De oorlog 67"" Jaargang Woensdag 13 Januari 1915 No 14730 De weldoenster, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ij rl" [jjj Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schïe dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van HENDR1KUS VOL, om verlof voor den verkoop van al coholhout] enden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden-voorlokaal van het pand Nieuwstraat 6. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verteenen van het verlof schriftelijk bij hun College be zwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 13 Januari 1915. Burgemeester cn Wethouders voornoemd M. L'. HONNERLAGE GRF/JT De Secretaris, V. SICKENGA. 1 Aan de Openbare School E te Schiedam (Hoofd de Heer J. A. van der (Poel) wordt gevraagd een Onderwijzer, met akte vrije- en ordeoefeningen. (De hoofdakte strekt tot aanbeveling). Aanvangsjaarwedde f 575. Verhoogingen wegens akten: voor akte vrije- en ordeoefeningen f25; voor akte handteekenen f50; voor de hoofdakte f200. Periodieke verhoogingen: na 2- en 4-jarigen dienst telkens f75; na 6, 8, 10, 13 en 16-jarigen (dienst tel kens f50; t en voor het bezit der hoofdakte boven dien na 19 en 22-jarigen dienst telkens f50. - Dienstjaren, ook tijdelijke, elders door gebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór of op 1 Februari 1915. De sollicitanten worden verzocht in hun adres te willen opgeven aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam ge weest. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 21) Het eind van dit alles was, nadat Susie de gewone verwijten had uitgekraamd over Arma"s groote ondankbaarheid vijftien jaren lang, dat miss Leech en L'etty zouden blijven zooals oorspronkelijk het plan was geweest en naar huis gaan met Anna tegen het eind van de vacantie; Susie zou den volgenden dag met Hilton, vertrekken Anna's poging om het bij te leggen, toen zij goeden nacht zei, werd met kracht ver worpen. Anna deed altijd onuitstaanbare dingen en wou het dan, later Weer bijleggen maar de band ter verzoening reiken als men geen handbreed heeft toegegeven, dit werd door Susie beschouwd als een onnoodige plechtigheid. 0, die Estcourts en hun stijl hoofdigheid,! Zij marcheerde af naar bed, ten hoogste verontwaardigd een ver ontwaardigihg, die niet veel kans had ge kalmeerd te wonden door Hilton, die haar uitkleedde. Anna was afgemat en sliep in zoodra zij in bed lag en zjj ontwaakte zooals zij zich had voorgesteld in dat vreemde houten ledikant, mlet de morgenzon fel in haar gezicht i i i Het was een heldere mooie dag; aan den kant van het huis waar zij sliep kon zij den wind niet hooren, die nog uit het noord-westen blies. Zij zette een van haar drie groote ramen open en liet de koude lucht in haar kamer komen, waar de merk waardige geur van de verdroogde klimop slingers, langs muren, spiegel en toilettafel, gevoegd bij de warmte van de kachel, een zware atmosfeer vormden, die haar naar lucht deed snakken. Er was zeker al iemand BUITEIfLAm Schiedam, 13 Januari 1915. Van het Westelijke front. De toestand. Het officiëele Franschc communique van gistermiddag drie uur luidt: Op sommige punten van het front van de Noordzee tot de Oise zijn hevige artilierie- gevechten geleverd. Ten noorden van Soissons hebben wij opnieuw gedeelten van loopgraven vermees- terd. Op het front van Soissons tot Reims zijn artilleriegevechten geleverd. De redoute hij Perthes is het tooneel geweest van een wanhopig gevecht, dat nog voortduurt. Twee aanvallen der Duitschers op d« Maasheuvels zijn afgeslagen. Een Duitsche compagnie, die het dorp Saint Sauveur plunderde, is op de vlucht gejaagd. Op het overige front is de toestand onveranderd. President Poincaré aan h e t f r o n t. De president der Fransche republiek, Poincaré, is Zondagavond met minister Augagneur uit Parijs naar het front ver trokken, waar hij een vaandel overhandigde aan een brigade mariniers. Hij wensehie den troepen geluk met den roem behaald op verschillende slagvelden, waar zij sedeit weken, ondanks de moeilijkheden van het terrein, de slachtingen door het vuur van den vijand, koude, regen en overstroo mingen, den strijd zegevierend voortzetten. De president eindigde zijn rede aldus- „Ons ras, onze beschaving, ons ideaai zijn de gewijde inzet van de gevechten, die thans worden geleverd. Nog eenige maan den geduld en door uw tegenstand, uw moreel en uw energie zal een beslissing verkregen zijn voor toekomstige eeuwen Daarna vertrok hij naar Cassel, Iïasc- brouck en Atrecht en kwam gistermorgen te Parijs terug. Vliegtuigen boven de Engel- sche kust? Gisteren werd uit Londen gemeld, dat volgens een mededeeling van de „Daily Chronicle" drie Duitsche vliegtuigen en een Zeppelin boven Calais waren gezien. De vliegtuigen zetten koers in de richting van Dover. Een Iteuter-bericht meldde, dat twaalf Duitsche vliegmachines hoven Duinkerken op de kamer geweest, want de kachel wa- weer aangemaakt, zij kon de turf zien branden binnen liet openstaande deurtje Maar buiten, wat een goddelijke kou ei zuivere lucht! Zij leunde uit het raam en dronk de lucht in met lange teugen, ter wijl de warme Maartschc zon op haar hoofd scheen. De tuin, met dan een onverzorgd stuk gras met groote hoornen, schittcrdr van de regendroppels; de streep zee wa nu donkerblauw van kleur met koppen van wit schuim, do kust van het eiland aar de overzij was een donkere streep ondei aan den rand van de zon. O, wat vm* het heerlijk aan dat open venster te staan in do frissche lucht en te luisteren naar het roodborstje op den kalen seringenboom een eindje verder, naar het kibbelen van de onbeschaamde musschen beneden cp hef pad, naar dco wind in de takken van jdi boomen, naar al de verheugde morgenklan ken der natuur. Een blij gevoel vervulde haar hart, een plotseling haar overweldigen de wellust in al wat men alledaagsrh dingen noemt aarde, lucht, zon en wind. Hoe heerlijk was het leven op zulk een'mor- gen, in zulk een zuivere, door den regen schoon gewasschen, door don wind gezui verde wereld. De vochtige reuk van den tuin steeg tot haar op, een vleugje van kle moerassige reuk van het water, een lange ademtocht van de pijnboomen in het bosch aan den anderen kant van het huis I Hoe had zij ooit kunnen ademhalen op Est- court? Hoe was bet mogelijk dat zij niet was gestikt zonder deze opwekkende lach! van zee en bosch? Zij keek met genot naai de wildernis in den tuin; wat een verlich ting na de keurige grasvelden van Est- court. Dit was alles vrijheid, vrij van hel conventioneele, absolute afzondering; daar ginds een voortdurend snoeien en ver zorgen en harken, een eeuwigdurend strui kelen over tuinmannen bij iederen stap, want Susie wilde niet onderdoen voor haar voornamer buren. Hoe zou de Hillstreet er op dezen Aprilmorgen uitzien? Alle jalou- zieën neer, alle menschen in bed hoe ver weg, hoe vaag was het; een straat be woond door slaperige geesten, met spook achtige melkboeren, ratelende met spook achtige karren beneden hun vensters. Welk bommen wierpen. Thans deelt men van Duitsche zijde mede, dat een vliegeskader van 16 vliegtuigen Zondag boven de mon ding van de Theems verscheen en langs de Engelsche kust vloog tot Dover, daar eenige bommen wierp en vervolgens in de richting van Duinkerken vloog. Van dit bezoek aan Engeland is van Engelsche zijde tot dusver geen melding gemaakt. In België In en om Antwerpen. Een correspondent t© Roosendaal seint aan het ,,Hbl." dd. gisteren: Gisteravond omstreeks half zes, zijn de groote oliefabrieken der Huileries An- versoises, van de firma Van Corpen en Co., en die van de firma Martens en Co., to Merxem, totaal afgebrand. Waarschijnlijk is het deze brand ge weest, de in verschillende grensgemeenten het geloof heeft doen ontstaan, dat Brus sel jn brand stond. De beide oliefabrieken zijn gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de bekende fa brieken der firma Jurgens; doch deze fa briek bleef onbeschadigd. Behalve de gen oom de oliefabrieken, zijn ook geheel verbrand de „banketterie An- versoise", en nog 12 groote, nabijgelegen huizen. Door het overloopen van de vaart, is geheel Merxem overstroomd. Omtrent den toestand in Antwerpen seint men nog: In Antwerpen is thans weer wit brood verkrijgbaar gesteld, men betaalt 58 cen times voor een brood, en betaalt de kren- tenhrooden met 1.50 franc per stuk. Aan ..12 café's, alle in de onmiddellijke nabijheid van de groote statie gelegen, is door de Duitsche autoriteiten vergunning verkend tot 's nachts 12 uur open te btrjVen. t Van hot Oostelijke front De toestand- Het Oostenrijksche greou hoofdkwartier deelde gisteren mede: Do pogingen van den vijand om de Nida over te trekken zijn ook gisteren tijdens een hevig artilleriegevecht herhaald. Op het zuidelijk deel van het front aan de Nida is de vijand gisterochtend overal opnieuw tot den aanval overgegaan, die echter na korten tijd door ons artillerievuur is afgeslagen. De Russen hebben honderden dooden en gewonden voor onze stellingen achtergelaten. Tegelijkertijd is ook ten zuiden van de Weichsel het artilleneduel voortgezet. Daar bij is het een onzer batterijen gelukt een een droom schoen het leven, dat zij drie dagen geleden nog leidde, hij dit morgen 'icht der werkelijkheid. Witte wolken, als de wolken op den achtergrond van Raphaels schilderijen, zweefden zoo hoog aan de lucht, dat zij niet door den wind voortge jaagd konden worden; een zwarte kat zat zich te wasschen op oen plekje zonneschijn op het padiemand opende het venster be neden en zij hoorde het geluid van vegen, weldra overstemd door koraalgezang van degene, die veegde, zonder twijfel Marie in een vrome Goede Vrijdag stemming „Lobt Gott ihr Christen all zugleich" zong Marie, op de maat van haar bezem. Zij had een luide, eentonige stem, toch luis terde Anna met een glimlach en zij zou graag meegezongen hebben om iets van haar geluk te uiten. Zij kleedde zich haastig. Er was geen warm water en geen hel om het te laten komen, zij wilde niet uit het raam roepen en den lofzang storen, en gebruikte dus maar koud water en maakte zich zelf wijs dat het versterkend was. Toen nam zij noed en mantel en sloop de kamer uit, uit vrees Susie te storen, wier kamer an de buurt van do hare was. Susie lag daar met ingehouden toorn, vol verlangen toch nog éón rustig uurtje te hebben, voordat zij een dag begon, die een foltering voor haar wezen zou. „Het zal heel rustig gijn van avond als ze "weg 'is,' dacht Anna en dadelijk voelde zij zich be sehaamd, dat zij het een prettig vooruitzicht vond zonder haar te wezen. „Maar ik (ben nooit zonder haar geweest, van mijn tiende jaar af", verklaarde ze bij wijze van Veront schuldiging tegenover haar kwaad geweten, „en ik wou wel eens weten hoe ik 'mij zal voelen." f „Guten .Morgen," zei Marie, toen Anna, de zitkamer in kwam om door de open slaande deur naar buiten te gaan. „Guten Morgen," zei Anna vroolijk. Marie leunde op haar bezem en zag haar na toen zij den tuin in ging; zij lette met aandacht op iedere kleinigheid van haar toilet, want zij stelde levendig belang in iemand, die uitging in den modder, waar niemand haar zien kon, met zulk een japon aan en en schoenen die niet te groot Kouden door den vijand bezette hoeve zoodanig on der vuur te nemen, dat de daar sedert eeni ge dagen genestelde Russen tot de vlucht zijn egnoodzaakt f In de Karpathen bemoeilijkt het ongunsti ge weer elke krijgsverrichting van. eenige beteekenis. In het dal van de Boven-Ung hebben de Russen zich in de richting van den Uzok- pas teruggetrokken. Het door Russische bladen verspreide bericht dat de vesting Przemysl den lOden December II. een parlementair naar den vijand heeft gezonden, is natuurlijk geheel verzonnen en zal wel bedoeld zijn als een poging om de volslagen machteloos heid der Russen tegenover deze vesting te verbloemen. EenRussischebeschou- wi ng. De militaire criticus van het Russische blad „Retsj" geelt interessante bijzonder heden over de- militaire operaties in Po len. In de eerste plaats constateert hij, dat door de nieuwe groepeeriug der Duitsche strijdkrachten tussehen de monding der Rzoera en der Nida een nieuw front is ontstaan van 165 mijlen lengte, met drie legers, van te zamen 15 tot 18 legerkorp sen. In den hoek, dien de rivieren Bzoera en Rawka vormen, ontwikkelt jich de Duit sche aanval op den rechteroever dier beide stroomen, die door de Duitschers nabij hun punt van samenvloeiing zijn overgetrok ken. Nadat de Duitschers den vorigen Woensdag den heuvel bezet hadden, die den stroom beheerscht, deden zij tussehen Kos- low en Sochatzew een aanval, waarbij zij de voorste Russische verschansingen ver overden. „Het valt niet te loochenen," schrijft de correspondent, „dat zij op dit punt een uiterst belangrijk succes hebben behaald hoewel zij den volgenden dag zich weer iets moesten terugtrekken. „Men dient er verder de aandacht op te vestigen, dat de Russen niet van p'an zijn zich naar de manoeuvres van de Duit schers te schikken en zich niet laten af brengen van hun hoofddoel, dat tegen he. Oostenrijksche leger in de Karpathen is gericht. Zij hebben weldegelijk het geval voorzien, dat de Duistchers hun concentra tie voor Warschau zouden will en herhalen Voor de frontlijn, die ten noorden door moerassen wordt afgesloten, werd van te voren een verdedigingslinie ingericht tus schen Blonyc en Grodzisk, ongeveer hal verwege tussehen de linie Bzoera-Rawkn en Warschau. Daar zouden dan de Duit schers, mocht het hun gelukken door de kracht van 18 legerkorpsen en van zwaar belegeringsgeschut de Bzoeralijn te forcer- ren, tot een nieuwen stormaanval in- het open vel. moeten overgaan, voordat zij wezen voor Marie's kleinste zusje van negen jaar. f Den avond te voren had Marie iets aan schouwd, zooals ze nog nooit in haar Heven had gezien of zich zelfs had kunnen ver beelden; haar nieuwe meesteres was aan het souper verschenen in iels dat zeker een jherrsehaftliches Ballkleid was; and blootc armen en schouders, en de andere dames waren op dezelfde manier gekleed. De jonge Friiulein vertoonde wel is waar geen naakt vlecsch, maar zij was toch -ook m 'twil gekleed en het haar prachtig met linten vastgebonden. Marie was de kamer uit gevlogen om het aan de keukenmeid .te vertellen, de keukenmeid geloofde het niet en had een extra schoteitje compote binnen gebracht als verontschuldiging dat zij zich met eigen oogen moest overtuigen; en Bcr- lha van de hoeve, die een boodschap fkwain doen van Frau Oberinspcctor, had het ook gezien door een kier van de keukendeur toen de dames uit de eetkamer kwamen cn ze was dadelijk hard weggeloopen om het nieuws te verspreiden; en de bricvenbestel- Ier in zijn postwagen, die de brieven juist had afgegeven, bracht de tijding over naar Lohm, en ieder bewoner van ieder huis tussehen Klcinwalde cn Straalsund wist er alles van voor bedtijd. „Wat heb ik je gezegd, vrouw' zei Dellwig, die niettegenstaande zijn ioel van verhevenheid boven liet dien ge slacht, even nieuwsgierig luister., naar nieuwtjes; en zijn vrouw was maar al te gaarne bereid om Anna krankzinnig of exentriek te noemen, als een geringe troost, dat zij uit den-dienst van oen begrijpelijker Duitschen heer was overgegaan in dien van een vreemde vrouw. Onbewust van al de belangstelling en nieuwsgierigheid, die zij opwekte, mijlen in het rond, ingenomen met Marie's ongekun stelde vroomheid en vervuld van vriende lijke gevoelens tegenover al haar buren, stond Anna aan het eind van den tuin en keek over het lage hekje, dat denïtuin\scheid- de van het moerasland en de zeeentdj dacht dat zij nooit een plaats had gezien,hvaarjiet zoo gemakkelijk was om goed te wezen. Volkomen vrijheid van de vervelende ver. piichtingen der groote wereld, een ideale aen fi-rtengorde! van Warschau zouden kun nen aanvallen. Przemysl. De oorlogscorrespondent van het „Deut sche Volksblatl" verneemt omtrent het be leg van Przemysl, dat het Russische leger daar hij zijn aanvallen tot dusver ont zettende verliezen leed. Do uitvallen der bezetting brachten den belegenaars steeds grorte verhezen toe. Gevangengenomen Rus sische officieren vertellen daarvan met on verholen bewondering. Eveneens werden de rijen gedimd bij de bestormingen. Evenals hij liet eerste beleg drijven de officieren de bestormende manschappen vooruit Velen die niet voort wilden gaan, worden neergeschoten. Voor de draadversperringen lagen na de eerste aanvalspogingen stapels lijken. Het aantal daarvan is met duizenden te tellen. Ver moedelijk hebben de Russen daarom nu hun aanvallen opgegeven. Onlangs zijn gedeelten van het belege ringsleger naar liet front aan de Dunajec en naar de Karpathen vertrokken, zoodat voor Przemysl het voorioopig wel rustig zal zijn. In de vesting heerscht ©en uitstekende geest. L Turkije. De Turksche nederlaag. Do correspondent van de Petersburg- seho Bfeurscouranl", te Tiflis. lieefL aan zijn blad een uitvoerig verslag gedaan van het optreden der Turken in don Kaukasus, dat eindigde met het volkomen débacle hij Ardahan on Sarykamysj. Enver pasja, Torkije's minister van oor log, had, zoo meldt de corre.-pondent, het veidtochtplan uitgewerkt, dat thans zoo deerlijk is mislukt. Het gevolg was, dat met de rechtervleugel der Russen, maar zijn edgen leger omsingeld raakte. Het gevecht hij Sarykamysj, dat twaalf dagen duurde, is niet alleen geëindigd met liet verlies van het negende en tiende Turk sche legerkorps, doch ook van verscheidene regimenten van het achtste. De Turken wilden terugtrekken, doch de wegen waren achter hen afgesneden. Ze zagen zich van alle zijden omsingeld door den ijzeren ring van de Russische artillerie, die de hoofdrol in deze Russische overwinning heeft ge speeld, aan onophoudelijke verwoede aan vallen der Turken het hoofd heeft geboden, en de aanvallers met een vernietigend vuur heeft teruggeslagen. De Russische infanterie werd met groote kundigheid aangevoerd. De cavalerie voltooit nu de groote strategische afzondering, lomringd door haar bosschen en het water, een schaarsche bevolking van eenvoudige, toegewijde menschen stortte Dellwig geen Iranen hij de herinnering aan zijn meester? elke dag, dien zo hier doorbracht, zou een dag wezen, die haar beter maakte die haar nader bracht tot dien hemel waarin alle goede en eenvoudige zielen vertoefden, terwijl zij hog op aarde waren, de hemel van een kalm cn jrustig gemoed. Zij had altijd verlangd goed te, zijn, behulpzaam en vriendelijk te wezen voor hen die hetzelfde verlangen hadden, maar bij wie dit verlangen gedeeltelijk ver nietigd werd door gebrek aan gelegenheid om goed to zijn en gebrek aan wrede. Do gezonde goedheid, die hand aan hand gaat met geluk, die was het, die zij (bedoelde; niet die tragische cn onbeduidende goed heid, die uit verdriet ontstaat, die armoedig het hoofd opsteekt op steenige plaatsen, die bloeit in ziekenkamers en te midden van wanhopig verdriet en zich tot God wendt, alleen omdat al het andere is ver loren. Zij liep om het huis heen fn (stak den weg over naar het bosch. De frissche wind blies haar in het gezicht en schudde de drop pels van de takken, toen zij voorbijging. (Do dennenaaldcri van vorige jaren vormden een dik tapijt voor haar voeten. De zon scheen tussehen de rechte stammen door en verwarmde haar. Het rusteloos kermend geluid in de boomtoppen vervulde haar ooren met de zoetste muziek. „Ik geloof, dat de plaats blij is, dat ik (gekomen then." dacht zij met een gelukkigen lacli. 2ij kwam op een open plek tussehen de boo men op den noordkant, en zij zag de vlakke velden en den uitgestrekten hemel en den zonneschijn, die de schaduwen voortdreef over de hel groene plekken win- terrogga In een kuil aan haar voeten, (waar een boom ontworteld was, lag nog sneeuw, maar de leeuwerikken zongen boven in de blauwe lucht, alsof zij daar in de hoogte (in het zuiden de lente zagen aankomen, heel langzaam met de eerste anemonen in de hand. en met het gelaat eindelijk naar het geduldige noorden gewend. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1