De oorlog. Woensdag 7 October 1914 6 VJaargang. No. 14649 PEGGY HARPER'S SUCCES. Deze courant verschijnt dagelijksj met uitzondering van Bon- en Feesfdaspen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen ft, 1.25 bmw per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen IQ oent* Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen voorden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moetan des ml/to.-»™ y^ór een pnr aan het Bureau Bezorgd zijn. I Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) BUITENLAND. Schiedam, ,7 Oct. 1914. De strijd in Frankrijk. De toestand. Nog steeds noordelijker wordt in 't westen de frontlijn uitgestrekt. De Duitsche rechter vleugel gaat thans, om de Fransche om trekking te ontgaan, reeds tot het op de Bel gische grens gelegen industriedistrict, waar in Rijssel, Tourcoing, Roubaix en Arrnen- tières liggen. Daarentegen worden troepen der bondgenooten gesignaleerd op steeds meer plaateen (ten noorden van Amiens, Tus- schen die stad en de Belgische grens schijnt men den grooten slag te verwachten, waar aan aan de zijde der bondgenooten vol ken van allerlei kleur schijnen te zullen deelnemen; Franschen, Engelschen en Bel gen, Canadeezen, Kabylen, Mooren en Sin- galeezen, een echte volkercnslag. Van Duitsche zijde worden naar het schijnt naar deze streek zooveel troepen van de overige doelen van het front (b.v. uit Lotharingen en van het centrum) gediri geerd, dat daai een betrekkelijke werkeloos heid schijnt te zijn ingetreden. Het Fransche officieele communiqué van gistermiddag 3 uur geeft het volgende verslag van den stand van zaken Het front breidt zich naai links in den vorm van een balie maan uit. In de om streken van Rijssel zijn aanzienlijke massa's Duitsche cavalerie gesignaleerd, voorafgaande aan andere troepen van den vijand, die v< or- waarts i ukten door de streek ten noorden van de lijn Tourcoing-Armentières. Tusschen de Sommc en de Oise wisselden voorwaartsehe en achtenvaartsehe bewegin gen elkaar af. Achter Lassigny is een be langrijke Duitsche aanval mislukt. Op den rechteroever van de Aisne, ten noorden van Soissons, hebben de Franseh- Engelsche legers eenige vorderingen gemaakt; in de buurt van Berry au Bac zjjn wij wat voorwaarts gegaan. Rondom Atrecht en op den rechteroever van de Sorame blijft de toestand duidelijk gehandhaafd. Overigens is er van het front niets mee te deelen. Door het Duitsche groote hoofdkwar tier werd gisteravond de volgende officicole mededeeling verstrekt: De voortgezette pogingen der Franschen om onzen rechtervleugel om te trekken heb ben het front tot een punt ten Noorden van Atrecht uitgebreid. Ten westen van Rijssel en Lens hebben Roman naar het Engelsch van S LEONARD MERRICK. Prijs der Adxertentiën: iVan 16 regels fl, 0,92; iedere zegel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij Ady;ertentiën hg abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarie®ea hiervan zijn gratis aan het Bureau te gekomen. In de nummers die Dinsdag-,- Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van "40 cents per advertenties hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. 51) i „Ik stel zijn werk zéér 'hoog," antwoord de 'Prrichard, op een toon Ivan protest, alsof hij' dat dadelijk gezegd "had. „Ik vrees alleen dat hem één zoer wenscheiijke eigen schap ontbreekt wanneer Tic zeg „wenr scftefrjk", ,meen ik daarmee Wensclielijk uit een oogpunt van populariteit hiji mist het oppervlakkige optimisme, dat al tijd hij 'tglroole publiek in den smaak valt Leed en teleurstellingtein laat hij als leed pn) teleurstellingen zien, gin, niet als verkapte zegeningen. Als in, een stuk van mijnlieer Tatham een dienstbode krankzinnig' werd en een kind den, hals afsneed, zouden we aan 't einde niet te hooien, krijgen, dat de 0|Udeiïj vrede vpndön in do gedachte, dat alle leed ten slotte op1 oen onnasjjeur- üjko wijze tot 'si menschen loutering leidt En dat is, uit een coiinjnercieel oogpimt, een groote fout Elke zoetsappige lengen, hoe ongehoord ook, gaat er gretig in. Be- Weer vooral maar met Browning, dat alles op de wereld ten beste geschikt is, zeg dat ondanks de onzinnige betooging van het tegendeel Londen de meest artistieke hoofdstad der beschaafde wereld is, en dat verleden winter meer menschen de Collec tie Wallace bezochten, dan al de voetbal match es met elkaar; houd vol dat Engeland nooit een oorlog heeft aangagaan, die niet op de edelste altruïstische motieven ge baseerd was, of dat het zioh nooit aan eon daad van onderdrukking heeft schuldig go maakt! Slillioenon zullen dergelijke be- onze voorhoeden met vijandelijke ruiterij voeling gekregen. Onze tegenaanvallen op de lijn Atrecht- Albert—Roye hebben nog niet tot een beslissing geleid. Op het front tinsels en Oise en Maas, bij Verdun en in Elzus-Lot haringen is de toe stand onveranderd. 13e Duitscliers in Belgie. Het beleg van Antwerpen. Een gisteravond uit Antwerpen ontvan gen officieel communiqué noemt den toe stand der stad ernstig. Luitenant-generaal De Guise, de bevelhebber van de versterkte stelling, heeft gisteravond aan de burge meesters der gemeenten van de stelling den volgenden brief gezonden: sik heb de eer ter kennis te brengen van de bevolking, dat het bombardement van Antwerpen en de omstreken ophanden is. „Natuurlijk zal de bedreiging met o'f de uitvoering \an bet bombarden.ent in geen enkel opzicht invloed hebben op den duur van den tegenstand, welke tot het uiterste zal worden volgehouden, „Personen, die zich aan de uitwerking van bedoelde beschieting willen onttrek- ken^ zijn verzocht zich in den kortst moge- Ijjken tijd te verwijderen in noordelijke of noord-oostelijke richting." Uit Antwerpen seint de Belgische corres pondent van de „Tijd", dat de Duitsche verdragende kanonnen reeds de dorpen en gehuchten vlak om de tweede verdedigings linie beschieten, op welk terrein het Belgi sche bezettingsleger den tegenstander moet tegenhouden. De Belgen getuigt hij vechten met groote verbittering en met 1e meer vuur, nu de Engelsche trocjien zijn aangekomen. Te Antwerpen (zegt 'men, dat liet 30 a 40.000 man zijn, doch deze schatting acht hij sterk overdreven; hij gelooft, dat het maar 3000 zijn. Dan bespreekt hij de vraag, die op liet oogenblik de geheele bevolking beklemt, of de stad (j:al Iworden blootgesteld aan de ellen de en de verwoestingen van een bombar dement, als volgt: Er zijn m. i. aanwijzingen, dat koning Albert de stad zal sparen. In veel kringen is de overspanning echter zoo intens, dat men verklaart„Eerder de stad straat voor straat verdedigen, dan ons over te geven!" Maar ik ging dezer dagen oen kijkje nemen rond om het fort Stabroek dicht aan de Neder- landsche grens. Wat viel me daar op De verschansingen, prikkeldraadversperringen, loopgiaven, enz., enz., zijn niet aangebracht in de richting van den vijand, die Antwerpen ook uil het noorden zou willen omsingelen. Neon, wij verwachten met onzo kanonnen en mitrail leuses den vijand uitsluitend uit Antvver- weringen gulzig slikken on om moer vragen. En dan ook komt er in „Een bedrogen Wereld", geen enkel getiteld personn ago voor. Als mijnbeer Tatham alleen over ge wone burgermenschen weet te schrijven, vrees ik dat ook dit in zijn commercieel nadoel zal blijken. Snobbisme is een van de voordeoligsle eigenschappen die een auteur in ons gezegend vaderland maar kan be izi|.ten, 'tzij hij toonoelstukken of romans produceert. Even graag als haar keukenmeid hoort de Engelsche dame over patricische schoonen en doorluchtige markiezen." „U beschouwt het stuk van mijnheer Tatham dus wel als een ernstig werk, is 'tniet?" bracht het weisje haperend uit, trotscher en gelukkiger dan ze zich durfde toonori. „Zeker, ik beschouw hein als een zeer degelijk en ernstig werker, maar ik moet u zeggen, dat ik er weinig financieel succes voor hem van verwacht - hoewel dat ook in hoofdzaak een kwestie van geluk is. Dat hij evenwel verdient naam to maken, slaat vast. Jk zou zijn blijspel Wol eens aan Onslow willen sturen voor een dag of wat sprak ik er zoo terloops met bom over en zei hij, dat hij 'twel eens wilde doorzien." t „Oriep .ze verbaasd. „Maar al ver scheiden maanden geleden heeft mijnheer Onslow het als „ongeschikt" geweigerd!" „Dat doet niets ter zake," antwoordde Pritcharcl; nu zal hij 't lezen. 'tKan heel goed 'zijn, dal hij er geen voordeel in ziel! Maar ais Onslow geen zin heeft het op de planken te brengen, moet het iemand andere weiden aangeboden, 'k Zou graag zien, dat „Een bedrogen Wereld" een. goeie kans go geven word, en in ieder geval," liet hij er op volgen, „zal Onslow zeker nooit weer iels, Wat mijnheer Tatliain hem later zenden mag, ongelezen laten." ACHTSTE HOOFDSTUK Daar Theodosia evenwel voelde, dat Tat ham haar de pas had afgesneden nog niet pen zelf. Alles is gericht tegen troepen, die uit de provincie zelf nadeien. Dat gaf mij te denken. Tk stel mij nu voor, dat, zoodra de twee fortenlinies in handen van den vijand zijn, de stad een voudig onverdedigd zal worden gelaten. Het hoofdkwartier trekt zich arips Eeckeren en Capelle terug op Stabroek en verdedigt daar tot het uiterste het vaderland, dat in 3e laat ste dagen toonde nog zoo diep in 't hart der Belgen hegraven te liggen. Dan zal alles wel in een laatste gevecht beslist worden. Indien het leger verliest, is de eer schitterend gewroken. Wie vlucht, kan zich spoedig in IIol- landscli Putten terugtrekken, of beieikt nog, gedekt in zijn eervollen aftocht door de ver dedigingswerken tushcTien Capelle en Sta- broeek, de Schelde, om vandaar uit nog een laatsten strijd te wagen in Vlaanderen. De val der forten. Van Duitsche zijde wordt de volgende episode bericht van het beschieten der Ant- werpsche forten door de Duitscliers. Het fort Waclhem hield zich tot Zaterdagmor gen staande, in den nacht van Woensdag op Donderdag gebruikte de bezetting de volgende krijgslist: zij liet drie vaten kruit in de lucht vliegen en stak eenige vaten petroleum in brand. De Duitscliers meen den toen, dat liet fort verloren was en na derden. Daarop bracht het mitrailleurs- vuur der Belgen hun groote verliezen toe, maar de list Iiielji ten slotte niets. Za terdagavond om half een werd het fort door de Duitscliers veroverd. Spoedig daar op vielen ook de andere forten in handen der Duitscliers. Zondagmorgen zweeg hel Duitsche geschutvuur en daarin meenden de Belgen een goed toeken te zien. De re den was echter, dat de Duitscliers bezig waren hun zware geschut in de veroverde forten op te bouwen. 7 n Belgisch Limburg. Men schrijft uit Roermond, d.d. giste ren, aan de ,,N. R. Ct." Omtrent liet gebeurde te Maeseyck kan nog worden medegedeeld, dat Maandagmor gen omstreeks 10 uur Duitsche troepen aan kwamen, minstens 1200 m getal en bestaan de uit artillerie, doodskoppenhuzaren en in fanterie. Voor het binnentrekken der stad was de burgemeester, de heer Driessen, de Duit- schors per auto tegemoet gereden. De militairen deelden mede, dat zij ook nog Dinsaag in Maeseyck zouden vertoeven en daarna verder zouden gaan in de rich ting Antwerpen. Zij kwamen van Luik. Een officier verklaarde, dat de vluchtelingen ge rust konden lerugkeeren; er zou Maeseyck, hem te coircsjiondceren ca het onmogelijk was mijnheer Piïlcliard te vragen nog) meer voor hem te doen, dan llrij al zoo edel moedig gedaan had, bleef del .auteur van „Een bedrogen Wereld" onwetend van do omstandigheid, dat zijn kansen, stijgende waren. In dit opzicht verschilde zijrn po sitie wel bijzonder veel Van, die van. I 'cggfv, welke nieuwe beroemdheid zich haar waar- do dagelijks meer bewust ijvörd. Haar voorgevoel was verwezenlijkt gewor den. Al heel gauw nadat haar verbintenis aan de Piccadilly Schouwburg (Was afgo- loopen werd haar een engagement aan den Waterloo Schouwburg aangeboden en haar ciscli: vijftig' pond salaris per week, inge willigd. In hjnar nieuwe rol logde ze niet zooveel „begrip" aan den dag ais bij do vertolking vnn „Daphne", doordat aan het onderricht, haar hij „de Waterloo" gjegeven, iho© geduldig en nauwgezet ook, liet in- sp'i'oercnd element ontbrak. Maar ze gaf haar bij Forsyth gerepeteerde „aantrekke- lijken, natuurlijken glimlach", met de kin omhoog en de handen op den, rug, weer ten beste, en het publiek, dat liaar nu eemnail ais „ailer'iefst" hadaangenomen, ging door met haar te .bewonderen. Be directie achtte liet uit oen financieel oogpunt verstandig om elke week' tien bil jetten van, vijf pond in, een enveloppe te doen voor een actrice, die, hoe hardleerseh ze ook was, de pers en 'tjiuhliek op haar hand had. Andere tonneeldirceües toonden zich al even inschikkelijk, toen ze de bru taliteit had Jajer vijfenzeventig!, ja (zelfs honderd pond te eisehon. In, bot meest openbare van alle broodwinningen het beroep waarin een artiste als Elsie Lane ellendig ten onder was gegaan, haalde deze marionet een ongehoord succes en kon ze despotisch haar eische.n, stellen. Het 'geschetter der fanfares begon haar wanneer alles rustig bleef, geen leed ge schieden. Aan de uitgangen der stad werden des avonds wachtposten uitgezet. De bevolking liield zich kalm, doch slechts weinigen vertoonden zicli op straat. Om 4 uur in den namiddag had de be grafenis plaats van den Duitsdien officier, wiens lijk door den Duitschen commandant was opgevorderd. Een 30-tal infanteristen bewezen de militaire oer. De begrafenis werd bijgewoond door den burgemeester en andere stedcljjke autoritei ten en eenige officieren. In de café's en de winkels, waar prentbriefkaarten verkocht werden, was de drukte het grootst. De Duit scliers betaalden alles contant. Vele vluditclingon zijn teruggekeerd. Na de begrafenis van den officier werd de burgemeester in vrijheid gesteld. Aan de Oost-Pruisische grens. Op de grens van Oost-Pruisen hebben de Duitse hens versterking ontvangen uit Ko ningsbergen, in den vorm van manschappen en zwaar belegeringsgeschut. Het geschut van de Weichselveslingen hoeft, zooals men zich wellicht herinneren zal, oen groote en voor de Russen zeer noodlottige rol ge speld bij den slag tusschen de Masurische meren. Wellicht brengt thans deze kanonnen- hulp den llussischen opmarsch tot slaan. Van Duitsche zijde wordt reeds zexzokerd, dat dit het geval is, in het volgende com muniqué, dat het Duitsche hoofdkwartier gisteravond uitgaj Op het Oostelijk front is de opmarsch der Russen tegen Oost-Pruisen in het gouverne ment Soewalki tot staan gebracht. By Soe- walki vallen de Duitsche troepen se dei t gis teren den vijand met gunstig gevolg aan. Van het Russische legercommando kwam gisteren de volgende lezing: De naastbijgelegen stations der oostelijke Pruisische spoorwegen staan vol treinen. De vijand iieeft, terwijl hij terug trok in de lichting van Oost-Piuisen, versteikingen ontvangen van het garnizoen in Koningsber gen. De versterkte posities aan de grens worden gesteund door het vuur van sterke belegerings-artillerie. De Russische aanval wordt voortgezet; bijzondere hardnekkige gevechten zijn gele verd in de omstreken van Bakalargewo. De luchtverkenning heeft uitgebracht dut een onondei broken beweging van Duitsche colonnes en treinen naar liet westen plaat- heeft. De Duitscliers trekken zich over de grens terug. Iti Polen en Galicië. Do oorlogscorrespondent van hot Doeda- pester blad „Az Est" meldt, dal de strijd met de in Oostenrijk binnengedrongen Rus sische troepen nog niet geëindigd, is, en dat hot nog onmogelijk is daarover mode- deelingen te doem Maar wel kan reeds wor- al doffer in do ooreu te klinken, eer betoon aanvaardde ze als iets wat haar van rechtswege toekwam. Ze genoot niet meer zoo opgetogen, of wenschto als een vroegrijp kind, dat ze minder in verruk king kwam bij de haar gebrachte hulde. Dio kinderlijke wensch Was die laatste uiting geweest van haar zieRogendon eenvoud. Niets vervulde haar zoo alshet ontzaglijk ge wicht van baar persoon in hot maatscha.pjie- lijk raderwerk. Gretig elk woord van een vleiende recensie in zich opnemend, las zo dien lof echter nooit piet een gevoel van dankbaarheid, doch slechts in het besef van haar onvergelijkelijke superioriteit ten opzichte van de .scribenten, die haar prezen. Hun bekwaamheden gingen, haar versland te lieven en hun salarissen, waren immers véél kleiner dmi liet harel| Jntellecluecle gaven maakten nooit oenjgen indruk' k>p haar; room behalve tooncelroem, be- toekende niets in haar oog) Langzamer hand werd het -getal dor eminente mannen, die uit nieuwsgierigheid haar kennismaking zochten, vrij groot, maar hnn gevestigde re putatie imponeerde haar ia 't minst niet zij kon zioh Immers ook' op vermaardheid beroemenI En wat de waarde van bun prestaties betrof ze was- te dom omi te beseffen. Mol oen lid van de „Academy", of oen Minister, babbelde zo met een vrij moedigheid, die zelfs iets neerbuigends had. Een beroemd. letterkundige, wiens naam zo nooit gehooid had, behandelde ze lomp en onverschillig. s En dit alias mocht men haar niet ver wijten, oorspronkelijk was ze een goed hartig, eenvoudig, onbedorven volkskind ge weest maar haai- inbeelding kwam voor rekening van den, Minister, van het lid der „Royal Academy" en van den letterkuiir digovan hun vrouwen en, dochters en van de pers; die een vergoding aannioc- den gemeld, dat ten X. W. van Maramaros Ziget en bij Tarczkotz de Russen zijn te- ïuggeslagen. Aan het gevecht werd deelge nomen door de Duitsche troepen. Tusschen Polena en Aknos deden de Rus sen een poging om door de slaglinie der Oostenrijkers te breken, maar ook hier werden zij teruggeslagen. De Oostenrijk sch- Duiisehe troepen vervolgden de terugtrek kende Russen, waarbij vete krijgsgevange nen gemaakt werden. Het Komitaat Bereq is nu geheel van Rus sen bevrijd, zot eindigt hij zijn mede deeling. Een officiëelo mededeeling van den plaatsvervangenden chef vafci den Oosten- rijkschen genenden slaf maakt bekend, dat het plotselinge vooruitdringen van de Duitscli Oo-tenrijksch-Hongaarsche strijd krachten in Russisch Polen de Russen vol komen schijnt te hebben verrast Wel heb- 'Len deze sterke krachten uit Galicië naar 't Noorden verplaatst, doch bij bun pogingen om de Woichsel in de richting van Ojialof (ten O. van Kielce) over te trekken, zijn zij door de bondgenooten over de rivier teruggeworpen. En verder heel het: On/e troepen hebben het Russische brug- gehoofd by S.indomirz (aan de Weichsel in Russisch Polen, by de grens van Galicië) veroverd. In Galicië rukken wij volgens ons krijgs plan op. Bij Taruobrzeg (in Galicië, ten Z. van Sandomirz) is een Russische infanterie-divisie door de onzen uit haar stellingen geworpen. Ter zee. 'nDuitsche torpedo boot vernield. Een correspondent van het „N. v. d. D." meldde gisteren van Scliiermoinnikoog Hedenmiddag omstreeks 1 uur kruiste ongeveer 10 a 12000 M, ten noord oosten van het eiland, patrouilleerende voor de monding van de Eems, een Duitsche torpe doboot. Het weer was helder en de bewe gingen van het vaartuig waren duidelijk te volgen. Plotseling werd een ontploffing ge hoord aan den boeg vertoonde zich een hoog opschuimende waterzuil. De torpedoboot helde onmiddellijk over en verdween na 3 minuten voor de oogen der toeschouwers op het strand onder water. Kort daarna vertoonden zich in de buurt van de plaats waar de boot was gezonken, eveneens duidelijk waarneembaar, tweekoe- jiels van onderzeeërs. Hot was natuurlijk niet te zien van welke nationaliteit deze waren, zoodat de moge lijkheid blijft bestaan, dat de Duitsche tor pedoboot oj> een eigen of mogelijk ook op een, een der laatste dagen daar gelegde Engelsche mijn is gestooten, en door eigen onderzeeërs geassisteerd werd. Een poos nadat de onderzeeërs weer ver dwenen waren, stoomde met greote snelheid uit de Eemsmondii g een Duitsche kruiser naar de plaats des onheils, die booten uit- digdoin 'fjkbrl, hot was,'de fout van den tijd waarin zo loefde. Za meende oprecht) on heel Londen had samengespannen ami dio overtuiging te versterken dat de tofonechviereld de alleailKdangijijkste in de gansclm schepping wast, en dat ,zlij daar, (rechtens haar genialiteit, oen eerste en, Schitterende plaats in Ix-kleeddc. j Onafwendbaar moest dus wel do giedaah- to Bij haar ojikomen, dat ze, wanneer ze een klerk trouwde, oen daad, van opzien barende zelfierlooohening zou volbrengen. Haar gevoelen-, van trofs over haan bui tengewone grootmoedigheid en van, verwon dering oyer „die arme Chris, (die maar -niet (dc'heen in te zien) dat liet toch te gek w.is" streden om den voorrang. Toen, zo hein verteldjö, dat haar' salaris to-t vijftig pond in do week gestegen (was, had hij do kwestie van hun huwelijk jovon aarv geroerd, maar zich toch ook dadelijk van liet onderwerp lallen afbrengen. Er aan terug denkende, was ze geneigd er hem oen, verwijt van te maken en to vergeten, welke tegen we rj -bogen ze gei naakt had. Als zij een man was) zo,u ze er zich niet bij neerleggen 1 Maar, natuurlijk, Chris had, ©en zwak karakter! Als hij dat niet gehad had, zou hij immers jafl die jaren geen klerk gebleven zijn? Toen 'f bleek dat hij geen tooneelslukkon kon schrijven, bad hij wat anders moeten proiiiecreu. Welke loopbaan hom zou hebben opengestaan, durfde ze njet te beslissen, maar hij' bad zich in ieder geval kunnen inspannen,, wat meer energie te tonnen 1 Met haar buitensporige zelfingenomenheid ging natuurlijk een,hoog hartige geringschatting voor de nietslagen- den gepaard. (Wordt vervolgd CHIEDi J! innemen,-

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1