De oorlog. 67~FJaargang Woensdag 25 November 1914 No 14691 Koning zi]n5 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingenfl. 1.25, franco per post fl. 1-05. Prijs per week: Voor Schiedam en klaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiün voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (lioelc Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels 0.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zicli met ingang van 1 Doe. a.s. op de ..Scliiedamschc Courant" abuii- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Herplaatsing wegens misstelling. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat hij hen is ingekomen een verzoek van JOIIANNA SNTTSELAAR, om vergunning voor den Verkoop van sterken drank in het klom voor gebruik ter plaatse van „verkoop in Let benedenlokaal Van het pand Lange Haven 118; En herinueren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking togen bet verkenen van de vergunning schriftelijk bij hun Col lege bezwaren kunnen ivordon ingebracht Schiedam, 23 November 1914. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, AL L'. HONNERLAGE GBP. CE De Secretaris V. SICKENGA. Stads-Ziekenhuis. AANBESTEDING. al i i rin.-..- - De Commissie van Administritie van het Stads-Ziekenhuis, te Schiedam, zal op Vrij dag 27 November a.s. aanbesteden de le vering van: 35 HECTOLITER AARDAPPELEN, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aan besteding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding lig gen inmiddels aldaar ter lezing op lederen werkdag, des morgen van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd: M. L. IIONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. 'VAN VELZEN, I Secretaris. door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling' van W. E. P. r40) Hij voelde, dat hij aangehoord werd met die volgzame aandacht, die als het ware uitnoodigt om verder te spreken. Hij ver volgde in een volkomen zicli-geven: „Onder ons durf ik gerust deze waar heid verkondigen: hoe minder hot individu waard is, hoe moer zijn ambt met pracht en praal omgeven moet zijn. In de tijden, dat keizers zich met roem overdekten aan het hoofd van hun legers, zouden zij des noods hebben kunnen regeeren in een van bun boerderijen. Maar wij zijn nu bijna enkel bureaumenschen. Wij zouden in de oogen van onze onderdanen nauwelijks ge teld worden, wanneer wij om ons heen "niet de omgeving hadden van een prachtig paleis, de weelde van een hofhouding, den rijkdom van'kostuums, het vertoon van een schitterende lijfwacht en zelfs een bijzon dere taal, die maakt, dat, wie tegen ons spreekt, zich richt tot iets, dat grootcr is dan wij, dat ons omgeeft als met een schit terend gewaad cn dat men met een ver heven woord noemt: onze majesteit..." Clara was getroffen door deze verklaring. „Maar," zei ze, „is dat dan niet het volk om den tuin leiden, als men om het beter te regeeren, gebruik maakt van een Systeem, dat toch maar inbeelding is?" „Die inbeelding is maar schijn. Het ware wezen van de koninklijke macht is een geduchte kracht, die deze vereering vór- uicnt. Do eerbewijzen gaan aan den per- BÜITEN&ASB. Schiedam, 25 Nov. 1914. Van het Westelijke front _De toestand. Ook in Vlaanderen is dq vorst gedaan en liet is er weer een slijkpoel, te meer, daar het er tamelijk veel gesneeuwd heeft. Den verkleumden soldaten wordt blijkbaar oenige rust gegund en de kanonnen nemon het werk zoolang voor hen over. De of- ficieele mededeelmgcn over de gebeurtenis sen van deze week spreken toch alleen van meer of minder hevige kanonnades. Aan het kanonnen-concert neemt ditmaal ook weer de Engelsche vloot deel, blijk baar om ondernemingen van de Dulls diers langs de kust, of met de kust als uitgangs punt onmogelijk te maken. De beschieting omvat vrijwel de gehccle kust en kan blijk baar nog verder landwaarts in schade doen. De mededeeling, gistermorgen door het Duitse he groote hoofdkwartier gegeven, luidt: Gisteren zijn opnieuw Engelsche oor logsschepen bij" de kust van Vlaanderen. Yer- is'chenen*m hebben. Lombacrtzfjde en Zee- brugge beschoten. Onze troepen liebbon slechts onbeduidend nadeel geleden, van do Belgische inwoners zijn echter een aan tal gedood en gewond. Op het westelijk front zijn geen noemens- waa rdige vera ndoringen. IleL offieieelc F ran scire communiqué van gistermiddag 3 uur zegt: In het algemeen heeft de toestand op den 23sten dezer geen wijziging ondergaan. Op het grootste gedcelle van het front schiet dc artillerie van den vijand van tijd tot tijd, echter minder heng dan den vorigen dag. Hier en daar heeft ook de infanterie aan vallen gedaan, zij werd echter overal terug geslagen. Vooral in Argonne waren die aanvallen zeer heftig. Wij hebben daar ter rein gewonnen irr de buurt van Four-de- Paris. De beschieting der Belgische kust. Omtrent de beschieting van de Belgische kust deelt de correspondent van de „Tijd" uit Sluis nader mede: Reeds Maandagmorgen waren meer zuid waarts dc door de Duitschers versterkte Belgische kustplaatsen en vooral de Duit- sche artillerie in de duinen, herhaaldelijk het doel van een Engelsch-Fransclie vloot. soon van den koning voorbij, en klimmen op tot de monarchie zelf." Peinzend zei Clara: „Ik vuulik dacht, dat hot meer in overeenstemming was niet het beginsel van het koningschap, dat het eerbetoon bestemd was voor de waarde van den man. Ik be doel den laats ten tijd dringen zich zoo veel gedachten aan mij op, en met zooveel kracht, dat ik nu misschien meer een vaag gevoel dan een' meening uitdruk om kort te gaan, ik zag in de elifcetle en het ceremonieel een erkenning van de persoon lijke waarde van Uwe Majesteit." „Een ezel van een koning zou men de zelfde eer bewezen hebben," zei Wolfram. „Dat brengt me juist in opstand," besloot de unioniste. De koning glimlachte en liet zich drie woorden ontvallen „Mij ook, vroeger Meer zei hij niet. Een tijdlang hoorschte er stilzwijgen. Wat was toch dat verleden, dacht Clara, waarover een sluier lag, die niemand hier ooit oplichtte, die leemte in de herinneringen van mevrouw de Bénou- ville? Zij, dio altijd zoo wijdloopig was met haar verhalen, zuchtte alleen maar, wanneer zij aan dezen lijd van zijn leven toe kwam. De periode tusschon Wolframs twintigste en vijf en twintigste jaar bleef geheimzinnig. Waren politieke discussies met den ouden koning Wenceslaus alleen een reden voor zooveel terughouding en ge heimzinnigheid? En Clara Keek onderzoe kend dezen fijngevoelige!!,, vurigon man aan, wiens geest soms zoo eigenaardig met de hare overeenstemde. Zij stelde zich hem voor op zijn twintigste jaar Nu nog schenen zijn heldere, peinzende oogen die jeugd te bezitten „Een enkelen keer," hernam hij, „betrap ik er mij wel eens op, dat ik vergeet die vormen stipt in acht te nemen, maar ik Nauwelijks was de dag aan de lucht, of Engelsche vliegers verkenden de kuslstroo- ken, waar de Duitsche kanonnen buiten gewoon behendig zijn verborgen en deels in de hellingen der duinen met den mond naar den zeekant zijn ingegraven. 'Nadat zij waren teruggekeerd naar de linies der geallieerden, ondernamen dezen aanvallen op de Duitsche intanterie hij Nieuwpoort, in samenwerking met een Fransch-Engelsch smaldeel, dat voortdurend vurend de kust naderde en klaarblijkelijk partij trok van mededeelingen van den wal, welke per draadlooze telegrafie werden verstrekt. Do Duitschers onderhielden een onafgebroken kanonvuur op de aanrukkende troepen der geallieerden en het smaldeel, dat uit drie kleine kruisers en talrijke torpedobooten en torpedojagers bestond. Reeds vroeg in den voormiddag verscheen een tweede kleine vloot, die de streek tusschen Ostendo en Wenduyne onder vuur nam. Noch hier, noch hij Nieuwpoort slaagde een dor partijen er in, beslissende voordeden te behalen. Twee batterijen der Duitschers bij Westende wer den tot zwijgen gebracht, maar het daar opereerende Fransch-Engelsche smaldeel moest afdeinzen, wegens het niet zelden juiste en steeds verwoede mikken der Duit schers, waardoor een torpedojager ernstig werd beschadigd. Het tweede smaldeel richtte zich daarop naar Zeebruggc, mot het kennelijk doel al daar de haven voor onderzeeërs te vernie len, sedert kort door de Duitschers inge richt. Nog vóór de avond viel, werden hier de cokesloodsen en clectriciteitsworken in brand geschoten, benevens het Palace- hotel. Door het vreeselijke bombarde ment is ook de kerktoren te ïleyst ern stig beschadigd, en volgens geruehicn zou hetzelfde geschied zijn met de sluizen van Zeebrugge. De aanlegplaatsen aldaar heb ben schrikkelijk van het vuur geleden en talrijke havenwerken zijn vernield. Het Duitsche kustgeschut moest verstommen, toen onderzeeërs een uitvai waagden tegen het daar opereerende Engelsche smaldeel, 'dat met de Duitsche duikbooten nog een weinig schermutselde, maar zich langzaam terugtrok, begunstigd door den nevel en de duisternis. Eenige gedeelfen van Zee- brugge staan in brand. Dc bevolking vlucht naar alle richtingen. Burgerhuizen en vil la's zijn verwoest. Yaii liet Oostelijke front Nog geen beslissing. In Polen schijnt het Russische leger er weder in geslaagd te zijn de Duitschers terug te dringen. Merkwaardig genoeg is het front, waarop dit geschiedt, juist daar gelogen, waar Von Hindenburg tegenover heb een wakenden ccrberus in den per soon van den ouden Zoffcrn; hij roept mij weer tot de orde. Lacht u daarom? Hij heeft toch gelijk." „Maar de menschclijke waardigheid. „Juffrouw Kersberg," zei Wolfram, „ik smeek u, ter wille van de waarheid, ter wille in de eer van uw vrohwelijk verstand, dat zjO goed het evenwicht weet te bewaren, om die holle zinnen, waar do unionisten mee schermen, achterwege to laten. Die zijn heusch verderfelijk. Koningen maken indruk op dc volksverbeelding door do pracht van hun ktoedij, de galons van uniformen, door borduursels cn diamanten van hofdames, en al die pracht en praal, waarmee zij hij sommige gelegenheden verschijnen. Gij van uw kant overbluft hot volk door woorden praal, door schallende klanken, die loego gedachten ten grondslag hebben, door \>&- dricgtelijkc formules. Gij bedwelmt er uzelf mee. Dat is erger. Hoe kunt u, een vrouw der wetenschap, met uw helder, logisch verstand, meedoen aan dergelijke holle redo- noevingen?" Claxa antwoordde niet. Haar neergeslagen oogen dwaalden doelloos van het een, naar het ander: een Perzisch tapijt onder een. divan, een oud gebeeldhouwd stoeltje, een druppel rood lak, die als een druppel bloed op een berenvel gevallen was bij het bureau van den koning. Wolfram vervolgde: „Want wanneer u op het laboratorium bezig bent met een proef, gehoorzaamt u aan wetten, die de ondervinding langzamer hand heeft vastgesteld; u neemt een sub stantie en behandelt die met de reagenten die daarvoor in aanmlerking komen.; u werkt in de waarheid, in de zekerheid, die oen langdurige beoefening van uw wetenschap aan de scheikundigen gegeven, heeft. Daar is geen sprake van onvruchtbare theorieën,, die tot niets leiden en alleen in verbeelding hen staat. De lijn -StrykowSgersjScha- dek—Sdunska Woija, waarop de Duitschers volgens het Russische hoofdkwartier zijn teruggedrongen, ligt tusschen de Weichsel en de Warta. Zij strekt zich van Strykow naar het Z.W. uit, eenige kilometers ten Westen Van Lodz. Echter meldt de Russi sche generale staf levens, dat nieuwe Duit sche strijdkrachten zijn opgerukt van den kant van Wieloen, om den linkervleugel van het Russische leger, dat tusschen de Warta en de Weichsel staat, om te trekken. Ook in de richting van Krakau schijnen de Russen voordeden te behalen. Het is echter raadzaam op nadere be richten te wachten, alvorens uit het mage re feitenmateriaal gevolgtrekkingen te me- ken aangaande de beleekenis dezer krijgs verrichtingen. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen: Op het oostelijk oorlogsterrein is nog geen beslissing gevallen. In Oost-Pruisen handhaven onze troepen hun stellingen bij en ten noordoosten van de Masurische moren. In het noordelijk deel van Polen hebben de hevige gevechten, die daar gaande zijn, nog niet tot een beslissing geleid. Ook in het zuiden van Polen, in de streek van Czentochau, is de strijd nog onbeslist. Op den zuidelijken vleugel, ten noorden van Krakau, maakt onze aanval vorderin gen. De Oostenrijkscho groote generale staf deelde gisteren mede: De veldslag in Russisch Polen wordt bij strenge koude van beide zijden met kracht voortgezet. Onze troepen hebben verschei den steunpunten veroverd en hebben met name in de streek van Wolbrom nan beide kanten van het stadje Pilica terrein ge wonnen. Wij hebben weer tal van gevan genen gemaakt. Overigens is de toestand onveranderd. De Russische legate te 's-G raven ha ge heeft gisteren bericht ontvangen, dat na een achtdaagschcn hardnekkigen strijd tusschen do Weichsel en de Warta, de Duit sche strijdkrachten genoodzaakt zijn gewor den, een terugtrekkende beweging te be ginnen. Van he! s t r ij d t o t> n e e 1. Volgens een telegram aan dc te Kopen hagen verschijnende „Berlingske Tidende" hebben de gevechten in Polen in tegenstel ling tot die in België en Frankrijk, waar de vijanden elkander feitelijk belegeren, meer het karavter van een open veldslag. Hot is er nog steeds koud en de drassige bodem is reeds met een vrij dikke ijslaag bedekt, waardoor de aanleg van loopgraven en verschansingen natuurlijk ten zeerste be lommerd word!. In de Karp athen. Aan liet „Berk Tageblatt" wordt door bestaan. Maar wanneer gij de volksmassa zult hebben doen opzwellen met den, gist van groote woorden, hebt gij haar dan ver anderd? Wat wilt gij er van maken? Recldj- vaardigheid, Waardigheid. Gelijkheid, Vrij heid, dat zijn mooie abstracte begrippen, waarvan liet Kenmerk duidelijk', maar be scheiden gedrukt moet zijn op al de daden van degenen, die andere mensehen leiden. Maar wanneer er sprake is van een, kudde van mensehen te leiden, een edele, su perieure kudde, dat geef ik u toe, maar toch een kuddedan verliezen die abi- str,acties hun beteekenis dan zijn het opschriften op wimpels, meer niet. Een eifkelc theorie dringt zich op onverbiddelijk de hand to houden aan hetvervullen, van alle plichten. Daarin ligt alles opgesloten. Wanj- neer elk burger zijn plicht doet, zijn do rechten van den staat veilig1. Er is maar één woord, dat niet bedriegt, dat de hoofden niet op hol brengt, dat werkelijk mac-ht heeft, dat is Plicht. Liet dat woord is een regeering sterk." Clara hoorde hem aan met gloeiende wan gen. Het scheen haar toe, dat deze woorden, die zoo nieuw voor haar waren, haar be vielen. Maar toch riep zij uit in een plotse linge opwelling van haar unionistisch ge loof, op den toon van de oude sociologen.: „Maar het geluk dan, het geluk,, dat wij! voor do menschheid wenschon, waar wij aan werken, waarvoor wij bereid zijn te sterven?" „Juffrouw Ilcrsbesrg;" zei de k'oning, „er is een wonderlijke wet, die wil, dat het ge luk juist de vrucht is van den verrukten Plicht. Dat js oen woord, dat de hoofden niet op hol zou brengen en dat gij aan het volk moest verkondigen, gij, die hot geluk kig wilt maken. Gij hebt beweerd, dat gij hot tot gieluk wilt brengen langs een, anderen weg, dijen van zijn rechten.,ik! geloof, dat 'dat een lange weg is een correspondent uit Ungvar geseind, dal de toestand in de streek waar hij zich be- -vindt, in vele opzichten herinnert aan die, welke hij er in September aantrof. Al leen schijnen de gebeurtenissen zich op uitgebreider schaal te zullen ontwikkelen. Gistermiddag hoorde men te Ungvar dui delijk het kanongebulder uit de Karpa- then; naar het schijnt maken de Russen minder van de bergpassen en de gemak kelijk begaanbare wegen gebruik dan van de met bosch begroeide hellingen, waar zij meenen ongemerkt overheen te kunnen komen. Vermoedelijk hebben zij gidsen met goede plaatselijke kennis bij zich. Voor het geval zij in Hongarije mochten door dringen, hebben zrf'zich op een warme ontvangst voor te bereiden; alle maatrege len zijn daarom reeds op groote schaal genomen. Dc gezondheidstoestand van do Oostenrijksch-Hjongaarsche troepen is on danks het winterweer voortreffelijk. Oostenrijk en Servië. Uit Petrograd wordt aan de „Daily Mail" geseind, dat men in Rusland vermoedt, dat Oostenrijk Servië wil verpletteren, om een tusschenkomst van Bulgarije uit te lokken en zoo een nieuwen bondgenoot te gen dc Entente aan zijn zijde te krijgen. Ifct heet waarschijnlijk, dat de zetel van de Servische regeering van NLsj naar Nc- golin, aan de grens van Roemenië, over gebracht zal worden. Turkije Aan de Perzische Golf. Een Reutertelegram uit Londen meldt, dat de Engelsche troepen te Bassora He Britsche vlag met groote plechtigheid heb ben gehesclien. De plaatselijke notabelen wargn er bij tegenwoordig. De proclamatie, die den Volke daarna werd voorgelezen, werd met luide toejuichingen begroot. Naar schatting bedraagt het aantal Turk- sche gewonden, na het gevocht van den JL7den naar Bassora overgebracht, 2000. De „Times" hecht groote waarde aan de inneming van Bassora door troepen van het Engelsch-Indische leger, die, 1500 mij len van huis, nog geen veertien dagen heb ben noodig gehad om deze belangrijke Turksche haven aan de Perzische Golf te vermeesteren. Het blad wijst er op, dat Bassora het eindpunt zou worden van den Bagdadspoorweg; een deel van het graaf werk tusschen Bagdad en Bassora was al verricht. Bassora is als haven vim Me- sopotamië van veel beteekenis. De laat ste jaren hadden de Duitschers er han delsbetrekkingen aangeknoopt en de Ham burgAmerikalijn onderhield een stoom vaartdienst op die haven. Sedert 1608 is Bassora in pet b'ezit van de Turken ge weest. i Aan het Suez-kanaal. In een Reutertelogram uit Cairo wordt thans erkend, dat een aPdcoling van hel Indische kameelrijderskorps nabij hot „De Plicht is soms alleen maar smarte lijk," bracht Clara hir-rtegenin. „Luistert u eens," hernam Wolfram, „ik zal u een legende vertellen, bijna oen evan gelie: Er was eens een aartshertogin, dio zoo schoon was als de morgenstond Hij deed zijn best te glindachen, maar do tranon kwamien hem in, de oogen en weer spraken do blijmoedigheid, die hij had willen behouden. Hij vervolgde: „Zij werd bemind door een jongen, prins, dio begjaafd was met alle aantrekkelijke eigenschappen van hoofd en. hart en zij hield 'misschien nog meer van hem dan, hij zelf van haar. Hun liefde had de toederheid, den heldenmoed en de reinheid, die do meest poëtische geliefde uit liet verleden onsterfelijk heeft gemaakt. Zij leefden door cn voor elkaar. Maar de aartshertogin ver tegenwoordigde voor oen groot deel de toe komst van liaar land. liet was niet goed, dat zij met haar prins veaeenig'd werd. Redenen van het hoogste belangt beletten, dat „01 Welke redenen?" riep Clara, uit, dio ang'is tig begon te worden on, weigerde, al zou jzij ook het hcolo royalistische systeeml begrepen hebben, dit punt, de politieke! huwelijken, goed te keuren, en de vader, vervolgde met een trillende stem, die haast niet mieer was dan een gefluister, zooi pijnlijk was het hom, dit te vertellen: „Hier wordt de legende geheimzinnig, en, alleen zij, die door rang, geboorte of ge woon door verdienste de natuurlijke ver trouwden van de vorsten waren, kennen die. Do aartshertogin waU de dochter van een koning, aan wien Waarzeggers voor speld hadden, dat hij vroegtijdig zou ster ven; zij zelve genoot van liet leven, als van een broos goed; zij was nog maar een jong meisje en men twijfelde zelfs, of zij den volwassen leeftijd wel bereiken zouv (Wordt vervolgd)*

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1