Be oorlog. Koning zijn. 67"* Jaargang. Vrijdag 6 November 1914. No. 14675 Deze courant verschijnt d age 1 ijfcs, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.- Driijs (per kwartaal: Voor jSchiedam en Vlaardingen fi. 1.25, franco per post fh 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau Bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die rij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordoelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te Bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond versdhijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën ojigenon.on tot den prijs van '40 cents pèr advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de lastgeving van den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht van 4 Nov. j!., geeft hiermede kennis aan, de eigenaars of houders van de in deze gemeente aan wezige honden van het mannelijk' geslacht en met een (schouderhoogte van 70 c.M. of inteer, omi deze dieren op 9 Nov. a. s. des voormiddags 9 uur ter keuring en aflevering te bieden op het binnenplein van den Doele te Schiedam!. Schiedam, den öen Nov. 1914. De Burgemeester van Schiedam, M. U HONNEBLAGE GRETE Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengeni ter openbare kennis, 'dat hij hen is ingekomen: te. een verzoek van 1ÏENDRICUS JO HANNES DOMINICUS JANSE, om vergun ning voor den verkoop van sterken ilrank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in Sjot benedenlokaal van het pand Lange Nieuwstraat 20; 2e. een verzoek van LEENTJE VAN DER L1NGEN, echtgenoot© van BAREND NO- RING pin vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein vopr gebruik ter plaatse van verkopp in het benedenlokaal van het pand Lange Haven 118 En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleesnen van de i^rgunning schriftelijk bij' hun Col lege bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 6 Nov. 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 6 November 1914. Tan het Westelijke front. De toestand. Tusschcn Ostende en Nieuwpoort bleef het heden weder stil aldus seinde gis teren de correspondent van de „Tel." uit Sluis. De Duitschers hebben zich van de Yser teruggetrokken en de Belgen be zetten beide oevers, 't Laatst-ontruimdc dorp was Stuiverskerke, door het volk Stui door: COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 24) Toen begreep Clara de beteekenis van dit heele feest. Het kostbare, nation,uk kleinood moest op den dag zooals deze. vertoond worden, de ideale schoonheid van de toekomstige souvereine op den voorgrond geschoven worden; men wilde de verbeelding van de jonge soldaten, di< hij het feest tegenwoordig waren, prikkelen, en indruk maken op de verslaggevers, dit in het park waren toegelaten, met enkele uitgelezen genoodigden. Onder dat ver maak, oogenschijnlijk zoo oppervlakkig was een diep, een ernstig politiek doel ver borgen. Het was een voorstelling, die aan het volk werd aangeboden om de waardig beid van het koningschap op te houden De koningin scheen werkelijk een boel andere persoonlijkheid te midden van deze" praal, hooghartig en indrukwekkend, en Clara merkte op, dat deze luister eigenlijk minder door haar persoon kwam dan dooi haar schitterend gewaad. En bovendien was er behalve den glans der sieraden, de schittering der cdelge- gestoenten en den rijkdom der kostuums, in dit gezelschap nog iets, waar Clara geen naam voor kon vinden, zij wist niet wat, en zij, de voorstandster van gelijkheid, voelde dit plotseling duidelijk, toen zij in deze buitengewone edele, fijn beschaafde omge ving zich bewust werd, dat zij een vrouw uit het volk was. Zij voelde zich niets op haar gemak. i Wat voor geheimzinnigs hadden die vrou wen toch, dat haar zoo voornaam maakte? venaes genoemd, een zeer kleine gemeente met hoogen, kloeken toren zonder kerkge bouw. Troepen zijn van daar naar Brugge feiwjgekeera, maar nog niet in groote mas sa. Wel wordt er hardnekkig gestreden in den driehoek Dixmuiden-Rousselaere-Ype- ren, van waar ik heden weer kanongebul der hoorde. Gister (Woensdag)avond kwam uit de richting Dixmuiden een lange tram met gekwetste Duitschers te Brugge aan. Tal van gewonden waren er ellendig aan <00. I Gisteren tusschen 12 en 1 uur had weer door een Franschen aviatcur een bommen- aanslag op Brugge plaats. Het doel was nog maals de pelroleumlanks en de spoorlijn hij de Bouverie-poort, dus aan de grens dei stad. Twee bommen werden geworpen, waarvan één in 't water en één in 'tzand terechtkwam, zonder dus schade aan te richten. Toen de acroplaen boven de stad zweef de, kwam juist een regiment Duitschers met muziek aan het hoofd door de Ezels poort. Onmiddellijk zweeg de muziek en ging de troep uit elkaar, om geen mikpunt te worden voor de bommen van den Fran schen aviateur. j Engelsche vliegers verkenden de kust streek; kanonschoten, op hen gelost, hieven zonder uitwerking. Het sluiten der grens bij Knocke en Westkapelle geschiedt om spionnage tegen te gaan. De Duitschers houden hun ver richtingen langs de kust geheim., Uit het Duitsche groote hoofdkwar lier werd gisteren gemeld: Gisteren (Woensdag) deden de Belgen ondersteund door de Engelschen en Fran schen, een heftigen uitval over' Nir 'wpoorl tusschen de zee en het inundatiegebied. Zij werden zonder moeite teruggeslagen. Bij Yperen en zuidwestelijk van Rijssel, evenals zuidelijk van Bcrry-au-bac, in de Argonnen en de Vogezen maakten onze aanvallen vorderingen. Het Fransche communiqué van gis termiddag 3 uur luidt: Op onzen linkervleugel zijn ,de strijdkrach ten der bondgenooten ten .Oosten van Nieuwpoort, pp den rechteroever van de Yser, een weinig opgeschoten. Van Dixmuiden tot de Leie hebben de Duitschers op een groot aantal punten gis teren opnieuw, hoewel wat ,'t optreden der infanterie betreft minder krachtige, aan vallen gedaan. De linies der Franschen en Engelschen zijn nergens teruggedreven; onze troepen hebben integendeel, door tot hot offensief over te gaan, in verscheidene richtingen terrein gewonnen. In de streek van Rcye hebben wij de bezetting van Quesnoy en Santerro gehand haafd en aanmerkelijke vorderingen ge maakt in de richting ,van Andochy. In het centrum, tusschen ,de Oisejen Moe zel ontwikkelen de Duitschers een ver hoogde activiteit, vooral door artillerie vuur. Alles bijeengenomen kan men .zeggen, dat De meesten van haar bezaten noch schoon heid, noch bekoring, noch kennis, noch ta lenten. En plotseling schoot Clara te bin nen, dat zij geboren was in een ziekenhuis, dat zij opgevoed was door twee ruwe man nen, en grootgebracht met één wetenschap in eenzame laboratoria. Zij stond hierover nog na te denken, toen Gemma, die klaar was met haar toilet, naar de groote salon ging, waarheen alle dames haar volgden. De salon was nog leeg en scheen daar door nog veel grooter. Achterin de zaai was oen tribune, met vergulde balustrades, die gesteund werd door drie zuilen. Manneren earyatiden droegen de kroonlijst. Drie groote ramen gaven uitzicht op het park met den dichtgevroren vijver en de dennebossclien en in de verte op de torens en spitsen van Oldsburg. De koningin sprak niet op haar gewone ongedwongen manier. Zij ging langzaam naar een van de vensters om een blik te werpen op de vijvers. En de hofdames volg den haar langzaam. Als bij instinct bleef Clara achteraan. In de verte zag men in een laan enkele wandelaars; dat waren de autoriteiten van de rechterlijke Inacht en het leger en enkele personen uit den kleinen Oldsburgschcn adel, die zich een uitnoo- diging hadden weten te verschaffen en voor wie dit deel van het park gereserveerd was. Er werden enkele woorden over en weer gewisseld. 1 Toen werd in den tegenovergestelden muur, ,dic een houten betimmering had, een deur geopend en een kolonel van hei garde-regiment trad binnen; hij droeg de witlc uniform, met korte tuniek, gouden kwasten, soepele, liooge rijlaarzen, een sjerp met zijden kwast, een degen en een blauwe bandelier. Op het dikke, rossige haar droeg hij een kleine pet. Er schitterde een zwaan tje op van heel kleine diamantjes. Zijn ros sige baard bedekte halverwege het colli de aamudlen op verscheidene punten van ons front rijn afgeslagen na een strijd, die den geheelen dag heeft geduurd. i Een beslissende zet op handen? De Fransche opperbevelhebber, generaal Joffre, heeft in een telegram aan groot vorst Nikolaas, waarin hij dezen geluk wenscht met de voorspoedige krijgsverrich tingen der Russische troepen, gezegd, dat op het westelijk oorlogsterrein, naar hij hoopt, binnenkort een beslissend succes voor de troepen der bondgenooten zal zijn verkregen. i Duitsche vliogersbo ven Engeland. Naar aan de „Kölnische Ztg." wordt be richt, is een Duitsch vliegtuig der in Frank rijk staande troepen over het Kanaal ge vlogen en heeft het ten Noorden van Do ver twee bommen geworpen. Na oen tocht van ö'/'s üur is hot vliegtuig! behouden hij de troepen teruggekeerd. Tan het Oostelijke front. Van Russische z'ij d e. De Russische generale staf deelde gis teren officieel mede: Wij blijven op het Oost-Pruisischje front vorderingen maken. De Duitschers trekken op de gfehoele linie Terug en hand haven zich nog alleen in "hun, versterkte stelling in do streek van "Varhallen. In Polen, op den linkeroever van. do Weichsel zet ihet Russische leger "zijn zege vierend offensief voort en vervolgt den aftrekkenden vijand. De overtocht over de San wordt door onze troepen met succes voortgezet. De Oostenrijkers zijn thans, ook in deze streek, in vollen aftocht. Oostenrijksch communiqué. De Oostenrijksche generale staf deelde gisteren officieel mede: Ook gisteren hebben de krijgsverrichtin gen op het Noordelijke oorlogslooneel zich volgens de plannen ontwikkeld, zonder dat de vijand ze heeft kunnen verhinderen. Ten Zuiden van de uitmonding der Wis- loka hebben onze troepen den tegenstander, die zich genesteld had op de westelijke oevers van de San, uit al zijn stellingen geworpen, meer dan duizend gevangenen gemaakt en machinegeweren vermeesterd. Evenmin heeft de vijand sland kunnen houden tegenover onze aanvallen in het dal van de Stryj. Daar zijn 400 Russen gevangen genomen, een afdeeling machine geweren en nog ander krijgsmateriaal buit gemaakt. Ter Zee. Het gevecht bij de ChileensCj.be kust. Uit Valparaiso wordt aan de Engelsche bladen omtrent dit gevecht nog geseind,, dat het Duitsche eskader onder bevel stond mandeurskruis van de orde van den Witten Zwaan. Het was Wolfram V, Hij bleef staan, overzag met vluchtigcn blik de schitterende groep der hofdames en herkende temidden van deze de zwarte j apon van de scheikunde-docenlo, die hij blijkbaar zocht. Achter hem kwam een stroom uniformen de zaal binnen. Voorop de geweldige gestalte van den grootmaar schalk in zijn nauwsluitende groene uniform van cavalerie officier; prins Géo van Han sen als marine-officier; dc hertog van 01 da ily, klein en schraal in zijn roodc Engelsche uniform; graaf Saltzen, ceremoniemeester, als kapitein van de witte garde, hertog Abé- lard, opperkamerheer en kolonel van de grijze huzaren, de hertog van Saventino, do gemaal van Lina, als officier van het Ifa- üaansche leger; graaf Austather, chef van het imilitaire huis in generaalsuniform; daarna de zes adjudanten van dienst. En ten slotte nog de opperjagermeester, de opperschenker, als officieren van den gene nden staf. Die roode, groene, grijze on witte uni formen, liet goud van dc nestels, de ridder kruisen, dio schitterden op de uniformen, die galons1, die zilveren en gouden opslagen, die veelkleurige epauletten, die gesloten, strakke gezichten, alles vormde slechts een schitterende omlijsting voor de figuur van den koning1. Rechtop', indrukwekkend, mot koninklijken gang, het hoofd gebiedend achterover, trad hij op dc koningin toe; de prinsen en hovelingen achter hem richt ten hun pas naar den zijne en nu begonnen do begroetingen. Langzaam ging men, van don een naar den ander, en zoo regelmatig volgden de bewegingen elkaar op, dat liet bijna scheen, alsof van te voren de maat afgesproken was. Het was voor Clara de openbaring van. een onbekende wereld, waartoe zij nooit zou beboeren. Zij voelde, van admiraal Von Spoe '(die in 't begin van dit jaar met de „Scharnhorel" een bezoek heeft gebracht aan verschillende Nederlandsch-Indische havens). Het ge vecht is Zondag geleverd, ongeveer een uur voor 't vallen van den avond, en geëin digd toen 't donker was. Op de „Good Hope" werd een ontploffing waargenomen tusschen de beide schoorsteenen. "De „Mon mouth" zonk, nadat er verscheidene scho ten waren afgevuurd en trachtte zinkende nog een Her Duitsche kruisers te rammen. De Duitsche admiraal drukt er in een telegram aan de Chileensche autoriteiten zijn leedwezen over uit, dat het wegens het stormachtige weer niet doenlijk was 'boo ten uit te zetten om opvarenden van de „Monmouth" te redden. Men vermoedt, dat de „Glasgow" en de „Otranto" slechts licht zijn beschadigd. Beide schepen hebben, evenals de „Good Hope", van de duisternis gebruik gemaakt om te vluchten. Het gevecht heeft plaats gevonden bij het eiland Santa Maria, ter hoogte van Coronel. De „Gneisenau", „Scharnhorst" en „Nürnberg", alle drie slechts licht bescha digd, zouden gisteren weer van Valparai so, waar ze waren binnengeloopen, zee kiezen. De „Leipzig" en „Dresden" zijn met vier bewapende transportschepen buiten de haven gebleven. Men gelooft, dat 't Duitsche eskader met behulp van draadlooze telegrafie geregeld nuttige inlichtingen heeft ontvangen, wat met het Engelsche niet het geval is ge weest. 1 In een telegram uit Valparaiso aan de „New-York Herald", wordt het vermoeden uitgesproken, dat de Duitsche schepen, van de kust uit door spionnen gewaarschuwd, de Engelsche schepen al opwachtten toen deze, na te Coronel kolen te hebben in genomen, de haven verlieten. De Engelsche schepen schijnen niet eens gelegenheid te hebben gehad de slagorde aan te nemen. Volgens dezen berichtgever is de „Good Hope" zwaar beschadigd op de kust ge- loopen. Het bericht over dit gevecht tusschen do Duitsche kruisers, die, vèr van hun Ind over de zeeën rondkruisten en koopvaar dijschepen buitteaakten, en de Engelsche kruisers, die op hun beurt weer jacht maak ten -op de Duitschers, zal in Engeland wel verrassing hebben gebaard. Do Duitsche* oorlogsschepen toch, die het laatst in de Oost-Aziatische wateren en op de Amerikaansche Oostkust waren gesig naleerd, blijken zich onverwachts in den Grooten Oceaan te hebben vereemgd en hebben daar het, zooals uit bovenstaande berichten blijken, niets vermoedende En gelsche eskader overrompeld. dat rij hier in een andere atmosfeer leefde, dat do mcnschen anders ivoren dan. zij, passend bij hun milieu, maar mijlen van haar af. Hun terughoudendheid, hun ele gance, hun geheele manier van optreden, vulden elkaar aan en vormden een harmo nisch geheel. Do aanmatigende houding van dc douairières kreeg! iets priesterlijks, de hm jiejd van de gemalin van den groot- maarschalk word schoonheid. En deze man nen en vrouwen in, hun' uitgelezen pracht, waren slechts satellieten, die zich bewogen om éen zon: den koning. Zijn langzame gang was majestueus, zonder dat hij ter zich van bewust was of zijn houding bestudeerde. Alle oogen waren voortdurend op hem gericht. Glim lachte hij, dan glimlachten twintig men- schon; bij het eerst© woprd, dat hij sprak, werd alles omukklellijk stil. Hij was de afgod. Mots cling kwam, hij regelrecht op Clara af. Een rilling! voer haar door dc leden. „Juffrouw Hersberg, ik ben blij u eindelijk te kunnen zeggen, "hoe het ons heeft ver heugd, de koningin en infiji,. u hij onze doch ter te zien. En ikspreek nuniel als souverein tot eon van onze beroemdste geleerden, maar .als vader tot de vrouw1, die mo|| zooveel Waardigheid en fijnen tact een plaats aan het hof wieet in te neuten, die door de omstandigheden ver van gemakkelijk is". Hij glimlachte, keek haar een ©ogenblik mol sympathie aan. Het kallme, mooie voor hoofd tegenover hem' trilde oven' onder liet zwarte golvende haar; met koortsachtig glanzende ©ogen koek rij Wolfram aan. Zij vergat haar voorgenomen brutaalheid en antwoordde: „Ik dank Uwe Majesteit" Van de oorlogsschepen, die daarbij be trokken zijn geweest, geven wij, tor verge lijking, de volgende technische bijzonderhe den, waaruit blijkt, dat de Duitschers over twee pantserkruisers beschikten, die moder ner en zwaarder bewapend waren dan de Engelschen. De „Scharnhorst" en „Gneisenau" zijn elk bewapend met acht kanonnen van 21 c.M. en zes van 15 c.M. en achttien van 8.8 c.M. De waterverjdaatsing is 11.600 ton; de snelheid 24 knoop. De beide sche pen liepen in 1906 van stapel. De pantser gordel is 15 c.M., het pantserdek 5Vl> c.M. Hun tegenstanders waren de „Good Hope" en de „Monmouth". Eerstgenoemde pant serkruiser is 14.300 ton groot; de bewa pening bestaat uit twee kanonnen van 23 c.M., zestien van 15 c.M. en twaalf van 7.6 c.M. Het pantserdek is G c.M., de gor del 15 c.M. dik; de snelheid bedraagt 23 knoop. Het schip dateert van 1901. Do „Monmouth", die gezonken is, be hoort tot een klasse van kleine pantser kruisers, bewapend met veertien kanonnen van 15 c.M. en acht van 7.6 c.M., en was in 1903 in gebruik gesteld. De snelheid is 23 knoop. Het pantserdek is 5, de gordel 10 c.M. dik. Men ziet hieruit, dat de Duitschers over 16 kanonnen van 21 c.M. beschikten, ter wijl de Engelschen slechts 2 van 23 c.M. hadden. Daarentegen was het aantal 15 c.M. kanonnen Lij de Duitschers 12 tegen 30 bij de Engelschen. Voorts namen aan het gevecht nog deel de kleine kruisers „Leipzig", „Dresden" en „Nürnberg". Deze schepen hebben 3250—3650 ton walervcrplaatsing en loo pen pl.tïi. 24 knoop; de bewapening is 12 of 10 kanonnen, van 10 c.M. De Engelsche kruiser „Glasgow" is 4900 ton groot, heelt een snelheid van ruim 25 knoop en is bewapend met 2 kanonnen van 15 c.M. en tien van 10 c.M. Een Duitsche kruiser gezonken. Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat do Duitsche kruiser „York" Woensdagmor gen in de Jadobocht (op de Duitsche Noord zeekust bij Wilhelmshaven) op een haven- mijnversperring is geloopen en gezonken. 382 man, meer dan de helft van de be- Yolgens tot dusver ingekomen berichten zijn manning, gered. Het reddingswerk werd door den dikken mist bemoeilijkt. De „Yorck" is een in 1904 van stapel geloopen pantserkruiser. De waterverplaat sing is 9500 ton; het schip liep 21.5 knoop, voerde 4 kanonnon van 21 c.M., 10 van 15 c.M., 12 van 8.8 c.M., 2 machinegeweren en 4 torpedolanccerbuizen. De bemanning bestond uit 591 koppen. Hij bleef nog bij,haar slaan. „Maar 'die dankbaarheid is aan mij, juffrouw Hersberg. Mijn kleine Wanda heeft geen vroolijk lovenrij heefL dien emstigen inval gieha.1 ©m zich aan de studie te wijden; u heeft oerst mogelijke gevaarlijke botsingen gevreesdMaar er zijn van die onweer s taan bare, oprechte naturen, jicaartegenover ineu slechts ver trouwen kon voelen." i Clara maakte op goed geluk af ,een paar stotterende tegenwerpingen. „Ik lioud veel vap Hare Hoogheid." Wolfram hern am „Ik hoop, da(t we nu en dan eens zul len kunnen babbelen, hetzij 9os avonds hij do koningin, hetzij in uw Ja,boratorium. Ik Ben van plan u daar eens te "komen opzoeken: ik heb er vroeger het schrijn werkersvak geleerd Beiden glimlachten. Dertig personen sloe gen tersluiks dit eigenaardige gesprek van den souverein met (lie .vrouw uit het volk gade. Hertog Berti tstond ju oen hoek; rijn Engelsche uniform leek teen roodo vlek tegen den muur; hij ,had zijn lorgnet op gezet en zijn jgeridht had een eigenaardig© uitdrukking; 'de douairières Verbeten ^icih van "woede. De (pudo Zoffern stond récht als een kaars klit tooneel met strengen blik gade te slaan. |Je hofdames critiseerden .de z\vart laken japon [van Clara. Als pm Wol frams houding te (rechtvaardigen in het oog van de douairières, legde de koningin haar op fluisterenden toon dit „Die juffrouw Hersberg Is .do beroemd ste scheikundige van het .eeele landh."' De vrouw van (Jen ,gro otm arschalk zei in' 'hevige verontwaardiging tegen graaf Poltaw: „Er Wordt verteld, dat rij een' natuur lijk kind is ban dien afschuwelijken Ko- sor." {Wordt vervolgd). DAMSCHE De Secretaris t

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1