stadsnieuws] B echtzaken. Hern en School. Ned. Herv, Kerk. Christ. Geref. Kerk. Verbetering. Ds. de Vries te Zaan dam is ,te Veenendaal niet beroepen, maar staat er op het tweetal. 1 /rit biemenga Nieuw». Aangehouden door een duikb'oo t Uit IJmuiden meldt men: Het stoomschip „Waalstroom" van Lon den gekomen, rapporteert, Zuidoost van in t Maas-vuurschip te zijn. aangehouden dooi een Duitsche duikboot, die kort daarvoot een handelsscliip, vermoedelijk een En- gelsch, in den grond geboord had. Het stoomschip Batavier IV, giste rnanii.l- dag uit Londen aan. de Boompje» te Rotte i- dam aangekomen, is voor het den Nieu rven Waterweg instoomde, eenige mijlen buiten het lichtschip Maas. aangehoude 1 (door de Duitsche duikboot U 28. De 1st' officier van de Batavier IV is met een sloep naar de duikboot gegaan en. hcMt de schoepspapieren, waarom geseind va», laten nazien. Toen deze in orde bevonden werden, kon het stoomschip de reis vont zetten. Verbod van uitvoer van alle vaar kens vlee sch. Bij Kon. besl. is met ingang van 18 Ma au de uitvoer van alle varkensvleesch ver boden. De Kroon behoudt zich voor dit verbul De Kroon behoudt zich voor dit verb» 1 tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen ver leenen. Tot dezen maatregel ziet de Minister van Landbouw zich genoodzaakt door de voortdurend stijgende prijzen van het var kensvleesch bier te lande, a elke stijging, naar het zich laat aanzien, in de naaste toe komst nog niet tot staan zal komen zoo geen maatregelen genomen worden. In dit verbod van uitvoer dreigt evenwel het gevaar, dat de fokkers en mesters, ver ontrust door vrees voor een belangrijke da ling der prijzen, him bedrijf niet meer loo nend achten en dit zullen staken. Dit dient te worden voorkomen en daarvoor worden maatregelen beraamd om te zorgen dat het fokkers- en mestersbedrijf loonend blijft, Hiervoor is echter noodig den uitvoer tij delijk geheel te verbieden, ten einde eene regeling te kunnen treffen, die den minver mogende in staat stelt voor billijken prijs varkensvleesch en spek te koopen en die tevens waarborgen geeft dat de fokkers, mesters en fabrikanten van vlceschwarcn met goed gevolg hun bedrijf zullen kunnen voortzetten. - 1 In den loop van deze week zijn of worden te dien einde alle belanghebbenden tot be sprekingen uitgenoodigd. Laat niemand zich dus verontrusten en ieder fokker en me»tei zijn bedrijf rustig voortzetten. De minister van landbouw, nijverhe d en handel heeft ingesteld een Rijks- Centraal Bureau tot regeling van den. afzet van var kensvleesch, en benoemd tot directeur yan dat bureau 0. Reitsma, secretaris van den Algemeenen 3STederlandschen Zuivelbond, te 's-Gravenhage. Steenkolenvervoer van Duitscbland. De kolenaanvoer van Duitschland zal waarschijnlijk slechts eenige dagen worden stopgezet, dit moet, zooals wij van welim geliehte zijde vernamen, worden beschouwd als een administratieve maatregel, die ver moedelijk in verband staat met de distri butie van steenkolen in bet Duitsche rijk. Belgische vluchtelingen. Sedert haLf September tot heden heeft de Ned. Rank te Maastricht voor de Belgische vluchtelingen ongeveer 1.300.000 franken tegen Nederlandsch geld ingewisseld. Men meldt ons juit Vlissingen: Heden van Tilburyjdok teruggekomen ver telde men mij, dat meer dan. tienduizend Belgen voor de terugreis via Vlissingen staan ingeschreven. Er worden dagelijks maar een beperkt aantal reizigers vervoerd. Dinsdagavond kwamen slechts 8 passagiers mee. i Loonsvorhooging te IJ muiden. In antwoord op de door de Reedersver- eeniging toegezegde tijdelijke loonsverhoo- ging van fó per man per maand heeft de afd. IJmuiden van den Alg. Ned. Zeemans bond bericht, dat het aanbod wordt aan genomen onder protest tegen de hoegroot heid van den Hijslag. Tweede Kamer, Na verwerping van een amendemanl- Mendels—Kleerekooper, is het wetsontwerp betreffende de voorwaardelijke veroordee ling aangenomen met 54 tegen 9 stemmen. De Indische leening. Minister Cort van der Linden deelde in de Tweede Kamer tnede, dat het resultaat der Indische leening de verwachtingen yerre overtroffen heeft. In Indië is yoor 64 nnl- lioen en in Nederland voor G6 millioen ingeteekend. De minister yan koloniën, door lichte ongesteldheid aan bed gebonden, is verhinderd deze mododceling aan de Kamer te doen. Spr. vertrouwde, dat de Kamer dit schitterend bewijs van Lnancieele kracht met belangstelling en blijdschap zal ver nemen. (Applaus, bravo's.) Rood ronk ®P Hr. Ma. „Bolland" Naar kan worden medegedeeld hebben de roodvonkgevallen, welke zich hebben voor gedaan onder de bemanning van Ilr. IK pantserdckschip '„Holland", te [Willems oord, tot dusver een gunstig verloop en heb ben zich geen nieuwe gevallen .voorgedaan. Lijkverbranding. Het lid der Tweede Kamer, de heer Bourner, heeft 'de volgende schriftelijke vraag gesteld aan den minister van Biinnon- landsche Zaken: Vindt Zijne Excellentie de minister van Bannenlandsche Zaken in, het arrest van den Iloogen raad van 1 Maart 1915, be treffende de wet tot vaststelling van be palingen betrekkelijk het begraven van lijken, do begraafplaatsen en de begrafenis- rechter^ aanleiding een aanvulling dier wet te bevorderen, waardoor het verbranden van lijken wordt verboden? Steuncomité 1914 Schiedam. Er blijkt nog steeds groote behoefte te bestaan aan kleeding voor de gezinnen, van tien, ale door het co-mité gesteund worden, en dit kan hij lange na niet in, die be hoefte voorzien. Nu do schoonmaak aanstaande is, en mogelijk bij velen nog blijkt, dat er klee- dmg»lukken gemist kunnen worden, ver zoekt het comité nogmaals, met allen aan drang, deze aan het steuncomité te willen afstaan. Indien men even kennis geeft aan het bureau. Nieuwstent 30 telefoon 319 worden de goederen" gaarne afgehaald. Het Steuncomité. Op verzoek doelen wij mede. dat in de Wasch- en Strijkinrichting van den heer M. Bijl alhier, 2 der meisjes, werkzaam op de strijknfdeoling gisteren den dag her dachten, wait op zij vóór 12l'j jaar daar in dienst traden. s De jubdaressen werden in de met groen en bloemen feestelijk versierde werkplaats met oen welkomstlied door het overige personeel ontvangen, waarna de patroon hun in van waardeering getuigende woorden toesprak on heiden geschenken aanbood. D ejuhilaressen mochten ook van hun medearbeidsters cadeanx in ontvangst ne men. r Den geheelen dag heerschte daar een feeststemming, die getuigde van de aange name verhouding, welke op de werkplaats daar heerscht. Vóór deze beiden herdachten reeds G meis jes hun 12y2 jarig verblijf aan deze inrich ting. V. P. N. Gisteravond hield bovengenoemde yer- eeniging haar algemeene jaarvergadering m het gebouw Odéon; door uitstedigheid van den voorzitter, den heer J. M. van der Schalk, presideerde de heer J. Jonker Roe- lands. Na opening der vergadeiing werd mede- deeling gedaan van eenige ingekomen stuk ken. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar en de begrootmg voor het jaar 1915, benevens het verslag van de gehouden tentoonstelling werden goedge keurd. Tot afgevaardigden ter Rrov. Verg. wer den herbenoemd de heeren J. Jonker Roe- iants en W. van der Most Sr. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de broedmachine cn de kunstmoeder te verkoopen. Verder werd mededecling gedaan, dat er dit jaar geen kuikens van weken zul len verstrekt worden, terwijl op de broed - eieren, waarvan ieder bd 2 X 13 stuks kan betrekken, wederom 3 cent toeslag per stuk zal gegeven worden; met het oog op de 100ge voederkosten is de prijs echter ge steld op 10 cent per stuk, inplaats van 8 cent. 1 De heeren JE C. Plooij en J. J. Bröekling stellen hun dekrammen beschikbaar tegen het gewone dekgeld van 10 gent met een toeslag van 15 cent. De heer J. J. Bróckling, L de Bruin, A. van Zanten, J. M. van der Schalk, II Al- dag en J. II. Sclieuerman bieden zich aan voor de levering van broedeiermhun fok- toomen zuÖen gebeurd worden, door den heeren II. G. Jlollendooni en JV. van der Most Sr. Gistermiddag gaf een winkelier, aan de Hoogstraat wonende, bij de politie kennis, dat bij hem was bezorgd een beieedigende brief, waarin tevens een bedreiging stond. De bezorger van den brief werd daarop aangehouden, die aanwees een persoon als de shrijver van den brief; deze bcej- vond zich reeds in de electrische tram, ge reed om naar Rotterdam te vertrekken. Daar werd-hij aangehouden en met den briefbe- zorger naar het bureau van politie gebracht, waar bleek dat de schrijver in het bezit van nog een dreigbrief, deze was voor een in woner van Vlaardingen bestemd. Daar heiden te Rotterdam thuis behoor den, zijn ze buiten de gemeente gebracht. Bij het z.g. slieren van oen reeks jongens in den Oostsingel, kwam er ©en terecht in een winkelruit aldaar, die brak. De winke lierster had daardoor een schade van f 5. Vit den Gemeenteraad. Kad egel d c.a.' Hot veelbesproken punt der agenda was Voorstel van B|. en W1, tot invoering van oen kadegeld en daarmede samenhangende voorstellen. Do heer Sch of fors zogt dat de indie ning dezer voorstellen wel zijn sympathie heelt Zij bestaan uit 2 verschillend© zakende invoering eener heffing van kade- geld en de wijziging van Verordingen. Spr. is mot B| en W. van meening dat ten opzichte van het gebruik van kaden wol iets gedaan mag Worden. Do een gebruikt de kade rechtmatig, de ander misbruikt die onrechtmatig. Verwacht mag worden dat wie ze rechtmatig gebruikt, van D. en JV. oen billijke behandeling kunnen, venvachten. Maar dat do onrechtmatige gebruiker, die tiet kadeterrein voor hun panden misbrui- kon,, daarvoor zullen moeten -betalen, acht spr. volkomen billijk. Deze toch nemen in den regel dat terrein in gebruik van Jlaan- dagmoigen tot Zaterdagavond. Spr. kan dan ook wel mot de voorgestelde heffing van oan kadegeld medegaan. Spr. zou echter wel oen vraag willen doen. Hij loest op bldz. 12, waar is afge drukt de wijziging van art. 15 der verorde ning op het gebruik van openbaren gemeen tegrond enz. t» 1 „Voor het gebruik van openbaren gemeen tegrond tot het laten liggen of staan van „daarop geloste of ter inlading aangevoer- „de goederen, zijn de in art 6, lo. sub. a „vermelde gelden, niet verschuldigd, indien „dit gebruik zich bepaalt tot een tijd tus- „sclien 5 uur 's morgens en 8 uur „*s avonds." Spr. gelooft niet, dat de nedoeüng van B. en W. is, zooals het daar staat. Na 8 uur 's avonds worden leege stukken door distil lateurs bij branders gebracht en deze blijven daar dan den nacht overstaan. Toch zou daarvan, volgens deze bepaling kadegeld moeten worden betaald, wat toch zeker de bedoeling van B. en W. niet zal zijn Ton opzichte van de wijziging van liet Havenreglement, staat spr. meer aan de zijde van de Kamer van Koophandel, die (artt 20 willen handhaven. B. en JV. wijzen er wel op, dat daarvan misbruik gemaakt wordt door de eigenaars van langs de haven gelegen panden, maar als dat art. 20 wordt geschrapt, zal een(- voudig het misbruik worden verplaatst van de eigenaars dier panden naar de schippers. Immers als hun aangezegd wordt te verba len, -zullen deze zich dan niet beroepen op hun vaste ligplaats Spr. begrijpt wel dat B. en W. hem zullen verwijzen naar art. 8, maar dat artikel bestaat en is dus ook thans van kracht Als men dat in den ver volge op den schipper kan toepassen, dan kan men dit ook nu op de eigenaars der panden. Bovendien zou spr. willen vragenhoe zullen B. en IV. de vaste ligplaatsen aan wijzen 1 Als voorbeeld wil spr. verwijzen naar den Buitenhavenweg. Daar staan de panden Rijn en Maas, die met tusschenruimten la dingen graan in ontvangst hebben te nemen uit vaartuigen. Daar achter ligt de glas blazerij, die natuurlijk toch oen vaste lig plaats zal willen hebben voor de gerege'.d haar materiaal aanbrengende en. pioducten afhalende schepen. Als die schepen daar liggen, zullen die dan moeten verhalen voor de schepen, die moeten lossen ,voor de pak huizen Spr. heeft meermalen gezien, dat het graan door de zakkendragers over 1 of 2 schepen gedragen moest worden. Spr. vreest dat die onaangename toestand nog erger zal worden door de voorgestelde wijziging, of dat telkens het gezag van den havenmeester noodig zal zijn om regelend op te treden. Op grond van deze overweging gelooft spr., dat het beter is dat art. 20 wordt be houden. De eigenaars der panden moeten zich nu ook onderwerpen aan de bevelen van den Havenmeester. De heer van der Hoek heeft in de vorige zitting uitstel gevraagd hoofdzakelijk omdat hij nog slecht op de hoogte van het onderwerp was en om belanghebbenden gelegenheid te geven hun bezwaren kenbaar te maken. Men heeft echter niets van ba zworen gehoord door adressen, noch door ingezonden stukken in de bladen. Spr. juicht het toe, dat B. en W. met deze voorstellen zijn gekomen. Deze brengen me de, dat de gemeente baas blijft op haar eigen terrein. Spr. gelooft niet, dat de handel of in dustrie nadeel zal hebben bij de toepassing der vooi gestelde regelingen. De heer Houtman wil, waar hij nog geen vaste opinie omtrent deze kwestie lieeft, de argumenten afwachten die B/en W. er toe hebben geleid voor te stellen art. 20 af te schaffen, hoewel hij moet er kennen, dat hij veel voelt voor de argu menten van den heer Scheffers. Spr. vreest dat door de voorgestelde regeling aan de kleine industrie moeilijk heden in den weg zullen worden gelegd cn dat moet vooral in deze moeilijke tijden voorkomen worden. Hij wil daarom gaaine vernemen, wat de oorzaak is, dat B. en W. hebben voorgesteld arl. 20 van het Haven reglement te doen vervallen. Van moeilijkheden heeft spr. tot nog toe niets bemerkt, en mochten zich kwesties hebben voorgedaan, zooals de heer Schef fers mededeelde, dan gelooft ook spr. we', dat die voortaan wel zullen komen van do schippers in plaats van de eigenaars der panden. 1 Spr. is het met den heer v. d. Hoek eens, dat de gemeente haas moet blijven in eigen huis. Ilij voelt zeer goed dat de gemeente alleen zeggenschap moet hebben over de kaden, maar nooit heeft hij gehoord, dat daaromtrent moeilijkheden zijn voorge komen. t 1 t De heer Evers vraagt, of B. en W. kun nea .mededeelen hoe hoog de .opbrengst van liet kadegeld wordt begroot en of die opbrengst niet genivelleerd zal worden door vermindering van havengeld, tengevolge van het wegblijven van schepen. Ook na 8 uur komen nog verschillende schepen aan en wanneer deze hun last niet meer op do kade kunnen lossen, zoo als zij dit !to(t bieden dpenB zullen zij voortaan door varen naar "Rotterdam. Men vergete niet dat liet sluisgeld hier méér is. Men heeft immers ook gezien, dat na de verliooging van hot havengeld, het resultaat nadcelig is geweest, zooals aan spr. verzekerd is. Werkelijk vreest spr. flat meerdere schepen zullen wegblijven wanneer deze voorstellen van kracht zullen worden en hij gelooft niet dat de opbrengst legen die nadoelen opweegt. De Voorzitter «merkt op dat d© Haven meester op hot oogenblik op het Stadhuis aanwezig is, zoodat de raadsleden, indien zij dit wenschen, in comité hem verschil lende vragen kunnen stellen om zich heter van den toestand op de hoogte te stellen. Waar hier vragen van zóó verschillenden aard zijn gedaan, lijkt het spr. wel goed dat dozen ambtenaar, die uit eigen ervaring den geheelen toestand volkomen kent, de gewense.hte inlichtingen worden gevraagd. Do heer Koopmans heeft in dé cou rant een stukje gelezen naar aanleiding van het advies van de Kamer van Koophandel. Hij heeft dit niet ontvangen, maar daaruit bleek dat niemands rechten door de gedane voorstellen zouden worden verkort. Hij weet niet of dit stukje is uitgegaan van B'. en W„ maar zou toch gaarne daarvan hier voor lezing hooien. De Voorzitter zegt dat het stukje door Bi en Wj. aan de bladen is gegeven. Dit nader advies van het .College is niet in de bijlagen opgenomen. Het werd vastgesteld en gedateerd 12 Maart j.l. en heeft sedert voor de raadsleden ter visie gelegen. Echter is spr. bereid het alsnog te laten voorlezen. De Secretaris leest het stuk voor. De Voorzitter merkt op dat uit dit scluijven blijkt dat als het openbaar belang zich daartegen verzet, geen kade zal worden uit lianden gegeven. Hoe het precies in de practijk zal gaan, zal de Havenmeester het best künnen be antwoorden. De heer inr. Kavelaars vraagt of het in de bedoeling ligt de kaden in huur te geven aan anderen dan aan de eigenaars of gebruikers der panden, daar langs gelegen. Kan men h. v. voor een branderij of pakhuis, aan een ander toobehoorenJ of in gebruik gegeven, kade in huur krijgen"' De heer Scheffers vraagt of er iet tegen is om .liet advies der Kamer van Koop handel Hier voor te lezen. Wel heeft het tel visie gelegen, maar men kan dan slechts ter loops daarvan kennis nemen. Men heel* het dan niet thuis om het op zijn gemak te bestudeeren. De heer Lagervvey wil, na hetgeen reads over het ontwerp kadegeld is gezegd, de verschillende daartegen ingebrachte he zWaren beantwoorden. Wat hij zal zeggen, doet hij echter voor eigen rekening, al is hij er zeker van dat R, en W. zijn verklaring zullen aanvaarden. Het advies van de Kamer van Koop bande', kan niet door het College aanvaard worden, omdat daardoor het voorstel van BI. enW, Waardeloos zou worden gemaakt. Overigen zal geëerbiedigd worden het recht der ei ge jgars van aangrenzende panden. Het lijl niet in het voornemen kaden uit te gever aan anderen dan aan de eigenaars of ge bruikers van de aangrepzende panden. Ai men dus meent dat een kade in gebruik ge geven zal worden aan anderen dan. die eigenaars of gebruikers, dan merkt spr. op dat dit alleen zal geschieden als «de hel,-ui gen van dezen zich daartegen niet verzetten, .Men zal dus niet vrij over de kaden kunnen beschikken. Wanneer zich echter complicaties voor doen, waardoor de eigenaars of gebruiker» geen belang hebben blij de beschikking over de 'kadé, dan zal daarmede Worden gehan deld naar omstandigheden. Spr. gelooft wel dat deze verklaring dooi het College zal worden aanvaard. Door den heer Scheffers is gewezen op het rechtmatige en onrechtmatige gebruik der kaden, door eigenaars van aangrenzende panden. Dit wil zeggen, dat derden kade huren voor de panden van anderen. Maar, zooals gezegd, dit zal alleen geschieden als dat niet in strijd is met de belangen dier eigenaar-s. Voorts hebben >B]. en W,. met dit voorstel oen principeele beslissing willen uitlokken omtrent het recht der gemeente op de kade, wat door art. 20 van het Havenreglemenl feitelijk te niet is gedaan. Wij 'willen hebben de vrije beschikking over de havens en de kaden; dat is het criterium van deze ver ordening. Voor het recht om de kade te kunnen ge bruiken, zal nu een overeenkomst gesloten moeten worden tusschen de gemeente en de gegadigden. Het kadegeld dit in antwoord aan d' n heer Evers zal niet veel opbrengen; waarschijnlijk ean 11500 a f 2000. Dat zal afgewacht moeten worden, omdat niet te zeggen-is, wie kaden zullen huren, vooral in dezen tijd nu hier verschillende fabrieken stil staan of zullen stil gezet Worden. Het is trouwens niet te doen om een groot bedrag in de gemeentekas te krijgen, maai alleen om het instituut van het kadegeld hier vast te leggen. Dit kan echter niet zonder wijziging van de tiWee andere verordeningen. Het deponeeren van verschillende goede ren op de lclade en ze daar laten liggen zonder betaling, zal met aanneming van, het eerste voorstel, voortaan uitgestoten zijn. !B; en Wj. meenen dat zoodanige armelin gen van het uit te geven kadeterrein moeten worden vastgesteld, dat niet-toelaatbare be lemmeringen voor anderen zal uitgesloten zijn. Het College wil breken met het than» gangbare recht om goederen eenvoulig 2-J uren of langer op de kade te laten liggen Controle daarop Was thans vrijwel onmoge lijk, Waarom nu de tijd van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uur is vastgesteld als vrij gesteld van betaling van huur. Het ligt echter in de bedoeling van BI. en W. dat, als een korten tijd langer de goederen blij ven üggen, daartegen niet regoureus zal worden opgetreden. Maar als de schippers, die aankomen, de heele kade vol leggen met goederen, die daar tot den volgenden dag blijven liggen, dan wordt (laarvoor be taling gevorderd. De waarschuwing dat meerdere schepen zullen Wegblijven als deze heffing woidt toegepast, is een bangmakerij die, voor wie met de toestanden op de hoogte is, niet veel beteektenis heeft. Men behoeft daarvoor niet bang te zijn. Trouwens, wie wél van het goede, dat bier Wordt aangeboden, wit profi- teeren, maar daarvoor niets wil betalen, kunnen »we ook wel missen. Spr. gelooft niet dat de belangen der gemeente, zooals de lieer Evers blijkbaar vreest, gevaar loopen doop deze regelingen. De vraag van mr. Kavelaars meent spr. reeds te hebben beantwoordHet ligt niet in de bedoeling kaden uit te geven aan derden de bedoeling kaden uit te geven aan derden, als de eigenaar of gebruiker van aangren zende panden belang heeft hij de beschik king over di? kade. Dat gebeurt dus alleen Wanneer deze daarbij geep belang heeft. De heer mr. Kave laars wil even vragen of dit is de meaning van den Wet houder van Financien of van B. en, W. Hij vraagt dit omdat deze begonnen is met de verklaring, dat Wat hij zeide, was voor zijn eigen rekening, terwijl hij later weer de meening van Bj en W, gaf. Die heer v. Westendorp kan zich nier met de opvatting van zijn collega van finanr cién vereenigen. Spr. is het volmaakt eens met de beschouwingen van Bi en W„ op bldz. 11 der bijlage voorkomende; hij kan zich niet voorstellen dat een vrij gebruik der kade kan worden gelaten aan de eige naars van aanliggende panden. De gemeente moot de vrije beschikking over de kaden en havens krijgen, maar moet van di? macht zoodanig gebruik maken dat het daardoor den eigenaar der aanliggende panden niet moeilijk gemaakt wordt. Deze is de eerste persoon die voor liet gebruik der kade voor zijn pand in aan merking moet worden gebracht. Mocht een ander die kade in gebruik krijgen dan moet de gemeente daarbij toch liet recht behou den de schepen te doen verhalen om, als dat noodig blijlkt, plaats te maken voor de schepen die voor den eigenaar van het pand goederen moeten lossen of laden Nu is de toesitand zóó dat de eigenaar van het pand zegt: de kade is van mij en een ander blijft er Weg. (Teekenen en uitroepen van ontkenning.) Zóó is het wèl en juist daartegen moet opgetreden kunnen worden. De gemeente wil de menschen helpen, maar niet de vrije beschikking over de kade laten aan den eigenaar van het aanliggende pand. Er is hier reeds herhaaldelijk gesproken over den toestand aan den iBjuitenhaven.weg en ook Spr. zal daar een voorbeeld kiezen, omdat het in hoofdzaak gaat om de kwestio van de glasblazerijen. Deze industrieën komen met slechts nauwe uitgangen aan den B-uiten,havenweg en moeten daardoor hun materialen aan voeren en hun producten afvoeren. Daarin mogen ze niet belemmerd worden door de eigenaren der aan dien toegang grenzende panden. Wje zich een vaste ligplaats voor de schepen Wil verzekeren moet daarvoor be talen. De bezivaren door de Kamer van Koop» handel tegen het voorstel aangevoerd, acht spr. overdreven. „{Wordt vervolgd). AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma. Heden tot 31 Maart. Circus-Schouwburg, 8 uur,. Circus-Carré. Gastvoorstel- lingen. lieden en volgende dagen. Tivoli Schouw burg, 8 uur. Toon. gezl-M. Spree. De reis om de wereld in 80 da gen. 18 Maart. Groote Schouwburg, 8 uur. Kunstavond. 19 Maart. Kerkgebouw Ned. Prot. Bond, 8 uur. Dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga: Godsdienst en Wetenschap. 19 Maart Huize v. d. Heijden, 8V2 uur. Ver een. tot bestrijding der Tuber culose. Jaarverslag. 19 en 21 Maart. Groote Schouwburg. 8 u. Jongejuffrouw Josette, m'n vrouw, 20 Maart. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 nur. N. C. G. 0. V. Gezellige samen komst Optocht zonder vergunning Nadat in de heden gehouden zitting van hen kantongerecht te 's-Gravenhage het on derzoek in de zaak tegen den secretaris van den Ilaagschen Restuurdersbond, den heer J. J. van Lbeklaagd van het hou den van een optocht zonder vergunning (den z.g. „Werkloozen-optocht"), was aan gevuld door de yoorlezing van de -ver klaring, dat geen vergunning was verleend, heeft "de kantonrechter mr, Boudewijnse uitspraak gedaan en den beklaagde ver oordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Beroepen te Nieuwerkerk a/d. IJsel de heer J. W. H. Kalkman, cand. te Hap melen. te öuwerkerk (Z.) de heer A. N. Pijnacker Hordijk, cand. te Nijmegen, Gekes Kerken Beroepen te Tzummarum ds. J. Y. Tiemersma te Drogeham. te Enter ds. R. Brouwer ts Haamstede (Zeeland). Bedankt voor bet beroep te Oostermeer ds. S. Dwarshuis te Boornbergum. Een nieuw hleedingmagazijn te Rotterdam. Niettegenstaande de voor den handel in het algemeen en voor den middenstand in 't bizonder moeilijke tijden, ziet men in de verschillende steden toch telkens weer nieu we magazjjnen verrijzen en openen, bi

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2