4. Groot-Brittannië verklaart zich er mede eens, dat levensmiddelen niet op de lijst van absolute contrabande worden geplaatst en dat dc Britsche autoriteiten scheepsladin gen van zulke waren, noch zal belemmeren, neek zal .aanhouden, indien ze geadresseerd zijn aan agenturen in Duitschland, welke door de Vereenigde Staten zijn aangewezen, om zulke ladingen in ontvangst te nemen en {-• verdoelen aan goconoessionneerd^ Piutsrhe wederverkoopers ter uitsluitende iK.rveuieehng ouder de burgerlijke bevo! king; v 5. Duitschland verklaart zich er mede eens, dat levensmiddelen uit de Vereenigde Staten of andere neutrale landen aan zulke agen'nren «e.idrcsseerd worden. Ten .luite komt de Arnerikaansche regee of) tegen de opvatting, alsof ze eenre ivriit i aii de oorlogvoerenden of neutralen, dat door de grondbeginselen van het vul kenrceht is vastgelegd, erkent of ontkent. Zij zuu veeleer de overeenkomst als een modus vivendi beschouwen, die meer ge grond op doelmatigheid dan op wette lijk recht Duitschland's antwoord. In het Duitsche antwoord, dat op 2S Februari werd gegeven, drukt Duitschlaml over 't algemeen zijn instemming uit met het Amc-iikaanschc denkbeeld, behoudens enkele kleine opmerkingen, b.v. waar het als Z'jn meening te kennen geeft, dat hel voor de oorlogvoerende mogendheden niet mogelijk is geheel af te zien van het offen sieve gebruik van verankerde mijnen. Tenslotte merkt de nota van antwoord op, dat Duitschland bereid zou zijn verklarin gen, als in de Arnerikaansche nota bedoeld, af te leggen, zoodat het uitsluitend ge bruik der ingevoerde levensmiddelen door de vreedzame burgerlijke bevolking zou zijn gewaarborgd. Daarnaast echter moet Duitschland er waarde aan hechten, dat ook de toevoer van grondstoffen, die voor vreed zame doeleinden dienen en van veevoeder mogelijk zou worden gemaakt. Met dit doel zouden de vijandelijke regeeringen de in de vrije lijst van de Verklaring van Londen genoemde grondstoffen vrij naar Duitsch land moeten laten gaan en do op de lijst der relatieve contrabande voorkomende ar tikelen hebben te behandelen als de levens middelen. Een definitief besluit moet natuurlijk wachten tot de Duitsche regeering op grond van verdere mededeelingen der Arnerikaan sche regeering in staat zal zijn te overzien welke verplichtingen de Britsche regeering yan haar kant bereid is op zich te nemen. De représaille-maatregelen der 1 b'ondgenooten. Ontstemming in A me rik a. Een Reuter telegram uit New-York meldt d.d. gisteren: Hoewel geen officieele mededeclling is gedaan betreffende Engelands optreden, is de volgende verklaring uit Wasliington aan de pers verstrekt In officiéele kringen is de indruk alge meen, dat tegen de actie der geallieerden krachtig protest zal worden ingebracht. Het optieden der geallieerden wordt voor- beeldelooa geacht en wordt beschouwd als een ernstige bedreiging van den handel der Yereenigd© Staten met landen, met welke zij in vrede zijn. Naar Reuter verder ineldt uit Washing ton, zullen de Vereenigde Staten aan Groot- Brittannië een nota doen toekomen, waar in zij vragen welke middelen zuilen worden aangewend ter verhindering, dat goederen naar of uit Duitschland vervoerd zullen worden. Ter Zee. De Entente en de Mid- landsehe Zee. In een officieuse mededeeling in de „Roeskoje Slowo" wordt, naar uit Petro- grad aan de „Times" gemeld wordt, o.m. gezegd: „In welingelichte kringen in Pe tersburg wordt er nadruk op gelegd, dat de houding der Drievoudige Entente jegens het vraagstuk der zeeëngte identiek is met de bereidwilligheid van Engeland en Frank rijk om aan Rusland een waarborg voor den toegang tot de open zee te geven en dus mag het vraagstuk als in beginsel opgelost beschouwd worden. Het vraagstuk van Egypte en het Sucz- kanaal zal ten slotte in Engelands voor deel opgelost worden wanneer de waterweg zal ophouden een internationale onderne ming te zijn en de facto Engelsch bezit worden. In verband met deze kwesties zal de Bagdadspoorweg tot een internationale on derneming gemaakt worden. Tot zoover de „Roeskoje Slowo". kien verwacht, dat er binnenkort een nieuwe weg voor den Russischen buiten- landschen handel geopend zal worden. Een lijn, die Saloniki met de Griekschc spoor wegen verbindt, zal in de naaste toekomst aangelegd worden en tegelijkertijd zal de verbinding tusschen Oengeni aan de Rus- sisch-Roemeensehe grens en Boekarest her steld worden, zoodat Rusland via Boeka rest, Nisj en Saloniki met de havens van de Middellandsche Zee verhonden zal zijn. In vredestijd zullen de handelsbetrekkingen van Rusland met de Balkanlanden en ver afgelegen markten hierdoor zeer bevorderd worden. Onderzeeër beschoten. De Duitsche legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende mede De Duitsche onderzeeboot 21 is den Isten Februari des voormiddags te 9u. 60 min. Midden-Europeesche tijd in het St. Georges Kanaal door een stoomjacht beschoten. Dit jacht opende het vuur op ongeveer 5000 M. uit twee stukken geschut van klein kaliber. Het had een inrichting voor draadlooze telegrafie, was als een jacht gescliilderd en voerde geen oorlogsdag. Diverse berichten. Liebknecht in den Pruisischen Landd ag. De sociaal-democratische afgevaardigde Liebknecht, die in afwijking met zijn parlij- genocten-algevaardigden zich hevig tegen de voortzetting van den oorlog verzet, heeft gisteren, in den Pruisischen Landdag weer eens aan z'n opinie uiting gegeven. De afstraffing, die zijn partijgenooten hem on langs hebben gegeven, heeft blijkbaar niet geholpen. „Door den oorlog zoo zeide Liebknecht in verhand met de kiesrechtkwestie is de democratisecnng van de buitenlandse he en hinnenlandsche politiek verhinderd. „Het eenige heil voor de volksmassa is de internationale klassenstrijd. Daarom weg met de huichelarij van den Godsvrede. Op voor den klassenoorlog tegen den oorlog!' De afgevaardigde Friedberg (nat.-hb.) verklaarde daarop: „De vorige spreker wekte den indruk, dat hij een gedeelte *an zijn politieke vrienden een poets wilde bakken. Op zijn insinuatie, dat de oorlog voor de bezittende klassen een voordeelig zaakje zou zijn, terwijl de jonge mannen uit alle klassen, hau bloed op het slagveld storten, moet ik echter antwoorden: „Erger kan niemand het eigen vaderland verkleineeren in do oogen van het buitenland en liet benadeelen." Met iemand, die bij een groot gedeelte van het volk' een dergelijke ge meenheid veronderstelt, is geen discussie meer mogelijk." (Langdurige toejuichingen.) GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Portugal. Volgens een telegram, ontvangen uit Lis sabon, heeft op den afgevaardigde Car doso een aanslag plaats gehad, toen hij het gebouw der republikeinsche partij bin nenging. Er werden drie revolverschoten op hem afgevuurd, welke hem doodelijk troffen. En kele oogenblikken reeds na den aanslag overleed hij. Een vertraagd telegram uit Lissabon meldt voorts, dat hij een huldiging van minister-president Castro door officieren van leger en vloot een tegendemonstratie werd uitgelokt, waarbij het tot heftige vecht partijen kwam. De demonstranten werden door de republikeinsche garde uiteengedre ven. Vele personen werden gewond, ter wijl eveneens een aantal arrestaties plaats had. BDHSEHLAm De verklaring der geallieerden. De Rotterdamsche correspondent van het „Hbld." schrijft: De hedenmorgen publiek gemaakte ver klaring van Engeland en Frankrijk kan van buitengewoon groot gewicht worden voor de uitgaande vaart der groote Nederland- sche stoomboot-ondernemingen. Immers het is een bekend feit, dat de schepen dier maatschappijen, evenals trouwens die der Skandinavische landen, voor een groot deel worden gevuld met producten van Duit- schen bodem. Niettemin neemt men hier vooralsnog een afwachtende houding aan, omdat men van oordeel is, dat aan de neutrale maatschappijen nog wel tijd van respijt zal worden gelaten, aangezien het niet aannemelijk is, dat een maatregel als gemeld, maar ineens zonder meer zou wor den afgekondigd. Weliswaar is gezegd, dat rekening zal worden gehouden met goede ren, die reeds onderweg zijn. Maar hoe zal het moeten gaan b.v. met schepen die reeds beladen zijn? Men zal toch kwalijk kunnen eischen, dat die sche pen weer worden gelost. Daar komt dan nog bij, dat men toch zeker ook verwach ten mag een nadere verklaring omtrent hetgeen als Duitsch goed zal worden aan gemerkt. Reeds gedurende verreweg het grootste deel van den oorlog zijn b.v. de Duitsche exportgoederen voor Amerika bestemd, als Amerikaansch. eigendom over zee gevoerd. Dit kou geschieden doordat deze goederen franco zeehaven werden geleverd en dan van daar af voor rekening en risico der Arnerikaansche koopers, dus inderdaad Amerikaansch eigendom waren. Nemen En geland en Frankrijk daarmede ook voor het vervolg genoegen, dan zal er in de uit gaande vaart in die richting weinig wij ziging komen. Doen zij het niet, dan zijn behalve de neutrale vervoermaatschappijen ook de Arnerikaansche eigenaars der goederen be langhebbenden on* dan kon de vraag rijzen of Amerika er genoegen mee kan nemen, dat het eigendom zijner burgers wordt ge confisqueerd, Maar liet Arnerikaansche gouvernement zelf is daarbij in hooge mate belanghebbende, omdat, zooals bekend, het budget in Amerika in hooge mate afhanke lijk is van de invoerrechten en het spreekt vanzelf dat het stopzetten van den reusach- tigen import uit Duitschland een belang rijke vermindering van inkomsten voor Amerika zou beteekenen. De export van Duitsche goederen naar Indië is vanzelf een zuiver Nederlandschc zaak, waarvan de regeling alleen vanwege ons gouvernement zal kunnen geschieden. Wellicht zal hier met behulp der Overzee- Trust-Maatschappij een regeling te treffen zijn, waardoor evenzeer Indisch eigendom in handen der belanghebbenden komt. Zooals gezegd, is de maatregel alleen ge richt tegen de groote vaart, omdat van zelf spreekt, fel in 4e beurtvaart op Enge land van een beteekenend vervoer van ar tikelen van of naar Duitschland geen sprake is geweest. Men is voorts van oordeel, dat gezegde maatregel ook van invloed zal moe ten zijn op de in den laatsten tijd zoo drukke katoen-importen van Amerika. Ifderhtad #u da aarlag. Vluchtoord Ede. Op uituoodiging van den ltegeeringscom- missaris van dat kamp; wenl dezer dagen arm het vluchtoord Ede, door vertegen woordigers dor Pers een bezoek gebracht aan de Belgische dorpen die daar onder-" zijn leiding in wording zijn. De stichting bevindt zich op de heide, ongeveer een uur gaans van Ede, geheel afgezonderd van de gewone verkeersmid delen, zoodat het zeker een enorme in spanning veneischt daar een bewoonbaar dorp voor zoovelen in korten tijd te doen verrijzen, menschen van allerlei aanleg, aard in een stand," wien alles ontbreekt, huisvesting, voeding, verwarming, kleeding, A'erpleging enz. te verschaffen. Toch wordt die veelomvattende taak met uitstekend succes vervuld. Hot aantal be woners bedraagt er nu reeds '2200. Ernstige zieken gaan voorloopig naar de ziekenhuizen te Arnhem, Veenendaal en 'Bennékom, maar de overige worden in de barakken verpleegd, waar een aantal ver pleegsters die taak vervullen. Er is een kinderziekenhuis gebouwd voor zuigelingen en voor andere kinderen afzonderlijke af- deelingen. Yoor besmettelijke ziekten L een afzonderlijke barak. Elke slaapkamer bevat 04 afdeelingen. Een geneesheer is steeds op het terrein aan wezig en voor kraamvrouwen is oen con tract gesloten met de gemeente-verloskun dige. De a. s. moeders worden ondergebracht bij daarvoor geschikt bevonden dorpbewo ners. Met geneeskundige specialiteiten in -Arnhem zijn overeenkomsten gesloten. Tot heden is het meeste nog in aanleg; het verst gevorderd zijn Seheldedorp, Maas dorp en Leyedorp. Het stelsel, om de bewoners van ieder der slaapzalen aan dezelfde tafels te doen eten, wordt, als minder geschikt, weer ver laten. Yoortaan zullen de maaltijden ge bruikt worden als in een groot restaurant Hot eten ivo nil warm gehouden in groo.e hooikisten cn aan verschillende loketten zijn de porties te verkrijgen voor volwas senen en kinderen. Daarvoor worden kaar- ton uitgereikt voor een bepaald aantal maaltijden. liet onderwijs aan de kinderen zal gege ven worden door Belgische onderwijzers en nonnen; twee scholen naderen reeds hun voltooiing. Een stoomwassclierij is in aan bouw en daarin zullen vrouwen en mannen uit het kamp onder deskundige leiding aan het werk worden gesteld tegen een ver goeding van '25 cent per 8-urigen werkdag. Voorts worden er ingedeeld voor huishou delijk werk. Een 2C0 vluchtelingen zijn bezig met grondwerk en met ambaehtswferk. Er zullen nog verrijzen een badinrich ting, oen industrieschool, een onderwijzers- woning, een kapperszaak, een. wachtlokaal voor bezoekers, enz. Misschien komt er ook een hotel, waarin 125 vluchtelingen van meergegoeden stand togen vergoeding plaats kunnen vinden. Voorts zullen er komen ontspanningszalen, de cantine is reeds verpacht, voor de vrouwen, zal een afzonderlijke plaats voor gezellig samen zijn komen. Wanneer het geheel voltooid zal zijn, zal iets tot stand zijn gebracht, waarop Nederland met trots zal kunnen wijzen, als voorboeld hoe men een ongelukkig volk hulp kan verleenen en zijn leed kan ver zachten. Een Engelsch schip achtervolgd. Uit Hoek van Bolland wordt gemeld: De kapitein van het Engelsche stoom schip „AVreckham", van de Ilarwich-lijn hier binnengekomen, rapporteert, dat het schip tot binnen het vuurschip „Haak" door een Duitscben onderzeeër werd ach tervolgd. De „AVreckham" kon echter ont komen. AI ij n e n. Uit Hoek van Holland meldt men ons: Door een loodsboot werden 8 mijnen ver nietigd, welke voor den Waterweg drij vende werden aangetroffen. Op 1 en 2 Alaart zijn in het Zuiderfron- tier 30 mijnen, aangetroffen, waarvan 12 in den grond werden geboord en twee bij aanspoeling sprongen (do eene bij de havenmonding van Zierikzee met het be kende noodlottige gevolg en de andere bij AA'estkapelle). De overige mijnen van dit dertigtal zijn aangespoeld en onder bewaking gesteld, ten einde zoo spoedig mogelijk te worden onschadelijk gemaakt. Ook in het Noorderfrontier zijn verschei dene mijnen aangetroffen, maar omtrent het getal is op dit oogenblik nog geen nauwkeurige opgave to doen. Een Nederlandseh-Duitsch smokkel-complot te Genua. Arolgens berichten uit Genua over Rome, is de Italiaanschc politie aldaar een Ne- derlandsch-Duitsche combinatie op het spoor gekomen, die ten doel had contra bande over land naar Duitschland te smok kelen. Groote voorraden goederen, wier doorvoer de Italiaansche regeering niet zou hebben toegestaan, zoo zij onmiddellijk naar Duitschland verzouden waren, vertrokken uit Genua, zoogenaamd om via Zwitserland en Duitschland naar Nederland vervoerd te worden. De Italiaansche politie heeft thans de bewijzen in handen, dat een groot gedeelte van deze goederen Nederland nooit bereikt heeft, maar met toestemming van de Nederlan^sche geadresseerden fin Duitschland ontladen werd. Er zullen thans met medewerking der Nederlarrdsche con sulaire beambten in Italië maatregelen ge troffen worden, die het voortzetten van deze practijken onmogelijk maken. STADSNIEUW 8. Gisteravond werd de brandweer gealar meerd, omdat er een uitslaande brand zou zijn in de drukkerij van dc Firma v. 't Hof en Jongepier, aan de AVestvest. Het bleek echter, dat er van brand geen sprake was. zoodat de brandweer onmiddellijk weer kon inrukken- Door de politie zijn gisteravond aange houden 3 jongens, die .eenig geld ont vreemd hadden uit een waterstokerij in de Gorzen. Een gedeelte van het geld werd in beslag genomen en de jongens na ver hoor aan hun ouders teruggegeven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1915 Binnenland. Örieven. Bi. Duimel, Delft. AI. L v. Elzen, Amsterdam. Afej. de Visser, Rotterdam. Bjriefkaarten. J. de Groot, 3e Div. Veldleger. P. v. Lent, Alkmaar. Een zonder adres. Bjuitenland. Briefkaarten. Frans Dees, Afon.s-Jema.ppcs. Hubert Leufkens, Cincinnati. N. v. Nugteren, Weltevreden. Volksbadhul». In de week van 2127 Febr, 1915 wer den genomen 491 baden. lste klasse: kuipbaden 31, Tegenbaden 2(5. 1 2de klasse: kuipbaden 83, regenbalen 337, 5 ets. kinderbaden 14. Gedurende de maand Februari 1915 wer den genomen 2010 baden. lste klasse: kuipbaden 125, regenba- den 122. i 2de klasse- kuipbaden 293. regenbalen 1408, 5 ets. kinderbaden 62. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Alaandag en AVoensdag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voorstelling, Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma. 3 en 4 Alaart Tivoli Schouwburg, 8 uur. Gezelschap-Al. Spree. De eer. 3 AIrt. Groote Schouwburg, 8 uur. Het Too neel-Royaards. De heks van Haar lem. 4 Alaart Groote Schouwburg, 8 uur. Die Haghe-spelers. Opzet en Toe val. 4 AIrt Groote Doelezaal, 8 uur. '4e Cotj- cert Utr. Sted. Orchest. 4 tot 31 Alaart. Circus-Schouwburg, 8 uur. Circus-Carré. Gastvoorstellingen. 5 en 9 Alaart. Groote Schouwburg, 8 uur. Antithese. Rechtzaken. Rotterdamsche Rechtbank. In de strafzitting van gisteren werden o. a. de volgende zaken behandeld: De 21-jarige boerenknecht en melkrijder A. K., to Overschie, gedetineerd in het Huis van Bewaring, te Rotterdam, had op 21 Januari van één der klanten, van zijn baas, voor dezen een bedrag aan geld van bijna f300 ontvangen. In plaats dat geld behoorlijk af te dragon, had bekl. den vol genden. dag het plan opgevat er mee van door te gaan, was den 22sten naar Am sterdam verdwenen en had het geld daar verteerd. AVegens verduistering in dienstbetrekking eischte hot O. M. drie maanden gevange nisstraf, met aftrek van de voorloopt ge hecthenis. Air. A. J. AIoll verzocht de rechtbank in aanmerking te nemen, dat bekl.'s vroe gere patroon zich bereid had verklaard, hem later weer in dienst te nemen. Op 31 Dec. had de 53-jarige timmerman S. B., zonder vaste woonplaats, gedeti neerd te Rotterdam, te Schiedam een zil veren cylinder-horloge met zwart koordje Weggenomen. Te Rotterdam liad bekl. het horloge ten eigen bate verkocht voor 50 cent. Hot 0. M. eischte wegens diefstal bij herhaling acht maanden gevangenisstraf. Air. S. P. C, L. Aleyer AATersma bracht verzachtende omstandigheden naar voren en verzocht de preventieve hechtenis in mindering te brengen. i i i ii M i i i i De 22-jarige glasblazer F. v. H-, te Schie dam, zou iu deu avond, van 23 Januari zijn vakgenoot L. J. Sti eiber een slag op, het rechteroog gegeven hebben. Bekl. ont kende. Stieber verklaarde, dat er een man bo;m achterop gekropen was eu hem een slag op het oog had gegeven, terwijl getuige met een ander liep te praten. Of die man dezelfde als bekl. was, kon getuige niet zeggen. i De oorzaak der mishandeling zou wel geweest zijn, dat Stieber tijdens een werk staking was blijven, werken. Een der twee personen, die in. Stiebfer's gezelschap geweest waren, herkende bekl. als den man, die Stieb'er geslagen had. De tweede had wel een man zien slaan en vervolgens een jongen hooren zeggen, dat Jbekh het gedaan had, doch bak], niet her kend. Pet O. Af. achtte het Ifewijs geleverd pn eischte wegens mishandeling, veertien da gen gevangenisstraf. Areroordeeld werden o. a. J. P., los-werkman te ATaardingen; F van A., werkman te Rotterdam; E. v. 4 Ar„ goeman; L. de B., zeeman en J. II. y. K., lossen werkman, de drie laatsten even als de eerste, wonende te ATaardingen, allen 18 jaar, ieder tot veertien dagen gevange nisstraf, den eersten, tweeden, derden en vierden bekL wegens diefstal door twee of meer vereenigde personen, door middel ran inklimming en don vijfden bekl. ter zake van liet opzettelijk voordeel trekken uit dé opbrengst van door misdrijf verkregen "oe-J J. P., F. v. A. cn E. v. cL Ar, vorengeé noemd, wegens diefstal door twee of meer %iereenigde personen, ieder tot veertien dagen gevangenisstraf. A. van het AAI, 53 jaar, weduwe van J. V., te ATaardingen, wegens heling, tot één maand gevangenisstraf. L. J. K-, 18 jaar, los-werkman, reci divist, en A. F. v. IL, 18 jaar, aanvanger, beiden te Schiedam, de eerste wegens het Opzettelijk voordeel trekken uit de op brengst van door misdrijf verkregen goed bij herhaling, tot één maand en de tweede' wegens diefstal, tot veertien dagen gevange- nisstraf. L. v. AAI, 20 jaar; L. v. G., 19 jaar, heiden los-werkman en N, v. AA"., allen te Schie dam, ter zake van mishandeling, ieder lot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis (N. R. Ct. Mishandeling. Het gerechtshof te 's-Gravenliage heeft heden arrest gewezen, in de zaak tegen L. B,., vischinmaker te A'laardingen, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens mishan deling. Het vonnis werd bevestigd, doch de straf verminderd tot [40 boete of 40 dagen hechtenis. Lotisico. Aroor de Haagsche Rechtbank is gisteren gepleit in vier procedures, ingesteld door polishouders, prijswinners, tegen Lotisico, die uitbetaling heeft geweigerd op grond van de plaats gehad hebbende conversie in 3 pCt. obligaties, naar aanleiding van het in Augustus j.l. door den minister san financiën bevolen uitstel van de 40Ge trek king der Nederlandschc Staatsloterij, dre Lotisico opvat als een schorsing, die vol gens haar polisvoorwaarden de verzekering in een. obligaticleening converteert. De stnjd liep voornamelijk over den uitleg der artt. 4 en 5, luidende: art. 4. Ingeval van wij ziging dier liierbovenbedoelde wet, Jv. 'Ji. of usantiën, alsmede in geval van schor sing of afschaffing der daarop betrekking hebbende loterij, eindigt deze veizekering stilzwijgend op den dag, waarop die wij ziging, schorsing of afschaffing in werking troedt of een aanvang neemt en wordt deze polis geconverteerd in een obligatie of een depositobewijs ten laste der vennol oschap. Art. 5. Tot eene wijziging hieiboven be doeld, wordt niet gerekend alles wat op 'finantieel of administratief gebied geen vóór- of nadeeligen invloed heeft op het door de vennootschap overgenomen risico. Mr. A. J. Frölieh, advocaat te Amsterdam wijst op het belang dezer zaak. waarbij tal van polishouders in het binnen- cn buitenland zijn betrokken en duizenden do kans op een prijs niet wenschen voortgezet te zien in een vordering, waarvan de op- eischbaarheid onbepaald en de soliditeit twïjeflachtig is. In Augustus j.l., nadat de eerste klasse der 406e trekking was uitge speeld, brak de crisis uit, waarop de verdere trekking werd uitgesteld. Intussehen ging het bedrijf der staatsloterij en dit moet men onder loterij in art. 4 verstaan door; de gelegenheid tot verwisseling van de loten der le klasse in die der 2e klasse werd verlengd; nieuwe loten konden wor den gekocht. Van schorsing was dus geen sprake, ook al nam men aan, dat dit met de 406e trekking het geval zou zijn. Ook, beroept Lotisico zich op een wijziging der usantiën, op grond dat het vereischte trekkingsplan niet zou zijn gevolgd; het volgen van een dergelijk plan ligt in den aard der zaak en daarin kan men geen ge woonte zien. Dat men is afgeweken van den termijn, die gewoonlijk ligt tusschen de ver schillende trekkingen, kan men geen ver andering der usantie noemen, daar 'n vaste termijn niet bestond. Bovendien is beweerd noch bewezen, dat men voortaan 'n andere gewoonte zal volgen, hetgeen trouwens on mogelijk is; het ligt in de bedoeling der directie den achterstand in te halen, waarin men dezen zomer zal zijn geslaagd en dan weer op den ouden voet voort te gaan. Ook betwist pleiter, dat deze hande'wijze aan Lotisico een voordeel zou hebben opge bracht. 1 Air, P. Rits, advocaat te Amsterdam, daarna het woord voerend, merkt op, da. al had men hier te doen met usantics, slechts sprake kan zijn van een inbreuk daarop, geen wijziging daarvan. Ook ontkent hij, dat het risico, dat de gedaagde verze kert, zou zijn veranderd. liet eenige gevolg van het uitstel ten voordeele van gedaagde is een rentebesparing, daar zij do prijzen eerst sedert September, toen de trekking werd hervat, in plaats van sedert Augustus behoefde uit te keeren. Ten slotte komt spr. op tegen de bepaling van art. 8, waar bij de gedaagde zich voorbehoudt, voor zoover daaromtrent de bepalingen der polis niets vaststellen, de regeling van do wijze waarop en de voorwaarden, waaronder een conversie plaats zal hebben; hij acht het in strijd met het begrip wederkesrige over eenkomst dat een partij zelfstandig de rechten en verplichtingen vaststelt. De nie tigheid van dit beding sleept de geheele conversieregeling met zich. Air. A. AV. Schippers, advocaat te Rot terdam, sluit zich in hoofdzaak bij de vorige pleiters aan; hij meent echter ook, dat men de regelmaat, bij de uitvoering van een koninklijk besluit aan den dag ko mend, geen usance kan noemen, evenmin als 't nakomen van wettelijke verplichtin gen. AArat nu de schorsing betreft, pleiter acht die onmogelijk anders dan door de wet, waar deze de staatsloterij geschapen heeft. k

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2