ijp Oe oorlog. 68'" Jaargang Donderdag 1 April 1915 No 14797 De weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e 1 g k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen wordeQ dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen lot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Met het oog op den Goeden Vrijdag verschijnt de „Schiedamsche Courant" Vrijdagavond 2 April NEET. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter 'openbare kennis, dat hij hen is ingekomen een verzoek van: a. LEENTJE VAN DER LINGEN, echtge noole van BAREND KORING; b JACOBUS JOHANNES HARDEN- B£HG; t a JOHANNES NICOLAAS VAN LAN- GEVELD; en I I M d. JOHANNA HENDRIKA BAARTMAN, cchtgenoote van JOHANNES NICOLAAS VAN LANGEVELD, om vergunning voor den verkoop van ©terken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van hel pand Lange Haven 118. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verkenen van de vergunning schriftelijk bij bun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 1 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETF De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND Van het Westelijke front. Fransch legerbericht. Het officieele Fransohe communiqué van gistermiddag luidt1 In den nacht van 29 op 30 Maart zetten de Duitschers zonder succes het bombar dement op de brug bij Nieuwpoort voort. Den 30en had bij tasschenpoezen jeeri artilleriebeschieting plaats over het gehee'c front van de kust tot de Aisne. In Champagne had bij Perthes, Bcau-sé jour en Ville sur Tourbe een artilleriestrijd plaats en een mijnenaotie, waarbij de_Fran schen eenige voordeelen behaalden. In de Argonnen wordt het gevecht Of enkele punten van de linies voortgezet me' hardnekkigheid en verbittering, maar 2on der eenig resultaat van behing aan weers zijden. Den 29en werden op 't fort Douamont ten noorden van Verdun eenige granaten afgevuurd. De Fransche artillerie bracht de Duitsche batterij onmiddellijk tot zwij gen. Het fort werd niet beschadigd. In het westelijk deel van. het Pjrêtrebjoscb door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 88) De gevangenisdag begon pas om zes nar. Axel, die gewoon was aan het drukke buitenleven, dat hem in deze mooie zo mermorgens om vier uur het bed uitjoeg en te paard deed stijgen, hoorde teekenen Van leven beneden op straat, wagens, die vroeg in de stad kwamen en stemmen lang voordat er beweging kwam binnen de gevangenismuren. Hij begreep later, waarom de gevangenen zoo lang in bed mochten liggen; het was gemakkelijk toor de oppassers. De gevangenen stonden om zes uur op en gingen ook om zes uur naar bed in dezen feilen zonneschijn, 's na middags in Juni. Op die manier behoefden de gevangenbewaarders hun waakzaamheid niet zoo streng op te nemen en kondon. zij eenige uren rust genieten. Of deze maat regel een opbou,venden invloed had op de gevangenen, die met geen mogelijkheid om zes uur kondeu gaan slapen, of het tegendeel, dit was allen, die er in betrok ken waren, volkomen onverschillig. Axel, die nog niet verhoord was en daardoor nog niet in de algemeene slaapzaal ge bracht, was niet genoodzaiaikt op een bepaalden tijd in bed te gaan. Hij mocht even lang 'opblijven als de gevangenbe waarders, als hij dik verkoos en hij mocht even vroeg opstaan alsof zijn paard bei- neden stond te wachten om naar 't hooi land te gaan; maar hij had niet veel nan dit sSp'iW&l als hij toch niets'" had, waar- veroverde een Fransche af deeling een ge deelte loopgraaf, waarbij zij een honderdtal gevangenen maakte, waaronder een officier, en drie onderofficieren. Niettegenstaande een hevigen tegenaan val bleven de Franschen meester van he'. grootste gedeelte van de veroverde loop graven ten westen van Font-a-Mousson, aan den weg langs de herberg "St. Pierre en Regniéville. In den nacht van 29 op 30 Maart veroverden de Franschen een Duit sche stelling en sloegen drie tegenaanvallen af. Op het gevechtsterrein bij den Hart- mannsweilerkopf zijn 700 doode Duitschers geteld. Bommen op Bailleul. Een telegram uit Ilazebrouck bericht, dat gistermorgen een Zeppelin over Bailleul vloog en twee bommen liet vallen, die echter geen schade veroorzaakten. De Zep pelin vloog daarop verder in de richting van Armentières. Voorts meldt een Reutertelegiam uit Pa rijs, dat een Taube gisterochtend zes bom men wierp in de omstreken van Ba:l!eui. Er werd geen schade veroorzaakt. t Van het Oostelijke front. Oostenrijksch legerbericht Het groote Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Aan liet front in de Oost-Beskiden is do dag kalmer verloopen. In de sectoren in bet oosten duren de gevechten voort. Op de hoogten ten noorden van Disna en ten noordwesten van. Kajnica zijn weder om een aantal stormaanvallen der Russen, ook nachtelijke, afgeslagen. Ten noorden van. den. Uszok'pas had de vijand evenmin succes met zijn nachte Hijke aanvallen en leed hij zware ver liezen. Er zijn weder 1900 krijgsgevangenen aan gekomen. Aan, victandere fronten is niets bij zonders gebeurd, er hadden alleen artil- Ioriegevechten plaats. Sedert 1 Maart zijn in het geheel 183 officieren en 39.942 man gevangen, genomen en 68 mitrailleuses buitgemaakt Gen. Roeski van zijn commando ontheven. i Naar het Petersburgsoh Telegraafagent- schap meldt, is generaal Roeski tot lid van den Russischen Rijksraad benoemd. De be noeming geschiedde m een zeer vleiend keizerlijk schrijven. De tsaar herinnert daar in aan de uitmuntende diensten door den generaal in zijn lange militaire loopbaan bewezen in verschillende betrekkingen in het district Kiew en vooral gedurende dezen oorlog, waarin hij schitterende eigenschap pen wist te ontwikkelen, zoowel als com mandant van het derde leger, toen hij door de inneming van Lwow (de Russische naam voor Lemberg) de verovering van Galicié bevestigde en vervolgens als opperbevelheb ber van de 'noordwestelijke legers, waarbij Roeski veel bijbracht tot 'het zegevierend terugwerpen van de Oostenrijksch-Duitsche aanvallen op Warschau, terwijl hij ook den vijand bij Prasnycz versloeg. mee hij die extraruren kon doorbrengen Hij wachtte met vurig verlangen op het volle daglicht, want dan zou zijn advo caat komen en oen einde maken aan dit eerste martelaarschap .yan wanhopig wach ten. Een der gevangenen, die door zijn goed gedrag bet voorrecht gekregen had do gangen schoon te maken en andere dergelijke bezigheden te verrichten, bracht hem tegen zeven uur eon brood en een kan koffie. Van dezen jongen man, een jongeling met een bleek, listig gezicht, mot dik kort haar en de grove, bruine gevan- geniskleeding aan, hoorde Axel, dat de ake iige gillen 's nachts kwamen van een gc vangene, die delirium tremens had; hij was in den kelder gezet om den aanval te boven te komen; daar kon hij zoo hard gillen als hij wou, niemand zou hem hoo ren; ze zetten hem altijd in den kelder als de aanval begon. De jonge man gr'.a nikte. Hij vond die schikking zeker goed en grappig tevens. „Arme vent", zei Axel, die diep mede lijden had met de andere ongelukkige men- schclijke wezens, zijn medegevangenen. „•0, hij voelt zich daar heel gelukkig. Hij amuseert zich den heelen dag met ratten vangen." „Katten?" „Ze zeggen dat er geen ratten zijn dat hij alleen maar denkt dat hij ze z:et. Maar of de ratten er werkelijk zijn of niet, het amuseert hem ze te trachten te vangen. Wanneer hij weer bedaard is, wordt hij hi r teruggebracht." Daar kwam een gevangenbewaarder zeg gen, dat er te veel gepraat werd. De jonge man sloop haastig weg, heel stil. Hij was dief van beroep, een dief van buitenge woon veel vernuft en verstand. De tsaar betreurt, dat de door het onaf gebroken werk geschokte gezondheid van den generaal hem niet veroorlooft, aan het hoofd der dappere legers te blijven, ten einde de worsteling tegen den vermetelen en hardnekkigen vijand voort te zetten. j Het besluit draagt de persoonlijke onder- teekening van den tsaar in de volgende woordenUwe u hoogachtend en dankbare Nicolaas. i In den Eaukasus. De generale staf van het Russische Kau- kasusleger bericht dd. 29 Maart: In de kuststreek hebben weinig beteekenende fu sillades plaats gehad. In de streek van Art vin zijn de Turken teruggeworpen in de richting van Meio. Aan den rechtervleugel van het front bij Sarykamysj hebban Russische troepen de streek van Delibaba, Karaibent en Tes- jakeylias bezet en de Turken teruggeslagen naar het westen. Aan de andere fronten slechts fusillades. Dardanellen en Bosporus De landing uitgesteld. Atliaensche correspondent van de „Neue Freie Presse" seint een telegram uit Lemnos over, volgens 't welk oen krijgs raad van de admiraals der Engelsch-Fran- sche vloot met generaal d'Amade heeft beslaten het forceeren der zeeëngten uit te stellen, daar het landingsleger, dat slechts 30.000 man telile, onvoldoende werd geacht Tot het besluit heeft ook het feit bijge dragen, dat de voor de Dardanellen liggende eilanden Wegens gebrek aan water, vee voeder en verblijfplaatsen voor de troepen ongeschikt zijn voor liet samentrekken van een igroot leger. Daar de soldaten op de transportvloot veel te lijden hadden, zoodat er besmettelijke ziekten dreigden uit te breken, is besloten het. grootste deel der troepen naar Egypte terug te zenden en slechts een klein deel voor de Dardanellen te laten. Drie stoomschepen zijn reeds naar Alexandria vertrokken, waarop ook gene raal d'Amade mot zijn staf is. Het Agentschap Milli verneemt dat giste ren vier vijandelijke <-oldaten, die in een bark de haven van Tsjinarli in de Golf van Saros wilden vertalen, door een Turksche patrouille zijn gedood. Turksch communiqué. Hot Turkische Hoofdkwartier bericht dd. gisteren Gisteren beschoot de Russische vloot Zocgoeldak, Bregli en Koslu aan de kust van de Zwarte Zee. Nadat meer «hm 2000 granaten verschoten waren, trok zij af in. noordelijke richting, zonder cenig nadeel van betreken is te hebben aangebracht. Al leen werden eenige huizen beschadigd. Vliegmachine^, die tijdens het bombarde ment uit de vloot waren opgestegen, wer den door de onze verdreven. Voor de Dardanellen en op-de andere Gorlogstoonoeleii is de toestand dezelfde gebleven. Axel at een stuk van het brood en het gelukte hem wat van de koffie door te slikken; toen begon hij zijn wandeling op nieuw, op en neer. Op en neer, hij luister de met aandacht bij do deur telkens als hij aan dien kant kwam, of hij den advocaat soms hoorde aankomen. Hij dacht dat de ochtend wel al half voorbij was; waarom zou hij niet komen? Iloe kon hij hem in zulk een crisis laten wachten? Hoe konden zij hem allen laten wachten Gustaaf, Trudi, Manske? Hij werd 'vreesclijk onge rust. Hij h, d verwacht dat Gustaaf met den eersten trein uit Berlijn zou komen, hij had om negen uur al bij hem kunnen zijn. De andere broeder, dat liegroep hij, zou het telegram niet zoo gauw ontvangen hebben hij was adjudant van een prins, die moeilijk kon worden nagegaan in zijn be wegingen, maar Gustaaf? Welaan, hij moest geduld hebben, misschien was hij niet thuis geweestde volgende trein kwam 's mid dags; daar zou hij zeker mee komen. De deur ging open, vol verlangen draaide hij zich om, maar het was de officier van justitie weer. t 1 „Naam, voornaam en misdaad," fluister de de gevangenbewaarder, die hem ver gezelde, hem toe, toen Axel bleef stilstaan. Axel herhaalde de woorden van den vorigen avond. Telkens als deze bezoeken gedaan werden, moest hij dezelMe formaliteit ondergaan, met zijn hakken tegen elkaar en in stijve houding. „Uw bed is niet opgemaakt," zei de officier van justitie. „Uw bed is niet opgemaakt," herhaalde de gevangenbewaarder met een blik op Axel. „Maak het op," beval de chef en ging De Duikbootenoorlog. Getorpedeerd. LONDEN, 31 Maart. Behalve de „FJamï nian" (groot 3500 ton) is gisteren bij de Scilly-eilanden nog getorpedeerd hei te da go w thuisbehoorende stoomschip „Crown of Castillo" (groot 4500 ton br.) Een onderzeeër in den grond ge boord? Het Fransche ministerie van marine be richt, dat een Fransch oorlog-schip Dinsdag middag ter hoogte van Dieppe een Duit sche n onderzeeër in zicht heeft ge kregen, hem toen onmiddellijk achtervolgd had en genoodzaakt te duiken. Het schip beschoot toen den periskoop en manocu vreerde om den onderzeeër te rammen. Op het oogenblik, dat de periscoop ver dween, zag men een groote hoeveelheid olie aan de oppervlakte der zee. f De „F a lab a". Bij het onderzoek van de jury on den Coroner heeft Walter Baxter, de eerste offi cier van de „Falaba", verklaard dat de duikboot, die het schip heeft getorpedeerd, de witte vlag voerde toen zij 't eerst gezien werd. Tijdens de vervolging, die ongeveer een kwartier heeft geduurd, werd die vlag gestreken en de Duitsche geheschen. De duikboot gaf eerst het sein: „stop en ver laat het schip", daarna, toen de kapitein niet gehoorzaamde: „stop, of ik vuur". Do kapitein had getuige toen gevraagd, of men het er op zou wagen, door te varen, doch hij had het afgeraden om de vele passagiers die aan boord waren. De duikboot liep trouwens veel sneller, 16 lot 18 knoop, terwijl de „Falaba" er maar 13 kon halen. Men stopte dus en begon de booten uit te zetten; de eerste sloeg om, waarschijnlijk omdat er veel menschen in sprongen. In het geheel zijn vijf booten gestreken, vier daarvan voor de torpedo het schip trof. Dat gebeurde, naar de schatting van getuige, ongeveer rijf minuten nadat de „Falaba' was bijgedraaid om zonder voorafgaande waarschuwing. Getuige achtte hel ondenk baar dat de bemanning van de duikboot, die aan dek was gekomen, niet zou hebber, gezien dat er loon nog verscheidene men schen op de „Falaba" waren. De „Ag ui la", liet s.s. „Lady Plymouth", op weg naar Madeira, heeft geseind, dal het 2 passagier en 15 leden der bemanning van de „Aguila" aan boord heeft. Diverse berichten Voor don vrede. Aan don „Bier]. Lokal Anzeigei'' seinl men uit Bpm: Hot bestuur der Zwit-ersche sociaal democratische partij heeft, in het belang van don vrede, aan het tijdelijk in Neder land gevestigde Internationaal Bureau vei zocht, oen algemeene vergadering van dit bureau te willen bijeenroepen, die in Zwil seriand zou moeten plaats vindon. Als hel internationaal bureau niet vóór Poschen dit voorstel accepteert, zal dg partij zelf tegen het einde van April eon conferentie der sociaal-democraten in de neutrale lan den bijeengeroepen. „Maak het op," siste de gevangenbewaar der en volgde hem. Zijn advocaat kwam gelijk unet zijn middagmaal binnen. „Bord," zei de oppasser met de pan. .„Dit is een droevig gezicht, mijnheer Von Lohm," zei de advocaat „Ja, dat is zoo," stemde Axel toe, terwijl hij het bord aanreikte. Hij liet een beetje van het eten op het bord doen, hij wou niet van honger sterven alleen omdat de soep een beetje te dik was. „ik had u gisteren verwacht,zei hij tot den advocaat. t „Ja ik was gisteren bepaald Do advocaat deed zoo zonderling, dal Axel hem aanzag en twijfelde of hij den rechten man wel voor zich zag. Het was oen man, die le Straalsund thuis hoorde. Axel had hem altijd als 'tuoodig was in iden arm genomen, sedert hij zich op 't landgoed vestigde en hij had zijn werk voldoende gevonden en zijn gedrag ze-' r beleefd zoo beleefd zelfs, tot kruiperiu toe. Nu was de man geheel en ai veranderd Do innemende glimlachjes, de buigingen, het wrijven in de handen, waar was dat al tos gebleven. Do advocaat zat op zijn gemak op den cenigen stoel, met zijn handen in de zak ken, een tandenstoker in den mond en hij zag Axel'onderzoekend aan met een brutaal ongeioovig lachje. „Hij gelooft bepaald, dat ik den boel in brand gestoken heb," dacht Axel, getroffen door dien blik. i Hij gelooide hel ook werkelijk Hij go- loofde altijd het ergste, want het was zijn ondervinding, dat het ergste de waarheid vaak het meest nabij komt. Het onderhoud was zeer weinig bevro- Bisinarck-herdenkin g. Rij kabineteorder heeft Je keizer van Puitechland aan den waarnemend en minis ter van oorlog en den plaatsvervanger van «lea «t «at-secrclaris der rijksmarine opge dragen, uit naam van Jeger en vloot een krans ne lor te leggen aan het standbeeld \an (Bismarck. De keizer wil daarmede aan zijn onuit- - nrekeliikcn dank voor de onsterfelijke ver diensten van den groet en kanselier uiting geren in bet vaste vertrouwen, dat de Al machtige ook verder en tegen alle thans het vaderland bedreigende vijanden be- -«beimend zijn hand zal uiUtrekken over 't levenswerk van den grooten keizer en zijn trouwen dienaar, wiens gedenkdag iioden gevierd wordt China en Japan. Naai- de IVkmgsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, hebben deonder- handelingen in de zestiende conferentie op Dinsdag een ongunstigen keer genomen. Er komen berichten in over do \oorberoi- ding van een Japanse be militaire actie tegen de spoorwegen van Pockou (bij Nan king aan de Jangt-e) naar Tientsin on van Moekden naar Peking. Uit G i i eke n 1 a n d. Op 29 dezer beeft de onlang- afgetreden premier Vonizefo- tof zijn partijgenootenïe Athene een scherpe reJeioeringgehouden. H ij sprak zijn vei bazing u.t over de getroffen politie maatregelen, voor zijn aankomst ge nomen, en vroeg of hij soms een misdadiger was of wel de man, die Griekenland vijf jaar lang heelt geregeerd en morgen mis schien w-i-er zal regeeren. Hij had allang dictator kunnen zijn, in dien hij gevild had. Gelegenheid cr toe was er genoeg geweest. Terwijl anderen hot tegendeel deden, protesteerde hij krachtig tegen het regeoringseomimmiqué van 27 Maait, waarin te kennen weid gegeven, lat hij. Venire] os. compen-aties had willen geven om het gevaar van hel land ver wijderd le houden. In werkelijkheid had bij, door bot zenden van een divisie en, de vloot, Gri jkenland's grondgebied willen uitbreiden. Tegenover de mogelijkheid, dat men bezien wellicht het verlies van schepen zou heb ben te betreuren gehad, indien .te vloot aan de actie tegen de Dardanellen bad deel genomen, verklaarde Venizclos: de staat heft niet 30 millioen jaarlijks voorsche pen uitgegeven om ze niet te gebruiken. GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN. Portugal. Aan liet „Berk Tgbl." meldt men pit Genève De Lyonsclie „Ré publico in" Isehelst be richten uit Madrid, volgens welke do toe stand in Portugal buitengewoon onaange naam worden zou. Het schijnt, zeggen deze berichten, dat de open revolutie, digend. „Ik heb een afspraak," zei de advocaat en haalde zijn horloge uit, voordat, zij nog over den toestand gesproken hadden. „U schijnt te vergeten, dat dit een geval vim enorm groot gewicht voor mij is," zei Axel met toom in oogen en stem. „Dat zeggen mijn cliënten onveranderlijk allemaal," antwoordde dc advocaat en hij strekte de iiand uit om zijn handschoenen te krijgen. „A propos, in zulk eein geval, wordt mijn honorarium mij altijd vooruit betaald." Axel kreeg een kleur van ergernis. Hij kon zijn oogen en zijn ooren haast niet gelooven, dat dit dezelfde onderdanige man was, die lol nu toe zijn zaken bestuurd had. „Daar zal mijn broeder Gustaaf wel voor zorgen." zei bij stijf. „II weet hier kan ik niets doen. llij komt van middag." „O ja?" zei de rechtsgeleerde onge ioovig, „komt hij werkelijk? Dat zal een merkwaardig voorbeeld zijn van broeder trouw. Jlet doet mij bepaald genoegen, dat le hooren. Goeden dag mijnheer Lohm," knikte hij hem toe; en hij ging heen ien liet Axel woedend achter. Het eenige goede gevolg van zijn bezoek was, dat Axel eenigen tijd daarna voorzien werd van srhrijfbenoodigdheden. Hij ging onmiddellijk aan het schrijven van brieven en telegrammen, spoedeischende brieven en telegrammen van zeer groot gewicht voor hem zelf. Hij gaf ze den gevangen bewaarder moe, toen deze de koffie kwam brengen, en verzocht hem te zorgen dat zo dadelijk bezorgd werdentoctii zette hg zijn wandeling op en neer voort, en voelde zich verlicht, dat hij nu ton minste .com municatie had met de buitenwereld. .{Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT i i'

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1