Sill De oorlog. 67"* Jaargang, Donderdag 14 Januari 1915 No 14731 De weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen Q. 1.25, franco per post fi. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, 1 I "i~y. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zrjn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—8 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tct den prijs van 40 cents per advertentie, big vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Kennisgeving. Inrichtingen wel lie gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. "Burgemeester en Wethouders van Schie dam; i Gezien het verzoek van la N/V W, A. HOEK's MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK, om vergunning tol het bijplaatsen van een electromotor van 100 Pt K., in het perceel gelegen. Hoofdj- straat 26, kadaster Sectie L., no. 2112, 2113, 1324; 2e. L. VAN RELT, om vergunning tot hel oprichten van een inrichting tot het drogen van groenten (uien daaronder begrepen) ge dreven door een electromotor van 10 P. K„ in het pand Lange Nieuwstraat 27, kadaster Sectie L., no. 575. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: t dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; i dat op Donderdag den 28 Januari a. s, des voormiddags ten 11 Va ure, ten raad- huize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren, tegen het toestaan van die ver zoeken in te brenen en die mondeling of schriftelijk doe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór hel tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, ken nis kan worden geomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 dier Wet vtocur het Gemeentebestuur of een of meer zijher leden zijn verschenen, Jen tónde hun be zwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waai het behoort, den 14 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GREÏE De Secretaris V. SICKENGA. BUITENLAND. Tan het Westelijke front Detoestand. Ondanks het slechte weder wordt er langs het geheele front, van Nieuwpoort tot den Boven-E-ïzas hardnekkig gevochten door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 22) i Het vreemde gevoel voor het eerst in haar leven thuis te zijn, beving Anna. Dit arme landschap, hoe liefelijk en aandoen lijk was het. Als zij het vergeleek hij een Engelsoh landschap, met zijn dichtbezaai- de dorpen en tuinen en velden, die er uit zagen als parken, scheen deze streek zeer armoedig en zeer kaal, maar bovenmate aantrekkelijk. Evenals de meubels van haar huis, trof de streek haar als een zinnebeeld van eenvoud en-kracht. Het volk, dat hier woonde, moest zuinig en matig zijn en bard werken, .indien het in leven wilde blij ven, door zwaren arbeid het leven ont worstelen aan den grond, door de lang durige winters gesterkt tot lijdzaamheid en zelfverloochening, hun ondeugden en zwakheden moesten bevriezen of zij wil den of niet. Ten minste dat dacht Anna, toen zij stond te staren over do ppen plek naar de akkers en de lucht „Zou men hier niet goed kunnen zijn? Zou men hier niet heel, heel goed kunnen zijn?" mompelde zij voortdurend. Toen be dacht zij, dat ze zichzelf van haar komst af aan dergelijke vragen had voorgelegd; en met het snelle besluit moedig te onder zoeken, wat er in haar omging en er eerlijk over na te denken, ging zij zitten op een boomstam, knoopte haar mantel hoog dicht, want de wind blies haar in T gezicht, en maakte plannen. Susie kwam niet beneden ontbijten, maar bleef op haar slaapkamer op de sofa lig gen. Zij dronk een glas melk met een ge klopt ei en hoorde Hilton'soordeelvellïn- ter vermeestering van enkele loopgraven Gedurende eenige dagen waren de Fran- schcn daarbij aan de "winnende hand, thans schijnt het succes weer eenigszins aan Duit- sche zijde te zijn, zoodat, als 't zoo nog wat doorgaat, men weer evenver is als een week geleden, uitgezonderd dan de ge weldige gapingen in de gelederen. Maar ook die worden aan weerszijden steeds op nieuw met versche troepen aangevuld Palingsbrug, waar de b'ondgenooton. eeni ge loopgraven hebben verloren, komt in bet officjeelo Duitsehe bericht voor als een buitenwijk van Nieuwpoort. Waarschijn lijk is hier bedoeld de halte van dien naam aan den iocaalspoorweg van. Ostende naar Nieuwpoort, lusschen Loinbaertzijde en laatstgenoemde stad- De berichten van het front worden er niet leesbaarder op, sedert men de heuvels gaat aanduiden door de nummers, die zij op de Franscte stafkaarten hebben. De laatste dagen wordt er telkens met groote ver bittering gevochten om heuvel no. 132, ten noorden van Soissons. Volgens het Fran- scbe bericht gebruikten de Duitschers sterke troepenafdeelingen, en hebben de Fran schen den top van den heuvel behouden, terwijl zij h'et Oostelijk gedeelte hebben moeten prijsgeven. Deze heuvel is naar het schijnt dezelfde, die jn het Duitsehe bericht wordt aange duid door het plaatsje Crouy. Volgens dat bericht zijn de Franschen er echter slechter af gekomen dan zij willen erkennen. Zij verloren 1700 man aan krijgsgevangen en 4 kanonnen en onderscheidene machinegewe ren. f Ten Oosten van Reims, in de buurt van Souain en Perthes les Ilurlus, wordt even eens met groote heftigheid dag aan dag ge vochten. Het is hier te doen om do wegen, die van de Maas naar het noorden en westen loepen, en ten slotte gaat hei om Verdun. Ten Oosten en ten Noorden worden de Duitschers op eerbiedigen af stand van die vesting .gehouden. Zóó ver, dat ïyin verst dragend geschut haar niet bereiken kan. Van het Oosten loopen de •Duitsehe stellingen Zuidwaarts naar de Maas tusschen Verdun en St. Mihiel, ook daar op een afstand gehouden door de Fransohe infanterie. De herhaalde en hardnekkige vechtpartijen bij de boven genoemde Argonner plaatsjes Souain en Perthes les Hurlus schijnen in ver band te staan met den strijd in het zoo vaak genoemde bosch van La Gru- rie, en, wat de Duitschers aangaat, 'ten doel te hebben, door het veroveren van de wegen in die buurt, Verdun van de West zijde dichter te naderen, een voornemen welks uitvoering de Franschen den Duit schers hardnekkig trachten te verhinderen. Om de boerderij Beau Séjour is dientenge volge al zoo dikwijls gevochten, dat zij reeds het vertrouwelijke van een oude kennis voor de courantenlezers heeft; en zoo is het ook met het vroeger tot de Fransche verdedl- ginslinies behoord hebbende kleine fortje, op welks taluds voorheen het redelooze vee gen aan over het Duitsehe volk, met venijn uitgesproken, terwijl zij pakte. Maar Hil ton, ofschoon haar verachting voor Duit sehe manieren onuitsprekelijk groot was, was geheel verzoend met een meesteres, die zoo spoedig had toegegeven aan haar verlangen, naar de Hillstreet terug te koe ren, en het venijn was van abstracten aard. Susie zat dus haar melk met kleine teugjes te drinken in een vrij kalme ge moedsstemming, toen er aan de deur werd geklopt en Anna vroeg of zij binnen mocht komen. „O, ja, kom binnen. Heb je de treinen nagekeken „Ja. Er is maar éón geschikte trein, dan moet je dadelijk na de lunch vertrekken. Zou je niet liever blijven Susie? Je zult zoo vermoeid zijn, als je naar huis gaat zonder uit te rusten." „Kunnen wij niet vóór de lunch gaan?" „Ja, natuurlijk, als je liever te Straal sond wilt lunchen." „Veel liever. Heb' je het Iersche karretje besteld?" „Ja, om half twee." „Bestel het dam om half één. Hilton kan met mij mee rijden." „Dat had ik ook gedacht." y,Ileeft die ongelukkige man er weer traan op gesmeerd?" „Dat denk ik niet, na hetgeen ik gisteren gezegd heb." „Ik zou mat denken, dat wat je giste ren gezegd hebt hem erg bang heeft .ge maakt. Je keek hem zoo vriendelijk aan of hij je beste vriend was." „Is 't waar?" Anna zag er zonderling uit, dacht Su sie, ea beantwoordde haar opmerkingen op een zenuwachtige afgetrokken manier. Zij was blijkbaar uit geweest, want haar japon was bemodderd, zij1 had een k'.eur en heur haar zat niet zoo netjes pis ge woonlijk. Zij bleef besluiteloos staan en keek telkens naar Hilto(n, die voor een koffer geknield lag. van de boerderij graasde, maar waar nu de met rede begaafde menschen elkander met zulk een hevigheid bestrijden, dat de Duitschers binnen in dat fortje zich in loopgraven hebben moeten verbergen, omj- dat de Franschen er ïn geslaagd waren, een stuk van de taluds te veroveren, en zich 'daar in te gTaven. Het officiëele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Door het aanhoudende slechte weer Wer den de operaties langs bijna het geheele front belemmerd. Aan de Aisne rondom hoogte 132 Wordt herig gevochten. De Duitschers ontdooiden een groote strijdmacht W/rj handhaafden ons hoven op de hellingen ten Westen van de hoogte, aan het oosten moesten onze troepen wijken- Het gevecht duurt voort Tusschen Soissons en Berry-au-IBac bracht onze artillerie een ontploffing te weeg in de batterijen van den vijand. Van Reims tot Argonne hebben hevige artillerie-duels plants. In de streek van Souain is de uitsprin gende hoek ten noorden van de hoeve Beau Séjour nog in onze handen. Wij heb ben er feen loopgraaf ingericht Op minder dan 60 AL afstand van de Duitsehe loop) graven. Van Argonne tot deu Moezel hadden van tijd tot tijd artillerie-gevechten plaats. In de Vogezen was het mistig en sneeuw de het hard. Vtiri het Oostelijke front. Detoestand. De Ooslcnrijksche groote generale staf deelde gistermiddag mede: De aanvallen, die de vijand voortdurend aan de Beneden-Nida doet, zijn vooral ge richt op een in onze verdedigingslinie ge 'egeii plaats. Door hevig artillerievuur over het geheele front ondersteund, tracht de vijandelijke infanterie naar voren terrein te winnen en de plaats binnen te idringen. Dit mislukt echter geregeld, terwijl de vijand daarbij zware verliezen lijdt Voor onze eigen stellingen in GaJicië en de Karpathen is het bijna overal rustig; mist en sneeuwjacht begunstigen kleine ope raties van onze troepen, die op verschillen de plaatsen leiden tot geslaagde overvallen ea schermutselingen. Duitsehe vlieger boven Warschau. I Volgens berichten uit Krakau heeft eer gisteren een Duitsch vliegtuig boven AVar- shcau gezweefd en heeft daar bommen nedergeworpen; de eene riel in een zeer bevolkte straat, het Moskawiski-prospect, de andere ontplofte in het pakhuis eener lino- lenmfabriek, waarin dientengevolge brand ontstond. De toestand in de Karpathen. De „Pesti Naplo" publiceert omtrent den toestand in de Karpathen de volgende me- dedeelingen- f De inval der Russen in de komitaten „Is dat alles wat je voor je (ontbijt ge bruikt?" vroeg zij, toen zij het glas Imelk opmerkte. 1 „Wat is er dan nog meer voor 'ontbijt (te krijgen?" snauwde Susie haar toe; zij had honger en zou liever veel meer gehad hebben. „Wel, de eieren en boter zijn heel goed," zei Anna en het was duidelijk, dat 'zij aan andere dingen dacht. „Wat zou zij toch in haar hoofd gehaald hobben!'! «Jacht Susie, terwijl zij haar schoonzuster wantrouwend aanzag. Anna's nieuwe invallen vielen in 'je verste verte nooit in Susie's smaak. Ze zei op scherpen loon: „Ik kan eieren en boter alleen Iniet eten. Ik zou in 't geheel niets gekregen heb ben als ik Jlillon niet had gehad, die naaide' keuken gegaan is en dit zelf voor 'mij fheeft klaargemaakt." 1 „Die uitstekende Hilton," zei Anna, zon der er bij te denken. „Ben je nog niet klaar met pakken, Hil ton?" i „Neen freule." r-" t f Anna ging op de punt van de canapé zit ten en begon de strooken van Susie's'mor genjapon om haar vingers te winden. „Ik heb den heelen nacht geen oog (dicht gedaan," zei Susie met een echt martelaars gezicht, „en Hilton ook niet." „0, neen? Waarom niet? Ik heb denfelaap van den rechtvaardige geslapen beter geloof ik dan eenige rechtvaardige, waar ik ooit van gehoord heb." „Wat, as die man niet op je kamer ge weest?" „Welke man? O ja, daar heeft miss Leech mij van verteld. Hij heeft de kachels aan- •emaakt, niet waar Ik heb geen- enkel ge bed gehoord." „Dan heb je geslapen als een os. ledereen die maar eenigszins fijngevoelig is, zou doodeiijk verschrikt zijn. Ik ten minste wel en Hilton ook. Ik zou voor geen (geld van de wereld nog een nacht in dit (huis door brengen." v. f Szaros en Zemplin is voor hen op een mislukking uitgeioopen. In het komitaat Zemplin bevindt zich geen enkel Russisch soldaat meer. In l et komitaat Szaros slaat nog enkel maar aan de noordelijke grens een zwakke Russische afdeeling. Russische troepen op Roe- in eensehgrondgebied. Bij een vervolging van Roemenen, die uit de Boekowina naar Roemenië waren ge vlucht, drongen naar uit Berlijn wordt gemeld Russische troepen op Roe- meensch grondgebied. Daar zij aan den eisch terug te trekken geen gevolg gaven, gaf de Boemeensche bevelhebber aan de grens, Stamoscu, bevel op de kozakken te schieten. Twee van hen weiden gedood, twee ernstig gewond. De overigen ontvluch ten over de grens. i In den Kaufcasus. Weer een Turjk'sche nederlaaig. De TurkeE zijn er, zoo meldde eergisteren de Peterbuigsehe correspondent van de „Times", na de nederlagen bij Ardahan en Sarykamysj, in geslaagd om den zege vierenden apmarsch van de Russen inden Kaukasus op den drempel van hetTurksche gebied met 100.000 man, die te Kara Oergan, halfweg tusschen KarsenErzeroem, opgesteld zijn te stuiten. De Russen gissen naar den aard van de versterkingen, die de Turken ontvangen hebben. Men gelooft dat het legercorps uit Erzinjan naar Er?e- roem is overgebracht Een officieel bericht uit Petersburg, ge dateerd van Dinsdag, meldt echter reeds, dat het gevecht bij' Kara Oergan voor de Russen een gunstige wending heeft ge nomen. Zij maakten 14 officieren en 1500 man gevangen en vernietigden het 52ste Turkbche regiment, waarvan de 250 over levenden gevangen gemaakt werden: En volgens ©en achterstaand telegram werden deze Russische successen voortgezet en Werd den Turken bij Olty een verpletterende nederlaag toegebracht. In Perzië. Naar uit Petersburg wordt gemeld heeft de voorhoede van de in Perzië tegen do Russen strijdende Turksclie troepen de stad Fabris (prov. Asörbeidsjan) bezet Om Egypte. De TurkscK—JJuitsolie pl anneïi. Volgens de laatste berichten uit Egypte zoo meldt een Reuterielegrain uit Lon den blijken do Duitsehe en Turksch© of ficieren, die de troepen dommandeeren in Zuid-Syrië, nog steeds besloten het plan. om Egypte aan te vallen, ten uitvjoer te brengen. Do concentratie van de Turksclie troepen schijnt vrijwel afgeloopen. De voor- Het scheen, dat Susie werkelijk reden tot klagen had. Zij was zenuwachtig geweest den avond te voren, nadat Hilton weggegaan was. Zij kon niet slapen en maakte zich pn- gerust bij do gedachte, hoe weerloos zij waren zes vrouwen alleen in dit woeste oord. Zij wenschte toen van harte, dat Dellwig in huis woonde. De ratten, die boven over de vliering liepen, vermeerderden haar angst. De wind schudde de ramen van (haar kamer en huilde mistroostig. Zij verdroeg het zoo lang mogelijk, wat langer was idan do meeste vrouwen het zouden uithouden, toen kiople zij tegen den muur, die haar kamer van die van Hilton scheidde. Maai Hilton, met de dekens over het hoofd en alle kaarsen aan, die zij had kunnen ver zamelen, zou haar kamer nooit uitgekomen zijn, al kon ze haar meesteres van den dood redden; en Suste, wanhopig bij het vooruit zicht van een verschrikkelijken nacht, ver zamelde al haar moed en vloog de kamer uit om haar te halen. Arme Susie, daar stond zij huiverend voor do gegrendelde deur van haar kamenier, weinig aangekleed, vol aandacht voor de vlam van haar (kaars, die ieder oogenblik dreigde uitgeblazen te worden, alleen op het groote, tochtige por taal, verschrikt van het geluid van haar eigen geroep, dat zich onheilspellend ver mengde met het kraken en bonzen van hot door den storm schuddende huis! Zij was wel beklagenswaardig. Het duurde eenige minuten voordat zij Holton bewegen kon, de deur open te doen; zulke minuten had Susie nog nooit beleefd in den loop van haar geregeld, gewoon, leven. Zjijj gingen samen naar Susie's kamer, sloten zich op en Hilton ging op de sofa liggen; (na langen tijd vielen zij in een onrustigen slaap. Om half vier schrikte Susie op in bed; (iemand trachtte de deur te openen en klopte. De kaarsen waren opgebrand en zij kon niet zeggen, hoe laat bet was, maar dacht, dat het vroeg in den morgen moest wezen ten dat de meid warm water bracht. Zij önaakte Hilton wakker en verzocht haar de deur raden, die zijn bijeengebracht, zullen waar schijnlijk wel vold-oend© zijn voor de expe ditie. I 1 i Het is waar, dat de Turksclie aanvoer ders zenuwachtig schijnen en meer ge oefende soldaten aanvragen, welke de Turksche regeering, bedreigd in Europa en verslagen in den Kaukasus, nauwelijks in staat is te zenden. Maar vermoedelijk zal de noodzakelijkheid om een beslissenden slag toe te brengen, ten einde het verloren prestige te herwinnen, en de onmogelijkheid om een avontuur dat op zoo kostbare wijze en op zoo uitgebreide schaal is voorbereid, langer uit te stellen wel het overwicht be houden op Üe omzichtigheid, want, naar men zegt, zijn er reeds versterkingen op weg naar het zuiden. Misschien zal de opmarsch uitgesteld Worden, tot zij zijn aangekomfen. De Engelsche autoriteiten zijn echter van meening, dat de aanval, zoo hij althans gedaan, wordt, niet lang op zicli laten wachten. Het aantal manschappen, dat de Duit schers vermoedelijk naar Egypte zullen zenden, zal niet aanzienlijk zijn en deze zullen, wanneer het hun gelukt nabij ge noeg te komen, ongetwijfeld een krachtige poging doen om door te breken. De Turken zullen vermoedelijk wel goed vechten, maar de Arabieren en Syriërs, die een groot gedeelte van het leger vormen, gevoelen niet veel voor de expeditie en zouden, lie ver de Turken uit Syrië werpen dan hen in Egypte brengen. Het bericht van de nederlaag der Tur ken, dat zich "door Syrië verspreids, zal niet nalaten een ongunstigen indruk te ma ken op de recruten, die te Hebron bijoen zijn gekomen, maar de Duitschers durven zich niet laten afschrikken door een tegen slag der Turken, daar hun doel niet is voor dezen overwinningen te behalen, maar,de attentie van Engeland af te leiden van de verzwakkingen der Duitsehe verdedigings lijn in België. Dat zal hup. echter niet luk ken. In Egypte hebben de Du-.tschers ia de Jong-Turken een werktuig gevonden voor hun plannen, maar zij moeten spoedig toeslaan, en binnen enkele weken zullen zij dus een Syrisch leger doen opmarchce- ren. Het „Giomale d'Italia," verneemt uit Kai- ro, dat Engeland zeker meent te zijn van de overwinning op de Turken en Syrië wil maken tot een onafhankel ijken staat on der een Mohammedaansch vorst. Ter zee. Duitsehe duikbooton bij Dovet? Dinsdagavond om half twaalf werden twee kanonschoten afgevuurd in de haven van Dover. Er zou een vijandelijke duik boot bij den ingang van de haven zijn gezien. De Londensclie „Star" verneemt hier over uit Dover: Dinsdagavond gingen er hardnekkige ge ruchten omtrent de aanwezigheid var> 'luik- open te doen. Dit deed Hilton, zij gaf een gilletje en vloog terug naar de sofa, en daar bleef zij liggen, alsof zij dood was, met haar gezicht in het kussen begraven. Er stond een man voor de deur zonder schoenen en met een lantaarn in de hand, 'hij (kwam stilletjes binnen. Susie was nog nooit zoo op hét punt geweest van flauwvallen. Zij zat op in haar bed, niet liaar (koude 'handen vast om de knieën gevouwen, de oogon ge vestigd cp dio vreeselijke Verschijning, niet in staat te spreken of zich (Ie 'verroeren, verlamd van schrik. Dit was dus het einde van al haar hoop en van althaarvonvachting naar Pom meren gaan dn daar sterven. Nu maakte het mistroostige gevoel van vrees plaats voor een overweldigende gram schap, toen zij zag, dat hel eenige, wat de man kwam doen, was de kachel aanmaken. Zooals een kind doodeiijk verschrikt is, als hel ten slotte merkt, dat het niet verdwaald of overreden is, was zij sprakeloos van woede, torn. (zij begreep, dat zij niet ver moord werd. Het was een heel oude;man, ion het licht van zijn lantaarn wierp een vreem den weerschijn op zijn gezicht en zijn ge stalte, toen hij voor de kachel gebukt zat. Hij (mompelde iets, terwijl hij sprak, en sprak tot het vuur, dat hij aanmaakte alsof het een mensch was. „Du wiilst nicht brennens Lump? Was? Na, warto mali" En toen [hij klaar was, sloop hij de kamer weer 'uit, zonder naar de bewoonsters te kijken, steeds mompelend. „Dat is de gewoonte van het land, denk ik," zei Anna. „Zoo? Nu, hoe gauwer wij uit zulk een land weg zijn, hoe beter. Jij bent besloten bior te blijven, ondanks alles? Ik moet je zeggen, dat ik het volstrekt niet prettig vind mijn kind hier achter te laten, maar je noodzaakt er mij toe, want je 'weet heel goed, dat ik je hier niet alleen kan laten blijven." Wordt vervolgd S<[!l lEDAMSGHE GOMT

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1