67"" Jaargang Zaterdag 21 November 1914 No 14688 Tweede Blad Deze courant verschijnt d a g e ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per Invariant: Voor Schiedam en VlaardingenfJ. 1.25, franco per post 0. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Alaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het cere tv ol gen d nummer moeten des middags vóór een uQr aan liet Bureau hezorgd ziin. Bureau: Lange Haven No. 141 (lioek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels Q. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groole letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Arbeidsbeurs. In verhand met art. 11 der verordening op de Arbeidsbeurs, hetwelk bepaalt, dat de leden, van de Commissie van Toezicht op die Beurs door den Gemeenteraad wor den jienoemd op aanbeveling van patroons- en werkliedenorganisaties, wordt hiermede ter Jtennis gebracht van de organisaties, die van de bevoegdheid tot het doen van aan bevelingen gebruik willen maken, dat zij tot den lcii December a.s. in de gelegenheid zijn voor de wegens periodieke aftreding op 1 Februari J.915, .ontstaande vacatures, aan bevelingen aan ons in fce zenden voor de benoeming van: 2 leden patroons, (vacatures-J. 11. Schcucrman en T. M. A. ïan Dijk). 2 leden werklieden, (vacatures G. Breure en Th. C. Pluijm). Schiedam, 21 November 1914. Burgemeester en Weihouders van Schiedam, AL L. HONNEULAGE GHETE üt Seer e tan*, V. SICKENGA. üiiOEiïLAm Tan het Hof, H. M. do' Koningin-Moeder heeft gisteren met gevolg in dc kunslzaien van het schil derkundig genootschap Pulchri Studio in Den Haag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van aquarellen, Biografische kunstwerken en beeldhouwwerken van wer kende leden van genoemd genootschap. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft onmiddellijk na Zijn terugkeer van het Loo in Den Haag een bezoek gebracht hij den opperbevelhebber van land- en zeemacht, ten einde zijn deelneming te betui gen in het ongeluk te AVest-Kapelle. Rijbewijzen. De minister van waterstaat heeft den commissarissen der Koningin doen weten, dat de vraag of een nummer- en een rijbe wijs, 'hetwelk door een commissaris der Koningin is afgegeven, bij verhuizing naar een andere provincie van dengene, aan vrien de uitgifte is geschied, zijn waarde behoudt, met het oog op 3e woorden der wet, in verband met hare geschiedenis, ontkennend moet worden beantwoord, zoo dat dus do, eigenaar of houder en de be stuurder van een motorrijtuig in het be doelde geval van verhuizing naar een an dere provincie een nieuw bewijs moét aan dragen. -Nederland en de oorlog. Reizen n ar België. Men deelt ons mede, dat Nederlanders, die zich naar België wenschen fce bege- geven, daartoe behalve een door een -Duit- schen consulairen ambtenaar geviseerd bui tenlandse!) paspoort nog bovendien voorzien moeten zijn van een door dien ambtenaar af te geven verklaring nopens doel, plaats .van bestemming, tijdstip en duur der reis. Belgen moeten voor een reis naar hun mud eveneens deze verklaring bezitten, doch hehben in plaats van een paspoort een door eenen Duitsehen consulairen ambte naar afgegeven legitimatiebewijs noodig. Belgische toonkunste naars. Den Belgischen muzikanten, in 't bijzon der dien uit Antwerpen, wordt hiermede verzocht te vergaderen j>p Zondag 22 No vember, te 9.15 uur, in het lokaal Hotel Van Zeben, te 's-Gravenhage, Wagenstraat 54, of te 11 uur in het lokaal „Neerlandia", te Roosendaal (N.-B.j De mogelijkheid zal daar besproken wor den lot het vormen van een Belgisch or kest, onder do leiding van toondichter Ka- rel Candael. Bergen op Zoom. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld ei sieren is men eindelijk in het vluchte lingenkamp op Plein 13 .begonnen met het opslaan van houten kermestenten met vloe- Ie5j..en gelegenheid tot verwarming. Bij do jgroote belangstelling welke bui ten Bergen op Zoom voor de vluchtelingen, Mdanx gehuisvest, bestaat, verdient het aan beveling, fco melden, dat zendingen van kleederen enz. moeten gericht worden tot net Centraal Comité yoor de .vluchtelin gen te Bergen op Zoom, adresBurgemees ter, Raadhuis. D e k a a s p r ij s. „Het Volk" meldt nog, dat het dezer da gen te verwachten Koninklijk besluit, waar bij de mo vim urn-prijzen voor kaas worden vastgesteld, zoowel voor den groothandels- prijs als voor den winkelprijs, den laatslen aanmerkelijk lager zal stellen dun hij thans is. De kaashandelaren zijn aangeschreven, dat zij zullen moeten trachten het verschil op den uitvoerprijs te verhalen. Thee. Do Londensche correspondent van dc ,,N. R_ Ct." seint, dat de Rritsche regeering een verbod heeft uitgevaardigd van uitvoer van thee naar alle havens op het vasteland van Europa, mei uitzondering van die in de met Engeland in den oorlog verbonden staten, Spanje en Portugal. Verscheidene ladingen thee zijn in dc Theems aangehouden. Distributie van rogge. De commissie tot distriiutie van rogge in Gelderland heeft aan de burgemeesters der gemeenten in overweging gegeven, ten einde het verbruik van rogge zooveel moge lijk aan controle te onderwerpen, een voor- schrift uil te vaardigen, waarbij bepaald wordt, dat de molenaars voor de hakkers niet meer rogge mogen malen dan J;l* ILL. per hoofd \an hun clientele, welke hoeveel heid eventueel te verminderen is ten aan zien van die personen, die van meer dan een bakker hun ïoggebrood betrekken. Alade in Holland. In het Engelsche Lagerhuis is aan de re geering de vraag gesteid, of zij wist dal een bepaalde soort goederen, waai op nu ,,madc in Holland" stond, dezelfde was als die vóór den oorlog werd aangeduid met „ma de in Germany" eh inderdaad van Duit sehen oorsprong. Alinister Ilununian anhvooiude, dat aan zijn departement was medegedeeld, dat een bepaalde soort goederen, „made 'in Hol land" vermeldende, in Duitschland was ge maakte Wanneer voldoende gegevens ver strekt worden voor dergelijke overtreding van de .Merchandise Marks Act, zou dc re geering een vervolging doen instellen. fit de Pers. (Dr.) B.(os) schrijft in de „Vrijzinnig de mocraat" over het leeningsotwerp en con- cludeert: Van aflossing kan dan in de eerste twee jaren geen sprake zijn. De renle kan desnoods, evenals de andere geraamde te korten van deze jaren, vooreooyer tengevol ge van den oorlog ontstaan, in de leening worden opgenomen. Wil de regeering daar voor in deze 2 jaren per se dekking hebben, dan valt over de wijze waarop, desnoods te spreken. Wii de regeering evenwel thans haar wetsontwerp onveranderd doorzetten, dan beteekent dat, dat zij op een tijdstip le midden van de mobilisatie een reusachtig groote leening wil aangaan voor 'n langen tijd, waarvan de noodzakelijkheid op dit oogenblik en tot die bedragen door vele financiers wordt ontkend en ons daarbij gedurende 15 jaren feitelijk vastbindt aan een reeks belastingen, waarvan onderschei dene ten eenenmale onaannemelijk zijn voor oen groot deel van het volk. Naar mijne meening mag geene regeering dat thans doen. 'Ook de voorstanders van een heffing in eens naar den grondslag van de vermogens en inkomsten hebben aan deze heffing niet anders gedacht dan als definitieve afrekening, nadat in de eerste paar jaar met tijdelijke leeningen bij dc Nedcrlandsche Bank of particulieren de kasbehoeften waren bevredigd. Niemand van hen, heeft willen dwingen om midden in de tegenwoordige moeilijkheden deze be slissing te nemen, wel daarvoor thans pro paganda willen maken. De regeering even wel legt ons eene beslissing voor in dezen moeilijken tijd. In dezen tijd, nu dc critiek in 't algemeen zoodanig aarzelt zich uit te spreken, dal degene, die open voor zijn mee- ning uitkomt, door menigeen als woelziek en de regeering hinderend in haar taak wordt beschouwd. 1 Terughoudendheid van de critiek in het parlement eischt evenwel zelfbeperking van de regeering in de uitoefening harer thans buitengewone machte Zij heeft thans genoeg kunnen zien, dat godsvrede beteekent: vrede met degenen, die het verst van haar afstaan, des le inni ger vrede, naarmate die afstand het grootst is; beteekent strijd, opgeschorte en dadelijke strijd met hare vrienden, het scherpst met hen, die het dichtste hij haar staan. Met alle kracht moet 'n beroep op haar worden gedaan om harerzijds mede te wer ken tot het betreden van een weg, die do beslissing over zoo groote zaak verdaagt tot rustiger tijd. 1 Hit de R.-K. „Tijd": Wij kunnen niet juist vinden, dat de regeering uit leening $ndt de bedragen, waarmede, naar haar schatting, de belas tingen in dit en in de drie volgende jaren zullen blijven beneden hetgeen zij zonder een oorlog vermoedelijk zouden hebben op gebracht. De Regeering stelt dat op totaal f 73,000,000 en wil ook deze 73 millioen leenen. Maar de Regeering wil nu in 1914 leenen, hetgeen zij vermoedt in de volgende jaren op haar gewone onkosten te kort te zullen komen. De Regeering leent dus hier niet ter voorziening in de meerdere kosten ten gevolge van den oorlog, maar ter voor ziening in het tekort aan middelen, dat tie oorlog na zich sleept en zij' doel dat reeds bij anticipatie. Indien er iets is, waarvoor onder geen omstandigheden geld mag worden geleend, dan is het wellicht stellig in oen tekort aan inkomsten. In een dergelijk tekort, ook al is het tijdelijk, moet door belasting wor den voorzien. Waar wij dus in het alge meen, gegeven de omstandigheden, on smet het denkbeeld der leening kunnen vereeni gen, meencn wij, dal het wenschelijk, ja, noodzakelijk is, het bedrag ervan terug te brengen tot f275 millioen minus 78 mil lioen is 197 millioen of rond twee honderd millioen. De andere 78 millioen móeten worden gevonden uit een belasting, die, over de 4 jaien verdeeld, waeyf.'i zij noo dig zullen zijn, jaarlijks 191/2 millioen zal moeien opleveren. Het (r.-k.) „Centrum" schrijft: Wat men in enkele bladen kan lezen over de voorgenomen oorlogsbelasling, lijkt wei nig geschikt om een objectieve denkwijze over het desbetreffend onderwerp te be vorderen. Reeds stelde men niets minder dan een algemeene ministerieele crisis in 't voor uitzicht, voor 't geval het ontwerp geen meerderheid mocht halen. Zulke crisis-schrikbeelden zullen in som mige kringen wellicht min of meer intiini- deerend werken, maar dit lijkt ons toch oen' weinig aanbevelenswaardige meihode, om een wetsontwerp te belichten. Dat ontwerp is thans in de éérste plaats aan de orde en niet de vraag, wat hij ver werping er van, of wijziging, zou kunnen geschieden. Wanneer een afgevaardigde overtuigd is, dat dc leening niet, of althans niet in den voorgedragen vorm dient te worden aan vaard, dan zal hij zich niet vóór alles afvragen, wat de heer Treub en diens ambt- genooten bij een mogelijke verwerping wel zouden kunnen doen. Waar blijft anders hel recht on de vrijheid van het Parlement? Is het Kabinet aansprakelijk voor zijn houding, de Kamer is het niet minder voor de hare en zij heeft dus het wetsvoorstel allereerst te beoordeelen naar zijn inhoud en niet naar omstandigheden die daar hui ten vallen. Niemand zal thans een feilen partijstrijd verlangen, maar men kan het parlemen tair compromis ook le ver drijven. Daarvoor is de zaak te ingrijpend. En men bedenke tevens, dat ook buiten de dekking der oorlogskosten om ons straks een belastingvcrhooging dreigt, die niet ge ring zal zijn en de belasting betalende bur gerij, van hoog tol lang, op een zware proef zal stellen. Uit de (a.-r.) „Standaard": Uit do stukken, inzake de leening blijkt nu, dat het Kabinet;, al stolt het do leuning) op l4ö jaar, toch een zijdeur openhield, om, bleek na herstel van den vrede, dat vroegere wegruiming van den leening gewcnscht en mogelijk was, hiertoe, binnen don. bepaalden termijn, over te kunnen, gaan. Van meet af, toen er van een, leening of heffing sprake was, verklaarden we ons voor de leening, niet omdat heffing ons niet aantrok, maar omdat ze ons tijdens den oorlog piet wol practicabel bleek. Poch aanstonds voegde we er bij, dat keerde de vrede terug, het dan ook zaak zou zijn, zoo spoedig mogelijk dezen aanwas van onze publieke schuld te doen gelden, t Feitelijk komt men nu hiertoe, ook al laat men de 15 jaar in petto. Nu had men die 15 jaar toch kunnen in korten, zoodra er geld was. Wie hel volle bedrag terug betaalt, vindt geen gesloten hand. En stel al, oen enkele -had liever do obligatiën behouden, dan ware renteverla ging lvct gewone middel om deze .vast houdendheid te breken. Toch geven we er voorkeur aan, gelijkj het nu loopt. v Keert de vrede terug, en opent zich daarmede een nieuwe toekomst, dan zal '(geraden zijn, zoo spoedig1 n to gel ijk te doen, wat tijdens den oorlog o. i. niet kon noch mpcM. Rechtzaken. Vernietigd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vernietigd de beschikking van de liaagsche Rechtbank, waarbij mr. Jf. P, Afarchant ter zake van beleediging van den zaak waarnemer Schaap in zijn pleidooi naar de openbare terechtzitting was verwezen. Het hof weigerde rechtsingang en stelde mr. Afarchant buiten vervolging. tJeinangd Nieuws- Inbrekers Toen de v'eesch houwer W. S. gisteren avond 9 uur zijn winkel (die reeds gestoten was) in de St. Laurensstraat te Rotterdam passeerde, vond hij de deur openstaan. Bin nengaande zag hij een inbreker achter de toonbank. Deze eisebte op zoo hoogen toon doorgelaten te warden, dat S„ bevreesd voor erger, hem de straat liet opgaan. Toen vervolgde hij hem echter, roepende: „Houdt den dief", met het gevo'.g dat deze, zekere G. de V., in de Wesfce Wagenstraat door de poiitie werd gegrepen. Hij had nog geen gelegenheid gehad iets le stelen. Met valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot in de woning van de weduwe S. in de le Middellundstraat te Rotterdam. Binnen vonden do dieven in een Iade de sleutel van een brandkast, die in de binnenkamer stond. Zij maakten zich meester van f350 en een aantal gouden sieraden. Uit de loopgraven. Een brief van een officier uit de loop graven, door de „Kóln. Ztg." medege deeld, geeft de volgende schets van het leven*aan het front: „Gij moet u vooral niet voorstellen, dal wij daar in de loopgraven niets doen, dan van den morgen tot den avond wachten op de dingen, die komen zullen. Nu moet een Fransche aanval worden afgeweerd, rechts, links, recht vooruitdan moet groote afdee- lingen worden verkend; dan de vijand, om zijn nachtrust te storen, worden aangeval len, dan weder de kameraden in vooruit geschoven loopgraven worden afgelost kortom een arbeid zonder einde. En dat is heel goed, want werkloosheid zou ons ver slappen. Onlangs hebben wij onze verdedi gende stelling, na het ontruimen van een voor ons front gelegen boschje, wat vooruit gebracht. Thans liggen wij in dat boschje, en onze positie hier is wat aangenamer dan de vorige, daar wij ons overdag ook huilen de loopgraven kunnen bewegen, zonder door den vijand te worden gezien. Dan krijgt men ten minste niet zulke stijve knieën, en is het leven wat minder vervo lend. In de vroegere stelling kon bij dag niemand zich buiten de loopgraaf wagen, want dan kwamen dadelijk Fransche gra naten, en daar zijn wij niets op gesteld. „Artillerievuur is over het geheel ver schrikkelijk. Er behoort ijzeren wil en zelf bedwang toe, om liet tc verdragen. Reeds het gesuis, dat de projectiel bij den tocht door de lucht en bij het springen veroor zaakt, maakt iemand dol. Het ergste is ech ter, dat wij, arme infanteristen, tegenover de artillerie volkomen weerloos zijn. Want dis blijft buiten gczichts- en schootsafstand. Daartegen is het infanterie-gevecht kinder spel hierin heeft men den vijand tegenover zich en kan men terugschieten. „Wat de verzorging ir. de loopgraven aangaat, wij krijgen gewoonlijk eenmaal daags warm eten, tegen den avond, als door dc duisternis, het rondbrengen van het eten minder gevaarlijk is. Wij wennen er wel aan, dat wij soms wekenlang geen gelegenheid hehben ons te vvasschen; wij vegen het vuil maar wat weg en tegen on gedierte verschaft de geneeskundige dienst ons insectenpoeder. „Ondanks alle ontberingen, hoort men slechts zelden morren of klagen. Liever zouden wij den vijand in den open slag tegemoet trekkenmaar ieder van ons ge voelt, dat ook dit afmattende afwachten, in een toestand vol nood en ontbering, noodig is voor het 1 K-halen der overwinning, en ook dit eischt mannelijke kracht, helden moed, zielestorkte." Hoe twee Fiansche vliegers gevangen ge nomen werden. Aan een veldpostbrief ontleent het „Berl. Tageblatl" het volgende: Wij hebben een goede vangst gedaan. Onze compagnie lag in het open veld. Voor- loopig bleek het echter niet noodig, dat wij moesten vechten en daarom bivakkeerden wij, hoewel het bitter koud was en hier en daar reeds een ijslaagje de slooten bedekte, aan den rand van een bosch. Ik rookte mijn pijpje. Plotseling klonk uit de verte het be kende brommen en snorren van een moter. Aan den eigenaardigen, vierkanten vorm van de vleugels, alsook aan den ineenge drongen bouw der machine zagen wij, dat zij in geen geval een onzer „vogels" was. Wij liepen snel naar het bosch, om het den Franschen onmogelijk te maken, ons te zien en te verkennen. Terwijl wij nu naar de vliegmachine keken, zagen wij plotse ling, dat de eendekker een scherpe wending maakte. Op hetzelfde oogenblik hield de motor op te brommen en in een mooie vol plané daalde de vlieger. Wij hielden ons verborgen in het struikgewas, om den Franschman zoo mogelijk gevangen te ne men, als hij op de vlakke weide vóór het bosch zou landen. - Eenige seconden Sater kwam de vlieg machine inderdaad op den grond, op 50 AI. afstand van ons. Twee vliegers, dik ingepakt, klommen er uit en wilden, na eenige minuten op hun kaarten gekeken te hebben, naar het dorp toopen, dat niet ver af lag. Op hetzelfde oogenblik stormden wij uit het bosch le voorschijn. Het tweetal was zoo verrast, dat zij geen poging deden, om te vluchten, doch zich gevangen lieten nemen. liet bleek, dat de beide Franscben, die overigens in hun machine zes goedgevulde bommen meegebracht hadden, onderweg in den mist waren geraakt. Ten slotte wisten zij niet meer waar zij waren. Daarom maakten zij op de weide een tusscfaen- landing. De kaarten en aanteekeningen waren blijkbaar belangrijk, want onze kapitein zond deze, met een bericht, dadelijk weg. Wij bewaakten het vliegtoestel, dat wij zonder vechten veroverd hadden, en nog denzelfden dag werd het door automobielen van onze vlieger-afdeeling afgehaald." Oorlogsvaria De leden van het Weener Hofburg Thea ter hebben uit eigen middelen een hospitaal ingericht. Zij hehben nl. het oude tehuis der Weener tooneelspelers „Kaiserin Elisa beth" veranderd in een hospitaal. De Wiener „Geographisch© Gesellschaft" heeft besloten Sven Hedin dank te betuigen voor zijp eerlijke schildering van den. toe stand en hom uitgenoodigd van. den winter voor de vereeruging voordrachten te hou den over den politieken toestand in Perzië en Afghanistan. In hel stadhuis to Berlijn werden door den len burgemeester Wennuth, de voorzit ters van de nieuwe tien Berlijn,sche huur- hemiddelingshureau's en hun plaatsvervan gers in hun ambt bevestigd. Dezo bureau's zullen hun werkzaamheid 21 November be ginnen en hehben tot taak bij alle geschillen Lusschen huurders en verhuurders bemid delend op te treden. De voorzitters zijn allen juristen. De „Tribun,n" publiceert een onderhoud met Grabiel Aïonrey, conservator van hel kasteel Compiégnc, dat volgens Parijsche telegrammen hcrliaaldelijk werd geplunderd en in brand gestoken.. Aïonrey sprak al deze beweringen tegen. Naar van Duitsche zijde wordt gemeld, heeft de Russische gezant te Herlijn hij zijn vertrek uit - hoofdstad, schulden achter gelaten en is nij thans voor het kantonge recht 1» Berlijn gedagvaard togen 30 Decem ber 1914. Volgens berichten uit Itogusa lijden de Fransche marine-artilleristen, die de batte rijen o]i den LovUjenberg1 bedienen, hevig van de hevige koude. Het goheele gebergte in Montenegro en, de Herzegowina is dikj met sneeuw bedekt. Do Fransche vloot zou zich sedert meer dan twee weken niet meer in de wateren van de Adrialische Zee hehben doen zien. Sinds liet begin der vijandelijkheden.heeft het Engelsche parlement twintig leden, zoo wel (afgevaardigden als senatoren, verloren. Bovendien moet binnenkort een deel der senatoren aftreden. Verkiezingen kunnen, thans, nu bijna de helft van. het kiezers korps onder do wapens is, niet plaats heb- lien. Zoodat bij de wet bepaald moet worden, dat de aan vul lings verkiezingen uitgesteld worden tot na de vijandelijkheden en dat de zittijd der voor aftreding aan de beurt zijnde senatoren zoo lang verlengd wordt. Is niet vóór 18 December een noodwet aangenomen tot regeling dier verlenging, dan wordt het Hoogerhuis. terug gebracht tot twee derde van zijn sterkte, Do Engelsche verlieslijsten van 14 en 15 No vemher bevatten de namen van 11 of ficieren gedood, 32 gewond, 8 vermist, Hfc-T LELNINGSON'TWVÜP.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5