ïUNMENLANlh leening f 75.000— 99.000 1 - 100.000— 12-1.000 1.5 - 125.000— 149.000 2 - 150.000— 199.000 2.5 - 200.000— 299.000 3 - 300.000— 399.000 3.5 - 400.000— 499.000 4 - 500.000— 749.000 4.5 - 750.000— 999.000 5 -1.000.000—1.499.000 5.5 -1.500.000—1.999.000 G -2.000.000—4.999 000 6.5 -5.000.000 en hooger 7 STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeellngen. Weenen, 1 Juni 1914. De hart lijder gebruikt de Caffeïnvrije Koffie HAG ook als melkkoflle, heeft volgens zyn eigen oordeel absoluut nergens last van en be vindt zieh, ook naar het oordeel van anderen, niet in een over spannen toestand en roemt er over, dat hij zich zoo goed ge voelt, sedert hy weer 's morgens en 's avonds zijn gewone kopje koffie (natuurlijk caffalnvrlje koffie) gebruiken kan. Knust en Wetensehap-fg Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. -en In hot algemeen op don oorlog tusschen de menschen, waarvoor hij vier hoofdzaken aanneemt: lo. het gebrek aan werkelijke liefde lusschcn de menschen onderling. 2o. de minachting voor het gezag. do. de onbillijkheid in de veróouainq tas- bchen <le verschillende klassen. ■4o. het feit, dat de menschen alleen mechts streven naar materieele goederen. Nadat hij dan heeft gesproken over den gunstigen toestand van de Kerk en het ruime veld, dat nog voor n'aar open fig!, eindigt hij met oen vurlgen wensch naar vrede; vrede voor de volken, die daarin on schatbare goederen zullen vinden, vrede voor de Kerk, die daarin de vrijheid zal vinden, waaraan zij behoefte heeft en waar- aoor tevens een einde zal komen aan den abnormal en toesiand, waarin do stedehon der van Clmstus zich tlians bevindt en waartegen de Paus, ter vervulling van zijn heilige plichten, de protesten zijner voor gangers herhaalt. j Voor deze doeleinden beveelt hij aan God te smeeken om vrede door tusschenkomst van de Heilige Maagd. In het Engelsche L'agcrhuis. In het Lagerhuis bracht gisteren eerste minister Asquith, bij de toelichting tot de credietaanvraag van 225 millioen in her innering, dat reeds op 8 Augustus 100 millioen pond waren toegestaan en dat dit bedrag ten deele was besteed voor de oor logskosten en voor de verschaffing van voedsel en benoodigdheden aan de "uitge wekenen. Verder verklaarde hij, dat tot op het oogenblik de extra-uitgaven voor den oor log hadden bedragen 900.000 tot een milli oen pond (12 millioen gulden) per dag. In aanmerking genomen de omvang der operaties en andere omstandigheden kon niet gezegd worden, dat deze som een rede lijke schatting te boven ging. Asquith ver klaarde echter te hopen, dat de tegenwoor dige uitgaven zouden verminderen. De nieu we aanvragen zijn voldoende tot 31 Maart en laten nog een behoorlijk marge over. In antwoord op een desbetreffende vraag gaf Asquith te verstaan, dat de lagere ran gen in het leg«w soldijverhooging zullen krijgen. Ten aanzien van de bevorderingen op het slagveld deelde hij mede, dat 438 onder officieren tot tweede luitenant bevorderd zijn. Naar aanleiding van de vraag of de re geering voldoende maatregelen had geno men om te voorkomen, dat de vijand van het noodige werd voorzien, verklaarde As quith, dat sedert den aanvang van den oor log geen enkel ander onderwerp zoozeer de aandacht der regeering had gehad als dit. Het is echter een der moeilijkste kwesties, vooral wanneer de voorraden voor .den vijand in ruime mate komen uit neutrale staten, overgebracht worden door heulrale schepen en in eerste instantie in neutrale landen in ontvangst worden genomen. Van hoe groot belang het ook is met alle wettelijke middelen te voorkomen, dat do vijand wordt voorzien van levensmidde len, oorlogsmateriaal en andere zaken, waaraan hij dringend behoefte heeft, het is van even groot belang, dat Engeland niet op hardhandige of onwettige wijze le gen de neutrale staten optreedt. De regee ring had dan ook met veel moeite en arbeid en met zeer groote bezorgdheid getracht om deze beide verplichtingen, die op haar rusten, uit te voeren op een wijze, waardoor een conflict vermeden werd. Wat de thee-export betreft, de regeering hield zich met deze kwestie bezig. Er was, volgens den minister-president, reden voor te gelooven, dat een aanzienlijk gedeelte van de thee, die naar landen als Neder land uitgevoerd werd, zijn weg vond naar Duitschland. Er waren echter middelen, waartoe de regeering met succes haar toe vlucht kon nemen om een einde aan die practijken te maken. Hier bevond spreker zich weer op gevaarlijk terrein, waar het een kwestie met neutrale landen betrof. Nederland is een land, dat zijn rechten heeft doen eerbiedigen en zijn rechten als neutrale mogendheid heeft doen gelden, en de Engelsche rcgcering heeft zich over dat land dan ook niet te beklagen. (Toejuichin gen.) Het bevindt zich in een zeer deli cate en moeilijke positie (toejuichingen), daar 't het Noorden van den Rijn met België als naaste buur beheerscht. Ik aldus Asquith beklaag mij niet over de wijze, waarop Nederland zich van zijn ver plichtingen als neutrale staat gekweten heeft, maar aan den anderen kant moeten wij zorgen, dat goederen, die in werkelijk heid bestemd zijn voor den vijand en een ondersteuning zijn voor zijn legers en mu nitie-voorraad, hem niet bereiken onder het voorwendsel, dat zij voor een neutrale ba- ven bestemd zijn. Aan het einde van zijn redevoering wees de minister op het geringe percentage zie ken in het leger, en op het uitstekende gehalte der soldaten. Wij hebben zoo vervolgde hij thans een geregeld leger van 1.100.0000 man, de koloniale troepen niet meöegerekend. Maar meer mannen zijn er noodig. De recruteering bevindt zich in oen bevredigend stadium en ik geloof, dat allen, die wij noodig hebben, zich beschik baar zullen stellen. Sedert het begin van den oorlog beeft een millioen manschappen dienst genomen. (Toejuichingen.) Na oen korte discussie stond het Huis met algemeene stemmen het erediet van 225 millioen pond (2700 millioen gulden) toe en machtigde zij de regeering nog een millioen manschappen aan te werven. Oorlogtleenlng. """ingediend is het wetsontwerp tot het aan gaan yan een geldleening of -leeningen van f 275 millioen en tot voorziening in de middelen tot dekking vaa rente en aflossing dier leening of leeningen. In ark 1 wordt bepaaldEr Wordt oen vrijwillige geldleening aangegaan ten laste van den staat tot een bedrag van f 275 mil lioen togen oen rente "van 5 ten honderd in het jaar, betaalbaar op halfjarige cou pons, verschijnende 1 Februari en 1 Augus tus. i Art. 3 bepaalt, dat er geen inschrijvingen dan van 1100 o-f een veelvoud daarvan wor den aangenomen. Voorts wordt bepaald, dajt, wanneer de in schrijvingen op de vrijwillige leening min der bedragen dan f 150 millioen, een ge dwongen leening wordt aangegaan, rentende 4 ten honderd in het jaar, betaalbaar op laai f jarige coupons, verschijnende 1 Mei en 1 November. Zij, die voor het belastingjaar 1914'13 zijn of worden aangeslagen in de vermo gensbelasting naar een vermogen van f 75.000 of meer, zijn verplicht, deel te nemen in do in deze afdeeling bedoelde leening door storting zan zoodanig bedrag als voor elk vermogen volgt uit onderstaan de tabel. percentage ran het vermogen tot Vermogens: hetwelk is deal t te nemen in de 1 met dien verstande dat het bedrag der ver plichte deelneming naar boven wordt af gerond tot oen. veelvoud van f 20O. De belastingplichtigen, bedoeld in art. 1, la, b der wet op de bodrijfsbélastinggmet uitzondering van de Nederlandsche Bank', welke in die belasting zijn of worden aan geslagen, wegens uitdeelingen, tot een totaal bod rag van f 10.000 of m'eer over een boek jaar, geëindigd in het tijdvak van 1 Mei 1913 t'm. 30 April 1914, zijn verplicht, doel te nemen in de gedwongen, leening door storting van een bedrag, dat gelijk staat niet de helft van die uitkeeringen. Omtrent do middelen tot dekking van de rente en aflossing der leening of leeningen in deze wet bedoeld en omtrent het beheer dier middelen, wordt o. a. bepaald, dat wordt ingesteld een Leeningfonds 1914, waarvan de inkomsten en uitgaven jaar lijks hij afzonderlijke begroeting worden vastgesteld. Ten behoeve van het fonds worden ge heven 20 opcenten op a. de grondbelastingen b. de pei>oneele belasting over de jaren 1915 en navolgende; c. op de bedrijfs belasting over de belastingjaren, loopende van 1 Mol 1915 t/m. 30 April 1916 en vol gende, op te leggen aan de sub a. en c-k'. van art. 1 der wet op die belasting be doelde belastingplichtigen, alsmede van de sociëteiten; d. op de aanslagen in de bedrijfs belasting over de belastingjaren, loopende van 1 Mei 1915 t/m. 30 April 1916 en vol gende op te leggen aan sub b'. van art. 1 der wet op die belasting bedoelde belasting plichtigen behalve de sociëteiten wegens uitdeelingen als bedoeld in art 5 1 dier wel, betrekking hebbende op een boekjaar, welks einde valt in de hiervoron sub c. genoemde belastingjaren. e. op de aanslagen in de vermogens belasting over de belastingjaren, loopende van 1 Mei 1915 t/'m. 30 April 1916 en vol gende; 50 opcenten op de zegelrechten van buitenlandsche effecten geheven of ver schuldigd geworden na 14 December 1914. 10 opcenten op de rechten en boeken van registratie alsmede op de rechten en boeken van hypotheek verschuldigd van alle na 14 Dec. geregistreerde akten. 20 Opcenten op de rechten en boeten, die krachtens de successiewet worden ge heven, wanneer het overlijden of de ande re gebeurtenis, waardoor de verplichting tot aangifte ontstaat, plaats heeft na 14 Dec. 1914, zoomede wanneer na dit tijdstip wordt geërfd of verkregen tengevolge van do vervulling onzer voorwaarde. Van 15 Dec. 1914 worden geheven tien opcenten op de invoerrechten, aan welke heffing echter o. a. niet zijn onderworpen azijn, bier en zout. Ook worden geheven: I a. tien opcenten op den gedistilleerd- accijns, die na 14 Dcc. 1914 vorderbaar wordt; b. tien opcenten op den accijns van al het vee, dat ter slachting wordt aange geven na 14 Dec. 1914; c. twintig opcenten op den accijns op suiker, welke geheven jvordt in de jaren 1915 en volgende; d. twintig opcenten op den accijns, geheven van wijn, die in de jaren 1915 en volgende wordt ingevoerd, hier te lande vervaardigd of uitgeslagen uit entrepot of uit een berg plaats, als bedoeld in art. 14 der wet van 20 Juli 1870, alsmede op den wijnaccijns, die in dot tijdperk ter zake van ondermaat in een particulier entrepot moet worden in gevorderd. Vóór 1 Januari 1920 wordt een voor stel van wet ingediend tot herziening of tot bestendiging der artikelen, krachtens welke bovenbedoelde opcenten worden ge heven. Artikel 30 verlaagt den suikeraccijns tot op het bedrag, bedoeld bij art. 1 Par. 1 der Suikerwet van 1897, welk art. in 1903 werd gewijzigd, doch nu in zijn oorspronke- lijken inhoud wordt hersteld. Petitionnement voor Plaatselijke Kenze. Het adres voor Plaatselijke Keuze, waar voor 670,902 handteekeningen zijn inge komen, zal op 20 Nov. worden ingediend. Deze indiening zou plaats gehad hebben op de September-audiëntie te Amsterdam. Nu deze niet gehouden is, zal H. M. de Koningin op genoemden datum 's middags om 1 uur op het Huis ten Bosch het adres in ontvangst nemen, dat door het modera- men der Commissie aan H. M. zal wor den aangeboden. Dir. Bel, In*, en Ace. Bij Kon. besluit van 23 October zijn, ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet en art. 4 der bij de wet van 6 Juni 1900 (Stbl. No. 103) gewijzigde wet van 28 Juni 1898 (Stbl. No. 152), de navolgende pensioenen verleend, als aan: D. Bouman, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f720; J. van Ensbegen, kommies 1ste klasse bij *s Rijks belastingen, f 800. Nederland en de oorlog;. Ver bod van u i t v oe r. De uitvoer is verboden van pyriet, van gasoline en benzine en van beenderen. Do haringvisfscherij. Men meldt uit Scheveningen aan. de „N. R. Ct.": s Nog; enkele loggers en bommen worden van de teelt 1914 terugverwacht en dan wordt de haringyisscherij weer beëindigd, zeker wat vroeger dan andere jaren, wanneer 'tnaor Kerstmis loopt. In het alge meen is de teelt door den 'oorlogstoestand verkort, maar ook hel stormweer der laatsto dagen heeft er toe bijgedragen. Niettemin heeft het voordeel de bovenhand behouden door de hooge besommingen, welke het gros der vloot maakte en vele vaartuigen nog wel door eene goede laatste reis, daar,, toen zelfs de aanvoeren ruimer werden, do hooge prijzen aanhielden. Zoo maakte menig schip rijke besommingen. Er waren loggers, die f 10.000, ja zelfs was er óón, welke f13.000 in ééne reis besomdo. Reizen van f6000 tot ISOOO weken niet veel van het gemiddelde besomdo af. Opmerkelijk is, dat in die uitkomst werd gedeeld door verschillende schepen, die tot eind October zeer weinig besomd hadden en door een flinke lading; voor hoogen prijs verkocht,) er boven op kwamen. Alles bijeengenomen was de teelt niet van de minste en kan de 'winter met meer moed wonden ingegaan dan toen de voor uitzichten voor een gelukkigen afloop lang niet gunstig waren. Kleine credieten. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft de besturen der departementen, Nuts spaarbanken en. hulp en voorschotbanken opgewekt door oprich ting van nieuwe hulp- en voorschotbanken en door versterking van de middelen de® reeds bestaande instellingen, te voorzien; in de behoefte aan kleine credieten, welk© zich bij den middenstand en den. gezeten werkman dezen winter vermoedelijk sterker dan gewoonlijk zal doen gevoelen. Het hoofdbestuur doet verschillende mid delen aan de hand, die tot het beoogde doel kunnen leiden, en. waarbij vooral de Nuts- spaarbanken krachtig jnitiatief kunnen nemen. i i Treinenloop, s Volgens de „Tilb. Ct." zou het voorne men bestaan om het treinenverkeer voor het publiek van 24 tot 27 November geheel stop te zetten. „Het Vaderland" kan dit als geheel on juist tegenspreken. Men seint uit Oldenzaal aan de „Msb.": Het treinenverkeer met Duitschland is hier geheel stopgezet. In Den Haag was daar niets van bekend. Aardappelmeelfabrieken. Het Kamerlid Sannes heeft den minister van landbouw a. i. schriftelijk gevraagd, of deze voornemens is spoedig in te grijpen ter zake van de stopzetting wegens gebrek aan aardappelen van verschillende fabrie ken in de provincie Groningen. Zoo ja, wel ke middelen de minister wenscht te nemen om verdere stopzetting te voorkomen. Militaire verloven. De generaal-opperbevelhebber van land en zeemacht heeft ter tegemoetkoming aan de economische belangen der gemobiliseer de strijdmacht bepaald, dat de onder de wapenen zij'nde militairen, die door een schriftelijke verklaring van den burgemees ter der gemeente hunner woonplaats kun nen aannemelijk maken, dat zij in het ban- keibakkersbedrijf werkzaam zijn en daarin gedurende de St. Nikolaasdrukte niet kun nen worden gemist, een extra verlof kun nen bekomen van 28 November des avonds na afloop van den dienst tot en met 6 De cember d. a. v. Nederlandsche stoom schepen in beslag genomen. Onder bovenstaand hoofdje deelden we mede, dat ook twee Nederlandsche schepen, de „Achilles" en „Deucalion", van de Kon. Ned. Stoomb. Maatseh. de Turksche vlag zou zijn geheschen. Blijkens van de reederij ontvangen be richt is dit onjuist. Intusschen kunnen ge noemde stoomschepen de haven van Smyr na niet verlaten. (Algem. Hbld.) Finantreel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 14 Nov.jl, by de betaalmeester^ ra kas was4f 4,175,384,481/2 b. dat op denzelfden dag aoor de Nederl. Bank, mg© iolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verst rekt ten bedrage vanf 13,851,345.691/2 c. dat op den genoemden datum in omloop was aan schatkistbiljetten f 20,770,000,— en aan schatkistpromessen f 99,490,000. (waar van rechtstreeks by de Ned. Bark geplaatst f77,500,000—) terwijl met inbegrip van de bedragen welke daarvan Hij de betaalmeesters in kas waren aan zilverbons in omloop wasf16,055,938.50 (Stct.) VLAARDINGEN,* 17 Nov. H, M. de Ko ningin kwam hedenmorgen per automobiel voor Haar doorreis naar Hellevoetsluis te ongeveer 9 uur aan het Havenhoofd aan en zal te ongeveer 5 uur hedenmiddag bij aankomst aan het hoofd per auto naar 's-Gravenhage terug gaan. f VLAARDINGEN, 17 Nov. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente is beroepen ds. L. Mastrigt, te Barneveld. Hfj. t. Landhsuw. In de heden gehouden vergadering der Afd. Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Mij. van Landbouw, werd door den voorzitter, mr. J. van der Minne, als afge vaardigde rapport uitgebracht van de te Amsterdam gehouden algemeene vergade ring der Maatschappij. Hij wees er o. a. op, dat daar vooral van veel belang werd ge acht de instandhouding van de kringen ter ^behartiging van de landbouw-belangen. In Noord- en in Zuid-Holland elk bestaan 5 zulke kringen. Van den kring, waartoe deze afdeeling behoort, was thans een schrijven ingekomen ter aanwijzing van een lid voor dien kring. Als zoodanig werd benoemd de heer J. v. d. Minne. Van den Directeur van den Landbouw was bericht ingekomen, dat voor den cur sus voor meisjes te Charlois een Rijks subsidie was toegestaan van f319.40. Van het Prov. Bestuur was bericht in gekomen, dat het subsidie der provincie thans bedraagt f68,40. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. J. v. d. Minne en W. F. van Schouwen, terwijl in de plaats van den heer J. M. van der Schalk, die niet her kiesbaar was, benoemd werd de heer L. Hoogerbrugge Wzn., te Overschie. Da vergadering werd hierna gesloten. Een reizend koopman, die gisteravond een café aan de Hoogstraat werd ontzegd, vertrok daaruit en trok woedend de deur achter zich dicht, tengevolge waarvan de deurruit, ter waarde van f 25, brak. De man werd voor onderzoek door de politie aange- houden en daarbij bleek dat hij nog hech tenis te goed had. Hij is tot het ondergaan daarvan naar 's-Hertogenbosch overge bracht I Ter beschikking van de politie te Rotter dam is gesteld een jongen met een rijwiel, dat in beslag was genomen en dat hij voor eenige dagen daar zou hebben ontvreemd. Springvloed 18 November voormiddag. Yolkabadhaf*. In de week van 8—14 Nov. '14 war» den genomen 375 baden. lit« Klusa 2d* EIum Kuipbaden 21 Kuipbaden 64 Regen 21 Regen a 248 5 ets. kinder 21 Bovendien werden door Belgische vluch telingen 88 baden genomen, nl. 35 kuip en 51 regenbaden 2de klasse. AGENDA. filkec Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag Schied. Bioscoop. 8 cl Voor stolling. Heden en volgende avonden. Casino; 8 u. Specialiteiten voorstelling. 17 Nov. Stadhuis 8 uur. Comité tot ont wikkeling en ontspanning van werk- loozen. Vergadering. 17 en 20 Nov. Groote Schouwburg, 8 uur. Rott. Toon. Gez. Opstanding. I 17, 18 en 19 Nov. Tivoli Schouwburg, 8 u. Het Hall, Toon. De Kroegzangeres. 18 Nov. Groote Schouwburg, 8 uur. Fan ny's eerste tooneelstuk. 19 Nov. Groote zaal. Soc. Harmonie, Rot- 1 terdaïn 8 uur. Eruditio musica. Ie Avondconcert. 19 Nov. Groote Schouwburg, 1% uur. N.V. Toon. Vereen. Heyermans. Robert, Bertram Comp. Uit: „Arzliche Erfahnmgen imt cof- freiem Kaffee" von Dr. JULIUS NEUBAUER, Arts des K. K. Rudolfs- spitals, ,Wien. Arzlicho Standeszeitung „J>ie Heilkunde", Wiort. OH" Dar Fliegende Hollander".j De Chr. Oratorium Vereeniging „Excel sior" te Rotterdam, directeur de heer B. Diamant, zal op haar eerste winterconcert op 11 December a. s., Richard Wagner's „Der Fliegende Hollander" in concertvorm ten gehoore brengen. Verboden uitvoer. Het O. M. bij de rechtbank te Assen heeft gisteren tegen A. K. te Barger Oosten-een, wegens het in oorlogsgevaar uitvoeren van tarwemeel uit Nederland naar Duitschland 1 week gevangenisstraf geëischt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. F. C. A Pantekoek, te Zaltbommel. Hoooer Onderwijs. Universiteit te Groningen. Bevorderd (met lof) tot doctor in de godgeleerdheid op proef schrift Kardinaal Newman (1801— "90). Eer ste deel: Zijn strijd om de ware Kerk (1801 '45), de heer H. Stoel, Ned. Herv. pred. geboren te Durum. Vrije Universiteit te Amsterdam. Docto- raai examen in de theologische faculteit de heer P. van der Hoven, uit Zuid-Afriak. Gedood door een ontploffende mijn. Negen slachtoffers. Gistermiddag is te Westkapelle bij het ontploffen van een mijn op den Westka- pelschen dijk, een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Bij het ontladen van den mijn aan den dijk worden gedood kapt. Ocklniysen, do luitenants ter zee 2de klasse N. Munk en C. J. J. Bruinsma, verder de polderop- zichter van Walcheren, Elsaeker, en voorts een majoor-conslabel, een korporaal- constabel en een matroos-constabel van de marine, benevens twee werklieden. De slachtoffers werden geheel in stukken ge reten. De beide werklieden hadden niets uit staande met het ontladen van den mijn. Do slachtoffers werden deels op land, deels in zee geworpen door de hevige ontploffing. Omtrent deze ramp kan het ,,Ubl." nog het volgende mededeelcn Gistermiddag halfdrie was men op den zeedijk bezig een aangespoelde mijn te ont laden, hetgeen door marinepersoneel ge schiedde, terwijl daarbij ook tegenwoordig was de Landweer-commandant van West kapelle, de kapitein Ockbuyscn, de opzich ter van den polder Walcheren, de heer Van Elsaeker, de Westkapellenaa? R. Roelseen een milicien, genaamd Smits. Terwijl men met de ontlading bezig was, sprong het projectiel plotseling met een ontzeltenden knal uit elkaar, waardoor deze zich in de nabijheid bevindende personen letten lijk in stukken werden gescheurd. De overblijfse len van de ongelukkige slachtoffers lagen op den dijk verspreid. i De knal was zóó hevig, dat in het dorp verschillende ruiten waren gesprongen, op den zeedijk uit de palenrij een groot stuk werd geslagen en de bazaltglooiing werd be schadigd. Van de lijken konden tot nu toe vijf herkend worden; de vier andere worden nog vermist. t Heden meldt men ons n.og: Alle verongelukten to Westkapelle waren gehuwd. 1 De oorzaak is niet aan te wijzen, daar allen, die bij het ongeluk tegenwoordig waren, gedood zijn. De zee-officier Bruinsma, had reeds verscheidene aangespoelde mijnen, gedemonteerd. Er waren er reeds h on d erd onschadelijk gemaakt. Verschillende waren in den grond geschoten, of door dynamiet opgeblazen, welk laatste in do nabijheid van, gebouwen of kunstwerken n.iet altijd moge- lyk was. Omtrent de loopbaan van de militairen die gisterenmiddag het slachtoffer zijn ge worden van de ontploffing 'van een mijn aan den West-Kapelschen dijk, wordt het volgende vernomen: Kapitein W. C. Okhuijsen behoorde tot het Nederl.-Indische leger. Ilij werd gebo ren den 22en Mei 1879 te Soerabaja en werd in 1900 benoemd tot 2e luitenant, in 1903 bevorderd tot le luitenant en in 1912 tot kapitein. Als le luitenant was hij eenigen tijd ge detacheerd bij de opleidingsbrigade van den fopografischendienst te Salatiga, Daarna was hij luitenant-adjudant bij hot 5e batal jon. Kapitein Okhuijsen was gerechtigd tot het dragen van het Eereteeken voor Belang rijke Krijgsverrichtingen, met de gespen van Djambi 1901'04 en Midden-Sumatra 1907. In 1902 werd de toenmalige 2e luitenant Okhuijsen in Djambi licht gewond bij den aanval 'op de versterkingen bij Tandjong- Gaja. Ten Vorigen jare kwam kapitein Okhuip sen 'met verlof naar Nederland, waar hij met üe mobilisatie werd ingedeeld bij een der Landweerbataljons. De luitenant ter zee der 2e klasse C. b J. Bruinsma weid den Sen November 1886 te Samarang geboren. Na fie adelborst-klassen te hebben door- loopen Werd hij ia 1908 benoemd tot luite nant 'ter zee 2e klasse. Bjj de mobilisatie werd 'hij geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Zeemeeuw", belast met mijnenvisschen. De luitenant ter zee der 2e klasse, Munk, werd den 1 October 1889 te Gorin chem geboren. Na de klassen als adelborst te hebben doorloopen, werd hij 1 Sep tember 1911, benoemd tot luitenant Ier zee 2e klasse. Als zoodanig wes hij laatstelijk sedert 26 Augustus j.I. geplaatst aan boord yan Hr. Ms. pantserschip „Do Ruyter". Voorts kwamen van het Marinepersoneel bij de ramp omde torpedomaker-majoor E>- Nijssen, geboren in 1874 en sedert 1897 in Marine dienst; de korporaal-torpedomaker L. N.'vander

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2