ÜS De oorlog. 67" Jaargang Donderdag 6 Augustus 1914 No. 14596 De Fransche hoeve. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1. 1.26, franco rer poet fl. 1-65. Prijs per -week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen.- Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middag» vóór ©en car aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel mee® 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groots letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers 3ie Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Np. 103. Kennisgeving. Eigenaars van paarden. Do Burgemeester der gemeente Schiedam, brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de vergoeding voor do door het Rijk over genomen paarden ten kantore van den Gemeenteontvanger in ontvangst kan vol den genomen tegen inlevering van de de-: betreffende bons. Het kantoor van den Gemeente OnLvan ger is hiervoor geopend eiken werkdag, uitgezonderd Zaterdag, van 9 tot 2 uur. Schiedam, 6 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd M L. HONNERLAGE GRETF. BUITENLAND. Schiedam, G Aug. 1914. De Duitschers in België. Men seinde ons Woensdagmiddag twaalf uur uit Maastricht.* Hedennacht en .ook in den loop van den morgen hebben de Duitsche troepen tever geefs getracht de vernielde brug over de Maas te herstellen. De Belgen onderhielden een levendig vuur van de Maasstellingcn op de Duitsche troepen aan den overkant der rivier. De Duitschers hebben vele ge wonden en dood en; het aantal is ochtpr niet h'ekend. De Duitedie gewonden worden met auto's van het Roode Kruis te Maas tricht van het slagveld naar het Roode Krais-hospitaal te Maastricht overgebracht. Alhier heerscht onder de bevolking leven dige belangstelling voor de krijgsverrich tingen. Hall Maastricht is op de been. Tot nu toe zijn er reeds twintig gewonden te Maastricht aangekomen. Vie'r hunner zijn zwaar gewond. Hedenmorgen vloog wederdm een onbe kend vliegtuig over de stad. Hot kanon gebulder uit de richting Visé, dat den ge- heelen nacht, duurde, werd ook gedurende Uen geheelen morgen gehoord. Te Yi.-é staan cenige huizen in brand. Men zeg., dat Duitsche cavaleriepatrouilles over de Maas zijn gezwommen, de Duitschers ,wil Ien trachten om aldus hun geheel© cavale- Tie-afdecling over de Maas te brengen. De Duitschers hadden te Yisé een brag Roman naar het Duitsch, van LUISE WESTKIRCH. weten te leggen, die door de Belgen weer is vernietigd. Duitschland heeft het Neder landsch grondgebied niet betreden. Een Duitsche afdeeling van 5000 man is bij oen doorwaadbare plaats de Maas overge stoken.' Uit Maastricht werd gisteravond aan de „N. R. Cf' geseind: Een ooggetuige, die zooeven ,yan do Belgische grens tertig- komt, meldt, dat de brug over de Maa- nog steeds niet is hersteld. En telkens, zoodra een stuk klaar is, Wordt dit weg geschoten. De Duitschers worden bescho ten uit de forten Liers, Pontisse, Barchon, Fleron, Retinne en Battice en lijden grooti* verliezen. Tusschen Visé en Berncaux wordt gevoch ten. In Maastricht liggen op het oogenbbk vijftien gewonde Duitschers. Do berichten, dat Visé cn A'rgenteau wer den platgeschoten, zijn zeer overdreven. De Belgen houden zich kranig BRUSSEL, 5 Aug. Volgens een officieelr mededeeüng hebben de Belgen zegevierend alle aanvallen der Duitschers in de omge ving van Luik afgeslagen. De Belgen deden een tegenaanval, waarbij alle Duitschers die de forten varcti gepasseerd, werden ge wond. Geen enkele aanval der Duitschers is geslaagd. De Belgische troepen gedroegen zich zeer standvastig, ondanks het uitge breide gevechtefront cn den krachtdadige» aanval der Duitschers. Het Ye Duitsche legercorps deed een aanval in het dal van de Vesdre (zijrivier van de Ourthe). Veertigduizend Duitschers waren slaags tegen 25.000 Belgen. De aanval werd ai- geslagen. Een daarop ondernomen tegenaanval van do Belgen had volkomen succes. Het 7e legercorps is in aftocht. Een gedeelte zou over Nederlandsch gebied zijn getrokken, de Belgen zouden voor de grens halt gehou den hebben. De Belgen raapten 600 gewonden in de Duitsche linies op. Ee gepantserde koepels en overige pant seringen der forten blijken volkomen be stand tegen de granaten der Duitschers. Het fort Evêque, dat den geheelen dag onder vuur is geweest, is in het geheel niet beschadigd. Do pngelsche koning zond aan koning ,Albert zijn warme gelukwenschen met "do Belgische overwinning. De Franschen in Doornik. Gisteravond G uur is te Brussel officieel medegedeeld, dat de Fransche troepen, a's bondgenooten yan de Belgen, vqot do poor ten yan Doornik stonden. B e 1 g i e n demogendheden. De Engelsche eerste ministc-r Asquith heeft gisteren in hot Lagerhuis een tele gram van ulo Belgische regeering voorge- 61) Luerko liet den naam nauwelijks tyd om te drogen en nam niet de moeite van Meeding te verwisselen. Hij moest naar Scharmlbeck! Naar den officier van Justitie' t Maar onder het loo'pen kwam' er een gedachte bij hem op, waaraan hij geen weerstand kon bieden. Voordat hij den slag toebracht die zijn vijand voor goed zou neervellen, wilde hij hem nog eens in al zijn trots rechtop zien staan. Ilij maakte dus een omweg en liep langs de Fransche hoeve. Do burgemeester bevond zich echlei niet op de hoeve en evenmin op het land in de buurt. Maar toen Luerko Voss teleur gesteld verder rennen wilde, ontdok te hij in de verte in het veen de forsehc gestalte van den gehaten man en van richting vqi anderend, snelde hij hem na. Glad en hruin, met wuivend wolgra strekte hot veen zich voor hem uit, tot aan de streep waar hot mot don valen hemel ineen smolt. Do scherpe voorjaam pon scheen stekend daarop neer. Als een l'taau (zwarte punten beschreven twre wopwen kringen hoog in de lucht. Hun knj- schend „ai, ai" klonk schrik Zij vlogen. top. buit azend, naar den Zwarten poeh Daar was altijd dood of levend gedierte "te vinden. Naar den zwarten poel trok in het veen alles wat op buit was belust. En daarheen rende nu ook Luerko Vos met onhoorbare schreden den langzaam loopenden, op zijn stok leunenden burge meester na. Hiimerk Brinkmeier had het best gevon den, dat zijn vrouw met deu wagen uitging. Wie tot zichzelf wil inkeeren op de groole stopplaatsen, de kruiswegen des levens, dig moet alleen zijn, geheel alleen. Al bekende, hij het ook aan memand, zoo begreep do burgemeester toch heel goed de teekon n die op'zulke kruiswegen wezen, misschien wel op den weg naar het laatste doet. Hij had ook altijd wel geweien, dat de mensch ter eeniger tijd betalen moot voor alles en ieder ding in- 't bijzonder in loven. En er was een, bij wie hij in de schuld stond. Zij had lang gewacht, maai nu inde zij de oude schuld. Hij bespeurde haar hand en als naar een bctaalkantom- begaf hij zich naar de plek, die hij gewoon lijk vermeed. Een paar kromme wilgen, hol van ouder dom en nog zonder loof, strekten hun.kale. sjjj'ohl'gte takken otmihoog!. Reusachtige riisrihkoilven stonden aan den waterraml, als kaarsen met donkere vlammen. En tus schen de iboomlcn zonder loof en d]e knarsen zonder Echt lag zwart en glanzend de Water spiegel van den poel als de offerschaal op het altaar van een booze godheid. Hij had menig offer verzwolgen in den loop der eeuwen voor dertig jaren op een derge- gelijiken lentedag als deze vol ontluikend leven, een jong mensrhenbind hongerend naar vreugde en leven. Onder een der wilgen bleef HinnorkBrink- niioier staan turen naar bet onbewegelijke water en dacht er over na waarom de goede dingen in het leven slechts vooi den duur- sten prijs konden gekocht worden. Waarom con piepjong ding den bitteren offcrloo 1 moest sterven, opdat de hoeve in zijnbez.t bleef, opdat de boerin, die zijn hart be geerde, de zijne werd, opdat zijn levens weg, die naar de schaduw leidde, dertig jaren door de zon was beschenen. Even duidelijk als clc kale wilgetakken in hel jvatcr, (weerspiegelden zich de gebeurte nissen van dien tijd in zijn geheugen. Zij wekten geen berouw bij hem op.* Wat toen lezen, waarin een beroep wordt gedaan op Engeland, (Frankrijk en Rusland, om al» mogendheden, die de onzijdigheid van België hebben gewaarborgd, gezamenlijk Duitschland'? gewelddadige schending daar van to weerstaan en de onafhankelijkheid en onaantastbaarheid van België te hand haven. België gaat 't telegram voort acht zich gelukkig te kunnen verklaren, dat het zijn versterkte plaatsen krachtig ver dedigt (toejuichingen). - Verder heeft Asquith een telegram voor gelezen, behelzende dat het Belgische mi nisterie van oorlog den Franschen mili tairen attaché te Brussel heeft verzocht, de Fransche troepen te doen samenwerken met de Belgische, totdat de Izeschermen- de mogendheden, .waarop een beroep is gedaan tusschenbeide komen. Do Duitschers in Luxe cm- burg. De Duitsche .troepen komen langs twee hoofdn ogen paar Luxemburg, n.l van de Eifel over Diekirch en Morseh, en van Trier over Grevenmacher. Uil Luxemburg trekken zij in drie rich-* tingen op. lo. Naar Longwy, daar men een sterke kolonne halfweg Luxemburg en Longwy heeft gezien. 2o. Naar Villerupt cn Micheville over Eseh gun de Azeth, 3o. Naar Drosdenhofen. I?» de Noordzee. Engeland maakt buit. Gisteren reeds .zijn verscheidene Duitsche koopvaardijschepen door Engelscho oor logsschepen genomen. Tc Newport (bij Car diff) is het stoomschip „Belgia", van de Hamhuig-Amerika lijn, met 73 Duitsche re servisten en een groote hoeveelheid levens middelen aan boord, als oorlogsbuit aange houden. In het kanaal van Manchester is hr-t Duitsche stoomschip „Divan'J" aangehou den. Onder de equipage «arm 17 mm, die tot de DuiLJip marine leitcoien. De Engelsche torpedojager „Acheron' heeft gistermiddag het s.s. „Koningin Lui- se", (groot 21G3 ton) van de Hainburg-Ame- rikalijn, welke diende als mijncnlegger. in den grond gehoord. To Dover is een Engolsch oorlogsschip aangekomen met twee Duitsche prijzen. E e n t eg e n s p r a a k. Over een zeeslag op de noordkust van Engeland, waarover gisteren allerlei „ge ruchten liepen, is officieel to Londen niets bekend. Men vermoedt, dat do berichten uit den duim zijn gezogen ter wille van de extia-edities, die de Londcnsc'ic bladen in- clkaar steeds volgende oplagen verspreiden gebeurd was zou nu weer gebeuren. Hot was ide wet van alles wat leefde: jij of jk, (Maar hij had dat indertijd hard gevon den, en vond het nu ook nog even hard. Waarom niet jij en ik? Wellicht had daarin, het paradijs bestaan, dat de mensch de goede dingen deelachtig werd zonder dat hij zijn ziel bezoedelde. Ilij zou de goede dingen nieL gaarne hebben willen missen. En brak nu de betaaldag aan, dan zou hij Betalen. Maar zwijgend. Ilij gaf niemand rekenschap, niet eens de trouwe gezellin van zijn loven. Dat was iets tassc.hen hem en haar, die den dood hier in liet lood grijze water had gevonden. Nu sloop iets achter hem door de heide, onhoorbaar als ,de tijd cn eveneens zonder ophouden. Een heeseh geluid schrikte' hem op, half een lachje, half oen kuchen. Hij keerde zich om en zag Luerko Voss in 't gezicht. En uit ieder van de honderd rimpeltjes van dit gelaat sprak de haat, de voldoening van het roofdier, dat zijn prooi m zijn macht heeft. In zwijgende afwachting keek Brinkmebr met zijn koude, scherpe oog en op zijn vijand neer. v Maar I.uerke Voss was niet iemand, die kon wachten. Struikelend over zijn eigen woorden, zei hij haast'": „Zoo, vindt men je hier? Dat is goed. Hier hoor je. Je zult om deze plak vele hon derden jaren moeten rondwaren, ten minste als 't Waar is, dat er een Godsgericht is. Maar, daar ik dat niet zeker weet, wil ik liever eerst de rechters van deze wereld oip hun plicht, wijzen. Wat denk je wel, hut ijkmeester «Brinkmoier waar zou ik ,uu wel heengaan?" ,,'L Is miij glad onverschillig." „Wat denk je wel. dat ik hier in mijn kiel heb?" „Oneer en schande dat is zeker." „Een groet aan jou van Annmaroi. Rademaker." In Engeland. In de liberale partij is de stemming ever de oorlogsverklaring aan Duitschland zeer verdeeld. Zoo noemt de liberale „Manches ter Guardian" de beWering door den mini ster van buiteniandsche zaken Dinsdag in hot Lagerhuis afgelegd, nl. dat Engeland als het deelneemt aan den Europee-rhen oorlog slechts weinig meer kan verhezen dan wanneer het onzijdig blijft, een onbe grijpelijke dwaasheid. Het blad herinnert aan den oorlog van 187071; toen is Engeland onzijdig gebler en met liet gevolg dat zijn textiel- en andere nijverheid buitengewoon bloeiden, terwijl Frankrijk en Duitschland elkaar bevochten en zoo goed als niets pro duceerden. Zij waren toen gedwongen uit Engeland fabrikaten te betrekken en moesten aanzien dat Engeland hun afnemers in neu trale staten bediende. Engeland zal, nu het besloten heeft aan den oorlog deel te nemen, zijn handel met Ouitscldand stop zetten en Duitschland is thans, op Britsch-Indië ha, de grootste af nemer. Het betrekt jaarlijks voor 40 millioen pond sterling aan goederen uit Engeland, dot op zijn 'beurt uit Duitschland suiker, chemicaliën en alleilei stoffen invoert the liet voor zijn fabrieken noodig heeft. Een oorlog met Duitschland slaat den geheelen handel in de Oostzee lam en voor -■'ei. groot deel ook dien in de Noordizee. Verder wijst de Guardian op de enorme uitgaven tijdens een ooilog, die stellig tot belastingvcrhooging en werkeloosheid zal leiden. Hoe de regeering er in zal slagen den. aanvoer van levensmiddelen naar Engeland op peil te houden, is hel blad een raad sel. Onze deelneming aan den ooilog is een verbijsterende ramp, zoo besluit het blad. Ook in de regeering zelve is het besluit tol oorlogsverklaring niet met onverdeelde instemming begroet en eers te-mi nis ter As quilh moest gisteren in het Lagerhuis mee deden, dat de ministers Morley en Burns en de onderminister van onderwijs, Trc- velyan, hun ontslag hebben aangeboden, heigeen aanvaard is. De portefeuille van Morley is gegeven aan lord Beauchamp; Burns wordt upge volgd door Runciman. Twee nieuwe Engelsche dreadnoughts. De twee dreadnoughts, die Turkije in Engeland op stapel had en m October af geleverd zon krijgen, zijn door de Engel sche ïegeering aangekocht. Men weef niet of deze koop goed- of kwaadschiks gesloten is; in elk geval heeft Engeland er zijn vloot geducht door versterkt. Het zijn beido schepen van ruim 23.000 ton met zware bewapening en bepantsering. „Nee, dat lieg je. Annmarei Rademaker zendt mij geen groet door jou.* Jij bent do deerne, nog wel met huis en erf, ailijd te min geweest." Het gele gezicht van Luerko Voss werd groenachtig. „En vond zij jou, laaghartige schurk, zon der huis en erf niet te min? Zeg? Brinkmeier antwoordde daarop niet. Mei de handen op zijn stok geleund, keek hij glimlachend op zijn vijand neer. „En tot dank cn bclooning heb je haar hob je haar in het water hier ging Voss voort. Hij gorgelde, hij siste, de op winding snoerde hem de keel toe. „Burge meester Brinkmeier, op den avond voor je trouwdag heeft iemand hier in het/Wil- geniboschje gestaan hoeft de deern ge zien en jou ookBurgemoester Brink meier vandaag haalt de gendarm je met smaad en schande." Hij krij.schto. Maar nu hield hij plotseling op en deed een sprong achterwaarts. Brink meier had zijn arm opgeheven, beiden ar men, Afgrijselijk pvas de blik van zijn wijd opengesperde oogen. „Het helpt je niks, al vermoordt jo mij ook evenals do deerne!" kefte Luerko op een veiligen abtand, „liet helpt jo niks, want h ij blijf! loch m leven, die je ge zien heeft. Die houdt zijn nxond nie-t. Op 't oogenblik weten er zeker a.l tien meii- sohen van af. En ik ga. met het protocol naar het gerecht. Mij zal geen moeite fe veel zijn als ik jou maar eindelijk te pakken krijg, jij vaRehe, gluiperige hond I" Brinkmeier leunde op een wilgentak, want zijn stok was hom ontgleden. Zijn ge laat was weer kalm, hoonend. „Ja maar, je krijgt mij niet te pakken." „Dat zullen wij zien 1" En Luerko rende door de verdorde hei de als (vluchtend naar Scharmbeck. Toen hij nog slechts een huppelend stipje in de strakke rust der oindelooze ruimte Duitschland en Frankrijk. Aan de grens. Een Reuterfelegram uit Parijs meldt, dat de Duitschers voortgaan de Elzassers, die zij verdenken den Franschen inlichtingen te verstrekken, dood te schieten. Een Duitsche cavaleriepatrouille werd door de Fransche ruiterij dicht bij de Zwit- sersohe grens teruggedreven. Er werden drie Duitschers gedood. Te Norroy le Sec zijn Duitsche dragon ders door Fransche ruiters verrast. De Duit schers kregen 5 dooden en 2 gewonden, Een hunner is gevangen genomen. Aan Fiansche zijde werden geen verliezen gele den. In de Middellandsche Zee. ALGIERS, 5 Aug. Geruchten, volgens wel ke de Duitsche kruiser „Panther" zou zijn vernield en twee Duitsche oorlogsschepen zijn vermeestert!, worden niet bevestigd. BERLIJN, 5 Aug. De Duitsche oorlogs schepen in de Middellandsche Zee hebben Dinsdag op de kust van Algiers verschil lende versterkte plaatsen en inschepings plaatsen voor Fransche troepentransporten verwoest. Het vuur werd beantwoord. Oostenrijk-Hongarijeen Seryie, Het AYeensche Correspondentiebureau be richt, dat er in de krijgsverrichtingen der Oostenrijkers meer voortgang komt. Dij Belgrado heeft het Servische vesting- geschut van de heuvels, die nabij de ves ting liggen, gehaeht door hevig vuur het voortrukken der Oostcnrijksche troqpen langs 'den Oostenrijkschen oever te verhin deren en de scheepvaart op Donau en Save te belemmeren. Dit heeft de Oostcn rijksche artillerie genoodzaakt gisteren het vuur te beantwoorden, daardoor is het Ser vische geschut tot zwijgen gebracht on zijn vestingwerken zwaar beschadigd. De stad zelf is ongedeerd gebleven. Aan de Brina werkt de veiligheidsdienst der troepen, met name der infanterie en der .grensjagers, uitstekend. Diverse berichten. In Egypte. Egypte heeft zich neutraal verklaard. Lloyds verneemt uit Aïexandrië, dat bij besluit van den Khedive de uitvoer van levensmiddelen verboden is. De katoenbdurs is gesloten. In Russisch Polen. De Weensclie „Reichspost" verneemt uit Kiakan dal, 3 dezer: In Russisch Polen is gisteren een uit Warschau gedagteekende oproeping voer een Poolschen opsland ver spreid. die door tal van Poolse he partijen onderteekend was. De oproeping zet liet toekomstige optreden daartoe uiteen. Ook een vrouw wekt c'r de bevolking in op, om de burgerlijke en militaire gyorheyl was, veranderde de uitdrukking op Brink- moieis gelaat. Er sprak half verbazing, half medelijden uit de als uit hout gesneden trekken. „üian is het dus heden werkelijk en waar achtig de betaaldag." Hij bukte zich mot moeite om zijn stok op 'ie .rapen, en keerde zich nog eenmaal maar hot water toe. „Het is je recht, Annmlarel Ik hob bet altijd wel geweten dat jij dat eens zoudï vorderen. Jij waart altijd een resolute deern en genoerdet je nieL jo ellebogen te ge bruiken. Daarom moest jo ook van mijn pad aft En nu koont het mij voor, dat ik! van jou pad af moet. Wij zijn dus quite.': Op zijn stok leunend, wandelde hij lang zaam door het veen terug'. Hoe verfris- schend de koele vooijaorswind ook over de vlakte streek, hol ademhalen viel hom' moeilijk. Nu zag hij den met paardekop;- pen versierden gevel van zijn huis door do nog kale kruinen, der hooge eiken, De weilanden om hem heen prijkten met hun voorjnarsdos en het dichtopeen staan do do winterkoren vertoonde lichtgroene hal men. Hel was niet iets gerings wat liijj verlaten moest een modelhoeve, dio nu pas volkomen de rente afwierp, waar voor Brinkmeier zich gedurende een men- sclicnleeftijd in liet zweel had gewerkt! Daarbij zijn familie, zijn oudste zoon, die nog stijfkoppig op een dwaalspoor bleef, zijn jongste zoon, een onmondig kind. En Alheid, zijn vrouw, die voortdurend in zorg om hein verkeerde. Die zou hij nog gaarne jaren vol zonneschijn gegund heb ben, die had jaren vol zonneschijn ver diend. Hij moest blijVen staan. De broeien de- lucht, die over het veld hing. was' on dragelijk! En dan dai geluid in zijn ooren" als van kerkklokken. Men lia,d hier hij Spreekholm toch geen klokken. (Wordt tiervolgd,)t SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1