Ter Zee. Dnitsclilandl en Japan. BDïNENLAm STADSNIEUWS. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. V IC ache golf ten zuiden van Wasa hebben geen versterking van hun garnizoen gekregen, maar in Wasa liggen 40.000 man. D e „Cr o e be n" ends „B res 1 a u". Kaar wij Vernemen, aldus epn Reuter- telegram uit Londen zijn er diplomatieke vertooning gericht tot de 'L'urksche regee ring omtrent de „Goeben" en de „Bres lau", waarin de onmiddellijke terugzending van officieren en bemanning der Duitsche schepen wordt geëischt. Een telegram van de Dardanellen, in een diplomatieken kring outvangen, deelt mede, dat de Duitsclie kruisers in de Dai- danellen werden ontmoet door Turkscho schepen en door deze werden geëscorteerd. Omtrent den werkelijken aankoop van de kruisers is nog geen lm vestiging om vangen. Ren is echter overtuigd, dat zulk een schikking wel waarschijnlijk is. De conespondent van de „Exchange" te Konstantiuopel weet te berichten, dn1 Turken de „Goeben" en de „Breslau" heb ben gekocht voor vier millioen pond ster ling. Het Parijsche blad „Le Temps" meldt, dat de schepen nog steeds geankerd liggen voor de Nagoro-eilarulen, waar ze met gee>n drift zijn ontvangen door de Turken. Turk- sehe torpedobooten verlaten af en toe de zee-engten en doen aan de Duitsehers me- dedeeling van hun verkenningen. De Tin ken leveren kolen aan de Duitsche schepen, en deze stellen strenge onderzoekingen in aan boord van Fransche, Engelsche en Griekscke koopvaardijschepen op de reed< van de Dardanellen. De Duitsehers hebben de radiotelegrafisc.be toestellen van de j>a ketbooten „Saghalien", van de He*sagerie met geweld verwijderd. Zij zijn moester van de Dardanellen. Onder den titel „Suicide de Tor que" doet 't zelfde blad 'n laatste waarschuwing aan Turkije om niet voort te gaan gemeene.zaak te maken met Duitschland,' indien het niet wil verscheurd worden door de Bal kanmogendheden en geëxecuteerd door do Triple Entente, die daartoe zonder eenigo inspanning bij machte is. 'in de Engelsche pers wordt er verder op gewezen, dat indien de verkoop der schepen inderdaad een feit is, het voor Rusland zeer gevaarlijk zou zijn. wanneer Turkije de „Goeben'' in de Middellandrohe Zee mocht gebruiken, daar dit schip, wat snelheid en zwaarte van het gesehut jbo treft, alle schepen van de Russische Zwarte zee-vloot overtreft, zoodat de „Goeben' gemakkelijk en haast zonder gevaar voor zichzelf een of meer Russische schepen zou kunnen vernielen. He vraag is echter, of de Turken vol doende bekwame artilleristen en ervaren zeelieden hebben, die weten om te gaan gnet een zoo ingewikkeld mechanisme al dat van de „Goeben". Weliswaar zijn de Turksche officieren en de manschappen, die in Engeland waren om de twee voor Turkije bestemde dreadnoughts o\er to nemen, waarop thans door de Engelsche (admiraliteit is 'beslag gelegd, thans be schikbaar, het blijft echter toch nog de vraag of zelfs deze mannen talrijk of er varen genoeg zijn om de taak op zich te nemen. Van de Noorscfhe kust Het Nederlandsche stoomschip „Epsi lon", dat gisteren van Arcliangel te IJmui- den is aangekomen, rapporteert dat liet in de haven van Brontheim heeft zien liggen een ontredderde Duitsche dreadnought waar van de schoorsteenen waren weggeschoten en een zijde geheel opengescheurd was. .Voorts dat het in de fjord van Skudesnaes heeft zien binnenvluchten vier Duitsche tor pedobooten, achtervolgd door vier Engel sche dreadnoughts. De „Tv. R. Ct", waaraan we dit bericht m tl een-en, uit zijn twijfel aan de geloof waardigheid van deze mededeelingen. Het van Kopenhagen binnengekomen ss. „Veghtstroom" rapporteert niets bijzonders op de reis gezien te hebben. Devloot-conventie. In de „Kreuzzeitung" doet professor Schiemann nadere mededeelingen over de in Parijs tijdens het bezoek van koning Geor ge begonnen onderhandelingen tusschen En geland en Rusland betreffende de marine. De Russische marine-staf deed hel vol gende voorstel; als compensatie voor de kans, dat bij een oorlog tusschen het Drie voudig Verbond en de Triple Entente een deel van'de Duitsche vloot tegenover Rus land zou moeten ageeren, en aldus van den strijd tegen de Engelsche vloot zou wen den. afgeleid, zou Engeland voor het uit breken van den oorlog een voldoend aan fa! handelsschepen naar de havens aan de Oostzee zenden, welke schepen zouden moe ten dienen om Russische troepen in Pom- meren te doen landen. De ouderhandelingen daarover zouden te Londen door den tweeden secretaris van het departement van marine Wolkow ver der worden gevoerd. De Russische ambas sadeur te Londen, v. Benkendorff, was van het geheele plan op de hoogte. De over eenkomst zou worden gesloten, wanneer de Engelsche admiraal Van Battenberg in (Augustus te Petersburg zou komen. Naar men weet, is in het Lagerhuis ont kend, dat dergelijke onderhandelingen zou den hebben plaats gehad. Buitgemaakte schepen. Uit New-York wordt aan de „Daily Te legraph" gemeld: Engelsche schepen hebben in de laat ste twee weken twintig buitgemaakte sche pen naar Bermuda opgebracht Nog een Oorlogverklaring. Volgens een telegram uit Parijs heeft Ja pan officieel aan Daitschland den oorlog ver klaard. Kederland en de oorlog De vrijwillige Landstorm, De leden van het vrijwilligerskorps dat zich te Haarlem heeft gevormd onder lei ding van den sergeant-majoor Vink, 80 man. hebben niet geteekend voor de vrij willige verbintenis bij den landstorm, omdat zij daardoor zouden gevaar loopen ontnid- deüjk, als de landstorm 1913 onder de wa pens wordt opgeroepen, daaronder te wor den geschaard. De bedoiling met de oprichting van liet koi ps beoogd is alleen, dienst te doen als korps en onder den eigen commandant doch niet om bij den gewonen landstorm te wor den ingedeeld. De oefeningen worden gewoon door gezet. Benzine en Petroleum. Men verzoekt ons te melden da I bet a-an v.uikelijke op den voorraad benzine gelcgi beslag i.> opgeheven, zoodat tesen aflevering van benzine naar plaatsen in bet binnen land geen bezwaar bestaat. Ook de afleve ring van petroleum voor bet binnenland is rij. li (Bfe talen van Schuld. De Minister van Justitie heeft een cir cnlairc verspreid onn een misvatting van zijn bedoeling met de circulaire van 5 dezer te doen verdwijnen. Wel werd door bom aangedrongen niet dadelijk tot strenge maatregelen over te gaan, wanneer de schuldenaar niet aan zijn verplichtingen voldoet, daartoe gedwon gen door de tijdsomstandigheden, maar vol strekt mag daaruit niet worden afgeleid dal de verplichting tot betaling praktisch zou zijn opgeschort, wat tot een moratorium zou leiden, die de Regeering juist onraad zaam acht Pers open, die, om welke reden ook, betaling van bun schuld weigeren, hoezeer zij de daarvoor benoodigde gelden hebben lof kunnen verkrijgen, handelen in lijn rechten strijd met 's Land? belang. Een dergelijke handeling verdient nie' slechts afkeuring doch daarbij behoort de wct in al haar gestrengheid te worde toegepast. Het verleenen van de gumt van uitstel kan slechts zijn bedoeld ten aanziei van hen, die, hoezeer in het algemeen sol'■abel, uit onmacht tengevolge van de thans heer- c-chende crisis niet dadelijk aan hunne ver plichtingen voldoen doch binnen niet te langen tijd wederom hun verplichtingen zul len nakomen. Ambtelijk bericht Roede Kruis. In eenige bladen kwam op 13 Augus tus een mededeeling voor, dat het lid van liet Nederlandsche Roode Kruis, dhr. \Yil- lert van Hoogland naar Aken zou gereisd zijn om met de Duitsclie Regeering te over leggen, hoe en op welke wijze de Duitsehers zouden kunnen worden geholpen. Het Hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis verzocht ons. deze mededee ling te willen weerspieken. Weliswaar heeft er te Aken een onderhond plaats gehad met den chef van den Geneeskundigen Dienst aldaar, maar dit onderhoud betrof uitsluitend zuiver medische kwesties. Een en ander geschiedde naar aanleiding van een schikking die is getroffen zoowel met de Duitsche als met de Belgische Re geering. Zoodra zulks noodig blijkt, zal een dergelijke gedachtenwisseling ook met de Belgische autoriteiten worden gevoerd. Kon. Vereen. „Het Eereteeken". Donderdag hield de Kon. Vereeniging iHet Eereteeken voor Belangrijke Krijgsver richtingen" alhier een buitengewone bestujrs- /ergadering voor de uitbetaling van de halfjaarlijksche pensioenen aan de weduwen van overleden lirijgmakkers, welke pensi- )enen, dank zij den grooten steun van eere- 'eden en overige begunstigers, de som van f4795 beliepen. VLAARDINGEN, 15 Aug. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad werd. alvorens tot de behandeling van taken overgegaan werd, door den voorzitter jp den ernst der tijden gewezen. In verband met de tijdsomstandigheden .verd lo. B. en W. een blaneo-crediet ver eend; 2o. B. en \V. gemachtigd, in overleg ■net de commissie voor gemeentewerken, ot, den verderen .aanleg van het oostelijk leel van den BinnensingelHoogelann. het naken van een speelterrein bij, de gasfa briek en hel vergrooten van hel. Hof; So. B. en W. gemachtigd tol het doen an de noodige onderhoudswerken aan brug gen, teeholen, enz., waardoor 100 mail pl.m. 1 weken of 50 man pl.m. 10 weken werk verschaft kan worden; 4o. B. en W. gemachtigd de .gemeente ambtenaren, die tengevolge der mobilisatie n dienst zijn, wat betreft gehuwden, vol weekloon le blijven uitbetalen en de onge- huwden na 1 Sept. half loon. fn verband met de tijdsomstandigheden werd een adres inzake salarisverhooging an onderwijzers voor kennisgeving aange nomen. Om advies werd in handen van B, en W. ;esteld een adres van A. Maarleveld om gemeentegrond in erfpacht, zoomede een adres van de slagers vereeniging om de keu- ing van vee en vleesch af te schaffen. Voor de dubbeltallen voordracht college van zetters werden aangewezen nrs, 1, de aftredende leden: P. van Gclderen, I. 4S. Figee en M. de Heer; en voor tweeden candidaat de hoeren: II. Breederveld, D. L. Blaauw en J. W. Maassen. Tot onderwijzer aan school B werd be noemd de heer G. Bontenbal, te Hcllevoet- duis. De geloofsbrief van hot nieuwbenoemde raadslid, den heer ,T. Woudstra, werd in orde bevonden, waarom tot diens toelating werd besloten. A...[eieenvolgens werden hierna bij ac clamatie aangenomen de hierop volgende 11 punten, inhoudende vaststelling van een schoolgeldkohier, erfpachtszaken, goedkeu ring vim rekeningen, etc. Aan het slot der vergadering bracht de lieer Van 'der Windt dank aan B. en W. voor de maatregelen die dat college in deze tijdsomstandigheden reeds hadden genomen en nog zullen nemen. VLAARDINGEN". 15 Aug. Naar wij verne men zullen enkele loggerschepen weer voor de vissrherij in orde worden gemaakt om daarna te vertrekken. VLAARDINGEN, 15 Aug, He! besimu van den handelscursus ,,Keimis is Macht' zal op Dinsdag 25 Aug. zitting houden voor de inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus. VLAARDINGEN', 15 Aug. Ongeveer 100 neringdoenden doelen in een gemeenschap pelijke circulaire aan de ingezetenen dezer gemeente mee, dal zij slechts tegen con tante betaling zullen leveren, dat zij met hel oog op gasbesparing om 9 uur sluiten terwijl zij voorts verzoeken de benoodigde inkoopen niet builen Viaardingen !e doen en de loopende rekeningen zoo spoedig mo gelijk te betalent n VLAARDINGEN, 15 Aug. Gisterenavond werd in de vergadering van de letten der Burgenvacht tot hnofdcommandaut benoemd de beer A. v. d. Oreend en tot comman danten de hoeren T. A. Boerdam, Jb. van Toor en ,T. A. le Noble. Hedenavond uur worden zij door den burgemeester geïnstalleerd. Aan de Burgery tan Schiedam. Een week geleden deden wij een be roep O]) U om ons le steunen bij het verleenen van bijstand aan onze mede burgers, die tengevolge van den oor logstoestand in moeielijkhedcn zijn ge raakt. Dc door ons Comité rondgezonden circulaires hebben ons geld verschaft, waarvoor wij dankbaar zijn, maar we zeggen het, ronduit „VEEL GELD NOG KUNNEN WE GÉBRUIKEN." Eiken dag toch melden zich meer mensc.hen om bijstand aan. Daarom, zijn, er die nog niet gegeven of die geen circulaire ontvangen heb ben, zendt Uw gift aan den penning meesier of een der Comité-leden, maar in ieder geval „GEEFT SPOEDIG EN GEEFT VEEL." Bellive geld zou bet Comité zoo gaarne werk willen geven aan hen, die liever willen werken, al is hef dan ook beperkt, dan een gift aannemen. Hebt gij flus werk laat het da.n spoedig uit voeren. Koopt verder niet anders dan contant, opdat Uw leverancier in staat worde gestold, nieuwen voorraad in te slaan Met het oog op ingekomen klachten, dringt het Comité er ernstig op aan, dat verschuldigd woninghuur zoo trouw mogelijk wordt betaald. In het bijzonder zij, die in het bezit zijn. gebleven van hun gewoon inko men, dienen aan hun gewone verplich tingen to voldoen. De oorlogstoestand ontslaat niemand van het betalen der woninghuur en andere schulden. Het S teun-Coin i té. M. L. Honnerlage Grete, Voorzitter, J. H. van Westendorp, A. L. Boot, Penningmeester, Nieuwe Haven 83, P. de Bruin, Mej. J. Gazan. Jan van Kat wijk, J. Leelmer, J. van der Most, T. J. H. Mouwens, A. M. C. van Deventer, A. C. F. van Deventer, Firma Van der Eist Co',, M. C. M de. Groot, Firma Ingelse Co., P. M. .T. A. Lagerweij, Dr. C. F. van der Linden, J. T. J. Mel- chers, Jan van der .Most, J. A. ,T. Nolel, Firma H. A. NI. Roel an te, Corns. Swarl- tonw's Machinefabriek en Construdie- werkplaals Dir. C. L. Verpoorte, H. Smulders, J. M. van der Schalk, P. Slavenburg. N. van der Velden, B. A. J. Witlkampf, R. van Workiun, Secre taris. Bij de te 's-G raven h age gehouden exa mens toekenen M. 0. akte M. H. is geslaagd de heer C. Jupijn, van hier. De-reserve-officier van gezondheid 2ekl. A. I>. dc Leeuw is ingedeeld bij bet regi ment grenadiers. v In de godsdienstoefening der afd. Sclüe dam van den Nederl. Protestantenbond zal morgen als spreker optreden de h-eer A. M. A. Reijnders, Remonstrant ipredikant le Am sterdam. Men schrijft ons: Ongetwijfeld is het aangenaam, als ons Gemeentebestuur onze gronden productief maakt en de .Gemeentekas door deze buiten gewone inkomsten tracht te stijven. Het wordt echter bedenkelijk, wanneer bij elk middel niet nauwkeurig onderzocht wordt, of ook de belangen van derden geschaad kunnen worden. Op 't oogenbiik liggen er in onze Ooslerliaven en omgeving, drie groole schepen met hout, 't welk achter de terreinen van „Apollo" zal worden op geslagen on wellicht met het oog op de hui dige omstandigheden, eenen onnfzieiibaren tijd daar zal blijven liggen. Dat het een enorme stapel zal worden, kan gemakkelijk afgeleid worden uit het feit, dat de nu reeds groole hoop, de inho-ud van slechts enkele schepen is en er nog minstens twee even grootc schepen op lossing wachten. De vraag dringt onwillekeurig naar voren of deze houtmassa geen gevaar voor de om geving zal opleveren. Blijft het weer van de laatste dagen nog wat aanhouden, dan zal dit- hout door de warme zonnestralen ontegenzeggelijk door en door droog wor den en er is slechts één enkele vonk nOo- dig om alles in één grootc vuurzee te her scheppen. Wat daarvan de gevolgen zul len zijn, js niet moeilijk te raden, daar de meestal Westelijke winden, den vuurgloed naar de Kaarsenfabriek en naar de fabric ken van de Finna Smulders zullen heen drijven. Aan (blusschen valt natuurlijk niet te denken, daar de blusohmiddelen van Rotterdam bij groote lioutbranden zelfs on voldoende zijn. Hel ware naar onze mee ning beier geweest, als ons Gemeenlebc- btunr de terreinen b.v. aan den Westhoek van het Sterreboscli voor opslagplaatsen benut bad en dit gedeelte van den Man or ver voor minder gevaarlijke producten bad bestemd. Zou het nu geen aanbeveling verdienen, dat. onze autoritriten voor de lo sing der resteerende schepen naar 'n andere, losplaats omzagen en het reeds geloste hout ook naar die plaat? deden transporteeren? Een brand op deze twee groote fabrieken zou m. i. gelijk staan met het broodeloos worden, van honderden gezinnen, welk ar gument te meer klemt, mi He fijrisomstandig heden van dien aa,rd zijn. dat angstvallig alles vermeden moo.t woruen. wat den be stnanshijd zou kunnen verzwaren. De 2G-jarige brandrrsknecht G. M. Ro«! die eenige dagen geleden, tengevolge van het onverwacht losschieten van den hein van den ketel, ernstige brandwonden be kwam, is Donderdag in hel ziekenhuis over leden. Gein. Zweminrichting. temperatuur van liet water was beden m b8 en hedenmiddag 74 gradei snheit. De morgen b8 en Fahrenheit. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie: hondenpenning met slot, rozenkrans in étui, sleuteltje, huissleutel, dameskraag Aan de volgende adressenzakmesje, Re bers, Hoogstraat 146; een verschooning Koot, Hoogstraat 126; portemonnaie, Volle biegt, Broersveld S; kinderschoentje, Wed Kenimer, Doelehofje 13; damesbadcostuum met muts en handdoek, v. d. Steld, Prin,- Fr. Hendrikstraat 27zilveren broelie, Voegt West vest 58; postduif, v. d. Hoor. Vollevc-l singel 1; fietspomp, de Ihuijn, Piel Hein straat 14; zilveren armband, Loenderslool L. Singelstraat 18; portemonnaie, Nooijen Oude Kerkhof, 16,10; zilveren armband Kemper, Fabristraat 39; ceintuur. TheunL- sen, L. Nieuwsiraat 15b; sleutel. Lettering Rhoonschesiraat 10; clainesring, Meesiker. Oostsingel 60; bril, Zonneveld, Groene laan 75. AGENDA- Heden en volgende dagen Casino. Nap de la Mar, No. 66. (kom. oper.). Specialiteiten, Aug. Lokaal K. Kerkstr. 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige samenkomst 16 Aug. Ro-tterd. Diergaarde, 2lfy uur. Nam.- Concert. 4e Regt Infanterie. 18 en 21 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 u. Concert Kon. Scherpschutters. 18 Aug. Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. Smaadschrift, De Rotterdnmsche rechtbank heeft giste ren vonnis gewezen in de zaak van J. v. N., uitgever te Schiedam, ter zake van het uit geven van eenig geschrift van strafbaren aard, waarvan de schrijver niet bekend b. noch op de eerste aanmaning bekend is ge maakt. Bekl. werd, overeenkomstig den eiscb, ver oordeeld tot f20 boete, subs. 40 dagen hech tenis, met afwijzing van de vordering tot schadevergoeding. Voorts werd door de Rechtbank nog ver oordeeld G. M., wegens wederspannigheid te Schiedam, tot één maand gevangenisstraf. De badplaats Scheveningen, Uit Scheveningen wordt geschreven; De badplaats heeft in 't geheel niet 't aan zien te ver koeren in een tijdperk van ma laise ais 't huidige. Het prachtige Augustusweer zorgt daai wel voor. Zeker 't vreemdelingen-element is vrij wat gedund, maar scharen kuulge- nooten uit de onmiddellijke omgeving en de verdere provinciën hebben hun kwartieren in de private woningen lang niet alle op gebroken. En wat 't strand aangaat, beant woordt dat, wat het vertier aangaat, inder daad aan alle e"isehen, die aan de hoog- seizoenmaand mogen worden gesteld. De strandstoelen zijn voor- als namiil/ dags alle bezet, zoodatj' evenals in den besten tijd, menigeen z'n beurt heeft af te wachten. i Het getal zeeluiden, dat wordt genomen, stijgt dagelijks en loopt oer naar hoven dan terug te gaan tot onder de duizend. In een buitengewone Augustusmaand wil dit cijfer geregeld naar 2000 neigen, maar vergeten worde niet, dat de vreemdelin gen de badplaats moesten verlaten. De ververschingstenten aan "hel strand Keieven nu weder een besten tijd, die eeni ge vergoeding schenkt voor de enkele da gen van tegenspoed, welke een ieder onder vond. i Ondanks dat in de strand-etahlissementen alle muziekuitvoeringen zijn opgeheven wor den, zoowel 't Palace-Café als"de Boulevard Rotonde, en de Pier, welke voor het pu bliek geopend bleven, niét minder druk bezocht dan (oen er middagconcerten en avondconcerten werden jjegeven. Integen deel lijkt 't toe, dat in die inrichtingen en aan den Boulevard in het algemeen in deze sehoone dagen en avonden veel meer levendigheid heerscht, ook doordien de vijf dubbele rijen stoelen op de trottoirs langs den badplaats-strandmuur meerendeels be zet zijn. t i i J t Ie Daarbj} gevoegd, dat ci nog vele ge- abonneerden en rechthebbenden op toe gang tot 't Kurhaus daarvan jgebVuik ma ken voor de leeszaal of om op het terras plaats te nemen, dan zijn er inderdaad groo te gedeelten yan den dag, waarin hel ou- deraeheid tusschen nu en door niets bena deelde seizoenen nauw merkbaar is. komt bel onbegrijpelijk voor, dat er velen in Den Haag en Botterdam zijn, die in den waan verkeeren, dat te Scheveningen alle inrichtingen gesloten zijn, terwijl "alleen en uitsluitend slechts de muziekuitvoerin gen hebben opgehouden. Jte entree? voor T wandelhoofd loopen dagelijks in de duizend, teiiwijl de visch- ka ar te li om met liet net te visschen van af \te Pier dagelijks worden uitverkocht en -liet aantal liefhebber.-, die op a.ndera wijze visschen geheel in overeen stemming is met den tijd van het jaar waarop veel Hut. -scharren, kleine paling enz. wordt gevangen. Men verwacht dat het vreemdelingen verkeer, dat stop was gezel, allengs weder komen zal. Itet Pallace Hotel, liet eenig neg geopende van de E\ploitatie-Maat-chap- pij iSehevenigen, is goed bezet en sedert enkele dagen komen van vele zijden uit Europa aanvragen o>m logies. Uit verschijn sel deed zicli ook in den oorlog van 1870 door toen na den eersten grooten veld slag van alle zijden vreemdelingen kwamen opdagen ten gevolge waarvan het seizoen tol ecu van de hesten uit den tijd van het toenmalige gemeentebeheer kon ge noemd worden. Reeds kwamen vele Belgen, Duitsehers en Franschen aan en mten acht de moge lijkheid niet uitgestoten, dat de Directie van de Exploitatie Maatschappij Schevenin gen naa-t. het Pallace-ïlotel nog weereen barer andere groote hotels zal moeion openen. i Doortocht van gestrandeAmerikanen, Men meldt on» uit Amsterdam: Vrijdagavond arriveerde te "Amsteidam een trein vol „gestrande" Amerikanen, die elkaar rendez-vous gegeven hebben te B-ent- heiin, daar, na veel moeite, een extra-trein hadden besteld en gekregen om via Neder land naar Amerika terug te koeren. Die extra-trein zou te 9.25 n.m. van het Cent- traalstauon aankomen en dan zoo mogelijk dien zelfden avond nog doorgaan naai' den Hoek van Holland. De trein kwam echter pas te 11.15 in het Centraalstation. Hij be vatte 389 passagiers. Een leelijke verras sing wachtte allen vanwege' "het plaatsge brek in de hotels. Wij vernamen, dat Amsterdam er 69, Den Haag 138, Rotterdam 72 kort herber gen en 'dan was er nog plaats voor 10 aan den Hoekl Dit gaf eenige consternatie, vooral met de bagage, die doorgeschreven was. Men liad gemeend allen te zamen naar een Nederlandsche haven te kunnen komen en stond nu plotseling in het midder nachtelijk uur op het uitgestorven Centraal station van Amsterdam stil. Alles bleek echter uitmuntend door een lid van het Ainerikaansche gezantschap, die den trein begeleidde, geregeld. De voor Amsterdam bestemde reizigers stapten uit. De diverse hotelportiers ontfermden zich over hen. De anderee gingen met den trein die uil 9 Duitsche D wagons en een restau ratiewagen bestond, na een zeer kort op onthoud door. Van velen der reizigers vernamen wij, dat zij een uitstekende reis gehad hadden en de Duitsehers uiterst vriendelijk waren ge weest Men was ook vol lof over de behan deling dor Ifollandsche douanen. De grootste belangstelling werd getoond omtrent het vraagstuk of men nog onge stoord naar Amerika kon kabelen en hoe het stond met de communicatiemiddelen over zee. I Overigens was het gezelschap tamelijk opgewekt en zelfs, voor Amerikanen, zeer levendig. Zij vertelden ook, dat de keizer in 't bijzonder, door publicatie in Duit sche bladen, de Amerikanen in 't Alge meen aan de goede zorgen had aanbevolen van de Duitsehers. Er moeten thans nog 7 8000 Amerikanen in Berlijn vertoeven. 1 1 t Men seint ons uit Rotterdam Hel s.s. „Noordain" van de Ifolland-Ame- rikalijn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New-York met 369 eerste-, 427 tweedet en 852 3e klasse-, te zamen 1648 passa giers. Hedennacht arriveerden te Rotterdam met qxtra-treinen uit de richting Berlijn eenige honderden Amerikanen, die thans le Rotterdam op de volgende boot wachten, zoodat de hotels weer overvol zijn. Droevig ongeva1. Te Tilburg heeft gistermorgen een mili cien, oppasser .van een officier, ten huizo van den beer If., waar de officier inge kwartierd is, de 20-jnrige dienstbode van den heer II., bij ongeluk doodgeschoten. De oppasser haalde de geladen revolver van den officier uit den foudraai, tijdens welke handeling bij toeval een schot afging en de dienstbode in hot hoofd trof. Hevig ontsteld liep de oppasser naar zijn luitenant, om het bngeluk mede te deelen. G.Tel.")- Ongelukken, Gistermiddag ongeveer kwartier voor 3 uur geraakte in de Bleekerslaan te 's Gra- enhage een 6- a 7-jarige jongen onder een motorwagen van lijn 10. Nadat de wagen voerder zoo spoedig doenlijk had gestopt, moest de wagen aan de voorzijde worden gelicht. Het bleek toen. dat bet lichaam geheel was verpletterd. Door een auto van den eerste-hulpdienst werden de i verbiijfse- naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Toen de lieer D. v. d. Wal, opzicher bij de uitvoering der bouwwerken, aan het fort te Kwadijk, gistermiddag zich met paard en kar langs de lijn der N. If. T. M. naar Amsterdam begaf, schrikte liet paard nabij Edam voor de aankomende tram. De heer v. d. Wal werd van zijn kar geslingerd en kwam met een zijner beenen onder de tram terecht, waardoor dit been werd verbrijzeld,

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2