A.T1EHIN, Expeditie. - Declaratie raospon Wed. I. KOOIJMAN, Heeren Werkgevers eer lig cents. G. VAN EUROPA In DIERGAARDE. Oud GOUD en ZILVER SCHIEDAMSCHE COURANT. 1.50 per bus k 1 Kilo. Stoombootdiensten worden beleefd verzocht, zoo zij werke- loozen in dienst nemen daarvan ten spoe digste kennis ie geven aan hel STEUNCOMITÉ, Nieuwstraat 26. ADVERTENTIE MEULENHOFF'S Avond-Concert Hoogstraat 73boven- neemt aan: Xjansr© Haven 141. J. F. DUPONT. I Prijs 75 cents. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. te lvoop gevraagd. tweemaal per dag van Rotterdam, Markt Telefoon 152. Voorhanden: Ilotterdamsche Stafm.Eon. Scherpschutters De fabrieken van blijven doorwerken met haar volledig per soneel. Zij wijzen er met nadruk op dat hare Cacao geen luxe artikel, doch een voedings middel bij uitnemendheid is en niet aan bederf onderhevig. Zij raden een ieder aan, onder de tegen woordige omstandigheden, een flinke hoe veelheid te koopen. De prijs van BLOOKER'S DAALDERS CACAO blijft Kleinere bussen naar verhouding. Nederland en de oorlog. Oorlogssurséance. De hoogleeraron. mrs. S|| K. M. Meijers en Paul Schollen behandelen in het week blad voor privaatrecht, notaris-ambt en re gistratie ,,het recht tegenover de huidige crisis." Minister Lely te IJ muiden. Zaterdag bracht de Minister van Watei staat, dr. Lely, venjt-zeld van een kapitein der genie, een bezoek aan J.Tmuiden. waar de buitenhaven en de sluizen bezichtigd werden. Uit XIaaslti cht. Onze berichtgever meldt, dal liet steun comité aldaar zijn werkzaamheden begon nen is. De uifdeolingen bestaan uit hout voor brood en soep. Ongeveer 40 vluchte lingen kwamen Zaterdagavond nog in de Rijkskweekschool aan. („libld.") Zuivelfabrieken. Het bestuur van den F. X. Z. j.Xlg Xed. Zuivelbond) heeft zich gewend tot liet Consortium van Bankiers om geldelijken steun voor de Zuivelfabrieken, die ten ge volge van de omstandigheden, minder fi nancieel krachtig zijn. Toegestaan werd een bedrag van f 2.000.000. Aan de fabrieken kan daarvan f3000 per millioen K.G. melk worden verstrekt, door promesses aan de order van de Vereeniging voor den Geld handel. De vluchtelingen in Maastricht, Vandaag, morgen en overmorgen zullen de 7000 vluchtelingen, uit België, waar vaccinatie tegen de pokken niet verplichtend is, worden ingeënt. Nog steeds stroomen de vluchtelingen uit België toe. Ook de Neder landers in Luik kwamen Zaterdag in grooten getale te Maastricht aan. Drukte aan de stations. De drukte aan de stations van de hon derden, die hun familielid, dat onder de wapenen heeft moeten komen, een bezoek wilden brengen, was gisteren nog grooter dan verleden Zondag. De stroom van reizigers te Rotterdam was vooral aan de treinen 8 uur 55. Amsterdam, en 9 uur 4. richting Dordrecht, zóó groot, dat een extra-trein voor beide richtingen moest worden ingelegd, om de groote massa, die geen plaats kon krijgen te vervoeren. De wagens van al deze treinen waren overvol. - Ongelukken. Te Zwartebroek, gemeente Barneveld, is de landbouwer J. v. d. Bunt Zaterdag van den zolder gevallen, tengevolge waarvan hij zijn nek brak. De ongelukkige was bjjna oogenblikkelijk dood. Donderdag heeft een stier den landbouwer A. T., te ievenbergsehen Hoek, zulke ern stige verwondingen toegebracht, dat de on gelukkige Zatei :ig is overleden. Geknipt. In den laatsten tijd kwamen te Bussum veelvuldige insluipingen voor door W. C.- raampjes en kelderopeningen. Schoenen, lan tarens, borstels, eieren, vleesch en geld wer den dan "ontvreemd en nimmer was ereenig spoor te ontdekken van den dader. In de laatste nachten namen die insluipingen een ernstiger karakter aan daar de bewoners zich ongeruster begonnen te gevoelen. Thans is het de Bussumsche politie gelukt den dader, den 20-jarigen v. Z., te arresteeren, zoodat de rust is weergekeerd. Hij hield zich tijdelijk op te Graveland en was in den laatsten tijd zwervend. Protest van de Belgische Regeering. Do Belgische Legatie deelt mede: Door bemiddeling van een neutrale Mo gendheid is het volgende Belgische Protest tot de Duitsche Regeering gericht: „België, dat den vrede wilde, is door Duitschland genoodzaakt de wapenen op fe nemen en een wettige verdediging te stel len tegenover een aanval, dien niets recht vaardig®, on die strijdig is nmt de ernstige overeenkomsten der trackden. Het stelt er zijn' -er in den strijd' loyaal te voeren en alle regelen der wetten en ge bruiken van den oorlog in acht te nemen. Sedert, het binnentrekken dei' Duitsche troepen op zijn grondgebied heeft zijn 1 te- geering in alle gemeenten doen publicee- ren on zijn bladen hebben eiken dag her haald de bepalingen, die tuin de burgers niet-combattanten verbieden daden van strijdenden te verrichten tegenover de troe pen en de militairen, die het land over weldigen. f Do inlichfingen. waarop het Duitsche gou vernement zich thans gelooft te kunnen ba seeren, om te beweren, dat»de Belgische be volking het volkenrecht overtreedt en niet .do minste achting waardig is, zijn stellig op dwaling berustend. De Regeering van België profesteerl zoo krachtig mogelijk jfgen de juistheid der geuite beweringen en tegen de schandelijke bedreigingen van weerwraak. Indien het een of ander feit, strijdig met de wetten van den oorlog, later moest wor den vastgesteld, zou er gelegenheid bestaan het juist te waardeeren, rekening te hou den met de begrijpelijke opwinding, die de wreedheden, door de Duitsche soldaten be dreven, onder het Belgische volk, een dooi en door eerlijk volk, maar energiek in dcf •verdediging van zijn rechten en in zijn eerbied voor' de menscholijkheid, uitlokken. Lang zou reeds de lijst zijn van die gru welen, waarvan we de eerste bijeenbrach ten, indien we haar thans moesten publi- ceeren, Geheele streken zijn verwoest en afschu welijke feiten zijn in haar dorpen 'bedre ven. Een comité, gevestigd aan liet Departe ment van Justitie te Rrussel, stelt den ca talogus dier gruwelen mot feu nauwgezette onpartijdigheid vast. Ziehier, hij wijze van voorbeeld, eenige feiten, die den gemoedstoestand in de wijze van optreden van verschillende Duitsche troepen schetsen. I. Een troep uhlanen, die Linsmeau be zetten, werd aangevallen door eenige in fanteristen en door twee veldwachters, die zich als tirailleurs hadden opgesteld. Een Duitsch officier weid gedood. De Duitsche soldaten geloofden, dat de officier was aan gevallen door burgers. Dit nu is absoluut onjuist; de Belgische officieren wisten, dat de Duitsche officier gedood was door hun mannen en ze hadden bevel gegeven aan den burgemeester van Linsmeau den Duit- schen officier te begraven, liet onderzoek liep speciaal over deze kwestie. Het heeft op de meest formeele manier vastgesteld, dat de inwoners mui Linsmeau zich zorg vuldig van elke daad van vijandschap heb ben onthouden. De burgemeester van de ge meente heeft, naar hij herhaaldelijk ver klaarde. zich borg gesteld tegenover den commandant der Duitsche troepen. liet Was tevergeefs. Het dorp werd in den avond van 10 Augustus door een zeer talrijken troep uhlanen overstroomd, ge volgd door artillerie en mitrailleuses. Ze verwoestten en verbrandden met ka nonschoten twee hoeven en zes huizen. Ze dwongen alle mannelijke inwoners van hot dorp hun woningen te verlaten en hun Wapenen in te leveren. Niettegenstaande dat verdeelden ze de mannen in drie groepen. De mannen van een dezer groepen werden met behulp van touwen gebonden. F.lf van deze boeren wer den in een kuil geplaatst, Waar men zei heeft gevonden, den schedel door slagen met den kolf van het geWeer verbrijzeld. Allen zijn overleden. De anderen werden tusschen de paar den geplaatst en naar 'het veld meegevoerd, elk. oogenblik bedreigd te worden gefusi- leerd. i Eindelijk werden zij losgelaten onder be dreiging dat de dorpen totaal verwoest zouden worden, wanneer iemand des nachts zijn huis zou verlaten. In den nacht van Maandag 10 op Dins dag 11 Augustus zijn de uhlanen in grooten getale te Velm gekomen, waar de bewo ners sliepen. Zonder eenige uittarting scho ten de Duitschers in het huis van den heer Deglime-Gevers, drongen er vervolgens in door, terwijl zij het huisraad stuk sloe gen en het geld stalen. Zij slaken de schuur in brand, waarbij de oogst, de landhouwr gereedschappen, zes ossen en het gevogelte verbrandden. Zij brachten de vrouw half naakt op een huiven mijl afsfunds van 't huis, Waarna zij op haar schoten zonder haar te raken. Den echtgenoot voerden zij mede in een andere ridding, vuurden ook op hem en doorschoten hem met drie kogels. Hij is stervend. Dezelfde uhlanen hebben evenzoo het huis van den spoorwachter geplunderd en verbrand. De Duitsche troepen hebben bij het agent schap van de Nationale Bank te Luik voor frs. 400.000 aan 5 francs-Liijelten, die nog niet gestempeld waren fbetgeen eerst op order van het. bankbesluur te Brussel moest gebeuren) weggenomen. Het stempel was bij den drukker. De Duitsche overheid heeft hevel gegeven tot stempeling en ge bruikt ze nu. De geschiedenis der vesting Namen Namen, de tweede groote Westing van de Belgische Maaslinie, is dikwijls het brandpunt van bloedige gevechten geweest ',tWas altijd de poort tusschen Frankrijk en Nederland, en toen Nederland met Bo dewijk XIV in oorlog geraakte, werd de stad extra versterkt door den bekenden vesting-bouwmeester Baron van Coehom. Iri 1692 begon bodewijk' XrV met 4GOOO in ah met de belegering van de stad. Er ontstond een kamp tusschen de .twee groot ste vestingtechnici van dien tijd: Van Coe hom en Vauban. Vjauban had de leiding' van het beleg, terwijl de Hertog van Lu xemburg niet 60.000 man voor dekking zorgde. In do stad voerde de Prins van Brabanfon bevel over een Spaanscho bet- zetting van 8.300 man. In den nacht van 29 op 30 Mei werden de loopgraven bezet en den Gden Juni moest de bezetting1, die de uitgestrekte verdedigingswerken niet vol doende kon bemannen, zich in de citadel en het fort Cochorn terugtrekken. Maar ook hier konden zijl het niet volhouden en na een zwarau strijd van drie weken, mees ten zij oapituleeren en den 30sten viel het fort eveneens. De trouweloosheid van Engeland, koning XVilhelm III stond met zijn macht tegenover den Hertog van Luxemburg zonder iets tot ontzetting van de stad 'te doen was wel do, hoofd oorzaak van Namen's val. In 1695 sloegen de Hollanders het beleg voor de stad, die door een Fransche macht onder Boufflers bezet was. Coehorn leidde do belegering doch zijn tegenstander i:« de stad was Markies de Cirigny, naast Vau- ïia.u Frankrijkls grootste ingenieur. Op}- nieuw moest de stad capituleeren de be diening der reusachtige verdedigingswerken was te zwaar en zoo trokken opj 5 en 6 Augustus een duizendtal Franschen zich op de citadel terug. 1 Een woedende aanval op 30 Augustus door Keurvorst Maximiliaan Emanuel van Beieren, ondernomen werd teruggeslagen, doch den lsten Septcm.lier 1695 gaf Bouff lers de citadel over, waai na hij en zijn dapperen met alle oer mochten aftrekken. In 1775 werd de stad hij het Barrière iractaat tot Barrièrcstad verklaard endoor Engeland aan de Nederlanden toegewezen, niet een rij van vestingen, die in de Spaansche Nederlanden ter bescherming van Nederland gesticht werden. Dus werd Namen door Hollanders bezet. Toch heb ben de Franschen in de 18de eeuw meer malen Namen ingenomen. In 1776 kwamen zij onder Clermont voor de stad. I)e bezetting! was 9.000 man sterk en stond onder bevel van den SO-jarigen generaal ('olyar. Deze grijsaard verdedigde do stad zoo slecht, dat generaal Cromme- lin, die spoedig aangewezen werd 0111 hem te vervangen, de stad ook piet meer kon houden, en zich reeds na 14 dagen op de citadel terugtrok. Na 10 dagen strij- dens moest hij Zich op genade of ongenade overgeven. Na Hen slag hij Jeinappes in 1792 sloeg do Fransche generaal Yateneo het beleg voor de stad, die reeds dadelijk in zijn handen viel. In de citadel bood de Obistënrijksche bezetting onder generaal Matelie dapperen tegenstand, doch zonder succes. Door den slag hij Neerwinden (1794) moesten de Franschen de vesting weder ontruimen. In 1794 veroverden zij echter de stad weder en sloopten toen de ves*- tingswerken, zoodat Namen langen tijd zijn kracht verloren had. Gedurende 20 jaar (17941814) was het de hoofdstad van een Frans oh departement.In de veldtocht van 1815, tegen Napoleon was daar nog maals on voor 't laatst een hevige kamp. Den 20.st.en .Tuni vocht de armée van Grauchy, die zich na den slag bij Relle- Aliance terugtrok, verwoed met een korps Pruisen onder I'irch. De strijd in Namen was toen zeer bloedig. Sinds is de stad versterkt, doch een 100-jarigen vrede zal Namen op 20 Juni 1915 wel niet mogen beleven. Hoogwater te Schiedam. Aug. 24: vm. 5.38 nm. 6 7 256. 6 6 48 26: r 7.1 7 29 Zon en Maan. Zonsopg. Aug, 255 vm. ond g. 7 3 nm. j 265 1 j 71 28 Aug. EK 4 Sept V V. Uitlotingen. 00STENR. STAATSLOTEN 5 pet. a fl. 500 van 1860. Serieënlrekking 1 Aug. - Prcmielrekking 2 November. Uitgeloot werden 420 seriën. RUSSISCHE BiNNENLANDSCHE LOTEN 5 pet. van 1864. Trekking 15 Juli. Betaalbaar 15 Oct. Uitgeloot werden 341 seriën. De in deze seriën vervatte nummers werden afgelost met 140 Roebels. LOTEN CRéDIT FONCIER EGYPTIEN van 1886. Trekking 15 Juli Betaalbaar 1 Aug. No. 201831 £r. 50.000 en 25 nos. elk Ir. 1000. LOTEN CRéDIT FONCIER EGYPTIEN van 1903. Trekking 15 Juli. - Betaalbaar 1 Aug. No. 723703 £r. 50.000 en 25 nos. elk fr. 1000. LOTEN STAD BRUSSEL 1902. Trekking 14 Aug. Betaalbaar 1 Juli 1915. Serie 25477 No. 19 a fr. 100.000; Serie 12667 No. 6 a fr. 2500; Serie '1045 No. 12 a fr. 1000; Serie 28770 No. 10, Serie 6090 No. ,9 elk fr. 500. 1 De Volgende elk fr. 150. Serie 872 No. 15, Serie 1045 No 4, Serie 2528 No. 10, Serie 3014 No. 16, Serie 6090 No. 25, Serie 10368 No. 4, Serie 10368 No. 11, Serie 10368 No. 13, Serie 10368 No. 15, Serie 12667 No. 5, Serie 12667 No. 15, Serie 16104 No. 6, Serie 16104 No. 17, Serie 16305 No. 9, Serie 16:105 No. 12, Serie 25477 No. '23, Serie 28770 jjio. 2, Serie 28770 No. 4, Serie 28770 No. 5, Serie 29214 No. 8. Do overige in onderstaande serieën be grepen Nos. elk met fr. 110. 872 1045 2363 2528 3014 6090 7685 10368 12667 13011 15523 16104 16305 25086 "25477 "28770 29214 29417. 5893 6 half elf vjm,, 4 uur n.m. 1212 12 B«iFB»VBAAl! 81. TBL. >51. Botter*, «tache «Ly 6 1237 10 5831 32 Yoor slechts 4© CENT5 plaatst mes eeae in de rubriek „KLEINE ADVERTENTIEN" in de nummers van welke Dinsdag', Donderdag- en Katerdagavond verschijnen. Niemand behoeft dus cp te zien tegen de kosten. Zelfs voor kleine winkelzaken is hierdoor adverteeren mogelijk gemaakt en zjjn deze in staat met geringe uitgaaf den omzet te vermeerderen. Yoor den in- of verkoop van 2e-hands-artlkelen zjjn door de goedkoopte de vKieine Advertentiën" bijzonder aan te bevelen. Met uitstekend gevolg wordt van deze 40-cents-rubriek gebruik gemaakt door hen, die personeel noodig hebben of eene betrekking zoeken. Oók de 40-cents advertentiën hebben by de algemeene verspreiding van de Schiedamsche Courant beslist succes. KLEINE ADVERTENTIEN worden uitsluitend aan genomen aan het Bureau der Schiedamsche Courant", met een aantal oorlogsvlaggen, ter aandui ding op de kaart, waar de legers zich be vinden. Dinsdag 25 Aug., door de 5892 24 Kapelmeester de Heer B. Verhallen. I Aanvang 8 uur. Intreegeld 50 óents per persoon. De contributie voor Buitenleden en Buitendonatrices bedraagt na 1 Augus tus Voor het loopende jaar f6.25. Voorstellmgsformulieren zijn verkrijg baar aan het kantoor, Kruisstraat 21. 5890 00

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 4