Oe oorlog. 67"" Jaargang. Vrijdag 12 Maart 1915 No. 14780 weldoenster Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 1.25, franco per post fl. 1-65, Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een aur aan het Bureau bezorgd zjjn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 April gf a.s., voor minstens 3 m anden op de „Scliiedamselic Courant" ubonneereo ontvangen de tot dien datum veraehij nonde nummers gratis. BUITENLAND. Schiedam, 12 Maart 1915. Tan het Westelijke ront. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier mold de gistermorgen Een Engelsche vlieger wierp op Meenet (len Oosten van Yperen aan de Leie) hom men neer, succes had hij slechts met éti. bom, waardoor 7 Belgen gedood en 10 ge wond werden. De Engelschen deden gisteren een aanva op onze stelling bij Neufehatel (waarschijn JjjJc js liter bedoeld Neuve Chapelle); zij drongen op enkele plaatsen, het dorp hm non. De strijd wordt nog voortgezet. Een Engelsch aanval bij Givenchy werd afgeslagen. In Champagne deden de Franschen tvve" aanvallen op een bosch ten oosten van Souain, waaruit zij den vorigen dag waren verdreven. Beide aanvallen werden a fee slagen. 1 t De strijd om den Reiehsackerkopf in dn Vogezen js gisteren weder begonnen. Fransch legerbericht Het officiëele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: t Een aanval, dien de Engelschen giste ren d.den, had de vetovering ten gevolge van 2500 M. loopgraaf voor Neuve Chapelle (7 K.M. ten Noorden, van La Basséc) en van dit dorp zelf. Zij avanceerder) toon in de richting van Aubert tot aan den Prêtre-molen en in zuidoostelijke ricbliuf. tot de noordelijke grens van het Dubioz bosch over een afstand dus van ongevoe 2 K.M. voorbij Neuve Chapelle. De Duitsche artillerie loste slechts en kele schoten. Van de rest van het front valt niets te vermelden. Engelsch communiqué. Over de door de Engelsche behaalde sue cessen in de omgeving van Atrecht, meldt het Engelsche ministerie van oorlog: Het vierde en het Indische corps vor derden gisteren met een front van 4000 yards ongeveer drievierde mijl en namen .alle op dit terrein gelegen vijandelijke stel lingen en loopgraven. Er wcfrden. meer dan 700 krijgsgevangenen gemaakt. Ook de Britsche vliegers waren in actie en vernielden do spoorwegkruispunten bij Kortrijk en Meecen. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". - I „Het spijt mij vreeseiijk ik wist ni$, dat u zoo dol op mijn haar was." «Kom, wij zullen in huis gaan," was a" wat Anna zeide en zij stond op en sloeg haar arm om Letty heen. En zij hielden hielden elkaar zoo stijf vast, dat ze haast niet voort konden komen. .«Wij gaan een oogenblik naar binnen,' n«p de prinses, die zeer bleek zag, tot ^ocn ZÜ de brandspuiten passeerden. Hij zag haar glimlachend aan en nam «ven zijn hoed af. „De heb nooit iemand zoo kalm zien blijven," merkte zij op tot Anna, en trachtie daarmee haar aandacht op iets anders te vestigen. „Die Dellwig van u, die niets roet het geval te maken heeft, doet zooals de menschen bij zulke gelegenheden ver wachten. Ik weet haast zeker, dat Axel's gedrag een heele menigte menschen van avond verbaasd heeft." Anna gaf geen antwoord. Zij dacht alleen aan Letty. Boor een wonder was Letty van den dood gered, van een verschrikkplijken dood, die kleine Letty, die aan haar zorgen wals toevertrouwd, voor wie zij verantwoor delijk was en die zij geheel on al vergelen had in haar dwaze belangstelling voor da zaken van Axel Lohm. Als een echte vrouw, was zij heel boos op Axel. Wat kon het haar schelen, of zijn huis verbrandde ja of neen? Maar Letty. we kon haar we! schelen, haar eigen Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tan oven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In Champagne. Blijkbaar als antwoord op de mede deel ingen van het Duitsche hoofdkwartier over de resultaten van den verwoeden strijd in Champagne, wordt thans officieel uit Parijs verklaard, dal de Franschen er een gunstig gelegen hoogte linie in bezit namen De Duitsche verliezen zijn zeer zwaar. zegt de mededeeling verder 2 gar Je regimenten werden nagenoeg vernietigd 10.000 Duitschers gedood en 200 krijgsge vangen gemaakt Het door de Franschen gewonnen terrein is 7 K.M. lang en 2',. breed. Nabij Yperen. De „Tijd" ontvangt van een hater oor logscorrespondenten bericht oéntrenl Lr- langrijke troepenbewegingen in België. 11 Rousselaere zijn duizenden mannen aange komen en onmiddellijk doorgezonden naar het front rondom Yperen. In Brugge ku men Zondagnacht geheele tremen gerul met soldaten binnen. Do meesten gingen denzelfden nacht nog door, anderen v-r trokken eerst den volgenden morgen naa Thourout en Ostende. Ook veel auto's en wagens zijn aangevoerd en bovenal groote afdeehngen cavalerie. Duizenden cava! i risten worden uit het Oosten, waarheen z tijdelijk waren overgebracht, naar het Weste lijk front teruggezonden. Uit de troepenbewegingen schijnt nrn te mogen opmaken, dat de Duitschers met de te verwachten verbetering van Let wear nog eens een krachtige poging willen doen, het Yser-iTont door te breken. Ei is nog iets anders. Achter het front Word -n op groote schaal door de Duitschers een eenvoudig en makkelijk te vervaardigen soort booten aangemaakt uit beton. Wat dunne ijzeren slaven geven den vorm en daaromheen Wordt het beton gevoegd. Yan deze bootjes kunnen er vele op een dag worden vervaardigd, terwijl ze na twee dagen reeds volkomen bruikbaar zijn. Jk Weet zeker, dat men van deze bootjes meer hoeren zal, zoo gauw de strijd aan deYset weer op groote schaal hervat is. Dinsdagmiddag werd er te Btrugge ov.*: duizenden aangekomen manschappen 111 spectie gehouden? terwijl de commandeo rende generaal een woord tot aanmoediging sprak. Direct daarna vertrokken ze naar het front Dinsdagnacht zijn weer treinen met nri'i tairen aangekomen. Yan het Oostelijke front Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren Ten Westen van Serdje namen wij zes honderd Russen gevangen en vermeester den we drie kanonnen en, twee mitrail leurs. Een vernieuwde poging tot doorbraak van de Russen ten zuiden r.an Augustow, eindigde met de vernietiging der daar agoe rende Russische troepen. In het gevecht ten noordwesten van Ostnolcnka, waren onze troepen zegevic- nichtje, de arme, eenzame Letty, eigenlijk een moederloos kracL Zij had zoo op haai geknord om dat geval met Kluiz, dien ellendigen Klutz, het was heel al-Leen rijn schuld, dat Letty zoo dwaas was gewec-t, en toch had Letty alleen knorren gekregen. Anna drukte haar nog vaster tegen zich aan. Beschouwd hij het licht van hetgeen zoo even was geschied, zij was toch temauuer nood aan den dood ontsnapt, wat was dan al die dwaasheid onbeduidend van minne praatjes en brieven en boosheid. Een oogen blik slechts zag zij het leven, zooals het werkelijk was, zij zag liet leven en den dood in hun ware afmetingen zelfs toen zij er duidelijk een oogenblik oen visioen van had, werd het weer uitgewischt en hol stierf weg en was verdwenen verdreven door de onvermijdelijke kleinigheden van het tegenwoordige. „Dat dacht ik wel", zei de prinses, toen zij het huis naderden, „alle deuren wijd open en het huis verlaten." En Anna keerde plotseling uit de werkelijkheid tot den wel bekenden droom van het dagelijks leven terug, en had onmiddellijk oen gevoel, of dat andere een droom geweest was, en dit de werkelijkheid. Het was donker in de hall, maar door de reten van een deur zag men licht in een kamer; daar gingen zij op af. Er heerschte een doodelijkc stilte in huis. Op een af stand hoorden zij de uitroepen van de man nen, die de hoornen in den tuin omhakten, en ook de slagen der bijlen. De prinso; duwde de deur open, waarachter het licht was, en zij bevonden zich in Axel's werk kamer, waar de kaarsen, die hij !had aan gestoken, om Letty's gedicht te lezen, nog afdropen en flikkerden door den tocht van het openstaande raam. Een pendule op de schrijftafel, stond op ovc-r twaalven. Re In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen lot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau fe voldoen. Intercommunale Telefoon No. 108. rend. De Russen lieten zes officieren en 900 man en acht mitrailleurs in onze handen. Onze aanvallen ten noorden, en noord westen van Prasnycz, vorderen. In het gevecht ten noordwesten van Now© Miasto, maakten wc nog weder 16S0 gevangenen. Oostenrijksch legerbericht Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermorgen De in de jongste gevechten in Russisch- Polen en aan het front in West-Galicië bij en ten zuiden van Gorlice veroverde ter- reinstrooken en hoogtelinies zijn thans voor goed door ons bezet. Pogingen van den vijand om enkele steunpunten te herove ren, mislukten geregeld. De operaties in de Kaxpathen worden ten zeerste belemmerd door den zwaren sneeuw val. Desniettegenstaande werd op verschil lende punten van het geveehtefront de strijd voortgezet Bij de verovering van een hoogte o. a. werden verscheiden compag nieën van den vijand teruggeslagen en twee officieren en 350 man krijgsgevangen ge maakt. Eenige nachtelijke aanvallen weiden met groote verliezen aan de zijde van den vijand afgeslagen. Voor eenige stellingen ten noorden van Xadworna werden bij de vervolging van teruggeslagen vijandelijke troepen 280 man gevangen genomen. Op de overige gedeelten van het front en in de Boekowina is het rustig. De strijd in Pollen. De Petersburgsche correspondent van de „Daily Telegraph" seinde gisteren: Er wordt thans een slag geleverd, die groote afmetingen aanneemt, tusschenGorz hele en Prasnycz- wi langs het dal van de Oizhitza, die in den nabijheid van Mlawa ontspringt, eerst een noordelijke richting heeft en dan bij Vanor scherp ombuigt, om fjijiui recht naar het zuiden te loop-en en samen te vloeien met de NareW, zes mijlen ten oosten van Poeltoesk'. In deze streken rukken de Duitschers met een leger op, dat verondersteld wordt nit niet minder dan 9 of 10 legerkorpsen te be staan. De nieuwe g roe pee ring van dit leger is ongeveer veertien dagen geloden hqt eerst opgemerkt. De vijandelijke macht om vat een zeker aantal nieuwi gevormde een heden, die uit het binnenland van. Duitsch- 'ianci zijn aangevoerd. Ook zijn er veel '{.roepan bij, die opgetreden zijn in het gou vernement SoeValki. Het legerkorps, dat den rechtervleugel van het tiende Russi schc leger heeft ingedrukt, schijnt bijna onmiddellijk te zijn overgebracht naar het centrum van het Oost-Pruisische front van den vijand en langzamerhand te zijn aan gevuld door troop an uit Grodno en Kowno. uit iet groote getal troepen, o at ot. cfit ge deelte is samengetrokken en de hevigheid waarmee de Duitschers den aanva! ver richten, laat zich afleiden dat zij groote beleekenis aan deze krijgsverrichtingen hechten. kamer zag er ongezellig en niet goed onder houden uit. „Een man zonder vrouw," zei de prinses, rondkijkende naar de wanorde, die voorna melijk uit si gare n as cl i en oude enveloppen bestond, „is toch een ongelukkig wezen. Welke toestand kan ellendiger wezen, dan overgeleverd te zijn aan ae genade van oen huishoudster? Ik zal maar eens gaan kijken naar de plaats, waar zij den boel bewaart. Axel zal wat eten willen als hij thuis komt." Zij nam een van de kandelaars en ging de kamer uit Letty was dadelijk op den eersten den besten stoel neergevallen en zag zeer bleek. Anna maakte den doek los en trachtte de haren, die waren ovorgeble ven, wat te schikken. ,,Ik moet deze on'- gelijke haren afknippen," zei ze, „ik vrees, dat er hier geen schaar te vinden is." „Ik Wou zeggen," begon Letty, haar strak aanziende. „ik geloof, -dat je vreeseiijk verschrikt was, arm'kindje," zei Anna, getroffen door net bleeke gezicht en zij streek liefkozend over het verzengde hoofd. „O, niet zoo heel erg. Natuurlijk wel ©an beetje. Maar het was gauw over. Trek u dat niet aan. Wat zal mama wel van mijn hoofd zeggen?" En Letty's mond verwijdde zich tot ©en grijns bij deze gedachte. „Ik wou zeggen," begon zij weder, en zij ver viel tot een zekere plechtigheid. „Nu, wat dan?" vroeg Anna glimlachend; zij ging op den zelfden stoel met haar zitten mot den arm om haar heen. „U, weet nog niet alles van die verzen geschiedenis." „Die malle geschiedenis met mijnheer Klutz? Och Letty, wat heb je nu nog meer (Vermoedelijk is hun onmiddellijk doel het bezit van de voornaamste spoorwegverbin dmgen achter Warschau, met het oog op een poging om over den Weichsel te trek ken en de Poolsche hoofdstad aan te vallen op den rechteroever dier rivier. Be Dm; schors zullen hier echter een zeer h.ir.i nekkigen tegenstand ontmoeten en hel L niet waarschijnlijk, dat ze hun jdan kuni'-'si uitvoeren. De bedrijvigheid van den vijand aan de Pilica kan worden beschouwd of al-, een noodzakelijk onderdeel van het hoofd plan, met het overtrekken over den Weichsel als onmiddellijk doel, óf als een enkel machtsvertoon, bedoeld orn de Russen le doen afzien van een krachtdadige belemme ring van den opmarsch van Gorzheie uit. In geen van beide gevallen kan gezegd wprden dat de Duitschers geslaagd zijn, daar de Russen een krachtigen tegenaanval ondernemen en de Duitschers van liever lede achteruit drijven. Een Duitsche beschouwing. Aan de „Hamburger Nachnchten" wordt in verband met het jongste rapport van den Duitschen generalen staf over het verloop van den strijd hij Prasznycz, het volgende gemeld: -Over een gevechtsfront van ongeveer 1000 K.M. strekt zich thans de geweldige worsteling in het Oosten uit, de veldslag verloopt van Grodno, over Polen tot in de Karpathen, Hij is zoodoende in den vakten zin des woords dc grootste veldslag der wereldgeschiedenis, niet slechts wat betreft het aantal troepen, doch ook wat aangaat de uitgestrektheid van het slagveld. Hel meest opmerkelijke is daarbij het feit, da! het hier niet gaat om een positiegevecht, zooals bij den veldtocht in het "Westen, di eveneens de ongehoorde uitbreiding heefl van de Noordzee tot aan Zwitserland, doch in zekeren zin om een worsteling in open veldslag, die slechts door de ongehoorde grootheid der daarbij in aanmerking ko mende verhoudingen een heel speciaal ka rakter heeft aangenomen. -Op het moment zijn de positiegevechten overheersebend, ter wijl in liet centrum van het .geheele slag front tamelijk rust heerseht. Een eigen aardig feit bij dezen geweldigen veldsla-: bestaat daarin, dat aan de vleugels telkem vier rivieren den slag bepalen. In het cno; den zijn het de Bobr, de iNarew, de Njemen en den Weichsel en in hoé-zuiden is het het stroomgebied van de Dunajec, de San, de Wysloka tot aan de Dnjester. De dui zend kilometer-slag is, over zijn geheel ge nomen, in zijn verloop vrijwel gelijk aan oe veldslagen in vroegere oorlogen, slechts me! dit onderscheid, dat ieder treffen een slag op zichzelf vormt, wat het aantal troepen betreft. i De beslissende waarde der gevechten op zichzelf is echter van dezelfde beteekenis voor den totalen slag als vroeger, doch hier bij hebben dagen en weken dezelfde betce kenis als vroeger enkele uren. Beschouwt men nu dezen veldslag als een zelfstandig optreden, dan treft het feit, dat het Russi sohe slagfront op beide vleugels geweldig is ineengedrukt De Russische linkervleugel uitgevoerd Het verveelt mijl zoo en die man ook en alles verveelt mij. Vertel het dan maar en vergeet het dan voorgoed." „Ik ben bang, dat u het niet vergeel. Ik hen bang, dat ik slechter ben dan u denkt, tante Anna," zei Letty met een over tuiging, die Anna verschrikte. „O Letty," zei ze met f uwe stem, „wat heb je dan gedaan?" „Ja, ik ik zal het u zeggen Ik hij -was zoo ongelukkig en bleef dal, toen u niet antwoordde op dat versje dait hij u zond, met dat hart weet u wied „O ja, ik' weet het heel goed." „Hij was daar zóó ellendig over. dal ik dat ik een versje gemaakt heb, om hem te troosten, begrijpt u, en hem stil te houden en ik deed net of het van u kwam." Zij wierp het hooCd achterover en keek haar tante «aan. „Daar hebt u het, nu is 't er uil," zei ze uitdagend. Een oogenblik zWeeg Anna. „Was hot ■was het erg feeder?" vroeg ze fluisterend. Toon liet zij zich op den grond glijden en sloeg haar beide armen om Letty heen. „(Viertel het mij maar niet," riep zij, mot haai* gezidlit op Lolly's knieën, „ik behoef hot niet te weten. Als je eens vreeseiijk gowond was, zoo aanstonds of vei brand, ofjof dood, wat zon het er dan op aan gekomen zijn? Och, w*ij zullen al dien belachelijken onzin vergoten en alleen nooit, nooit weer zoo dwaas zijn. Laten wij nu weer gelukkig wezen en laat hel oor goed uit wezen met dien Herr Klutz, en Wij nooit meer over hem praten in het Zuiden van het lange front is over Kol om ca naar Stanislau opgedrongen, ter wijl de Russische rechtervleugel in het Noorden, die vroeger in Oost-Pruisen ope reerde, tot naar Grodno is teruggedrongen. Ook hier heeft oen verkleining van den vleugel met meer dan 100 K.M. plaats ge luid. In den laatsten tijd hebben nu de Russen op deze plek nieuwe, sterke krach ten in het veld gebracht, die uit het achter eind van Warschau zijn opgeroepen. Voor deze nieuwe, sterke Russische krach ten zijn de Duitschers bij Prasznycz terug geweken, doch de voorafgegane gebeurtenis sen in den oorlog hebben met volkomen zekerheid bewezen, dat de Russische over macht geen beslissenden invloed op het verloop van den slag kan verkrijgen. Hin denburg heeft in een onderhoud niet een correspondent gezegd: „Wie met Rusland vecht, vecht tegen een overmacht, dat weten, wij ook wel." Doch spoedig daarop uitte hij met groot vertrouwen en Ludendorff stemde daarin uit volle borst toe „En toch spelen we het klaar 1" Zoowel in de Karpathen als in Oost-Prui sen en in Polen had Rusland steeds de over macht in getalsterkte. Ook hij Iwangorod was indertijd ons leger genoopt voor over machtige Russische krachten terug te wij ken. Eenige dagen daarna volgde echter toen ook de groote overwinning in Polen, waarin het Russische offensief vernietigd werd. - In de Karpathen. Do bijzondere berichtgever van den ,Berl. LoLal Anzoiger", bericht uit het Oosten- rijksch-Hongaarsche oorlogsp crshWarber Het streven, der Russen om tot eiken prijs ©en succes te behalen aan het Karpa- thenfront leidt, ondanks het ongunstige we der en den ellendigen toestand van de we gen, herhaaldelijk tot hevige gevechten. De aanvallen der Russen mislukten echter voortdurend en kosten hun talrijke offers. Het aantal der in de hindermszones ge sneuvelde Russen staat in groote wanver houding tot dat der gewonden en gevange nen. i Voorbij Gorlice werd wederom oen klein succes behaald. Ter Zee. Do „Prinz Ei tel Fried rich". Volgens een ongedateerd Reuter-telegram uit New-Vork is de Duitsche hulpkruiser „Prinz Eitel Friedrich" de haven van New port News binnengeloopen, omdat hij her steld moet worden. Aan boord bevonden zich ongeveer 350 personen herkomstig van schepen, die in den jrond waren geboord, n.L drie Engelsche, drie Fransche, ©en Russisch en een Amerikaanse!), tot zinken gebracht, omdat de lading, tarwe, contra bande heette te zjjn. Het grootste sclup, dat door de „Eitel Friedrich" tot zinken gebracht is, was hot Fransche storschip „Florida" met een be manning van 78 koppen en 8G passagiers deandere schepen waren betrekkelijk klein Al de gevangenen van de „Eitel Friedneh." Zullen losgelaten worden, met uitzondering van 4, die weigerden een verklaring te on derteekenen, dat zij niet do wapenen tegen Duitschland zulten opnemen. hel was alles zoo bespottelijk en de moeite niet Waard om er over te pi aten." En zij keek Weer op en zij begonnen beiden te schreien en elkaar te kussen door haar tranon hoen. F.n zoo was Letiy tegelijkertijd verlost van den last, die haar goWeton bezwaarde en \an het grootste gedeelte van haar haren en zij werd met verdubbelde geestdrift opgenomen in Anna's hart. Logica wias nocat Anua's sterkste punt geweest. HOOFDSTUK X. I 1 1 i Toen Axel twee uur daarna thuis kWam en DellWig en Manske en twee of drie andere mannen, die meegeholpen hadden, meebracht pachters, die waren komen aanrijden over de vlakte en alles gedaan hadden wat zij konden vond hij zijn huis verlicht en eten en drinken klaar gezet in de eetkamer. Letty en Anna wpren in dien tijd weer bijgekomen na de plechtige beloften en tranen; verscheidene kleine blaartjes in Letty's hals waren met watton behandeld en haar agitatie Was een kalmer phase in getreden en zij hadden Je prinses geholpen om hot huis van pen ander, midden in don nacht, wat gezelliger te maken, hetgeen ook een zekere lxekoorlqkheid had. De huis houdster of MamselL, evenmin als de dienst boden op Kleinwalde in staat zioh te ont trekken aan het overwicht van den naam en de oogen van de prinses, had het dienst personeel bij el klaar geroepen en zij hadden met lust en ijver gewerkt. (Wordt vervolgd)..

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1