De oorlog. Koning zi]n5 ,6T" Jaargang. Vrijdag 4 December 1914 No f4699 Deze courant verschijnt dagelijks, rnet uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal; Voor Schiedam en VJaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. BnreauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau ie voldoen. Intercommunale Telefoon No, 103. BUITENLAND. Schiedam, 4 Dec. 1914. Tan het Westelijke front De toestand. Van het oorlogsterrein in het Westen valt nog altijd weinig te vermelden. Iletschijnt. dat de Duitschers er in geslaagd zijn, Lam- pernisse, ten W. van Dixmuiden, in het geïnundeerde gebied, te bezetten. De bond genooten voeren langs de kust (dus tus- schen Nieuwpoort Duinkerken Calais) voortdurend versterkingen aan. De inun daties strekken zich verder ten Z. van Dix muiden uit. Waarschijnlijk heeft men het water hooger orgezet, ten eindo te beletten, dat de pogingen dei Duitschers, om door middel van in het water geworpen balken vasten voet in het overstroomde terrein te verkrijgen, gelukken. Hoe minder water er staal, des te meer kans is er nl. dat deze balken den grond raken en vast lig gen bij hoogeren waterstand geraken zij drijvend en bieden een zeer onvasten bodem aan. Tusschen de Leie en de Sonime, dat is in de huurt waar men den Alreehtsch Rijsselschen doorbraak verwacht, gaat" de kanonnade voort. In het Argonnerwoud tracht men elkaar loopgraaf na loopgraaf te ontnemen, en vol gens een bericht uit Berlijn is het succes daarbij aan de zijde der Duitschers. Het officieel© Fransche communiqué tan gistermiddag 8 uur meldt: Nieuwpoort en. de streek ten Zuiden van Dixmuiden zijn aan een hevig artillerie vuur blootgesteld geweest. Het onder water gezette terrein strekt ,zich ten zuiden van Dixmuiden uit. Een hevige beschieting heeft tusschen de Leie en de Somme plaats gehad. De Franschen hebben in Argon ne tal van aanvallen afgeslagen en zijn r eenigszins gevorderd. In de Vogezen. Aan de „Vossische Ztg." wordt uit Basel gemeld, dat de gevechten, Maandag en Dins dag in de Sundgau geleverd, niet slechts alk voorpostengevechten zijn te beschou wen. In Basel kon men Dinsdagavond Hot na middernacht het schijnsel van de in'de bergen van het Schwarzwald opgestelde zoeklichten waarnemen. Groote massa's Duitsche troepen rukken van den Rrjn naar do Vogezen op. De stelling dor Duitsche troepen is zeer goed. Het kwam tot herige door COLETTE TVER. Geautoriseerde vertaling van W. E.P. 48) L U f! i «Je dacht, dat ik terneergeslagen, Ont moedigd was?" zei hij, Clara's gehahd- sohoende hand stevig' drukkend, „dat moe' i je njLet denken. Is de priemschheid er beter aan toe? Neen. is het wel? Is haar dorst aaar geluk gestild? Neen, is 'twel? Zijn do uitersten van rijkdomi en van, ellende verdwenen? Neen immers. Ileb ik dan het recht mij over te 'geven aan ontmoediging, die een soort rust is voor iden zwakke? Ik behoor toe aan de menschheid; ik weet, -dat ik den sleutel heb tot haar geluk:'ik zal haar- de deur :openen. Do woorden «uitersten van rijkdomi en armoede", die het, „Leitmotiv" van de revolutionnairo leer Waren, Waarop de eisohen der unionististcn 'gegrond waren en die sinds haar jeugd haar geloof hadden aangevuurd, schoten als een bliksemstraal door Clara's verbeel ding; zij zag weer in gedachten de vuilste ■armoede tegenover de diamanten van, de hofdames op de ijlsfeesten. Wat had Wolf ram met al zijn vereering van orde gedaan fea gunste van de maatschappelijke gelijk heid? «Wees v'oorzichtig," zei zijl, „als je jgevan- Een genomen werd)Denk aan Goeth- hed'ien Johannes Karl, pas op 'Eu hij legde haar uit, dat 'hij sederif eenigen tijd bij een van, hun .vrienden onder dak-was en zicb daar verborgen hield, bij I'^professor in de wiskunde aan, de Olds- frujgsche universiteit; hij liep niet veel aanvallen, zoowel in Munster als in hef Wesselingsdal, waar de Franschen zijn te ruggeworpen. Thann is wederom in handen van'de Duitschers. Het Duitsche gebied is, met uitzonde ring van enkele dorpen op de Zwitsersche grens, geheel door de Franschen oniruimd. In het dal der 111 en der Larg (beide loo- pen ongeveer evenwijdig met de Fransch- Duitsche grens, op Duitsch gebied), woed een nog niet heslist artilleriegevecht. Dinsdag zijn twee tweedekkers in 'de Sundgau waargenomen. Zij vlogen naar den Rijn toe in de richting van Wiesenfhal. Ook zijn zij in Lörrach opgemerkt. In de Argonnen. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Genève geseind: Het nog gisteren in de depêche van Joffre als belangrijk voorgestelde struikgewas Gru rie, dat door de Franschen veroverd was, is, dank zij den vercenigden pogingen Van mijnenleggende genietroepen en van hel Wurtembergsche keizerregiment, 'n Duitscl steunpunt geworden. De Franschen zagen te laat in, dat' ze daar in den val geloopen waren. Op andere plaatsen in de Argonnen nabij Fontain Nemanade, Courteschaussee en Saint Hubert, worden de Duitsche pogingen, om de Fransche loopgraven te nemen, steeds voortgezet. (Djo koning van Saksen,. k Morgen (Zaterdag) gaat de koning ,vao SoikSsen naar beft Westelijke oorlogistoonee]. In België Belgische geneesheeren gearresteerd. Het Haagsch Correspondentie-burêau meldt Groote bevreemding wekt in' medische kringen hier te lande het wegvoeren van 35 Belgische doctoren en apothekers, waar onder dr. generaal Stainforth, Chevalier Walter van Haveren en anderen, die van België uit zijn vertrokken onder Duitsch geleide, naar aanleiding van een verzoek der Duitsche overheid. In de meening, 'dat zij volgens artikelen der Conventie van Genève van 1906, door het occupeerend leger werden opgeëischt, om hun diensü n een andere plaats voort te zetten, wer den zij door een Duitsch officier naar Hei delberg gebracht en daar verklaarde men hun, dat, aangezien twee Duitsche docto ren op grond van slechte behandeling - en weigering om Fransche gewonden te verple gen, door een Parijsche -rechtbank tot straf fen zijn veroordeeld, zij nu als krijgsge vangenen - zouden worden behandeld. Zij gevaar ontdekt to worden, want hij1 ging alleen uit, wanneer het donker was en be zocht niemand. Voor hot oogenblik bestond zijn werk in studeeren en, overdenken. Hij trachtte een collectivistisch© maatschappij te organiseeren, en hij nam voorbereidselen tot de noodzakelijke daad., „Welke daad?" vroeg! Clara. Hij antwoordde niet, een wreede glimlach liet zijn witte tanden zien» En dadelijk ging hij verder: „Laten we nu over jou spreken. Heb je daar niet te veel geleden? O, wat héb ik je lot beklaagd. Toch was rik blij, dat ik je'in veiligheid wist voor die uren van' oproer, waarvan ik mij den afloop niet zóó' ongeluk- kig had voorgesteld: Wat zou 'tmij een mar- teling geweest zijn, als ik je -bedreigd 'en vervolgd had geweten zoöals onze-makkers en mij; maar zeg me eens, -heb je gëon narigheden gehad, hebben ze je geen ver nederingen laten ondergaan of je getergd?" Clara antwoordde koel: „Iedereen is best voor mij geweest." Hij vervolgde i 1 „Zooveel te beter, want je moet nog eeni- gen tijd blijven in het hol, waarin je nu hebt willen wonen; bet moet, liefste, enje moet je met alle kracht aan de wetenschap wijden." I Hij was niet heftig, zooals zij gedacht had. 'of gebiedend of hartstochtelijk. Hij eischte haar niet op. Hij was zeer broeder lijk en zacht, een kalme rust scheen over hem gekomen. Die kalme taal bracht-haar weer dichter bij hem. Zij zag hem veel lie ver in deze zelfbeheersching, die hem in haar oogen een bijna heilige grootheid gaf. Hij vervolgde „Help my met-je wenschen,' je glimlach, je liefde. Mijn werk begint weer opnieuw; ik heb nieuwe-krachten.'-Binnen twee jaar zullen wij aan- de Wereld het voorbeeld heb ben gegeven- van-den -staat-der liefde; wij zullen de -proefAerAen voor" "de andere volken, die opjj-zullen navolgen-en -'herige. moeten thans in de omgeving van Heide] berg. in overigens vrij goede omstandighe den, tot werkloosheid zijn gedoemd. Tan het Oostelijke front j [Dje toes land. Van officictele zijde, zoowel door den Russischen, Duitsdïen als OostenrijkschQ generalen staf wordt verzekerd, dat iaden toestand op het oorloigsferrein geen ver andering is gekomen. C Intusschen Weten de Engelscho dagblad correspondenten ie Betrograd allerlei bij zonderheden over den staat van, .zaken meo te doelen. Zjbo seint die correspondent van de „Daily Telegraph" aldaar: „De spoorweg die van Kalisj over Loda en Strykow naar Lowidz: loopt, is op het oogenblik heigeen, waarom ia de eerste plaats gestreden wordt. „De vijand heeft dien spoorweg tot Stry kow in zijn macht. Aan dezen spoorweg heeft hij loop-graven aangelegd. Zijn front wordt gedekt door versterkingen van prikkeldraad. Be Duitschers hebben hun batterijen diep ingegraven. Alles wordt ge reed gemaakt voor een gevecht van langen duur. De rechterflank der Duitscherss steunt qp de War tl ui, de linker op de Weichsel.' Zee,r handig beeft de vijand van het, terrain partij ge-trokken. Boot na boot met troepen en munitie zijn de Weichsel opgevaren Deze rivier vormt voor de Duitschers een machtige hulp." De correspondent van de „Times" seint In he't licht van hot communiqué van gis'teren is het duidelijk, dat het plan van de Buifechers om' wijde omtrekkende be wegingen op de flanken, uit te voeren, het zij van den Weichsel, hetzij van Wil oen nik onuitvoerbaar is gebleken. Het plan van de Duitschers om! langs den Weichsel op te rukken is te Plotzk verijdeld, en hun (sterke voorhoede werd te Szertsow hij Wiloen teruggedrevenDe invallers waren blijkbaar niet in staat oun vorderingen, te maken behalve langs de spoorwegen en, ver kenningen. van vliegers en ruiters hebben aangetoond, dat de samentrekking van ver sterkingen langs de lijn Kalisj—V3ierads aan den gang was,, wiaar bet offensief van de Duitschers zich Maandag ontwikkelde en te Lask onmiddellijk gehuil werd. Grootvorst Nikolaj meldt, dat de op marsch dor Russian ten noorden van Lovriczi met succes bekroond is, terwijl het vechten het hevig-h was ten westen van Lowïcz, De beweging van de Duitschers lijkt gei- wnagd. Berichten van correspondenten tq Lodz toonen duidelijk aan, dat de spoor, W€p naar Warschau en bijgevolg ook do stations 2^gierz en Shrykolwi in Russiscbo handen zijp. Door bovendien naar Lowicz luk der menschen zal zich zoo van land tot land uitbreiden. Jk heb je lief, zooals ik je nog nooit heb liefgehad, Clara, maar ik ben nu een man, die buiten het leven staat, en buiten zich-zelf; ik behoor toe aan de menschheid." f Hij zuchtte, cn hernam toen op den toon, waarop hij tot haar sprak, toen zij een klein meisje was en hij een opgeschoten jongen, die in bewondering voor haar was: „Ik voel me sterker, nu ik je weergezien heb. Ik moest je weerzien, Ciara; jij bent voor mij het vaderland, van jou was ik ver bannen, Mijn werk kon ik nog langen tijd voortzetten in den vreemde, maar jij was daar niet, en daarom ben ik teruggekomen. Nu ik je gezien heb, nu mijn geest zich weer in je zachte teederheid heeft gebaad, zal ik helderder werken." „Wat zijn je plannen?" vroeg zij nog. Een frissche koelte, die hun in het ge laat woei, waarschuwde hen, dat zij dicht hij de kade waren. Zij waren bang voor hot licht cn de drukte en keerden dus terug. Het straatje steeg. Aan het einde zag men de kathedraal uitsteken, die in den avond hemel nog hooger scheen met haar reus achtige contreforlen, die in slanke lijn van den grond naar boven stegen; het roos- venster van het transept schitterde in dui zend kleuren van het licht daarbinnen. „Ik heb de plannen van Gocthlied ge houden," fluisterde Ismaël. „Die zijn goed, die laat ik zoo. Maar ik zal de manier van optreden veranderen. Eén man heeft zich gekant tegen de uitbreiding van ons liefde- werk; nu hij door een eerste succes stout moedig is geworden, zal hij zijn verbod nog versterken. In hem ligt de eenige bin- derpaal, de eeuwige slagboom, die onze po- gingen tegenhoudt. De gedragslijn, die wij volgen moeten, is duidelijk aangegeven, die man moet verdwijnen. Hoe, dat weet ik nog niet, maar „Welke man?" vroeg Clara cn haar stem klonk- hard. „Ken je hem niet?" bromde Ismaël, „hij, op te rukken, waar zij eerst zoo- vrecsebjk gleden hebben, verliezen de Duit-dieri het voordeel van de rechte .linie, die zij zich na den terugtocht van Brczin. tot zulk een lioogen prijs, hadden weten, te verzcr konen. De verschrikkingen van dim temg- tocht worden afgeschilderd door Russische correspondenten. t Het verschijnen van de Pruiris-'he gar te te Szertow, vanwaar zij' in wanorde werd teruggedreven, doet vermoeden dat de Duit sellers óf een le laat kamende poging be oogden Om het corps dat te Tuszin om singeld is, over Kotrkow' te ontzetten, óf wat waarschijnlijker is, hun flankAn, die op Sierads en Czenstochau steunden, te be schermen. Groepen Duitschers trachten ver rnoodelijk de liniën te verlengen om een opmarsch van sterke Russische troepen tegenover de linie CzenstochauWiloen te verhind'-ren., Keizer Wilhelm aan het front Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt, dat de keizer Woensdag te Breslau een onderhoud had met den" opperbevelhebber van het Oostenrijk-Hongaarsehe leger, aarts hertog Friedrich, die vergezeld was van den aartshertog-troonopvolger Karl Franz Jozef en den chef van den generalen staf, freiherr Konrad von Hötzendorf. Later bracht de keizer een bezoek aan dr go- wonde soldaten, die in de hospitalen der stad verpleegd worden. Gisteren heeft hij een bezoek ge bracht aan een deel van de Oostenrijkse!!- Hongaarsche en Duitsche troepen die ii, den omtrek van Czenstochau vechten. De Russische verliezen. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Petersburg, dat, volgens -de „Ruski lava lid", de Russische verliezen aan officie ren tot den 20en November bedroegen 3679 vermist 9702 gesneuveld en 19.511 gewond, totaal dus 32.892 officieren. Oostenrijk en Servië. De bezet ting,van Belgrado. Het Boedapester blad „Az Est" meldt over de bezetting der Servische hoofd stad nog het volgende: Na een bombardement van verscheidene dagen, dat ten gevolge had, dat de Servi sche artillerie op den Awslaberg cn den Bonopoberg tot zwijgen werd gebracht vo'g- de Woensdag van 4 kanten een algemome bestorming. Binnen vier uur was Belgrado in onze handen. De van Ob'renowats oprukkende troepen trokken, nadat de taaie tegenstand der Ser viërs was gebroken, eveneens de stad bin, nen, terwijl van Semlin uit honderden veer boot en onze troepen over de rivier zetten. De Servische bezetting trachtte bij do spoor brug tegenstand te bieden, doch werd uit elkaar geslagen, 'evenals andere Servische Iroepen, die zich in de straten van Bel- die koelbloedig de uitgehongerden heeft laten doodschieten, die kwamen vragen om brood en vuur; die tweedracht in het land zaait; die mij mijn vrijheid ontnomen hoeft, die de meest menschlievende menschen in boeien sluit; die vertrapt heeft, zooals men een mierenhoop vertrapt, den bond van de hoogststaandc geesten, de medelijdendste harten, de edelmoedigste wezens. Die zelf voldane hecrscher, die onder zijn ruw ge zag twaalf millioen vrije menschen als sla ven doet huigen Hij zag haar op dit oogenblik niet en dat was haar redding. Hij verwachtte, dal /ij zou antwoorden, dat zij een kreet van ver bazing zou uiten, tenminste geschokt zou zijn, zooals iedere vrouw schrikt voor de ge dachte aan een moord, maar er kwam geen woord over haar lippen. Niettemin trachtte hij zijn gedachte verder uit te leggen, om haar aannemelijker te maken. „Ik heb lang verkondigd, dat men hel leven vanieder mensch moest ontzien. Maar daar in Duitschland, iri de eenzaam heid, waar ik tot mijzelf kon inkeeren, ben ik tot andere gedachten gekomen, en heb een nieuwe moraal gevonden, ik heb een vereenvoudigde opvatting van dc dingen gekregen. De waarheid staat mij nu hektei en duidelijk voor oogen. Het leven van het individu is niets. Alleen do gemeenschap telt. De bijen, die bewonderenswaardige in secten, Ieeren het ons en even goed alle dieren, die in gemeenschap leven. De ge schiedenis der menschheid leert ons dal ook, cn wanneer wij teruggaan in don loop der tijden, begrijpen wij hoe weinig bedenke nis iedere eenheid in 'n ras heeft. Een een heid, die zich verzet tegen de gemeenschap, vernietigen, dat is meer dan geoorloofd, dat is verplicht. Dooden is niet wat oen filosoof „Als je doodde", zei Clara met verstikte stem, „zou er'niets meer bestaan tusschen jou'en mij» Ik zou je haten en alleen je gezicht al zou mij een afschrik zijn." „O, Clara 1" zuchtte hjj gelaten, „ik wist, grado te weer stelden. Voor den konak speelde zich een aangrijpend tooneel af, toen de Ilongaar-che troepen, o. w. velen tot den landstorm behoorden, het Hon gaarsche volkslied zongen. De stad heeft van het beleg niet erg geleden, ofschoon op sommige plaatsen de vernielende wer king van het bombardement is waar te nemen. Naar den vrede? Volgens een bericht uit Wecnen aan de „Vossische Zeitung", moet Servië ge neigd zijn met Oostenrijk afzonderlijk vrede te sluiten. Be koloniën. Zuid-Afrika. De „Daily Chronicle" schrijft naar aan leiding van do gevangennenrng van gene raal De Wet, dat zijn behendigheid om zich aan den vervolger te onttrekken, sinds lang spreekwoordelijk was. Gedurende do rijf weken, dat de opstand duurt, gaf hij hiervan herhaaldelijk nieuwe bewijzen. Des- temeer mogen generaal Botlia on de loyale Hollanders gelukgewenscht worden met de ze vangst. Kolonel Brits, die de gevangen neming bewerkstelligde, is een Hoilandsch ofifcier, d:e zich reeds ten zeerste onder scheiden had gedurende de operaties tegen Maritz. Wij weten nog niet waar zich Beyers sinds zijn laatste nederlaag bevindt, doch nu Maritz over de grens is gezet, De Wet gevangen genomen is en eenige duizen den rebellen zich hebben overgegeven of krijgsgevangen zijn gemaakt, mogen wij ho pen dat de opstand geëindigd is. Het bericht, volgens hetwelk generaal Bolhi zelf naar Duitech-Zuid-Wesli-Afrika is vertrokken, schijnt er op te wij/en, dat dit ook zijn meening is. De wilskracht, waarmede hij gehandeld heeft en het bijna onafgebroken succes van zijn groote ge combineerde veel omvattende operaties heeft hem opnieuw doen konnon niet slechts ais een expert in vcldtactiek, maar als een geboren meester in de strategie en mili taire organisatie, die in een militaire ge schiedenis van Zvéd-Afrika zijn meerdere mei heeft. Zijn regeering zal een moeilijk vraag stuk hebben op lo lossen, wat betreft de behandeling van de gevangen rebellenlei ders. Ongetwijfeld zullen zij do gestreng heid van het recht door genade verzachten, doch tevens werd 'n zoo zware misdaad als De Wet en Beyers begingen welke niet al leen vergezeld was van grof verraad, maar o-ok dreigde bloed vergieten over het ge heel© land, nauwelijks in boosaardigheid overtroffen cn men zal deze niet te licht Ininnen straffen. Het S u e z-k an aal. De „Corriere della Sera" meldt, dat een reeds uit Port Said vertrokken transport Indische soldaten in allerijl langs draad- loozen weg naar Egypte is teruggeroepen, en weder is ingescheept dat je gevoeligheid zich eerst daartegen zon verzetten; maar ik smeek je, denk na, zooals ik zelf heli nagedacht, en je zal zien,, je moet wei daar komen, waar ik ook ge komen ben," Zij deed een heftige poging zich weer meester te worden cn zei „Mijn geest is heel gezond en ik zal niet van mooning veranderen; ik wil je liever nooit terugzien, wanneer je gedachten aan mted.aad koestertal moest Jiot dadelijk uit zijn tusschen ons." Zij bleven stilstaan en keken elkander aan. Hel licht van een naburig- winkeltje spiegelde even in hun angstige oogen, maar hun gel aal-, trekken. hieven in, de schaduw; fcsor nam) Clara's hand weer in dc zijne .onder te zien, dat haar mooi gelaat ven- trokken was door toom. („Luister, liefste, ik hel) je lief) zooals noa.t een man een, vrouw heeft liefgehad, mlaar lilk gehoorzaam aan een macht, die zoo groot is en mij- al Lijd zoo gebiedend voortdrijft, dat ik mijzelf niet meer toebe hoor. Noen, om je eindelijk in mijn, armen te hebben, nl was het op dit Oogenblik) zou ik mij niet onttrekken aan. den plicht, die mij opgelegd is. Begrijp je, zelfs wanneer je nog vanavond de mijne Wilde zijn zelfs wanneer je op dit oogenblik...." En hij zuchtte diep, zooals een paard, dat nan den rand van, een afgrond tot staan v, oidt gebracht. Zij' voelde door haar hand- se hoen heen de kou van zijn, hand. Hij mompelde, terwijl hij vbet hoofd afwendde: „01 je to verliezen, ,je todi te ver zon...» on dat voor .onzen, ergsten, vijand." (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1