De oorlog. Koning zijn, 67"° Jaargang Woensdag 9 December 1914 No. 14703 Deze courant verschijnt dagelijks, metuitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 0. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een nar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tol den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Sta- ten dier provincie dd. 30 November 1.1., no. 80; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. *87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gedepu teerde Staten de jacht op klein wild, daar onder ook begrepen zoowel het schieten als het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, in dat gedeelte dezer provincie, waar zij open is, wordt geslo ten op Donderdag 31 December e.k., met zonsondergang. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Ncderlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 4 December 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Aan de Openbare School G, te Schiedam (Hoofd de heer M. Martens), wordt ge vraagd een Onderwijzer met akte Pranscli Aanvangsjnarwedde f 650. Verhoogingen wegens akten: Voor akte vrije- en orde-oefeningen f25, voor akte handteckenen f 50 en voor hoofd akte f 2001 Periodieke verhoogingen Na 2- en 4-jarigen dienst telkens f 75, na 6, 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst tel kens £50 en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19- en 22-jarigen denst tel kens f 50. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders door gebracht, tellen mede voor de berekening van hot salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór of op 24 December a,s. De sollicitante?, worden verzocht in hun adres te willen opgeven, aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam ge weest. door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W.E.P. 52) Dit gevoel bracht Clara een plotselinge ingeving, wat zij in dit geval zeggen moest:- I „Lieve Hoogheid," zei ze, „monseigneur van Oldany wil, dat ik u zal zeggen, dat o hier een vriend heeft, den besten, cer- lijksten, trouwsten vriend, die het meest uw vertrouwen verdient. vertrouw je volkomen, Bertie," ant woordde Wanda met een droevigerx glim lach. „Maar je moet mij nemen met al mijn zwakheden en gebreken, je zult mij wél als een kind beschouwen, een 'beetje min achtend op mij neerzien, misschien boos op mij worden. Hij schudde het hoofd en antwoordde niet. Hij keek haar lang aan met treurige oogen. Eindelijk stak zij hem de hand toe en zuchtte „Arme Bertie 1" Clara was de eenige, die getuigen was van deze verloving zonder vreugde, zon der hoop, maar waarin toch iets grootsch was. j Die twee buitengewone menschen, die de «elofte gaven met elkander te leven zonder aai zij elkaar liefhadden, waren toch één jn een hooger gevoelenhet verlangen naar het welzijn van een volk. Dit zwakke, jonge ®eisje bracht den hertog een geheel volk ln de plooien van haar bruidsgewaadzij •Was de verpersoonlijking van Lithauen, dat BUITENBAND. Schiedam; 9 December 1914. Van liet Westelijke front De toes tand. •Hel officieele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Gisteren heeft de vijand aan de Yser en rond Yperen grooler bedrijvigheid getoond dan den vorigen dag. Onze artillerie heeft met succes het vijandelijk vuur beantwoord. Om Vermelles, dat wij hebben hernomen, was sedert twee maanden hardnekkig ge vochten. Aan de Aisne en in Champagne zijn ar tilleriegevechten geleverd. liet geschut heeft lerschCidene vijandelijke troepen uiteenge jaagd. fn Argonne en bij Pont a Mousson heb- fien wij eenig terrein gewonnen. Aan do Yser-linie. Een oorlogscorrespondent van, de „Tijd" seint De terugtrekkende beweging der Duit- schers aan de Yser, waarvan ik verleden week gewaagde, houdt aan. De meest voor uitgeschoven loopgraven hebben zij ver-- laten of trachten zij* alsnog te verlaten,. In middels treden de bondgenooten, hier en daar aanvallend op en vechten taai en hardnekkig om de Duitschers uit de luttele loopgraven te verdrijven, welke zij aan de linkerzijde van het water nog bezet hou den,. Het is al bijna twee maanden dat de Duitsciiers vruchteloos pogen naar Duin kerken en Calais doo-r te breken. Zonder de Yserlinie natuurlijk op te geven, schijnen/ ze nu toch wiel het ondoenlijk© van, een (doorbraak hier te beseffen. De stellingen; der "bondgenooten zijd zoo geducht gemaakt en hun froapengroepeering is zóó uitnemend, terwijl hun geschutvuur ten leste in de meerderheid gekomen is, dat de Duitsciiers nog licel wat meer menschenlevens moeten offeren dan de duizenden, en duizenden, die hun nu al de Yserlinie hoeft gekost. En van de aanvallende zijn zij tot de ver dedigende houding overgegaan. Die lwmd- genooten mlakcn daarvan, gebruik om al aanvallend den vijand te bestoken en af breuk te doen. Do bondgenooten worstelen, op. Zij win nen terrein en, zijn niet van 'zins den vijand eenige rust te gunnen. Bij Yperen lijken de Duitsciiers hun voor- naambte krachten nog saamgetrokken, te hebben en als er een groote aanval alsnog door hen beip'roefd wordt, dan zal die daar geschieden. De aanvallen op1 vlotten, met zich overgaf aan den gcnialen staatsman. Het was laat, toen zij zwijgend naar het paleis terugkeerden; elk woord, dat zij ge sproken zouden hebben, zou te veel zijn geweest voor wat zij diep in hun ziel voel den. Maar de aartshertogin had haar zacht heid en kalmte weer teruggevonden. Haar hart verzette zich voortaan niet meer, zij onderwierp zich, haar gemoed was tot klaar heid gekomen. Eenige dagen later begonnen de Oidsburg- sche kranten te spreken van een officieele verloving van de aartshertogin met den hertog van Oldany. In het land werd deze tijding verschillend opgenomen. Men was verwonderd, dat de keus gevallen was op een prins uit eeA klein vorstenhuis, velen vonden hem te oud, zijn uiterlijk beviel den vrouwen niet. Maar door deze keus kreeg de rol, die hij aan het hof speelde en die tot nu toe geheimzinnig was geble ven, een duidelijker beteekenis. Zijn verbor gen macht van raadsman kwam weliswaar niet sterk uit, maar men kreeg eenig be grip van zijn waarde. Langzamerhand werd de datum voor het huwelijk vastgesteld; het werd bepaald in den herfst. Van alle kanten werden toe bereidselen gemaakt. Jonge meisjes uit de provincies van het zuiden borduurden zij den lakens, er werden tapijten geweven, kleeden gewerkt, de Oldsburgsche vrouwen maakten kussens versierd met paarlen en edelgesteenten, visschersvrouwen maakten met hun grove handen duizend meter kant, fijn als spinrag; er werden sieraden gemaakt van goud en van parelmoer, kunstwerken gebeeldhouwd, zilverwerk gesmeed, stoffen in de modekleuren geweven. Alles wat kostbaar was, bracht men hij een, émail uit Indië, hout van den Libanon, hopt pit Azië, Perzische tapijten, Italiaansch' maeliino-geweren enz. noordelijker opheb ben meer het uiterlijk van verontrusting der bondgenooten dan, van werkelijk be doelde krijgskundige pogingen. Yaii liet Oostelijke front. Van Oos tenrijksche zjjjde. (Het gistermiddag ui (gegeven Oostenrijk- sche communiqué meldt: De gevechten in West-Galicië nemen, in hevigheid toe. De Oosfcnrijiksch-IIongnar- sche troepen hebben, thans ook uit weste lijke richting aanvallend, den, vijand uit de stelling Wielicza-BoLczyce (beiden ten Z. Z. O. van Kxak.au) verjaagd. Tot dusver hebben wij meer dan 5000 gevan genen, w. o. 27 officieren, naar, het bin nenland gezonden. In Polen zijn nieuwe aanvallen der Rus sen ten Zuidwesten van, Petrokow (Petri,- kau) door onze en Duitsche troepen afge slagen In de Karpathen is niets van belang ge beurd. f Een Russisdh overzicht. De Russische generale staf heeft in een communiqué een uitvoerige beschrijving ge geven van de gevecliten, die sedert einde October op den linker Weiclis-eloever in Polen zijn geleverd. Jfct. overzicht gaat voor namelijk over de insluiting van hot Duit)- sche leger door de Russen Waaruit zij zich ternauwernood hebben kunnen losmaken en loopt tot den Gen December, den, dag dus, dat de Duitsciiers onverwachts het offen sief harnamlen en Lodz bezetten,, over welk feit de Russische generale staf tot nog toe t— en ook thans nog heeft gezwegen. Blijj- kens de Reuter telegrammen wordt daarin .gezegd: iv Einde October heeft onze achterhoede, welke de Oosfenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen in Zuidwestelijke richting vervolgde, oen front bereikt langs de Warta en de Ni-dzica, hetwelk krachtig beschermd werd door onzen rechtervleugel. Het werk ter herstelling van de wegen; welke geheel waren verwoest en het opstellen van de achterhoede onder die omstandigheden, be lemmerde in sterke mate iedere aanvallende beweging onzerzijds. De vijand heeft hier van gebruik gemaakt om zijn spoorlijnen te herstellen. Allengs vernamen wij van Duitsche troepenverplaatsingen naar het Noorden en van oen samentrekking van be langrijke vijandelijke strijdkrachten aan het front SlupceThorn, waardoor onze rech tervleugel en de gemeenschap daarvan met ■onze achterhoede ernstig werden bedreigd. Inmiddels waren dc wegen in Silezië in het front van onze andere legers zwaar versperd door Oostenrijks ehe troepen, die uit Galicic daarheen waren gebracht en ten deele gesteund werden door Duitsche troepen. Daar de Oostenrijkscho troepen zich bovendien sterk verschanst hadden op het front CzeastochauKrakau, maak te deze nieuwe militaire combi nalio pen marmer, parfums uil Spanje, zijde en fluweel uit Engeland, oude meuliels uit Duitscldand, schilderijen uit Frankrijk. Meer dan honderd vrouwen werkten, aan de bruidsjapon. Elko stad zond een gouden plaa! met haar wapen en Lithauen's be roem componist componeerde een mis. In In Europa werden do portretten van de jonge prinses gepubliceerd, alsLilhausch boerinnetje, met hot haar in vlechten,; ter wijl zij schaatsen reedt'; terwijl ze in haar scheikundig laboratorium l>ezig was; als klein kind en op alle leeftijden van haar prilste jeugd af; haar vertrekken werden gefotografeerd, de lijnen van haar lxand, de borduursels van baar linnengoed en zelfs haar bed. En terwijl een heel leger van menschen voor haar bezig was, zich op wond cn druk voor haar werkte, was het jonge meisje tengevolge van de hevige emoties weer tot baar ruststoel gedwongen en telde met de oogen op den kalender de dagen, die nog moesten verloopen, in stille berusting Wanneer het avonduur aangebroken was, waarin de koning Clara meestal ontmoette bij de bank, die door vier larixen bescha duwd werd, achterin het park, vroeg hij haar „Wel, is u vandaag den hcelen dag bij haar geweest, hoe vindt u haar?" En zij zag zooveel smart, in dit feere, gevoelige vaderhart, dat zij weer antwoord de, zooals zij al zoo vaak had gedaan: „ïk vind haar kalm. Geen a-rouw, die zoo rustig haar bestemming tegemoet gaat als zij", Eens voegde Wolfram er hij: „Alles wel beschouwd, geef ik haar dan toch ook niet aan een monster. Ik wil u dit toch zeggen, juffrouw Hcrsberg, opdat u mij niet verkeerd beoordeelt; de hertog van Ol dany is de man, dien ik het hoogst schat in de heele wereld. Zijn fabelachtig ver stand plaatst hem vooraan onder de eerste gedeeltelijke wijziging van ores front noodig door verschuiving van een aanzienlijk deel van onze troepen naar het Noorden. Deze wijziging in onze opstelling werd uitge voerd. onder bescherming van onzen rech tervleugel, welke een reeks wanhopige aan vallen tot zich trok bij Wloclawec, Kutno en Leczyca. Na deze Duitsche beweging te hebben verhinderd, hebben wij de noo- dige strijdkrachten ontplooid tot het 'bre ken van het offensief dat de Duitsciiers voornemens waren te ondernemen naar den kant van Thorn en Slupce. Later hebben de üuitschers verscheidene dagen achtereen hardnekkige pogingen gedaan om door öns leger, welks rechtervleugel steunde op de WeicJhsel, heen te breken. Op 19 November slaagde de vijand er na ongeloofelijke in spanning en opoffering in door ons front heen 'te preken in de buurt van Piolek, waarop de Duitsche lawine door de aldus gevormde bres been stroomde en zich voort bewoog in de richting van Strykow, Brze- ziny, Koluszky, Tushin en Rzgow (beoos ten de spoorlijn LodzLowics). Zich keerende tegen den rechtervleugel van onze troepen, die in den omtrek van Lodz en ten. Westen .van die stad voch ten, hebben de Duitsciiers .verwoede aan vallen op .onze troepen gedaan, met be dreiging "Van hun achterhoede. Omstreeks 22 November waren sterke Duitsche colon nes ten Westen van de Warta reeds tot Lask genaderd (ten Zuidwesten van Lodz). Ondertusschen bleven de Rus sen in zeer moeilijke omstandigheden met toenemende kracht doorvechten. In de streek ten noorden van Lodz 'sloegen- de Russen den wanhopigen aanval der Duit- schers hardnekkig af en. brachten hun reus achtige verliezen toe. Op 23 November was de algemeene toestand reeds voorgoed te onzen gunste gekeerd op het front Zduns- kawola Szadek Lodz (aan do spoor lijn Lodz-Lask-Sieradz). De Duitschers, die ontzettende verliezen hadden geleden, acht ten het noodig rust te houden, tot de ver dediging over te gaan en zich te verschan sen. Wat hun reserves betreft, deze werden alle in de richting van Strykow (30 ki lometer ten noorden van Lodzj gezonden teneinde hulp te bieden aan de troepen die waren afgesneden en van het front Rzgow Tuczin. op hun schreden terugkeerden in de richting van BrzezinyKoluszky. Op den 26en November slaagden de Duit sciiers er door ongeloofelijke inspanning en door herhaalde nachtelijke aanvallen cr ill om Strykow te bereiken. Dij deze krijgsverrichtingen hebben de Duitschers, gelijk zij zelf erkennen, verschrikkelijke verliezen geleden, welke daaraan zijn toe te schrijven dat zij zich een 'doortocht hadden to banen onder kruisvuur en terug te trekken in een gebied, dat door onze troepen was ingesloten. De verliezen der vijandelijke divisies, welke deelnamen aan dezen doortocht en mislukte omlrekking, waren zoo groot, dat zij het gevechlsfront moesten verlaten. Volgens verhaten van krijgsgevangenen van andere troepenafdee- knappc hoofden van onzen lijd en zijn ge weten werkt even klachfig als zijn versland. U vraagt u natuurlijk af of hij daarbij de eigenschappen van hart en ziel bezit, die een vrouw gelukkig maken? Het ligt voor de hand, dat een man, die geschapen is om te regeeren, dien ik dikwijls, al ging hij recht tegen mij in, zijn buitengewone imperatortalenten laat uitoefenen, nooit de kleine kinderachtigheden van liefde zal ken nen, maar wel haar kracht en haar hooge plichten. Ilij zal Wanda misschien liefheb ben zonder het haar te zeggen, maar hij zal haar altijd liefhebhen als de eenige bloem, die gebloeid heeft in zijn leven, dat zoo ontzettend ernstig is." En weer vervallend in den verlrouwclij- ken toon van dien avond cenigen tijd ge leden, vervolgde hij zachter lot Clara, die voorlaan zijn onbepaald vertrouwen bezat: „Ik houd van monseigneur van Oldany zooals een leerling houdt van zijn leer meester. Hij heeft van mij een koning ge maakt; hij zal na mij in zekeren zin koning zijn; dat is recht In de intimiteit van dat schemeruur ont vouwde hij met dat volkomen vertrouwen, dat een man zoo gauw heeft tegenover een zeer rechtschapen, edele vrouw, aan Clara het geheim van zijn jeugd. Op zijn twin tigste jaar was hij geheel onder den invloed gekomen van de edelmoedige en mensch- lievende denkbeelden der Unie cn de jonge prins met zijn dweepende, droomerige na tuur, dc geheimzinnige volgeling, die naar dr. Kosor was gaan luisteren in de rooke- rige vergaderzaal in de voorstad, was hij geweest. Hij had tot het einde van ÜeVnonar ch ie besloten, hij zou die in zijn persoon verachtelijk hebben laten uitsterven door de regeering te weigeren na den dood van zijn vader. Zonder veel ophef zou hij zijn volk de jonge vrijheid geschonken hebben, cn den korten tijd dat hij de macht in "han den had, gebruikt hebben om het commu nisme in te voeren door middel .van een algemeene onteigening. lingen, wier compagnieën 260 a 280 man sterk waren, zijn deze geslonken tot niet meer dan 70. - Een van de gevolge-», die de slag Lij Lowics en Lodz, die zoo on gun-tig voor de Duitschers eindigde, had, was het brengen naar het Oostelijk front van zes Duitsche legerkorpsen, vijf divisies cavalerie, ge. deeltelijk van het We-teiijk front en gedeel telijk bestaande uit nieuw geformeerde troepen. De Duitschers zetten hun aanvullen op onze stellingen (usschen den 27 November en den 5 December voort, maar zij hadden geen succes en staakten hun offensief. De aankomst van versche Duitsche contingenten werd den 6 December ontdekt door een ver- andering in de groepeering der Oostenrijk, sche troepen, die op het front Czenstochau- Krakau verzwakt werden en .aanzienlijk eeconcemreercf ten Zuiden van Krakau,. waarheen eveneens Duitsche troepen gedi rigeerd werden. Den 5 December probeerden de Duit schers een offensieve beweging in de richting van Mlawa en Przasny-z, maar werden met ernstige verliezen terugge slagen. f Gedurende dc laatste paar dagen poogde de vijand opnieuw onzen linkervleugel ton Zuiden van Krakau te omsingelen. De Rus sen vonden de brug over de D una jee, hij Kurovo (70 K.M. Z. O. van Wiolicza) ver nield en de hoogten op den linkeroever van de rivier bezet door den vijand. Onder onafgebroken vuur doorwaadde een Rus sisch regiment de rivier, waarhij de sol daten tot aa»n den hals in het ijskoude water stonden cn namen de hoogten \nn de Tengo bergen stormenderhand in, aldus een doortocht verzekerend voor de rest van de Russische troepen. Oostenrijk en Servie. Oostenrijksch communiqué. Hot O os tenrijksche officieele commuhï- 'qué van gistermiddag zegt: De nieuwe grew peering onzer troepen, wordt volgens het vastgestelde plan vol voerd. Op zich zelf staande pogingen der Serviërs om ze te verhinderen zijn afge slagen. Hierbij heeft de vijand aanzienlijke verliezen geleden. Ons .offensief ten zuiden van Belgrado noemt een gunstig verloop. Daar zijn. 14 officieren cn 400 man van, de Serviërs ge vangen genomen. - Servisch averwianings- berioht. Aan de „Daily Chronicle" word t gemind, dat de Servische Minister-President liet in een onderhoud diep lie treurde, dat Servië tot nu toe ongeveer lOp.OOO man hoeft ver loren. Aan hetzelfde blad Wordt gemeld dat te Nisj groote vreugde hcerscht over do Ser vische owerivinning op den, linkervleugel in de richting van Yaljejwo, waar ttoScr- „Ma.Tr," vroeg Clara, die al dikwijls de veronderstelling had gemaakt, dal Wolfram socialist was geweest, zonder dat zij het geheel had kunnen uitmaken, „maar dat hoek van de „Slavernij" dan?' „Do Slavernij?" zei Wolfram glim lachend, „dien dag, toen ik hoi, zonder dat u tegensprak, verscheurd heb ik deed het misschien wol wat ruw en daar heb ik ook spijl van gehad toen lieh ik u gezegd lieve juffrouw Horsborg, dat ik hel recht had zoo te handelen.-.Dat was waar. Ik heb dat hoek geschreven toen ik twintig jaar wasl Even hield hij op en ging toen verder: „Niemand weel lief, behalve Bertie en u." r De zoele avondwarmle na oen prnclttigen dag hing in het park. Zoete bloemengeuren vermengden zich met de dennenlucht; do laatste schuine stralen van do ondergaande zon kleurden de toppen der dennen rossig; maar de vier groote larixen verspreiden al vroeg een donkere schaduw waardoor deze plek iets plechtigs had. liet was er heel stil en men had cr het gevoel ver van (de menschen te zijn. Clara sloot de oogen. Zij wist niet wat voor gevoel haar doorstroom de, nocli waardoor ze zich zoo rustig en tevreden voelde. Tranen blonken in haar oogen, toen zo die weer opsloeg en met haar gewone oprechtheid trachtte zij er zelf een verklaring aan te geven „Ik ben ontroerd, Sire, nu ik dezen blik in uw jeugd gekregen heb. Ou heeft dus ook dc arme inenschheid liefgehad, zoo als ik!" - „Ik heb haar nog lief", antwoordde dc koning ernstig. Zij dronk zijn woorden in, gretig en volg. zaa.-.i. Maar zijverlangde nil Wolframs heele ontwikkeling te hooren. Ilij, die im mers haar licht was, en wien zij volgde als haar leidstar, moest hij haar nu niet al zijn licht" schenken? (Wordt vervolgd CHIED4MSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1