtige toejui ching.) Om Duitschland aan dat gevaar bloot te tellen zou een misdaad zijn ge weest. (Algemeene geestdriftige toejuiching.) Onze troepen hebben zich aanvankelijk uitsluitend beperkt lot verdediging. Dat is de waarheid. "Wij bevinden ons in staat van rechtmatige zelfverdediging uit nood. Nood breekt wei. (Stormachtige toejuiching.) Onze troepen hebben Luxemburg bezet, misschien reeds België. (Beweging, toejuiching.) Dat is een inbreuk op het volkenrecht, maar wij wisten dat Frankrijk tot een in val gereed stond en een inval van de Franselien in "onze flank aan den linkeroever van den 'Rijn had ons noodlottig kunnen worden. Derhalve waren Wij gedwongen om ons over het rechtmatige protest van Luxemburg en lielgië been te zetten met het voornemen om 'dit onrecht goed te maken zoodra ons militair doel is bereikt. (Levendige toejuiching.) Wie zoo bedreigd is als wij, wie om zijn leven vecht, be hoeft er slechts aan te denken hoe hij zich er door" slaat. (Geweldige beweging; herhaalde stormachtige toejuichingen.) •Spr. herhaalt 'het woord van den keizer: Met een 'zuiver geweten trekt Duitschland len strijde." Een stormachtige bijval, welke niet ein digen wilde, lang applaus en algemeene beweging volgden op de rede van den Rijkskanselier. Ka den Rijkskanselier sprak nog de voor zitter van den Rijksdag. Vervolgens legde de sociaal-democraat Haase een verklaring af, waarna alle wetten met betrekking tot den oorlog, onder luide toejuiching van het Huis, zonder beraad slagingen werden aangenomen, daaronder ook het oorlogskrediet v a n v ij f m i 1- I i ard. Namens de Tegeering dankte de rijkskanse lier. Terwijl alle afgevaardigden, ook de sociaal-democraten, zich van hun zetels verhieven, sprak "de voorzitter het „hoch" op den keizer uit, waar alle leden van, de burgerlijke partijen en de tribunes geest driftig mee instemden. Daarop werd het Huis verdaagd. Mededeellngen van li et Fran sche ministerie van oorlog. Het Fransche ministerie van oorlog deel de gisteren mede: De eerste vijandige da.ad van de zijde der Duitschers bestond in het fusilleeren van Samain, den ex-president, van „Le Souvenir Francais", te Metz, en het gevan gennemen van alle leden dezer vereeni ging- In de nota, die von Sehön aan de Fran sche regeering overhandigde, stelt de Duitsche regeering de gebeurtenissen fei telijk onjuist voor. In hoofdzaak wat de bewering betreft, dat Fransche aviateurs over Beigië en Neurenberg zouden gevlo gen zijn en bommen geworpen hebben en dat Fiansche troepen het Duitsche grond gebied op verscheidene punten zouden heb- iren geschonden. Een telegram uit Lunéville meldt, dat gistermiddag tegen zes uur een Duitseh iviateur over de stad vloog en drie bom men wierp, welke echter slechts eenige mateTieele schade aanrichtten. Op Franseh grondgebied js de nabijheid van Mars!a/four is een Duitsche comV pagnie gesignaleerd. In de Fmnsclie Kame'r. In de Fransche Kamer heeft"* gisteren minister-president Viviani een overzicht der gebeurtenissen gegeven. Hij zeide daarbij o. a.: „Ofschoon zonder blaam, zijn wij aan gevallen. .Wij zullen ook zonder vrees zijn. „Wie ,van den aanvang dezer eeuw den loop ,der Fransche politiek hebben gevolgd, weten (lat die politiek steeds vredelievend is geweest. Tegenover Duitschland was Frankrijk'-,, rol defensief. Het volk voelde de (bit, en daarom trekt het thans als één man op tegen den vijand." Deze woorden werden met enorme geest drift door de Kamer cn hel publiek be- groet President Poincaré heeft de Kaniers een boodschap gezonden, waarin de president verklaart, dat Frankrijk' het slachtoffer is van een vooruit beraamde brutalen aan val. "t Duitsiche keizerrijk heeft Maandag avond do republiek den oorlog verklaard, zonder dat Frankrijk zich' heeft te verwij len een enkele niet vredelievende of ver zoeningsgezinde daad te hebben begaan. Duitschland en Rusland. Grensgevecht Volgens een telegram uit Berlijn heeft een gedeelte van de bezetting van Memel Maandag de voorposten van de Russische grenswacht teruggeslagen, di'e uit de rich ting van Krottingen oprukten. Bij Lengvethen (in Oost-Pruisen) is een patrouille Russische cavalerie gevangenge nomen. Uit Koningsbergen: De Duitsche troepen hebben Kibarty in storm genomen. De Rus sen trokken terug naar het Oosten. De Duit schers maakten gevangenen en leden slechts geringe verliezen. De „Deutsche Kurier" meldt, dat de ap proviandeering van de Russische troepen volslagen in 't honderd geloopeu is. Het gevolg daarvan is, dat de Kozakken, door honger genoopt, deserteeren cn aan de Duit sche grensbevolking hun paarden voor '20 mark te koop aaubieden. Ter zee. Uit Londen wordt aan de „Tel." ge seind: De bezetting der Alands-eilanden door de Duitschers wordt hier als een zeer belangrijk feit beschouwd en wel in de eerste plaats, omdat Duitschland thans de Russische vloot geheel ingesloten en daar door wellicht geheel tot machteloosheid ge doemd heeft De Alands-eilanden kunnen de buitenste verdedigingslinie van Petersburg genoemd worden, zoodat dit thans ook bedreigt! wordt Een mogelijke opstand van Finland tegen Rusland, zou Duitschland op het oogenblik zeer ten stade komen, terwijl, last not least, de anti-Russische stemming in Zweden, waarover ik kort geleden melding maakte, in mijn brieven uit Stockholm, ook een be langrijke factor zou kunnen worden, waar mede Rusland rekening zou dienen te hou den. Oostenrijk en Servie. Uil Nisj (Servië) wordt aan de „Matin" gemeld: Zondagmorgen ondernamen drie re gimenten Oostenrijkers, gesteund door zware artillerie, een aanval op de Serviërs bij lmederevo, op 40 K.M. afstand van Bel grado. De Oostenrijkers werden melgroote verliezen teruggeslagen. Op een andere plaats trachten de Oosten rijkers. mei behulp eener flottille van 32 schepen, gedurende zes dagen tevergeefs de Save over te steken. Hot bericht., dat Duitschland den oorlog begonnen was, werd door de Servische troe pen met enthousiast hoerageroep op Rus land eri Frankrijk begroet. Volgens een telegram, dd. 2 Augustus uit Saloniki aan de „Daily Telegraph" ver zonden, hebben de Oostenrijkers de Serviërs aan de noordelijke en noordoostelijke grens, in het bijzonder te Poserawatz, Semendria, Belgrado; Sosnitza en Mokragor, aangeval len. De Oostenrijkers wei-den echter voort durend teruggeslagen en tot Zaterdagnacht 1 uur was nog geen duimbreed Servisch grondgebied door de Oostenrijkers bezet. Naar uit Rome aan de „Journal" geseind wordt, meldt een telegram uit Nisj aan de „Mcssagero", dat de Serviërs aanvallend tegen de Oostenrijkers gaan optreden. Een telegram uit Wecnen aan de Parij- sche „Excelsior" meldt, dat aan de Drina ernstige gevechten begonnen zijn. Naar gemeldt wordt, zou een Hongaarsch regiment in Servië door de ontploffing eener mijn vernietigd zijn. Do „Heratd"-correspondent te Rome ver neemt, dat in een Tsjechisch regiment in Bosnië muiterij is uitgebroken. Diverse berichten. Het goud.schip. Reuter seinl 'uit New-York, dat het Duit sche stoomschip „Kronprinzessin Cecilie", met meer dan twee millioen pond sterling in goud aan boord, van de voortzetting van zijn reis naar Duitschland heeft afge zien en naar Amerika is teruggekeerd. Het is gisteren te Bar Harbour (een haven in den slaat Maine aangekomen. De Vereenigde Staten. President 'Wilson heeft in een procla matie de 'Vereen. Staten onzijdig verklaard. Z wed e n. De Zweedsche regeering heeft Zweden's volkomen onzijdigheid afgekondigd lijdens den Europeeschen oorlog. Denemarken. De Deensche regeering heeft besloten om volstrekte onzijdigheid in acht te nemen. WNÜENLAm T#b het hof. II. M. do Koningin en Z. K. H, Prins Hendrik hebben gisternamiddag de verschil lende scholen te Sehevcningen bezocht, waarin militairen gekazerneerd zijn, enalles met belangstelling in oogenschouw genomen. V H. M. de Koningin-Moeder is gisternamid- djag 5 uur met de prinsesjes en prinsjes van Erbach en gevolg per automobiel van Soest- dijk naar Den Haag vertrokken. Consulaire dienst. Ingevolge Koninklijke machtiging is de .heer E. Nabel erkend en toegelaten als vice- en ,,deputy"-consul van de Vereenig de Staten van Amerika te Amsterdam. V Met verwijzing naar het bericht in de Nederlandsclie Staatscourant van 19 Aug., 1913 no. 193 brengt de Minister van Buiten- landsche Zaken ter algemeene kennis dat bij Koninklijk Besluit de heer W. "Meek be noemd is tot consul der Nederlanden te Aden, hui ten bezwaar van 's Lands schat kist. it V l Aan den heer Meek moet in de Engel sche taal geschreven worden. Het ressort van het consulaat omvat: Aden, het achterland van Aden, Perim, de Koeriamoeria-eilanden, het Kamaman- eiland, Sbkotra, Britsch-Somaliland, Fransch-Somaliland, Eritrea en Italiaansch Somaliland. i| I 1 Oue Xtriae. -De nieuwe torpedoboot G 15 ïs-Maandag avond door de marine overgenomen -van de Maatschappij Feijenoord en naar Wil- lemsoorc vertrokken. V Gisteren is te Amsterdam in dienst geko men de pantserboot Frisio. Aailë&tlea. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Donderdag 6 dezer niet plaats hebben. Rechterlijke macht. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Oss, mr. L. J.M. Mastboom, advocaat en procureur to 's-Gra- venhage. tevens waarnemend griffier bij de Rechtbank aldaar. De Doltiche fewat door om land. Gistermorgen passeerde via Boxel-Wesel per ex tra-trein de Duitsche gezant uit Parijs met zijn personeel. Spoorwegverkeer. De beperkte treinenloop voor reizigers verkeer der H. IJ. S. M. is heden met twee treinen uitgebreid, "één naar Rotterdam en één naar Amsterdam, zoodat thans dage lijks in beido richtingen 6 treinen loopen. Moratorium, De bekende heer Frans Schaap heeft bij Minister Treub met klem aangedrongen op het verleen e ii van een moratorium. De Hoilandiehe officieren la Albanië naar huis. De bijzondere correspondent te Durazzo van het „Hbld." seint (radiografisch via Brindisi) d.d. 3 Augustus: De officieren Roelfsema, De Waal, Sluys, Reddingius, De Groot, Sonné on de ser geant Van Vliet verlieten Maandagmorgen 9 uur Durazzo, om naar het vaderland terug te keeren via Bari. Zeer vele personen kwamen hen vaarwel zeggen. De kanonnen der citadel losten, zeven schoten ter eere van .de vertrekkende officieren, terwijl de Nederlandsche drie kleur geheschen werd. Dat was een indruk wekkend oogenblik. De officieren Kroon, Roelfsema, De Waal, Reddingius, De Jongh en Sonné ontvingen bij het afscheid van den M'bret de ver sierselen van officier in de orde van Scan- derb'erg, en herinneringsmedailles, terwijl den sergeant Van IVliet de medaille voor moed en beleid werd vereerd. De majoors Sluys en De Groot arriveer den vanmorgen uit Valona om onmiddel lijk weer te vertrekken. Generaal De Veer, majoor Kroon en kapi tein De Jongh blijven hier wachten op Verhulst en Reymers. De generaal heeft gisteren besprekingen geopend met de op standelingen om hunne invrijheidsstelling te verkrijgen. Morgen wordt het antivoord venvacht. Nader seint de bijzondere correspon dent uit Castelnuovo: Generaal De Veer overhandigde heden aan de controle-commissie de ontslagaan vraag van de geheele Nederlandsche missie. Keizer Wilhelm en Nederland. De „Tel." herinnert aan de toespraak, die de Duitsche keizer aan het gala-diner te Amsterdam, op 13 December 190? sprak, in antwoord op een toespraak van Koningin Wilhelmina, <3e gewag liad gemaakt van de afstamming uit hetzelfde voorstenhuis. De keizer verklaarde, trotsch te zijn op die afstamming en zeide o.m.„de spaar zaamheid en de vreugde in den arbeid van den eersten Frederik Wilhelm stammen mede uit Nederland. En zoo 13 mijn Huis den Nederlanden en het Huis Oranje den innigsten dank verschuldigd. Aan dezen plicht der dankbaarheid kan ik slechts daardoor uitdrukking geven, dat ik met mijn leven borg sta, dat onze lan den zich in vrede kunnen ontwikkelen. Ik weet, dat ik één ben met mijn land, als Ik God bid, dat hij Uwe Majesteit en Hare gezegende regeering beschermen moge." Yerlohtrmktementea. De Minister van Koloniën brengt ter ken nis van alle officieren, onderluitenants enz. vian het Nederlandsoh-Indisch'o leger, die verlofstraktoment over Juli inloeten ontvan gen en vervolgens het traktement van de a La suite der Koloniale Reserve gevoerde officieren (onderluitenants), dat zij worden uitgenood igd ten spoedigste op te geven Waar zij dat traktement wenschen te zien •betaalbaar gesteld en door wien of wie het Idan worden ontvangen. Een overeenkomstige kennisgeving wordt •ingewacht van allo andere officieren enz. van het Indische leger, die geheel of gedeeltelijk bij het Departement van Kolo niën in betaling zijn. Nederland de oerlcg. Officieele cijfers. Een merkbare ontspanning van het de laatste dagen zoo nijpende gebrek aan zil veren munt, is reeds onmiskenbaar waar te nemen. IWel houden nog velen, die zich, ook door de meest overtuigende, positieve verzekering, dat onze bankbiljetten zoo vei lig en zoo prima gedekt zijn als maar eenigszins mogelijk, niet laten geruststellen, hun zilver vast, doch overal kan men thans in meerdere "mate dan vorige dagen kleine bedragen aan zilver krijgen. Thans heeft de regeering een maatregel genomen, die zonder twijfel een eind zal maken aan het dwaze oppotten van munt. Binnen enkele dagen krijgen wij biljetten van f 1, f 2.50 en f 5, waardoor het gebrek aan zilvergeld absoluut is opgehe ven! Waarom men dan geen bankbiljetten van die bedragen uitgeeft, vroeg men ons? Het antwoord hierop is vrij eenvoudig! Er zijn velen, die geen juist begrip hebben van wat eigenlijk een bankbiljet is, hetgeen dui delijk blijkt uit de dwaze theorieën, die' men thans meer dan genoeg hoort, en die oorzaak zijn. dat wij nu een tekort aan zilvermunt hebben, hetwelk door niets an ders gemotiveerd kan worden dan door een vrees, waaraan elke redelijke grond ontbreekt. Men heeft daarom gemeend, bil jetten te moeten uitgeven van den Staat zelf, dus schuldbekentenissen der regeering, die door den Staat ten voile gewaarborgd zijn I Voegen wij hieraan nog toe, dat, naar ons van officieele zijde werd medegedeeld wij hebben ons daartoe tot de Rijksmunt te Utrecht gewend niet minder dan een half millioen per dag aan zilver door de Munt wordt vervaardigd en verzonden, dan mag men zeker verwachten, dat het met het dwaze vasthouden van zilveren munt uit kén en möet zijn! („Tel."): Geen oorlogsschade vergoed op Amsterdamsche beursbrandpolis. Gisteren hoeft 'de Vereeniging van Am sterdamsche Brandassuradeuren een spoed vergadering gehouden, waarin aan de orde kwam 't voorste] tot algemeene invoering van de molest-clausule. op 30 Mei 1912 door de vereeniging aangenomen en lui dende als volgt: 1 Vrij van schade, veroorzaakt door: a. oorlog, vijandelijken inval, daden ver richt op last van eenige Nederlandschu of vreemde militaire macht of krachtens een door de Nederlandsche militaire macht vastgestelde verordening; b. ongeregeldheden, nadat terzake daar van hetzij het Nederlandsche grondgebied geheel of gedeeltelijk in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard, hetzij, overeenkomstig de bepalingen der gemeen tewet de hulp van krijgsvolk is gevorderd. Na vrij lange discussies 'werd het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. De molest-clausule is reeds gisteren in wer king getreden. Vragen. De heer Wl J. F. Juten, lid van de Tweede Kamer, heeft, naar de „Avondster" meldt, tot den minister van oorlog schriftelijk de volgende vraag gericht: Acht de minister het niet wenschelijk, dat; door een wet of een Koninklijk besluit am nestie verleend wordt aan allen, die zich hebben schuldig .gemaakt aan desertie bij de zee- of landmacht, om -het daardoor aan deze mannen mogelijk te maken, in de moeilijke tijden, die wij beleven, het vader land te komen dienen? En tot den minister van binnenlansdsche zake deze vraag: Is de minister bereid te bevorderen, dat aan de onderwijzers, die zich hebben aan gemeld om examen te doen voor acte van tipofdo 1 i-derwijzer of voor eenige andere acte, en. die, als gevolg van de mobilisatie onder de wapenen zijn geroepen, die ge legenheid zal worden gegeven, dit examen alsnog a! te leggen, nadat zij van den troep in de school zullen zijn teruggekeerd? Administratieve Hulp ver! eeni 11 g. Uit Tie lies turen van de afdeelingen Den Haag van het Ned. Onderwijzers Genoot schap, den Bond van Ned. Onderwijzers cn de Vereeniging van Hoofden van Scho len in Nederland, vertegenwoordigende na genoeg het gansche Haagsche onderwijzers corps, is een commissie gevormd, die zich ten doel stelt steun van administratieven, en anderen aard te doen verleenen door haar leden en anderen aan' regeering, ge meente, comités en corporaties. Reeds is deze hulp aangeboden aan liet comité tot steun (van de hoeren De Wilde, Eijsten, Hoejenbos en a.) en de beide beide afdeelingen van het Roede Kruis. Een aan tal onderwijzers is de gemeente behulpzaam bij de inschrijving van de gezinnen der gemobiliseerden (Hekkelaan). De commissie verzoekt allen, die hulp van administratieven en anderen aard ver langen, zich te wenden tot haar secreta ris W. van Brouwershaven, Copernicuslaan 25, onder opgave van het verlangde aan tal dames of heeren. De leden worden verzocht zich ten spoe digste beschikbaar te slellen .aan hetzelfde adres. G.oede geest onder de militairen. Het is opmerkelijk, wat een uitstekende geest valt te constateeren bij de militairen. Geen verkeerd woord wordt gehoord. Rus tige bedrijvigheid heerscht er zonder agi tatie. Al mag menigeen met een bezwaard hart denken aan de gevolgen van zijn ver trek uit huisgezin en werkkring, veel ge uit wordt het niet. Een gewillige berus ting in het onvermijdelijke, ernst en kalmte, 'dat is 'de heerschende geest. Ditzelfde is ook bjj de burgerij op te merken, nu éénmaal de angst der eerste oogenbiikken voorbij is, welke angst velen hebben misbruikt tot het vorderen van exor bitante prijzen voor levensmiddelen. Militaire Inundaties. De eerst toegevoegde officier der genie in de Nieuwe Hollandsch© Waterlinie, brengt in het „U. D." ter kennis, dat last is ver strekt tot de voorbereiding van de mili taire inundaties in genoemde linie.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2