ie oorlog. Dinsdag 26 Januari 1915 67"* laargang No. 14741 Be weldoenster, Bericht. Kennisgeving. li'!;,; v. sickenga: Herbesteding onder gewijzigde voorwaarden. BUITENLAND. Tan het Westelijke front Van het Oostelijke front. Znid-Afrika. Ter Zee. SCHIED1MSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen Q. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Febr. a.s. op de „Schiedamsche Courant" abon nceren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat blij kens bericht van Heeren Gedeputeerde Sta ten dér provincie Zuid-Holland, dd. 19/25 /Januari 1915, het door de N. V. SPAAN- KORVENFABRIEK „HOLLAND" ingesteld beroep tegen de beslissing van ons College dd. 4 Juli 1912, waarbij haar een nieu we Voorwaarde is opgelegd, is ingetrok ken. Schiedam, 26 Januari 1915. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE C1 r i JDe Secretaris Burgemeester en Wethouders vau Schie dam; i zijn voornemens op Donderdag 4 Fe- briari as.., 's nam'ddags 2 uur, ten Raad- huize aldaar in het openbaar aan te he lsteden: het Weghalen van lompon, heende ren, metalen, papier, enz aanwe zig op het terrein van de vuilnis- belt aan den Buitenhavenweg no. 154 voor het jaar 1915. Do gezegelde iruehrijvingsbiljetten moe ten in een gesloten enveloppe, vyaarop een aanduiding, dat zij een inschrijving&biljet bevat, vrachtvrij werden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, vóór des middags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding lig gen op de Gemeente-Secretarie (afdieciing A) ter lezing, op iederen werkdag van 81/2—4.1/2 uur. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 32) m „Alleronaangenaamste, inhalige lui," zei Lohm op beslisten toon. „Ze hebben alles giekregen wat hun toekwam en. zijn heel goed af. Met die eene plaats, die niet on vervreemdbaar was, kon de oude man doen wat hij verkoos." ijlet is de jgewloonte niet, een landgoed aan een vreemdeling te vermaleen. Komt zjj ?r wonen?" „Zij' is verleden week gekomen?" „0?" Dit op' een toom van plotselinge belangstelling. Een kleine pauze. Toen zei Trudi: „Is ze jong?" „Heel jong." „Aardig?" „Bijzonder aardig." Tradi keek hem aan en glimlachte. „Nu?" zei Axel en hij glim lach to terug. „Nu?" zei Trudi en zij ging voort met glimlachen. Axel lachte hardop: „Lieve Trudi, je slimheid doet mij schrikken. Je weet ni©t alleen al waarom ik je geschreven heb, maar je weet meer redenen voor mijn brief dan dn mijn eigen hoofd zijn opgeko men. Ik Wilde graag in de gelegenheid zijn, dit bijzonder alleenstaande jonge meisje te helpen en ik kan haar bijna in 't geheel niet van dienst zijn, omdat ik geen vrouw in huis heb. Als ik getrouwd was, kon jk hnar in alles tot steun zijn."' „Maar 'dan zou je daar niet zoo maar [Verlangen."1 „Zeker zou ik dat." De toestand. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Wij hebben een weinig terrein gewonnen ten Oosten van St. Joris. Op het overige front is het woord aan de artillerie. Tusschen Lys en Oise afwisse lende beschieting. Op het Aisnefront niet bijzonders, be halve nochtans te Berry-au-Bac, waar gis terochtend vijandelijke tegenaanvallen zijn afgeslagen. De loopgraven, om welke ge streden werd, blijven dus in onze handen. In Champagne hebben wij verschillende werken en dekkingen van de Duitschers vernield. In Argonnen, en wel in het Gruriewoud, heeft het uitwerkingsvuur van onze artille rie een einde gemaakt aan een zeer leven dige infante rie-beschieting. Aan de Maas heeft onze artillerie de ver nieling van de bruggen bij St .Mihiel vol tooid. In Lotharingen bij Embennéuü hebben wij een Beiersch detachement overvallen en krijgsgevangen gemaakt. In het gebied van de Vogezen en in den Elzas heerscht zware mist. De „Ooggetuige" vertelt. Het gisteren gepubliceerde verslag van den „Ooggetuige" bij 't Engelsche hoofd kwartier, loopt van 15 Januari lot 18 Januari. Het verslag geeft een denkbeeld van de artillerie-beschieting, die plaats had sedert het terrein onbruikbaar was voor andere operaties. Op 15 Januari: een zware batterij 'be schoot, in samenwerking met een bat terij veldartillerie, de loopgraven van den vijand, die verlaten werden; de bezetting vluchtte naar een beschuttend huis, waar op onze kanonnen echter ook spoedig in geschoten waren; en toen de Duitschers terugtrokken op eenig bosch, opende de veldkanonnen het vuur op hen met gra naatkartetsen. Denzelfden dag beschoten de houwitsers een konvooi en vernietigden enkele wa gens. Op 16 Januari was de geheele actie be perkt tot artillerievuur, maar dat van den" vijand was minder krachtig dan van onze artillerie, die de superioriteit krachtig, handhaafde; zij vond een goed doel op een bataljon, dat op een klein bosch aanrukte.. Zoodra de artillerie is ingeschoten op de vijandelijke batterijen, kunnen deze al spoe dig tot zwijgen worden gebracht, of het. ,',En waarom?" 1 r „Omdat ik meer verplichting hei»' aan haar oom, dan ik ooit zijn nichtje zaft kunnen ver geiden." i.Och nonsens I niemand betaalt zijn schuld van verplichtingen. Het is het nar tuurlijkste den persoon te liaten, die je noodzaakte dankbaar te wezen en hem uit den weg te blijven.'-' .„lieve Trudi, die doortraptheid mom pelde haar broeder. Toen voegde hij er hij: „ik weet heel goed, dat je gedachten al uitgaan naar een huwelijk. De mijne gaan niet verder dan tot een oudere gezelschaps dame." i/Voor wie? voor jou?" „Freule Estcourt zoekt naar een oudere gezelschapsdame, en ik zou je heel dank baar zijn, als je haar helpen wou." „Maar de ouder© dame sluit het huwelijk niet uit." „Als je freule Estcourt ziet, zul je bet- grijpen, dat zulk een mogelijkheid volkomen buiten haar plannen ligt. Ie gelooft natuur lijk niet, .dat ik ar ook biet over denk. Waarom wil je mij toch uithuwelijken aan ieder jong meisje binnen mijn bereik? Vijf minuten geloden was het Bibi, nu is het freule Estcourt. Je schijnt in 't minst niet in aanmerking te nemen, Wat de meisjes zelf er van vinden. Freule Estcourt is op 't gogehblik jojeheol ^vervuld met het zoeken van twaalf oude dames." „Twaalf?" „Het is haar lust zichzelf en haar geld te wijden aan twaalf oude dames. Zij is van oordeel, dat geluk en geld haar twaalftal evengoéd toekomen als haar zelve en wil het hare doelen met menschen, die aan heide behoefte hebben." „LievC Axel is zij krankzinnig?" ^Dien indruk heeft zo mjj niet gegeven." vuren betrekkelijk onschadelijk worden ge maakt. Zondag was het vuur van de Duitschers weer heviger, doch ons geschut had goede uitwerking, en verdreef Duitsche scherp schutters van een spoorweg-dijk ten westen van La Bassée. Ten Noorden en Noordwesten van Given- chy werden eenige aarden borstweringen beschoten; wij raakten verschillende malen binnen de versterkingen en noodzaakten daardoor de bezetting terug te trekken on der ons infanterie-vuur. "Op den 18en Januari hield de comman dant-generaal een revue, over een groote cavaleriemacht, waarbij verschillende regi menten Indische lanciers waren ingedeeld. Een bosch van lansen was zichtbaar tegen den winterhemel. Een lange lijn ruiters, van wie velen den turban droegen, maak ten een diepen indruk. De Britsche linkervleugel werd dien dag hevig beschoten, maar het resultaat was ge ring. Do vliegeraanslag op Duinkerken. De „Matin" meldt, dat de bommenwer- perij van het Duitsche vliegeskader op Duinkerken, Vrijdag 25 slachtoffers (9 doo- den en 10 gewonden) heeft gemaakt. Een correspondent van de „Times" in Noord-Frankrijk meldt nog, dat de Duit sche vliegers zes-en-zestig bommen hebben geworpen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn naar beneden geschoten. De officieren, die in het eene zaten, en die, volgens den berichtgever der „Times", Engelsche khaki petten droegen, zijn krijgsgevangen ge maakt. Hun vliegtuig was in uitstekenden staat. De andere vliegmachine is door een granaat getroffen en te Bray-les-Dunes neer gekomen. De bestuurder en zijn makker zijn gedood. Het gevecht van de Duitsche vlie gers tegen de Fransche en de Engelsche heeft drie kwartier geduurd. De lucht was gespikkeld met de witte rookwolkjes van springende granaten. Zaterdagmiddag is er weer een Duitsche vlieger over Duinkerken heengevlogen en heeft vier btirnmen op de scheepswerf la ten vallen, met het doel, er brand te stich ten, die echter spoedig gebluscht is. Een verkenningstocht naar Parjjs. De „Berl. Lokalanzeiger" meldt, dat de over Reims en Choulnes, tot in de ban- lieue van Parijs plaats gehad hebbende ver kenningstocht van verschillende Duilschc aeroplanes, op 23 Januari, volkomen ge slaagd is. De laat begonnen vervolging was volkomen mislukt. De minister van oorlog, Millerand, heeft, zoo vervolgt het blad nog steeds het ■„En je zegt, dat ze jong is?" „Ja." „En ziet ze er werkelijk lief uit?" „Ja." >,En zij* kon hef zoo goed hebben op dat bloeiende landgoed!" >,Ja, dat kon ze." „Ik ga haar morgen een bezoek brengen," zei Trudi beslist. „Dat zal heel vriendelijk van je zijn." ^Vriendelijk! Het is geen vriendelijkheid, liet is nieuwsgierigheid," zei Trudi met een lach. „Laat ons openhartig „zijn en de dingen bij hun rechten naam noemen." Anna Was in den tuin en bewonderde de eerste crocus, toen Trudi kwam. Zij reed Axel'-s tweespan met oen sierlijken zwenk tot voor de deur en hoopte, dat freule Est court haar door het raam zou zien en op merkten, dat Engelsche dames niet de eenige sport Women zijn van de wereld. Maar Anna zag niets dan de crocus. De wildernis tot het mocrasland, die tol tuin diendte, was zoo goed beschut en zoo zonnig, dat de lente zich daar ieder jaar eerst ophield, voordat zij naar hot bosch ging en Anna vond het heerlijk uit de zit- kameT naar buiten te gaan als ze tijd had, zonder hoed on mantel. Trudi zag haar naar huis komen, 1oen de meid haar bezoek had aangekondigd. „Niets aan op een kouden dag als vandaag)I" dacht zo. Zij zelve had cen special en rijmantel aan met een groe ten kraag tot bvier haar ooren. „Ik wou wel leens weten," peinsde Trudi, die Anna zag naderen, „hoe het komt, dat Engelsche meisjes zoo keurig in de kleeren, met zulke nette schoenen, met zulk een onberispelijke boord en das; nooit hun haar schijnen te boxstelen. Als een Duitsche freule Estcourt officieele rapport niet gepubliceerd over de schade, aan de militaire inrichtingen toegebracht door de Duitsche luchtvloot. Oostenrijksch communiqué. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meld de gistermiddag: In Polen en GalicLö geeu gebeurtenis sen van belang. Aan de Nida slechts had een levendig artilleriegevecht plaats. De Russische tegenaanvallen tot herove ring van door ons genomen stellingen in het Boven-Ungdal en bij Vezenzallas wer den bloedig afgeslagen. Een poging van den vijand om door te dringen bij Rapaiiofa mislukte volkomen. De vijand trok terug over Zielona. In de gevechten van de Laatste twee dagen in de Karpathen maakten wij 1050 gevange nen. Russisch communiqué. De Russische groote generale staf meldde d.d. gisteren: Onder de Oostenrijkers valt in de pas sen van de oostelijke Karpathen eenige be drijvigheid op te merken. Voor 't overige hebben er geen belang rijke gebeurtenissen plaats gehad. De Duitschers hebben een van onze voor? ste loopgraven nabij Berginow genomen. Wij hebben een Duitsche loopgraaf en ma chinegeweren genomen. Ook hebben wij een Duitsche gepantserde auto vernield. Van Engels|che zijde. De correspondent van de „Daily Chro nicle" bij het Russische leger meldt uit Zyradow Wat ook mogelijk moge zijn ten aanzien van het Russische offensief, de Rawka Bzoeraiini© kan voor onbepaalden tijd be houden worden en Warschau is zoo veilig als ooit. Van officieele zijde is nog geen aanwijzing gegeven betreffende liet ge rucht, volgens hetwelk een terugtrekken op de Blone-verdedigingslinie in beraad, wordt genomen, ofschoon vele officieren zulk een terugtrekken als verstandig be schouwen van zuiver strategisch standpunt. Men gelooft, dat de stellingen van de Blone >tot de beste ter wereld mogen gerekend worden, en dat zij kunnen gehandhaafd wor den door de helft van het aanlal troepen, dat thans op de oevers der rivieren in den strijd gewikkeld is. Indien tot zulk een achterwaar tsche beweging wordt besloten, zal zij natuurlijk door de Duitschers wor den toegejuicht en aan do neutralen wor den voorgesteld als een overwinning. Daar om is het goed om thans reeds te zeggen, dat niets in de tegenwoordige positie, be halve tactische overwegingen, de Russen er toe zal brengen zich te verplaatsen. De strijd in de Bofekowina. Aan de „Vossisohe Ztg wordt van het Ilongaarsche oorlogstooneel gemeld, dat ten gevolge van het optreden in Zuid-Boeko- wina van gcneraal-majoor Fischer met zijn dappere, grootendeels uit kinderen des lands beslaande troepen, de verliezen der hier op dit stille landgoed een planten leven leidde, zooi zij waarschijnlijk gekke en niet bij elkaar passende kleeren dragen, leelijko schoenen en grove kousen, haar figuur zou spoedig achteruit gaan door die verraderlijke Schweinobraten, maar haar haar zou altijd keurig zijn op gemaakt; ieder vlochtj© glad en op zijn plaats, ieder krulletje precies waar het Wezen moest, de scheiding een voorbeeld van rechtheid, het gehoed zou op den naam Frisur aanspraak inakon. Engelsche meis jes hebben haar, maar ze hebben geen Frisur." Anna kwam door do openstaande deur binnen en op Trudi's gezicht vertoonde zich een sympathieke glimlach. „Wat ben ik blij kennis mot u to inakon!" riep zij opgewonden uit Zij sprak even correct Engelscli als haar brooder on veel vloeien der. „Ifc hoop, dat u mij Wilt toestaan ,u te helpten als: ik u van eenig nut kan wezen. Mijn broer zegt, dat uw oom zoo goed voor hem Was. Toon ik hier nog woonde, was bij ook heel vriendelijk voor mij. Hoe dapper van u om hier te blijven I En wat hoeft u prachtige plannen gemaakt! Mijn broer heeft mij van uw twaalf dames ver teld. Wat een onderneming twaalf vrouwen gelukkig te wallen maken. Ik vind het a! zoo moeilijk één persoon gelukkig ,te maken." „Eén persoon? 0, Graaf Hasdorf." ,,0 neen, mij zelf. Weet u> als iedereen zijn best deed zich zelf gelukkig te maken, zou iedereen gelukkig zijn." -„Neen, dat zouden ze niet," zei Anna, omdat zij er zich op toeleggen, maar ze zijn het niet" Zij kekm elkaar lachend aan. „Ze heeft Jungblwtb alleen nog maar noodig ojnvol- •Russen ten zeerste zijn verhoogd. Hij sloeg de verdere aanvallen van een ovexmach- tigen vijand af en deed het plan der Rus sen om de Oostenrijksche stellingen in het oosten der Karpathen om te trekken, ge heel schipbreuk lijden. Generaal Fischer, die reeds bij het eer ste optreden der Russen in Boekowina als overste der gendarmerie belangrijke dien sten had bewezen, heeft ook thans den door het volk, wegens zijn koene daden gegeven ©eretitel van held der Boekowina eer aangedaan. Militaire trein vernield. De „Roesskoje Slowo" meldt: Nabij het meer Baikal (Siberië) kwam een militaire trein in botsing met een goederentrein, waarbij 230 solldaten van het 26e regt. infanterie dadelijk werden gedood. Van de talrijke gewonden stier ven er nog 14. 1 Reorganisatie van he l Oos tenrijksche Zuider-leger. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat 't Oos tenrijksche leger door Duitsche officieren geheel gereorganiseerd zal worden. Eerst dan zal een nieuwe aanval op Servië plaats vinden, onder commando van Duitsche of ficieren. 'Van DuitscHe zijdes. Een officieele mededeeling van den gou verneur vau Duitsch Zuiid-West-Afrika be vestigt de nederlaag der Engelschen bij Sandtontein, op 25 September 1914 door ■hen geleden. Volgens dit officieel bericht zijn in dit gevecht ouder aanvoering vau den eersten luitenant von Heydebreok drie Engelsche oscadrons door do Duitsche troe pen in den pan gehakt Vijftien officieren, onder wie hun aanvoerder, kolonel Grant, en tweehonderd manschappen, werden gé- vangen genomen en twee stukken geschut buitgemaakt. De verliezen aan Duitsche zjjde bedra gen twee officieren en twaalf man aan gesneuvelden en vijf en twintig mau aan gewonden. Volgens officieele berichten, van Engelsche zijde uit Pretoria, bedragen de .verliezen der Engelschen en Zuid-Afrika ners sedert bet begin van October slechts 15 dooden, 41 gewonden, 7 vermisten en 35 krijgsgevangenen. Het zeegevecht in de Noordzee. De schipper van een Ymuider stoogtraw- ler, die Zondag van den zeeslag getuige was, is gisteren te Ymuiden binnengcloopen en vertelde over het geziene o. a. het volgende „Wij waren Zondagmorgen omstreeks 10 uur visscbendo ten West Noordwest van Helgoland, toen opeens de stuurman mij kwam zeggen, dat er gescholen werd. Nau welijks waren wij aan dek gekomen, of wij zagen de Duitsche vloot, ongeveer zes kruisers en een twintigtal torpedobooten, maakt to wiezen," dacht Tradi en met haar gewone impulsiviteit begon zij tiaar dadelijk lief tie hebben. Anna Was verrukt, dal ze nu eens iemand ontmoette van haar eigen stand en leeftijd na den ©rnstigen, maar korten omgang mot do Delbvigs on do Manskesen Trudi stelde zooveel lielang in haar plannen en was zoo dringend in het aanbieden van haar hulp, dat zij liaar spoedig fu liaar moeilijkheden vertelde met dienstboden, beddegoed, be hangselpapier en witkalk. „Bekijk dit behang eens," zei ze, „zou u in één kamer daar mee kunnen wonen? Niemand kan zich ooit gelukkig voelen, zoolang dit papier er in blijft. En ia de eetkamer in het nog erger." „Mooi is het niet," zei Trudi, terwij! zij het bekeek, „maar het is wat wij prnc- tisch noemen." 1 „Dan houd ik niet van wat u prac- tisch noemt." „Ik ook niet. Alle leclijke dingen zijn practisch wasdoek, somber behangsel papier, zakdoeken van een meter in het vierkant, dikke laarzen, leelijke vrouwen als u ooit een vrouw hoort prijzen als een practisclte Frau, wees dan maar zeker dat zij in ieder opzicht vreosélijk is leelijk cn saai. Iloe leelijker, hoe practi- schcr. O," zei Trudi, liaar oogen opskian- de, „hoe verschrikkelijk, hoe tragisch om een leelijke vrouw te zijn I" En toen haar oogen weder op Aruija's gelaat vestigende, voegde zij er hij: „Mijn woning in Ilanno- iVcr is heetemaal ro.se en blauw de aardigste kamers die u zich kunt voorstel len. Ik kom er zoo goed in uit." „Rose eu blauw? Dat wou ik hier juist ook hebben. Kan ik het in Straalsond krij gen?" (W-or.it vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1