61"" Jaargang. Zaterdag 19 September >914 No. 14634 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s,- met uitzondering van Kon- esn Feestdagen, Prijs jper kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fL 1.254 franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen <v?orden dagelijks aangenomen. Advertsentiëa voor het eerstvolgend nummer* moeten des middags jróór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der "Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regeL Groots letters naar de plaats die zij innemen.; Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertêntiej bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen Intercommunale Telefoon No. 103. Was men onder Üen druk der tijdsomstan digheden allicht geneigd geweest, om er over te denken de sluiting en de opening van. dé Staten-Generaal met stille trom te doen plaats hebben, achteraf blijkt het, dat de negeering zeer goed heeft gedaan, toen zo in tegcnovergestelden zin besloot En dat niet alleen, omdat het wenschelijk mag geacht wooden, dat wij zooveel mogelijk weer in ons „gewone doen" komen, maar ook, omdat men de gelegenheid moet la ten aan liet volkshart om zich te uiten. En zoo is de sluiting, waarhij enkel dank gebracht werd aan de "S tafen-Generaal voor hun trouwe medewerking en de gebruike lijke opsomming van de behandelde wetsont werpen achterwege bleef, welkome gelegen heid geweest voor de honderdon, die op hot Binnenhof waren vergaderd, om den minister-president, Gort van der Einden, een hartelijke ovatie te brengen en in hem het gansche Kabinet te huldigen. Dit was waar lijk alleszins verdiend. De wijze, waarop Idit ministerie de ongedachte {reuzentaak, die het op de schouders werd gelegd, ver vult, is hoven eiken lof, en zonder aan do verdiensten van de overige leden van het Kabinet te kort te doen, mogen wij zeker wel zeggen, dat, wie naderhand de bange dagen van 1914 herdenkt, de namen van Cort van der Linden, Bosboom en Treub niet zal vergeten. En de opening van de Staten-Generaal gaf do voüiksrertegenwoordiging de gelegenheid, om met een „Leve do Koningin", dat spon taner en wanner dan ooit in de Ridderzaal werd aangeheven, er getuigenis van te ge ven, hoezeer zij het waardeert, dat Wil li el mi na, ook in deze dagen in alle opzichten „Koninginne" is; dat zij voorgaat op een wijze, die allen electriseert En niet minder luid steeg uit den volks mond blijde jubel op, toen de geliefde Oranjevorstin de trappen van de Ridder zaal beklom om voor alle groote waar- digheidsbekleeders van het Rijk de troon rede voor te lezen. De Troonrede zelf was precies wat ze wezen moest, en dus een buitengewoon gc- luklig stuk. Natuurlijk, dat er in deze om standigheden niet kon gesproken worden van hervormingen, die de Regcering zich voorstelde ie geven; dal er alleen oog kon zijn voor den toestand, waarin de wereld- krijg ons heeft gebracht. Het was niet zonder emotie, dat de Ko ninklijke mond met dankbaarheid herdacht, dat onze vriendschappelijke betrekkingen met alle Mogendheden ongestoord zijn ge bleven, en dat de volstrekte neutraliteit, die Nederland in acht neemt en met al zijn krachien zal handhaven, tot dusver op geen enkele wijze is geschonden. Het woord van lof voor de wijze, waar op de mobilisatie hoeft plaats gehad, zoo heerlijk afstekende bij den janboel in 1870, bleef natuurlijk niet achterwege, en wie op de hoogte van zaken is, zal daarbij niet alleen gedacht hebben aan Bosboom on Snijders de laatste was ook bij de ope ning der Staten-Generaal aanwezig maar ook een Colijn, wiens hoofdwerk als Mi nister van Oorlog het geweest is alle maat regelen voor te bereiden, waardoor een eventucele mobilisatie zou slagen. De nadruk werd er op gelegd, dat ons vaderland met gelijke gastvrijheid alle bui- tenlandsehe vluchtelingen herbergt; mogei deze verklaring, van de allerhoogste plaats gegeven, de kletspraatjes in de buitenland- sche pers, dat Nederland in deze wol eens voorkeur betoont, doen verstommen. Natuurlijk w'erd er ook op den cconomi- sclien druk gewezen, die door den oorlog zoowel in het moederland als in de kolo niën wordt gevoeld; en het was zeer juist, dat de oproep aan den handel niet ontbrak, om zorgvuldig alles te vermijden, wat onze neutraliteit in gevaar zou kun- n,cn brengen. Het schijnt toch, dat door de zucht naar winstbejag de voorzichtigheid \v,ol eens in liet nauw kw;yn. Do Kamerleden waren zoo goed als allen aanwezig, behalve de sociaal-democraten. Hoe lang, vragen Wij ons af, zal doze kinderachtigheid nog duren? Behoort dan de "bijwoning" van de opening der Staten- Generaal, door art. 100 dor Grondwet ver ordenend niet tof de functie van elk Kamer lid? Tjpch zeker wel, want bij aanvaarding van het lidmaatschap van een der Kamers der Stalen Generaal moet ieder lid volgens de Grondwet do eed van trouw daarop afleggen. Enfin, er is hij de sociaal-democraten Wol koering, want de meerderheid van hen had zich met hunne vrojuwen naar liet Tweede-Kamergebouw begeven, om voor do venders daarvan do Koninklijken stoet to zien aankomen, nog één stapje verder, dan komen zij in de Ridderzaal zelve. Op denzelfden dag hield do Tweede Kamer eone vergadering tot opmaking van de noniisatic voor het voorzitterschap. De grijze Lieftink presideerde als oudste in jaren, en bewees alweer hoe* hij de gave van hot woord heeft door ditmaal buiten gewoon kort te zijn. Ilij vond het onnoodig aan de woorden door IE M. de Koningin dien morgen in -do Ridderzaal gesproken nog jets toe te voegen, natuurlijk kan Zij op den steun van do volksvertegenwoordi gers rekenen, voor welke, zooals voor een ieder, hard werken in deze tijdsomstandigj- heden wel het beste was. Laat ons, zoo eindigde hij met fijnen geest, ons geestelijk kruit droogliouden, en als het moet, onze lage landen na,t. De bedekte toespeling, dat li'ij, als ipok voor ons de wee des gevaars mocht komen, alles 'moeten doen oan do onafhankelijkheid van onzen geboortegrond te "bewaren, viel zeer in de smaak, en do korte openingsrede van den tij del ijken voor zitter werd aan het slot met groot gejuich begroet. De drie candidatc-n werden alle drie bij eerste stemming gekozen. Mr. Goeman Bcr ge-dus werd no. 1 met 75 stemmen, 9 blan co en één op den heer Duys. Mr. Troelstra no. 2 met 50 stemmen, 25 blanco. 4 op den heer van Nispen tot Sevcnaer (Nijme gen), 2 op den heer Bos en 1 op den heer Helsdingen. En de oud-voorzititer van Nis- pen tot Sevenaer (Nijmegen), werd no. 3 met 04 stemmen, 2 op van Nispen, zonder meer, welke natuurlijk ongeldig waren om dat er ook voor Rheden een van Nispen tot Sevenaer in de Kamer zit, 1 op den heer Beniner, 1 op den heer Duys en 13 blanco. Er waren naar onze meening te veel blanco-stemmen, vooral met het oog op het feit, dat de politieke strijd heet stop gezet te zijn. .In gewone lijden zou men over 9 blanco-stemmen van Borgesius niets zeggen, hoe uitnemend en onpartijdig voor zitter hij ook is, men moet rekening hou den met de mcnschelijko zwakheid. En er zitten nu eenmaal Rechts cenige hyper- fanatieke elementen, die Borgesius nooit vergeven, dat hij èn in 1905 èn in 1909 de veldheer was van het leger dat optrok om de Coalitie ten val te brengen. Klaar dat deze elementen zelfs in dezen tijd hun on christelijk wraakgevoel niet ten offer kon den brengen aan do zoo noodigc eendracht, strekt hen niet tot eere. Klaar veel erger is het, dat er 25 blanco- sLemmcn voor Kir, Troelstra waren; zijn de sociaal-democraten soms niet begrepen ia den algemcénen politieken vrede, en is dat dc dank voor de uitnemende wijze, waarop de leider der S. D. A. F. de avond vergaderingen leidt? Waarlijk, als liet zoo doorgaat, zien wif den poKtiekqn vrede niet lang duren, en men mag zich temeer verwonderen over do woigering van 25 leden van Rechts om hun stem voor vicc- president op Mr. Troelstra uil te brengen, waar liun geestverwanten in Amsterdam weinige dagen geledon den heer Miegen lot wethouder hielpen maken. Let hier wel lezer; we liebhen er niets togen, dat iemand van zoo groote bekwaamheid als de heer Vliegen wethouder Werd van Ncor- aiid's hoofdstad; we constateeren alleen, dat hij zijn benoeming dankt jian, de clo- ricalen. In die 25 blanco-stemmen voor Mr. Troel stra zal wel dc verklaring zijn te vinden, dat ook de heer v. Nispen tot Sevenaer 13 blanco-stommen kreeg, wat zeer jam- mor was, want deze oud-voorzitter had het verdiend met algcmeene stommen geko zen te worden, maar uit kwaad spruit al tijd kwaad voort. De ééne slem op don heer Helsdingen voor tweeden candidaat was natuurlijk van den heer Troelstra, zooals die op den hoer Loeff voor derden candidaat wel van nie mand anders geweest kan zijn dan, van den heer v. Nispen tot Sevenaer. Maar wat te zeggen van de stemmen voor hel voorzitterschap op de hoeren üuys en Beumer uitgebracht? Wc zouden er het liefst over zwijgen, want het is treurig liet feit 4» moeten con- statcercn, dat sommige Kamerleden zich niet te hoog achten voor kwajongens werk, waardoor de eer van het parlement niet wordt verhoogd. Dertig jaar geleden zou wk» iets onmogelijk geweest zijn; toen zou men zoo gewichtige zaak als do presidcnls- kcuze niet dienstbaar gemaakt hebben aan bet maken van flauwe grappen. Dat er in dezen tijd, nu het voorzitterschap van de Tweede Kamer gewichtiger is dan ooit, twee leden konden gevonden worden, die op Duys en Beumer stemden, is diep treu rig. Beiden toch zijn zeer jonge Kamer leden; de bekende eigenschappen van, den hoer Duys geven hem eren veel aanspraak op het presidium als een doofstomme op het dirigeeren van een orkest, en de jonge Beumer heeft in het jaar, dat achter ons ligt, nog niet eens de bewijzen gegeven, dat hem altijd, helder voor den geest staan, wat een jong Kamerlid past. Maar, schwamm drüber. Reeds den volgenden dag werd dc veer zitter met een alleraardigste rede door den hoor Lieftinck geïnstalleerd. ïlif wees ex op, Ime men Borgesius reeds kende als Ka merlid, als minister en als Kabinetsforma teur, maar hoe men hem in het nfgeloo- pen jaar voor liet eerst had loeren vaardee ren als voorzitter, en hoe hij ook op deze plaats getoond had te zijn een man van energie en van karakter. En zoo is het. Dc politieke tegenstander sprak Tjij het optreden van Borgesius als voorzitter, de vrees uit, dat hij te warm partyman was, om een onpartijdig voorzit ter te kunnen wezen; maar deze vrees is geheel Beschaamd en hield geen rekening met het brecde inzicht van dezen hoogst bekwamen man. Juist zooals Borgesius, toen hij in 1897 minister werd, zijn bekende strijdlust op do Kamcrbanken achterliet, zoo dat hij bij zijn aftreden van niemand min der dan Dr. Kuvper den lof kreeg voor do wijze, waarop hij zich tegenover den politiek en tegenstander gedragen had, zoo heeft hij in 1913 den strijdbijl voorgoed begraven, en ontpopte hij zich als een even bekwaam als onpartijdig voorzitter, liet zal hom dan ook een groote voldoening ge weest zijn, dat de lof, hem door den Nestor der Kamer geschonken, van heide zijden met applaus werd onderstreept. En toen nam de nieuwbenoemde voor zitter zelf het woord, om te beginnen met een wooid van dank, dat zijn streven, om een onpartijdig voorzitter te zijn, werd ge waardeerd, en zich te beroepen op aller steun, die hij in dc ernstige omstandigheden van thans meer dan ooit noodig zou heb ben. Wijzende op den abnormalen toestand, die zeer zeker niet zonder invloed zou blij ven op dc werkzaamheden der Kamer, be treurde hij het, dat deze wel telkens spned- eischende ontwerpen noodzakelijk zou ma ken, maar den eigenlijken hervormenden arbeid op den achtergrond zou dringen. Onder luide bravo'l eindigde hij met den wensch, dat dezelfde geest, waarvan de Ka mer in den laalstcn tijd zoo overtuigend blijk bad gegeven, ook in de komende pe riode haar zou bezielen, en dat ons volk, vereenigd met II. M. de Koningin, bet vader land zou dienen. A.s. Woensdag begint het afdeelingsonderzoek over de Indische 3>e- g ranting, Ondcrtusschen is de miiliocnonnota van den Minister van Financiën ingekomen, en wij zullen daarvan voorshands maar niet an ders zeggon, dan dat a'ls tenminste de „milde gift" van honderd millioen niet bij eenkomt er Icelijk gedokt zal moeten wor den. Maar dat is niet zoo erg, als de kneu zende oorlogsvracht onzen vaderlandscben grond maar niet komt bezwaren. BLMËNLAKD. Consulaire dienst. Do vice-consul der Nederlanden te Mar- rakccsch (Marokko-), de beer N. Corlat, heeft tijdelijk zijne standplaats verlaten en is naar Mogador vertrokken. Het vice consulaat blijft voorloopig on bezet. Eerste Kaser-rork'czlng De Provinciale Staten van Friesland heb ben gisteren in de vacalurc-Bloombtórgwn den heer Th. KL Th. van Weideren baron Rengcrs (lil».) te Oenkerk, oud lid vanGed. Staten en lid der Prov. Staten voor Leeu warden, met 26 stemmen gekozen tot lid van de Eerste Kamer. De heer L. KV. de Vries (Clir.-hist.) ven- kreegl 1 r'teniin blanco waren 19 stem men uitgebracht. Nederland en de oorlog. Van de Limturgsclin grens. Ccisteren werden alle auto's, die de stad aan de verschillende kanten binnenkwamen en niet van behoorlijke passen voorzien wa ren, door een militair naar do hoofdwacht gebracht, waar ze passen, het portret dei- inzittenden, het merk en nummer van de auto moesten verwonen. Iïeele files, waar onder vele Belgische, staan den hcelen dag bij de hoofdwacht Klolestrisico v-ctor stoom trawlers. Gisteravond is door de stoom tra wie rreede- rijen te IJmuiden notarieel opgericht de „On derlinge Oorlogsrisico-Maatschappij", welke zich uilsluitend de molest-verzekering der stoomtrawlers ten doel stelt De gemeente Vel zen neemt voor f25.000 deel in het waarborgfonds en zal 10 pet der eventucele schaden meedragen tot een maxi mum van f25.000. Tot nu toe werden van do trawlervloot reeds 103 vaartuigen voor verzekering aan gemeld. Ook personen huiten het v i ssche rij-1 >edrij£ hebben toegezegd in het waarborgfonds deel tc namen, om daardoor een belangrijken tak van nijverheid weer op gang te brengen. De Besoeki. liet stoomschip „Besoeki", van den Rot- terdamschcn Lloyd, dat naar Dover 'was opgebracht, heeft gisteren de reis naar "Rot terdam voortgezet D e G e 3 r i a. Een Reutertelcgram meldt: Het Nederlandsche stoomschip „Gelria" (van den Kon. Hollandschen Lloyd), van Rio de Janeiro naar Rotterdam, is door Engelsclie kruisers naar Falmouth opge bracht, met 100 Duilsche reservisten aan boord, die krijgsgevangen zijn genomen. Geïnterneerden. Elf Duilsche soldaten, die te Maastricht verpleegd geweest zijn, zijn gisteravond met den trein van 9 uur 40 min. van daar, onder gewapend geleide, aan het station D. P. te Rotterdam aangekomen. Een hun ner liep zeer gebrekkighij heeft een schot in een been gehad. Den nacht gingen zij doorbrengen in de marinierskazerne en he denmorgen vertrokken zij van daar naar het depót voor geïnterneerden te Bergen, bij Alkmaar. t Vluchtelingen. Uit Maastricht meldt men aan de „N. IE Ct.: We h'ehhcn hier sedert gisteravond weer een vluchtoord, n.l. aan den Paral lelweg, tegenover het station. Hedennacht logeerden er ruim 100 en aan het middag maal zaten er 125 aan De bedrijvigheid aan de aanlegplaats van de booten MaastrichtLuik, aan het Stads park, neemt met den dag toe. Dc booten der firma Bonhoimne zijn nu geheel als vraehtbooten ingericht, terwijl de bootjes l'llirondelle, die anders dienst deden tus- schcn Visé en Luik, nu ais passagiers booten tusschen Maastricht en Luik varen. Petroleum en Zeep worden in zulke groote massa's gevraagd, dal aan de aanvragen niet voldaan kan worden. Vele Luikenaren doen op deze manier goede zaken en de winkeliers hier hebben een besten tijd. Thans heeft ook de firma Sehaepkons een wachtdienst op Luik geopend. Tegen uitvoer van paarden. Om den ongcoorloofden uitvoer van paarden zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft de garnizoens-coinmandant te Nijme gen, luitenant-kolonel P. S. de Voogt, in overleg mei, den burgemeester van Ubber- gen en Groesbcek, welke bij Kon. besluit van 10 Augustus in staal van oorlog zijn verklaard, pen poli tie-verordening vastge steld, waarbij bepaald wordt, dat het aan hen, die krachtens eenig reciit de beschik king (hebben over weiden, welke geheel of gedeeltelijk liggen op oen korter alstand dan 1500 meter van do grens van het ltijk, verboden is deze weiden voor het grazen van paarden te gebruiken of te laten ge bruiken. Dir. Rallu? en Acc. KfinLsfcricele benoemingen, bevorderingen, verplaatsingen, enz. bij den dienst der directe belastingen De volgende kantoren zullen door den ontvanger J. Ci. L. C. van Hulst worden overgegeven en overgenomenLoosduinen 29 April, Voorburg 30 April. Do volgende kantoren zullen door den ■ontvanger KI. L. CuaRhério van Weezei worden overgegeven en overgenomenJttor- vqojdt 2 (October, Klontfoort 3 October. Do rjjksklerk 3e klasse A. GaJman te Am sterdam (D. B. 2o kr.) is aangewezen voor do tijdelijke waarneming van hot kantoor 1 Uervoort (overneming 2 October). De kommies 3e kl. KV,. Sirier te Cliaam Wordt mol ingang van 1 October verplaatst naar Velden, in plaats van naar Roozendaal. Verplaatst: Ingang 1G dezer de kommies 2q klasse, II. R. Wijngaard van KVaubach naar Goor. Ingjangj 1 (October: de komies 2e klasse A. Boer, van Lobit naar El burg; A. de Vries, van Ossenwaard (gr. kr.) naarLobith. Jngang 10 October: de rijkski. 3e klasse J. Wind, van Delft (I. en A.) naai- Insp. Zutphen. Ingringi 1 (November: de konue* 2e klasse J. KV. F. van Nieuwenlioven, van Ellewouts- dijk naar Ruurlo. Benoemd, ingang 16 October: J. Reiding, tot rijkski. ten kr. Delft (L en A.) tijd., thans part kl. ten kr. Joure. Ingetrokken verplaatsing: KI. Padmos, kommies le klasse van .Middelburg naar Ter- hoyden. (De Belastingambtenaar.) VLAARDINGEN, 19 Sopt De SLct (no. 220) bevat de statuten van de christelijk uigvereeniging „Euphonia", te Vlaardin gen. emengd Nienws. Be r Noordam" Djo heer KV. Krol, kapitein van de „Nocar- dam", van do ÏIoIland-Arnerika-lijn, gisteren uit Queenstown te Rotterdam aangekomen, hoeft aan de ,,N- 11. Ct" het volgende mee gedeeld Don lsten dezer vertrok do „Noordam'l met 34 passagiers eerste-, 86 tweede- en 244 derde klasse uit New-York. De reist was voorspoedig tot Maandag den 7den. Dien dag merkten wij aan bakboordzijde aan do kim een schip op, en omdat wij den ganschen morgen draadloos in verbin ding Waren geweest pret do „St Paul", van do American-lijn, dachten wij, dat het dit stoomschip was. De vlag konden wij niet OjiKÏcrscheidcn, Het bleek later de En gelsclie vlag, te zijn. Een poos later komt, zeer onthutst, een van do marconi-officiercn bij mij en zegt: kapitein, als u niet onmiddellijk stopt, vuurt hij op de „tNoordam". Ik stoomde naar het stoomschip, dat do hulpkruiser „Ca- ronia", van de Cunardlijn, bleek te zijn, toe, waarop van dat sddp twee losse schoten, gevolgd door een scherp schot, werden ge lost. Wellicht iverd gedacht, dat ik met de „Noordam" op do „Caronia" in Wilde loo- pen, hoewel de „Noordam" in zijn richting stoomde om hem tor wille ,te zijn. Toen do „Noordam" hij de „Caronia'1' kwam, werd van dat schip liet sein: volle kracht vooruit, gehcschen. Denkende, dat de „Noordam" als neutraal schip erkend was, werd van boord gesalueerd en werden de machines pp volle kracht vooruit gezet. Maar nauwelijks wilde do „Noordam" haar reis vervolgen, of er viel wear een schci-p schot, vlak voor langs den steven. Tegelijker tijd werd nu van de „Caroitüa" hot sein: volle kracht achteruit en stoppen, gegeven. Toon stopte do „Noordam". Dit geschiedde drie dagen stemmens ibe vosten het Kanaal op 4S° 42' Noorderbreedte en 24° 37' Wester lengte. Twee officieren van do „Caronia" kwa men met eenigo manschappen in een sloep langs zijde en cischten inzage van do scheepspapieren. Zij zagen daaruit o. m„ dat wij een aantal Duit-die, Oostenrijksdie en Hongaarsche passagier» aan boord had den. Dit lieten deze officieren aan den hulp- kruiser seinen, en zij keerden daarop naar hun schip terug om mondeling rapport uit to brengen. Daarop stuurde de „Caronia", twee officieren en 16 gewapende mariniers aan boord van do „Noordam", deelde mee, dat cr gestoomd moest worden in de rich ting Queenstown, op do Zuidkust van Ier land, en gaf den te volgen koers aan. Vier gewapende mariniers kwamen op do brug. Den volgenden dag, Dinsdag, 's avonds 7 uur, ontmoetten wij het Engelsche oor logsschip „Doris", dat 2 officieren en 12 gewapende mariniers aan boord van de „Noordam" overzette, waarna de officie ren en manschappen van, de „Caronia". ons verlieten, en dit stoomschip in Weste lijke richting vertrok. Woensdagavond half- aehl kwam de „Noordam", begeleid door de „Doris", te Queenstown, waar men in de baai ten anker kwam. De scheeps papieren (cognossementen en. manifesten) werden onmiddelijk opgezonden naar Cork en vandaar naar Londen. Do officieren en mariniers verlie ten de „Noordam" en werden vervangen, door een majoor en 20 manschappen van. do Royal Munster fuseliers. Van den 9den tot den 16en, September heeft de „Noordam" in de baai gelegen. Zondag, den 13den, werden de Duitsohe, Oostenrijksche en Hongaarsche passagiers ten getole van 117 van boord gebaald. Zij zijn naar do Templcmore Yail bij Cork gebracht, waar reeds meer geïnterneerden waren. Twaalf passagiers eerste, oren zooveel - I - i 1 iV,l'

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5