Diverse berichten. booten in 't Kanaal. Van verschillende plaatsen van de kust uit zijn Woensdag vroeg twee vijandelijke duikbooten gezien ter boogie van Dover. De batterijen hebben er het vuur op geopend. De aanval is alge-dagen. Er is geen bevestiging van het oericht dat de duikbooten zijn gezonken. Nader wordt gemeld dat er tweemaal op de duikbooten is geschoten uit de zware kanonnen op do heuvels hij den citadel. De aanval was in 't donker ondernomen, maar de zoeklichten hadden de aanwezig heid van de duikbooten vastgesteld. Een schip beschoten. Uit het fort aan de Firth of Clyde (west ku-7-t van F -holland) zijn twee schoten gelosl op oen schip, dat niet antwoordde op een sein. t Do projectielen vielen in de stad Gou rock aan den anderen oever; een daarvan sloeg een gat in een muur; niemand kwee echter eenig letsel. In de Zwarte Zee. Te Petersburg zijn thans nadere bijzon dorheden ontvangen over het zeegevech' op 4 Januari bij Si nope, volgens welke de Tiuks'-he kruiser „Medjidieh" dooi het Russische artillerie-vuur zwaar is lx? schadigd. Het schip wist te ontkomen maar een ander schip, de „Maria Rosetta", da', een lading nafta naar Trebizonde moest brengen en door de „Medjidieh" werd geëscorteerd, werd door de Russen in den grond geboord. Den den bemerkte de Russische vloot de kruipers ,-Bfreslau" en „Uamidieh". Bij het tweede salvo waren de zoeklichten van de „tBredau" reeds vermeld en beide sche pen verdwenen in de duisternis- fn -de baai van Soermenc en de baai van Riza ver nielde zij 51 Turkse!ie schepen. De haven van Hapa 'werd beschoten, waarbij een reeks branden aan de kust ontstonden. Eigenaardig is het feit aldus het Rus sische telegram dat de „Ureslau" de stellingen der Turken bij Liman ten K. van Hapa beschoot, waardoor de Russen zonder moeite de door de Turken ontruimde posities konden bezetten. De slag bij dte F alkland- eil andten. Volgens te Berlijn ontvangen nadere be richten omtrent den slag bij de Falktand- eilanden is van de bemanning van de „Scliarnhorst" niemand gered, zijn van de „Gneisenau 7 officieren en 127 dek-ofii- cieren, onderofficieren en manschappen ge red, van de „Nürnberg" 7 onderofficieren en manschappen, geen enkel officieren van de „Leipzig" 4 officieren, 15 dek-officieren, onderofficieren -en manschappen. Van de begeleidende schepen de „Baden" en de „Sta Isabel" zijn alle opvarenden gered. liet is mogelijk, dat behalve de opgejge- venen nog enkele andere officieren en man schappen in leven zijn. Schip gezonken. Een telegram uit Hamburg meldt, dat het Noorsche stoomschip „Castor" in de Noord zee is gezonken. Volgens de verklaring van den kapitein was hot schip in aanraking gekomen met een, vermoedelijk EngelscL mijn. I> bemanning is op den stoker na g> red en te Hamburg aangekomen. Het verongelukte schip voerde dus niet de Russische vlag, zooals gisteren uit Lon den werd geseind. Het vergaan van do „Curie". De vernietiging van de Fran.sehe duikboot „Curie" wordt door de „Neue Freie Pres- be" te Weenen als volgt beschreven; Op denzclMen dag waarop de „Et 12" zijn heldendaad volbracht werd een der mo dernste duikbooten, de „Curie", ontdekt, juist toen zij de Oostenfijksche schepen wil de aanvallen. De „Curie", onder haar kra- nigen commandant, voer achter een onzer schepen aan, zij werd echter opgemerkt en toen volgde het commando: „alle kanon- neerbooteu en torpedobooten voor Et- werd prachtig geschoten. De uitkijktoren was letterlijk doorzeefd. Op het laats to moment kom) de tweede officier naar bui ten en wil met een handgranaat zijn schip vernietigen; op hetzelfde loojgenblik echter wordt luj door een onzer matrozen neer geschoten, hij zelf valt terug in de duik boot en gaat mee naar den kelder, terwijl overigens allen gered werden. Door de door stane opwinding viel de Franschc com mandant in een huilkramp; hij werd echter door onze officieren als een dapper sol daat geëerd en zoo hoffelijk mogelijk be handeld. Men vond bij hem brieven van zijn vrouw en zijn kinderen, waarin de/.e schrijven: „dat zij dagelijks baden dat hij toch gezond moge terugkomen." Tegenspraak. Een Reutertelegram uit Parijs meldt: In een officieuse verklaring wordt het bericht uit jVeenen tegengesproken, dat het. slagschip „Courhet" getorpedeerd en in den grond geboord zou zijn door don Oostenrijkschen onderzeeër „E 12" en dat de „Jean Bart", toen dit schip de „Cour bet" le hulp wilde komen, beschadigd z..u zijn in een botsing. ,Geen enkel Frans-eü schip is door een Oostenrijkschen onder zeeër in den grond geboord. Het schip, dat door de „E 12" getorpedeerd werd, is slechts licht beschadig)!. De „Courbet" was niet ter plaatse, zij is op haar post en in uitstekenden toestand. De O.-H. minister van bui- tenlandsche zaken. [Het Weensehe „Fremdenblatt" van gis teren bevat de volgende mededeel in g „De minister van het koninklijk en kei zerlijk huis, de minister van buitenhui# sche zaken graaf Berchtold, die Z. M. reeds geraimen tijd geleden bad verzocht hem.van zijn ambt te ontheffen heeft dit verzoek op nieuw bij den l.eizer ingediend." De keizer heeft de gewichtige persoon lijke redenen, die den minister van buiten- landsche zaken hebben genoopt zijn ontslag te vragen, erkend en zijn verzoek ingewil ligd. Tot opvolger van graaf Berchtold als minister van buitenlandsche zaken zal de Hongaarsche minister baron Stephan von Burian benoemd worden." i De Berlijnsche correspondent van de „Tel." verneemt van bevoegde zijde, dat Berchtold's heengaan voor Berlijn een groo- te en niet blijde verrassing is. Als gezant te Petersburg, moest hij zoo meende men daar de Russische toe standen zeer goed kennen. Of echter alles langs de lijnen van geleidelijkheid gegaan is, zooals hij gedacht had, treki men hier sterk in twijfel, en graaf Berchtold treedt thans af. onder omstandigheden, die men met den besten wil bezield, niet klaar en helder kan noemen. Baron Stefan Burian, zijn opvolger, be hoort tot den oudsten Hongaarschen adel. Hij kent, zoo verzekert men te Berlijn, den Balkan door en door, daar hij in de consu laten te Boekarest, Belgrado en Sofia werk zaam was. Hij is ook consul-generaal te Moskou eu Sofia geweest. In Juli 1903 werd hij opvolger van Kayells, in het Oostenrijk- Hongaarsche ministerie van Financiën. Te Weenen heeft men steeds aangenomen, dat de annexatie van Bosnië en Herzegovina eigenlijk zijn werk geweest is. Burian is meermalen als bemiddelaar opgetreden tus- scuen de kroon en de Hongaarsche coalitie. In 1912 legde hij zijn portefeuille neer en tot zijn opvolger werd Bilinsky benoemd. Terwijl Burian zelf, na 't heengaan van tucacs, late /"minister ,„Am Koniglichcn) Hoflager" in het kabinet van Tisza benoemd werd. Van den nieuwen minsiter wordt gezegd, dat hij een bekwaam en energieke persoonlijkheid is, en de politieke opvat tingen van Tisza deelt. Berchtold, de liefhebber van muziek en beeldhouwkunst, die sinds jaren, zoo ver zekert men, zijn moeilijke taak moede was en geen politieke eerzucht koesterde, trekt zich geheel terug en is van plan om op zijn uitgebreide bezittingen, heereboer te worden. D e h oudingder Bjalkaastalen. De correspondent van de „Köln. Ztg." te Sofia meldt, dat in de opva'ting, als zou een uitbreiding van den oorlog- op het Balkansehier-eiland voor de deur staan, van gezaghebbende Bjulgaarsche zijde niet •wordt gedeeld. Allo beslissingen, die ge nomen zouden kunnen worden, zijn, van den loop der gebeurtenissen op de groote tooneelen van den oorlog afhankelijk. Roe menië stolt zich voor, einde Januari zijn troepencontingent te vermeerderen. In Bul garije is nog; geen besluit genomen ten aanzien vaar het oproepen van reservisten. Midden Februari zullen zich 30 Bulgaar- sche afgevaardigden van de liberale partij naar Konstantinopel begaven ten einde de Turksch R u 1 ga ars c he betrekkingen nauwer te bevestigen. In Portugal. Aan de Duitsche bladen wor'c gemeld dat de oorloglsvijandigo stemming te Por tugal sterk toeneemt. Twee infanterie-regi- nienten Weigerden zicli te Lissabon met onbekende bestemming te laten inschepen. Zij keerden onder het gejubel der menigte naar de kazerne terug. Volgens een officieel© medodeeling zijn in Egypte geen Portugeesche troepen aan wezig, doch wel een aantal Portugeesche officieren, die zich bij het Engelsche leger hebben laten inlijven. BINNENLAND. Hofberichten, H. M. de Koningin zal a. s. Zaterdag ochtend den nieuw benoemden Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, jhr. mr. dr. Roëll, ontvangen, tot het afleggen van den eed- voor de aanvaarding van zijn ambt. V Z. K. H. de Prins wordt aanstaande Za terdagavond van zijn verblijf op het Loo in Den Haag terugverwacht. H. M. de Koningin ontving gisterenavond tusschen 5 en 5>% uur, den gezant van Japan te 's-Gravenhage, Kijaro Shidenari; voorts den heer Allizé, buitengewoon gezant eu gevolmachtigd minister, belast met het bohcer vau het gezantschap der Republiek Frankrijk te 's-Gravenhage, en eindelijk den heer Do Grevenkop C'astenskjold, minister resident van Dene mar om hij Hr. Ms. Hof. Consulaire dleimr Bij Kon. besluit is de heer A. C. II. Driesson benoemd tot vice-consul der Ne derlanden to Munster i, W„ verbonden aan het consulaat aldaar. Aan den hoer Driesson kan in het Neder- landsch geschreven worden. Gehnwde onderwijzeressen. Den 27en December 1907 nam die Rot- terdamsche gemeenteraad een motie-Do Jong aan, waarbij! de meerderheid ver klaarde, „dat het in de school Werkzaam blijven van onderwijzeressen na liaar huwe lijk in den regel niet in het belang zal zijn van het onderwijs". Die gedragslijn werd sedert gevolgd tot dat in de zitting van 29 Januari 1914 een motie-van Aalten werd aangenomen, welke bet noodig maakte dit standpunt nader te overwegen. Deze motie luidde: „De Raad,, van oor deel, dat de vraag of de bedoelde motie- De Jong, na do intrekking door den tegen- woordigen minister van Bdnnenlandsehe Za ken van hei wetsontwerp tot regeling' van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en ondenvïjzeresses bij' het openbaar lager onderwijs^ die in hei .huwelijk traden, ge handhaafd kan worden,, npder dient over wogen te worden, noodigt B'. en IV". uit, hieromtrent praeadvies uit te brengen enz." De commissie voor het openbaar onder wijs hierover gehoord, was in hare meening verdeeld. Een minderheid verklaarde zich vóór het ontslag bij huwelijk als regel. j De meerderheid echter gaf als hare mee- uing te kennen, dat er aanleiding is bij huwelijk van onderwijzeressen niet meer j de gedragslijn te volgen, bij de motie-De Jong aangewezen. -R. eu IV. scharen zich intusschen in him thans verschenen uitvoerig praeadvies aan de zijde der minderheid van de commh.de en adviseeren mitsdien de bij1 de motie- Van Aalten gestelde vraag ontkennend te beantwoorden. S. D. A. P. Naar het „Volk" meldt, heeft Zondag wederom een conferentie der „partij-oppo sitie',' plaats. Men verzoekt het blad te melden, dat daarin ook een voorstel aan de orde komt, om de oppositie als organi satie op te heffen. Een Nederlandsche sjpathiebetnlgrlng roer dr. Weill. Het Tweede Kamerlid, de heer IV. H. Vliegen, wethouder van publieke werken, te Amsterdam, die dr. Weill in den loop der jaren herhaaldelijk op buitenlandsche con gressen heeft ontmoet en dientengevolge bevriend met hem werd, voelde zich ge drongen, waar de Duitsche pers de houding van dr. Weill telkens scheef voorstelde, dezen van zijn sympathie to doen blijken. Do beer Vliegen schreef zijnen Elzassei' partijgenoot een briefkaart van den vol genden inhoud: „Ik breng u hulde voor uwe in mijn oogen sympathieke daad an spreek de hoop uit, dat ge ook in de toe komst afgevaardigde voor Metz zult blij ven," 1 Doordien 'dit particulier schrijven in de gisteren verschenen „Humanité" werd af gedrukt, is het in ruimer kring bekend ge worden dan de schrijver bedoelde. Een opgewonden socialist. De „N. R. Ct." schrijft: Toen de oorlog nog slechts kort aan den gang was verscheen in „Het Volk" een krijgslustig- artikel, dat men in dit sociaal democratische orgaan in de allerlaatste plaats zou hebben gezocht en dat dan ook heel gauwi door het partijbestuur is gedesavoueerd. Het is waarschijnlijk een duiveltje van denzelfdcn geest als in ver meld artikel om den hoek keek, dat nu den heer Vliegen zijn weinig neutraal telegram in de pen heeft gegeven, hetwelk vrij- in, ons „Avondblad" van gisteren hebben ver meld. Niemand zal den lieer Vliegen zijn militante gevoelens misgunnen, doch de vraag rijst of men bij iemand van de positie van den heer Vliegen niet wat meer besef van verantwoordelijk mocht verwachten, dan uit zijn telegram doorstraalt. Toen in Augustus een aantal in Duitsehland geves tigde Nederlanders den Duitschen keizer een huldebetuiging deden geworden, die nu niet juist op den weg lag van onderdanen van oen neutraal land, keurde men dat hier te lande, terecht, algemeen af. Maar mag nu iemand, die Kamerlid is en wet houder van de hoofdstad des rijks, zijne niet-neutrale gevoelens naar helieven bot vieren? Het komt ons wel zeer bedenkelijk voor. i, Doch' de zaak heeft nog een onderen, kant. Wanneer mannen van invloed op de breede massa des volks zoo weinig een blad voor den mond nemen, als de heer Vliegen gedaan heeft, kan dit niet nalaten een zeer slechten terugslag op het volk te hebben. Nu weet ieder, die in dezen tijd eenige verantwoordelijkheid heeft te dra gen, dat niets zoo gewenscht is, als al wat de volksstemming kan prikkelen ach terwege te houden. Nuchterheid en kalante is hetgeen ons land in deze moeilijke om standigheden meer dan ooit behoeft. Wan neer wij naast volksbezadigdheid een sterk, en op volle kracht blijvend leger weten te handhaven, is de kans groot, dat wij buiten den oorlog zullen kunnen blijven; immers dan blijven wij zoowel paar binnen als paar buiten vol doend weerbaar. Naar mate wij onze zcdfbebeersching verliezen, moet echter het gevaar, dat ons van hui ten bedreigt,, worden vergroot. Hieruit komt uit, Koe onverantwoorde lijk het bedrijf van den heer Vliegen is. Hij verzwakt ons inwendig dooT op zijn ver antwoordelijke plaats zijn neutraliteit prijs te geven. Te zelfder tijd is in zijne partij een streven aan het opkomen! om zich tegen de eischen vau dcu minister vau ooriog te verzetten. En toch, naar gelang de heer Vliegen aanhangers wint, zal de minister van oorlog zijn eischen moeten verzwaren. Dit is duidelijk. Indien in het buitenland zich' de meening zou gaan vestigen, dat wij niet neutraal willen zijn, zou 't gevaar, dat wij in den oorlog werden betrokken, toene men. At qui ergo. Laten wij toch) loeren jiegrijpen, dat de druk, dien de oorlog op ons land legt, alleen dan zal kunnen ver minderen, indien onze neutraliteit niet zich bepaalt tot een formeel begrip, waar ove rigens zelfs Kamerleden maling aan heb ben. Het is bekend, dat dit in de Amster- damsch'e atmosfeer aan sommigen bez waar lijk valt, doch van iemand, als de heer Vlie gen, mocht men toch anders verwachten. Uit Botterdam. De Burgemeester van Rotterdam heeft heden in de eerste vergadering van den Gemeenteraad in dit jaar de gebruikelijke rede uitgesproken, en daarin heeft hij eenige cijfers gegeven over den invloed van den oorlog op Rotterdam. De steeds opgaande lijn der havenbewe ging is diep gedaald, waardoor het resul taat over het geheele jaar 1914 een ver mindering aanto-ut van 2980 schepen en een inhoud van 3.595,747 ton. De tonnen- maat werd daardoor gelijk aan die van 1908. i i i C i_ Voor de oinnenvaart was de verminde ring vpn schepen 9061 en van den inhoud 5.737.783 ton. Ook op de begroeting had "de oorlog invloed, terwijl verschillende personen de stad verlieten. Het zielenaantal steeg toch nog 'lot 472.527. Ook de geboorte- en sterfte-lijn ging in dalende richting. Het havengeld bleef f 750,000 beneden dat van 1913. Ook verschillende bedrijven gaven minder resultatenvoor de gasfabriek was dit f 175,000. Het Armbestuur over schreed de raming met f275,000. Wanneer nochtans het jaar 1914 minder ongunstig was dan men verwachtte, ligt dit aan de 7 goede maanden, waarmede het jaar begon, en aan de krachtige maatrege len, die aanstonds genomen werden. De invloed, die wel ernstig is, blijft echter binnen bepaalde grenzen. Er is reden om do toekomst hoopvol tegemoet te zien. Zoo zijn er groote uitbreidingen te Ver wachten van groote stoomvaart-maatschap pijen; uitgebreide bouwterreinen zullen in exploitatie worden gebracht; de verhuring van kade-terrein gaat steeds door, enz. De heer Drooglever Fortuijn sprak het blijvend vertrouwen van den Raad in het college van B. en IV. uit. Algemeene wenken voor hen, die willen emlgreeren. Naar Argei^tiuië. Tengevolge van de ongunstige econo mische toestanden, mede in verband met den toestand in Europa, moet landverhui zing naar Argentinië thans worden ont raden. Zoowel uit particuliere berichten, als uit officieefe opgaven, blijkt, dat in alle takken van bedrijf toenemende stil stand heerscht. De fabrieks-nijverheid be leeft slechte tijden, groote lusteloosheid heerscht in de bouwvakken, de handel gaat onder ©ene crisis gebukt. Voor Ilse' kleinbedrijf in land- en tuinbouw is weinig toekomst. Ook worden aan personen, die in Argentinië op een klein stuk land ©en bestaan trachten te vinden, Weinig facili teiten geboden, zoodat zonder bepaalde redenen andere emigratiegebieden voor die personen de voorkeur verdienen. Naar Austitalië. De algemeene officieel© opgave is, dat, behalve de altijd blijvende vraag naar boe renknechts op veeboerderijen, tengevolge van den invloed van den oorlogstoestand, die ook merkbaar is in Australië, er een vermindering van Werkgelegenheid is in getreden. Behalve voor boerenarbeiders en boeren is dan ook emigratie naar Australië af te raden. Van de rijde van het Gouvernement van een der staten worden personen gezocht, die als landbouwer in een speciaal aan Hollanders aangeboden streek, een boerderij van het gouvernement willen overnemen, op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. jBÖj dergelijke aanbiedingen, waarbij bet Gou vernement zich ook met onvakkundigen vergenoegt, hangt succes voor niet-1 andbou wers meer af van de persoonlijke bekwaam heid en geschiktheid van de personen, die op deze aanbiedingen willen ingaan, dan van de meer of minder gunstige voorwaar den van de aanbieding. Men neme geen besluit alvorens met -een vakkundig raads man zijn persoonlijke geschiktheid te heb ben besproken. Coöperatieve meelfabriek. Men schrijft uit vakkringen aan het „HblcL": - i E Ruim drie jaar geleden gingen er uit bakkerijkringen stemmen op, tot stichting eener onderlinge of coöperatieve meelfa briek, welke gevestigd zou worden te Schie dam in een voormalige véevoeder-fabriek. Toen de plannen in eenigszins gevorderd stadium van voorbereiding waren moesten zij om verschillende redenen (o.m. wegens niet voldoende deelneming in het aandeelen kapitaal) worden opgegeven. De sedert het uitbreken van den oorlog voor broodfabrikanten en bakkers in on- gunstigen zin veranderde commercieele om standigheden; de annuleering der meelcon- tracten, de intrekking van het crediet als anderszins, hebben aanleiding gegeven, dat in de jongste vergadering van het hoofd bestuur van den Ned. Bakkersbond aan het Centraal bestuur werd opgedragen, stap pen te doen, die leiden konden tot oprich ting eener onderlinge meelfabriek. Aan de leden van genoemden bond zijn thans twee plannen in overweging gegeven om tot het beoogde doel te geraken; op richting der fabriek met eigen middelen, waarbij de volgestorte aandeelen f100 en veelvouden daarvan zouden bedragen en ieder lid naar zijn vermogen een of meer aandeelen zou moeten nemen, terwijl het andere plan inhoudt: oprichting met be hulp van vreemd kapitaal, hetwelk alleen te verwezenlijken zou zijn, wanneer alle bakkers zich als één man als lid der Coöperatieve Vereeniging zouden aanmel den. i i1 Aldns luidden de voorstellen van het cen traal bestuur van den bakekrsbond. In het tot belanghebbenden gerichte verzoek, om het bestuur te laten weten aan welk plan van oprichting men de voorkeur jgeeft, is uitdrukkelijk vermeld, dat men zich met een dusdanige adhaesiebetuiging nog tot niets verbindt. Niettemin is het aantal in gekomen sympathiebetuigingen belangrijk kleiner dan verwacht werd en deelt de re dactie van het bondsorgaan in zijn laatst verschenen nummer mede, dat een tweede oproeping noodig is gebleken, wil het plan tot oprichting ©ener coöperatieve Meelfabr. eenige kans van slagen hebben. Nederland en de oorlog* Belgisch© vluchtelingen. De consul-generaal van België te Amster dam bericht, dat overgegaan zal worden tot de uitbetaling van de gelden, waarop de faimlibetrekkingèa van bij het Belgische leger dienende miliciens recht hebben in gevolge de wet van 30 Augustus 1913 en van de wet van '4 Augustus 1914. Rechthebbenden moeten zich ter verkrij ging daarvan vooraf laten inschrijven "in de daarvoor bestemde registers. De recht hebbenden zullen moeten voorzien zijn van hun identiteitspapieren alsmede van een bewijs van de gemeentelijke overheid ver meldende den datum, waarop zij zijn inge schreven. 1 Giften uitdeVereenigde Staten. j Uit Amerika zijn ten behoeve zoowel van het Nederlandscb e Roode Kruis als van de Belgische vluchtelingen verschillende giften ontvangen; zoo van mej. Mabel Boardman te Washington, presidente van het uitvoe rend comité van The American. Red Cross: lo. Voor het Nederlandsche Rood" Kruis f12.500; f 2o. Voor de Belgische vluchtelingen 81 kisten met nog ongedragen wintergoed, de kens enz. T 1 Voor de Belgische vluchtelingen heeft voorts de Amerikaansche gezant in Den Haag ontvangen: I f f35.000 van The Belgian Relief Fund (voorzitter Robert W. de Forest, Newt- York); f2400 van het Minnesota Belgian Relief £2500 van de Singer Manufacturing Co. f1000; van den heer Douglas Alexan der; f2000 van de Brick Presbyterian Church te New-York; f933 van den heer J. IV» S. Brady en f3700 van mevr. John R. Parson, terwijl ook langs anderen weg bij dragen van particulieren uit Amerika zijn ontvangen. t I Aan de Internationale Steuncommissie voor het verschaffen van levensmiddelen aan de bevolking van België heeft het Ame rikaansche Roode Kruis nog £25.000 ge geven. Mijnen. - Men meldt van den Hoek van Holland: Aan het strand bezuiden den Waterweg zijn twee mijnen aangespoeld. Woensdagmorgen zijn te Ouddorp twee mijnen, welke aldaar aan het strand waren aangespoeld, door marinepersoneel uitHelle- vootsluis, onschadelijk gemaakt Te Callantsoog en te Campenduin is hedenmorgen een mijn aangespoeld. Kon gister gemeld worden dat sedert 9 Januari j.l. in het Zuiden 33 mijnen waren aangespoeld, sedert dien datum tot heden zijn er in het Noorden 28 aangespoeld, te zamen dus in het Zuider- en Noorderfron- lier 61. - Langs de Noordzeekust spoelden er 2 aan, zoodat totaal tusschen 9 Januari en heden 63 mijnen op de Nederlandsche kust kwamen aanspoelen of drijvende in zee zijn gevonden. 1 i Uitvoer v;|n aardappelen. D© minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend: a. dat aardappelen, voor Welker uitvoer vóór 1 Januari 1915 consenten ,zijn uit gereikt, kunnen worden uitgevoerd; b. dat aan de eommissiën voor het uit reiken van consenten is toegestaan met die uitreiking) voort te gaan, zoolang de voorraad consenten strekt; c. dat na 17 Januari geen uitvoer op consenten zal zijh toegestaan, tenzij deze zijn geviseerd, voor zoover aangaat de consenten afgegeven: in d© provincie Zuid- Holland door J. C'. van der Koogh te Middel bands. L Maïs-prijjzenipJanuari. In verband met de van verschillend© zijden vernomen klachten over schaarschte en c mmee verband houdende duurte van de maïs, bericht men, dat wel het best© het tegendeel blijkt uit de resultaten van de twee in Rotterdam gehouden verkoopin- gen van regeeringsmaïs. Daarbij zijn ver kocht 100.000 K.G. mixed maïs tegen f225, 10.005 K.G. tegen f224, 1.100.000 K.G. tegen £223, 1.500.000 K.G. tegen f222, 1.150.000 K-G. tegen f221 en 2.600.000 K.G. togen f220. De maïs kon door ieder, die behoefte daaraan had, zoowel handelaren als coöpe ratieve vereenigingen, werden betrokken, terwijl zij van daar uit over het geheele land werd verspreid. VLAARDINGEN, 13 Januari. Tot adjunt- directeur der gasfabriek en waterleiding, te Dordrecht werd benoemd de heer A. Fe Meijers, thans in .gelijke betrekking hier. VLAARDINGEN, 14 Januari. De voor raad haring, op 't oogenblik in Nederland aanwezig, wordt geschat op ruim 80.000 ton. STADSNIEUWS* Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeente raad van Schiedam, op Dinsdag 19 Januari 1915, des namiddags 2 uur. I Vaststelling van de notulen der veigado ring van don 22en December 1914'. Modedeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. lo. Bjenoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs,; wegens niet-aannemiog der benoeming van mevr. J. IV;. Tansbeek-van Lonkhuijzen. 2o. Benoeming van loden der Commissie voor de Arbeidsbeurs, zittingtijd van Februari 1915 tot 1 Februari 1918, wegens periodieke aftreding van de heeren: J. H, Scheuerman en T. M. AJ. van Dijk, als leden- patroons; en van de heeren G. Breuxe en Th. C. Piuijm, als leden-werklieden. 3o. Prae-advies van B|. en W;., inzake de kwestie gerezen omtrent de al of niet her kiesbaarheid van leden van de Commissie van Administratie van het S tads-Ziekenba is,- die zitting hebben als ingezetene, doch daarna Raadslid zijn geworden. 4o. Wijziging der Gemeente-begrooting^ dienst 1,9.14. t-J f

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2