ties en vertegenwoordigers van Italië, Lu xemburg, Nederland, Denemarken, Noor wegen en Zweden waren aanwezig voor een tweedaagsche bespreking. Tot nog toe zijn 102 voorstellen ingediend. Minister von Seidlein begroette gisteren de vergadering en zeide o. m.„Het eco nomische leven van Duitscïdand nam op verblijdende wijze toe. Wij staan wat het goederenvervoer betreft nog slechts enkele procenten achter bij de gewone cijfers van bet normale verkeer. Ook bet personen vervoer op de Duiteche spoorwegen over treft reeds met drie vierde bet verkeer in dezelfde maanden van liet vorige jaar. fTet Vn femationaJe verkeer neemt steeds toe binnen de niet door den oorlog ge sloten grenzen. Deze ontwikkeling zooveel mogelijk te bevorderen en te steunen moet het doel van onze besprekingen zijn." Uit de Vereenigde Staten, Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Washington geseind: Gisteren (Dinsdag) is gebleken, dat op de geïnterneerde koopvaardijschepen van oorlogvoerende staten het wetsontwerp op den aankoop van schepen in zijn gewijzig- den vorm niet van toepassing zal zijn en dat de belangen der bondgenooten niet langer bedreigd zullen worden. Het is onjuist, dat Engeland of een andere mogendheid formeel heeft geprotesteerd tegen het ontwerp, dat zooals het oor spronkelijk was, den aankoop van geïn terneerde Duitsclie stoomschepen zou heb ben mogelijk gemaakt Ik kan echter uit de beste bron mededeelen, dat de Engelsche regeering het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken haar oordeel over deze aangelegenheid duidelijk heeft laten uiteenzetten. Duitsche invloeden be schuldigen thans reeds de regeering, dat zij heeft toegestemd in wijzigingen in het wetsontwerp, die haar zijn voorgeschreven door de vijanden van Duitschland. Het initiatief van negen democratische en progressistLscbe senatoren heeft feite lijk de amendementen, die het ontwerp van het standpunt der bondgenooten on schadelijk zullen maken, doorgezet endaar- door mogelijke oorzaken van wrijving tus- scben de bondgenooten en de Ver. Staten uit den weg geruimd. BlffïïMLAm Canfernttes tasteken den minister van bin nenl. zaken en den burgemeester Tan Bot terdam. Bij een der conferenties, welke de bur gemeester van Rotterdam dezer dagen heeft geluwl met den minister van binnen landsche zaken, is de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam; de heer Sirks, tegenwoordig geweest Kon Jfat. Steuncomité. Blijkens do 24e lijist kwamen van 24 tot en met 30 Januari aan bijdragen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 in fl01.408.79V2 makende met de bedragen der vorige lijsten een totaal-bedrag aan bijdragen van f 1.644.778, 31V2. Bedoelde 24e lijst vermeldt o. a., dat tus- schen 24 en 30 Januari onder meer in kwamen de volgende bijdragen: f50.000 als storting van hert Cenlraal-comirté voor Ned.-Indië, te Batavia'; f22.421.81 van de inzameling te New-York, en f20.000 als eerste opbrengst der Nationale tentoonstel ling van Kunstvoorwerpen. Tereenljlng rm Ghtfabrlkanten, Do Stct no. 29 bevat de wijziging jti de statuten van de Vereeniging van Gist- fabrikantea in Nederland, gevestigd te Utrecht, thans te "s-Gravenhage. Besekennie vugala. Door den Commissaris der Koningin, in de provincie Zuid-Holland, werd de vol gende circulaire aan den burgemeester dier provincie (gezonden Pe Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel deelt mij mede, dat den secre taris van de Nederlandsch Veereeniging tot bescherming van vogels, voortdurend Machten bereiken uit verschillende deelen des lands, dat, ten spijt van de nieuwe IVtOgelwet, beschermde vogels te koop wor den aangeboden en vervoerd wordendoor vogelverkbopers en poelieren. 'Zeer algemeen zijn de klachten omtrent het stelen en verknopen van oude en jonge ooievaars. Nu de ooievaar toch reeds zoo snel vermindert, schrijft do secretaris, is het dubbel te bejammeren dat het aantal dezer vogels ook nog op deze wijze krimpt JVjoorfe kwamen, Wat deze provincie be treft, berichten in omtrent het te koop hebben van schildvinken, b'astaard-nach te- galen en koolmeezen. Ik acht hert gewenseht, bij deze, uwe aandacht op hert bovenstaande te vestigen. Het Delftiebe conflict. Zooals bekend, is te Delft een conflict uitgebroken tusschen den burgemeester, die de-Belgische vluchtelingen heen wil zen den, en de commissie voor de vluchtelin gen, die hen te Delft wil houden, i De „Belftsche Crt." heeft beide partijen om een onderhoud gevraagd en uit hét'ver slag deelen We het volgende mede De motieven, die de burgemeester had .om de vluchtelingen, over te brengen naar een der kampen, zijn de volgende. Het sis niet zeker, dat de gebouwen, thans door de Belgen geoccupeerd, te hunner beschik king zullen" blijven. Indien zij de nu 'door hen bewoonde gebouwen moeten ontruimen zou de gemeente voor het vraagstuk komen te staan om de vluchtelingen een onderdak je bezongen. J Bij een gedeelte der burgerij ontstaat on tevredenheid, omdat zij zelf onder moei lijke omstandigheden leven en de neigen hier zien die zonder te werken op kosten der gemeenschap gevoed en gehuisvest wor den. i i Bij een epidemie onder de Belgen, zou Delft voor een lastig vraagstuk komen. Als de Belgische kinderen naar school zouden gaan, zouden wellicht meer onder wijzers moeten worden benoemd, klassen gesplitst en nieuwe schoollokalen moeten worden bijgebouwd. De burgemeester had aan de commissie gevraagd, of zij de vluchtelingen geheel voor haar rekening wilde verzorgen. Do commissie verklaarde zich hiertoe slechts bereid, indien zij een voorschot kreeg van de gemeente. Zij was bereid de rente daar van aan de gemeente te vergoeden. In dat geval zou de verzorging der vluchtelingen een zuiver particulier karakter krijgen, zooals een instelling van liefdadigheid. De wethouders deelden geheel het in zicht van den burgemeester. De burgemeester heeft aan den Minister geschreven, dat hij den tijd gekomen acht om de 'vluchtelingen over te brengen. Blij ven de Belgen te Delft, dan zal 'de burge meester dit beschouwen als een geheel par ticuliere zaak, waarmede noch de burge meester, noch de gemeente iets te maken hebben en do commissie ontvangt dan geen cent voorschot meer uit de gemeentekas. Van de zijde der commissie verkreeg het het blad de volgende inlichtingen Den 8sten October werd de commissie door den burgemeester geïnstalleerd. Op verzoek van de commissie had, zij op 11 November een onderhoud met den burgemeester, die dit op niet bijzonder vriendelijke wijze had toegestaan. De com missie verdedigde met krachtige argumen ten de verdere verzorging der vluchte lingen te Delft èn in het belang van die menschep, èn in het belang van stadj en land. Op verzoek van den burgemeester Werd hem hierover een schrijven gezon den, dat door den burgemeester met zijn verzoek aan den Minister werd gezonden. De burgemeester deelde aan de commis sie mede,« dat na December de commissie niet meer op gemeentelijifce voorschotten moest rekenen. De commissie verzocht daarop den bur gemeester aan het college van B. en ,W. te verzoeken die voorschotten te blijven geven. B. en Wj. besloten echter aan do commissie geen faciliteiten te verleenen. Er werd daarna een schrijven ontvangen van den Minister, meldend, dat zoolang de commissie zich met de verzorging der vluchtelingen wilde blijven belasten, over plaatsing naar een der kampen niet ur gent Was en dat dit slechts mocht .ge schieden in overleg met de commissie. Op 20 Januari werd daarna de commissie optboden zonder dart de verdere verzor ging der vluchtelingen afdoen.de geregeld Was. Enkele leden der commissie zijn om de vluchtelingen niet be doen lijden onderhef conflict, hun diensten blijven bewijzen aan den commissaris van politie. I jvjoor onderwijs is door de commissie ge- zoigd. Het wor.lt gegeven in het Patronaat door Belgische onderwijzers. Uit een en ander blijkt dus, zegt de com missie, dat de burgemeester, uitgaande van het „gouverner c'est prévoir", de over plaatsing Üer vluchtelingen verlangde, niet omdat de kosten voor de gemeente reeds drukkend waren, maar omdat die misschien drukkend zouden kunnen worden. Nederland en de oorlog. Fransche vliegers. De beide Fransche officieren, die gisteren met een tweedekker op Noord-Beveland zijn geland, worden geïnterneerd. Belgische vluchtelingen. Het is bekend, dat meer of minder go- goede Belgische vluchtelingen ten huize van particulieren vertoeven, hij wie zij een of meer vertrekken hebben gehuurd. De aandacht der regeering is er nu op ge vestigd geworden, dat er enkele kamerver huurders zijn, die misbruik maken van den ongunstigen toestand, waarin die vluch telingen verkeoren en van hen bovenmatige huurprijzen vorderen. Uit een vanwege den minister van justitie ingesteld onderzoek dat nog niet geheel is afgeloopcn is gelukkig gebleken, dat het bedoelde misbruik niet veelvuldig is voorgekomen. Het ligt, naar de meening der regeering, op den weg der plaatselijke autoriteiten, maatregelen te treffen, bijv. door het bieden van haar steun en voor lichting, opdat zoodra mogelijk aan de ge wraakte, ongewenschle toestanden in "do weinige gevallen, waarin zij voorkomen, een einde worde gemaakt. Het optreden dier au toriteiten, die zich immers tot ambtgej- nooten in andere gemeenten en tot de re gering kunnen wenden, om onderdak te verkrijgen voor hen, die daaraan behoefte hebben, indien in hare gemeente een te hooge vergoeding zoude moeten worden be taald, zal, naar te verwachten, is, tot gun stige resultaten kunnen leiden. Mochten die gunstige resultaten in bepaalde gevallen onverhoopt niet verkregen worden, dan be staat er volgens den minister van binnen- landsche zaken geen bezwaar tegen, dat de burgemeester bij openbare kennisgeving verzoekt, bij de daarbij met name te noemen personen geen "kamers to huren, voordat men zich om inlichtingen tot den burge meester heeft gewend. Laatstgenoemde minister heeft den com missarissen der Koningin verzocht, de bur gemeesters van het vorenstaande in kennis te stellen, met uitnoodiging dienovereen komstig te handelen en omtrent alle klach ten omtrent overvraging door kamerveif huurders een nauwgezet onderzoek te willen doetn instellen. Gisteren zijn. te Roosendaal weer 38 kinderen uit België aangekomen, onder wie 32 uit Dendermonde, waar, naar men ons meldt, hongersnood heerscht Do heer A. Kellenaers heeft de kinderen namens het Tehuis voor Belgische kinde ren te Amsterdam en het R. K. Huis vestingscomité te Leiden uii Dendermonde gehaald. Zij worden bij particulieren te Horst, in Limburg, ondergebracht. Geïnterneerden. Gistexmoigen" zijn de te Leeuwarden ge- intemeerde Belgische militairen ruim 1200 per extra-trein naar Oldebroek ver trokken. Jongstleden Maandag zijn er, naar het .JYuderl." meldt, weer twee Belgische offi cieren uit Amersfoort naar Urk vertrok ken, daar zij hun eerewoord hebben terug verlangd. Goederenui tv oer uit Duitschland naar B e 1 g ië. Het goederenvervoer uit Duitschland naar België zal thans zooveel mogelijk' over Oldenzaal door ons land geschieden. Er zal bij dezen doorvoer streng toezicht worden gehouden. Het wrak van de „Durward"? Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Het inkomende stoomschip „Telegraaf 18" rapporteert 14 mijlen N.W. van het vuurschip „Maas" een onder water zittend wrak te zijn gepasseerd, waarvan de 2 mas ten 6 meter hoven water steken en eon ge deelte van den schoorsteen zichtbaar is. Vermoedelijk is dit het wrak van het Engelsche stoomschip „Durward". Een on derzoekingsstoomschip is van hier naar do opgegeven plaats vertrokken. STADSNIEUWS. StoBioonlté SehieitM. De besto steun. Het Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal weikloozen te hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. Wie iets voor het Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen met wekelijkacha of maan- delijksche bijdragen. De geregelde steun ia de besto. Men geve even kennis aan den Penning- moester van het Comité, den heer A. L. Boot, Nieuwe Haven 83, en voor het ge regeld innen der bedragen wordt gezorgd. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voor stelling. Heden en volgende dagen. Casino 8 uur. In 't gedrang. Revue van Hc-nri ter Hall. i Heden en volgende dagen. Circus-Schouw- bmgj 8 uur. Gezelschap Spree. Klaasje Zevenster. 4 Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. Die Hagheapelers-Verkade. De tweede mevrouw Thanquemy. 4 Febr. Tivoli Schouwburg, 8 u. Jean Louis Pissuise. 1 9 en 7 Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. Onder één dak. 6 Febr. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige samen komst. 6 Febr. Odéon, 7Vs uur. Variété-voorstel ling. Gezelschap-Dutreux 6 Febr. Groote. Schouwburg, .8 uur. Het Tooneel-Royaards. Grorapie. 6 Febr. Tïvoli Schouwburg, 8 uur. Nederl. Toon. Pro Domo. 7 Febr. Odéon, 8 uur. V ari té - v o or st el ling. Zwaaf-ensemble, i 7 Febr. Tivoü-Schouwburg, 2V2 uur, 21e Tivoli-matinée. Gerard Zalsman. 8 Febr. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur N. C. G. 0. V. Vergadering voor leden en aangeslotenen. 9 Febr. Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. Rechtzaken. Oplichting Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting en verduistering van geld, stond heden voor de rechtbank te 's-Graven- hage terecht de 4G-jarige G. van der R., thans gedetineerd cn laatstelijk kachel- knecht in het Paleis van Justitie te 's-Gra venhage. De man oefende behalve het eerzame be roep van kachelaanmaker ook nog het be roep van. koopman uit, hij was handelaar in het groot en had o. m. ook een kantoor te Amsterdam, naar hij beweerde juist te genover het „Handelsblad" te Amsterdam, waarin hij zelfs een concierge hield. In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", de „Zwolsche Courant" en de „Leeuwarder Courant", plaatste hij in den zomer van het vorig jaar advertentiën waarin hij onder het 1-ntu.i Betuwsche Fruithandel kersen te koop aanbood. Tegen inzending van f 1.80 of f 2.40 per postwissel, verzend de Betuw sche Fruithandel, Dorpstraat te Eist, mand jes fijne gesorteerde kersen. De postwisseltjes stroomden toe, werden ten postkantore te Eist verzilverd, het geld door bekl opgestreken, maar kersen werden niet afgezonden. Bekl. erkende thans de advertenties ge plaatst te hebben, postwissels ontvangen te hebben. Zjjn doel was echter niet geweest oplichting te plegen. Hoewel moetende er kennen, hoegenaamd geen zaak in fruit 1e hebben, noch een pakhuis, noch zelfs eigen huis te Eist, maar hier in Den Haag Ite wo nen, gaf hij de verzekering, het heilige plan te hebben gehad, de kersen tc verzenden, maar verschillende omstandigheden hadden bijgedragen dat hij aan dat plan geen uit voering kon geven, zoo kon nij geen mand jes krijgen en waren tal van orders. weggewaaid. i Toen bekl. voortging door rechtstreek- sche antwoorden te ontwijken, om de waar heid heen te draaien en wanhopige pogin gen deed, het te doen voorkomen alsof hij werkelijk groothandelaar was en druk ke zaken had, werd er gelachen in de zaal. Bekl. werd daarover kwaad, en zei: „U ziet in mij met alle geweld oen oplich ter." -il „En óf," klonk het van achter do groene tafel. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. te Eist slechts een adres had in een café, in de Dorpstraat, Waar hij een enkele keer kwam om de postwissels, zijn „kris- pendentie", zooals bekl. zei, te halen en de postwisseltjes te innen. De Officier van Justitie, mr. Brantjes, requisitoir nemend, herinnerde er aan, dat bekl., behalve de zorg voor de kachels in het Paleis van Justitie, ook nog zaken deed. Mede was hij bedeelde cn president van een onderafdeeling van liet Steuncomité, wellicht om de bedeeling voor zich gemak kelijker te maken, vermoedde do officier Nog was bekl lid van do Haagsche Bur gerwacht, die, zoo zei spr., eventueel zou hebben te waken voor de veiligheid van have en goed van zijn medeburgers en lid van een transportcolonne van het Roode Kruis. 1 Wat het ten laste gelegde betreft, dit achtte spr. wettig en overtuigend bewezen, het doel van bekl. was z. i. niets anders dan door middel van de advertenties geld machtig te worden, zonder daarvoor ker sen in ruil te zenden. Z.Ed.Achtb. vorderde veroordeelmg tot G maanden gevangenisstraf. Jhr. mr. van 1 lol the tot Echten pleitte ontslag van rechtsvervolging, op grond, dat de middelen, die bekl. gebruikte, geen listige kunstgrepen zijn, die de wet ver eischt 1 i Subsidiair vroeg pleiter een lichtere straf. Uitspraak 11 Febr. a.s. Beleediging van den Duitschen keizer. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den uitgever en den hoofdredacteur van het Amerfoortsch dagblad, „De Eemlander" tegen wie hot 0. M. te Utrecht resp. 7 en 14 dagen gevangenisstraf had geëischt, wegens het opnemen van een ingezonden stuk, waarin het hoofd van een hevrienden Staat i.e. de Duitsche keizer, beleedigd word. De Rechtbank had echter Mj vonnis van 30 Nov. jl. uit overweging dat de wil niet was gericht op de daad (art. 418 Sr.), dat het stuk bij vergissing of ongeluk is geplaatst, de verspreiding zooveel moge lijk is tegengegaan en in hot nummer van den volgenden dag een bericht verscheen, waarbij de opneming van genoemd stuk betreurd werd en beklaagden vrijgesproken. Met dit vonnis vereenigt zich bij de behandeling .voor het Hof op 21 dezer, ook do procureur-generaal en het Hof be vestigd heden het vrijgesproken vonnis. Sterk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oterleek-(N.-H.) ds. A. J. Wemer te Deventer. Aangenomen het beroep te S,t. Jo- hannesga en Delfstrahuizen (Fr.) ds. G. van Dorssen Jr. te Zevenhoven. Geref Kerken Beroepen te Gaast c.a, ds. K. Bakker te De Krim. Te Oostermeer de heer E. J. van Voorst, cand. te Renswoude. Bedankt voor het beroep te Cbarlois ds. G. van Reenen te Opheusden. To Oldemarkt ds. G. J. Pontier te Waardhuizen. Hoookr Onderwijs. Universiteit van "Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift: „Quantitatief onderzoek over de nitratie der drie isomere chlooraceetaniliden," de heer A. 'F. II. Öbry van Troostenburg eb Bruyn, geboren te Amsterdam, Landbouw cn Veeteelt Mond- en klauwzeer. Bij den landbouwer Com. Kok, in de buurtschap de Bildt, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Op last van den districts veearts zal de gehoele veestapel, bestaand"1 uit ruim 40 stuks hoornvee en een aantal varkens en kippen, worden afgemaakt. De hofstede is onder bewaking gesteld. Gem*n£tr NHeo*-- Verduistering. De stoker H. P., wonende Schiedamsehe- dijk te Rotterdam, heeft bij de politie aldaar aangifte gedaan van verduistering ten zijnen nadeele van f200. Hij verdenkt daarvan ze kere K. B., die eveneens op den Schiedam- sdiedijk woonde, doch wiens verblijf thans onbekend is. Melkoorlog. Te Velseroord hebben de huisvrouwen de NlV. Melkinrichting „Velsen", 'geboycot. Zij weigeren unaniem 10 cent voor de liter te betalen, wijl deze firma te Velsen voor 9 cent de melk verkoopt. De vrouwen heb ben een vergadering uitgeschreven om na der hunne houding (e bepalen. Nader wordt gemeld: Te Velseroord is gisteravond een door 300 vrouwen bezochte vergadering gehou den, waar met algemeene stemmen werd besloten de N.V. Melkinrichting „Velsen" te boycotten, tenzij do prijs van 10 op 9 cent wordt gebracht Het drama te Jfiglevecht. Naar nij vernemen is de heer J. Raiskin, die gevangengenomen werd in verband met het tragisch ongeluk op vrije voeten ge steld. i Uitgemaakt moet thans zijn, dat hier inderdaad een ongeluk heeft plaats gehad en van misdrijf dus absoluut geen sprake is. De smokkelhandel. Uit Sittard meldt men aan het „N. tv d. D.": i Aan de grens houdt het smokkelen van paarden aan. Allerlei sluwheden worden uitgedacht om de douanen te verschalken Dezer dagen zou iemand voor £1000 vijf paarden over de grens transporteeren Eerst kocht hij een oud slachtpaard en stuurde een zijner handlangers met bet dier naar de grens. De schildwacht hield het paaid aan, terwijl de begeleider reeds verdwenen was. Het oude paard werd opgebracht en van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om de vijf andere paarden hun bestemming te doen bereiken. t i Een fiasco. Do inschrijving op het tweede gedeelte (ter geldleening ad f 3GO.OOO, rentende 5 pCt., der gemeente Tilburg, groot f236.000, is een fiasco geworden. Slechts voor een "bedrag van 'f3400, tegen den koers van 99—100 pCt. kon gegund worden. In isolatie. Een Belgisch officier, geïnterneerd in het kamp Gaasterland, heeft zijn eerewoord teruggevraagd en is naar Urk overgebracht Maandag zijn uit Amersfoort nogmaals twee Belgische officieren naar Urk ver trokken, daar zij hun eerewoord hebben te ruggenomen. Verbrand. Gisteravond ontstond brand in de 'wo ning van den arbeider J. Speelman, te Giethoorn. Man en vrouw, beiden hoog bejaard en ongesteld, lagen reeds te bed en kwamen in de vlammen om. i Gisteren is de 88-jarige juffrouw Schaap in de Haarlemmermeer bij het oppoken van de kachel in brand geraakt 's Avonds is zij in het ziekenhuis overleden. Effeclendizfstal. Gisteren is door een oewnmissionnair in (affecten aangifte gedaan, dat hij in oen perceel aan de Heerenmarkt, te Amsterdam, beroofd is van drie effecten van 500 frank. i Twee smokkelaars doodgeschoten. Gisteravond 12 uur zijn te Zundert twee Belgische smokkelaars van 15 en 17 jaar door de Nederlandsche grenswacht dood geschoten, omdat zij niet aan het bevel van stilhouden willen voldoen. Ongelukken. Dinsdagavond is de heer Monster, wonen de te Oud-Beijeriand, die zich naar het tramstation te Hellevoetsluis hogaf, van de sluis in het Voornsche kanaal gevallen en verdronken. Meeuwenmishandeling. De heer Thijsse schrijft in „De loevende Natuur" Van verschillende zijden ontvingen wij opmerkingen omtrent de mishandeling van do Mantelmeeuw, vermeld in onze afleve ring van 15 December, en de militaire auto riteiten hebben aangeboden een onderzoek in te stellen, ten einde de schuldigen te straffen. In overleg met den inzender van het bericht hebben vrij echter*om verschil lende redenen gemeend, daartoe niet te moeten medewerken. Wij hopen, dat de jon gens zelf wel zullen inzien, dat ze te ver zijn gc-gam. Intusschen zijn we de militaire overheid ten allerzeerste dankbaar voor haar optre den. Ook hopen wij, dat als straks de broedtijd nadert en 't leger nog te velde staat, onze soldaten de vogels met rust zul len laten, vooral langs de Brabanlsche zuid grens en op de Noordzee-eilanden. Ik ben er zeer benieuwd naar, hoe de Zilvermeeuwen van Rottumeroog zullen opschieten met de kustwacht Je Maintiendrai. Max Blokzijl vertelt in het „Hbld." van onze militairen in Noord Brabant, die daar al zes maanden aan het aanleggen van loopgraven bezig zijn. Tusschen de geuni- formde zanddelvers ontspint zich o. a. het volgende discours: „Wat staat daar onder 't Nederlandsche wapen, Jan?" „Dat is de HolJandsche spreuk, jó I" „En 'tis Fransch." „Dat weet je toch wel. Wat beteekent 't ook weer, schoolfrik?" „Dat is „Je Maintiendrai", in 't HoJj landsch: „ik zal handhaven", de spreuk, die. „Ze moste die leeuw met z'n spa in de grond teekenen en d'r onder zette: „ik zal zandgrave", dat past beter bij ons, wat jij?" De vetkring. Do dichter Adam Karrillon uit Oderwald zond zijn jongste werk aan een vriend, die zich in Fransche gevangenschap be vindt. Deze bedankte voor het auteurs exemplaar met een hartelijkbn brief, waar in deze zin voorkwam! „Je nieuwe boek werkte op velen onzer als een medicijn, en mij persoonlijk jwas het als een vetkring op de aJledaagsche soep des levens." Deze stijl-wending wekte het argwaan van den Fransehen censor; men hield den brief echter niet achter, doch voorzag den brief van den Duitschen krijgsgevangene van een censoraal bijschrift, dat luidde: s,Do schrijver van dezen brief, die naar Frankrijk js gekomen ^zonder daartoe te zijn uiigenoodigd. mag zich ^gelukkig reke- pen, dat hij voor 2 frauds per dag een uit nemende voeding krijgt, welke hem door. een der eerste hotels van Getto wordt voort- gediend. Zijn geestelooze schertsen zijn voor ons zonder belang!" Hygiënische closets. De hygiëne van het privaat is in <te laatste tien jaar veel verbeterd, maar hygiënisten zijn nog niet, waar zij wezen willen. Een stapje verder is men gekomefi

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2