Tweede Blad. A-l te kras. 67 Jaargang. Zaterdag 12 September 1914 No. 14628 BINNENLAND. Gemengd Nieuws. IEDAMSCHE Deze courant verschijnt dage 1 ijk s,- met uitzondering van [Zon- en Feestdagen, Prijs (per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fL 1.25.- franco per post fl. 1.65. Prijs per -week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen borden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags yóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der 'Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op vooxdeelige voorwaarden. [Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie^ bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Wij vinden in een der Waden een ingezonden stuk van iemand, die zijn opleiding klaarblijkelijk aan een universiteit heeft gehad. Wjj noemen courant noeh persoon, omdat wij hel persoonlijke element geheel huiten beschouwing willen laten, waar wij betoogcil willen dat dit ingezonden stuk is een buitengewoon onverstandige daad, die verre over de grenzen komt binnen welke men het onverstand nu eenmaal zijn gang mort laten gaan. De inzender wil,- dat elke kiezer zich zal verbinden nooit op iemand zijn stem voor een openstaanden regccringszetel uit to brengen ,,dic niet zijn ecrewoord heeft gegeven en niet no. 1 op zijn politiek program heeft gezet, dat hij tegen den oorlog is en al zijn invioed zal aan wenden om den oorlog Ie voorkomen. „Die zijn ecrewoord breekt, krijgt nooit meer zijn stem." Gesteld nu eens dat de inzender zijn zin kreeg, dat alle kiezers in alle landen ais bij tooverslag deze conditie stelden, die dan ook door alle gekozenen zou worden aanvaard wat zou er dan gewonnen zijn Naar onze overtuiging: niets. Om allerlei redenon, waarvan wij er een zeer afdoende zullen noemen. De meest consequente voorstanders van het si vis pacom para helium, die dus krachtige oorlogstoebereidselen willen om den vrede te handhaven, kunnen zeer zeker deze verklaring afgeven. Zij hebben persoonlijke en geldelijke offers over voor de bewaring van den vrede, die zij zwaar zullen doen wegen tegenover de tele woorden, tvelko vvelmeenende maar onprac- tische vredesvrienden daaraan offeren. Maar zullen dezen zeggen die spreuk is ontvaar, is huichelarij. Volmaakt ten onrechte. Wij tvdlen thans geen voorbeelden uit de allerlaatste geschiedenis aan. halen, omdat die voor enkelen smartelijk zouden klinken en omdat wij de dapperheid en do vaderlandsliefde van geen enkel volk in twijfel tvillen trekken. Doch ieder kan toch weten, dat er in dezen althans dén slachtoffer minder zou zijn geweest als deze spreuk meer consequent ware toegepast. Of meent men, dat Duitschland op een gegeven oogemblik Zwitserland zou hebben aangetast, om b.v. over Gcnève Frank, rijk binnen te vallen? Neen natuurlijk. Iioc klein ook, Zwitserland is een gevaarlijke tegenstander, omdat men daar de consequenties van het „si vis pacem para helium" heeft aangedurfd. Men zou zich daar tegenstanders gemaakt hebben, die naar verhouding in veel opzichten gelijkwaardig wa- hen aan de aanvallers. En een zoodanigen tegenstander haalt men zich bij voorkeur niet op den hals. De inzender zou dus de mannen van liet „si vis pacorn" moeten, aanvaarden en zoodoende vrijwel niets hereiken. Want eenmaal de wereld lierscliapen in een legerkamp, dan is oen kleine vonk voldoende om ineens geheel Europa in vuur en vlam te zetten. De verschrikkelijke ge beurtenissen van den iaatsten tijd hebben dat met voldoende duidelijkheid gedomonslreenl. Geen gekozene in do door gekozenen des volks geregeerde landen wilde den oorlog, alle geko zenen wendden al hun invloed aan om llewi te voorkomen, niemand brak zijn eerewoord en ineens was de oorlog er toch. De verklaring, gesteld liij werd algemeen ge waagd en algemeen gedaan, zou dus niets uit werken. Maar bovendien zou, wie in deze rich ting werkte, veel posiüevo schade aan den vrede doen. En wel hierom, omdat het onmogelijk is alle kiezers, die invloed kunnen hebben op de be slissing over oorlog of vrede, in gelijke mate en met evenveel kans op succes te bewerken. Kon dit, dan zou men ten slotte niets bereiken maar ook geen positief kwaad. Doch dit kan niet. En dus bereikt men wèl positief kwaad. Gesteld, dat men in allo landen de door den inzender bedoelde lanveging in ge lijke male op hetzelfde tijdstip kon lieginnen een stelling, die op zichzelf al liet onmoge lijke vooropstelt, omdat een dergelijke beweging in het eene land door de overheid vrij toegelaten, misschien gesteund, in liet andere land zou worden tegengewerkt, of misscirfen. half of iieelo maal onmogelijk gemaakt. Aangenomen nu, dat dit bezwaar niet bestond, dan zou men toch onmiddellijk oen geheel ver schillende uitwerking zien. In do beschaafde kleine staten zou men dadelijk op aigcmceno instemming kunnen rekenen, iedereen zou willen heioven, omdat daar over liet geheel niemand belang heeft bij den oorlog, niemand winst kan venvachten van oorlog, het individu niet, maar zeker ook niet do slaat. Diezelfde instemming zou men niet vinden in do groote staten, die van. den oorlog nog verbetering van him machtspositie en dus indi- reet en in sommige gevallen op den duur voor deel voor hun burgers van een oorlog zullen mogen verwachten. liet onmiddellijk gevolg van een beweging als die, welke de inzender zou wenscbon, zou dus zijn, dat wij in heelo bedoelde kleine staten 100 aanhangers zouden, vinden tegen 10 of 5 in de grooto staten. 1 Oio 100 aanhangers zullen kunnen verkrijgen, dat in hun land alles gedaan wordt tegen den oorlog, de 5 of 10 zullen dat natuurlijk niet bereiken. Nu zou men kunnen hopen, dat die 100 verstandiger waren, dat zij zouden inzien, dat zij door tea oorlog voor te bereiden voorioopïg het best denvrode kunnen dienen tot tijd enwijlo de groote naties ook zijn overgehaald. Doch wie zoo hoopt kent de menschheid niet. Men gelooft graag wat men wenscht. En als men dus wenscht zich te ontdoen van persoonlijke of financiëelo lasten voor de defensie van zijn land, gelooft men. graag, dat men dit niet doet uit grof egoïsme, doch om de groote beweging te steunen, die de inzender zou wenschen. Had zijn beweging dus eenig resultaat, dan zou het naar onze vaste overtuiging zijn, dat de kans op oorlog nog weer grooter werd. Immers zijn „bewegingzou kunnen inslaan bij de klei ne volkeren en er dozen toe brengen nog weer minder aan hun defensie te doen dan zij over het geheel toch al doen. Er moet voor de kleine stalen eene extra prik kel zijn om zich te wapenen en zoo den oorlog buiten hun grenzen te houden. Dien exira prik kel geven in Zwitserland een krachlige nationale zin en een nuchter gezond verstand. In de an dere kleine staten is hij helaas of afwezig, of weinig werkzaam, daar is over het geheel "geen prikkel, die kan doen verkrijgen, w.at in de groote landen het eigenbelang hij geweid en de glorie doet verkrijgen. In het belang van den vrede ware het zulk een prikkel te verschaffen, in het belang van den oorlog is het door al dergelijke „bewegin gen" de voorwendselen om hij de pakken neer te zitten en weinig te doen en weinig te beta len nog weer krachtiger te maken. Is er dan geen practisclie vredeslieweging denkbaar? In een volgend artikel hopen wij aan te toonen, dat die wel denkbaar en zelfs wensche- lijk is, doch dan in een andere ridding gaat dan de inzender van het gewraakte ingezonden stuk zich voorstelt. Opening van de Staten-Generaal. Programma voor de opening van de Kit ting der Staten-Ceneraal, te 's-GravenhagO, op Dinsdag 15 September. Art 1. Des mi debugs ten twaalf ure zul len de leden der Staten-Generaal zich be geven naar de Ridderzaal op het Binnen hof, en in verecnigde vergadering te za- men komen, ondier leiding van den door II. AI- de Koningin Ixmoemdcn voorzitter van de Eerste Kamer. Art. 2. De ministers, hoofden ran mi- nisterieele departementen en de leden van, den Raad van State zullen zich, des na middags te één ure, mede in die zaal ver eenigen. Art 3. Te kwart vóór één ure zullen in het gebouw aanwezig zijn: De grootmeesteres en do dienstdoen ie dame 'du palais, de groot-officieren der Kroon, de ceremoniemeester en acht kamer- heeren, ten einde II. M. de Koningin bij het binnentreden der zaal vooraf te gaan of te volgen. Art. 4. II. M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal zullende openen, zal te één ure met den volgenden trein van bet paleis afrijden a. Een commando cavalerie lot opening van den trein. b. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. c. De opper-ceremoniemcester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen^ gaande een lakei naast elk portier. d. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. II. den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, gezeten in een staat siekoets, mot acht paarden bespannen, gaan de een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De opper-stalmeester, te paard, rijdende naast de staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde, en de gouver neur der koninklijke residentie, te paard, rij dende een weinig achter het porLior iter linkerzijde. Achter de staatsiekoets de officieren van het militaire huis van II. M. de Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór. e. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. i Art. 5. De trein zal rijdendoor de Heul- straat, door het Lange Voorhout (Schelp pad), over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Art. 6. De trein gekomen zijnde aan bet gebouw, waarin de zitting zal geopend wor den, zal If. M. de Koningin aan den in gang ontvangen worden door oen commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den ceremoniemeester, de kamerheeren, de groot-officieren, en den ópper-ceremonie meester, H. M. zal geleiden naar de zaal, waarin de vergadering gehouden wordt De grootmeesteres en do diens tdoendq dame du palais, benevens de officieren van het militair huis van II. M. de Koningin, volgen onmiddellijk. Art. 7. De grootmeesteres en do dienst doende dame du palais plaatsen zich on middellijk ter zijde achter H. AL De groot-officieren en de gouverneur der koninklijke residentie plaatsen zich achter den koninklijken zetel. De kamerheeren plaatsen zich rechts, de ■officieren van het militaire huis van H. ML de Koningin links van den troon. Art. 8. De zitting geopend hebbende, gaat K. M. met denzelfden trein, waarmee Hoogstdezelve gekomen is, en. in de bij artikel 4 vermelde orde, naar het paleis terug, zullende de trein den navolgenden weg nemen: Van het Binnenhof over den Korten Vij verberg, door het Lange Voorhout (Schelp pad), door de Heulstraat, naar het palcis. Art. 9. (Mimuitscholen uit het geschut zullen het afrijden van II. AL van het pa leis en het oogenhlik, waarop Hoogstde zelve het gebouw verlaat, aankondigen. De voorzitter van de Verecnigde Vergade ring der Staten-Generaal, die tot opening van de zitting 1914—1915 op Dinsdag 15 September zal gehouden worden in de Rid derzaal op het Bjnnenhof, heeft de §er kennis te geven: lo. dat, blehalve de leden der Staten- Generaal en zij, die in ambtsoosluum recht van toegang hebben, niemand zal worden toegelaten, tenzij voorzien van een toe gangskaart. Ten einde de strikte handhaving dezer bepaling te bevorderen, zal deze kaart hij den daarop aangeduiden ingang van het gebouw vertoond moeten worden aan de zich aldaar bevindende ambtenaren van politie, die zullen worden bijgestaan door boden der Eerste en der Tweede Kamer; 2o. dat hun, dje op hun .toegangskaart tot het gebouw zijn toegelaten, verzocht wordt, zich bij hun komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaasten te begeven en hun plaats niet te veriatien vóórdat de vergadering door den voorzitter is gesloten; 3o. dat de toegang tot liet gebouw ge opend is van 11 uur des voormiddags af; 4o, dat do toegang voor genoodigden na 12 uur zal gesloten worden; 5o. dat voor het publiek een bepaald aan tal plaatsen beschikbaar is op de tribune. Do toegang tot deze tribune is door den Zuidwesttoren (tegenover het gebouw der Tweede Kamer); 6o. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte het niet toelaat, aanzoe ken om toegangskaarten voor de bovenge noemde Verecnigde Vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd; 7o. dat alie doorloopende en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de ver gaderingen van de perste Kamer en de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de vermelde Verecnigde Vergadering niet gel dig zijn. Deze mededeelingen is bekken tot ant woord op de verzoeken van particulieren om toegangskaarten, mondeling en schrifte lijk, bij het bureau der vergadering ingeko men. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal houdt Dinsdag 15 dezer des namiddags te 3 uren een openbare vergadering. Nederland en de oorlog. V<ior het Kom. Nationaal Steuncomité 1914. Op 31 Augustus jl. hoeft een der amb tenaren van de Hkdlandsche B(oton Maat schappij te 's-Gravcnhage aan het bureau personeel dier maatschappij voorgesteld, een gedeelte van het op dien dag te ont vangen maandsalaris af te staan aan het Kan. Nationaal Steuncomité 1914. Het grootste deel, der ambtenaren en Lo ambten heeft aan dien oproep gehoor go geren en velen van hen liclbb'en htm bij drage vatsg-esleld op 10 pCt van het maand- tractemont. Aan don penningmeester van liet Kon. Nationaal Steuncomité 1914 is nu f295.80 ter hand gesteld. i Be straat van Messina (Blijkens medcdeeling van llr. Ms. gezant te R|Ome is do doorvaart door de Straat van Messina hersteld. (Stct) Export naar Nod. Oost- en We st -1 iidi 6. Exporteurs, die naar Nedcrlandscli-Oosi- pn Wost-tndië goederen weuschen to zenden, welke Lil het algemeen lielast zijn door een verbod van uitvoer, gelieven hun verzoeken tot ophef fing van dat verbod in ie dienen hij liet depar tement van koloniën, afdceliag F, De verzoeken behooren vergezeld te zijn van oenc nauwkeurige opgave van aard tai hoeveelheid alsmede van het bestemmingsadres. (Sl.ct.) Verloven aanmilitairon Aan de Israëlitische militairen kan ioi vie- ring van liet Nieuwjaarsfeest van 20—22 Sep tember verlof worden verleend. Dit verlof komt in mindering van het gewone om, do 10 of 20 dagen to verieenen verlof. Wanneer do afstand door een militair af te leggen bij hot gaan met verlof zoo groot is, dat liij hij een twoedagsdi verlof geen 21 uur in zijn gezin kan doorbrengen, dan kan drie dagen verlof verleend worden. Dir. bel., InToerr. en Ace. Mini--.triix.-le benoemingen, Invorderingen enz. bij de directe belastingen enz. Gaat af: Deurwaardersdistricten te Am sterdam. l Komt hij: Deunvaardersdislrict Utrecht cn Zaandam. - OpgehevenDeurwaardersdistrict Maas tricht. Deurwaarder tb Hendriks te Zaandam is als zoodanig benoemd ,te Amsterdam. Deurwaarder A. IV. Cal jé te Utrecht is als zoodanig Lenoetnd ,te Amsterdam. (Ingang 1 October. Den kommies 2de klasse A. Vrind te Maastricht (si) is met ingang van 1 October Zwijndrecht in plaats van Wijk hij Duurstede als standplaats aangewezen. j Verplaatst: Ingang 1 October. J. Dik, komies 2de klasse van Voorst naar Ivlaren- beek. II. Nieuwenhuis, komies 2de klasse van Klarenheek naar Voorst Ingang 1 November: P. A. Hubregtee, komies 2de klasse van Zwijndrecht naar Tcrneuzen (Alg. D.) Ingetrokken (Verplaatsing: J. Mulder, komies 2de klasse van Wijk hij Duurstede naar Btuirn. (De Belastingambtenaar.) Belgische kunstwerken op onzijdig terrein terug. Het „Ngeuws" doet het volgende ver haal van een eigenaardige expeditie, die dezer dagen met succes is volbracht, i De fa Fred. Muller te A'dam is een paar jaar geleden in liet bezit gekomen van een zevental merkwaardige paneolen, afkomstig uit de oude Abdij van Tonger- loo in Vlaanderen. Zij gaven voorstellingen uit het leven van de heilige Dymphna en zijn toegeschreven aan Gozewinus van der Weyden, een Vlaming uit de 15e eeuw, Er moet nog een achtste paneel in deze dyptiek zijn geweest, den marteldood van de vrouwelijke heilige voorstellende, maar dit moet volgens overlevering reeds in overouden tijd door de kloosterlingen uit zekere pruderie zijn vernietigd. De heer Alen sing, chef van 't huis hredcrik .Mul ler, had deze kostbare stukken qp ver zoek afgestaan aan de tentoonstelling je Gent, waarna ze nog voor eenigen tijd al daar in bruikleen werden gegeven aan het museum. Het leek nu .gowenscht, de panoelen we der terug te lialen. Do heer Adolphe Schlü- ter, een der medewerkerk van de firma en uit de veilingzalen in de Doelenstraat bij velen bekend, werd met deze veraht- woordelijke laak belast. Rij vertrok over Vlissingen naar Breskens en verder met trams over Sluis naar Brugge en van daar naar Gent. Als Britsch onderdaan die hij is, reisde hij op een Engelschen pas, die als teeken van vedheroisdheid een aantal nog recente Russische slempels droeg. Dit papier is van groot nut gebleken, want blijk baar zijn de Engelschen in Wcst-Vlaant deren thans favorieten. Reeds de Union Jack in zijn knoopsgat verschafte den heer S. overal doorgang. In Gent jncldde hij zich eerst hij den burgemeester, daarna bij den Nederlands chen consul, den hoer JL J. Kuyk, die te midden van overstelpende drukte alle hulp ycrleendc. In Gent was alles rustig. Er Waren tame lijk veel Belgische troepen, maar Duit- schors had men in wijden omirek nog niet gezien. Op zijn weg door het Land van Wacs had de lieer S. zelf alleen in do verte oen troepje ulanen bespeurd. In het „iHötel de la Poste", op den Kouier, waar hij intrek nam, waren veel officieren. De heer Clément liad de bovenverdiepingen ter beschikking gesteld van het Roode Kruis. Vele Gentenaars maakten zicli gereed om naar Engeland over te steken, overtuigd als zij waren, dat do Durtsehers wel spoedig komen zouden. (Men weet, dat sedert door den burgemeester onderhandelingen is ge voerd, niet het gevolg, dat de Duitecho troepen, voorloopig althans, de stad niet zullen bezetten). Zonder moeite werden de panoelen uit liet museum gehaald. Zij waren niet de eenige kunstwerken die in veiligheid wer den gebracht De kostbare werken in bet bezit van de stad cn daarbij „De aan bidding van het Lam", van de Gebroeders van Eyck (pl.m. 1420), liet wereldberoemde altaarstuk nit St. Baafs, waren wegge voerd. Waarheen?Laat ons geen ge heimen verklappen. Men kap het trouwens wel raden. 1 Het vervoer van de _pancelem was niet zoo gemakkelijk1. Het moest j»er as ge schieden, dat stond van den aanvang vast Nu had de heer Schltiter na eenige moeite we] een, niet erg sterk, paard gevonden, maju hel stond voor een mieserig Wu- gentje en de paneelen waren groot en zwaar.... Weer js toen de heer Kuyk een redder in den nood geworden, vaat hij leende een „camion" van hemzelf, jebn. Hinken overhuifden wagen. Onze reiziger heeft geen wporden ge noeg om den ijver en de flinkheid van dezen vertegenwoordiger van Nederland te prijzen. Als elders in België werd in Gent hardnekkig geloofd en verbreid, dat ons land de Duitschers in stilte helpt en dat wij, erger nog, aan de Duitsche troepen doorgang hebben verleend in Zuid-Lim burg! Om deze praatjes afdoende te on derdrukken heeft de heer v. Kuyk den Gent- schen burgemeester bewogen tot oen pro clamatie, waarin het een en het ander uit drukkelijk weerlegd en voor onze strikte onzijdigheid werd ingestaan. Op een vroegen morgen is de heer S. met zijn kostbare lading uit Gent vertrok ken en jaa een rit van bijna zes uren door Vlaanderenland heeft hij Sas van Gent, in Staats-Ylaanderen, bereikt. Onderweg werd hij niet meer dan driemaal even aan gehouden, maar slechts één keer had hij zijn pas moeten vertoonen. De „Engo^Ch ilian" mocht vrij j) as scoren. Nu seinde hij naar Amsterdam: „Ben met txozewiuus over de grens." Een bewijs, dat hij het neutrale Nederland had bereikt De rest ging van een leien dakje Do paneelen werden op een boot van Braak- man's dienst geladen, en zoo js de heer S. venter te water over Missingen en Ttot- tenlam te Amsterdam teruggekeerd. Do schilderijen zijn thans weer in do Doe lenstraat, beveiligd voor alle molest en voor eventueele branden in Leuvenschon Irani* 1 Een vermiste chauffeur. De sedert Maandag vermiste chauffeur Cixnmermans is gisteravond mot zijn auto ongedeerd weer in Maastricht teruggekeerd. Hij was uitgezonden om in 'Relgië een paar vluchtelingen te lialen. To Port-Leopold ontmoette Hij een sterke Relgi.sc.ho ruiter- patrouilie, die hem den doortocht belette. Men was zeer verwonderd over het zien van een Duitschen pas. De auto werd nu nauwkeurig onderzocht en tol bevreemding van den chauffeur zelf werd in de plooien van de kap oen Roode-Kruisi-vlag ontdekt Hij werd nu beschouwd als een Duitse lie spion en twee dagen door de Bplgen vast gehouden. Onder bedreiging van hem te zullen fusiHeeron, werden nu van hem en z'n auto allerlei diensten gevergd. Telkens als zo uitreden nam een Bjelgiscli officier met geladen revolver naast hem plaats. Langzamerhand echter begon de overtuiging te wijken, daL hij een Daitec.li spion zou zijn, vooral toen men aan de achterzijde van den pas' een in 't Hollandsch gestelde verklaring van de autoriteiten las, om hem aan de grenzen ongehinderd te laten pas- scoren. Donderdag kreeg hij zijn papieren cn gaf men hem do vrijheid terug. Zonder onge val bereikte hij dienzelfden avond Weder Maastricht. De vlag wias in de plooien der k|ap blijven liggen, toen de auto in liet begin van Augustus in dienst van liet lloode Krujs Was geweest Kan Duitschland uitgehongerd voorden 1 In do „Deutsche 'Pages Zig." komt de bekende landbou w-deskundige Waltmann tot do beantwoording' der vraagol Duitsch land voldoende voorraden levensmiddelen hooft? Hij zegt, dat er volstrekt geen reden is om bezorgd te zijn voor de voeding van het Dtulschc volk; lol hel binnenlialon van den volgenden oogst zijn er levensmiddelen genoeg. Dat dankt Duitschland in do eerste plaats aan do gelukkige omstandigheid, dat na den schralen oogst van hot jaar 1911 drie rijke oogstjaren volgden, die liet Rijk tot 1 Augustus 1915 voldoenden voorraad schonken. IIoo dan de toestand is, zal af- liangen van het weer, en van de goede verzorging cn mesting der akkers. Toch zal men goed doen de opbrengst van den oogst en de vee-voorraden van den vijand, tenminste voor do verzorging van het Duit sche leger cn' Van de tallooze gevangenen, mode in rekening (te brengen. Want men moet in Duitschland niet ver geten,- dat het volk' een strijd voert op leven cn dood, cn dat slechte dan op de overwinning1 mag worden gerekend, als do matcrieele voorwaarden, niet beginnen te ontbreken. Aan dapperheid en offervaardig heid ontbreekt het, zoomin als aan toer wijding vo|Or het vaderland. En wanneer do leidende Engelsche staatslieden gelooven dat zij Duitschland kunnen, verhongeren, zoo besluit Waltmann zijn artikel, dan ver raden pj niet alleen op militair gebied,

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5