g],u Jaargang; {Zaterdag 5 December 1914 No 14700 ITweede Blad. Uit de Tweede Kamer. Deze courant verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. f Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een nar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (bock Korte Ilaven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorvaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. JTot noodwetje Mondeis is dan eindelijk! jn jopenbaro behandeling gekomen, en dat zulks niet eerder gescliied is, is in dei eorsie plaats do schuld van den ontwerper zalven, die wel vond, dat de nood van. laen,', die hij beschermen wilde hoog Was go stegen, maar die desniettegenstaande bij zonder langen tijd nam om in een Memorie van Antwoord de bezwaren tegen, zijn wetsontwerp te ontzenuwen. De lieeïj Schaper heeft gemeend zijn partijgenoot in deze to kunnen verdedigen door de op merking, dat de ingebrachte bezwaren zoot vele zijn, maar daarmee was hij niet geluk kig. Als inen bedenkt dat Colijn indertijd aan vijf dagen genoeg had om! do bedenp kingen .tegen zijne Militiewet ingebracht to beantwoorden ,en dat Treuh, naar ver luidt, hetzelfde zal doen mei de Lecningsl ivet, dan maakt de heer Mondeis mol zijne maand, tijd, dien. hij voor de Memorie van Antwoord op zijn wetje noodig had, toch een uiterst pover figuur. En te poverder naarmate die Memorie van Antwoord de int- gahrachto bezwaren meer omzeilt dan dat ze er op ingaat. Die heer van Wijnbergen heeft bet zoo juist gezegd'; hief stuk; dat de heer Mondeis schreef was een aardig, stukje journalistiek; maar een Memorie van Antwoord is hef niet Men zou dan ook' wel eenigszms ver baasd staan over dit wetsontwerptjo en zijne historie, als men niet wist dat mem hier te doen had mot doodgewone sociaaJr democratische reclame. De indruk moet naar huiten gewekt worden, dat noch de Regeering, ,noch de Kamer zich eigenlijk veel aantrekken van hen, die wegens om- voldane huishuur op straat komen tej staan,, naar dat deze stakkers alleen een hart dat voor hen klopt kunnen vinden in den boezem, van de mannen, van de S. D|, A. PM Enfin, men kent dat spelletje; maar dat is, zooals de heer Tydemjan terecht opmerkte, lang niet onschuldig, want het Wekt bij de belanghebbenden verwachtingen op, dieniet verwezenlijkt kunnen, worden, en dat die niet verwezenlijkt kunnen Worden, och dat weet ,een zoo uitnetmend jurist als do heer Mondeis zeker met het volste redht mag genoemd worden, zelf het best. Daar komlt meer bij, Is het voor een pamerlid altijd eene hoogst serieuse zaakj om' van het particulier initiatief gebruik! temaken, zoodat hij zich daarop wel drie maal .bedenken mag; dit gold nooit meer dan in deze abnormale tijden,, nu dei abnormale maatregelen voorgesteld moeten warden door de Rjegeering en door niemand anders. Wie op dit oogenblik buiten gebleken noodzakelijkheid, als Kamerlid ,van zijn particulier initiatief ge bruik maakt, ondermijnt liet vertrouwen dit .do Regeering meer dan ooit noodig beeft, nu selder ganscli do bevolking in omstandigheden .verkeert, die mopperig, zoo; riet .wrevelig maken. Maar ,als een s ociaal-democraat dat be dacht ,wat zou er dan over blijVen van de hösrlijlke propagandistische leuze dat de Wangen ,der minstgeg oede n. slechts bijt zijne partij veilig zijn? Dp Regeering is trouwens niet in. gebreke; zjj iWijdt al hare aandacht aan de vordet- ringen ,tot ontruiming .van woningen, en er voor dat ler geen gezinnon opj sbaat Worden gezet, en de statistiek wijst ril; dat dit dan ook niet micer geschiedt dan' ta normalen tijden, en als het moer zon Easchieden, dan weet men dat men, een peering heeft, die noch zal aarzelen toe j6 Jasten, Zooals zij |dcod toen geweten lo-ozen kvemnciers den prijs der levensmiddelen «Km» opvoerden, zooals rij duizenden,van kilhssement redde door de Beurswet. Maar de S. Dj. A. R moet manifos teer on en dus kwam het ontwerp! -Mendel s waarbij mliter bevoegd zal rijn de vordering rit pntruimiing, al zijn daarvoor alle wette? -pc gronden aanwezig, als hij vindt ft onbeperkte machjte des rechters dat' p^qor termlen aanwezig rijn, of to wijzen^ (fet geval bepaalt Jdj meteen hoe langj gedaagde nog; mag blijven wonen, en item^jn, die hoogstens zes maanden rijn, kan, partijen gehoord, worden vei? M-uar dan zjjn wij er nog niet De ai oachtige rechter kan 'dan voor dien ver ft termijn een logeren huurprijs vast- en bepalen, „dat dit bedrag geheel of ten deele niet door den bewoner zal behoeven te worden betaald, maar geheel of gedeeltelijk ten laste komen zal van den Staat." Zied.aar den hoofdinhoud van het ont- werp-Mendels. En het sprak wel vanzelf, dat daartegen tal van juridische bezwaren waren en niet minder pracüsche ook, maar de lieer Mendels heeft er zich niet hij zonder druk mee gemaakt om deze in zijn Memorie van Antwoord te weerleggen, wel licht tegen soesah opziende, waar het toch van te voren vaststond_, dat dit parade-wetje niet anders kon krijgen dan de sociaal democratische stemmen. I We kunnen niet zeggen, dat er in de dis cussie veel van het ontwerp is heel gelaten. De heer van Wijnbergen verweet den voor steller zeker niet zonder recht, dat hij weinig werk van zijn zaak gemaakt had; men mocht van hem vérgen, dat hij eene statistiek had overgelegd waaruit de nood zakelijkheid van liet wetsontwerp bleek, zooals de heer Aalberse had gedaan, toen hij zijn wetsontwerp op de oneerlijke con currentie indiende, en als hij dat niet kon, dan Rad hij zijn recht van particulier initiatief maar ongebruikt moeten la ten. Edoch, daarover zou hij niet lang uitweiden naardemaal de voorsteller in zijn Memorie van Antwoord naar aanleiding van de beschouwingen van zijn medeleden over de al- of niet-wenschelijkheid van thans het particulier initiatief aan te wenden, neergeschreven had, dat deze beschouwin gen hem geheel ongevoelig lieten. Met de naar aanleiding van eene vraag van den heer Rutgers door de Regeering verstrekte statistiek bewees de afgevaardigde voor Etst, dat er van een noodtoestand geen sprake was cn dat daarmee dus alle grond voor de noodmaatregel wegviel. Aan den juridischen kant van de zaak komende, verklaarde de spreker niet te kunnen be grijpen waaraan speciaal tusschen huurder en verhuurder een afgeloopen overeenkomst moet worden bestendigd en niet ook even goed een bakker, een kruidenier, of welke winkelier ook gedwongen zou kunnen wor- den, om als cr koopcontracten bestaan heb ben, die afgeloopen zijn, toch door te leve ren. Ten slotte met het heele wetsontwerp een loopje nemend, noemde hij het een uitstekend onderwerp voor een rechts geleerde dissertatie„Hot wetsontwerp-Men- dcls getoetst aan het Nederlandsche recht", en gaf hij zijne verwondering er over te kennen, dat zoo bekwaam jurist als de heer Mendels zich kan voorstellen, dat de Minis ter van Justitie ooit de verantwoordelijkheid voor dit wetsontwerp zou willen aanvaar den, om te eindigen met de verklaring, dat hij hij zijn slem tegen zich zou getroos ten, dat hij behoorde tot die kamerleden, die nie.ts voor het volk voelden, zooals reeds door de sociaaldemocratische bladen bij voorbaat gezegd was van hen, die met dit ontwerp niet zouden meegaan. En toen kwam do heer Rink, die zich van alle politieke toespeling onthield, maar die, kundig jurist als hij is, de lancet der criliek op pijnlijke wijze door hot vooze lichaam van hot wetsontwerp bewoog. In de eerste plaats toonde hij aan, hoe de heer Mendels sinds 31 Augustus, toen de Uitwinningswet werd behandeld, aan hot hollen is geslagen. Toen wilde hij dat, als iemand voor den rechter gedaagd werd om zich te hooren veroordcclcn tot ontruiming van woning, deze, wanneer hem van abso lute onmacht tot betalen ton gevolge van do tijdsomstandigheden gebleken was, de be voegdheid zal hebben de huur lager te stellen; 2o. dat van het vastgestelde be drag de Staat 100 percent of minder zou betalen. En dit zou gelden voor wonin gen van een bepaalde huursom. Op 29 September daaraanvolgende komt hij met een wetsontwerp, waarin, wat de huur be treft, van geen beperking wordt gesproken, en dat dus ook van toepassing zal wezen op huren, van £2000 en hoogcr. En. kende hij oorspronkelijk als eenigen grond, waar op do vordering ontzegd moet worden, de gebleken absolute onmacht om te betalen, in het ontwerp wordt zelfs geen grond aangewezen en alles aan den rechter over goten. En dan kijkt hij zich nog dood op Amsterdam, want op het platteland kent men haast geen woning zonder grond, en dan zal volgens het ontwerp de woning niet, maar de grond wel ontruimd worden. Sprekers juridisch geweten kon zich niet vereenigen met een wet, waardoor zelfs de verhuurder, die op den meest geldenden grond ontruiming vraagt, in het ongelijk kan gesteld worden en dus in de kosten van het proces veroordeeld, dat na afloop van iederen verlengingstermijn opnieuw kan beginnen. En zeer terecht wees hij erden voorsteller ten slotte op, dat, als hij het ongeschreven, onaantastbaar recht op huis vesting voor de arbeiders opeischt, dit niet mag gegeven worden met aantasting van de rechten van anderen, maar dat dit dan moet komen ten koste van de gemeenschap. Prof. van Hamel pakte den voorsteller zeer zacht aan, kan dat misschien daarin zijn oorzaak vinden, dat de heer Mendels nog bij hem op de collegebanken heeft ge zeten? Na een overzicht van den feitelij- kën toestand gegeven te hebben, ontkende hij niet, dat er onbillijke ontruimingen plaats gehad hebben wie zal dat ontkennen? en zelfs van menschen, die moer dan 20 jaren achtereen hun huur prompt hebben betaald, maar voegde er toch ter stond hij, van de kantonrechters vernomen fo hebben, dat het meerendeel der verhuur ders in deze droeve tijden consideratie ge bruikt. En al wilde hij zoover gaan met te erkennen, dat zij, die hun fortuin be- leggen in woningen, te verhuren aan de genen, wier inkomen onzeker is, een deel van het risico moeten dragen, wannc-er die inkomens nog onzekerder worden, hij moest toch ontkennen, dat deze wet de goede weg was om daartoe te komen, en ook gaat het allerminst aan'den rechter de bevoegd heid te geven, uit de Staatskas te putten; dat was een fout zoo groot, dat reeds daarom het wetsontwerp onaannemelijk is. Beter zou hij het vinden, dat regelingen werden getroffen door de steuncomlfé's, en dat, als partijen daarmee niet tevreden zijn, zij zich tot den kantonrechter kunnen wen den. Hij hoopte o, sancta simplicitas in zoo geleerd man dat de voorsteller in overleg inet de Regeering cn de Com missie van Rapporteurs in dier voege zijn ontwerp zou wijzigen. Waarlijk, de heer Van Hamel was de eenige, die het wets ontwerp ou sérieux nam. Anders do heer Tydeman, die over de juri dische bezwaren niet zou spreken, omdat nood nu eenmaal wet breekt. Maar, waar er door de Regeering statistisch bewezen is dat er geen noodtoestand is, en deze de hulp aan de Steuncomité's voor 'het be talen der huur zelfs had gesystematiseerd, zou hij geen geneesmiddel aanvaarden voor een kwaal, die nog niet bestond, en dat erger was dan do kwaal zelf. En do scherpzinnige jurist Mr. Limburg liet juridisch zoo weinig aan het ontwerp heel, dat het heel onrustig werd in den sociaal-democratischen hoek, en de heer IIu- genholtz aan het interrumpeeren ging. Dit, toen spreker ironisch opmerkte, dat hij met genoegen had gezien, dat de voorsteller van het ontwerp den Nederlandschen rechter zoo voortreffelijk vindt en zoo vol socialen zin, dat hij aan dien rechter deze bij uit stek sociale tank gaarne op de schouders wil leggen. Deze steek aan het adres van do sociaal-democraten, die juist den Ne derlandschen rechter afschilderen als van allen socialen zin ontbloot, bracht den af gevaardigde lot de vraag: Waar staat dat? Wij kunnen dat niet anders dan een on benullige opmerking noemen, waar in het ontwerp-Mendels aan den rechter, juist om sociale rechtvaardigheid te betrachten, oen macht wordt toegekend, als waarvan hij zelf of een ander nooit heeft, gedroomd. De zaak werd er voor don wetgever Mendels niet heter op, toen de Minister van Justitie, hoewel zich geheel buiten dit debat houdende, aan het verzoek van don heer Limburg voldeed, om inlichtingen aan do Kamer te geven, hoe het nu met de vorderingen tot ontruiming staat. Daaruit bleek toch zonneklaar, dat er in deze ab soluut van geen noodsland sprake is; in tegendeel, waar cr zich leemten voordoen, is liet optreden der Steuncomité's met mede werking der regeering voldoende om die aan te vullen, cn de rechters hebben geen gevallen van vexatoir optreden geconsta teerd. 1 Ook de hoeren Visser van IJzondoorn en Reumer lieten aan het ontwerp geen juri dische draad heel, en de laatste maakte in hooge mate do verontwaardiging van de S. D. A. F. gaande, door er op ie wijzen, dat in „Het Volk" zoo weinig klachten zijn vermeld over gedwongen ontruiming, terwijl daarin wel mededeclingen voorkwamen be treffende het royeeren van leden van af- deelingcn der S. D. A. P. wegens con tributieschuld. Maar er kwamen ook hulptroepen. De heer Spiekman trachtte aan te loonon, dat er wel noodtoestand was, en illustreerde dit met eenige gevallen, die te Rotterdam zijn voorgekomen, en die zeker alle reden gaven voor ingrijpen der weldadigheid, maar die zeker noch door hun aantal, noch door hun beteekenis het indienen van een nood wet rechtvaardigen. Zijn verwijt, dat de Regeeping en het Koninklijk Nationaal "Co mité in hun toezeggingen zijn tekort ge scholen, bracht den heer Van Doom in het geweer, die zich als penningmeester van genoemd comité geroepen voelde daar tegen op te komen, en wicn het inderdaad gelukte aan te toonen, dat het systeem der huurbons goed werkte. En naxlat de heer Duys getracht had het geval van de wegens contnbutieschuld ge royeerde leden der S. D. A. P. goed te praten, kwam niemand minder dan mr. Troelstra, de leider zelf, den b'enaxden par tijgenoot te hulp, en begon met hem hülde te brengen voor zijn humane gedachte. Ja, maar wie een wet maakt heeft aan die humane gedachte niet genoeg; liij moet die in zjjn wetsontwerp zóó weten te ver werken, dat zo practisch uitvoerbaar is. En ais zoo scherpzinnig man als de leider van de sociaal-democratische fractie dan aankomt met do stelling, dat, wie de grond gedachte van het wetsontwerp aanvaardt, dit dan maar langs den weg van amende ment moet verbeteren, kan men toch moei lijk een glimlach onderdrukken. Dat is een wijze van wetgeving waarbij alles ophoudt. Het Kamerlid dat van zijn recht van initia tief gebruik maakt tot het indienen van een wetsontwerp, gaat op den stoel van de Regeering zitten; welnu, wat zou men van een Minister zeggen, die een gebrekkig wetsontwerp zou verdedigen met do op merking, dat de Kamer die gebreken toch wel bij amendement er uit kon halen! 1 Ondertusschen was het den heer Mendels toch duidelijk geworden, dal óok hij zelf iets moest doen om zijn wetsontwerp te verbeteren en zoo kwam er onder de dis cussie een nota van wijziging, waarbij de wijze, waarop de rechter in deze moest ageeren, veel nauwkeurig en beter werd om schreven dan in het oorspronkelijk ont werp het geval was. Maar de hoofdlb'czwa- ren: de wet van toepassing op woningen van elke huur en de rechter, die onbe perkt over de schatkist kan beschikken, bleven staan. En ze zijn niet weggenomen door de Lan ge redevoering van meer dan drie uren door den voorsteller gehouden. Van die redevoering zelve kunnen wij niet anders zeggen, dan dat de toon daarvan in geen enkel opzicht deed denken aan den Wet gever, die iets wil bereiken, maar aan de meeting en dan nog wel aan een zeer schreeuwerige meeting. Dat de spreker, om een voorbeeld to noemen, reeds zeer spoe dig tot de orde moest geroepen worden, om dat hij zijn medeleden verweet, dat ze een grootea mond tegen hem hadden opgezet, is wel het beste bewijs, dat dit jonge kamer lid niet hot njinste begrip hoeft wat hot zeggen wil als Kamerlid van zijn recht van particulier initiatief gebruik to ma ken, 'daar gelaten, dat hij zelf de laat ste is om aan anderen een grootcn mond te verwijten. j i j l „Kli En wie nu van zoo kundig jurist als den lieer Mendels verwacht had oen juridi sche ontzenuwing van de juridische bezwa ren tegen zijn wetsontwerp ingebracht, zal zich wel diep teleurgesteld hebben gevoeld. De meeste kracht werd toch gezocht in patéthisohc ontboezemingen over den nood van den arbeider en wraakroepingen over do Kamer indien ze met het ontwerp niet wilde medegaan, maar daarmee komt men in de Kamer nu eenmaal geen stap verder; men is daar niet om toasten te houden of vloekzangen aan te heffen, maar om te bewijzen dat een wetsontwerp,, dat jn be handeling is, al of niet practisch uitvoer baar is, al of niet het doel zal bereiken, dat men er mee voor hoeft. Wat natuur lijk niet wegneemt dat er uitstekende p as sa- ges in de rodevoering voorkwamen; de af gevaardigde voor Schoterland is zeker een man van gTooio scherpzinnigheid cn be sliste welsprekendheid. Waar uit de debatten gebleken .Was, dat waarlijk toch gevallen waren, waarin on macht tot, betaling door de tijdsomstandig heden veroorzaakt tot ontruiming hadden geleid, vonden do hoeren v. Hamel en v. Raalte, dat er toch iets goeds gedaan, moest worden, al konden zij dan ook dit gebrek kige wetsontwerp niet aanvaardenZij dienden daarom een motie in, mede na mens eenige politieke vrienden, waarbij de Regeering werd uitgenoodigd onver w ij 1 d een uitbreiding te geven aan do Uitwin ningswet, waardoor ook in deze gevallen zou kunnen worden voorzien. De hoer Lim burg meende, dat deze motie anders ge redigeerd moest worden om doel te tref fen; de heer Rutgers had bezwaar tegen het commandeer cnd onverwijld, wat dan ook door do voorstellers jwerd terug genomen, en do hoeren Loeff en de Savor- nin Lehman verklaarden zich tegen elke motie, daar zo niet vonden dat deze Re geering, die haar taak .uitstekend vervul de, eenige aansporing, die naar wantrou wen Leek, noodig had. En toen kreeg men een groote verwar ring. De -voorzitter wilde eerst de motie in stemming brengen en dan verder het wetsontwerp afdoen, zooals trouwens de gewone manier van doen is. Maar de heer Troclstra begrijpende, dat, als de motie verworpen werd er heelemaal niets posi tiefs zou bereikt worden, waar liet vast stond dat het ontwerp-Mendels niet de min ste kans had, verzocht andersom te han delen, ook al op grond dat de Minister van Justitie, die zich buiten het debat over het wetsontwerp wilde houden, zich over de motie zon kunnen uitspreken, zoodra dit van de baan was. En aldus geschied de niet zonder de ironische opmerking van den voorzitter dat hij zelf dit niet had durven voorstellen, omdat hij zich ver plicht gevoelde het wetsontwerp-Mandeis de bast mogelijke kans te geven. Toen het op stemmen aanging werd art. 1 van het welsontwerp-Mendels vei worpen; het kreeg alJeen. de stemmen dor Sociaal democraten en vftn de unie libeialen Van Doorn, Patjjn en de Moeder. En toen kreeg de Minister het woord om aan te toonen dat de Regeering in deze alles deed wal ze kon, en dat ze meer zou doen, als -ver anderde omstandigheden zulks noodig zou den maken. Deze verklaring had een heftig protest van den heer Spiekman tengevolge, die een sigarenmaker in Rotterdam kende, die uit zijn wonig was gezet en die eeno andere had moeten betrekken, du eerst van onrein moest gezuiverd worden. En de motie van Jfamel-van Raalte, die ondertusschen door wijziging eene motie- Limburg w.as geworden kreeg 2(5 stemmen vóór en evenveel tegen, zoodat daarover nog eens gestemd zal moeten worden; hel stond 25 vóór, ^(5 tegen, toen de president zijne stem moest uitbrengen, en lot ver wondering van niet weinigen schaarde hij zich bij de voorstemmers. De voorstemmers waren de sociaal-demo craten, de vrijzinnig-demon alen en het meerendeel der unie-li hm-alen, zoodat van haar lot hij de volgende stemming weinig te zeggen is. t Dinsdag a. s. gaat de kamer aan het IoeiiingsontwerpMinister Treuh heeft in twee dagen tijds zijne Memorie van Ant woord, 14 pagina folio groot gereed ge kregen de heer Mendels had voor de zijne, 8 pagina folio groot meer dan eene maand noodig. Commentaar overbodig. Gemengd Nieuws. Een voorbeeldig voorzitter van een handcls- vereeniging. De voorzitter der Hoogoveensclio Han- delsvereeniging te Uoogeveen moet binnen eenige dagen in Assen voor de Rechtbank terechtstaan wegens bedrog. Omtrent deze zaak deelt het „Hbld." liet volgende nieda: Bedoelde voorzitter is groot handelaar in spek, vleeseh en vehvaren. Aan een Boot- ■werkersvereeniging te Ylissingon zond hij flinke hoeveelheden reuzel, geregeld onder rembours. Ue boekhouder vergat evenwel eenige koeren het bedrag van het rein- boursenient in te vullen, doch liet bedrag word daarna altijd stipt per postwissel ge zonden. De qualileit der laatste zending reuzel was evenwel van dien aard, dat de keurmeester te Vlissingcn het bestuur In overweging gaf om hef derde gedeelte op het bediag te korten. De secretaris-penning meester van de Rootwerkersvereeniging kortte toen f25 op het bedrag, welk bedrag door den leverancier werd geaccepteerd. Er volgde evenwel van de vereeniging geen bestelling meer. Dit verdroot den voorzitter der liandelsvcroeniging cn hij peinsde op middelen om een gedeelte van de f25 terug te krijgen. Wal deed hij nu? Hij zond een schrijven aan genoemde vereeniging, dat bij prima qualilejl reuzel had voor een goedlcoojicn prijs. Het bestuur der vereeni ging vloog er in op do mooie aanbieding, bestelde een flinke hoeveelheid, ontving de zending evenals vroeger onder rembours, de reuzel was best, doch onder in de zen ding was maar even 32 kilo steenen bijge voegd om het gewicht een weinig aan te vullen. Het vorig jaar heeft het bestuur dor. Iloogevecnsche Handelsvereenïging een ten toonstelling georganiseerd van alle mogelij ke vervalschle levensmiddelen cn voeder artikelen, op een volgende tentoonstelling zal, naar wij vernemen, een vitrine, waarin reuzel vermengd met keisteenen, worden geëxposeerd. Brand in een kamp voor geïnterneerden. Vrijdagavond even zes uur bemerkte een gemlernoerdo te Amersfoort brand onder den kap van de kazerne 4, en waarschuwde de wacht. De brand woedde in een rust kamer onder den kap, aan de zijde waar ijzeren branddeuren den toegang afsloten en in de nabijheid van den schoorsteen der ondergelegen onderoüficierskamcrs, waar ge stookt wordt. Als oorzaak wordt een de fect aan den schoorsteen vermoed. URANT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5