Provinciale Uitverkoop. Jaariijkscla Balans-opruiming. „Maison Moderne", Korte BüsM 10, SotterSani, eene soliede en voordeelige belegging. Laatste Berichten. A CRE01ET- en f) SPAARBANK, Gebrs. GEPZÖVs IJ, Ontslag. Bij Kon. besluit van 29 dezer is aan den reserve-majoor J. T. "Wilkens, van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem gedane verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Vereen. Kartlnlfonds. In de Dinsdag onder voorzitterschap van mr. C. Th. van Deventer in Den Haag ge houden jaarhjksche algemeene vergadering werden van bestuurswege verschillende me dedeelingen gedaan betreffende de werk zaamheden der vereeniging zoo in Neder land als in Indië. Uit die mededeehngen bleek, dat in de eerste helft van 1914, dank zij een krachtige propaganda onder leiding van mevrouw de baronesse van Hogendorp, geboren 's Jacob, de vereeni ging zich belangrijk uitbreidde, en haar geldmiddelen, zoowel door giften ineens als door jaariijksche bijdragen, zag toene men. Een woord van bijzondere hulde werd gébracht aan mevrouw de 'Booy'Boisse- vain, die meer dan 20 maal in verschil lende plaatsen van ons land optrad om tot belangstelling in de vereeniging op te wek ken. Door het uitbreken van den oorlog ,was uit den aard der zaak in het propa gandawerk een tijdelijke stilstand gekomen, maar gelukkig bleef het overgroote meeren- deel der toegetreden leden der vereeniging igetrouw. De voorzitter sprak de hoop uit, dat deze toestand zou worden, gehandhaafd en zoo mogelijk weer zou overgaan in een nieuwe periode van groei. Het groote succes, dat het werk in Indië heeft, maakt het tot een noodzakelijkheid, dat de geldmidde len voortdurend ruim blijven vloeien, daar anders aan de vele behoeften aan goed onderwijs voor inlandsche meisjes niet op voldoende wijze steun zal kunnen Wor den verleend. De vereeniging staat thans in Betrekking tot 3 Kartinischolen te Semarang, te Ba tavia en te Madioen, waar onderscheiden lijk 117, 110 en 85 inlandsche teerlin- getjes goed onderwijs van Europeesche on derwijzeressen genieten. Voor de school te Semarang heeft de regeering reeds be langrijke subsidiën toegestaan, zoowel voor de oprichting van het schoolgebouw als yoor de kosten van onderwijzend personeel Ook voor Batavia en Madioen mag op der gelijke subsidiën worden gehoopt. De voor zitter bracht een woord van dank aan de Indische regeering voor haar milde toepas sing der subsidie-bepalingen. Niettemin bleek uit verschillende berekeningen, dat de instandhouding van dergelijke Kartinischo len op den voet der wettelijke Bepalingen nog belangrijke tekorten zou laten, die al leen in samenwerking van de vereeniging met de vereenigingen in Indië zouden kun nen worden gedekt. Vandaar het groote be lang, dat do ontwikkeling der geldmiddelen gelijken tred houdt met de steeds stijgende behoefte aan onderwijs voor inlandsche meisjes in Indië. De voorzitter heeft verder voorlezing ge daan van de verslagen, die in Indië over de (Verschillende scholen werden uitge bracht en waaruit bleek van de groote toe- jivijding, die het onderwijzend personeel aan den dag wordt gelegd- Dir. bel.; lavoerr. en aec. De te Utrecht gehouden jaarlijksche al gemeens vergadering van den Bond van Ontvangers der directe Belastingen, invoer rechten en accijnzen, oud-surnumerairs, heeft in de plaats van den heer E. W,. F. Postel, die niet meer als bestuurslid wenschte in aanmerking te komen, benoemd den heer A. S. Bonner te Utrecht. Sederlana en de oorlog. D e „L e e r s u m". i Beuter seint uit Londen, d.d. gisteren: - Achttien overlevenden van de bemanning van het Hollandsche schip „Leersum", dat Zaterdag in de Noordzee op een mijn liep, zijn heden te Huil aangekomen. Rijst voor Suriname. Blijkens mededeeling van den gouverneur van Suriname kan er weer rijst in deze kolonie worden ingevoerd, te beginnen met het stoomschip van de Maatschappij Ko ninklijke West-Indische Maildienst, dat op 8 Januari van Amsterdam derwaarts ver trekt Verzoeken om toestemming tot uit voer uit "Nederland behooren weer -op de gebruikelijke wijze aan den minister van koloniën te worden ingezonden. (Verkeer met België. De eamiondienst RoosendaalAntwerpen -—Brussel vice-versa, welke de firma Van Gend en Loos enkele dagen geleden moest opheffen, \yjjl het LHiitsche bestuur geen passen meer afgaf, is, naar aan de ^..Tijd" wordt geméld, thans weer hervat De groote leening. Men schrjjft ons: t Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld, hoe personen, die door middel van een commissionnair in effecten of bankier op de vrijwillige staatsleening inschrijven en van wie dus de regeering geen inschrij vingsbiljet ontvangt, bij een eventueele in werkingtreding van de gedwongen leening bewijzen kunnen, dat zij aan de vrijwillige leening hebben deel genomen. Het antwoord hierop is zeer eenvoudig: wie door een commissionnair of bankier inschrijft, ontvangt na betaling de officieele staatsschuldbrieven. Aan deze staatsschuld brieven jïjjn gehecht stortingsbewijzen tot gelijk bedrag als de staatsschuldbrieven zelf. Gaat de gedwongen leening door, dan knipt men die bewijzen van de stukken af én legt ze op het belastingkantoor over tot het bedrag, waarvoor men in de ge dwongen leening moet deelnemen. Wie in de vrijwillige leening voor grooter -bedrag deelnam dan hij in de gedwongen leening verplicht zonde zijn deel te nemen, kan, indien de gedwongen leening mocht doorgaan, de stortingsbewijzen, welke hij niet zelf nöodig toeft, aan anderen over doen, en hij zal allicht f 50 h f 100 voor elk stortingsbewijs van f 1000 kunnen krijgen. De stortingsbewijzen zijn dus niet op naam, doch aan toonder. Men doet in elk geval goed zo te bewaren, want, indien de gedwongen leening thans onnoodig is, maar een dergelijke maatregel wegens lan gen 'duur van den oorlog later opnieuw aan de orde mocht komen dan kunnen do stortingsbewijzen wellicht weer boteekems krijgen. M a i s-p r ij z e n. Terwijl eenigen tijd geleden la Plata-mais door do Regeering ingevoerd voor bepaalde doeleinden, verkocht kon worden voor f190, thans is de prijs, ten gevolge der verhoo- sjing van den prijs van dit artikel en van do scheepsmachten, f210 k f220. "Voor de Amerikaansche Mixed-mais, wordt de sterke stijging van 'den prijs, door verhoo ging Tier scheepsmachten, voor een groot deel gecompenseerd doordien het artikel, thans verkocht, afkomstig is van een nieu wen mais-oogst, waarvan de prijs f 10 a f 20 lager is dan dien van den oiiden oogst, zoodat de prijs daarvoor ongeveer dezelfde kan blijven als vóór eenige maanden, n.l. ongeveer f230. Intusschen biedt het pro duct van den nieuwen oogst niet denzelf den waarborg wat qualiteit betreft, als dat van den ouden oogst. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Te Hongkong heeft zich eene commissie van Nederlandsche onderdanen gevormd, ten einde aldaar en in Zuid-China onder de Nederlanders bijdragen te verzamelen, ten behoeve van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Ziekenbarak voor de vluch telingen. Men schrijft ons uit Den Haag Op de Pletterijkade wordt dag en nacht gewerkt door een groot aantal werklieden van de timmerfabriek „Padox" aan een groote ziekenbarak voor de Belgische vluchtelingen te Vlissingen. De barak wordt 4.25 M. hoog, 6 AI. breed en 50 M. lang. Als ze klaar is, wordt ze in stukken naar Vlissingen gebracht en daar in elkaar gezet. Ook voor de vluchtelingen te Uden zullen nog loodsen worden gemaakt VLAAREINGEN, 31 Dec. De heer J. G. Beunders, alhier, is benoemd tot onderwij zer aan de school voor g. 1. o. 3e klasse no. 86, te Rotterdam. STADSNIEUWS. B. en W. van Schiedam brengen ter open- Lire kennis, dat de West-Fiunkelandsche dijk vanaf de Spuisluis tot voorbij de Fa- milietuinen tot nader aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten. daar ter Beschikking gesteld van de mili taire autoriteit. Een fust je, inhoudende 23 liter Brande wijn, dat op den walkant van die Schie was gezet, was gistermiddag verdwenen. Een onderzoek wordt ingesteld. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van de Belasting op Be- drijfs- en ahdere inkomsten no. 12, dezer gemeente, over het belastingjaar 191415, door den heer directeur der diiecte belas tingen te Rotterdam op den 30en Decem ber 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Mej. J. E. C. Norenburg, van hier is be noemd tot onderwijzeres aan de school voor g. 1. o. 3e klasse, no. 86, te Rotterdam. De 2e lezing voor de Afd. Schiedam van den Nederl. Protestantenbond zal plaats hebben Donderdagavond 7 Januari in het kerkgebouw Westvest, Als spreker zal daarin optreden dr. C. E. Ilooykaas, Remonstrant predikant te Rot terdam, met het onderwerp„Heden en Toekomst van ons kerkelijk leven". Ook door niet-leden zal deze lezing kunnen wor den bijgewoond. V Hedenavond zal de heer D. Rook als spreker optreden in den Oudejaars-avond- dienst voor de Afd. Schiedam van den Nederlandschen Protestantenbond. B. 3. 3. Wlchern -j- Hedenmorgen is op het R-K. kerkhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den hoofdopzichter bij de Gemeente werken, den heer H. J. J. Wiohern. Aan de groeve waren aanwezig de Commissie voor de Gemeentewerken met den Directeur en de opzichters bij dien dienst Accijns op het gedistilleerd. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming heeft de Eerste Kamer aangenomen het ontwerp van wet tot herziening van de wettlijke bepalingen omtrent de betaling van "den accijns op "het ^gedistilleerd. Het conflict in da glasindustrie. In „Het Volk" lezen wij: De staking der glasbewerkers jvan de firma Hasenkamp 'te Schiedam is. verlo ren. Nadat een aantal onderkruipers aan het werk waren getogen, hebben de sta kers den strijd opgegeven. De houding der firma Hasenkamp, om in dezen tijd een zoo beduidende 'loons verlaging in te voeren, valt zeker scherp te veroordeelen. De strijd was dus wel ge motiveerd, al was het een gevaarlijke zet hem aan te binden. Hét resultaat moeten wij ten zeerste betreuren. Natuurlijk vallen ex slachtoffers. De „on- gewenschte elementen" zijn buiten de fa briek gehouden^ Hedenmorgen omstreeks 11 Va nur ont stond een begin van brand op de zolderka mer van pand 22 aan de Laan, vermoe delijk door het vallen van een vonk uit de kachel. Eenige kleeren verbrandden dien tengevolge, evenals een gedeelte van het behang langs den schoorsteen. Met emmers water werd het vuur geblnscht. Door de politie werd gistermiddag op de Hoogstraat aangehouden een Beschonken militair, die zich zoodanig verzette, dat verscheidene agenten noodig waren om hem naar het poliUe-bureau over te brengen. Vanmorgen is hij haar Delft gebracht en Vanmorgen zijn door de politao aange houden 2 personen, verdacht van diefstal van oen Bosch, gedeeltelijk gevuld met je never, uit de branderij van de firma G. J. Bertels. Zij zijn in bewaring gesteld. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, gedurende de 2e helft der maand De cember 1914. Brieven. Binnenland. 1 Bestuur Landstorm Comité, Schiedam. J. Breve, Rotterdam. C- Cramer, Haarlem. B. Glazerap, Rotterdam. Pemstock, Den Haag. Rotterdamsch Nieuwsblad, Rotterdam. Idem, idem. f Briefkaarten. I Binnenland. I N, Dijksman, Den Haag. G. Scholtes, Sluis. 1 Gr. Waterreus, Utrecht. Wendt, Rotterdam. i Zonder adres. Brieven. 1 Buitenland. 1 Prosper Stroobant, Ilfracombe. AGENDA. Elk*a Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag Schied. Bioscoop. 8 u. Voor stelling. Heden en volgende dagen. Circius-Schomv- burg, 8 uur. Gezelschap-Spree. De kinderen van kapitein Grant. 31 Dec. Tivoh Schouwburg, 8 uur. Gez. Nap de la Mar. De Boemelbaron. 31 Dec. Groote Schouwburg, 7% uur. Toon. Vereeniging Heycrmans. Bonardon, (Einde 9Va uur.) 1, 4 en 5 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Uit den mist in den mist Gevolgd door de Bruiloft van Kloris en Roosje. 1 Jan. en volgende dagen. Casino 8 uur. In 'tgedrang. Revue van Henri ter Hall. 1 en 2 Jan. Tivoli Schouwburg, 8 uilr. Vereen. Rott. Tooneelisten. Kaat Mossel. 1 Jan. Tivoix Schouwburg, 2 uur. Kon. Vlaamsche Schouwb.-Artisten. Het hoogste recht. 2 Jan. Groote Schouwburg, 71/2 uur. _Op hoop van Zegen. (500ste opvoering Huldiging van HeyermansJ. 2 Jan. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N C. G. 0. V. Gezellige Samenkomst 2 Jan. Groote Schouwburg, 2 uur. De kleine Lord. 3 Jan. Tivoli Schouwburg, 21/2 uur. 16e Tivoli .Matinee. Riek van Loon (zang), Lize de Grood (viool), Alice van Biene (piano). 4 Jam Musis Sacrum, 8% uur. Ned. Z.- Afr. Vereen., Afd. Schiedam. Prof. dr. H. D. J. Bodenstein. De Burger oorlog in Zuid-Afrika. ¥erfc Gerei Kerken Ds G. B. Oberman, predikant hij de Ge reformeerde kerk te Woudsend, heeft ivé- gens voortdurende ongesteldheid emeritaat aangevraagd tegen 1 Maart. Beroepen te Ten Boer en St. Annen (Gr.) ds. H. Hummelen te Haarlemmermeer (Oostzijde). i Bedankt voor het beroep te Edam do heer IJ. van der Zee, cand. te Wjr- dum (Fr.J. Doopsgezinde Gemeente. Bedankt voor het beroep te Twisk ca. (N.-HJ ds. H- G, Berg te Woudsend, Landbouw cn Veeteelt. Bestrijding van mond- en klauwzeer. In de gisterochtend tl oef (Öjem minister van landbouw gehouden conferentie met vertegenwoordigers van den Nederland schen Boerenbond en daarbij aangesloten, bonden bleek, dat men hoopte, dat de minister zou doorgaan met de thans ge nomen maatregelen betreffende mond- en klauwzeer met deze beperking, dat een stal stamboekvee niet maar onvoorwaar delijk zou worden afgemaakt. Hemen gd Nieuws. Vergiftiging Be letterzetter R., te Gouda, wiens vrouw in het ziekenhuis aldaar is overleden, vermoedelijk tengevolge van vergiftiging, is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht, als verdacht aan deze ver giftiging schuldig te zijn. Diefstal. Dezer dagen werd ontdekt, dat verschil lende goederen, bestemd voor de Belgen en gelost in een loods aan de Maashaven te Rotterdam uit het van Halifax gekomen stoomschip „Dorie", verdwenen waren. Voor het sorteeren van die goederen, hoofd zakelijk kleedingstukken waren 28 Belgi sche vluchtelingen, ondergebracht in het Uraniumhotcl, en eenige bootwerkers aan het werk gezet. Een onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat gisteren gearresteerd zijn de voorman G. H. P., van den Binnenweg, en 12 Belgische vluchtelingen, die allen in het bezit zijn gevonden van goederen uit het stoomschip „Dorie" gelost, alsves ten, broeken, schoenen, dassen en zoo meer. Er wordt proces-verbaal tegen hen opge maakt. („N. R. Ct.") Ongelukken. De 19-jarige P. v. d. B. te Geldrop is f Dinsdag bij de firma de W. aldaar door een dakraam gevallen en gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. V Te Meijel is gisteren uit het Deurnsche kanaal opgevischt het lijk van den land bouwer Th. G. uit Deume, die daar ver moedelijk door de duisternis misleid te water is geraakt. V I To Barger Oosterveld (Dr.) is Dinsdag de vrouw van den landbouwer F. van een stroomijt gevallen en op de plaats dood gebleven. De tlrma". Het verlaten Zweedsche ss. „Irma" is gisterennamiddag te ongeveer half vijf te IJmuiden binnengesleept Idoor do stoomtraw lers Oceaan III en Oceaan IV en heeft in de Binnenhaven ligplaats genomen. Qevaarlyk speelgoed. Zondag werd het jongste dochtertje van C., te Vruschemig (Limb.), door haar 15- jarig broertje, die een geweer, niet wetende, dat het geladen was, spelenderwijze op haar richtte en afschoot, doodelrjk gewond. Het kind is in den loop van den dag overleden. Zeehonden Bij Kon. Besluit zijn nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent het toekennen van pre- miën voor het dooden van zeehonden bin nen bet watergebied van het Rijk. De Turbinia. Dinsdag j.l. is te water gelaten, het eerste Nederlandsche schip, voorzien van stoom-turbines, welke turbines hij de Rotter- damsche Droogdok Mij. in aanbouw zijn. Do stoom-turbines ontwikkelen 1500 I. P. IC., zoodat "het schip, warmeer het volge laden is, nog een vaart zal hebben van 10 knoop. De „Turbinia" is een mooie aan winst voor de Nederlandsche Handelsvloot. Wat het jaar 1915 brengen zal. De profeten, die tegen het dinde des jaars behoefte gevoelen, een voorspelling voor het nieuwe jaar af te leveren, be weren, dat het nu spoedig gedaan zal zijn met den noodlottigen invloed van den roo- den oorlogsplaneet Mars en den matblau wen ongeluksplaneet Saturnus. Mars blijft ons weliswaar het heele jaar nog beïnvloe den, maar Saturnus boet z'n macht in. Daarentegen komt de schitterende en krach tige Jupiter in een gunstige positien die /.al hier spoedig alles regeeren. De ooriog houdt dus,op, geleidelijk m1 11 lijk, door een sterke macht, een m die.ja, wat dat precies voor een ma dit zijn zal, dat weten de^strologen evenmin als wij. Maai wij willen ons troosten, dat 1915 heter zal eindigen dan 1914 Wij hopen het Oorlogsvaria. De „Times" deelt mede, dat er In de zes dagen, voorafgaande aan den 12en de zer, die was vastgesteld als uiterste ter mijn, waarbinnen in Engeland de voor de Engelsche soldaten te velde bestemde Kerst- mis-postzendingen op de post gedaan of aan de postkantoren afgegeven moesten zijn, 250 000 paketten v.oor de soldaten waren ingekomen. De week daarna waren er nog 200 000 bijgekomen en in 't geheel waren er met Kerstmis 2% millioen brieven voor de Engelsche soldaten te velde gestemd. De Duitsche keizerin heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling in een bekendmaking verzocht om met 't oog opden ernst der tijden geen gelukwenschen te mogen ont vangen en tegelijk een woord van dank en aanmoediging gericht tot allen di© deel nemen aan het liefdewerk in den oorlog l| I ,T De jongste officieel© Engelsche verlies- lijst vermeldt: gesneuveld vier officieren; gekwetst twee. Oostenrijk-Hongarrje gaat een roodboek uitgeven met diplomatieke bescheiden over de oorzaken en het uitbreken van den oorlog en de daaromtrent gewisselde stuk ken. 1 1 In de „Times" beklaagt „een passagier" zich over de hondsche behandeling, die rei zigers, welke te Folkestone aankomen met de IVlissingsche boot, ondervinden. De wij®, waarop de reizigers vóór zij gevisiteerd worden in de groote kajuit worden opeen gepakt en ook de manier, waarop hun latei papieren worden afgenomen, als zij dia bij zich hebben, schijnt onnoodig ruw te zijn. Volgens de „Braunschweigisch© Landes- zeitung" hadden de Duitsche spoonvegbe- sturen op 15 December 7 Russiche, 19 Belgische en 3 Fransche spoorwegen in exploitatie. Uit Duitschland stuurt men naar het Oos telijk front tal van met bont gevoerde pel zen, gemaakt door de respectievelijke fami lieleden der verschillende soldaten uit ko nijnenvellen. In verschillende families wer den met cle Kerstdagen konijnen spe ciaal met dit doel verorberd. In de bfficiëele berichten is reeds ge meld, dat de krijgsbedrijven in Vlaanderen en Noord-Frankrijk zeer door den storm zijn bemoeilijkt Een correspondent van d-r. „.Daily News" vertelt dat men op het gevechtsterrein in Vlaanderen geen hand voor oogen kon zien door 't stuivende zand dat met de kracht van granaatsplinters rondvloog. Een regiment Belgen dat naai 't front marcheerde werd door den storm verrast en de wind gooide de mannetjes als kegels omver. Zware motorvrachtwagens en spoorwegwaggons woeien om. Het geïnundeerde terrein was een wilclc zee geworden, waarin hier vervangt vermoedelijk dé wensch de feiten heel wat Duitschers zijn verdronken» De Duitseher, van wiens ontsnapping uü de gevangenis te Newcastle onlangs mel ding werd gemaakt, is gevonden. Hij bleek het gevangenisgehouw in 't geheel niet ver laten te hebben. Hoe de ontsnapping met be hulp van in reepen gescheurde bcddelakens dan in scène is gezet, zal voorloopig wel duister blijven, de ovherheid laat er zich althans niet over uit. Ingezonden Mededcelingen. Lange Haven 103, Schiedam. (in stukken van t 1C0.f 500.en f 1000.—) BOTVEBDAI». Zaterdagochtend begint onze groote ONZE MAGAZIJNEN zjjn tijdelijk van 6-,1/s, uur gesloten Het bekende Mantel-Magazijn voorheen Noordblaak, thans begint Saterdag 2 «Saai. a.s. de In de vier groote Etalages zijn buitengewone Iroopjet* ge ëtaleerd en stelt „MAISOX MODE de Dames thans in de gelegenhed, élégante moderne Daiucskleeuïlng voor een derde en vierde der waarde te kunnen koopen. Een be zoek aan MAISQN MODERNE is aan te bevelen. Ingezonden. liet opneming wordt geen instemming der Be- dactic bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik een plaatsje in uw geëerd bladbij voorbaat mijn dank. Reeds enkele dagen heb ik het over en weer schrijven gevolgd van enkele inzenders omtrent de prijzen van brood, en kan mij niet indenken, waarom het brood in Schie dam te hoog in prijs zou zijn. Door Burgemeester, bakkerspatroons en besturen van coöperaties is deze prijs van 17 ct. voor melkbrood en 16 ct. voor water brood vastgesteld. Zeker, de huidige toestand in aanmer king genomen, gehoele of gedeeltelijke werk loosheid enz., dan is elke buitengewone prijsverhooging betreurenswaardig. Doch wij moeten ook rekening houden met de prij zen der verschillende grondstoffen, waar Van Ruiven in zijn schrijven wel wat op pervlakkig mee is geweest. In hoofdzaak werd hier de prijs van melkbrood behan deld. Wanneer door Burgemeester en belang hebbenden besloten is melkbrood te leve ren, dan moet dit ook melkbrood zijn, en hebben de bakkers, welke prijsstelten op kwaliteit, geen rekening te houden met knoeiers, welke met een eventueele ver laging van den broodprijs er toch nog wel een zoet winstje uit weten te slaan. Wanneer men nu rekening houdt, dat de prijs van inlandsche tarwebloem 17 gid. en Amerikaansche patent 19 gid. is per 100 K.G., dan zou dit, wil men een goede melange hebben, op 36 gid. de 200 K.G. komen. De 100 K.G. dus gemiddeld 18 gid. Daarbij komt de bijvoeging van 64 L. melk a 9 ct. f5.76, plus 2 K.G. gist 90 ct., te zamen 166 K.G., kostende f 24.66. Ook zal v. R. weten, zoo hij de ver slagen van andere bakkerijen gelezen heeft, dat de algeheele exploitatie veilig op 15 pet. kan gerekend worden, zoodat er bij de f24.66 f3.75 bijkomt aan exploitatie f 28.41. Wanneer, zooals hij beweert, 190 brooden van de 100 K.G. komen, zou men daarvoor ontvangen 190 X 17 ct. f32.30. Alzoo schiet er een winst ,over van f3.89 per 100 K.G. bloem. 1 »r t %l«

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2