oorlog is opgewekt. De tijdelijke neerslach tigheid, veroorzaakt door het terugtrekken uit Oost-Pruisen, is geweken voor een leven dige opgewondenheid eu een snel aan groeiend optimisme in gelieel Rusland. Ook de vooruitgang in Gaïicie wordt met tie grootste belangstelling gevolgd. De succe- sen aan de Oost-Pruisische grens en in Ga ïicie alleen, zijn reeds zeer belangrijk, doch beschouwd in hun samenhang met den aar val op de Dardanellcn. krijgen zij een zen bijzondere bcteekenis. I)e houding run Italië. Do beschieting der Daruauellen heeft Iwt-e zeer belangrijke kwesties naar voren c »- bracht. Wat zal Italië doen? En wat Grie kenland Reide zijn jonge staten, die thans de ver wezenlijking hunner nationale idealen 1104 nooit zoo nabij hebben gezien. Voor Italië de bent inning der door Italianen l< woonde Oosten njksche landen, Trent e en het gebied van Tne»t, mogelijk ook Dalnuiië m de nabijheid \an het Rijk, en de uitbreiding van zijn eeuwenouden in vloed in de Levant Voor Griekenland li -t oude Ilclleensehe ideaalherstel van het Oost-Romeinsche rijk onder een ande ren vorm, met Kanstantino]>el als hoofd stad, en gesteund door het bezit van e n krachtigen invloed in Klein-Azie. Indien djt alles ooit te bereiken zal zijn dan is het thans, en wel door .toe te treden tot de Entente. Dan ook slechts zal elk dezer Staten voor zich stem in het kapittel hebben betreffende de toekomst der Darda nellcn en den staat van zaken aan den Pom poms en in het Klein-Aziatische kustland. Maar de ellende en de gruwelen van dezen oorlog, die men in Italië en Griekenland, zoo goed als elders kent, zijn nu juist niet er op berekend om een regeering tot deel neming aan den krijg te animeeren, en zulks te minder, omdat op het oogenblik de beide ontzaglijke machten, die elkander bestrijden, vrijwel tegen elkaar opwegen, en het nog verre van zeker is, wie als over winnaar uit het krijt zal treden. Salandra en Giolitti. De berichten uit Italië, hoezeer zij ge lijk o a.. het telegram over de samenkomst tussdien minister Salandra en den invloed rijke oud-premier Giolitti zóó vaag en geheimzinnig zijn gehouden, dat men nog altijd niet weet, hoe de houding van dit land In de naaste toekomst zal zijn,geven niettemin recht tot de conclusie, dat men daar op het punt is gewichtige besluiten te nemen. t 1 Intusschen gaat de Italiaansche pers voort den toestand van het oogenblik te bespre ken. De „Tribuna" en de ,,Stampa'' zijn het erover eens, dat Giolitti en zijn partij de politiek van Salandra loyaal zullen steu nen, hetgeen weldra zal blijken, bij de aan staande behandeling van. het wetsontwerp op de militaire veiligheidsmaatregelen. Verder wordt van Duitsche zijde nog aangehaald deze uiting van de te Milaan verschijnende „Sera": „In parlementaire kringen leidt men uit deze belangrijke gebeurtenis af, dat 't stre ven der Italiaansche regoering gericht zal zijn op beslist oprechte overeenstemming met Duitschland ook wat betreft de ver wezenlijking van de nationale wenschen van Oostenrijk -Hongarije. De houding van Griekenland. De ministerieele crisis. Volgens berichten uit Italië zon het con flict in den Kroonraad zijn. ontstaan, om dat Venizelos Griekenland onmiddellijk wilde doen ingrijpen, doch dat de koning en waarschijnlijk ook de chef van den generalen staf zich daartegen hebben ver zet, op grond, dat Griekenland zijn strijd krachten noodig heeft om Bulgarije, dat op Macedonië aanspraak maakt, in bedwang te houden. .Naar Reuter" verneemt, verklaarden alle leden van den Kroonraad hun instemming met het standpunt van Venizelos, op twee na. Toen de koning de voorstellen van Venizelos verwierp, trad het ministerie af. Evenals de Reuter-correspondent acht de „Giornale d'Italia" den hierdoor ontstanen toestand kritiek, omdat Venizelos do ;neest populaire man van Griekenland is. De „Atheensehe correspondent van de „Daily Telegraph" zegt in tegenspraak met het Reuter telegram, volgens hetwelk Ve nizelos in de Kamer het aftreden van zijn kabinet heeft aangekondigd, dat Venizelos zulks in den kring van zijn politieke vrien den, die te zijnen huize waren samenge komen, heeft gedaan. Daar heeft hij pok verklaard aan elk ministerie, dat gevormd mocht worden, den steun van zijn partij te zullen onthouden. „Overigens heeft Venizelos gezegd zal Zaimis, als hij een ministerie vormt, dat niet eens aan •de Kamer voorstellen." Toen een van zijn vrienden opmerkte, dat zulks een ongrondwettige daad zou zijn, antwoordde Wenizelos met grooto bit terheid: „het zal lang zoo erg niet zijn, als het reeds gedane kwaad." Zooals een achterstaand telegram meldt, Heelt Zaimis de opdracht om een kabinet te formeeren niet aanvaard. Naar uit Athene aan de „Daily Chro nicle" wordt gemeld, heeft Venizelos' groote populariteit zijn terugkeer aan het bewind vrijwel zeker gemaakt. „Vanavond (Zon dag)" zoo meldt de correspondent „zijn volksmenigten door de straten getrok ken en hebben geestdriftige betoogingen gehouden voor het Engelsche gezantschap. De Engelsche gezant is overal, waar hij zich in het openbaar vertoonde, hartelijk begroet." Diverse berichten. De rechten der neu'tralen. Het Engelsche prijzenhof heeft gisteren uitspraak gedaan tegen de Britsche regee- ring in zake ongeveer 1000 ton koper, waarop door de admiraliteit, als zijnde con trabande, aanspraak werd gemaakt, daar zij in Jjeslag waren genomen aan boord van vijf schepen, die voor Zweden waren gestemd. tj Het Hof gelastte, dat het koper, waarvan een gedeelte reeds naar het arsenaal van "Woolwich was gezonden, weder onder de hoede van het Hof zal worden gesteld. Het koper in kwestie, wegende ongeveer 1000 ton, was van Amerika naar Gothen- borg geconsigneerd in twee neutrale en drie Engelsche stoomschepen en bestemd voor Zweedsche contractanten met de Zwcedsche regeering. Het koper was op zee aangehouden en door de Britsche admi raliteit in bezit genomen. De advocaat van de Zweedsche eigenaars betoogde voor het Hof, dat er geen enkele reden bestond om koper te behandelen als contrabande of neslag te leggen op het eigendom van neutralen, zonder gerechte lijk onderzoek. De Attomey-Generaa!, die voor de kroon optrad, hield vol. dat bepalingen van het ITijzenliof niet kunnen opheffen het prero gatief van de kroon, om zich voor dringen de oorlogsdoeleinden het eigendom van ncu- tralen, dat binnen haar bereik is, toe te eigenen, onder toekenning van een behoor lijke vergoeding. Bij uitspraak van het Hof, dat ten gunste van de Zweedsche eigenaars uitviel, zal het koper weder onder bewaring van het Hof worden gesteld. De rechter verklaarde echter, dat hij over de kwestie betreffende de contrabande of het beweerd recht van inbeslagneming geen uitspraak had gedaan, maar alleen over de kwestie van het onttrekken van het koper aan de hoede van bet prijsgerecht, han gende het proces. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Vereen. Staten en Mexico. -Met het oog op den steeds erger worden den chaos in de stad Mexico heeft de re geering der Veneenigde Staten een drin gen vertoog gericht tot Carrauza, eindigend möt een waarschuwing. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat de jxditiek van de regeering te "Washington ten aanzien van Mexico geheel en al gewijzigd is. Do correspondent van de „Times" te Washington meldde Zondag, dat de bladen melding maken van een nieuwe crisis in Mexico. Men zegt, dat er eenvoudig een Bokser-opstand in de hoofdstad gevreesd wordt en dat het diplomatieke korps er over denkt te vluchten. Onder Carranza in het zuiden en Villa in het noorden schijnt er een soort chaos te ontstaan, die te Washington onrast baart. Men twijfelt er te Washington aan of de diplomaten hun landslieden in den steek zullen laten, en men acht het ook niet waarschijnlijk, dat president Wilson zijn „hands off'-politieik-, zal wijzigen. BINNENLAND. Hofberichte». Z. K. H. de Prins zal op het tijdstip waarop II. M. de Koningin in deze of de volgende maand eenige dagen niet officieel te Amsterdam zal vertoeven, mede in de hoofdstad aanwezig zijn. Z. K. H. de Prins heeft een belangrijke gift doen toekomen aan het comité tot steunverleening aan Curacao. Tan het Hof. Wij vernemen, dat II M. de Koningin het voornemen heeft, in den loop der maand Maan. of April, evenals in de maand Maart van het vorige jaar, eenige dagen niet offi- eiëeel te Amsterdam te vertoeven. ConmUIre dienst. De consul te Swakopmund (Duitsch Zuid- West-Afrika) is tijdelijk van zijn post af wezig. Belanghebbenden kunnen zich voor de behartiging hunner belangen daar ter plaatse wenden tot den consul-generaal te Pretoria. Andlentfes. De gewone audiënties van den minister van buitenlandsche zaken, den minister van marine, don minister van koloniën en den minister van justitie zullen deze week niet plaats hebben. 1 De Ned. ambulance In Servië. Uit Sofia verneemt de „Lokal-Anzeiger", dat het Hollandsche Roode Kruis Servië verlaat wegens onaangename behandeling door de Servische overheid. De leden der afdeeling verhalen ontzettende dingen over de hygiënische toestanden in het Servi sche leger. Naar. aanleiding van bovenstaand tele gram, kunnen wij meedeelen, dat er op het oogenblik geen afdeeling van ons Roode Kruis in Servië of ergens elders vertoeft, doch hier alleen sprake kan wezen van de vrijwillige ambulance, door dr. v. Tien hoven en de zijnen opgericht. Met het oog op den toestand hier te lande, werd, zoo als men weet, geen enkele Roode Kruis- ambulance naar het buitenland gezonden. Verder, dat op het Ministerie van Buiten landsche Zaken alhier reeds een paar dagen geleden uit Boekarest werd bericht, dat dr. Tienhoven c. s., die door vlektyphus aan getast werden, naar ons land terugkeeren. Van eenige onaangename bejegening door de Servische overheid werd echter noch in dat telegram, noch in berichten van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, ook maar met één woord gewaagd. Het Intern, congres voor vroowen In Nederland Dit congres is nu vastgesteld op 28, 29 en 30 "April en zal plaats vinden in den dierentuin te 's-Gravenhage. Reeds ontving het uitvoerend comité ©en telegram uit Amerika van de presidente van do Ameri- kaausche vredespartij, de bekende Jane Ad- dams, tjat zij en vele barer leden diet con gres zullen komen bijwonen. Van Engeland, Duitschland, Denemarken, Hongarije kwam bericht, dat coniité's zijn gevormd om in eigen land de vrouwen op te wekken, het congres te bezoeken. Vooral bij de vrouwen in Duitschland en Engeland bestaat groote belangstelling en liet laat zich aanzien, dat 1 an daar uit vele vrouwen, hier zullen ko men. Vereeniging „Zee-risico''. Op 5 Maart werd te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van vertegenwoordi gers van bijna alle groote stoomvaartlijnen liier te lande, teneinde te hespreken op welke wijze men eventueel het risico zal dekken, voortvloeiende uit de bij de Staten- Generaal aanhangig gemaakte ontwerp-Oor- logs-Zee-Ongevallenwet. Besloten werd dit risico onderling te dragen, waartoe een i ereeniging, genaamd „Zee-Risico", werd opgericht. Bijna alle aanwezigen verklaar den zich in beginsel bereid tot toetreding. Het nemen van alle verdere voorberei dende maatregelen werd opgedragen aan de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Be heer", Singel 130 te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling de statuten der nieuwe ver eeniging zoodanig uit te werken, dat er gelegenheid bestaat zoowel voor toetreding van eigen risico-dragers als van verzeke- rings-voreenigingen, welke voor bepaalde groepen gevormd zullen worden, (groote vrachtvaart, kleine vrachtvaart, zeevis- scherij enz.). Nederland en de eerleg. Militaire verloven. Gisteren heeft de voorzitter van de Loos- duinsehe Groentenoiling van den minister van oorlog bericht ontvangen, dat orn de veertien dagen een verlof van vier werk dagen wordt toegestaan aan de onder de wapens zijnde leden van de Loosduinsche Groenlenveiüng; de Vrije Loosduinsche Vei ling en de Loosduinsche Waxmoeziers Pa troons Vereeniging. en zulks lot 15 Mei a. s. Belgische vluchtelingen. Aan 500 vluchtelingen te Haarlem is ken nis gegeven, dat zij deze week vrijwillig naar België hadden terug te keeren of, dat zij anders Maandag a s, naar. een der kampen zouden worden overgebracht Belgische studiereizen. Een daartoe ingestelde Belgische commis sie heeft aan de Nederlandsche Reisveree niging verzocht, haar medewerking te ver- loenen, opdat hier vertoevende Belgen tij dens hun verblijf in Nederland, gezamen lijke reizen in ons land kunnen maken ter bestudeering van handel, nijverheid, ver keer, techniek, openbare werken, landbouw, maatschappelijken arbeid, bibliotheekwezen, onderwijs, koloniën, enz. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft zich naar aanleiding zan dit verzoek, tot de afdeelingen en correspondenten gewend om medewerking. Voorschotten uit de Staat s- leening 1914. De minister van Financiën maakt be kend, da,t tot en mat Maart uit de op brengst der Staatsleening 1914 aan provin ciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f 29.682.000 waarvan was uitbetaald of betaalbaar ge steld ©en totaal bedrag van f704.500. M ij n en. Bij het springen van een mijn, die voor het Kurhaus te Zandvoort lag, zijn aan do omliggende perceelen groote vernielin gen aangebracht. Niettegenstaande alle ra men en deuren waren opengezet, zijn in de villa van den heer Elsbacher spiegels van den wand geslagen, stukken plafond neer gekomen en deuren uit do hengsels gerukt. Het dak van het Kurhaus is geheel ont zet, en alle pannen liggen schots en scheef. De verdere omliggende gebouwen, vooral in de Passage, hebben schade aan ruiten; in de Passage zijn de huizen geheel voor den wind open. Een tweede mijn, die op zij lag van het groote badhuis te Zandvoort en die men ook heeft laten springen, heeft geen ver nieling teweeggebracht. Vier torpedobooten zijn bezig een mijn, die bij Zandvoort in zee drijft, te vernielen. Qp Vlieland is heden weder een mijn aangespoeldte Hoek van Holland gis teren 5. Uit TerschellingHier zijn drie vreemde mijnen aangespoeld en het onderstel van een vliegmachine. De C 1 ochester." Men seint ons uit Hoek van Holland Het hier binnengekomen stoomschip „Clo- chester" van de Harwichlijn rapporteert, in de Noordzee een onderzeeër te hebben be merkt, doch echter niet door dat vaartuig te zijn aangeroepen. Aan de grenzen. Uit Tongeren d.d. 8 Maart (part.). lede ren avond wordt met zoeklichten gewerkt in de richting der Hollandsche grenzen. Hiervoor worden door de bewoners ver schillende uitleggingen gegeven: De verkla ring die wij het meest aanneembaar achten is, dat de zoeklichten moeten dienen als „lichtbakken", gelijk ze door de stroopers worden aangewend. De Duitsche patrouilles en grensposten moeten het wild, in casu de Belgische jongelingen, die met begun stiging der duisternis beproeven te vluch ten, zien en opsporen. Want ondanks de meest scherpe bewaking der grenzen, de uitgestrekte grensverspeningen en den uit- gebreiden patrouilledienst, lukt het niet weinigen, veilig Holland te bereiken. Verboden Brievenvervoer. Uit Luik, d.d. 8 Maart (part.). De Duit- schers hebben gearresteerd een beambte van een van Maastricht op Luik varende boet, daar op den aangehoudene eene hoe veelheid brieven werden gevonden. De man zou nog in de gelegenheid gesteld zijn onder Duitsch geleide afscheid van zijne familie te nemen. Alen weet dat degenen, op wie brieven worden aangetroffen, kans loopen zwaar gestraft te worden. Finantieei nieuw*. De minister van financiën maakt bekend dat hot saldo van 's Rijks schatkist op 6 Maart j.l. bedroeg: bij de Nederlandsche Raak f50.871.092.96, bij de Betaalmeesters C 4.325.878",70, te z runen f55.196.971.66. Dat op den genoemden datum in omloop was aan schatkistbiljetten f2.895 000, ter wijl, met inbegrip van de bedragen welke daarvan bij de betaalmeesters in ka-; waren, aan zilverbons in omloop wi- f 10.077.644.50. Voorts wordt bekend gemaakt; dat op de Staats leening 1914 tot en mot 6 Maart j.l. gestortwas een bedrag van f262.01.160.42. Raden v*a beroep directe belastingen. Het „Stbl." no. 115, bevat het Kon. be sluit van den 24sten Februari 1915, hou dende instelling van raJen van beroep voor de directe belastingen en vaststelling van bepalingen nopens die colleges. Daarbij is o a.. bepaald: Er zal een raad van beroep voor de directe belastingen zijn gevestigd in elke der provinciën en gedeelten eener pro vincie, in het besluit nader aangegtwen. VLAARDINGEN, 9 Maart. Bij de te Rot terdam gehouden examens nuttige hand werken is o. m. geslaagd mej, M. Pet van hier. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer meente op Dinsdag 16 Maart 1915, des na middags 2 uur. Gisteravond omstreeks 7ri> uur is aan de Stationstraat een paard, gespannen voor een tentwagen, bestuurd door P. van Woer kom, wonende aan den Overschieschen weg, op hol geslagen. De wagen kwam tegen een paar hoornen bij het plantsoen aan het Stationsplein, die omvielen, maar waardoor het paard gegrepen en tot staar, gebracht kon worden. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats; het lemocn is beschadigd. Door een beambte der gasfabriek, die gis teren den muntgasmeter zou wegnemen in een ledige woning aan de Prins Hendrik straat, is ontdekt, dat de inhoud van den gasmeter met het zich daarin bevindende bakje verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. Ongeveer 1 uur vanmiddag ging een koe op den Singel aan den haal en holde den geheelen Singel langs tot aan liet Emma- plein, waar het dier tot staan gebrachl en gegrepen kon worden. Het is toen in een wagen geplaatst en zoo verder naai de bestemming vervoerd. Kamer v. Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag vergaderde bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer 'Bi. A. J. lVi.ttika.mpI. De notulen der vorige vergadering wro eten voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter nam daarna het woord tot het uitspreken van de volgende rede, welke door de aanwezigen staande werden aan gehoord: „Alvorens met onze werkzaam heien aan te vangen, wensch ik den, treuri gen plicht te vervullen u te herinneren aai het feit ttat sedert onze laatste vergadering oen onzer leden ons door den dood is oir.t vallen. De hoer Th. G. van der Burg, sedert 191' lid onzer Kamer, vatte dat lidmaatschap met grooten ernst op. Hij was m man van bescheiden karakter, die stal zijns weegs ging, doch in alle functies, dei liij vervulde, van groote plichtsbetrachting heeft blijk ge geven. Indien hij niet door ongesteldhei of andere dwingende oorzaken was ver hinderd, wOonde hij steeds do vergaderingen der Kamer bij en zijne meening, vooral 0111 trent die zaken, waarin hij meer in hel bizon der thuis was, vond hier steeds een aan Jach 1% en waardeerend gehoor. Moge hij het loon voor een welbesteed leven hebben ont vangen. Zijn aandenken, zal bij ons steed., in aangename herinnering blijven." Er (Was o. a. ingekomjen een schrijven van de H. IJ. S. M. ddb 9 Februari 1915, waarin z\j in aifwtoord op1 een schrijven van de Kamor van 30 Januari 1.1. mededeelde, be reid te zijn, ter tegemoetkoming aan het geopperde bezwaar, dat tusschen 9.43 voorna, en 12.53 nam. geen reisgelegenheid van Schiedam in de richting den Haag be stond, met ingang van 15 Februari 1915 weder in te leggen trein 334, Rotterdam (D. P.) vertrek voorm. 11.24, Schiedam ver trék 11.33, den Haag aankomst 11.57, en waarin zijl voorts berichtte, dat zij aan hot in hot slot van het schrijven der Kamer uitgedrukt verlangen om meerdere te Schie dam doorrijdende sneltreinen aldaar te doen sRlbouidesn, echter geen gevolg kon geven. De Kamer besloot; aan de II'. IJ. S. AI. haren dank te betuigen, doch er levens op te wijzen, dat trein 334 voornoemd, nog niet in het spoorboekje voorkomt en, indien ex van dien trein weinig- gebruik mocht wor den gemaakt, dit dus niet tot verkeerde gevolgtrekking aanleiding mag geven, en het vertrouwen uit te spreken, dat de Alaat- schappij op het vaststellen harer zomer- dienstoegeling 4e gelegenheid zal vinden om nog meer treinen, vooral die van 10.12 voorm., uit Rotterdam (D. P.), in onze gemeente te doen stoppen. In antwoord op een schrijven der Kamer d.d. 21 Januari 1.1., houdende het verzoek om de postbestelling van 9.35 uur 's avonds wederom in te voeren, ontving de Kamer van den heer Directeur van het postkantoor alliier een missive van 28 Januari d. a. v. waarin er o. a. op gewezen werd, dat Schiedam, wat den tijd der laatole bestel ling aangaat, op één lijn staat met Rotter dam, waar die bestelling te 8.30 uur des avonds het kantoor verlaat, evenals te 's-Gravenhage en tal van andere plaatsen van grootcren omvang dan Schiedam; dat van 'n bestelling waarvan meer dan de hel ft van de stukken, welke er in konden worden opgenomen, vanwege het late uur onbestel baar is, niet kon worden gehandhaafd, des te minder waar voor de houders van post boxen gelegenheid bestaat hun correspon- tie nog tot des avonds 10 uur af te halen, van welke gelegenheid, naar blijkt, door hoogstens een vijftal firma's of be langhebbenden gebruik wordt gemaakt; dat de ingebrachte bezwaren niet opwegen te gen de voordeelen, welke uit de nieuwe regeling voortvloeien, en dit tc minder nu tengevolge van de mobilisatie het aantal bestellingen tijdelijk van 5 op 4 is gebracht. Wijl blijkens dit schrijven ook in andere steden, zelfs van grootere beteeken is dan Schiedam, zooals Rotterdam en 's-Graven hage, de laatste postbestelling te 8.30 uur des avonds uitgaat en onze gemeente dus niet bij andere is achtergesteld, wordt be sloten, het antwoord van den Directeur voor kennisgeving aan te nemen. Van den Directeur van het postkantoor alhier was ook ingekomen een schrijven aan den voorzitter der Kamer d.d. 13 Febr, 1915 van den navolgenden inhoud„In verband met ons mondeling gesprek van 11 dezer, heb k de eer, u te berichten, dat ik heden van mijn ambtgenoot van. het Spoorwegpostkantoor 2 te Rotterdam de mededeeling ontving, dat de correspon dentie uit Engeland inderdaad te Rotterdam wordt aangebracht om 8.35 uur. Dit zijn evenwel uitsluitend de ajesloten zendingen, die in Engeland worden gefor meerd voor Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam. De overige zendingen voor Holland, die uit vele zakken bestaan, worden te Vlis- singen verwerkt, om den volgenden mor gen doorgezonden te worden, zoodat, wat betreft de correspondentie voor Schiedam, deze niet eerder dan met den trein van l{l14 u. alhier kan zijn)." Ter toelichting van dit schrijven deelde de voorzitter moe, dat het een gevolg was van een bezoek, dat hij aan den Directeur van het postkantoor had gebracht naar aanleiding van de late bestelling der Engelsche post, waarbij bij er op gewezen had, dat deze post volgens de ontvangen inlichtingen reeds te 8.30 uur des avonds te Rotterdam aankomt en eerst den volgenden morgen met de post van 11 uur te Schiedam wordt besteld. Het voornoemde schrijven werd hierop voor kennisgeving aangenomen. Van heeren Burgemeester en Wethou ders van Schiedam had de Kamer een verzoek' ontvangen om van nader advies te willen dienen naar aanleiding dor ont- werp-verordening tot heffing van een be lasting onder den naam van kadogeld. Dit verzoek betrof de na het eerste advies dooj B. en W. voorgestelde intrekking van art. 20 van het havenreglement, hetwelk als volgt luidt: „De schipper, wiens schip voor eenig gebouw of erf gelegen is, is verplicht plaats te maken voor elk ander schip, waaruit of waarin de eigenaar, huur der of bruiker van dat gebouw of erf iets te lossen of te laden heeft." Naar de voorzitter mededeelde, had bij de stukken gesteld in handen der ter ver gadering van 26 Juni 1914 benoemde com missie, bestaande uit de heeren A. Cool Alzn., H. J,. Jansen, A. II. Al. Melchers en Al. van der Vlies, tot het uitbrengen van prae-advies. Alet dit praeadvies werd de Kamer daarop loor don hoer Cool in kennis gesteld, terwijl Jeze tevens mededeelde, dat aan den secre taris was opgedragen om het gevoelen der commissie neer te leggen in een ontwerp*- missive aan 0. en Wi, Nadat deze missive toor den secretaris was voorgelezen en na een vrij uitvoerige discussie werd, gnoofendeols in overeenstemming met het advies der voornoemde commissie, besloten am aan iBj. en W(. mede te deelen, dat de intrekking van art. 20 groote moeilijkheden kan veroorzaken aan de eigenaars, huurders of gebruikers van gebouwen of erven, die nit een schip te lossen of daarin te laden hebben, vervolgens die moeilijkheden uiteen te zetten en er -daarna op1 te wijzen, dat de Kamer moet adviseeren om het voor noemde artikel te handhaven, maar dat zij wel zich er mede zou kunnen vereenigen, indien er een uitzonderingsbepaling werd gemaakt, volgens welke dat artikel niet zou gelden voor de Nieuwe Alaas, de Ooster haven, de Wilhelminahaven en de nog te graven havens, luidende: „Hot eerste lid van dit artikel geldt niet voor de Nieuwe Maas, de Oosterhaven, de Wilhelminahaven. en de nog te graven havens."' Volgens mededeeling van den voorzitter laad de heer Ila/ide van Reek, als exploi tant van ©en vruchten- en groenten d rogc-rij, tevens pulpfabriek, gelegen in de gemeente Piinsenhagej, alsmede van 23 mouterijen in de gemeente Schiedam, een in de ge- meente Delft, een dubbele in Gorinchem en een dubbele in Roermond als neven- inrichtingen tot het drogen van groenten;

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2