Mededeelingen uit Yerviers. De werkelijkheidssteen. Gemengd Nieuw». Tan der linden, on dat in dozen lijd me! politieke bedoelingen, men mooi eon ziol hebben ui» van ..Do .Maasbode" om dat lo dun on iiisinueeren). bleek wel hieruitdat hij zich ooruil van de Konink lijke machtiging had verzekerd om hot ont- worp in to trokken, wanneer daaitegen op positie kwam. van welke zijde dan ook. Laten wij nu maar hopen, dat op Dins dag 1 Sept. u.s. de gemeentel aden hot al gemeen hehuig zullen weten fe stellen boven hot p a r 1 ij belang. Hiermede was de agenda afgeloojnm en konden de hoeren aan liet vragen ga.m Zivr kort maakte de heer de Jong hiervan gebruik om te vragen naar den toestand %,m de i oorvnden levensmiddeleneu te klagen over de burgemeesters, die de 'and- weervergo»"ding alleen nitkeoren al-, Jaar mis» de hui-dmur voldaan wordt, en ovei <K' Maat-<dia]>pij Loiisico, die haar polissen heeft omgezet iti obligaties van .'1 pCt. All' deze I.uilsle klaelit kreeg hij greu anl woord, daar de Minister van Justitie zich niet in ,le debatten mengde- De heer Troristra, die der llegeering alle watudeermc bracht voor haar optreden sprak er toeh over dat de volksvertegen woordiging, die mede voor alle maatrege len de volte verantwoordelijkheid draagt, haar recht van controle onverzwakt moe~t handhaven, daar de vraag, boe het volk rnoet gehot pon worden de alles overheer- scbende is. In dit verhand vroeg hij dal de Minislei zou puhlieeeren een staat van den voorraad levensbehoeften in ons land on een overzicht van tic maatregelen dooi de regeering genomen om den voorraad beschikbaar te stellen voor de Irevolking. En de hoer Schaper drong er op aan. dat men de miliciens niet onnoodig hard zou behandelen. Minister Treub heeft op uitvoerige wijze aan tiet verzoek van de hoeren de Jong en Troelstra. volda.ni, en het was een lust hem mui te liooren; men kreeg weer zoo de overtuiging, dat hij een onschatbaar man is voor het werk. dat hem dn deze moeilijke dagen toevertrouwd i». en toen hij ging zitten weerklonken dan ook luide luavo's door gansch de Kamer. Over bet onverzwakt recht van eontióle der Kamer sprekende, wees hij er op, dat de Kamer toch niet moest vergelen, dat door deze abnormale tijden de Regeering vaak tot zoo spoedeisrhend handelen ge dwongen werd. dat de Kamer daarin on mogelijk vooraf gekend kon worden; ook waren alle maatregelen, die genomen wer den, niet voor openbaarheid geschikt. Maai de Regeerinu bleef voor alles ten volle verantwoordelijk en zou te gelegener tijd aan de Kanter alles wat er gedaan was blootleggen. Of die maatregelen soms een sociaal-democratisch karakter dioegen. zoo als Mr. Troolstra had beweerd, wist de Minister nielh ij had (g e o n t ij d o m daarover te denken; welke opmer king luid gelach verwekte. Tegen eenzijdig heid waakte hij door zich steeds door de verlegeuuoordigeis van tegenstrijdige be langen te laten voorlichten, en voor vol doende voorraad voedsel wordt gewaakt; tegen de werkloosheid worden maatregelen genomen, en voor steun zal zooveel moge lijk worden gezorgd. Wij voor ons zouden zeggen, laat de Kamer maar niet te veel praten, laat ze Treub maar laten begaan. ,.Lieb Yaterland kaunst ruhig sein". De Minister van Oorlog zou de houding van de burgemeesters in zake de land weervergoeding onderzoeken en nam den heer Schaper eenigszins in het ootje over de harde behandeling der soldaten; de man schappen moesten getraind en gehard wor den. Trouwens, de klacht van den afge vaardigde voor Appingedam heeft ons iet wat verbaasdwij waren de laatste weken in de gelegenheid met tal van miliciens uit verschillende garnizoenen te spreken, en men hoort maar één lof over voeding, ligging en behandeling. mijn hart!" Den vierden avond nam <le ring een fijn maar sterk koord mee naar hoven, den volgenden avond bracht dit een solied ge vlochten fouvi'ladde.rtje naar Falmé's ver grendeld venstertje. Fatmé's hart klopte heftig, toen zij dit voorwerp aanschouwde en aan de tralie» vastknoopte. Daarop spande zich het laddertje aks onder een zworen Jast en direct daarop vorsiiioen een mannenhoofd vóór de tralies, en lip pen spraken gloeiende woorden van liefde. Doch é-'-iu- hand weerde zich duchtig daar bij, zij hanteerde een vlijmscherpe vijl, die het roestige traliewerk aanviel. Drie nach ten lang werd er gewerkt., ten laatste was liet doe! bereikt. Rij een donkeren hemel, waarin de maan schuil ging, was Fatmé tot de vlucht oereid en Kerini droeg zijn schoone last op zijn armen naar beneden, de hark in; de twee gelukkigen verdwe nen in de richting van 'Kerim's kleine hou ten woning, aan de oevers van het dei- rn- ide, rustige water. Toen den volgenden morgen de zon nau welijks tuin den hemel stond, was Kerim reeds vóór de woning van den uitdrager Abdullah en beukte op de gesloten deur. He slaperige oude man verscheen eindelijk, luid vloekende en Kerim verwenschende. die hem zoo vroeg uit den slaap gewekt had. Zijn scheldwoorden trokken de aan dacht van eenige buren, die Weren staan ,om te luisteren. 1 „Abdullahzeide Kerim, „Ik bemin Fat- mé, uw, kind, geef het mij tot vrouw!" Een oogenblik stond Abdullah als ver stard, doch toen barstte hij los in woest en nijdig getier en gescheld. „Scheld toch niet zoo!" zei Kerim rustig. „Geef mij liever uw Fatmé!" In den aanvang van de zitting wijdde de voorzitter eenige gevoelvolle woorden aan de na gedachten i« van den ..vrede-.pau< Pins X". I)e llegeering vcreenigde zich daarmee hij sponde van den heer Fort van der Linden, en de Kamet hoorde de woorden staande aan. Dr. Nolens dankte Voorzitter en llegeering voor die woorden namens gansch het Katholieke Nederland sche volk. Iemand, die de eerste drie weken van den oorlog te Yoiviers. in lielgië na bij de Hollandsche grens heeft doorgebracht, heeft ons eenige mededeelingen gedaan van wat hij dam heeft gezien: Onze zegsman was Zondag 2 Augustus naar België vertrokken. Hij maakte de reis met zijn Vlouw. die een Belgische is eu wier ouders te Yeiviers wonen, over Bius- sel. omdat hem op zijn raag was mede gedeeld dat de weg over Maastricht niet meei vrij was. \Yel had men hem de leis «terk ontraden, maar met hel oog op de fa milie in Yerviers werd toch de leis gis daan. liet spon- er keer ging a! niet moei geregeld. men eerst Dinsdag te Yeniers arrivé» Den volgende:, dag klonk plotseling de kteel door de stud: de Duitscheis komen! en dit veroorzaakte een geweldige paniek; alles draafde door de stad om hun wo ning te bereiken; er waren er die hun schoenen op straal uittrokken om harder te kunnen luopen. Toen kwamen de eerste Duilschers bin nen. Links en rechts van de straal liep een rij soldaten met het geweer in de hand, gereed om daarvan gebruik te maken als dit noodig was: dc Duitschers wisten im mers niet hoe zij zouden worden ontvan gen door de Belgisdie bewoners, in het midden dei' straat, aan het hoofd der sol daten, ging een officier. De Duitschers maakten halt en vormden zoo een bescher mende keten door de stad voor de troe pen die achter hen volgden. In ecu oogen blik waren alle winkels gesloten. Dan begon het doortrekken der Duitschers dour de stad. Yan 's morgens 4 uur tot 's avonds uur ging dit onophoudelijk door, als ware het een oneindige stroom die België zou overstioomen. De troepencommandant had zich naar het stadhuis begeven om den burgemeester 1e vragen of de troepen vrij door de stad konden trekken. Deze antwoordde dat hij zich daartegen niet kon verzetten, waar om hij de Duitschcr.s ongehinderd zou laten doortrekken onder protest tegen de schen ding van het Belgisch grondgebied. De gemeentegelden werden in ruil voor een bon in beslag genomen, evenals do gelden van bet postkantoor. De Belgische postzegels werden door Duitsehe soldaten op straat geworpen als waardeloos, nu de Duitschers bezit van de stad hadden ge nomen. De telegraaf- en telefoonverbindin gen werden afgesneden en een eigen tele foonlijn gelegd. Dit ging heel eenvoudig: de draden werden met haken aan dc dak- gooten der huizen opgehangen en verbon den. Ook werd een waarschuwing door den Burgemeester afgekondigd en aangeplakt om elke vijandelijke daad of elke daad die vijandig kan lijken streng na te Haten, omdat dit de ergste gevolgen zou kunnen hebben. Den volgenden dag trok weer een enorme massa soldaten door de stad, waarvan ten gedeelte werd ingekwartierd. Donderdag of Yrijdagmorgeri dit wist onze zegsman niet, meer met zekerheid -- werd omstreeks ö'/a- uur de burgerij plot seling opgeschrikt door een sterk salvo- vuur. Er was uit een der huizen in een straat een schol gelost, uit welk was 'niel bekend, maar als waarschuwing schoten „ïlaar zal ik zóó goed weten te bewa ken, dal eerder uw oogen zullen verdro gen, dan dat ook zelfs een tipje van haar kleed voor u zichtbaar zal zijnriep de oude razend uit. „Allah is groot!" wierp Kerim gelaten terug. „Misschien doet Allah een wonder mi wordt Fatmé toch mij in mijn armen gevoerd." „Wanneer Allah dat bij machte was, zou zij de uwe zijn, lummel Toen keeide Kerim zich met fonkelende oogen lot de omstanders: „Hebt gij ge hoord? Gij zijl mijn getuigen! VYanl Fatmé is nu de mijne!" „\Yat beteekenl dat dwaze geklets?" gilde de oude, buiten zichzelve. „Fatmé is de mijne i Allah heeft een won der verricht. Hij heeft haar dezen nacht tot mij gevoerd. Nu is zij mijn vrouw, zoo als uw eigen woorden reeds spraken "üe oude wilde zich in grenzelooze woede op Kerim werpen, toen Chaïssa met krij- sehende stem uit. het huis rende, op haar meester toe, zijn boenen omvattende. „Fatmé is weg!" „Zij is mijn vrouw, zij is in mijn hut!" sprak Kerim trotse!), terwijl hij plan maakte om weg te gaan. „Allah heeft haar mij geschonkenmaak den bruidschat in orde De oude raasde van woede en Chaïssa had geen leven den eersten tijd. De huren lachten hem ten slotte ook nog uit en de kadi weigerde hem rond weg eenige hulp. En toch, ten langen leste verzoende zich de oude nog met Kerim, doch dat was de kleine, piepjonge Kerim, het zoontje van Kerim en van zijn Fatmé, zijn sluwe dochter Fatmé, die dat wonder bewerkte, de Duitschers, die langs de huizen waren opgesteld, op de huizen daar. zoixiat er geen huis meer was waar de ruilen en mu ien niel op tal van plaatsen waren 'door schoten. Natuurlijk ontstond daardoor weel een paniek. Op dit incident volgde een nieuwe waar schuwing, die overal werd aangeplakt met de bedreiging, dat. mocht eenige daad van vijandschap zich opnieuw voordoen, dan do stad te vuur en te zwaard verwoest zou worden. Bevel werd _gegeven. dat gedurende den donker voor alle ramen aan de straat licht moest branden. Een paar dagen later werd door een vol genden troep encom ma ud ai it juist het te genovergestelde bevolen. Waar 's avonds licht zou branden zou op liet buis geschoten worden. De verzekering werd gegeven, dat lijf eu goed veilig zouden zijn zoolang de bur gerij zich rustig hield. Dat dit den Duitschers ernst was. bleek uit het volgende: In een lakenfabriek waren 150 man on dergebracht. Het bleek, dat daarin maehi- neriën en goederen door soldaten waren vernield, waarom de eigenaar zich daarover bij den commandant ging beklagen. Een onderzoek werd door dezen ingesteld, waar bij .S soldaten als de schuldigen werden aangewezen. Zij worden onmiddellijk ge fnsileerd. Een ander voorbeeldIn hel salon dei- woning van een dame hadden eenige sol daten zich de vrijheid veroorloofd een ko - te slachten. Ook zij wondde zich tut den commandant, die haar vroeg de schuldigen aan te wijzen. Zij herkenden drie der da ders, die oveneens zouden gofusileerd zijn. had niet de dame met aandrang verzool) den mensclien genade te schenken. Zij wil le niet de oorzaak zijn van hun dood De com mandaat heeft haar wensch vervuld De burgers van Yerviers hebt jen van den beginne af een welwillende, zij het ook niet een vriendschappelijke houding, legen de Duitsehe troepen aangenomen. Bij liet doortrekken der troepen weiden em mer» water buiten gezet, opdat mensch en dier zich zouden kunnen laven, oen l>e leefdheid. die door de Duitschers zeer is gewaardeerd. Dit neemt echter niet weg, dat door de Duitschers daden zijn bedreven, die iiiet door den beugel kunnen, al moge dat dan ook niet uit wreedheid geschied zijn. Duit-schors kwamen te Horve. niet ver van Yerviers, voorbij een fraaie villa, waar in woonden een architect met vrouw en 3 of 4 kinderen, terwij! ook diens zwager en zijn vrouw op dat oogenblik daar waren. De Duitschers vroegen de villa te mogen grinniken voor waarnemingen, wat onmid dellijk werd toegestaan, terwijl de Duit schers zeer heusch werden ontvangen. Op een oogenblik gaat een geweer, waarschijn lijk van een der boven bezig zijnde Duit schers, af, ongelukkig juist op een oogen blik dat een troep Duitsehe soldaten pas seert. Deze twijfelen geen oogenblik. of van uil de villa wordt op heil geschoten, zij richten zich daarheen en vnrc-n daarop, zoo dat de ramen verbrijzeld en de muren door schoten worden. De zwager loopt naar vo ren en wordt doodgeschoten, evenals zijn vrouw, die hein gevolgd is. De overigen vluchten in den kelder. Een paar der Duit schers, die zoo goed ontvangen waren dooi de bewoners, slagen er eindelijk in hun krijgsmakkers duidelijk 1e maken hoezeer zij zich vergist hebben, ec-n vergissing, die twee mensehen liet leven heeft gekost. De architect is met zijn, gezin naar Holland vertrokken. In Battice, eveneens een plaats niet ver van Yerviers, schoot een groentevrouw met een revolver op Duitsehe soldaten. Fit wraak werd den brand in het dorp ge stoken. Te Dolhain, een dorp in dezelfde streek, zouden Duitsehe soldaten in hun slaap zijn vermoord en verminkt. Dat dorp is tot straf platgeschoten. Hervo werd later half in den asch gelegd, omdat men daar uit de huizen op de Duitschers geschoten had. Men moet echter bij de beooidoeling niet vergeten, dat een leger, dat door een vijan delijk land trekt, streng moet optreden, om niet het slachtoffer te worden van rond sluipende franc-lireurs en wraak nemende burgers. In at die treurigheid kwam toch pok nog een komische noot. In België bestaat nog een schutterij, dat, is een soort van ordebewaarders in uni form, maar behoort niet tot hei leger. Ook in Yerviers was die natuurlijk. De com mandant van het corps achtte zicli verplicht, toen vernomen werd dat de Duitschers den oorlog aan België had verklaard, zijn corps hijeen te roepen en daarmede marcheerde hij naar Luik, om mede te strijden bij de verdediging van de vestingwerken. Gene- ra.tl Eêma» verklaarde echter, dien ijver te waardeuren, maar het corps niet te kun nen gebruiken, omdat hij er meer last. dan dienst van zou hebben, omdat het niet tot het leger behoorde. Hij gaf den comman dant dus in overweging dc rnenschen weer naar huis te sturen. Maar daaraan waren bezwaren verbonden, want inmiddels wa ren de Duitschers in Yerviers gekomen en dus ko-nden de schutters zoo maar niet naar hun gemeente terugke-eren. Het zou de treu rigste gevolgen voor hen kunnen hebben. De commandant zeide dus, dat ieder op zichzelf Verviers maar weer meest zien te bereiken. Het eerste werk der schutters was hun uniform uit te trekken en zieh in burger te kleeden. Kleedingstukken wei-den gekocht, geleend, genomen, en zoo trachtte men on gemerkt weer naar huis te komen. Een hunner ontmoette onderweg een vrouw met een zuigeling en hij heeft het kind naar Yerviers gedragen, tv aard oor hij als de echtgenoot van «lie vrouw werd aangezien en ongestoord de schildwacht passeerde. Voor Yerviers werd liet een geluk ge acht, dat de scluittcrij-comiiuiitdiml zoo voortvarend naar Luik getogen was: hij zou in staat geweerd zijn dc Duitschers te willen tegenhouden, wat de vernietiging van Yerviers ten gevolge zou hebben ge had. Onze zegsman verklaarde, dat hij dc meeste Duitschers, maar vooral de offi cieren, zich volmaakt correct had zien ge dragen gedurende de 3 weken, dat hij in Yerviers was geweest. Wat zij voor zichzelf kochten, betaalden zij contant, en namen dc beleefdheid in acht tegenover iedereen, dio hen beleefd behandelden. „Alleen die ons niel beleefd behandeld," zeide hem een of ficier. „doet de ervaring op, dat wij dc macht hebben om te dwingen." Waar onze zegsman weer op tijd in zijn 'betrekktng moest z.ijn en de verbindingen volmaakt verstoord waren, ljogaf hij zich den 17en Augustus naar den burgemeester die hem ,op zijn verzoek! een verklaring- gaf dal hij' niet kon vertrekken. La ter werd hem een pas uitgereikt die! door; militaire auto riteit werd bekrachtigd en waar-bij hem. pis 'Hollander, bet verlof werd gegeven naar N< derbind terug te koeren.. Den 23sien zou hij de terugreis namannen. Bij begaf zich op advies van een officier naar liet station om verlof te vragen met een iniii L:ü,reu trein naar Aken Ie gaan. Dit verb.! werd hem gegeven doch het was niet lus kend wanneer een trein zou gaan. Hij'zou du» maken met zijn vrouw en koffers te 10 uur 's morgens aan bet station te zijn Op raad van den stations-commandant werd brood medegebracht omdat het misschien uren kon duren alvorens om trein zou vertrekken. Maar dit viel nog al moe. Na tngeveer 10 minuten zaten zij reeds in een militairen trein eo.i werden daarmede naar Aken gebracht. Yan daar gingen zij per fram naar Vaals. Met zijn pas in Je hand vond hij overal modewerking hij do militairen. Teen onze zegsman in Aken naar tiet station van de tram ging om te informeeren hoe laat die vertrekken zou. maakte zijn vrouw een wandeling en deze. die enke! Fransch spreekt, kreeg van iemand wicn zij had aangesproken den goeden raad om voorzichtig te zijn; waarmede kon hij echter niet zeggen omdat een ander zich bij'hem aansloot. Later bleek dat zij niet moest laten bemerken .dat zij Fransch sprak, om dat alles wat Fransch was zeer prikkelend op de goede -stemming der Akénsche be voïking werkte. Met groote vreugde begroetten zij den YaderJandschen bodem, al hadden zij ook' de reis tol, aan die grens kosteloos afge legd en moesten zij van daar reisbiljetten knopen. Met vreugde deden zij dat, omdat zij wisten dat hun nu niets meer in den weg gelegd zou worden om weer spoedig in hun eigen w,onïng te komen. In dezen benarden tijd houden velen zich -bezig met, de toekomst, zij hopen op een hetere toekomst. Het is begrijpelijk. En er is zeker alle kans op eeri betere toekomst, waar het heden wel tot de donkerste tijden uit de geheele geschiedenis zal 'belmoren. Intuss'c-hcn hoe benauwend deze tijden ook zijn, er is veel leerzaams in wat wij gezien hebben en nog bezig zijn te aan schouwen. En waar er zulk een buitonge- woon-goede gelegenheid tot leeren is, zul len wij bij onze hoop toch rekening moe ten handen met de juist opgedane er varingen. Een paar maanden geleden was de we reld nog zoet aan hel droomen: over ivrh'. on moraliteit enz., enz. En al die droo men zijn een maand geleden te pletter geslagen tegen den werkelijkheidssteen Speciaal dc vredesvrienden worden nu belachelijk gemaakt, hun paleis is een aan fluiting, 'hun werk een bespotting. Er is daarin veel waars. Doch niet zij alleen zijn de gedesillusioneertlen. Wij waren allen met elkaar aan de soes geraakt. Wij ge loofden de mensch beid veel verder dan zij blijkt te zijn. Het was niel alleen eau fout van anarchisten en allerlei utopist"», die te mooie mogelijkheden vlak voor zi, li zagen. Wij dienben allen meegedroomd. Doch nu kunnen en moeten wij wakker zijn. ,Ën als er straks een tijU zal zijn aangebroken, dat de mensch den mensch niet iederen dag Aveer doodschiet, aan ba jonetten rijgt, met bommen en granaten werpt, opliangt, martelt, vermoordt, clan moeten wij oppassen, dat wij nioi dadelijk weer aan het ilroomen gaan, dan moeten wij zeker blijven hopen, maar ho pen Ij innen cle grenzen van liet mogelijke en het redelijke, gelijk deze harde tijden die grenzen hebben aangewezen. Die zedelijke zelfoverschatting vinden wij op allerlei gebied. En als wij' nu als voor- bééld daarvan weer de vredesbeweging vooral beschouwen, is da.t wij herhalen het niet, omdat de vredesvrienden zich meer belachelijk hebben gemaakt dan al lerlei andere dwepers met onwezenlijke dingen. Eenige vredesvrienden dan kunnen zich zelfs nu nog niet bedwingen. Enkelen er kennen nu ja dat het thans geen vrede is, dat het thans zelf zóó erg oorlog is als nog maar zelden vóór deze. Maar dit is dan ook het einde. De mensehheid zal nu zóó genoeg van oorlog krijgen, dat dez.e schrikkelijke oorlogen dan ook de laatsten zullen zijn. Nu spreekt bet wel vanzelf, dat er na de actie van den oorlog een reactie zal komen. Doch op welken grond men aan neemt. dat liet na dezen oorlog niel oor logen gedaan zal zijn, begrijpen wij niet. integendeel. Juist dat vinden wij -wel liet verschrikkelijkste van den oorlog, dat hij geen beslissing geeft, geen uitspraak in hoogste beroep. Precies datgene, wat wij op den Balkan hebben zien gebeuren, kan zoo Jicht ook weer in Europa gebeuren. Men heeft na oen oorlog tusschen zoo velen altijd verslagenen, die van een nieuwe constellatie gebruik zulten willen maken om wraak te nemen of vergoeding voor geleden verliezen te krijgen. Mn kan zoo rik moment weer nieuwe botsingen Ver wachten. De geest der strijdende volkeren is bovendien weer op geweld gericht, men heeft mensehenlevens gering leeren tellen men beeft zoo gezien, dat macht gaat bovc-n recht, dat men elk oogenblik ijereid zal zijn dc» verkregen lessen in de praktijk toe te passen. Er is dunkt ons dus heel weinig aanleiding om te verwachten, dat het na dezen oorlog met den oorlog uit zal zijn. En wij vinden hen, die zelfs in dezen tijd blijven profetioercn, dat het nu weldra uit zal zijn met den oorlog, gevaarlijke rnen schen, gevaarlijk voor de ontwikkeling van de maatschappij, en voor liet vrede door recht ideaal, dat ons allen voor oogen staat. Hurt gevaat- bestaat in lam droomtoestand en in dc suggestie, die zij op de menigte uitoefenen. Wil men iemand overwinnen, ditmaal niel met houwitzers en mitrailleu ses maar met argumenten en betoogen, dan doel men verkeerd met de te overwinnen macht te onderschatten. Eerst wanneer men zieh een juist beeld van de oorlogszucht gemaakt heeft, kan men met succes die zucht gaan bestrijden. Dat juiste beeld hebben de gewone vre desvrienden klaarblijkelijk niet gehad. Zij hebben aan een oprechte vrede» lief de in de groote naties geloofd, die de laatste gebeurtenissen hebben dat nu toch vol doende aangetoond daar niet bestond. Zij hobhen vroeger niet. willen luisteren naar ons betoog, dat die bestrijding heel moeilijk zou zijn en eerst na lange/ lange jaren vruchten zou kunnen dragen. Nog op het laatste congres van Vrede door Recht" in Amsterdam zijn zulke strij ders aan het, woord geweest. Zij geloofden niet. dat alleen in de kleine staten de liefde voor den vrede oprecht is omdat daar eigenbaat tot die liefde leidt. Welnu de inleider, die tegenover lien stond, beeft nu schrikkelijke argumenten tot zijn dienst. Maar dan moet men ook niet weer in wolkjes van gedroom gaan en bij ile werke lijkheid blijven. Dan moet men begrijpen, dat juist in de groote staten propaganda ino>t wor den gemaakt en dat die propaganda nooit zal "Wagon als zij niet op een b ree de basis is georganiseerd en als z.ij zich niet bewust is van de geweldige moeilijkheid van haar taak. Hoe generaal Leman zijn degen overgaf. Een bijzondere correspondent van de „Tijd" heeft een Duitscli officier gesproken, die hem over don val der Luikse-tic forten bet volgende wededeoldc Er zijn. bij de beschieting en bestorming der forten van Luik heldhaftige maar ook tragische looneelen afgespeeld. Van een fort werd de cÈjfmiaaudant in een onteettenden krijgsiiood krankzinnig, en woest huilend begon hij op zijn eigen soldaten te schieten, die hem moesten ontwapenen en binden. Yan een ander werd de koepeling vernield door Zeppeiinbommen, weer andere werden als een door kinderen, gebouwd zandheuveltje in elkaar geschoten door het enorm zware belegeringsgeschut. Slechts aan enkele gehalveerde afdedingen van de Bel gische fortenverdediging getokte hel, onder do meest avonlfaurlijke (omstandigheden ie ont komen. Zoo. lang liet nog doenlijk was, had generaal Leman eiken dag de meest hij Luik, gelegen for- ten geïnspecteerd, en naar den eisch van eiken dag doen versterken. Nog een uur vóór dat do onderlinge communicatie der vestingwerken on- mogelijk was gewonden, had Hij in een aailo, waarin hij zich liet vervopren, nadat zijn beide beenen gekneusd waren, het fort Ciiaudfonlamo bezocht, kort nadien met zijn bemanning zoo gruwelijk in de lucht geviogen, nadat een Duit sehe granaat liet kruitmagazijn had getroffen. Op het sterke fort Loiicin, boven. Ans, had de generaal zich teruggetrokken, vast besloten daar do Duitscher-i te keeren of te sterven. Toen de welgemikte scholen der Duitsehe ar tillerie meer dan drie kwart zijner kanonniers hadden weggescholen in verwoede gevechten, hielp hij zelf de resten van het geschut bedie nen, en dag en nacht ging hij zijn handvol manschappen voor. Maar tegen den iaatslen stormloop der belegeraar» was niels bestand, te hel uiter«le uur deed hij de laatsle drie kanonnen, welke nog bruikbaar waren, verna. gelen, en gaf toen tast den brand in de kruit kamer te werpen. Te voren waren in zijn com- mandanlscel kaarten en papieren betreffende de verdediging vernield, eu ook kon nog in de kazematten een deel der proviandeering, waar- ion bet foil zeer ruim wa» voorzien. Onbruik baar worden gemaakt. Terwijl op een afstand van nog geen twaalf kilometer tiet Duilsclie geschut voortging te vuren op bet fort, wilde generaal Leman met do ruim honderd man, die nog strijdvaardig waren, trachtten zich vech tende terug te trekken. Hij wist dat hel een zoo goed ats hopelooze poging was, want door de omsingeling der Duilsclie troepen was elke lerugtochtsweg afgesneden, en. het verlaten van het fort geleek dan ook meer een overhaaste vlucht Han een geregelde aftocht. Hoor de bres, welke liet zware Duitsehe belegeringsgeschut' had aangericht, vielen nu en dan de uiteeiv slaande kogels, waarvan een den sergeant dood de, die bevel hail ontvangen de Belgische vlag uit de otficierenkamer te halen. Op het oogenblik, dal generaal Leman zich gereed maakte om zich als een der laatste fort verdedigers hij zijn mannen te voegen, die over het rotsachtige en heuvelachtige terrein reeds een stelling trachtten te tormoe ren, op dit oogen blik drong een der zware Duitsehe 42 c.M. scho ten door de beton- en paniscrbeklecding, deed de kvuittading van de kleine voorraadskamer ontploffen en onder een helsch gedonder stort ten muren over muren. Duitsehe deelnemers aan de bestorming vertelden, hoe ontploffingen binnenin van zóó groote kracht waren, dat een betonblok van wel kubieken meter inhoud eenige meters omhoog werd geslingerd en toen op de geruïneerde koepelbedaking terugviel, nieuwe verwoestingen aanrichtend. Ook solda ten, die zich ook reeds huiten liet fort bevonden, werden door de uiteengeslagen steenbrokken gedood. Toen de wervelwind van stof en damp vra$

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6