De oorlog. Na 14 609* 67"** JaacgÉRi. Vrijdag 21 Augustus 19l4 PEGGY HARPER'S SUCCES. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen* Prjjs per kwartaal: Noor Schiedam en Klaardingen fl, 1.25f franoo per post 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen woTden dagelijks aangenomen. Advertentïën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags yóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel mee» 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groofce letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie,- bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Np. 103. BUITENLAND. Schiedam, 21 Aug. 1914. De Duitschers te Brussel. ANTWERPEN, 20 Aug. De Duitse hers zjjn hedenmorgen te Brussel aan gek omen. ANTWERPEN, 20 Aug. Na een Kabinets raad, waarbij tegenwoordig waren de minis ters en de staatsministers, heeft de regeering de volgende officieele mededeeling gedaan In den loop van den dag van 18 Augu.— tus is bet Belgische leger, liggende op de stellingen, die het verscheidene dagen dap per en met welslagen verdedigd had, j lulse- ling aai.gevallen geworden door Duitsehe strijdmachten, aanzienlijk sterker dan die der Belgen. Na een moorddadig gevecht werd besloten het hoofdkwartier over te brengen naar Mechelen en vervolgens naar Antwerpen, en liet veldleger t- doen aftrek ken op de omheiningen van Antwerpen, de spil der nationale verdediging. Deze schik kingen komen overe' n met de traditioneel»? verdedigingsplannen, die sedert 1859 in zwang zijn. Zij stellen de Belgen in staat, een leger te behouder, dat, alhoewel door talrijke en dappere gevechten beproefd, toch ter vrij making der onafhankelijkheid zal kunnen voortgaan een doeltreffende hulp te verleenen in het vervolg van de krijgsverrichtingen aan de legers der waarborgende mogend heden. Wat méér is, een zeer sterke Belgische krijgsmacht verzekert de verdediging dei stelling Namen, die den overtocht op de Maas beheersclit. Overtuigd van de recht vaardigheid van zijn taak en gesterkt dooi de goedkeuring van liet wereldgeweten, zal België door de vaderlandsehe eendracht van allen voortgaan met te strijden voor hel recht en voor de verdediging van de onaf hankelijkheid van het vaderland. LONDEN, 20 Augustus. Het Engelsche persbureau maakt bekend dat het Belgische leger zoor de overmacht heeft moeten terug trekken. De gemeenschap met Brussel is sedert hedenochtend moeilijk geworden. Het Belgische leger heeft op bewonderenswaardige wijze zjjn taak v-.rvuld, die daarin bestond, dat het den opmarsch van den vijand moest tegenhouden en de bondgenooten in staat stellen hun concentratie ongehinderd te vol tooien. De terugtocht der Belgische troepen werd sedeit enkele dagen reeds verwacht en was rioodig geworden door den strate- gischen toestand. De dag'voor de b'ezet'ting. Een correspondent van de „N. R. Ct." die eerst uit Leuven en daarna uit Brussel zich voor de naderende Duitsclie troepen terugtrok, seinde gisteren uit Gent ovei de stemming te Brussel: Alles wees er gisterenavond op dat er Roman naar het Engelseh van LEONARD MERRICK. 11) „Je zult zelf moeten inzien, dat dit zoo niet gaat, mijn jongen," eindigde Spaul ding; „je zult er het tooneci aan moeten geven en je best doen in iets anders bc langstelling te krijgen, 't Is jammer, maar je dient je tevreden te stellen met een plaatsje op ons kantoor. Ik zal doen wal ik kan, en 't komt me voor dat hot gocd- kooper zou zijn, als je met je moedei ging samen wonen. Er bestaat nu gieen enkele reden voor haar om in Sweetlm te blijven. Neem samen drie kamers ir een goedkoope buurt, dan kun je allebei een gezellig leven krijgen. Morgenochtend moest je maar dadelijk met me naar de City gaan." VIJFDE HOOFDSTUK. Toen de vele verwarrende indrukken in zijn geest tot bezinking kwamen, toen do plaats waar hij zat hem gemeenzaam was geworden en hij, zonder zijn oogen op te slaan, wist, dat de letters achter de vijf rijen boeken, in schuine richting van links naar den schoorsteenmantel toevielen, en hoe groot precies het stukje wand en het eindje waterbuis was, zichtbaar boven de drie glimmende roode ruggen van de groot boeken, ontdekte Tatham tot zijn verras sing, dat de hem eerst eenigszins intimi- deerende Iderken, onder de groene Jampe- kappen om hem heen, niet minder hun men ie ts ernstigs te gebeuren stond in Brussel. Wij met onze auto waren vrijwel de eersten die het nieuws van de bezetting door de Duitschers van Leuven binnenbrachten, maar al spoedig na ons brachten ook de gevluchten liet nieuws en daarmee begon do eerste ongerustheid zicli te ontwikke len. Het Belgische leger was takti-ch. vin der vechten teruggetrokken, dat was duidelijk. De burgerwacht begon zich in middels te verzamelen en werd per trein overgebracht in de richting Mechelen en Gent. Op de Place Rogier voor de Gare du Nord stroomde het volk weer samen aj-s vbordon oorlog!, maar nu in een angstige woeligheid en niet in de geestdriftig krijgs lustige stemming. Er klinkt iets klagends en iets sombers in het lang uitgehaalde geroep van de krantenverkoopers. Een af deeling carabinieri komt het plein over onder het zingen van „Aux armes citoyens Formez vos bataillonsl", maar het gezang wordt maar weinig overgenomen. Zelfs een auto waarin soldaten die op huil lansen Duitsehe helmen dragen, wordt bijna niet bejuicht; veertien dagen geleden zou dat een donderende toejuiching hebben doen galmen over het plein. Nu is het woelig maar stil; telkens ziet men menschen te zamen schieten naar een die zegt nieuws te weten. Aan de Gare du Nord komt alles wat soldaat in Brussel is -te samen en stroomt in de treinen. De -Belgische vlaggen worden hier en daar reeds ingehaald do-o-r erg angstige menschen terwijl do wapenhande laren hun borden boven de ramen weg' nemen of ze met .verf overdekken, en toch hebben zich voor enkele van deze winkels groepjes menschen verzameld, die om vva penen schreeuwen. Op de gezellige Bo-ule vard d'Anspaeh, vanmiddag no-g zoo vol vroo-lijk leven, is 't nu een geloop en ge draaf alsoif geheel Brussel waanzinnig is geworden. Men vreest wraak over de ver nielde winkels van de Duitschers. Een treu rig aanzien die Boulevard d,Anspaeh in zoo'n ellende. Ik heb me de laatste paar -dagen steeds verbaasd over de elegante vrcolijkheid die bleef heerschen in „Petit Paris", maar de verandering is we! plot seling gekomen. iZioo verlaat ik Brussel; overal houdt de burgerwacht ous aan, maai' onze chauf feur weet het wachtwoord en daar gaan we dan, vooruit! den donkeren nacht in. Bij de barricades houdt de burgerwacht nog de wacht, zij het ook in geringe sterkte. Wat hadden ze de laatste dagen gewerkt de dappere Brusselaren, om hun stad te omgeven met prikkeldraad en loopgraven. De trams stonden op de buitenwegen dwars over den weg en nu is het consigne „Brus sel niet verdedigen!" In Gent vinden we schelijke zwakheden bezaten dan tooneel- spelers. Evenals de acteurs die hij veria ton had, volbrachten ze hun taak zonder lust en zonder illusie. De droom door sommi gen van hen eens gedroomd, dat ze op een morgen bij den chef zouden worden bin nengeroepen om zijn betuiging van waar. deering in ontvangst te nemen, of zich een belangrijke positie in uitzicht te zien gesteld, kwam hem nu al even dol-phnii taslisch voor als de hoop: eenmaal Hamlet te zullen spelen voor de Koninklijke familie, den gedèsillusioneerden acteur, die zijn waschvrouw uit don weg zocht te blijven, nu een krankzinnige hersenschim toescheen. Precies zooals al de belangen der acteurs buiten het tooneel hadden gelegen, zoo la gen al de belangen der klerken buiten het kantoor. Nadat de eenmaal ontzag-inbou zemende „zakenmenschen" hem in hun vei trouwen hadden genomen wel wat aarze lend, omdat hij een neef van „de baas" was liep hun gesprek bij voorkeur ovei café-chuntants. Eigenlijk waren ze nog ver trouwelijker in bun uitlatingen dan hij', want hoe dikwijls ze ook over comedievoorste! lingen praatten, nog nooit had hij ('t zou het gevoel van zijn mislukking nog ondraag lijker maken) hen bekend, dat hij zelf „op de planken" was geweest. Peinzend luis lerde hij naar hun critiek, zonder ook maai iets tegen te werpen als ze den bal mis sloegen. Zelfs de wonderlijke beweringen van den accountant een trouw schouw burgbezoeker, die er overeenkomstig zijn hoogen leeftijd, vaste, maar zeer eigenaar dige leerstellingen op na hield kondei hem geen terechtwijzingen ontlokken. Mevrouw Tatlram was allesbehalve inge nomen geweest met liet voorstel om naar Londen terug te komen. Gedurende de laat ste twee of drie jaar van het leven ran voor ons zevenen een kamer, maar door het voortjakkeren van de laatste dagen 'met weinig slaap en onregelmatig eten, slapen we toch gauw, op de tafel, de sofa en den giond, en 's morgens komt onze chauffeur weer met andere vluchtelingen uit Brussel in zijn auto en met het nieuws dat zelfs de laatste pesten van de burger wacht Brussel hebben verlaten. De Duit schers zoo gaat liet zeggen zouden Brussel bombardeeren indien het verdedigd werd, daarom heeft men de barricaded opgebroken en de soldaten naar Mechelen en andere plaatsen gebracht. Op den weg BnisselLeuven is een artil- lericgeveclit begoinnen tusschon de daar opgestelde Belgische stukken en de aan rukkende Duitsehe artillerie. Ill wilde vlucht verlaat een groot deel van de bevolking Brussel op het hooren van het kanonge donder. De Duitschers rukken op Brussel aan. De bezetting der Belgische hoofdstad. Gistermorgen om elf uur kwa men de eerste troepen cavalerie bij de Leuvensche Poort de stad binnen. Burgemeester Mas was de Duit sehe troepen tegemoet gegaan en 'twas een pijnlijk oogenblik, toen bij de aankomst de witte vlag omhoog werd gehouden, ten tee- ken dat de bescherming van de stad ge vraagd werd. Toen de Duitsehe troepen wa ren genaderd, trad een cormnandeerend offi cier naar voren, die zich eenigen tijd met den burgemeester op vriendelijke wijze onderhield. De officier gaf den burgemeester de absolute verzekering, dat de stad geen leed zou geschieden, indien de inwoners zich kalm zouden gedragen en niet tot vijandelijkheden zouden overgaan. De Brusselsche correspondent van liet „Ilbl." seinde hierover gisteren nog uit Terneuzen Woensdag leverde de burgerwacht te Brussel de geweren in hij het gemeente bestuur en weiden de opgeworpen barri caden verwijderd. Hedenochtend te elf uur werd de stad door den burgemeester aan de Duitschers overgegeven. Dinsdag en Woensdag is bloedig ge vochten tusschen Leuven en Aerschot. Het hoofdkwartier met den koning verplaatste zich Dinsdag van Leuven naar Mechelen. De officieele communiqués blijven gerust stellend luiden, doch de feiten wijzen er op, dat de terugtocht op Mechelen gedwon gen was. I Het is nog niet bekend, hoeveel Duit schers in Bnissel zijn, doch naar ver moed wordt, is hun aantal niet groot. Een uitval naar Brugge ter bevrijding der gevangenen wordt mogelijk geacht. haar man, had ze zich met goedkoope ka mers in de stad moeten vergenoegen, en ze schrikte er vo-or terug die ervaring te hernieuwen. Toen ze dus schreef dat liet plan liaar ter wille van haar gezondheid niet wenschelijk voorkwam, werd er niet ver der op aangedrongen. Op een zolderkamer tje in Doughty-street geïnstalleerd, loefde haar zoon dus alleen, van de helft van een ruimer salaris, dan zijn capaciteiten nis klerk hem hij een vreemden chef zouden verworven hebben, en dank zij 'n onver moeid rondspeuren naar de goedkoopste eotgelegenhcden en 'n systematische out houding van pudding, wist hij soms 's Za tunings een Ihalivo kroon over ie houden oor een parterreplaats in een tweede rangs schouwburg. Soms, maar niet dikwijls. Ge lukkig bestond er ook nog een „schel linkje" en het zwak, waaraan hij nog het vaakst toegaf kostte hem niemendal. jXa kantooi tijd liep hij namelijk meestal het Strand eens af. Vroeger had hij liet Strand verafschuwd; der wanhriop nabij was hij er dikwijls doorgeloopen, overtuigd dat hij er nooit, zoo lang hij leefde, ook snaar zelfs door zou kunnen rijden, zonder een gevoel van ergernis. Nu echter bezat die straat der herinneringen een zekere teedere attractie, sprak zc ontroerend tot zijn gemoed. Een paar maal, toen 't verlangen hem te mach tig werd dit stadsdeel nog eens te.zien. zooals hij het vroeger zoo herhaaldelijk ge zien had in de middaguren at hij haastig een meegebracht broodje op en draafde hij in het lunchuur ademloos heen en weer naar het Strand. Maar 't geluk was niet met hem. Hoewel hij heel dikwijls acteurs zag, ontmoette hij toch nooit oude- bekenden. Niettemin bleef hei altijd een wan deling vol emoties, dat langzame drentelen van de „Gaiety", waar hij van de „bus" sprong, tot aan het postkantoor in Charing De terugtocht uit Leuveu. De oorlogscorrespondent van de ..Daily News" meldt, hoe hij op zijn terugkeer van Brussel naar Antwerpen een ho-ete compagnie Belgische infanterie en artil lerie heeft, ontmoet, die van iz_-uv--n weg trok. Zij marcheerden in volmaakte orde. Hel gerucht ging. dat hef hoofdkwartier wa.» verplaatst. !k ging - a'dus de corres pondent -- ijlings op weg naar Leuven en vernam daar spoedig wat er aan de hand vva.-. Een iroopeninj' ht van 3000 man of misschien mem* was in de loopgraven ach tergelaten om den terugtocht te dekken tegen d" Duit-cher-die van drie kanten aanrukten, van Diot, Tienen en Hamme Mille ('ten Zuiden van Leuven). Op den weg naar Eghezee had een scherp treffen plaats, waarbij hardnekkig door de Belgen werd gevochten. Hun verliezen wa ren geringer dan die van de Duitschers. Bij den eersten aanval sloegen zij de Duit schers op alle punten terug, en ze zouden hun stellingen nog wel tegen een sterker vijand hebben kunnen houden, doch toen ze in de rustpoos, die op 't gevecht volgde, kalm terugtrokken, drongen de Duitschers de stad binnen. De bevolking heeft een onlieredeneerde angst voor de Duitschers en vlucht in massa van Leuven. De terugtocht op Antwerpen. Het treinverkeer MechelenBnissel en MechelenAntwerpen slaat thans geheel stil. In Antwerpen is nog slechts één poort o-pen. Wanneer deze dichtgaat, kan geen muis in of uit. Tot op het laatste oogen blik trokken groepen vluchtelingen uit de dorpen Herent bals, Diest en Gheel Antwer pen binnen. De bruggen langs de landwegen worden afgebroken. In Antwerpen zijn eoni- ge groote Congobooten ingericht tot hos pitaal om de gewonden te herbergen. Er komen zeer vele gewonden, veel zivaar- g'eunrien, uit de buurt van Mechelen. De Duit-chers lagen gistermorgen reeds vlak voor deze -tad. De Belgische troepen, die Mechelen waren binnengedrongen, zijn krijgsgevangenen gemaakt. Alle Belgische vlaggen zijn in Mechelen neergehaald, Ier- wijl de burgerwacht zijn wapenen heeft ingeleverd. Een correspondent van de „Tel." meldt verder nog uit Antwerpen dd, gisteren: Op de Schelde liggen tivee snelvarende booten van den dienst OstendeDover onder stoom. Wanneer de vijand deSoheldc- stad .mocht bobben veroverd, zullen zij voor de koninklijke familie liet middel zijn om naar Engeland over te steken. ■Of van Duitsehe zijde de oorlog legen het kleine België tot dit tragische einde Cross, vanwaar hij dan genietend rond kijkend terugliep. Schuldbewust als een man met een geheim, een klerk die een dubbel leven leidt sloop hij daarna bet kantoor weer binnen. Toen er op deze wijze een half jaar verstreken was, werd de naargeestige eentonigheid van zijn be slaan slechts door één enkele vertroos tende gedachte verlicht do gedachte namelijk, dat hij zijn werk, hoe antipathiek het hem ook was. altijd nauwgezet vol- biaeht had de overtuiging, dat zijn oom niet anders dan zeer tevreden over "hem zou kunnen zijn. Erkennende, dal zijn sa laris royaal was, hoewel nog on vol doende vooi 't geëisehte werk, gaf 't hem een ge voel van trots hel werkelijk verdiend Ie hebben. Oom Spaulding's opinie luidde m werkelijkheid, dat Christopher precies deed wat hem was opgedragen, maar dat hij geen zier initiatief bezat en nooit iels meer waard zou wezen dan 't geen hij kreeg." Er was bijna een jaar verioopen. toon Tatham eindelijk toevallig iemand ontmoette uit „de dierbare dagen van weleer", en het gebeurde juist niet in het Strand en was ook niet iemand die hij goed gekend had. Op een Zaterdagmiddag in Long Acre, zag hij opeens juffrouw Peggy Harper aan komen, „Hallo, hallo, hallo!" riep ze v rooi ijk uit, stilstaande om licm te begroeten. Voor 't oogenblik wist ze zich zijn naam nir-f te herinneren, maar ze stak hein lmiiolijk de hand toe. „Hoe maakt u' 't?" vroeg Tatham, wat gedwongen. Een mei-je aan te spreken fas tegenwoordig zoo iets ongewoons voor hem, dat hij zich even verlegen voelde. „En hoe gaat het u Wat heeft u in dien lusschentijd uitgevoerd „O, 't gaat mij wel goed," antwoordde Christopher. „Weet u dat die tournée op niets uitliep? 'tDuurde net een week, en niemand kreeg zijn geld." „Welke tournée?" vroeg ze vaag. „O, ja, nu weet ik het weer! En heeft u zal worden voortgezet, zal in Berlijn wor den bepaald, tenzij België» bondgenooten nog bijtijds in België hun groote kracht in de worsteling zullen werpen. Zjcli voorbereidend op alle gebeurlijk heden, staat Antwerpen thans op bet punt om geheel van de buitenwereld te worden afgesleten. De melkboeren, die hedenochtend in de stad hun waren brachten, kregen de mede deeling, dat dit hun laatste bezoek voor de eerstvolgende weken aan Antwerpen zou zijn. Een groote vee-voorraad is jn de nieuwe stadsparken gebracht en aan de approvian deering voor geruimen tijd wordt krachtig gewerkt. Ik ontmoette Anseele, den Gent- schen volkstribuun. Met eenige Antwerp- sclie raadsleden gjug hij zorgen voor de lossing van een schip voedingsmiddelen; andere leden van publieke lichamen nemen een niet minder werkzaam aandeel in de verzorging der stad en hare bevolking. Voor de vergaderingen der Kamer is de Vlaam- tsche Opera aangewezen, voor die van den Senaat de NederlarulLclie Schouwburg. Het jbureel zal op het tooneel, de leden in de stallen, de per- in de loges zetelen. In Ren loop der volgendfc week wordt de eerste bijeenko<mst van hel parlement in de Scheldestad verwacht. De vrees voor al wat vreemdeling is, is gebleven. Gelijk bekend, zijn thans alle vreemde dagbladcorrespondenten uitgewe zen en is de pas, waarop ons beroep staat aangegeven, voor den drager het aller gevaarlijkste stuk. Want op, het bureel van den staf is zonder omwegen verklaard, dat tl» builenlandsche journalist, die heden avond op Belgisch grondgebied zou worden aangetroffen, togen den muur zou w orden g e P1 a a tt. 'tStaat nu zoo: Antwerpen wordt of is mAsc.bu'n reeds op dit. oogenblik van de buitenwereld afgesloten.... door heleigea leger. J Komen de Duitschers op de stad af,, dan zal het beleg beginnen en de gevech ten, die gesteund door de forten door het lïjeJgi-jche leger tegen zijn vijand zullen» worden geleverd. Dit laatste, de belegering door deDuit- ,-chers, is nog niet heclemaal zeker. Er be-taal nog een kleine kans. dat deDuit- -cliors Antwerpen ongemoeid zullen laten, zoolang bet Belgische Jegor niet aanvalt, <•1111 daardoor des te spoediger in Noord- Fnuik rijk to kunnen binnenvallen. I)c Duitschers in en bij Luik. Een correspondent van de ,,N. II. Ct." te Maastricht seinde gisteren aan zijn blad Een gedeelte der vluchtelingen uit Visé en Canne, hier in de kweekschool' voor me nu niets goeds.te vertellen? Heeft u een goed engagement?" „Ik 'fc heb 't er aan gegeven, ik hen niet ineer bij 't tooneel." „O, neen? Nou, schoon gelijk, hoor? Dan zult ti mij dus wel niets aan do hand kun nen doen? Ik had nog hoop eens van een open plaats door u Ie hooren," ein digde ze lachend. 1 „lk wou dat ik iets voor u wist. Is u al lang zonder engagement geweest'?' „Neen, ik hen nog maar net uit de pro vincie terug, 'k Drijf non heelemaal op eigen wieken. Moeder speelt in Australië en ik woon samen met een ander meisje. Zeg, beeft u „Ada is geen Gansje" al ge zien' „Neen, ik kom maar zelden meer in de komedie. Nu ik niet meer tot het vak be hoor, kan ik natuurlijk geen vrijkaarten meer krijgen." „Kom, wat een onzin! Niemand weet tocii dat u der uit is. 'kZou er gewoon om vragen en een oud kaartje inslui ten." „Neen. dat doe ik niet." „Enfin 1 Maar ik heb twee stallesplaat- -en in mijn zak voor de matinée van van daag. Het meisje, waar ik mee samenwoon, beeft een af-praak en gaat dus niet met me mee. Als u niets beters te doen beeft, kon u wel op dat eene vrijbiljet gaan." „Graag! Dank u wel 11" riep Tatham ver heugd. „Hoe laat begint het?" 't Speet hem. dat hij zijn andere jas niet had aangetrokken, maar 't was toch een ge- nol, weer eens in de stalles te zitten en nier een actrice te praten. Bij oogenblik- ken vergat hij zelfs dat hij nu kantoorklerk was, en hoewel de onkosten van een programma en de thee, toen ze uit den schouwburg kwamen, zeer van belang wa ren, mochten die uitgaven toch nietig wor den genoemd voor een uitstapje naar een andere planeet. (JVordt vervolgd). iCHIEEllIM ilHI: COURAIIT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1