De oorlog. 67"' Jaargang Dinsdag 24 November 1914 No 14690 K-oniitg zi]n5 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per k war laaiVoor Schiedam en Vlaardingen tl. 1.2 5, franco per post 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverfentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Ilaven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0,92: iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnemen t op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Dec. a.s. op de „Scliiedamsche Courant" abon- neercn, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet top artikel 12 der Drankwet; Brengen 'ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen lo. een verzoek van .TOIIANNES PIETER PL0,0S VAN AMSTEL, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, 'voor gebruik tor plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Nieuw straat 20; 2o. toen verzoek van CATHARINA MAR- GARETHA HAMERSLAG, echtgenoote van JOHANNES PJETER PLOOS VAN AM- STEL, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in liet klein vooir gebruik ter plaatse van verkootp in bet benedenlo kaal van het pand Lange Nieuwstmaf 20; 3o. een verzoek van MATTHEUS HEE- ZEN, tom vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein vootr gebruik ter plaatse Ivan verkoop in bet benedenlokaal van het pand Lange Haven 118; En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verteenen van de vergunning schriftelijk, bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris V. SICKENGA. BUITENLAND. Yan het Westelijke front De toes tand. Zondag hebben we zoo meldt do „Tel/'-correspoedent tuit Sluis den gan- schen Idag 't geschut gehooird, kanonrmdes aan de Yser alweer en 't scheen ons too of rt scheepsgeschut er ook zijn stem in mengde. Dok op 't front YperenDixnnri- door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling" van W. E. P. 39) Zij antwoordde, dat de aartshertogin een buitengewoon vlug begrip had, dat soms de langzaam Vorderende proeven al ver vooruit was. „Hare Hoogheid bezit de meest verschil lende goede eigenschappen,'" zei de hertog, „en die sterke geest, die haar in staat stelt tot inspannende studiën, doet in het minst geen schade aan haar zachte vrouwelijk heid. Er kan in Lithauen geen volmaakter jpng meisje bestaan, ik bedoel, wat aangaat oe eigenschappen van geest en hart.'" De man, die altijd spotte, had"deze woor den ernstig gezegd en zij schenen een inner- hjke aandoening te verraden. „Ik houd zielsveel van haar,'" zei Clara. Zonder er verder op door te gaan, rolde hertog Bertie een groen korreltje tho.rmium •tusschen zijii vingers, alsof hij er de ge heimzinnige warmte van wilde voelen. Clara draaide een gasteestel uit, waarbo ven liet water kookte en ziedde in een gla zen kolf. „Wanneer u nog eens over deze dingen ^enkij juffrouw Kersberg, komt u dan eon*; hij1 mij. Ja, dat moet u doen, komt u .eens 's morgens na de verslagen. Des Maandags zijn de marinebesluiten. dikwijls ®et zoo talrijk, en heb ik minder te toe- zenen, dan heb' ik soms een klein kwar tiertje vrij. Komt u 's Maandags eens, bij gelegenheid, dan zullen Wij 'interessante gc- -TÏ ken kunnen liebben. TJ hoeft niet voor- te audiëntie te vragen; ik zal kolonel Rodol- Pne waarschuwen. Alleen óón ding, spreek J^tuMieft niet met de Zofferns over...." bedankte. De Iersche prins verklaarde "pik ben heel blij het laboratorium van den Werd op dezen helderen kouden Zon dag gestreden. De indruk, dat de worste ling heviger worden zal wordt versterkt, nu Imen nog altijd de troepenbewegingen ziet. Versche troepen trokken in grooten getale naar Yfieren op. Men zag hierbij een tot (nu toe onbekende uniform in grijs fluweel. Vele regimenten, te Brugge gearri veerd, moesten naar den Yser. De overstrooming oostwaarts van Dix- muiden strekt zich uit tot Ca!kerke, 3 K.M. van 't stadje, waar do spoorlijnen Dixmai denVeurne en DixmuidonNieuwpoorL scheiden. |W<» meldden u de aankomst, van pontoniers torn maatregelen te nemen tegen den Vloed; ook inge-nieurs bevinden zich. ter plaatse. Zal enen nu een strijd te water aanschouwen? In elk geval zijn er in Vlaan deren canots-mitraillcurs, snelvarende boot jes (met machine-geweren, voor de Duit sehers aangekomen. Het Duitsche grooite hoofdkwartier deelde gistermorgen mode: De gevechten bij Nieuwpooirt en bij Yrpe- ren duren voort. Een klein Engelsch smaldeel, dat twee maal de kust naderde, is door ons geschut verdreven. Het vuur van do Engels che ,ma- rinekanonnen bleef zonder resultaat. In het Argonnerwoud winnen wij stap voor stap terrein. De eene loopgraaf na de andere, het eene steunpunt na het andere wordt den Franschen ontnomen. Dagelijks worden ook een aantal gevangenen gemaakt. Een op krachtige wijze tegen onze stol lingen ten oosten van de Moezel onderno men verkenning is door een tegenaanval verhinderd. Het Frans che officieele .communiqué van hedenmiddag drie uur luidt: Gisteren heeft de vijand een hevig ka nonvuur op Yperen, Soissons en Reims ge richt. Te Yperen zijn de klokketoren van de ka thedraal en de marktgebouwen vernield. Tal van huizen zijn in brand geraakt. In Argonne hebben wij hevige aanvallen afgeslagen. Zeel/rug ge Jbe schoten. Een correspondent van de „N. R. Cf." meldde gisteravond uit Oostbrugge: Vanmiddag werden do .bewoners va.n Zeeuwsch-Vlaanderen opgeschrikt door lie vig kanongebulder, dat alles op zijn grond vesten id eed trillen. Tc Cadzand kon men door den nevel ,de vuurstralen der kanon schoten zien van oorlogsschepen, welke bezig waren Zeebruggo .en de kust te be schieten. Vooir zoover ,ik door het nevelach tige weer kon zien, siond bezuiden de ha ven een groot gebouw Jn brand. Ifiot kust- geschut, dat nog .een poos liet geschut der schepen beantwoordde, verstomde .alras. Of het scheepsgeschut veer schade heeft aan gericht, was wegens het invallen van de duisternis niet te zien. juffrouw Ilersberg eens bezocht te hebben en thermium te hebben gezien. Het is zeer belangwekkend.'" ,,11 ij is niet oprecht", dacht Clara, ,,dat was niét het doel van zijn komst. Waarom zou hij gekoanen zijn?'" ALaar zij was te weinig vrouw om de be doeling van deze politiek te kunnen door gronden. Na het vertrek van de beide vorstelijke personen had zij geen lust meer om te wer ken, zij doofde het vuur, deed haar witte schort af en ging naar haar kamer. Een brief werd haar gebracht. Die was van Ko- sor en begon aldus: „Verbannen door de gratie van dien groothartigen schurk van een Wolfram..." II. Togen het eind van April kwam prins Géo, die na het voltooien van Wanda's borstbeeld naar flansen was gegaan, plot seling in Oldsburg terug. Clara hoorde het van haar kamenier, en dezè had het weer van een van de kamermeisjes van gravin Thaven. Buitendien zou zij liet toch al gauw begrepen hebben door rle behuil de oogen van haar leerlinge, bij wié de komst van den prins altijd aanleiding gaf tot een stortvloed van tranen. Dien morgen, kwam Wanda snikkende binnen en wierp zich in do armen van haar vriendin. „Het is uit," riep zij, „alles is uit." En toen Clara haar vroeg, wat er was gebeurd, vertelde zij snikkend, dat de prins ontboden was en dat hij belast was mot eon zending naar don, AÜantischen Oceaan. Do regcering stolde hem aan het hoofd van een commissie van zeeofficieren, die aan gewezen waren om de Lilliausche kolo niën in Oceanië te inspccteeren en een studiereis in Japan te maken. Ongetwij feld was het doel een handelsverdrag tot stand te brengen, misschien ook hespro- kingen te houden voor een geregelde scheep vaart tusschen Japan en de Lithausch© eilanden;, maar vooral was het er- om te Te LuiK. In het „Journal" worden eenige modedee- lingen gedaan omtrent .de verdedigingswer ken door de Duitsehers met het oog op oen evenlueelen terugtocht aangebracht. Wat het meest in de stad en haar om geving opvalt, is de wijze waarop de Duit sehers de verdedigingslinie ,van de Maas hebben versterkt. Op .den rechteroever van de rivier ziet ,men zandhoopen en sternen, beschermd door een Jaag cement. De huizen ofi de kruiswegen zijn tot de eerste verdie ping in kleine forten herscliapen. Op den linkeroever van de Maas is alles, wat tot bedekking zou kunnen dienen voor tirailleurs, uit den .weg geruimd. De steenen borstweringen langs de rivier zijn weg gebroken. Het materiaal, ,dal zich op de ladingsplaatsen cn in de havens bevond, is. zorgvuldig naar den .rechteroever overge bracht. In de straten en op -de boulevards, met name op de kruispunten, zijn scliuil- plaatsen ingericht en balcons in orde ge maakt, om mitrailleurs to kunnen bevatten. Maar dat zijn slechts onbeteekenende ver dedigingswerken vergeleken met die rondom de stad. De eerste verdedigingslinie, door de Duitsehers aangelegd met het oog op den mogelijken aanval op de stad door de bond- genooten, strekt zich uit van de hoogten van St. Walburge tot aan de .Maas, boven Sclessin. Breede terreinstrooken, bedekt met prikkeldraadversperringen en vóór wel ke de grond met zorg is omgewoeld, vor men een eerst© hindernis. De tweede be staat uit loopgraven. Sterke barricaden, ge maakt van karren, handwagens, meubelen, beschermd door keien en bedekt met zand. versperren de wogen, die door de soldaten bewaakt worden. Alle viaducten van de spoorlijnen zijn on dermijnd en overal is voor geschikte plaat sen gezorgd om mitrailleurs te zetten. Op de hoogten van St. Gilles, St. Nicolas en St. Maur zijn kanonnen in stelling gebracht. De stations worden dag en nacht bewaakt en hoewel het verkeer tussclwn Luik en Brussel hersteld js, maken do Duitsehers daar alleen gebruik van, want oin zich te verplaatsen moet men zich aan talloozo for maliteiten onderwerpen. Het is verboden om de stad te verlaten over andere /we gen dan die welke, langs de rivier looperi. Aan het Frans che fro-nt. De Fransche regeering heeft dezer dagen acht vertegenwoordigers van groote hl al en in neutrale landen uitgenoodigd tot een be zoek aan het front. Een Amerikaansch deelnemer heeft over zijn bevindingen aan zijn blad een telegram gezonden, dat ook in de „Daily Chronicle" is opgeno men. Daarin zegt hij O', a.„Wat ik gezien en gehoord heb heeft mij overtuigd, dat Frankrijk zonder vrees een langdurigen oorlog tegemoet ziet. Uil gesprekken met officieren en minderen heb ik den beslisten indruk opgedaan, dat de geallieerden pen uitstekende positie innemen. Wat mij ech- doen den laatsten band tusschen twee harten, ilie zoo van elkander vervuld wa ren, te breken. ,,'tls gedaan," herhaalde zij, „ik zal hem niet weerzien. „Integendeel, arme, lieve Hoogheid, u zal hem wel terugzien," zei C'lara, „die kruis tocht zal niet eeuwig duren." „Neen, dat zal hij ook niet en Géo zal terugkomen, maar dan zal ik niet meer hel recht hebben hem weer te zien." Clara begreep, dat een aartshertogin niet vrij is, wat haar eigen persoon betreft en dat dit superieure meisje, ondanks de oor spronkelijkheid van haar geest, haar sterke wilskracht en de hartstochtelijke tec.lerheid van haar hart, als oen prijs van den staat en zooals de belangen van hel rijk dat meebrachten, aangeboden zou worden aan den een of anderen prins, die haar on verschillig was. Zij was niet meer dan een gevangene. Zij werd ontrukt aan den man, dien zij liefhad en elders gegeven, maar aan wien „Ach Clara," zuchtte zij, en het was hartbrekend haar wanhoop te zien, „Géo verliezen zou nog niets zijn, als ik tenmin ste maar het recht had de herinnering aan hem te behouden'.' „Ik begrijp het," zei de unioniste veront waardigd, „men zal uw liefde verhandelen en de gave van uw persoon zal de band zijn van een politieke verbintenis. Alen zal u tegen uw wil uithuwelijken aan iemand, dien u veracht. Daar leidt nu een persoon lijke regeering toe." „Ik veracht dengeno, voor wien men mij bestemd heeft niet," zei Wanda, „maar ik zal nooit een ander dan Géo kunnen lief hebben „Wanneer de man, die men voor u uitge kozen heeft, eerlijk en rechtschapen is en wanneer hij u zal kunnen begrijpen, Hoog heid, zal hij zich niet tol dien handel tes ter l;et meest heeft getroffen is het feit, dat de regeering en de troepen er geheel en a! op voorbereid zijn den oorlog voort te zetten, tot het gawenschte resultaat is be reikt. De correspondenten waren in de gelegen heid dichter bij de slaglinie te komen dan tot dusverre aan wie dan ook was toege staan en allen waren vol bewondering over de uitstekende organisatie. Zij bezochten o. a. de groote dépots van levensmidde len, waar, naar het heet, proviand voor 3.000.000 man is opgeslagen. De kolossale gebouwen waren van onderen tot boven vol meel on wijn en buiten stonden nog wagens met proviand, waarvoor in da magazijnen ge©n plaats meer was." In een gesprek met de journalisten bad de Fransche opperbevelhebber Joffre ver klaard overtuigd te zijn, dat Frankrijk het langer zou kunnen volhouden dan Duitsch- land, wijl het Duitsche leger reeds uitgeput is en bovendien de .verliezen der Fran schen veel geringer zijn dan die der Duit sehers. Dit België. Te Dendermonde. Een berichtgever van do „Tijd" meldt, dat te Dendermonde ongeveer 2500 van do 10.000 bewoners zijn teruggekeerd. In het g'rootendeels gespaarde .St. Vincentiusgc- sticht wordt dagelijks voor duizend man gekookt. De in Dendermonde gelden schade wordt oppervlakkig op 80 millioen frank geschat. Ongeveer 2300 huizen werden vernield. In de naburige gemeenten, zijn de meeste inwoners terug1. Ook deze correspondent meldt, dat de hongersnood hier en daar l>egin.t te nijpen. Te Moe helen. Een correspondent van het „Vad." heeft een onderhoud gehad mot dr. Lamborelle, liberaal volks-vertegenwoordiger in België, die een zeer mistroostig beeld ophing van den toestand te Mee heten. Er is daar geen graan meer en geen zout. Lamborelle z.ou hierover in Brussel met 'tDuitsche bestuur gaan sproken. Als de uitslag van mijn reis niet gunstig is 1 .aside- dr. Lamboaxdle dan moeten moigC.i twintigduizend men sehen met leeg© handen en, leege magen naar huis gaan. Van de 30.000 inwoners die naar hun stad zijn teruggekomen., de bevolking bedroeg 00.000' zielen, zijner 20.000 geheel behoeftig. De ovcrbl ij vendon eten hun laatste centjes! op, on, zullen ook binnenkort door hel gemeentebestuur van voedingsmiddelen moeten voorzien worden. Daarbij is de gemeente in geldelijke ver legenheid. Er is letterlijk geen cent in, kas. In bet voorloop:** be-.tuur van Mochelen hoeft ook dr. Lanihorellc zitting genomen. nen, tenzij hij u liefheeft." „Ik weet niet, of hij mij liefheft, ik weet niet, of hij van iets anders houdt dan van regeeren. Hij heeft een sfinxenziel, die ik nooit heb kunnen peilen. Niemand kenl hem. Maar toch acht ik hom hoog, al voel ik niet de minste sympathie voor hem." „Wie is het?" vroeg Clara eindelijk. fieschroomd den naam uit te spreken, die haar herinnerde aan 1ioi gedwongen offer van haar persoon, zei Wanda zacht: „Hertog Bertie Den volgenden Maandag verkortte Clara haar werk en ging, nadaf het uur, dat bestemd was voor de verslagen, voorhij was, naar don koning. Zijn vertrouwde adjudant, kolonel Rodolphe, glimlachte, toen hij haar zag; zijn oogen, die hij zijn glad geschoren gelaat deden denkon aan ver welkte vergcet-mij-nietjes, gaven haar een wenk van verstandhouding, en hij opende de deur van het koninklijk kabinet. Wol fram, in klein generaalstenuc, stond met een sigaret in den mond en een doos lu cifers in de hand en wilde juist opsteken. Toen hij zijn bezoekster zag, wierp hij si garet en doosje op zijn bureau en kwam naar haar toe. „Dat is goed, dat u de afspiaak niet heeft vergeten, juffrouw Kersberg," zei hij. „Sire, er zijn afspraken, die te vor- ecrend zijn, dan dat men ze zou kunnen vergeten," antwoordde de unioniste. „0, o!" lachte de koning, „nu onder werpt u zich geheel aan het ceremonieel." En even hadden ze er plezier over. Niet tegenstaande do ongedwongenheid van deze ontvangst, had Clara toch altijd dat ge voel van beklemdheid, dat haar bij de eer ste audiëntie gehinderd had, loon Wolfram voor haar nog de onbekende monazcliwas. Haar stem was zelfs iet of wat onvast. Zij Yan het Oostelijke front Van Duitsche- z ij d e. Een hooggeplaatst gezaghebbend persoon heeft aan de „Berl. LakaJ-Anzeiger" het) volgende medegedeeld over de vooruitzich ten in het Oosten: Nadat von. Hindenburg den nieuwen opmarsch van. de Russen naar de grens van Oost-Pruisen heeft tot staan, gebracht en lnj" begonnen, is hun rechter vleugel „op te rollen", zoodat den Russi- sclien aanvoerder niets anders overbleef dan terug te trekken, heeft hij tezelfder tijd den Russen op den linkervleugel zulke zware nederlagen toegebracht, dat wellicht ook daar de terugtocht der Russische strijd krachten een kwestie van tijd is. Het groote Duitsche hoofdkwartier maakte gisteren bekend In Oost-Pruisen is de toestand onveran derd. f In Polen wordt de l>eslissing vertraagd ten gevolge van het optreden van nieuwe Russische strijdkrachten uit de richting van Warschau. f Jn de streek ten Oosten van, Czensfochau, en ten jS'.O. van Krakau is de aanval van de troepen van de bondgenooten voortgezet. Oostenrijk en Servië. Van Servische z ij d e. Uit Kragoejewats wordt d.d. 20 dezer aan de „Times" geseind, dat de Oostenrijkers den vorigen dag een hardnekkige poging hadden gedaan om door de Servische linies bij Lazarewals heen te breken. Zij werden na een verwoed gevecht, waaraan zoowel artillerie als infanterie deelnam, terugge worpen. Denzelfden dag trachtten de Oostenrijkers door een opmarsch van Waljewo naar Kos- jerits den Servischen linkervleugel om te trekken. Ook dit werd verijdeld door de warme ontvangst, den Oostenrijkers onder weg bereid door een Servische kolonne. Op het overige deel van het front is niets van belang gebeurd. Het ongunstige wede het sneeuwt voortdurend belemmert de krijgsverrichtingen ten zeerste. Turkije. Inden Kaukasus. Volgens te Lomden 'ontvangen telegram men uit Petrograd hebben de Russische strijdkrachten, welke naar Kenproi opruk ten, zich alsdiun voornaamste doel gesteld, zich te verzekeren wan de hoogten welke de valleien liehee/rsehcn, waardoor de voor naamste wegen "van 'Klein-Azië naar dan Ka uk as us loepen. De Turken hebben over Trebizonde te Er- zeioein een aanzienlijke 'strijdmacht gecon centreerd, terwijl zij nog van uit "Mesopor tamië troepen laten 'aanvoeren. In het ge heel hebben zij 'een troepenmacht van 300.000 man bijeen. Deze strijdmacht tracht voelde een onverklaarbare zenuwachtigheid. „Och, Sire," zei ze eindelijk, „ik ben toch niet gekomen om een paar conventioneele zinnetjes te zeggen; bovendien geloof ik zeker, dat u een afschuw daarvan heeft, dat u juist eenvoud en waarheid zoekt, en dat al die ouderwelsche vormen en ge bruiken, waaraan dc monarchie blijft vast houden, u een last zal zijnondanks alle geestelijk overwicht, dat ik in uw persoon lijkheid voel, wanneer u met mij wilt spre ken, Wil het woord „Majesteit" mij nauwe lijks over de lippen." Wolfram nam dit niet in het minst kwa lijk en had er blijkbaar schik in, deze rcvolutionnaire zich zoo vrijmoedig te hoo- ron uitdrukken. Ilij dacht er niet aan, zich er over te ergeren. Maar hij zei „Juffrouw llersberg, ik acht uw geest te hoog cn ik heb te veel vertrouwen in u, om niet geheel oprecht tegenover u te zijn. Ik zou liegen, wanneer ik voorgaf een dwaze vercering 1e hebben voor uiterlijke eerbiedsbetoon, die noodzakelijk zijn voor het koninklijk gezag. Ik zou onwaar zijn, wanneer ik mij een voorstander verklaarde van do strenge otikette. Ik hen eenmensch, en soms een diep-ongelukkig mensch vol gebrekenik wil mijzelf geen aureool van goddelijkheid geven. Maar al is de persoon lijkheid van weinig belang, het ambt is grootsch en verheven genoeg om zich alleen omstraald door glorie te vertoonen. Geloof maar gerust, dat ik niet verlang naar groot heid en dat ik niets liever zou doen dan het land regeeren vanuit een van die rus tige, bescheiden huizen, die veel Öldsburg- sche inlellcciuoelen bewonen, in hel oude stadsgedeelte van het St. Mariaklooster, Maar als een koning in den tegenwoor- digen tijd op die manier ging leven, zou het gauw gedaan zijn met het koningschap, weet dat wel." (Wordt vervolgd)% SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1