De oorlog. Maandag 8 Maart 1915 No. 14776 De weldoenster, I 67rt" Jaargang. Deze courant verschijnt d a ge I ij fcs, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor 'Schiedam en Vlaardingea fl. 1.25 franco' per post fl. 1.65. prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingea 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverientiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een Bar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Bericïit. Zij. die zich met ingang van 1 April a.s., voor minstens 3 maanden op de .jSchiedamsehe Courant" abonneeren ontvangen de tot dien datum ver»chij nende nummers gratis. BUITENLAND Schiedam, 8 Haart 1915. Yan het Westelijke {ront. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier mel<ld< gistermorgen Tusschen de zee en de Somme hebben over 't algemeen slechts artillerie-geveeh ten plaats gehad. Pogingen van den vijair' om in den nacht ten zuiden van Y pc ren een voorwaartsohe beweging te onderne men, zijn verijdeld. i. In Champagne hebben onze troepen vor deringen gemaakt. Wij hebben den vijand eenige loopgraven afgenomen en ongeveer 60 gevangenen gemaakt. Een met groote macht ondernomen aan val der Franschen op onze stellingen teri noordoosten van le Mes nil werd onder de ernstigste verliezen voor den vijand dooi ons infanterie- en artillerievuur gefnuikt. Ten oosten van Badonviller zijn vijande lijke aanvallen afgeslagen. In dc Vogezen duurt de gisteren begon nen strijd ten westen van Munster en ten noorden van Sennheim nog voort Fransche legerberichten. Officieel wordt nog over de krijgsverrich tingen van Vrijdag bericht, dat de strijd ten noorden van Abrecht, bij den Lorette-heuvel met volledig succes voor de Fransche wa penen werd bekroond. Een aanval van, Je Diiitschers werd afgeslagen, de aanvallers werden teruggedrongen tot vanwaar zij ge komen waren, heroverd werden de vooruit geschoven loopgraven, welke sedert twee dagen in het bezit van den vijand waren gebleven, en talrijke krijgsgevangenen wer den gemaakt. Reims werd den gaaschen dag gebom bardeerd. In Champagne, in de streek van Perlhc-,. hebben de Franschen Donderdagavond lip sliste voordeelcn behaald. Een compagni van de Duitsche garde werd in de Franse,la liniën omsingeld. Gedurende Vrijdag won nen de Franschen over het geheele froiv terrein. Zij veroverden zeshonderd meter- loopgraven ter diepte van tweehonderd mefceis ten noordoosten van Mesnil. Voort' maakten zij zich meester van verscheiden' loopgraven in de holle wegen ten noord westen Iteau-Séjour. In den F.lzas, bij Hartmannsweilerkopf, door de schrijfster van Elizabeth and her German Garden". 67) „Ik ben hier niet gekomen om raalseh °p te lossen." „Och, heel diepzinnig is het niet de kat zou door iemand weggeschopt worden,, dat spreekt." „O, ol Niet als hij bijten kon cn liezat wat ik m jnijn zak had." „Katten hebben geen zakken, waarde roptieer Rlutz. Dat zult u zelf wel opge merkt hebben. Mag ik weten wat u in uw zak hebt?" Een klein versje, dat zij mij gezonden P 't in antwoord op" een versje van mij. aardig versje. Ik wou u even laten zien, wat uw aanstaande vrouw aan een au wren man schrijft." e,0, is dat de reden waarom u mij zulk een vriendelijk bezoek komt brengen Ui: Pnr® bedachtzaamheid. Mijn aans'aande vrouw is dat freule Estcourt?" „Dat js een bekend geheim." "a" 13 ongelukkig, niet waar." „Achl - ik wist wel, dat u het ontken nen zouv," riep Klutz, en hij1 gaf een klap °P zijn been en grijnsde akelig. ,,Ik dacht 'dt (--a^ -u ontkennen zou, als u hoofde, u j z'c^ s'echt gedragen had Maar een -kenning verandert niets aan de zaak i'einand zal het gelooven." haalde de schouders op. „Mag ik het versje zien?" vroeg hij. Klutz haaide het te voorschijn en gaf het pem. Het was schemerachtig geworden in vermeesterden zij 300 meter Duitsche loop graven en een versterking en maakten daar bij twee mitrailleurs buit. -.Hpt officieele communiqué van gister middag 3 uur voegt hieraan nog toe kV ij gaan voort terrein te winnen ten noorden van Atrecht, in de streek Notre Lame de Lorotte, waar we verscheiden* loopgraven namen. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk. Wij zijn eenigermate opgeschoten ten noorden van Perthes en ten noordwesten van Beau Séjour. Ten westen van Munster, in de Vo gezen, namen wij twee toppen van den kleinen en den grooten Pushackerkopf en do tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen, Wrj namen ook Iniberg aan den rech teroever van de Fecht en maakten on-- van hoogte 856 meester. Ten slolte heb ben wij bij Hartmannsweilerkopf een te genaanval van een Duitsch bataljon af geslagen, dat zware verliezen leed en waar van wij veel manschappen krijgsgevangen maakten. De beschieting van Reims. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" seint een en ander over de beschie ting van Reims. Dinsdag hadden de Duit sche granaten op dertig plaatsen in dc stad brand verwekt, welke branden eers'. Donderdag geheel gebluscht waren. De laat ste dagen had een nieuwe uittocht van inwoners plaats gehad. In de kathedraal was op 27 Februari een granaat geslagen, die het orgel ver nielde, dat nog onbeschadigd was gebleven. In één nacht werden gedurende het hevige bombardement, dat die week was aangevan gen, 1960 granaten geteld. Eén van deze drong door het dak van het koor. doch maakte geen groot gat. De gebeeldhouwde portiek is nu be schermd door een barricade van zandzakken en in het inwendige zijn om de beschadigde partijen stutten en staketsels aangebracht. Tegen het Britsche oorlogs persbureau. Lord Selborne schrijft in de Times" over dwaas optimisme, in verband met de berichten van het officieele Britsche peis- bureau. Hij zegt, dat hij zich de heerschende en nog hangende stakingen niet kan vcrklaien dan op deze wijze, dat de mannen geen besef hebben van den grooten ernst van dc crisis, waarin het land nog verkeert. „Zij denken, of velen van hen denken, dat de crisis voorbij is, dat alles goed gaat met de bondgenooten, en dat 'de oorlog zeei spoedig ten einde zal zijn." Selborne verwondert zich over dezen in druk niet, aangezien, schrijft hij, „het pers bureau steeds het slechte nieuws beman telt en hel goede nieuws overdrijft". De zin voor verhoudingen wordt daardoor uit geroeid en ook het perspectief gaat ver- do kamer en Axel legde het papiertje een oogenblik neer om de kaarsen op zijn schrijf tafel aan te steken. Toen streek hij dc kreukels glad, hield het vlak hij het licht en las met aandacht. Klutz hoog voorovei ei lette op zijn gezicht. Geen spier vertrok Het was kalm geweest cn het bleef kalm Klutz kon haast met nalaten op te sprin gen en clat onbewegelijke gezicht een klaj te geven, om er eenig gevoel in te bren gen. Hij had zijn hoogste troef uitgespeeld en Axel was in 't geheel niet ontroerd Wat kon hij doen, wat kon hij zeggen, om hem te kwetsen?" „Zullen wij het verbranden?" vroeg Axel de oogen opslaande van het papier. „Verbranden Mijn gedicht verbranden „Het is zulke vreeseiijke onzin. Het is door een kind geschreven. Wij weten welk kind. Er is maar één kind in de buiirl, dat Engelsch kan schrijven." „Fieule Escourt heeft het geschreven, zeg ik u!" riep Klutz en hij sprong overeind en greep het papier. „Dat u mij dat zegt, overtuigt mij in hei minst niet. Freule Escourt weet er mets van." „Dat doet ze wel dat doet ze wei schreeuwde Klutz, buiten zichzelf. „Dm freule Escourt van u die Braut van u, u is zoo onbeschaamd het te trachten tegen te spreken, omdat u u schaamt voor zulk een Braut. Het dient nergens lo' ik zal dit aan iedereen laten zien, ei aan iedereen van vertellen de iieeh' provincie zal er van weergalmen. Ik wil hel voorwerp van bespotting niet zijn. maar u. Geen landbouwer, geen boer zal er on kundig van blijven Prijs der Adverientiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Adverientiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummera die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adverientiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. loren. Zoo geeft hij als voorbeeld, dat de verlieslijsten van den laatsten tijd van ba taljons in Vlaanderen herhaaldelijk 200, 300 en 400 namen hebben bevat, tot zelfs de helft van het bataljon toe. Deze verliezen werden geleden in Februari, Januari of December, „doch", vraagt Selborne, „wie kan zich herinneren, dat hij in dien tijd van die verliezen eenigen indruk uit het gepubliceerde nieuws heeft gekregen.? Het feit is, dat deze vr-rtiezen gewoonlijk gele den worden, wanneer wij een loopgraaf of een linie loopgraven verloren, en de manschappen, die de bezetting vormden, werden gedood of gevangen gemaakt. Een dag of twee nadat dit was gebeurd is ons waarschijnlijk verteld, dat een loopgraaf, die wij verloren hadden, op schitterende wijze heroverd was, doch nooit had men ons voordien medegedeeld, dat wij de loopgraaf verloren hadden, en nooit werd ons in dien tijd gezegd, wat het verlies van de loop graaf of de herovering ons lxad gekost." Selborne vervolgt dan, dat hij het door Asquith in het Lagerhuis aan den dag ge legde kalme vertrouwen in 'den uitslag van den oorlog deelt, doch hij zegt te gelooven, dat men „op zijn best" nog vele maanden oorlog voor de boeg heeft en dat het niet waarschijnlijker is, dat Duitschland door hongersnood spoedig tot onderwerping zal worden gebracht dan dat dit het geval is met de bondgenooten. Het gevaar is z. dat een verslapping in Engeland den oorlog vele maanden zou kunnen rekken. Daarom moet het persbureau geen slecht nieuws achterhouden, zoodat het er toe bijdraagt, dat Engeland den oorlog doorzet met de zelfde kracht, waarmede het dien begon. Yan hot Oostelijke front Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen Onze bewegingen Den noordwesten, van Grodno nemen het planmatige verloop. Een nachtelijke aanval der Russen op Mocarce, ten noordoosten van Loraza, werd ifgeslagen. Ook is een krachtige Russische aanval ten westen van Prasnycz afgeslagen- Onze aanvallen ten noordoosten, van RaWa hebben succes gehad. Wij maakten 3400 Pms=en krijgsgevangen en vermees ter - len 16 machine-geweren. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksehe hoofdkwartier meldt l.d. gistermiddag Op eenige gedeelten van liet front in Russisch Polen werden gisteren hevige ge vechten geleverd, op sommige plaats en op /eer korten afstand Door de goede uitwer king van ons geschutvuur zijn Russische ïfdeelingen onder aanmerkelijke verliezen lot ontruiming van vooruitgeschoven stel lingen gedwongen. In de ICarpathen, waar op verschillende Axel stond op. „Ik geloof, dat het hoog noodig is u eens een flinke aframmeling te geven. Ik doe het liever niet in mijn huis - dat is niet gastvrij. Als u een geschikte plaats weet, een neutraal teirein, dan zal ik daar mei genoegen komen om liet te doen." Hij keek Klutz met een aanmoedigend glimlachje aan. Toen scheen er iets te zijn op het zenuwtrekkend gezicht van den jon gen man. dat zijn aandacht trok. „Weet u wat ik er van denk?" zei hij snel, op een heel anderen toon. „Het is minder een paar opstoppers dan een goed maal, waar ge be hoefte aan hebt. U ziet er werkelijk uit, of u do heele week geen eten gehad hebt. U zou eens zien, welk een verandering een goede biefstuk zou brengen in de manier, waarop u de zaken beschouwt. Kom, ga mee," zei hij. hem op den schouder klop pende. „Ik heb de zaak veel te ernstig op genomen. U is waarschijnlijk niet in een normalen toestand. Wanneer heeft u het laatst gegeten? Iloe komt het. dat Frau Pastor daar niet op gelet heeft? En uw oogleden zijn zoo rood, dat ik waarlijk ge loof Axel keek van meer nabij „ik geloof waarlijk, dat u geschreid heeft." „Mijnheer," begon Klutz, terwijl hij zich die moeite gaf om niet weer te gaan .chreien, want medelijden met zichzelf is cm zeer teedcr gevoel, dat iemand licht ranen doet storten. „Mijnheer „Laat mij even een biefstuk laten klaar maken," zei Axel vriendelijk. „De keuken meid zal hem in tien minuten gereed heb ben." „Mjjnheer," zei Klutz, met de geduchte waardigheid, die tranen onmiddellijk voor plaatsen de gevechten om gunstige, hoog gelegen stellingen voortduren, zijn de nach telijke am vallen der Russen overal afge slagen. 8 officieren en 570 manschappen werden gevangen genomen. Russisch legerbericht. De groote Russische genera'e staf meld. (Ie gisteren: Onze aanvallen in de streek van Mlawa werden met succes bekroond. Wij maakten 500 gevangenen en vermeesterden 3 ma chinegeweren. Op den linkeroever van de Pilica neemt de strijd het karakter van een grooten veld slag aan. In Mesopotamia. Van Turkse he zijde. Het Turksche hoofdkwartier meldt d.d. Zaterdag Bij Vessile, ten zuiden van Korna, heb ben twee regimenten Engelsche cavalerie ter sterkte van 1500 man, bijgestaan door een mitrailleurs-compagnie, onze voorhoede aangevallen. De uitslag van den strijd wa«, dat de vijand in wanorde in de richting van Chaibe de wijk nam met achterlating van 200 dooden en gewonden. Wij vermees terden 1 machinegeweer en maakten 2 vij andelijke kanonnen onbruikbaar. Onze ver liezen zijn 10 dooden en 15 gewonden. Van Engelsche zijde. Het Britsche departement van koloniën deelt mede, dat Engelsche en Indische troe pen den 3e n dezer in grooten getale van Awaz uit een verkenningstocht gedaan heb ben. De vijand, die den vorigen dag ver sterkingen gekregen had, gaf van groote kracht blijk en werd op 12.000 man geschat De verkenning trok met succes terug. De vijand had twee tot driehonderd dooden en vijf tot zeshonderd gekwetsten. Denzelfden dag werd er een verkennings tocht gedaan door de cavalerie ten noord westen van Basra. Vijftienhonderd bereden mannen van den vijand werden naar een verborgen stelling gelokt, die door i in fanterie met machinegeweren en veldartil lerie bezet was. De vijand leed zware ver liezen en vluchtte. De Engelsche en Indi sche troepen hadden in het geheel achten zestig dooden en honderd-drie en dertig gekwetsten. t I He Dardanelles De beschijCting. De Engelsche admiraliteit bericht het volgende omtrent de krijgsverrichtingen in de Dardanellen op 3 dezer en de volgende dageni 1 Om 2 uur des namiddags van den 3en hervatton de „Irresistible", de „Albion," de „Prince George" en de „Triumph" den aanval op het fort Dardanus en verborgen kanonnen in de nabijheid daarvan. Hun vuur verflauwde en werd met meei zekerheid beantwoord door de schepen mei behulp van watervliegtuigen. 'Op 4 Maart werden de werkzaamheden van H--1, mijnenvegen en het bombardement in de zeeëngte gestadig voortgezet en wer den troepen met bestemming om de werken van den vijand te vernielen met detneha- afgaat, mijnheer, ik ben niet de man om mij te 1 Ren omkoopen." „Neem dan tenminste een sigaar," zei Axel, terwijl hij zijn sigarenkoker opendeed. „Dat bezwaart u misschien niet zoo als dc biefstuk en zal u wat kaimeeren op weg naar huis. Want u moet naar huis en naar bed gaan. Ik heb nog nooit iemand gezien, die zoo op het punt was van ziek te wor den als u," De tranen zaten zoo hoog, zoo vreeselijk hoog, dat Klutz, zonder bijna te weten wat hij deed, de sigaar nam en aanstak aan de lucifer, die Axel hem voorliield. Zijn hand beefde erbarmelijk. „Ga nu naar huis, beste Klutz," zei Axel heel vriendelijk. „Vraag aan mevrouw Manske of ze u wat te eten wil geven en ga dan naar bed. Ik wou, dat u de bief stuk had willen nemen hier is uw hoed. Als u graag wilt, spreken wij later nog wel eens over dien onzin. Geloof mij, het is onzin. U zal de volgende week de eerste wezen, die adt zegt." En hij leidde hem naar de stoep en keek hem na toen hij de trappen afging, uit vrees dat hij misschien struikelen en vallen zou, zoo zwak vond hij hem. „Wat een warme wind!" ging hij voort. „U zult een stoffige wandeling naar huis hebben. Loop maar langzaam. Goeden avond." „Anne kerel," dacht hij, toen Klutz zon der een woord te spreken met onvaste schreden de laan afliep in de duisternis, „arme kerel, het hoogst mogelijk idéc van zich zelf en de kleinst mogelijke hoeveel heid hersenen; een zwakke wil en sterke natuurdriften; een zoo ongezond mogelijke studie van hel Oude Testament in het He- hrecuwsch met Manske tot leermeester een lichaam-van twintig jaar door het mooi ste voorjaar, dat ik mij herinner ooit be- menten mariniers geland te Koem Ka lé en Sed-ei-Bahr, welke vier Nordenfelts-kanon- nen vernielden. Hierop volgde een scher mutseling aan heide oevers en bleek de vijand in sterken getale dorpen bezet te houden. Op denzelfden dag bracht de „Saphire" een batterij veldkanonnen in den Golf van Adrymiti tot zwijgen en bombardeerde de „Prince George" de verdedigingswerken van Besika. De totale verliezen op 4 Maart wa ren 19 dooden, 3 vermisten en 25 gewon den. i Op 5 Maart vielen de „Quegn Elisac beth", de „Inflexible" en de „Prfico Geor ge" de verdedigingswerken in de zeeëngte aan, waarbij zij faun vuur richtten op de forten J, L en T, welke met 32 zware ka nonnen bewapend waren. De „Queen Elisabeth" vuurde 29 salvo's af met bevredigende resultaten. Het kruit magazijn in fort L, dat een belangrijk fort is, bewapend met de beste en zwaarste kanonnen, werd opgeblazen en de beide andere forten werden beschadigd, i Het bombardement werd door de Britsche oorlogsschepen in de Dardanellen bijge woond. Ofschoon er veel op deze schepen geschoten werd, werden zij niet getroffen. De „Saphire" vernielde een militairen wachtpost te Toezkoema. Op denzelfden dag kwam de opperbevel hebber van het Oost-Indisch eskader met een eskader slagschepen en kruisers voor Smyrna, waar het fort Ysnikale werd ge bombardeerd en door 32 granaten getroffen. Twee zware ontploffingen werden gehoord, njiikbaar van kruitmagazijnen. De „Eury- .Uus" schoot met een merkwaardige nauw keurigheid. Een bombardement van dichter bij is thans aangevangen. Het weder is goed. Een vernieling van de verdedigingswerken van Smyrna is noodzakelijk te wachten, tengevolge van de ondernomen besc!;:~"" Het Turksche hoofdkwartier ineldtdd. Zaterdag Tegen de Dardanellen heeft de vijande lijke vloot gisteren (Vrijdag) en heden geen ernstige actie meer ondernomen. Er wordt bevestigd, dat het vijandelijke vliegtuig, dat in 'ze© gestort is, door het vuur van onze batterijen beschadigd was. Gisteren liebhen twee vijandelijke linie schepen en een kruiser drie uren zonder eenig succes de kustforten bij Smyrna be schoten. Hedenmorgen vroeg hebben een Fransch oorlogsschip en drie Engelsche oorlogsschepen, die gevolgd werden door vijf groote mijnvegers, opnieuw gedurende anderhalf uur de forten van Smyrna -be schoten. Zeven granaten van onze batte rijen troffen het vijandelijke linieschip, dat het vuur geopend had. Een mijnveger werd in don grond geboord. Gedurende het bom bardement van gisteren en heden kregen wij in het geheel 4 dooden en 7 gewonden. En dd; gisteren: In don algemeenen toestand is geen ver andering van beteekenis ingetreden. In den namiddag hebben 6 vijandelijke •cpantserde schepen onze batterijen aan leefd te hebben, vervuld van allerlei ver langens, die niels met den geestelijken stand te maken hebben. Ik geloof, dat ik hem naar huis had moeten brengen. Hij zag er uit hij flauw zou vallen." Dit laatste denkbeeld hinderde Axel. Hij kon de voorstelling niet van zich afzetten van Klutz flauw gevallen in een greppel, waar hij den heelen nacht bleef liggen; eindelijk nam hij zijn hoed en liep hem achterna de laan in. Maar Klutz, die vlug vooruit was ge komen als was het schuifelend, was nergens meer- te zien. Axel deed het tuinhek open en keek den weg op, die langs den stal naar hot dorp en da pastorie voerde en dan liet veld door naar Kleinwtalde; hij liep zelfs een eindje op en keek onrustig in de greppels, maar hij zag Klutz niet noch recht overeind, noch liggend. Enfin, als hij in een greppel lag zou hij niet ver drinken; de greppels waren allemaal zoo leeg, droog en verschroeid, als vier we ken droogte en warmte achter elkaar ze konden maken. Hij keerde terug en her haalde het zeer vertroostende spreekwoord Onkraki vergaat niet Toen liep hij snel terug naar het hek van zijn eigen huis, want het was laat en hij had werk en veel tijd verknoeid met Klutzr. Een. man te paard kwam van don anderen kant en passoerde hem. 't Was DelLwdg, zij herkenden el kan ier; maar in die dagen,van. wtederzijds wantrouwen waren zijbeiden blij, dat da ïu is ternis hen verontschuldigde om elkaar niet zooals gewoonlijk te groeten. Dell wig reed stilzwijgend voort naar Kleinwalde. en Axel ging bet hek in. Wordt vpraolgd).

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1