De oorlog. No 14689 K.oning zi]n5 67"" Jaargang Maandag 23 November 1914 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal; Voor S chi e d a m en VI aar dingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een Unr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Dec a.s. op de ..Schiedamsche Courant" abon n'ecrcu, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter apenbare kennis, dat bij hen is inrokoinen een verzoek van JOU ANNA SMITSELAAR, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein ter plaatse van verkoop in het beneden lok'aal van het pand Lange Haven 118. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking togen het vcrieenen van de vergunning schriftelijk bij hun Colleg bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 23 Nov. 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'AL L. HONNEKLAGE UI'.Kli De Secretaris, V. SICKENGA. Stads-Ziekcniiiiis. AANBESTEDING. De Commissie van Administrate van hot Stads-Ziekenhuis, te Schiedam, zal op Vrij dag 27 November a.s. aanbesteden de le vering van; 35 HECTOLITER AARDAPPELEN, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aan besteding vóór 's morgens 9 unr aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding lig gen inmiddels aldaar ter lezing op iedere» werkdag, des morgen van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd: AI. L. IIONNERLAGE GRETE, i Voorzitter. 1 Air. M. AI. VAN VELZEN, Secretaris. mjiTjmAm Schiedam, 23 November 1914. Detoestand. Do winter maakt den lmïdigon stelling oorlog niet langer mogelijk, zoo meldt de „Tel."correspondent te Sluis. Wegens den vorst kan men geen nieuwe loopgraven raa- door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 38) Inderdaad was sedert den aanslag in de voorstad de verborgen bedreiging openlijker geworden. De gemoederen waren er mee vervuld, de ministerraad had den wensch "geuit, dat de koning zijn escorte zou ver dubbelen, en opnieuw was het plan van een gepantserde auto opgekomen. Alaar Wolfram Jachte om zooveel voorzorgen en angsten. Hij was gewoon te beweren, dat "het 'oogenblik, waarop de waakzaamheid .-hij toeval inslaapt, juist het moment is, -dat het hardnekkige noodlot uitkiest, en -«at oogenblik moest onvermijdelijk komen, .tnoest onvermijdelijk komen. En hij liet alles maar gaan, en was in volle oprecht heid niet onrustig. Zijn eenige zorg was de onrust, waarin de beide vrouwen leefden, die hem zoo dierbaar- waren; de koningin de aartshertogin. ...O! als mijn vrouw en mijn dochter maar ;Wet, zoo angstig waren, dan verzeker ik u, ■uat ikI" Eu .hij lachte met een gezonden vredigen lach, vol levenskracht, die den dood trot- sperde. Maar een zwaard was Clara door de ziel gegaan. Er was te veel over gesproken, dan. dat zij niet reeds een beeld van een aanslag met al de bloedige kleuren van een .slachting voor oogen zag. Dp het laboratorium had eens een jongen, die onder- haar toezicht werkte, door een cnvoorzihtigheid zijn arm uit elkaar laten ^Pidngen, toen hij met een ontplofbare bezig was. En zij zag nog het afschuwc- ,,i'5ke schouwspel van die verminkte leden. ken. De troepen snakken naar een storm aanval, een echten veldslag. Verschillende gebeurtenissen wijzen inderdaad op veran dering. ooral leg ik de nnadiuk op de be- langrijke troepenbewegingen in Vlaanderen. Duizenden mannen trokken uit de richting Thielt naar hel front Yperen-Dixmuidcn. Er is ook cavalerie en geschut bij. Groote stoeten automobielen snorden over de we gen naar 't strijdterrein. Te Brugge werden voor .gisteren 10.000 Kg. vleeseh geëischt, ook ten dienste van nieuwe troepen. Achter de strijdhjn is een verdedigings linie gemaakt. Zoo staat het geschut opge steld op den groeten weg Brugge-Kortrijk hij 't gehucht JJesnep, 10 K.M, ten Noor- den van Rousselacre, ruim 5 K.AL ten Zuiden van Thielt. Ook is een keurbende pioniers aangekomen om maatregelen te ncmeri in 't overstroomde gebied, dat zich nu ook langs 'tYpersche kanaal uitstrekt tot hij Rixschoote en Noord-Oostwaarls van Dixrnuiden. Zoo heeft men ook in Vlaanderen den mdruk, dat er verandering zal komen in den eindelooze nslag. De vorst houdt aan. Een gure wind vaart over de vlakten en heuvelen, 't Reeft er1 meer gesneeuwd dan in het Noorden, 't Wordt ondragelijk in de loopgraven en op de wachtposten. De vliegloodsen, eerst voor Knesselacre bestemd, worden nu te Aleirelbeke bij Gent gebouwd. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Op het westelijk oorlogsterrein is de toe stand onveranderd. Het Franse he communiqué van Zater- dagavond elf uur meldde: Er is lieden niets belangrijks gebeurd, be halve in Woèvre, waar vijf aanvallen der Duilschers, in een tijdsverloop van twee uur ondernomen, door de Fransche artille rie zijn afgeslagen. Het officiëele communiqué van gister middag zegt, dat het vandaag op het ge- hcele front rustig is geweest. Bommen in Amiens. Aan de „Times" wordt bericht, dat do vijand Woensdag j.L uit aëroplanes een groot aantal bommen in Amiens heeft ge worpen. Ilel eerste dos! was de gasfabriek. Daar viel een bom op oen muur en sprong daar uiteen. Op dertig verschillende plaat sen werd de gashouder, door kogels door boord, het uitstroomende gas vatte vuur, de brandweer slaagde er echter met levens gevaar in de vlammen te stuiten en de gaten te stoppen, zoodat een ontploffing van den gashouder verhoed werd. In een andere wijk werd een werkman gedood en een ander zwaar gewand. Een derde bom viel in een paardenstal en doodde jrijftien paarden. Van het Oostelijke front Nog geen beslis sing. De veldslag tusschen de Weichsel en de Warta duurde Zaterdag nog voort, zonder dat nog van een beslissende uitslag spra ke is. i Zij keek een oogenblik naar Wolfram, die daar stond in volle levenskracht, met al dc aantrekkingkracht van zijn rijpen leeftijd. De onderdrukkingen, waarvoor nu alle maatregelen genomen werden, zouden zoo- veel haat opwekkenEn ze sprak geen woord. Haar gelaat was doodsbleek, maar door do witte kleur van haar schort viel het niet zoo op. Hertog Bertie riep uit, blijkbaar met het verlangen haar te be hagen „Maar dat alles zegt ons nog niet of we juffrouw Kersberg moeten arresleeren.' „Denkt u, Hoogheid, dat ik gevaarlijk ben voor de bestaande orde?" „Wanneer een persoon van uwe waarde een meening uitspreekt, is zij altijd gevaar- lijk voor haar tegenstanders, juffrouw Hers- berg." „Ik ben unioniste, zei ze weer glim lachend. „Natuurlijk", zei de hertog, wiens mond alle ironie en ongeloovigheid uitdrukte, die hem eigen waren." „Ik ben een geesteskind van dr. Kosor." „Dat weten wij." „Ik ben verloofd met den volksleider, die in ballingschap is en bedreigd wordt met een gevangenneming." „Aangenomen." „Ik heb de staking gesteund met mijn geld." 1 Zij verklaarde het fier, uit een eigenaar; dige behoefte om openhartig en vertrouwe lijk te zijn. f „Wij twijfelden niet, of een vrouw, die zöo edelmoedig en gevoelig is als u, zou zoo gehandeld hebben." Zij streek langzaam met de hand over het voorhoofd. „En ik weet alles van de Uniede na- men, de bepalingen, de plannen Wij zullen ons dan ook wel wachten u daarnaar te vragen. Toen zei ze nog, terwijl haar mooio oocen zich met tranen vulden De Russische generale staf meldde gisteren daaromtrent officieel De strijd tusschen de Weichsel en de Warta wordt met de grootte verbittering voortgezet. Wij hebben enkele plaatedijke successen behaald. Do gevechten op liet front Czenstovhau Krakau hebben geen wijziging van. betee- kenis in den toestand gebracht. Wij hebben 2000 man gevangen genomen en machine geweren buitgemaakt. In Galieië hebben de Oostenrijkers onder den druk onzer aanvallen. Neu Sandez (aan de Dunajec) ontruimd. De meededeeling, gisteren door het Duit sche hoofdkwartier verstrekt, is heel kort Zij luidt: In Russisf'h-Polen is nog geen beslissing gevallen. Ten zuiden van Plozk, in de streek van Lodz en bij Czentstochau duurt de strijd voort. - Het Oostenrijksche leigeroommando meldde gisteren: De Duilschers en Oostenrijkers zetten in Russisch Po!en hun aanvallende bewe ging krachtig en met succes voort. Op zichzelf staande tegenaanvallen van den vijand zijn afgeslagen. Tot dusver hebben de Oostenrijkscli IIon- gaaische troepen meer dan 15.000 gevan genen gemaakt. i Ook ten westen van de Dunajec en in de Karpathen zijn belangrijke gevechten gaande. In do Karpathen en de Boekowina. Dc Weensche correspondent van de „Vots- sisehe Ztg." zegt uit goede brim te heb ben vernomen, dat de bezetting van de Kar pathen, waar de sneeuw reeds hoog ligt, sterker is dan ooit. De stemming der be volking in de Karpathen, die haar arbeid geregeld voortzet, 'is, dank zij de getroffen maatregelen, rustig en opgewekt. Uit Boedapest wordt aan de „Kolnische Zeitang" gemeld, dat de Russen de Boe kowina hebben ontruimd. De ellende in Polen. De „Times"-corres])ondcnt te Petrograd schrijft over de armoede en ellende in Polen: De omstandigheden der Poolsche bevol king zijn bijna even slecht als die van de Belgen, met dit onderscheid evenwol, dat België een welvarend en gelukkig land was en Polen voor het grootste gedeelte onge lukkig en arm. Toen de Duitschcrs voor het eer»t in Polen kwamen, waren zij verbaasd over de vuilheid en armoede van do ghet to's, de ellendige huizen, vol menschen, maar zonder welvaart. Eerst vna de neder laag van de Russen begon Polen ernstig te lijden. Duitschers verschenen geheel onver wacht in Poolsche steden^ duizenden inwo ners narden de vlucht. En op' dit oogenblik (de brief van den correspondent is van 21 October) dwalen er uitgehongerde Polen en Joden in groot aantal rond, van alles be roofd. Te Warschau alleen zijn 50.000 Pool- „Ilel huis, dat ik van mijn stiefvader geërfd heb, is nog vol brieven van hem, en van den man, dien ik liefheb en van onze vrienden." -rlog Bertie antwoordde: >ecn huiszoeking zal ze schenden." lm de koning dacht: 1 „Waarom legt zij deze biecht af... Waar om Dit doodgewone gesprek had Clara ge heel van haar stuk gebrachl, meer dan zij zeggen kon. En deze dertigjarige jonge vrouw, .met haar rustig gernoed, die de moeilijkste raadsels van hot physieke en het maatschappelijke leven had doorvorscht, die aan de wereld een nieuwe stof had ge geven, wier altijd werkend brein morgen misschien een geweldigen tak van industrie zou scheppen, was nu in een hopeloozo verwarring als een klein kind. Zij kon niets meer verbergen van wat in baar hart leefde; zij legde het bloot in hor- tonde zinnen, die al do angst uitdrukten, waaraan zij ten prooi was: „Gij spreekt zoo tegen mij uit vriendelijk, heid, gij wilt in mij een vriendin zien. O ik wou dat hot .mogelijk was. Alles bier trekt mij aan; de adel van geest van ver schillende personen; de achting, die men mij betoont, de bekoorlijkheid van mijn leerlinge; de sympathie van uwe majesteit, alles, alles. Ik wou, dat ik geen vijandin wasAfaar nooit zullen die strcelendc neigingen, die mij zoo heerlijk aandoen, kunnen opwegen tegen mijn overtuiging, nooit, nooit Haar gelaat was krampachtig vertrokken. De beide mannen bewonderden haar in stil te, zooals ze daar zat, mooi en tragisch met het dikke zwarte haar, dat over haar voorhoofd viel, even boven de welving der fijne wenkbrauwen. Zij zat op een laag stoeltje. Kolven, distilleertoeslellcn, en do proofbuisjes vormden een geheimzinnigen achtergrond voor haar gestalte. Nergens kon haar grootheid van geleerde en haar zwak- sche, zoo niet Joodsche vluchtelingen op genomen, naast het schrikwekkende aantal gekwetste soldaten. Oostenrijk en SerYië. Een officieel telegram uit Weenen meldt, dat een sterke Oostenrijksch-Hongaarscho troepenmacht de Kolubara reeds is over getrokken. De -vijand biedt echter nog weer stand in verscheidene goedgekozen ver sterkte stellingen. Groote patrouilles hebben de laatste twee dagen weder 2440 gevangenen gemaakt. Het aantal Servische krijgsgevangenen in de gevechten sedert 6 November is hiermee tot "13.000 geklommen. Volgens een Duitsch blad zijn weder 14 Russische transportschepen de Donau opge varen, om den Serviërs van munitie en andere voorraden te jvoorzien. Turkije. IndenKaukasus. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit KonstantmopeiDe voornaamste gevechten met sterke tioepenafdeelingen van het Rus sische leger spelen zich af op den Turk- sehen linkervleugel in het gebied tusschen de rivier Tsjoeroek, die eenige K.AL zuid westelijk van Batoem in de Zwarte Zee uit loopt, en de Turksch-Itussischc grens. De gevechten zijn tot nu toe zeer gunstig ge weest voor de Turksche troepen, die hier overal reeds ver over de grenzen voor waarts zijn gedrongen. In het gebied van Liman zijn dc Russen, die ernstige verliezen hebben geleden, reeds over de Tsjoeroek teruggeworpen en uiteen gedreven. Rij Artwin (op Russisch gebied de Turksche grens) hebben Turksche troe pen de Russische voorhoede door een ba- jonetaanva! overrompeld. De Russen heb ben daar veel dooden verloren en veel oorlogsmatei ïeel in handen van de Turk sche troepen gelalen. Hot Suez-kanaal bedreigd. Naar het Tuiksche hoofdkwartier mede deelt, zijn de Turksche troepen bij-het Suez- kanaal aangekomen. In een gevecht bij Kantara 'zijn de En- golschen verslagen en na zware verliezen te hebben geleden, gevlucht. In de Zwarte Zee. Het Turksche hoofdkwartier meldde gis teren De kruiser „Hamidié" heeft gisteren do Russische opslagplaatsen van petroleum en de stations voor draadlooze telegrafie te Tuapse (ten Zuidoosten van Nowo Ros- sisk) beschoten en vernield. Aan de Perzische Golf. Het Turksche hoofdkwartier meldt over het gevecht, waarin volgens de Engelscho berichten, de Engelsche troepen zij het ook met gevoelige verliezen overwin naars bleven, het volgende: Den 18en dezer is aan den Sjat-el-Arab een hevig gevecht geleverd tusschen En gelsche én Turksche troepen. De verliezen der Engelschcn waren aanzienlijk. Gevan- heid van vrouw heter uitkomen dan hier. Zij was verpletterd, buiten zich zelf. Alaar zij richtte zich op om het credo le zingen, dat haar van de lippen moest. „Ik geloof aan het rijk van het geluk der menschheid, ik geloof dat er gelijkheid zal lieerschcn onder dc menschen; ik geloof aan dc opheffing der ellende; "ik heb den staat van rechtvaardigheid en liefde gezien, den staat waarvan ieder onzer het lichtende beeld in zich draagt. De plannen zijn ervan opgemaakt, de berekening klaar, het ont werp is voltooid. Alleen de uitvoering wacht nog. Hoe zou ik, wanneer mijn oogen nog dit vizioen zien, zulk een schoono langgc- droomde toekomst kunnen verloochenen en terugkceren tot hen, die het verleden met zijn smarten, zijn ongelijkheid en zijn haat willen handhaven? Dat kan ik niet, ik kan het niet. Een gevoel van medelijden maakte zich van hen meester met deze beroemde, jonge vrouw, die nu ten prooi was aan een, pijn lijken crisis van twyfel, die maar al te zichtbaar was. Do Ier, die van deze twee mannen liet minst vatbaar was voor aan doening, zei rniet iets van modelijden, in zijn stem: „Niemand vraagt van u, dat u uw over tuigingen zal prijsgeven, juffrouw Ilers- berg, u is te oprecht dan dat men u geen tijd zou gunnen. Probeert u-alleen ons te begrijpen. Overigens u zal altijd con legem standstcr blijven, voor wie Wij den groot sten eerbied Itebben." Alaar Wolfram zei met een vreemden klank in zijn stem „pen toekomstigen staat gezien hebben en dien verloochenen,, dat kan men. Een droom gehad te hehben en te ontwaken, is dat onmogelijk?" „,'Dan is. het ontwaken vroeselijk," zei Clara. gen genomen Engelschcn hehben verklaard dat hun opperbevelhebber gewond is. Een kanonschot, door de kanonneerboot „Afar- rnaris" gelost, heeft een Engelsche kanon neerboot eetroffen en daarop een oniplof- fing verooizaakt. Bijzonderheden over de gevechten ontbre ken nog. Turkije en Engeland. De Turksche regeering heeft den Engel- scben spoorweg van Smyrna naar Aadin, van welke de concessie het vorige jaar zo mer was verlengd, verbeurd verklaard. Hierbij wordt opgemerkt, dat dit een ver geldingsmaatregel van de Turksche regee ring is voor de inbeslagneming der beide, voor Turkije in Engeland gebouwde dread noughts en voor de annexatie van Cyprus door Engeland, evenals voor het onrecht matig optreden van Engeland in Egypte. Uit Dnitschland Aanslag opZeppelinloodseln. Do groote drijvende ballonloodsen van do Zeppelinmaatschappij te Friedrichshafen, aan het Bodenmeer, zijn Zaterdagmiddag door twee EngeLche vliegers, die bommen wierpen, bedreigd. De beide vliegers waren reeds om twaalf uur te Constanz opgemerkt en de militaire overheid te Friedrichsliafen werd van daar direct gewaarschuwd. Het detachement, ,dat tot taak heeft de loods tegfen vliegtuigen, te beschermen, on Wing de vliegers dadelijk met granaat-kartetsen en machinegeweer- vuur. Een der vliegers daalde tot op 30 AI. en wierp bommen uit zonder schade aan te richten. De benzinehouder van, het vliegt tuig werd doorboord en de vlieger moest' op 100 nieter van de loods landen. In de woning van den, portier gebracht, zonk hij, bewusteloos neer, doch kwam spoedig bij,, hij had lichte wonden aan het hoofd. Do vlieger, een Britsch inarinejoffider werd opgenomen in de gevangenert- afdeoling van het hospitaal. Het toestel droeg liet opschrift „Auro" aan de voorzijde en het nummer 874 aan de staart; aan, do onderkant van de, vleugels waren, groote roode kringen bevestigd. De andere vlieger wierp een bom inde nabijheid van het spoorstation. Een, werk man van de Zoppelinfabrick word dooreen, splinter in 'thart getroffen en, bleef onmidj- dellijk dood. Een meisje werd de linkerarm afgerukt; een vrouw en een kind werden aan het hoofd gekwetst. Drie huizen zijn beschadigd. Ook de tweede vlieger naderde de Zeppelin-werf en wierp, bommen, welke goen uitwerking hadden. Hij' ontkwam aan het geschut- en geweervuur en verdween over het meer. Prins August Wilhelm gekwetst. Bij oen automohielongeluk in dienst is dezer' dagen Prins August Wilhem van Pruisen, de vierde zoon van, den keizer, gekwetst. Hij kreeg een gecoml- „Jlet ontwaken, dat is het leven." Bit bezoek, waarvan Clara eerst later do verborgen roden zou begrijpen, brak teni- slotlo voorgoed het ijs tusschen de unioniste en den vreemden prims. Ilij was' gekomen,, zei hij, uit nieuwsgierigheid om haareens aan het werk te zien, wanneer zij met vuur en licht bezig was en lichamen in elkaar zette en uit elkaar nam. In alles stelde hij belang, in scheikunde even, good als in da rost, verzekerde hij nog eens. Hij' zou wel alias willen weten. De exacte wetenschappen waren oen rund voor zijn geast na de poli tiek, die altijd een onzekere wetenschap bleef. Hij verklaarde, dat hij een kunste naarsgevoel had. Die zin betookenl in,don mond van degenen, die hom uitspreken, altijd een soort geringschatting van, de kunst. Clara dacht aan don i noemenden prins van Hanson, zoo fijngevoelig en geestig,, die spetend over de moeilijkste begrippen^ alle wijageerige systemen, alle meeningen,, alle kunsten, alle idealen kon, praten. Hij) was jong, had een dichterlijken, fijnen geest, en talent voor allerlei 1 iefhebbêrijen, hij was do held van een teederen, treur igep roman; maar hij was verpletterd onder do geheimzinnige meerderheid van dien, klei nen, nietigen man,die veel had van „een geschilderde, grijze figuur uit, oen iniiLatib- has-relief, en van wjen toch overal, waar hij verscheen, eene groote kracht uitging. Zij had al dikwijls die beide zoo uiteen- Kopende naturen met .elkaar vergeleken^ met eenbijgedachte die haar, hevig ver ontrust had. Zij schrikte op, toon de hertog', terwijl Jjij thermium bekeek, haar vroeg' „En wat .haalt u .uit, uw; leerlinge?J3eef8 Hare Hoogheid plezier in scheikunde?" (VVfirdt vervolgd)*

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1