Diverse berichten BIÜïSEJïLAm V s. z c. STADSNIEUWS, De aanvallen ten oosten van het Wan meer aan do Turksche grens zijn zonder resultaat gebleven. Daarentegen hebben wij Skoetoblaghe, 70 KAL over grens, en een belangrijk steunpunt van de Russen in de provincie Aserbeuljan, bezet De Commissie van steun voor België. Captain J. F. Lucey, die met den heer Jarrl? E. Bell het uitvoerend comité to Rotterdam van bovengenoemde commissie vormt had de welwillendheid ons eeltige inlichtingen te verstrekken. omtrent de om vangrijke laak welke op deze commissie rust. De conunissie omvat de Amerikaanschc, Spaansche, Italïaansehe en Franschc com missies van steun. Eera-besluureters zijn do Aniet ikaansche gezanten te Brussel 's-Gravenlmge, Londen en. Berlijn en de Spoansehe gezanten te Londen en Brussel. Voorzatter is de heer Herbert Hoover. Uit voerende comité's zijn gevestigd te Londen Brussel, Rotterdam,, New-York en Rome. Deze commissie nu heeft zich tot taak gesteld de voeding van de 7.500.000 Beb gen, die tlians in de grootste ellende vor keeren. Zij is volkomen neutraal en kont geen politiek. Haar werk is iedere week 20.000 ton voedsel naar België te zenden, do minste qua.ntifeit welke nooJig geacht wordt om hot volk in leven te houden. Behalve in de reeds genoemde steden zullen in tal van andere plaatsen, ook in België, kantoren gevestigd worden om Jiet vervoer en do verdeeling der levensmid delen te bespoedigen. Reeds is voor dit vervoer naar de distrieten rondom Luik een dienst te Maastricht geopend. De eerste scheepslading werd verzonden den. 7dcn November en sedert dien datum is 29231 ton voedsel onder de Belgen verdeeld. Ware dit niet geschied, vele duizenden, zouden de hongerdood ten prooi geweest zijn en als de commissie niet in, staat is gedurende de erste acht maanden iedere week 20.000 ton aan te voeren, zal hun dit gevaar blijven dreigen. /Reeds is in Amerika ruim 100.000 ton voedsel bijeengebracht om naar Rotter dam verscheept be worden. 3S schepen zijn reeds gecharterd en 20! zijn er nu geregeld onder weg. Als deze gearriveerd, zijn zal oen groot doel van .de moeilijkheid, waarin de commissie zich nu nog bevindt opge heven zijn en zal de zorg dat iedere week 20,.000 ton aanwezig moet zijn steeds blijven bestaan. In het laatst der vorige week nog, scheen het dat de commissie niet in staat zou zijn haar wenschen te vervullen, doch uit die moeilijkheid werd zijl gered door de edelmoedigheid van het Nederlandsch, gou vernement, dat nadat de toestand was uit eengezet op een enkele verklaring van Cap tain Lucey bereid was 10D.000 ton tarwe te legnen. Dit graan is nu naar België onder weg. De commissie kan geen woorden vinden om voldoende uitdrukking te geven hoe hoogst dankbaar zij1 deze edele daad van do Noderlan.klscle regeering apprecieert. Mede vond de conunissie een krach li gen steun om de uitvoering van haar taak moge lijk te maken bij de Duitsohe militaire auto riteiten in België. Nadat door een lid van, de ..Rockefellers Fondation" oen beroep op deze gedaan was om een catastrophe te voorkomen, welke een eeuwigdurende smet op de beschaving zou werpen, gaven de militaire autoriteiten bevel dat de helft van hot voedsel, waarover de Duitscliers in België beschikten, zou worden ter beschik king gesteld van do Commissie ten behoeve van de Belgen. De commissie wil al dat voedsiel teruggeven: maar dit zal niet af doen aan haar waardeering van, een daad der Buitschers, waartoe zij, krachtens de bepalingen der Ilaagscho Conventie, niet verplicht zijn. liet distribueeren geschiedt door een centraal comité te Brussel. Tot dit doel is België verdeeld in 9 provinciën, van welke ieder een delegatie naar het centraal comité zendt; welke op haar beurt gevormd wordt door de verschillende gemeenten. Op deze wijze wordt de werkelijke nood, wel ke overal heerscht, bekend, en kan daarin geregeld voorzien worden. Het gewone rant soen is 225 gram brood per dag i oor ieder persoon plus ander voedsel, als spek, boo- nen, erwten, rijst en zout, naar evenredig heid van de aanwezige voorraad. Iets waaraan de commissie streng wenscht vast te houden, is, dat de verdeeling van voed sel voor ieder gelijk is. De rijke heeft thans in België evenveel honger nis de armste. Waar de commissie vooral op wenscht te wijzen is, dat in strijd met alle geruchten, de Duitsche autoriteiten in geen enkel op- zich het werk der voeding tegenwerken. Zij stelt er prijs op te verklaren, dat er een volkomen overeenstemming heerscht tus- schen haar en de Duitsche autoriteiten. In plaats vat' bemoeilijken hebben de "Duit- schers juist alles gedaan om de aankomst te vergemakkelijken en zelfs geen vracht geëischt voor het vervoer over hunne spoor wegen. C_ Ook weerspreekt de commissie beslist dat Duitsche soldaten bij de Belgen zouden in gekwartierd zijn en alzoo van het Amert- kaansche voedsel mede eten en evenzeer dat de verhooging van den prijs van het brood van 30 op 40 centimes zijn.oorzaak zou vinden in een belasting door de Duit sche autoriteiten op het Amerikaansch meel gelegd. Het stijgen van den prijs van het brood is alleen een gevolg van de stijging der prijzen van het meel van 18 frs. op 32 frs. f Een tweetal Amerikaanschc Rhodes-stu- dentea zijn thans in Holland gearriveerd, om te assisteeren bij het verdeelen van het voedsel en nog 14 anderen zijn onderweg, pe stichting van de studenten-vereeniging Rhodes heeft ten doel het tot elkaar brengen van alle natiën en er kon zeker geen schooner uitdrukking van hare bedoeling gevonden worden. De commissie heeft behoefte haar dank uit te spreken voor de wijze waarop zij uit alle doelen der wereld gesteund wordt. In zonderheid van de Vereen. Staten, daar heeft iedere stad, ieder dorpje zijn „Belgian li lief Committee" en wie geen gold lie-~\ brengt zijn gaven in anderen vorm. Dc geeft een kleine hoeveelheid aardappelen, de ander een doos biscuits, doch een te .er is bevreesd niet zijn deel te hebben in dit groote werk. Het laatste nieuws is, dat be halve :dle andere bijduigen elk der Ver- eenigde Staten oen schip met provisie nam* België zal zenden. Alleen de Rockefel ler stichting zal reeds iedere maand 10.000 ton voedsel naar België zenden. De staat Nova Scotia in Canada heeft al reeds een M'hip gezonden en nog twee andere volgen. Om echter zeker te zijn dat iedere man, rouw en kind van België tot den volgenden oogst zal kunnen blijven leven, is het niet alleen noodig dat deze giften blijven vloeien, maar ook steeds in meerdere mate. i Gisteren werd een telegram ontvangen van den Amerikaan Behe gezant te Brussel, waarin hij bevestigt, wat reeds hierboven is gezegd omtrent de medewerking der Duit sche autoriteiten en verder zijn bewonde ring uitspreekt over het werk der organi satie welke aan geen betere handen kan worden toevertrouwd dan thans het geval is en geen beter systeem zou te bedenken zijn. Engelseh stoomschip in den grond gebloord. De rnari ne- au tori tel l.en. te Santiago (Chili) hebben uit Papudo, een kleine haven bij Valparaiso, bericht ontvangen, dat de Duit sche hulpkruiser „Prinz Eitel Friedrich'" de bemanning van, het Engelsche stoomschip Charkas (groot 50(07 ,_toti) dat bij Corral door den hulpkruiser in den grond is ge boord, aan land heeft gezet. Uit J apan. Ec-n Heuler-telegram gewaagt van de vol gende woorden, door den keizer van. Japan gisteren hij de opening der Kamer u'tge- sproken ,Het is ons aangenaam te kunnen mede- deden, dat de vriendschap tusschen het rijk en de bondgenooten, in hartelijkheid, toeneemt. Het verbond met Groot-Brittannië en, dè ententes met Frankrijk en, Rusland zijn in den huidigen kritieken toestand hechter go- worden door de versterking der vriend schapsbanden. De vrede wordt in het oosten geleidelijikj heisteld; de groote oorlog i"s echter nog niet geëindigd. Wij rekenen op den trouw en. de dapper heid onze onderdanen, en hopen ons eind doel zoo spoedig mogelijk te liereiken." Ten slotte verzocht de keizer de Kamer in eendracht samen to werken, aan de af werking van het bestuursprogram'. Een stoutmoedige reis. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan Central News," was er Vrijdag in de vroeg te een groot stoomschip voor anker ge komen hij Frederiksliaven, aan de oostkust van Jutland. De naam van liet schip was verwijderd, maar men gelooft, dat het de Rio Grande" van de Hamburg-Zuid-Amerii- ka-lijn was, bestemd voor Kiel. Het schip, dat zwaar geladen was en blijkbaar veel passagiers aan boord had, vertrok lator op don dag naar het zuiden. Den 31sten October was de „Rio Grande" te Para in Brazilië gerapporteerd, waar zij, komende van Manaos, aankwam, zoodat het schip, als het hiervoor medegedeelde bericht juist is, de reis van. Zuid-Amerika er goed heeft afgebracht. De „Times" acht het waarschijnlijk, dat de „Rio Grande" op oen donkeren nacht tusschen de Faröer- eilanden en de Hebriden, door in de ter ritoriale Nooische wateren is weten to komen. Eenmaal zoover, kon het schip zijn weg door het Skagerrak gemakkelijk voort zetten. v Uit Portugal. Uit Lissabon werd Zaterdag aan de „Times" gemeld, dat Arriaga, de president van Portugal, het verzoek om ontslag van het ministerie heeft aangenomen. Woens dag komen de Kamers hijeen en men hoopt dat dan het nieuwe kabinet gevormd zal zijn. Te Lissabon is Zaterdag de volgende half officiëele mededeeling gedaan: Zoodra de mogelijkheid ontstond, dat Portugal deel zou nemen aan een Europee sehen oorlog, heeft de president van de ïepubliek het aftreden van het kabinet voorgesteld, opdat cr een ministerie ge vormd kon worden waarin de leiders van alle politieke partijen zitting zouden hebben. De ministerraad heeft dat voorstel aange nomen. Bulgarije en Servië. Het Turksche blad „Tanin" verneemt, dat na do nederlaag der Serviërs de En gelsche gezant te Sofia uit naam van de entente-ffnogendheden officieel heeft ver klaard, dat Servië bereid is aan Bulgarije hel deel van /Macedonië tot aan de Wardar af te staan. Het blad is van oordeel dat Bulgarije ook dit aanbod zal afslaan, even als het dat den eersten keer heeft gedaan. Verder meldt de „Tanin" dat de stap van Servië te Athene groote ontstemming heeft veroorzaakt, daar Griekenland r.reest dat het, ingeval Bulgarije het aanbod van Servië mocht aanvaarden, door Bulgarije zou zijn ingesloten. GEMENGDE MEDEDEELENGEN. Mexico. i Het Amerikaansehe departement van bin- nenlandsche zaken verneemt uit El Paso, dat Villa de stad Mexico is binnengerukt en het nationale paleis heeft betrokken. Tan bet Hof. II. M. do Koningin en Z. K. II. de Prins bezochten gistermiddag het noodhospitaal van het Roode Kruis aan. den Schevening- schen Weg te 's-Gravenhage, en hadden bij do rondwandeling voor elk der 47 mi litairen, die er verpleegd worden, een har telijk woord. Audiënties. ,Be gewone audiëntie van den, minister van financiën, zal voorloopig niet plaats hebben. t De gewone audiënties van de manasters van koloniën, van. buitenlandsche zaken, van marine en van waterstaat zullen dez© week niet plaats hebben. Electrlcltelt In Drente en Overijssel. In de „S t-Ct." na. 288 worden meege deeld de voorwaarden waaronder concessie wordt verleend voor den aanleg en. de exploitatie van inrichtingen, en van Werken tot het voortbrengen, geleiden, transfoit- meeren, verdoelen en leveren, van electrieir teit aai» de prov. Overijssel en een ge deelte der prov. Drente. Kapitein Duymaer van Twist. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer Duymaer van ÏSvist, lid van de Twee de Kamer en kapitein der infanterie op non activiteit, eerlang den dienst zou veralten, heeft de heer Duymaer van Twist eenige mcdedeelingen gegeven waaruil blijkt, dat hij reeds in Februari 1913 van den minis ter bericht kreeg, dat hij, om voor be vordering tot majoor in aanmerking te ko men, in actieven dienst zou moeten terug' treden. Met heb oog op de partijverhouding in zijn district (Steenwijk; besloot hij op aandrang zijner vrienden zijn positie in het leger op te offeren, doch hij stekle zich bij de mobilisatie Onmiddellijk weer ter beschikking van het vaderland. Toen zeg de de vrijzinnige kiesvereeniging toe geen tegencandidaat te zullen stellen indien de heer D. v. T. zijn mandaat in 't belang van het vaderland neerlegde. De tijd om alsnog de vereisohte 10 maanden in actie ven dienst door te brengen voor het oogen- blik der bevordering tot majoor, is verloo- pen en dus zal 'de heer D. v. T, zijn mili taire positie opofferen, waar hij", terugtre dende in het leger, daarin als gepasseerd kapitein een minder aangename positie zou innemen. 1 Nederland en de oorlog Die oorlogsloening. In een apenbare vergadering, belegd door de vrijz.- de'rn. kiesvereeniging „Algemeen Belang"' to Utrecht heeft gisteravond het lid der Tweede Kam'er mr. H, P. Marchant gesproken over het ontwerp-oorlógsleening. Hij zeide, dat door de in het wetsontwerp aangebrachte wijzigingen een. groot ge deelte van de beswarenWelke tegen de voorgestelde middelen tot dekking gerezen Waren, ondervangen, is, ook omdat ervóór 1 Januari 1917 gelegenheid zal zijn, andere middelen tot dekking van de jaarlijks be- noodigde sOml voor aflossing en rente betaling van de leening aan te wijzen. Hoeft dus, zoo zeide hij, de negeering reeds oen groo ten stap gedaan in, de richting van lien, die zich niet met het wetsontwerp konden vereenigen,, liet is echter nog lang niet datgene; wat hij wens ebt, namelijk een oorlogsheffing ineens. jSpr. hield verdar een pleidooi voor een heffing ineens, welke eerst n,a den oorlog zal behoeven plaats te vinden, als de zaken) weer aan den gang zijn- Hij kwam! voorts op tegen de bewering; dat het houden van vergaderingen, als dezé in strijd zou zijn met het landsbelang; men handelt niet, zooi meenlt hijj, in bot landsbelang, ook niet vrijzinnig, ook niet verstandig, als men de stroomingeni, welke in 'tvolk opkomen, onderdrukt; in, plaats van zo te leiden. Personenverkeer naar Duitschland. j De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van het personenverkeer naar Duitschland over de grensstreek van ddi spoorweg naar Salzbergen tot de lijn van Venio naar Viersen, de volgende wijzi gingen zijn gebracht in de bepalingen over paspoorten, zooals deze zijn bekend ge maakt in de "Stct." van 21 November no. 274. De verklaring, dat de op het paspoort ge plakte photographie inderdaad die van den in het paspoort genoemden persoon is, moet niet meer door een notaris, doch door den burgemeester vau de gemeente, waar deze persoon gevestigd is, worden gesteld. Grensbewoners, die geregeld de Duitsche grens oversclireiden, hebben geen buiten- landsch paspoort noodig. Zij kunnen thans volstaan met een „Passierschein", afge geven door bovenbedoelden burgemeester. Op dat document moet, behalve een uit voerig signalement, een photographie en de handteekening van den rechthebbende, een en ander gewaarmerkt en gestempeld door den burgemeester, ook voorkomen een ver klaring van dezen, dat de rechthebbende hem persoonlek bekend is. Bovendien moeten deze verklaringen door een Duitschen consulairen ambtenaar hier te lande worden geviseerd en, gestempeld. I (Stct.) .V.erkeer met Antwerpen. De stoomboot „De Administrateur De Badts" is gisternamiddag met 41 passagiers van Antwerpen te Vlissingen aangekomen. Vanochtend vertrekt de boot weer met passagiers naar Antwerpen. De Minister van Oorlog. De Minister van Oorlog begeeft zich hedenochtend, vergezeld van het waarne mend hoofd der 2e afdeeling van zijn depar tement, kapitein de Quay, naar Utrecht, om vandaar uit morgen en overmorgen een bezoek te brengen aan de interneerings- kampen te Zeist en Harderwijk. Verkeer met België. De passagiersboot „Eugenie" van Ant werpen naar Rotterdam, die bij fort Ma rie Zaterdag door de Duitscliers was aan gehouden, is gisteren te Hansweert binnen gekomen. De boot is geheel doorzocht. Met de „Telegraaf 111" van dezelfde onderne ming kwamen gisteren veel Belgen mede, wier passen binnenkort zouden vervallen zijn. Verbinding met Antwerpen. Ook de stoomtramverbinding BredaAnt werpen is sedert Zaterdagmorgen verbro ken. Zonder eenige voorafgaande waarschu wing hebben de Duitschers het tramver keer op Belgisch gebied stop gezet, zoodal de trams van Breda slechts tot aan de grens rijden. Het is nog niet bekend, wan neer de dienst in België weer hervat zal kunnen worden. Verlaagde invoerrechten in Duitschland. De Duitsche douane eischt, dat goede ren, voor welke de invoerrechten in verband met den oorlog, naar een verlaagd tarief berekend kunnen worden, bij den invoer in Duitschland vergezeld zijn van een door een hetrokken burgemeester afgegeven oor sprongsattest. Appelen, peren, amandelen, ananassen, vijgen, kastanjes, rozijnen, sinaasappelen, citroenen, druiven, en krenten worden gere kent tot deze artikelen te behooren. Ontbreekt het attest, dan worden de ver hoogde rechten toegepast. De arrestatie te Rotterdam. Mr. C. P. van Rossem te Rotterdam, die Zaterdag is in hechtenis genomen op ver denking van het schrijven en rondzenden van een pamflet, waardoor de onzijdigheid van het land in gevaar zou kunnen wor den gebracht, is een slechts weinige jaren geleden gepromoveerd jurist, die eenige let terkundige bekendheid heeft verworven door de uitgave van een paar boeiend geschre ven historische essays over figuren in Frankrijk uit den tijd, die aan de Revolutie van 1789 voorafging, het leven in de ge vangenissen onder de Terreur en laatste lijk over den „beau Brummell" en Casa nova. Hij schreef ook een tooneelstuk. Het pamflet, waarop de vervolging be rust, hebben wij eenige weken geleden on der de oogen gehad, toen de nasporingen der justitie zich nog in een andere richting bewogen dan waarin men thans meent den dader gevonden te hebben., Als wij ons wei herinneren, bevatte het geschrift een opwekking om een bond of een vereeniging te stichten, die overal in ons land en el ders Duitschers, Duitsche producten op welk gebied ook, Duitsche firma's, enz., zou boy cotten en in zeer heftige termen werd dit plan toegelicht. Eigenaardig was, dat, hoe wel het plan door den schrijver bestemd scheen om vooralsnog te worden geheim gehouden, het pamflet was toegezonden o. a. aan eenige Duitschers, die ambtelijke be trekkingen bekleeden en van wie dus waar lijk met verondersteld kon worden, dat zij tot geheimhouding zouden medewerken. Dit gaf ons al dadelijk den indruk van iets kinderachtigs, die trouwens bij de lezing van het pamfletje bevestigd werd. (Nieuwe Ct.) Genmentelljlo Crcdleibank. Naar wij vernemen, zal dc akte van op. richting van de Gemeentelijke Ciedietbnnk op 23 dezer te 's Graven hage worden ver van leden. Naar wij vernemen is de torpedoboot „Cycloop" gisteren hier gekomen om een inarinesloep te brengen oin te gebruiken bij de oefeningen van de transportkoloime van het Roode Kruis alhier. De Bchiedamsche Zwemclub ,8. Z. C." houdt 12 December a s. een feestavond' voor Ivden en donateurs in .Musis Sarrum. Een bepeikt aantal kaarten is Lij het Be stuur verkrijgbaar gesteld. Fluantleel nieuws. De minister van financiën maakt beken dat op 5 Dec jt, by de betaalmeester kas was. I 4,550,068 151/g dat op denzeltden dag mor de Neder!. Rank, inge- olge art. 11 bis van haar ctrooi,aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten vedrage vanf 9,319,910.311/2 c. dat op den genoemden datum in omloop was aan schatkistbiljetten f29,776,000. ian schatkistpromessen f 98,000,000 (waar an rechtstreeksbij de Ned. Ba* k geplaatst f74,500,000.—) terwijl met inbegrip van de bidragen welke daarvan bij de betaalmeesters in kas waren aan zilverbons in omloop wasf13,003,455. (Stct.) jVL'AARDJNGEN, 8 Dec. Door ds. L. van Mastrigt te Bameveld is aangenomen het beroep naar de Ned. Ilerv. Kerk alhier en door ds. J. van 't Hooft, em. predikant al hier het beroep naar die kerk te Hekendorp. KETHEL, 8 Ded. Bij Kon. Besluit van 18 September is aan de gemeente Ketliel een buitengewone subsidie Verleend van f500 b'oven en behalve de bijdrage be doeld bij art. 48 der Wet tot Regeling van het L. overwegende dat o. m. deze gemeente in verhouding tot hare mid delen en andere Uitgaven onbillijk door de uitgaven van een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs zou worden bezwaard. Bij de te Rotterdam gehouden examens vrije- en ordeoefeningen is o. m. geslaagd inej. CL A. v*. d. Hoek van hier. - Comité voor Belgische vluchtelingen. Het comité voor Belgische vluchtelingen dringt er op aan, dat de rekeningen over November, deze week nog ingeleverd wor den bij Mevr. M. O. M. de Groot Maatschappij ter bevordering van Toonkunst Afd. Schiedam, Ao, 1830. Het zal waarschijnlijk niemand van het thans levende geslacht bekend zijn, dat er reeds in 18.30 een Schiedamsche afdeeling der M. t. b. v. T. heeft bestaan. Dit niemvs brengt ons de December aftevering van „De Gids" in een zeer interessant en onder houdend artikel van don beer J. D. C. van Dokkum: „Het eerste Nederlandschc Muziekfeest te Rotterdam" m 1830. (Naar brieven en bescheiden in bandschiift uit het Archief der M. t. b. v. T.). Een en ander, wat wellicht belangstelling zal vin den bij Toonkunstleden en muziek vrien den hier ter stede, worde hier medege deeld: r Do schrijver behandelt eerst, hoe op 19 April 1829 de oprichting-vergadering te Amsterdam plaats had. Het initiatief daar toe was uitgegaan van den praeccptor van hel Erasmiaanseho Gymnasium te Rotter dam, A. C. G. Vermeulen, die dato 29 November een rondschrijven richtte tot een aantal aanzienlijke dilettant musici in ver schillende steden van Noord-Nederland, waarin do wenschclijkheid werd betoogd der oprichting van een algemeen Neder- tandsch Muziekgenootschap. Veel ingeno* tnenheid met het plan was cr niet; maar Vermeulen was oen intelligent man, met groot organisatietalent, en zoo wist hij. on danks alle tegenkanting en velerlei bezwa ren, de Maatschappij tot stand te* brengen. De bedoeling van Vermeulen (hij was toen 31 jaar), was om, als propaganda voor de goede zaak, een schitterend muziek feest op touw te zeiten, in navolging van de „Nieder Rbeinisclie", dis hij te voren had bijgewoond en die hem volgens zijn eigen mededeeling, hadden geïnspireerd bij do oprichtingspogingen der Maatschappij. Doch ook dit vond veel tegenwerking, vooral bij de Amsterdamsche afdeeling, die voor namelijk het muziekonderwijs nis hoofd doel van de Maatschappij beoogde, en een .muziekfeest" geen noodzaak vond. Doch ook nu liet Vermeulen zich door schrifturen vol zwanrtilligheid niet uil het veld slaan. „Er moest een schitterend feest „gevierd worden en zonder ophouden werkte „hij aan de plannen voor een propaganda- feest." 1 De stad Rotterdam eigende zich bijzon der voor een dergelijke onderneming: ze was in dien tijd (in verhouding lot de andere Nederlandschc steden) een muziek centrum van den eersten rang. Musici van talent hadden zich daar gevestigdSteger, knap violist, dirigeerde reeds in 1803 een verdienstelijk dilettanten-orkest en na 1819 werd dit orkest aangevoerd doo den Duit schen pianist-violist Miihlenfeldt, die in 1829 met den uitncmend.cn violist B. Tours en den talentvollen cello virtuoos Ganz de vereeniging „Erudilio Musica" stichtte. De giondslagen voor een muzikale feestviering waren dus in Rotterdam ruimschoots aan wezig: er was ambitie en talent tot be oefening der toonkunst, men had cr een goed orkest en goede zangers. Maar dit was Vermeulen niet voldoende. Zijn feest moest grootsch van opzet, moest schitte rend zijn. Niet Rotterdam dus moest een feestconcert geven, maar Nederland moest een muzikaal feest organiseeren, binnen Rot terdam, en onmiddellijk begon hij deze mee ning bij do besturen der grootere afdeelin- gen te propageeren. Hij verwachtte uit Am sterdam, den Haag en Utrecht „dappere hulptroepen". Het bleek hem evenwel al spoedig, dat het vuur der geestdrift voor zijn ideaal in de kringen van muzikaal le ven buiten Rotterdam nog niet hoog op vlamde. Weinig meer dan veertien dagen had de illusie van Vermeulen geduurd, om te Rot- erdam schitterend te feesten, en toen was het gedaan met deze inleidende poging, om oen Nederlandseh Muziekfeest tot stand te brengen. 1 Doch de plannen gaf hij niet opuitnoo- digingen aan de leden van andere Afdee- lingen tot medewerking worden verzonden en niettegenstaande de vele bezwaren, welke die medewerkingen ondervonden, voorna melijk ten opzichte van logies van de te verwachten gasten en dc moeite, gepaard aan het trage verkeer per trekschuit en diligence, en nog vele andere hindernissen, kon toen toch do datum der feestviering op 30 April 1830 vastgesteld worden. Maar andermaal en wel een groote moei lijkheid deed zich voor. Rotterdam had geen concertzaal groot genoeg om, (behalve de Rotterdams-clie leden, ook de velen, die van andere afdeelingen wel in aantal het feest zouden bijwonen, le plaatsen. Ver meulen had voor zijn doel om het gebruik van de Groote Kerk gevraagd, zooals in enkele andere plaatsen Wel was toegestaan, maar het verzoek werd geweigerd; er bleef dus niets anders over dan gebruik te ma- ken van de grootste der béide concertza len, de Nutszaal, (de andere was een zaal

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2