De oorlog. In Noordpoolduisternis, No 14805 68m Jaargang Dinsdag 13 April 1915 BUITENLAND* Tan het Westelijke front Van het Oostelijke front. In den Kaufeasus. Znid-Afrika. Ter Zee. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Fransch legerberichi. Hel officieelc Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt, met weg'a'mg van hetgeen reeds in het avond -com m u n i quó van Zondag werd gemeld: in België, tusschcn Oise en Aisne en in Champagne zijn op 11 April arlillericge- veehtcn geleverd Tusschcn de Maas en de Moezel is geen enkel infanteriegevecht geleverd. In de streek van Eparges en Corn bres zijn do Franschen na het op 9 April behaalde voordeel liezig zich in te richten in de stel lingen die in den loop der voorafgaande gerechten zijn veroverd. In het bosch van Ailly heeft een aanval der franschen in den avoml van 10 April hun in 't bezit gesteld van oen aieune linie loopgraven. lil het bosch van Montmare zijn de Duit schers er in den nacht van 10 op 11 April in geklaagd de loopgraven te heroveren die zij in den loop van den dag hadden verloren. De stellingen die de Franschen op 8 April hebben veroverd, zijn geheel in hun bezit gebleven. 'i 1 f In het Rrètre-woud zijn twee verwoede tegenaanvallen der Duitse hers hij Lisière op niets uitgeloopen door het vuur der Fran sche infanterie en artillerie. Een Fransch vliegtuig heeft bommen ge worpen op hot maritieme station en de ijzergieterij te Brugge. In Champagne. In een officieel communiqué wordt van Fransche zijde het volgende medegedeeld over de jongste mislukte aanvallen der Duit- schers bij Beau Séjour. „De Buitschers trachtten op 8 April het blokhuis bij Beau Séjour te heroveren, een buitengewone sterke stelling aan het front in Clmmpagne, die na een aanval der kolo niale infanterie op 22 Febr. in handen der Franschen was gevallen. Sinds dien tijil werd deze" stelling herhaaldelijk beschoten, de vijand deed echter geen infanterie aan vallen. In den laten middag van 8 April, na een heviger kanomnade dan gewoonlijk op het blokhuis, zoowel als op de verbindings wegen tusschcn de loopgraven, bemerkten de waarnemingsposten verzamelingen in de vijandelijke loopgraven. De aanvallen werden gedaan uit het oosten on het westen en op het noorden van het saillant van de sterkte, dat lood recht op de-Duitsche stellingen stond. Vrij willigers van alle regimenten van de divisie, bijeengevoegd tot twee compagnieën, leidden vair Ovre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M.*A. Z. 5) Hij had het laatste woord nog niet ge zegd, of een geweldige stortzee sloeg tegen Victoria's" breede zijde cn spoelde 'over het dek. Hot groote schip werd door den druk even opgelicht, maar ging zonder schade vorder. „Wo zij!n vlak hij land," riep Bralt. De stroom gaat met zes mijlen vaart in deze streek en drijft ons op de scherenhoor maar," zei hij luisterend. .,hoe het. daar binnen klotst." „Hard, stuurboord!" bralde hij uit al de kracht van zijn longen naar de commando brug. Hel was duidelijk' dat men op de brug dien Wenk had verstaan. Het schip helde een Weinig en gleed toen in. oen grooLe Ixicht meer zijwaarts. „Klaar met de ankers," schreeuwde de kapitein in de megafoon. „Let op het diep lood 1" „Vijftien vadem water," liporde men een slem heel vooruit roepen, „12 vadem", klonk het onmiddellijk daarna. Een oogenblik' later een dreunen van het achterschip. De twee schroeven werden met de kracht der wanhoop achteruit ge slagen. Maar het Was te laat. De „Victoria" nep met 5 m5jten vaart op de onderzeesclie klippen, die als een barrière voor Spits bergen's kust liggen. 6.9 vadem," meldde de stem, „8 Vadem.;.-.." den aanval der troepen, die aangewezen waren voor een bestorming. Onze mitrailleuses namen d- aanvallers krachtig onder vuur en ook de artillerie kwam dadelijk in. actie. De Duitsche troepen weiden weggemaaid, slechts weinigen kwamen in hun Ipopgta- ven terug. Anderen sdaaglcn met graote verliezen eiin door te dringen tot aan Je uiterste loopgraaf aan de westzijde van het saillant. De Duitschers konden eenig terrein win nen in de verbindingsloopgraven; zij wer den onmiddellijk aangevalten en. konden zich daar slechts met groote moeite gedu rende den geheelen nacht handhaven. .Toeli richtten zij nieuwe aanvallen op ons front, cn wel op de loopgraven gelegen in liet westen van ons saillant, maar het vuur van onze artillerie en infanterie brak het élan van de Duitschers en dezen kon den onze loopgraven niet hereiken. Op 9 April verdreef een onzer bataljons hen geheel en al uit het gedeelte van het blokhuis, waar zij nog waren. Be zware artillerie en de bergartilterie deden een liagel van projectielen nederdalén op het uiterste gedeelte van den saillant; dit vuur had. groote uilwerking, want de vijand had twee compagnieën in de loop graven. Vierhonderd man waren in die enge ruimte opeengedrongen, zooiat zij elkander ten zeerste hinderden. Onze infanterie deed toen een charge met do bajonet en slechts tien van degenen, <lie aan de granaten waren ontkomen, konden zich bergen. i Onze verliezen waren zeer gering. De aanvallen der Duitschers waren ge daan met groote doodsverachting. Blijkbaar waren zij van plan geen offers te sparen, aelfs voor een slechts zuiver locaal succes." Do Engelscbe ooggetuige. De Ooggetuige in het Engelsche hoofd kwartier heeft ditmaal al heel weinig posi tiefs mee te deolen van het oorlogsbedrijf en bepaalt zich meer tot een donkere schil dering van den toestand der legers van den vijand. Ziellier wat hij alzoo te vertellen heeft: „Het is rustig op het geheele front Ofschoon oen maand is verloopon sedert do actie bij Neuve Chapclle, heeft de vijand nog goon peging gedaan om wraak te nemen, waaruit blijkt, dat de tegenstand der Duit schers verslapt. Dat is de eerste keer, dal do vijand iets totaal onbeantwoord liet. De kroonprins van Beieren, die een be moedigende toespraak tot de troepen hield, sprak daarin in vage bewoordingen van. een lateren dag van afrekening. Ock hebben de Duitschers verteld, dal von Hindenburg met een nieuw leger komt. Do Duitschers gaan voort met de terug zending van Fransche burgers naar Frank rijk. Vluchtelingen uit Rijssel vertellen, dat daar een paniek, heerschto tijdens het ge- Aan bakboordzijde werd een licht schu rend geluid gehoord. Maar liet stoomschip gleed verderToen kwam er oen harde stoot, het voorschip ging een weinig do hoogte in en de kiel hobbelde met vreese- lijke rukken voorwaarts, op de klippen in. Het schip sleepte zich om zoo te zeggen voort over een reusachtige zaag. Nog meer word het voorschip opgeheven, terwijl het achtorscliip zonk. Toen kwam de laatste stoot en „Victoria" liep niet langer. Haar krachten waren uitgeput. Als een stervend dier legde ze zich op haar leant. Een oogenblik Was er stilte. Toen was liet alsof de poort van de hel word geopend. Kreten sneden door den. mist, uitroepen en gebeden stegen uit den grijzen damp op als een angstgeschreeuw uit de plaats dos verderfs. 't Was krijschen van vrouwen en woest geschreeuw van mannen. Maar boven alles uit loeide kapitein Strohmann's stem door de megafoon: „Kalmte, er is geen gevaar, »vc staan waar we staan." Dat waren de laatste woorden, rlie de oude kapitein sprak. Als een ontzettende ironie op zijn vertroostende toespraak werd in de volgende seconde een wonderlijk' ram melend geluid uit het middenschip' gehoord, alsof oen forsche hand aan do ijzeren platen nikte. Het vooischip zonk voorover, er opende zich een vuurmond lusschen de heide schoorsteenen, een geweldige uitbar sting volgde, een zwïu'te rookzuil metroode vlammen er tusschcn steeg op uit den dikken mist. Ee „Victoria" Was in tweeën gereten, haar kotels Waren gesprongen. Pot ontploffingsgeraas rolde verder tus- schen de nevelbanken, duizendvoudig te ruggeworpen door gletschers en rotsen, en tengevolge yap den sterken luchtdruk gjans- vcvht hij Ncuve Chapclle, Do hospitalen werden overgebracht naar Doornik en de officieren verhuisden eveneens daarheen. De Duif-tche Irepen betoonden groote ongerust heid. Sinds Kerstmis is hel algemeen gevoel van vertrouwen verdwenen. De Duitschers zeiden tot de inwoners, dat zij voor de groote overmacht der Engelsehen luidden moeten hukken. De oorlogsled as Ling in Rijssel, ILoubaix en Tourcoing bedroeg m Maart en April rijf milliocn fres. en bovendien werd een groot gedeelte van de machines der laken fabrieken gerequireerd, vooral het koper, dat gedeeltelijk naar Duilsehland werd over gebracht. Do vrouwen te Roubaix hebben de hak kerswinkels bestormd wegens het gebrek aan brood. De gouverneur deelde daarop den burgemeester mede, dat hij troepen zou laten aanrukken, hebreen de burgemeester hem tm sterkste ontried." O os tonrijk'sch legerbericht. Het Ooslenrijksohe hoofdkwartier meldde gistermiddagt De algemeene toestand is onveranderd. In Russisch Polen en West-Galicië is hier en daar een arülleriêgevecht geleverd. In de Rosch-Karpathen, en vooral op dc sectoren ten oosten van den Uzsoker-pas zijn verscheidene aanvallen der Russen met zware verliezen voor hen afgeslagen. "Wij hebben 830 man gevangen genomen. Fn Zuid-Oost Galicië en Boekowina zijn op zich zelf staande zeer hevige geschut- ge vochten geleverd. In de Karpathen. Uit het Oostenrijksch-iïongaarsch oor- logsperskwarticr werd gisteren bericht: Aan het geheele Karpaihenfront is het kal mer geworden. In den westelijken sector wordt, sedert de Russen in het Omlawa en Laborcza-Jal met een groote strijdmacht poogden door te breken en in den slag op de Paasehdagen met zware verliezen werden afgeslagen, niet meer gestreden. De in den sector tnsschen Wirawa en den Uszok-pas staande troepen sloegen in de laatste dagen in de linie Tclepoc Zellce—-JohaslakPatakofalu alle aanvalr len af. Ook hier zijn de aanvallen der Rus sen verslapt. 1 De hoogten die den Uszok'-pas naar het noorden dekken, zijn na driedaagsche, hevige gevechten in onze handen gebleven. Gisteren werd hier alleen een artillerie gevecht geleverd. Ten noorden van Tucholka en Slavsko slaagden onze en de Duitsche troepen erin een aantal stellingen te veroveren en krijgs gevangenen te maken. Het sedert den val van Przomysl voort durende offensief der Russen is dus aan de heel even een streep zonlicht over hel wrak'. Ilot statige stoomschip Jag in stuk ken. Het had zijn laatste saluut gebracht Lijken lagen rondom de scheepswanden gestrooid. De bloedige en verbrande licha men van machinisten en stokers hingen in den gebarsten Wand. Achteruit op' het bovenste dek zat een vrouw met loshangend haar; in wan hoop scheurde ze haar klceren. Ze sloeg met haar handen en haar schorre stem herbaalde onophoudelijk: „Pardonnons nousje romps le charme qui nous junisfait devant Dim., Avoc line demière Jarme roijois un étemcl adieu." Dat was do Fransche actrice, die nu half naakt en krankzinnig Mussets graf lied op do liefde stamelde. Haar raven zwart haar golfde over haar blanke schou ders en naakte borst, terwijl haar donkere o ogen gericht Waren op een toeschouwer- plaats, die ze voor haar verbeelding zag en de professioneele artistenglimlach beef de om haar roode lippen Anne vrouw! Ze Was weer in haar geliefd Frankrijk. Zo stond op het tooneel in het theater van Voltaire en moest sterven in de laatste akte van hot treurspel Mot een trotechen lach iukte ze de rest van haar Moeren af een laatste gebaar, gericht maar den hemel, toen sprong ze in hot eeuwig duister.. Wat ons voor God verbond, verbreek ik voor eeuwig Vergeving zij ons Laatste woord. Een traan, gewijd aan wat ons heeft hekoord, Spreekt 't laatst vaarwel, vaarwel voor eeuwig." liet geheele front tol staan gekomen en door tegenaanvallen van onze troepen zijn hun op verschillende plaatsen gevoelige verliezen toegebracht. Van Russische zijdo. Te Petersburg is het volgende offviecle bericht, dat een overzicht der krijgsbo Rij ven sedert einde Januari geeft,, van het Kaukasische front ontvangen: Na de nederlaag der lurken bij Sary- kamysj en Karaoergan (beide plaateen pl.m 1C0 K.M. van de Zwarte Zeekust in den Kaukasus gelegen, en Z.-W.-hjk van dc bergvesting Kars, in de richting van Er- zoroem. Karaoergan ligt ongeveer op tic Turksche grens en Sarvkamisj een 30 K.M. noordoostelijk!, die met een algcmeenen te rugtocht van de resten van het Ottomaan- sehe leger eindigde, heeft ons leger zich opnieuw gegroepeerd, terwijl een deel ervan belast was met de taak de Turken van ons grondgebied te verdrijven. De Turken, vw- sterkl door benden Muzelmannen, die plaat selijk in opstand waren gekomen, molten destijds het grootste deel der streek van Batoem (aan do Zwarte Zee en 30 K.M. van de grensj bezet en de onherbergzame aangrenzende bergstreek van Kars ten Noor den van den weg van Olly (60 K.M. ten W, van Sarvkamisj, bij de Turksche grens; naar Kossor. Teneinde de Turken uit 't gebied van de Tsjorokrivier (die bij Batoem in de Zwarte Zee valt; te verdrijven, splitsten onze troepen in twee afdeelingen, waarvan de eene het offensief ondernam van Batoem uit langs de Tsjorok, en de andere door den pass van Yalanootsjam van Ardagan (onge voer midden tusschcn Batoem on Kars ge legen; uit. Eind Januari bezette de nfdee- ling die van Batoem uit opereerde, met haar vöorpos-tcn een lijn tusschcn Liman en den linkeroever van de Tsjohapsoe. De andere groep trok zich samen bij de pas van Yala- noetsjam cn maakte zich stap voor slap meester van de verschillende hoogten, die door passen en bergketenen wonden ge scheiden. Ons offensief vorderde ten Zuiden van Appryes. Waar het zich langs de kust voortbewoog, werd hete gesteun i door een groot aantal oorlogsschepen van de Zwarte Zeevloof. Op 26 Februari bereikten onze troepen de Kdiopatsjai-rivier en op 28 Februari be zetten zij Khopa, een belangrijk punt aan de kust' der Zwarte Zee, ran waaruit de Turken hun verbindingslijnen bebeerschten. Op 15 Maart heeft onze kustkolonne na een gevecht van twee dagen de Turken ver slagen cn achtervolgd, waarbij een dor]) aan de Arkhave werd bezet. Onderwijl trok de linkervleugel van de kustkoConnc door het gebergte van Daghestydag, dreef dc Turken terug en bezette op 15 Maart de bron der Arkhave, waardoor de tweede belangrijke weg was bezet, die van zee over de Moergocl-pas langs de Arkhave loopt. De Tsjorok-groep rukte langs heide oevers Avoc uno demière larme ro<?ois un éternel adieu. Doodscli zwijgen spreidde zijn verschrik king over „Victoria's" al-derven? Maar stil wat was dat? i Van de kust klonk een zwak, onophou delijk gefluister. Was dat het eeuwige schu ren van den gletscJior? of het gemompel van een verre schare, het zachte zin gen der afgestorvenen op den stroom der vergetelheid? f j V- "I t In do Agardh-baai. Do mist bad zijn vernielingswerk vol bracht, nu „Victoria" doodgezwoegd cn mis handeld zich ter ruste had gelegd op de scherpe klippen van Spitsbergen's onder- zecschen archipel. Die had niets meer te doen. Eenige minuten na de schipbreuk kwam de noordenwind en veegde de zee schoon, i Dc zon wierp haar meedoogenlooze stra len over de verwoestingen van den dood. Zij vond de eenige levens, die door een wonder Gods uit de ramp gered waren. Toen „Victoria's" voorsteven neerdook in zee, werden Barones von Heffner en Jórgen Bratt over boord geslagen. Dat behoed de hen voor de uitbarsting. Maar do zee scheen even onbarmhartig te zijn als de mist. Het water was ijskoud, en do jonge barones vouwde gelaten haar handen en sloot haar oogen, terwijl ze haar bewust zijn verloor. Maar Jörgen Bratt was er de man niet naar, zich zoo gemakkelijk over te geven. Hij nam den langen groenen sluier, 'die de barones om haar hoofd geslagen had en trok dien onder de armen van het bo- wustelooze meisjes door, wond de einden om zijn borst en begon met lange slagen te zwommen in de richting van den schu- renden gletschcr. f De mist trok op en nu zag de zwemmer der rivter op en bezette op 6 Maart met luaar re-hicrvleugel de fabriek en koper mijnen in Dzansoel. Ze verdreef de Tur ken uit den Moergoel-pas, waarna ze liet offensief ondernam in de richting van Art win (aan do Tsjorok nabij de grens h Tegelijkertijd trok bet andere deel van de groep van Ardagan over de Yalanoestsjnm- pas met het doel zich meester te maken van Ardanoetsf (20 K.M. ten O. van Art- win; "in Artwin door een beweging van het Oosten uit. Bovendien trok er nog een kolonne van Ardagan óver den Sakhanne- pas op Sjcvket en Saüemrabat aan en ver dreef daar de vijandelijke Lenden. In Februari bezetten onze troepen op nieuw Ard-anoebj, waarna onze heide groe pen elkander langzaam maar zeker na. lor den. Op 27 Maart waren ze zoo dicht bijeen gekomen, dat de Turken hun linkervleugel op de Tsjorok moesten terugtrekken. Hierna ontruimden de Turken Artwin, na er eerst de brug over de Tsjorok te hebben ver nield. (Fit bovenstaand overzicht blijkt, dat de strijd nog steels op Russisch geb el wendt geroeid. Red.j Verschillende berichten. Een toeken, hoe sterk de nationale stroo ming in Zuid-Afrika gaaf, is dat de bladen, die in die richting gaan, veel lezers winnen. Zoo meldt het „Westen", van l'otchcf- stroom, dat hot dagelijks tal van nieuwe intekenaars krijgt, op één dag zelfs 130. Gen. de Wet heeft uit de gevangenis inge- teakend en geschreven, dat het blad in ge heel Zuid-Afrika gelezen verdient le worden. Ook kleinere bladen merken den geest van de bevolking, die van de regecringsbladen afkoerig wordt. Uit den Vrijstaat verneemt de „Volks stem", dat do rebellen op ver.whiilende plek ken met toestemming der regeering bijeen komsten houden met 't doel zich te organi- seeren voor behoorlijke en onderling even redige betaling van de schade die er ge durende den opstand aangericht is. Generaal de Wct heeft zijn jongste dochter door ziekte verloren. Hij is, onder bewaking, herhaaldelijk aan haar ziekbed geweest en heeft de begrafenis bijgewoond. G e torped e er d. Hef s-s. jWnyJatwr", van welks torpedeering een telegram gisteren melding maakte, is oen mailboot van 3600 ton. De aanslag ge schiedde bij de Scilly-eilanden. Het schip is niet gezonken, maar naar QueensLowti gesleept, waar het op hel strand is gezet 1 I Volgons een. bericht van Lloyd's uit Ply- ecn lang zandstrand een paar honderd me ter binnen dc scheren. Jörgen Bratt had onder andere omstandigheden verscheidene kilometers gezwommen, zonder oeniga ver heid te bespeuren. Maar deze zwemloer in ijswalor, met een last op den rug, ver- eischte al zijn onbuigzame kracht en taaie volharding. De last werd al zwaarder en zwaarder, zijn klecron plakten aan zijn lichaam, en heelo einden moest hij met het hoofd onder water zwemmen, om vooruit te komen. De sterke stroom verlengde daar bij den afstand. i Op eens bemerkte hij, dat de jonge dame haar bewustzijn terugkreeg. Hij voelde, dat zo haar hoofd ophief van zijn schouder,, hij hoorde den uitroep van stille wan hoop, toen ze den toestand begreep, liet klonk als 't angstgepicp van een vogeltje. Hij hield een oogenblik op, maakte den sluier los en haalde adem. „Kunt u zwemmen, Freulo?" vroeg hij half naar haar toegekeerd. „Ja, maar ik voel me zoo stijf en naar." „Probeer of u uw ledematen bewegen kunt." i „Onmogelijk." „U moot," riep bij streng. „Span u in, het gaat om uw leven. We moeten daar voor strijden zoolang wc kunnen." Ze deed een paar slagen met haar han den en hij hielp haar door oen krachtigcn greep in haar mantclvooring. „Kijk," zei hij, „het gaat uitstekend. Nog een paar meter, dan hebben we grond onder onze voeten." Bratt bad gelijk. De zandige strook liep ver in zee. En ceu kwartier na het .stoo- ten van de „Victoria" op de klip, waadde de jonge Noorman aan land met oen half liewusteloozc vrouw in zijn armen. (Wordt vervolgd)^

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1