De oorlog 67"° Jaargang Woensdag 27 Januari 1915 No, 14742 Be weldoenster, ëcTïriNMm Deze courant verschijnt d a g e I rj k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). 'i Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan 2ijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Febr. a.s. op de „Schicdamsehe Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, maakt hier mede bekend, dat de nog onbetaalde reke ningen over het dienstjaar 1914, vóór 15 Februari a. s. bij de Adjunct-directrice aan bet Stads-Ziekenhuis moeten worden in geleverd. Do Commissie vnd. M. L. H0NNERLAGE GRETE. Voorzitter.' Mr. M. M. VAN VELZEN, 1 Secr.-Penn I Schiedam, 26 Januari. 1915. Tan het Westelijke front Het Duitsche communiqué. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren De vijand nam gisteren, zooals gewoonlijk, Middel kerke en Bad-Westende onder vuur. Een groot aantal inwoners zijn door dit vuur gedood en gewond, onder hen is de burgemeester van Middelkerke. Onze ver liezen waren gisteren zeer gering. Ter weerszoden van het kanaal van La Bassée vielen onze troepen de stellingen dei Engelse-hen aan. Terwijl de aanval ten noorden van het Kanaal tusschen Givenchy en het kanaal wegens de krachtige flan keeringen niet leidde tot het nemen der Engelsehe stellingen, had de aanval der "Beieren ten zuiden van het kanaal volledig succes. Hier werd de Engelsehe stelling over een frondtbreedte van 1100 meter in storm genomen. Twee sterke steunpunten werden veroverd, drie officieren en 110 man ge vangen genomen, een kanon en drie mitrail leurs buit gemaakt. He Engelschen be proefden tevergeefs de door ons voor ons doel dadelijk gereconstrueerde stellingen te heroveren. Zij werden met zware verliezen afgeslagen, onze verliezen waren betrekke lijk gering. Op de heuvels van Craonne, zuidoostelijk van Laon, hadden gevechten plaats, waarin onze troepen succes hadden. In het zuide lijk deel der Vogezen werden alle aanval len der Frans ebon, afgeslagen. Wij maai ten meer dan 5£> gevangenen. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 33) Trudi twijfelde. Zij achtte het niet mo gelijk, dat men in Straalsund iets krijgen kon. „Ik moet mjjn inkoopen daar wel doen. Ik heb zoo'n haast. Het zou vreeselijk zijn, als ik iemand moest laten wachten, ^alleen omdat mijn huis nog niet klaar is." „Nu, we kunnen probeeren," zei Trudi. ,,U wilt mij toch wel mee hebben, is 't niet?" „Ik zal u meer dan dankbaar zijn als u mee gaat." „Wat zou u er van denken als wij da delijk gingen?" vroeg Trudi, die altijd voor spoedig handelen was en wie stil zitten spoedig verveelde. „Mijn broer zei, dat ik vandaag naar Straalsond kon rijden als ik lust had en ik heb de hitten nu hier. Zou u dat niet het beste vinden, nu u zoo'n haast heeft?" 1 „O ja, uitstekend," riep Anna uit. „Hoe vriendelijk van u. Maar is het niet vreeselijk lastig voor u?" f „O neen, volstrekt niet. Ik vind het wel aardig om eens in die winkels te gaan en het is ook een prettig idee wat aan het goede werk te helpen." Anna vond Trudi charmant. Trudi's nieuwe vrienden vonden haar altijd char mant; en oude vrienden had ze nooit. Zij mende roekeloos, zij rolden en zwaai den door het zand tusschen Kleinwakte Het Franse he communiqué. Het Fraosche communiqué van gister middag 3 uur luidt: Op het Yserfront winnen de Belgische troepen terrein bij Pervyse. Ten oosten van Yperen deden de Duit schers hij het aanbreken van den dag met een bataljon een kraehtigen aanval op onze loopgraven, welke aanval tot staan werd gebracht. Driehonderd dooden, o. w. de commandant van de voorste compagnie, bleven op het slagveld. Deze aanval had moeten worden ondersteund door compag nieën uit de tweede linie, maar het juist gerichte vuur van onze artillerie belette dezen troepen uit hun dekkingen op te rukken. Bij La Bassée, en bij Givenchy en Quin- chy (resp. even ten noorden en ten zui den van het kanaal BéthuneLa Bassée; viel de vijand tot vijfmaal aan op de En gelsche stellingen. Na eenig terrein te heb ben gewonnen, werden de Duitschers ech ter teruggeslagen, op het slagveld talrijke dooden achterlatende, terwijl zestig krijgs gevangenen, o. w. twee officieren, in onze handen vielen. Deze aanval ging gepaard met een poging om op verschillende pun ten van ons front onze aandacht af te leiden. Op het overige front tusschen Lys en Oise is het woord aan de artillerie. Ten westen van Craonne deed de vijand twee allerhevigste aanvallen. De eerste weid teruggeslagen; bij den tweeden drong dc vijand in onze loopgraven door, maar ii. een kraehtigen. tegenaanval herwonnen onze troepen bijna het geheele verloren terreir De strijd duurt hier voort om een stuk loop graaf, dat de Duitschers nog vasthouden Terwijl in Champagne de vijandelijke ar tillerie mindere activiteit toonde dan in de voorafgaande dagen, gaven onze batterijen uitwerkingsvuur af op de vijandelijke stel lingen. •- In de Argonnen nabij St. Hubert hebben wij dcror ons vuur pogingen, om aan te val len, tegengehouden. In den Elzas maakte de vijand een leven dig gebruik van zijn bommenwerpers (klein soort mortier) tegen onze stellingen aan den Hartmannsweiler Kopf, waar geen nieu we gevechten hebben plaats gevonden. Yan Engelsehe zijde. Het Britsche oorlogspersbureau meldt: Maandag hebben de Duitschers in de nabijheid van La Bassée op de eerste divisie verscheidene hevige aanvallen gedaan, die met aanzienlijke verliezen voor hen zijn afgeslagen. K Op één punt van den weg van La Bassée naar Béthune hebben de Duitschers 30s' dopJen en 55 gevangenen, o. w. twee offi eieren, verloren. Een aanval der Duitschers op de stellin- en Lohm met een verontrustende snelheid. Zij passeerden Letty en miss Leech, die hun middagwandeling deden, en op zij van den weg het rijtuig stonden na te staren. „Wie is dat?" vroeg Tudi, „Do dochter van mijn broer met haar gouvernante." „O, ja, daar heb ik al van gehoord. Die blijven hier om u gezeLohap te houden, totdat u een dame hebt. Beviel het uw schoonzuster niet pp Kleinwalde?" Trudi lachte. Zij passeerden Deïlwig, te paard; hij nam zijn hoed af op de gewone eerbie dige wijze en keek heel verbaasd. „Bevalt die man u?" vroeg Trudi. „Wie?" „DeMwig. Ik ken hem van vóór mijn huwelijk." „Ik ken hem nog niet heel goed, maar hij lijkt mij heel heel beleefd." Trudi lachte weer en klapte met de zweep. „Mijn oom, had veel vertrouwen in hem," zei Anna, die eenigszins onaangenaam werd aangedaan door dien lach. „Uw oom was een van de beste oeco- nomen van Duitschland, heb ik altijd ge hoorei. Hij had zooveel ondervinding en zoo veel verstand, dat hij wel honderd Dell- wigs bij den neus had kunnen nemen. Dell- wig hield zich natuurlijk heel „koest" zoo als wij zeggen, in tegenwoordigheid van uw oom. Hij wist heel goed, dat hij onder zoo'n meester m'oest zorgen, dat er niets op hem viel aan te merken. Misschien dacht uw oom, dat hij op die manier zou voortgaan uit pure gewoonte, als hij niemand boven zich had om toezicht uit te oefenen." „Dat denk ik ook," zei Anna. „Hij" heeft mij aangeraden hem te houden, 't Spreekt van zelf, dat ik geen toezicht pp hem kan houden." gen der Franschen hij* Yperen is ook me< groote verliezen voor de aanvallers afge slagen. v Voorts meldt een Reutertelegram uit Bou logne dd. g'steren Uit de aankomst van Engeische gewon den in den afgeloopen nacht en heden morgen blijkt, dat er weer zwaar gevoch ten wordt aan het front. Den heelen nacht zijn er gewonden treinen aangekomen en veertig ziekenauto's reden voortdurend heen en weer tusschen het station en de hospi talen. De gewonden, van wie de meesten een zeer vaag besef hebben van den aard der krijgsverrichtingen, zeggen, dat de Duit schers het hospitaal te Béthune hebben be schoten. Het schijnt, dat het zware geschut van den vijand een groot gedeelte van het dras sige terrein bij La Bassée bestrijkt, dat bijna onbegaanbaar is geworden door de zware "regens der laatste weken en zich in 't geheel niet leent voor infanteriebewe- gingen. Volgens berichten uit Fransche bron heb ben de Duitschers het hospitaal te Béthune beschoten van een gepantserden trein uit, die rechtstreeks op Beuvry (ten 0. van Béthune) aanreed, terwijl gelijktijdig een infanterio-aanva! op onze stellingen werd gedaan. 720.000 Engelschen geland. De bijzondere berichtgever van de „Tijd" te Sluis meldt: „Reeds oen week geleden maakte ik er melding van, dat de nieuwe Engelsehe troepen in Frankrijk geland werden. Blijk baar hechtte men boen nog niet veel geloof er aan. Thans komen verschillende bladen het bericht bevestigen. Ik kan nu ook nog mededeel-en, dat het overbrengen reeds ge- clued is en voorloopig niet op groote schaal vervolgd zal worden. In het geheel zijn 720.000 man geland, welke het nieuwe leger vormen, dat eerst in het voorjaar door een tweede gevolgd wordt." In don Elzas. Men meldt uit Bazel: liet betrekkelijk kleine plaatsje Thann moet 't geducht ont gelden. Het bombardement der Duitschers duuit voort en 't schijnt alsof alles er van afhangt Thann te nemen. Hospitalen, huizen en kerk, niets wordt gespaard. De Duitsche artillerie staat, volgens ooggetui gen, bij S'cnnheim en den heuvel 425 en wördt wederkeerig hevig beschoten door het Fransche geschut. Ailkirch, Sennlieim, Üffholtz, KiCfio en Forette zijn geheel ont ruimd. Een gedeelte der vluchtelingen is over de Zwitserscho grens gevlucht. Bakchwiler en Uberkumen, ten Noord westen van Altikirch, Zijn in handen der Franschen. Zij passeerden Axel Lohm eveneens te paard. Hij reed aan Trudi's kant van den weg. Het scheen hem te bevallen, dat hij Anna met zijn zuster za,g. Trucli klapte met de zweep om de hitten aan te zet ten, en vloog hem voorbij, zoodat het zand rechts en links stoof. Toen zij vlak bij hem was, knipoogde zij heel ernstig tegen hem. Axel vertrok geen spier. HOOFDSTUK XI. Trudi noch Anna hadden ooit zoo hard gewerkt als in de weinige dagen einde Maart en begin April. Alles scheen tege lijk te gebeuren. Het huis was plotseling in rep en roer. Er waren stucadoors, ver vers, behangers, menschen, die allerlei din gen op wagens van Straalsond kwamen brengen, tuinlieden, menschen, die zich als dienstboden kwamen presenteeren, Delhvig, die schreeuwende bet huis in kv am loopen, Manske, die een bezoek kwam brengen en lof toezwaaide. Anna zou er totaal ver bijsterd door geweest zijn als zij Trudi niet had gehad, die den geheelcn dag bij haar was mot een vierkant lapje kant en netel doek onder haar ceintuurlint gestoken, dat zij oen schortje noemde en heel gepast vond. Trudi amuseerde zich ontzettend. Zij zag Jungbkith's golfjes langzamerhand verdwïj- ncn'uit haar haren en voor het eerst van haar leven liet haar dat kalm. Zij begon zelfs vage aspiraties te gevoelen naar oo.m Joachim's beter leven en trad meer dan eens in een ernstige beschouwing over de -"oorrechten die het gevolg zouden zijn wan neer zij zich opeens bevrijdde van Bill, haar man en van Rally en Tommy, haar beide zoons, en van voren af begon a'.s een van Anna's twaalftal. Frau Manske en Frau Delhvig konden haar ontzettende aanmatiging niet meer dan éénmaal verdragen en Weven on een af- Von Burian in het hoof dk war ti-er. De Oostenrijksc-h-Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, baron Von Bu rian, is Zondagavond in het Duitsche hoofdkwartier aangekomen en middagmaal de daar bij den rijkskanselier, waarna hij met dezen een langdurig onderhoud had. Den volgenden dag gaf Von Burian ge hoor aan de uitnoodiging van den keizer om bij hem het tweede ontbijt te gebrui ken, waarna bespreking met den chef van den generalen staf, generaal Von Falken- hayn, volgde. 's Avonds dineerde hij weer met den kanselier, om daarna onmiddellijk de terug reis te aanvaarden. De keizer verleende baron Von Burian de orde van den Zwarten Adelaar en den Oostenrijksch-Hongaarschen ambassadeur te Berlijn bet grootkruis van den Rooden Adelaar. Tan het Oostelijke front. Het Duitsche legerbericht. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gisteren gemeld: Ten noordoosten van Gumbinnen vielen Russen de stellingen van onze cavalerie vruchteloos aan. Aan het noordfront en oostfront hadden hevige artillerieduels plaats. Kleine gevechten ten noordoosten van Wlocklawek hadden voor ons succes. In het Poolsche gebied ten -westen van de Weichsel en ten oosten van de Pilitza kwam niets bijzonders voor. EenEngelsche beschouwing. De Petcrsburgsehe correspondent van de „Daily Mail" seint aan zijn blad dat de Duitschers in de laatste zes weken hun aan vallen op twee punten hebben samengeirok ken; het eene ervan ligt in Noordpolcn langs de rivieren Bzura en Rawka, 65 KAI. ten W. van Warschau, het andere langs de rivier Nida, ongeveer even ver van Krakau. Deze aanvallen in beide streken hadden hetzelfde strategische doel, namelijk om he' offensief tegen Silezië af te wenden. Al wat de Russische legers tot dusver hebben kunnen doen, is, dat zij hun terrein be houden hebben. Al wat de Duitschers heb ben .runnen bereiken, is, dat zij tegenover hen zijn blijven staan. Beide partijen hebben zwaar geleden, beiden zijn nu zeer sterk verschanst zoo sterk, dat de positie misschien onveranderd zal blijven zoo lang de stilstand aan het Westelijke front voortduurt. Maar dc Rus sische opperbevelhebber wil zich niet bij zulk ech toestand neerleggen; hij beeft ïuimte genoeg om elders te opereeren en teistert de Duitschers daarom in de streek ten W. van Warschau en aan de Oostprui- sische grens en tracht een groote strijd macht van de Oostenrijkers naar de grens van Zevenbergen te lokken. De actie in de Karpathen. Voorloopig schijnt de aandacht op het oostelijk oorlogstooneel gevestigd te moeten stand, niettegenstaande haar brandende nieuwsgierigheid. Toen het schreeuwen van Deilwiig niet langer te verdragen was, aar- zeilde-zij niet zeer merkbaar ineen te krim pen en haar handen aan hot hoofd te slaan. Toen Manske veiigat, dat liet geen Zondag was en begon te preeken, viel zij hem in de rede en zei kortaf: „Ja, ja, sehr schön, sehr schön, aber lieber Herr Pastor. U moet ons dat olies aanstaanden Zondag maar in de kerk vertollen als wij' tijd heb ben er naar te luisteren mijn vriendin heelt nu geen minuut vrij om de opinie van den Apostel Paulus te waardceren." „Ik geloof, dat u onvriendelijk is tegen mijh dominé," zei Anna, die het snelle Duitsch van Trudi niet altijd best ver stond, maar zag dat Manske uit het veld geslagen heenging. „lieve, hij' moet op zijn plaats gezet worden als hrj1 probeert er af te komen. Je weet niet Wat een zoodje die dominé's hier zijn. Je kunt ze niet vergelijken met de geestelijken in Engeland. Als je te vrien delijk bent tegen dien man, dan laat hij je nooit met rust Ik herinner mij, toen mijn va der nog leefde, zat hij onder aan tafel, en als do puddling kwam maakte hij een "hui- ging en ging heen." „Hield hij niet van pudding?" „Ik weet niet of hij er van hield ja of neen, maar hij kreeg er noodt wat van. Het was een goede ouderwetsche gewoonte, dat de dominé heenging voor de pudding, en Axed heeft zich niet aan die gewoonte gehouden. Mijn vader had nooit last van hem." „Maar wat heeft die pudding, waar hij tien jaar geleden niet van kreeg, er mee te maken, dat je nu onvriendelijk tégen hem bent?" r „,lk wou je verklaren, op welken voet je tegenover hem moet staan." „En dat is er een zonder pudding? Nu, in mijn huis zal hjj pudding en vriende- blijven op de actie in de Karpathen en de Boekowina, De „Az Est" meldt uit Üengkwar, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, die in het Oengdal manoeuvreeren, weder eenige voordeelen hebben behaald. De voorposten van het centrum trokken voorwaarts en «tietten op Russische voorposten en pa trouilles, die vluchtten met achterlating-van dooden en gewonden. De Russen die krijgs gevangen waren gemaakt, werden naar Oengkwar gevoerd. Verschillende Russische afdeelingen, die bij de Tiesten in het comitaat Oengar waren binnengedrongen, moesten ten gevolge van de door de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen behaalde voor deelen zoo snel mogelijk terugtrekken. De strij d bij Tarnow. De oorlogscorrespondent van den „Lokal Anzeiger" verneemt van een frontofficier: Do bondgenootcn geven den Russen in de buurt van Tarnow duchtig klopwij heb ben wel niet het terrein voor ons, maar daartegenover een superioriteit aan artille rie. De Russische posities stijgen aan den overkant der Dunajee snel tot 400 meter toe, terwijl aan onzen kant deze hoogte eerst veel verder ten westen van de rivier bereikt wordt. Het daar tusschen gelegen land ligt geheel open, cn geeft zoo den tegenstander een goed overzicht. Daaren tegen hebben wij voor Tamow een even sterke als talrijke artillerie verzameld, die don vijand volkomen in bedwang houdt. Uit het verhoor van gevangenen blijkt, dat de Russen ons artillerievuur onverdra- gelijk verklaren. Ook is geconstateerd, dat Russische infanterie in de verschansingen, zonder zelf beschoten te worden, op de vlucht ging, als over hun hoofden de pro jectielen onzer 30 c.M.-mortieren heen. -.uisden. Een „Zeppelin" neerge schoten, liet Engelsehe ooilogsperslnircau doelt een communiqué mede van den Rug' ischen marinestaf, meldende, dat een Zeppelin bommen heeft geworpen op het onverde digde gedeelte van Libau (de Russische oorlogsiiaven aan de Oostzee). De artil lerie der forten vuurde op het luchtschip, dat in zee viel. Een klein vaartuig vernielde de Zeppelin en nam de bemanning gevan gen. In dfni KauTtasns. ,De Turksche lezing. Officieel wordt dd. gisteren uit Konstan- tinopel gemeld: „Do Russische pers bevat in de laat ste dagen voortdurend overdreven en met de werkelijkheid in strijd zijnde berichten over successen van het Russische leger in den Kaukasus, volgens welke het Rus sische leger een geheel Turksch legercorps zou hebben gevangen genomen. Wij con- statecren, dat de feiten aldus zijn: Het lijkheid in gepaste hoeveelheid ontvangen, wees dus niet onvriendelijker legen hem dan je absoluut noodzakelijk acht voor zijn welzijn." „O, je bent een allerliefst meisje f" zei Trudi en zij legde haar handen op Anna's schouders en keek haar in dc oogen hot waren beiden lange jonge vrouwen en baar oogen kwamen op gelijke hoogte „iki ebu benieuwd, hoe het nog eens met je zal afloopen. Als je al die menschen heter kent, dan zal je wel inzien, dat mijn manier om met hen om te gaan, die je onvriendelijk vindt, de eenige manier is. Je moet je neus zoo hoog mogelijk in den wind steken tegen over hen, dan loopen zij over van eerbied. Wees niet al te vriendelijk en vertrouwelijk dat begrijpen ze niet en ze denkon vast en zeker dat er iets niet in \orde bij je is, en ze beginnen kwaad van jc te spreken en verzinnen allerlei akelige histories over je. En wat den dominé betreft, waarom zou hij al je kamers als zooveel preek stoelen mogen beschouwen en jou alsof je nooit gehoord had van den apostel Paulus." Anna stemde toe, dat zij niet altijd in de gepaste stemming was voor die ongevraag de preeken, maar weigerde te gelooven aan de noodzakelijkheid om haar neus in de lucht te steken. Op een in 'toog loopend© wijze animeerde zij Manske, toen hij den volgenden keer kwam, te blijven soupeeren het souper bad in die woelige dagen wel iets van een pic-nic, maar tea- wille van Letty was er altijd een pudding bij; en zij animeerde hem driemaal om van de pud ding te nemen en telkens nam hij het aan bod aan; en telkens als zij hem bediend had, vestigde zij haar oogen met een uit- dagenden èrnst op Trudi's gezicht (Wordt vervolgd), SCHIEDIMSCHE COURANT „Neen."

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1