taak van dit leger als volgt uitliet: Wij willen Egypte niet veroveren, wij willen slechts de 15 millioen Mohamnic- canon redden, die daar onder tyrannic van de Engelse hen leven. Het volk- helpt het Jeger met de grootste offervaardigheid. Wij overschatten de sterkte van onze vijanden met, ons leger zal de vervulling van de taak, welke het is ppgedragen, beginnen, wanne t alle noodzakelijk» voorbereiden de maatregelen tot de definitieve neder laag van den vijand zullen zijn getroffen. Ter Zee. Do „Wilhel mi na". Dr is zoo meldt een Reutertelcgram over hot den lezers nog wel bekende ex it uj Lelie stoomschip „Wilhelmina", dat r"*-^ een lading katoen van Galveston naar Hamburg vertrok een over aankomst getroffen tusscheu Je Amen- kuansche maatschappij en de Engelsche re geering voor den aankoop van fe lading van het Amenkaansche stoomschip IVi! lielmina", dat een paar maanden geleien naar Falmouth is opgebracht ah oorlog* prijs en vervolgens voor een pnjsgerecht is gebracht Engeland heeft er in toegestemd den prijs te betalen, dien de eigenaren, zouden hebben gekregen voer de lading indien het schip naar Hamburg, zijn oor spronkelijk» bestemming, ware gegaan. Engeland draagt ook de gevolgen van de aanhouding van bot schip en lie taalt de kosten van de actie inzake de lading. Enge land neemt verder aan te betalen voor het oponthoud van bet schip voor zoover dit oponthoud door Engelsche autoriteiten is veroorzaakt- Als scheidsrechter wordt voor gesteld de Amerikaansche gezant ie Londen. Minister Grey zal uitspraak doen omtrent het totaal bedrag dat aan de eigenaren moet (Worden uitbetaald. De overneming van de lading zal geschieden zocdra men het over den scheidsrechter eens is. De eigenaren zuilen de lading lossen en afleveren, aan de Engelsche regeering en het schip zal vrij zijn, daar er geen actie legen is inge steld O e .JWifli y fa r e r'b De getorpedeerde of op een mijn geloopen (Engelsche ma/ilbcot Wayfarer" lis oüqt gelijk Reuter uit Liverpol heeft ges seind bij Queenstown op het strand ge- zet, maar Dinsdagmiddag om half twee de haven van Quecnstown binnengesleept |en aan de kade gemeerd. Uiterlijk ziet men aan het schip met veel, zoo melden de Engel sche blaïden, het ligt alleen erg diep, een gevolg van het vele water in de macliine- kamer en het achterruim. Het roer is door de ontploffing onklaar geraakt, waardoor het een beele toer is ge weest om het schip te sleepen. Het toestel voor draadlooze telegrafie werkte na de ont ploffing niet meer, zoodat de „Wayfarer" daarmee geen hulp kon vragen. Van de bemanning zijn zeven gedood en één gewond Opgebrachte schepen. Twee Amerikaansche stoomschepen zijn door Engelsche kruisers aangehouden en naar Kirkwall opgebracht Het zijn de „Joseph W. Fordney", van New-York naar Malmü, en de „Navajo" van Galveston naar Bremen. De eigenaars heb ben de tussobenkomst van de Amerikaan sche regeering ingeioepen. Verder zijn aangehouden en opgebracht het Zwredsche stoomschip „Sir Ernest Cas- sel", van Narvik haar Rotterdam, en het Noorschc stoomschip „Sorland", van New- .York naar Gothenburg. Vermiste trawlers. Acht te Grimsby thuis hoorende tra.%4 üers zijn zooveel over tijd, dat men zelals vert- loren beschouwt. Elk schip had een waarde vain ongeveer 7000 en een bemanning van 10 koppen. KIMMLAm Hoftorlehtsi Z. K. H. de Prins heeft gisternamiddag een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den minister van buitenlandsche zaken, jhr.dr. I.oudon, te diens huize, wegens het overlijden van 's ministers moedor, mevrouw de douairière jhr. mr. James Lou don, geboren De Stuers. Yen het hof. H.M. de Koningin-Moeder heeft gister avond tot de pauze een uitvoering van de Kon. Nat Zangschool in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bijgewoond Toen Hare Majesteit, die werd ontvangen door het bestuur, de hofloge binnentrad hief het Koor het Oude Wilhelmus aan, dat door H. M. en het publiek staande werd aan gehoord. H. M. heeft Hare ingenomenheid met de uitvoering betuigd, m >t bijzonder met de Koorwerken. iï.M. liet zich den directeur der Zangschool en de solisten voorstellen. De leening Tan 10 mlllloen. Naar „Het Volk" verneemt, is de 5 pCt. leening van Rotterdam, groot f10 millioen, bij het bankcoösortorium geplaatst tegen een koers van 983/4 pCt. De koers van uitgifte bedraagt 99i/4 pCt. Gemeentelijke Credietbank. De Gemeentelijke Credietbank, te Den Haag, beeft, daar het haar bekend is dat tal van gemeenten we! definitieve leenin gen zouden wenschen te sluiten, indien dit op billijke voorwaarden kon geschie den, het denkbeeld overwogen een leening van £1 "millioen aan te gaan, af te los sen in 40 jaren of desgewenscht na 5 jaren, tegen een rente van 5V2 pCt. De plaatsing dezer leening is Verzekerd. Zij biedt thans aan de gemeentebesturen aan een deel in de door haar gedachte leening tegen een netfo-koera yan 983/4 pGt, tegen een rente van 6 pCt van het nomi naal bedrag. Alle emissie- en latere kosten komen voor rekening van de Gemeentelijke Credietbank. Personals*. Naar wij vernemen heeft de vice-admiraal G. F. Tvdeman, Directeur en Commanlant der Marine te Amsterdam aan H. M. de Koningin verzocht om in verband met de aanstaande opheffing van de Rijkswerf al daar, hem ontslag te willen ,-erleeaen, in gaande op 1 JuJi a. s., indien de tijdsom standigheden dit zullen toelaten. Werklooienterzekering. Dinsdag werd te Utrecht een vergadering gehouden van afgevaardigden van besturen der gemeentelijke werkloozen fondsen, belegd door het Centraal Bureau voor werkloos heidverzekering. Zij werd bijgewoond door .u ge vaardig Jen van nagenoeg alle gemeen te- hjke werkloozenfond&en, zoowel van die, welke vóór 1 Augustus 1914 bestonden .ils vin de tijdelijke; voort» waren aan- wazig afgevaardigden van de Yereeniging van gemeentelijke werkloozenfondsCn, van de commissie voor verzekering uit den werklooeheidraad en van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In behandeling kwamen verschillende vraagpunten betref fende de noodregeling mzake werkloosheid verzekering. waarover levendig en langdurig beraadslaagd werd. - De leiding dor vergadering berustte bij den heer Anth. Folmer, Directeur van het Centraal Bureau Werkloosheidverzekering, die met de aan dat bureau verbonden heeren T. G. Keesing en mr. C. W Ritter de verschillende vragen, welke van de zijde der gemeentelijke fondsen werden ge steld, beantwoordden. De vergadering uitte den wensch, dat binnenkort opnieuw een, vergadering zal Worden belegd ter behandeling van nog niet afgedane punten. De 8. D A. P. „Het Volk" van gisteravond deelt mede, dat verschillende leden van de federatie der S. D. A. P. (te 's-Gravenhage een circulaire hebben verspreid, waarin de partrjgenooten worden opgeroepen tot een vergadering op gisterenavond. In do circulaire spreken zij namens vele anderen van de afdeelmgen Jen Ilaag I, II, ill en Scheveningen de meening uit, „dat de op het Paasclicoogres der partij genomen beslissing inzake het nationale standpunt en de landsverdediging van zoo groot ge wicht is voor de toekomst der socialistische ache naar binnen en naar buiten, dat geen afwachtende houding kan worden aange nomen." Zij voegen hieraan toe: „de kwestie waar om het hier gaat, is van zoo groot direct belang voor onzen strijd, dat op welke wjijze dan ook, tegen do nationale richting met ai haar gevolgen door allen, die zo voor de zaak van het proletariaat ver derfelijk achten, stelling moet worden ge nomen." D© vergadering zal geleid worden door den heer Soep, dezelfde die op het Congres to Arnhem het woord voerde. Hij heeft gis terenavond zijn lidmaatschap van de S. D. A. R opgezegd. Müj tot Nat van 't Algemeen. Het hoofdbestuur der .Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de depar tementen aangeboden een voordracht van drie personen voor het algemeen secreta riaat, opengevallen door het aan den heer J. Bruinwold Riedel op zjjn verzoek ver leende ontslag. iDeze nlet-alphabetische voordracht bestaat uit de heeren: 1. 11 P. J. Bloemers, burgemeester van Boreulo; 2. A'. J. Brouwer, directeur-hoofdredacteur van de „Amhemsche Courant", te Arnhem; 3,jnr. P. J. F. II. van de Rivièro, hoofd- i ad acteur van de „Prov. Groninger Cou lant", te Groningen. De benoeming zal geschieden met vol strekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen, naar bet ledental van Departe menten, zooaJs dit op den dag der stem ming in de registers yan het hoofdbestuur staat aaogegeveu. Nederland tn de eorleg. Een Ned. schip getorpe deerd. 's-GRAVENJIAGE, 15 April. Gisteravond om 8 uur is het Nederlandscbe stoomschip „Katwijk", van de maatschappij „Stoom schip Katwijk (Erhardt en Dekkerj", te Rotterdam, dat zich op de thuisreis be vond, getorpedeerd, terwijl het ten anker lag, ongeveer 7 mijlen bewesten het lichtschip „Noordhinder". De bemanning van 23 koppen is gered en opgenomen door het lichtschip. Hedenmorgen is het loodsvaartuig „Vlis- singen" vertrokken om de bemanning af te halen. Nader bericht: Omtrent het geval met hut stoomschip „Katwijk" vernemen wij nog, dat het kwam van Baltimore. .Het was bestemd voor Rotterdam en geladen met graan, geconsigneerd aan de Nederlandscbe regeering. Voor zoover bekend heeft het schip on derweg geen andere havens aangedaan. Het schip is in 20 minuten gezonken. Omtrent de oorzaak daarvan worden nog nadere bizonderheden ingewacht Uit Rotterdam ,wordt nog gemeld, dat het schip met maïs uit Baltimore kwam naar Rotterdam, Het s.s. „Katwijk" is groot 281X41X20 en heeft een netto inhoud van 3500 ton. Neder 1. trawlers opgebracht Men seint ons uit Hmuiden: (Bij de betrokken reederijan alhier is uit Hamburg bericht ontvangen, dat vier stoom trawlers, genaamd „St Nicolaas", j,Len", ,.de Twee" en „Rijnland" door Duitsche torpedobooien naar Cuxhavèn zijn opge bracht Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Stoomschip „Boeroe", De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de procurator-genera! bij het Britsche pnjzenhof een eisch heeft ingediend tegen een deel der lading van het stoomschip „Boeroe". De Holland— Amerika-lijn en het postvervoer. Van Duitsche zijde wordt uit Berlijn geseind: Zoowel in de New-Yoiksche als in de Berhjnsche zakenwereld heerscht ontstem ming over het optreden van de Holland Amerika-hjn, omtrent welker stoomschip „Rijndam" werd aangekondigd, dat het van New-York direct naar Rotterdam zou varen, om de post voor Dmtschland en Oosten rijk mede te nemen. In dien tijd was er reeds sedert elf dagen geen post uit New-York naar Engeland en Frankrijk vertrokken; een zoo lange tus- schenpoos was bij het postvervoer uit Ame rika naar die landen in 103 jaar niet voorgekomen. Daarom verzochten, twee dagen vóór hel vertrek van het stoomschip, Engelsche be langhebbenden aan de maatschappij, haar schip, onder uitsluiting van de Duitsche postbus, en in afwijking van de gedane afkondiging, Engeland te laten aandoen. Na aanvraag hij de directie der maatschappij te Rotterdam, gelaste deze per kabel op 9 (Maart haar New-Yorksche agenten, aan de Engelsche wenschen tegemoet te ko men. De Duitsche en de Oostenrijkscbe post werden dus achtergelaten en de post voor Engeland en Frankrijk werd meege nomen. Het stoomschip vertrok later dan was aangekondigd. Bij de HollandAmerika-lijn is "energiek geprotesteerd. Zij geeft op, dat de post- overbeid bepaalt, welke post ©en stoom schip moet meenemen. Maar dit is een uit vlucht, want de maatschappij bepaalt vol komen zelfstandig, .welke havens haar sche pen zullen aandoen. Naar aanleiding van dit telegram deelt de directie van de HollandAmerika-lijn aan de „N. R. Ct." mee, dat over de ver zending van de pasten door den postmaster general te Washington wordt beslist, en dat de „Rijndam" die niet later ver trokken is dan was aangekondigd op verzoek van dien postmaster de Engelsohe haven Falmouth aangedaan heeft Het ver zoek van Engelsche zijde, waarvan boven sprake is, was dan ook niet tot de directie der H.A.-hjn gericht, doch tot de Ame rikaansche postautoriteit De postmaster heeft, ofschoon de maatschappij tot ver voer van de Duitsche en de Oostenrijkscbe post bereid was, deze niet met de „Rijn dam" doen meegeven. De militairen en 1 Mei. Het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter Laan, heeft, naar „Het Volk" meldt, aan de ministers van marine en oorlog de vraag gesteld, of zij bereid zijn, hun medewerking te verleenen, ten einde, voor zoover de dienst het toelaat, aan de ge- mobiliseerden, die dit wenschen, zooveel mogelijk vrij van dienst te geven, om hen in de gelegenheid te stellen, dee! te nemén aan de viering van den len Mei-dag. „Zaan stro om" en „Rata vier V". De minister van buitenlandsche zaken, maakt bekend, dat ia de „Duitsche lleichs- anzeiger" van 7 dezer belanghebbenden bij de aangehouden stoomschepen „Zaan- sti'ooni" en „BJatavicr V" an lyj' de ladingen daarvan zijn opgeroepen om binnen 14 dagen hunne vorderingen, ter zake bij het prijsgcreeht te Hamburg in te dienen. Deze vorderingen moeten onderteekend zijn door een bij een Duitsch gerecht toe gelaten advocaat. (St.ct.) In verband met het bovenstaande ver nemen wij, clat de Ilollandsche Stoomboot- Maatschappij, eigenaresse van de „Zaan- stioom" en de firma ffm'. Muller en Co. aan wie de „Batavier V" behoort, onver wijld do eerste stappen hebben gedaan, verband houdende met de indiening van haar vorderingen. Daar de oproeping reeds den 7den dezer in de „Deutsche Reic&anzeiger" is versche nen en de vorderingen, binnen 14 dagen moeten zijn ingediend, rest aan de genoemde scheepvaartmaatschappijen nog slechts kor ten tijd om de vorderingen aan bet Ham burger Prijsgerecht te doen toekomen. Eergisteren is er tusschen de directies der HoIL Stoomboot-Maatschappij en de firma Muller en Co. overleg gepleegd betreffende deze aangelegenheid. Uitvoer van vette varkens. Naar Wij vernemen, bestaat het voorne men bij de regeering om Maandag a. s. de grenzen voor een beperkten uitvoer van vette varkens weer open te atellen. Verdwijning van Paarden. Do territoriale bevelhebber in Friesland, Groningen en Drenthe, uitoefenende het mili tair gezag in de in staat van beleg ver klaarde gemeenten Finsterivolde, Beerta, Nieuwe Schans, Bellingwolde, Viachtwedde, E ti Lm en, Schoonebeek, Dalen on Coevorden, heeft in verband met de in den laatsten tijd herhaaldelijk! voorgekomen z. g. „diefstallen van paarden" bekend gemaakt, -dat bet in zijn voornemen Ijgt, in de vervolge het houden van paarden te verbieden in, die stallen, waar, na voorgekomen diefstal, "nier ten duidelijkste blijkt; dat alle voorzorgen tegen diefstal Waren genomen. Vrijwillige Landstorm. Te Leiderdorp is een afdeeliijg. van den yrijwilligen landstorm opgericht, aanvanke lijk met 34 leden. STADSNIEUWS. Steuncomité Schiedam. De beste steun. Het Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal werkloozen te hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. "Wie iets voor het Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen met wekelijksche of maandeLijkscho bijdragen. De geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan den Penning meester van het Comité, Jen lieer A. L. Root, Nieuw7» Haven 83, en \oor liet ge regeld innen der bedragen vyoidt gezorgd. E\en als bij verschillende groentehan.de laren Wordt ook in de winkels van de coö peratieve Bakkerij- en Verbruiksvereeni- gii g Door Eendracht Sterker", zuurkool verkocht tegen den door het steuncomité vastgestelden prijs van 5 cents perpond. Bovendien zijn in de Coöperatieve Win kels, mede door het steuncomité verkrijg baar snijboonen en. princessebooncn tegen 9 cents pier pond. Voorts vestigt het comité de an dacht van belanghebbenden er op1, dat van af Maandag 19 April o.s. het bureau van het steun comité weer gevestigd zal zijn in bet voor molige buis van dr. Vaallant, Nieuwstraat 26, telefoon po. 414. Geraoenteraadistukken. Boerderijen in de kom der Gemeente. Naar aanleiding van het bij de Gemeente- begroeting voor 1915 in Uw Raad ver handelde over het mesttransport en het opruimen der boerderijen uit de bebouwde kom der Gemeente, hebben wij de eer U hierbij aan te bieden een rapport van de Commissie voor de Strafverordeningen, waarmede wij ons vereenigen. De door de Commissie overgelegde stuk ken voegen Wij daarbij. Ook wij achten eenerzijds op de door de Commissie opgegeven gtonden een oprui- ming van de boerderijen in de bebouwde kom krachtens verordening niet gewettigd en. meenen anderzijds, dat met toepassing van de bestaande bepalingen aanmerkelijke ver betering van den toestand zal zijn te ver krijgen. Wij stellen ons dan ook voor do maat regelen te nemen door de Commissie aan bevolen. Alleen in zooverre wenschen wij verder te gaan, dat o. i. het mesttransport in de zomermaanden niet tot 10 uur in den ochtend meer moet worden toegelaten, maar dat 8 uur als uiterste tijdstip daarvoor moet worden gesteld en de beperking van het transport ook tot de maanden April en October moet worden uitgestrekt. Een wijziging der betrekkelijke veror dening wordt U daartoe Lij dezen voor gesteld. Commissie voorde Straf verordeningen. Naar aanleiding van het bij de Gemeente begiootingi voor 1915 verhandelde over het mesttransport en het opruimen der boerde rijen uit de bebouwde kom der Gemeente, hebben deze punten in onze Commissie een onderwerp van besproking uitgemaakt. Mode hebben wij kennis genomen van het door U in onze handen gestelde be zwaarschrift van onderscheidene veehouders tegen de in den Raad aanbevolen, beperking van hot mesttransport ook in de winter maanden en werd een vertegenwoordiger van hen gehoord. Tevens* werd door ons een onderzoek' in gesteld naar den bes taanden toestand der boerderijen in de Gemeente en werd deze voor iedere dér 50 aanwezige beschreven. Onder overlegging van alle gegevens tot de zaak betrekking hebbende, waarondci ook een advies van den heer Commissaris van Politie, haar aanleiding van, bedoeld onderzoek; hebben wij de eer U te berichten, dat een en ander ons tot bet volgende resultaat heeft geleid. Hot denkbeeld is geopperd om de boer derijen in de bebouwde kom op te ruimen, wanneer zrj in andere handen over gaan. Belanghebbenden zouden, dan moeten worden aangeschreven do vergunningen die zij voor het houden van vee en het hebben van een mestverzameling lesp. volgens de artt. 18 en 12 der verordening op de open bare reinheid en gezondheid behoeven, aan te vragen, terwijl bij het verleenen der vergunning! dat tot wiederopzeggens zou moeten geschieden er uitdrukkelijk o>p zou moeten worden gewezen, -lat de ver gunning in elk geval zou worden opgezegd, wanneer de eigendom, het gebruik of de uitoefening yan het bedrijf in andere handen overging. Blijkens het onderzoek zijn er nog een 30-tal zulke boerderijen. JSï zouden dergel ijken maatregel te diep ingijjpend achten en ook! niet gewettigd, waai* toch ook andere hinderlijke bedrijven in de bebouyide Kom worden toegelaten, zij het Werkende onder voorivaaiden tot beperking van dien hinder. Hierop moet o.i. ook ten aanzien van de boerderijen de nadruk worden gelegd. Wanneer de bestaande politiebepalingen die voldoende geacht kunnen worden - beter wtorden toegepast; kan belangrijke verbetering .worden verkregen. Uit de staten zal U Mijken, dat in onder scheidene boerderijen het vullen der mest wagens niet geschiedt op eigen terrein, majap: over den openbaren vyeg. Ingevolge art 1 der verordening op bet gebruik cn de bescherming van den open baren gemeentegrond is dit echter verboden, tenzij met vergunning. 0. i. moeten nu belanghebbenden, die de vulling wel op eigen terrein zouden kunnen doem plaats hebben, daartoe worden aan geschreven. Rijv. moot ten aanzien van de boerderij van 'Derkei aan de Overschiesche straat 66, die zijn mest laadt over het trottoir van den Singel, ernstig worden onderzocht; of inrichting op bet terrein niet kan worden veranderd. Degenen, die daartoe geen gelegenhe'd hebben, moeten worden aangeschreven ver gunning aan te vragen. Rij de vergunning, die Rot wodcropzeggens is te verleenen is te bepalen, dat het vullen moet ge schieden door middel van een gesloten koker, terwijl de waarschuwing is toe te voogen, dat, wanneer het niet met de ver- oischte zorg geschiedt en niet wordt gezorgd voor opruiming van onvermijdelijke veront reiniging, onmiddellijk na het mesttransport, de vergunning zal worden ingetrokken. Verder blijkt uit het onderzoek, dat de mest niet overal in van boven geheel ge. sloten wagens wordt vervoerd, gelijk art. 15 der verordening op de openbare reinheid en gezondheid eischt In verscheidene ge vallen geschiedt het nog met kruiwagens. De nakoming der bepaling moet echter wor den geèischt Aan alle veehouders in de bebouwde kom der Gemeente kan een circulaire worden gezonden, waarin zij worden aangeschreven om de meest mogelijke reinheid in acht te nemen, daar anders behalve toepassing der strafbepalingen, maatregelen konden,worden genomen, die voor hen zeer onaangenaam zouden zijn. Aanvankelijk hadden wij ons voorgesteld ten aanzien van allen Wagens op veeren te eischen. Het onderzoek wijst evenwel uit, dat dit niet overal noodlg is. Wij zouSen dien eisch echter o. a. ten aanzien van den veehouder Huijskes willen gesteld zien. Wat betreft de vraag in den Raad gedaan, om, gelijk voor den zomer reeds geldt, ook een beperking in te voeren van, den tijd van het mesttransport in de wintermaanden, zult U b'ij kennisneming der stukken zien, dat daartegen door de belanghebbenden Lij na algemeen bezwaar wordt gemaakt ,en o.i. niet ten onrechte. Jaar gelipt de Com missaris van Politie het uitdrukt; de voor- laad mest dan belangrijk grooter is dan des zomers en de boeren, wat den tijd betreft, voor een groot deel afhankelijk zijn van de van buiten de Gemeente komende schippers, die de mest moeten vervoeren. Kennisgeving ran het Ministerie v*n Land bouw, Nijverheid en Handel, Regeling van den uitvoer van aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid, en Handel beeft besloten, nog van een beperkte hoeveelheid aardappelenuitvoer toe te staan en wel van die soorten, Welke wegens haar geringe duurzaamheid anders grootendeels tot bederf zouden moeten over gaan. i De minister wenscht echter (te voorko men, dat deze uitvoer ten gevolge zal heb ben een verhooging van den prijs der aard appelen voor de binnenland sche consump tie, en tevens, dat wederom handel in con senten zal worden gedreven. Te dien einde is met de regeling van den uitvoer belast de subcommissie uit het Ko- ninklijk Nationaal Steuncomité inzake voe ding van menseh en dier. De secretaris dier subcommissie, de heer R. P. Bont huis, is benoemd tot directeur vain bet in middels opgericht „Rijks Centraal Bureau" lot regeling van den uitvoer van aardappe len, van welk bureau het voorloopig adres is: Tournooiveld 6, Den Haag. benoemde directeur noodigt nu uilen, die aardappelen ten verkoop in voorraad hebben, uit, daarVan vóór of op 17 April a.s. schriftelijk mededeeling te doen aan voor zoover die aardappelen liggen: in de provincies Noord- en Zuid-Holland aan J. C. v, d. Ko-ogh, te Middelhamis. Deze mededeeling behoort vergezeld jg gaan van een nauwkeurige opgave van de hoeveelheid van elke soort afzonderlijk in waar (bij wienj die aardappelen zich bevinden, alsmede van den uitersten prijs per H.L. van 70 K.G., tegen welken de houders eventueel bereid zijn die aard appelen af te 'Staan. De prijs moet rijn franco wagon of schip yan het naastbif- gelegen spoorwegstation of laadplaats.' Indien bij1 controle blijkt, dat de opgaven onjuist zijn, komen de aardappelen in geen geval voor uitvoer in aanmerking. Yoor de werkeioozen. Voor de werkloozen zal Zaterdag 17 April a. s. do Schiedamsche looneelvereenigjng „Utili Dulci" een tooneelavond geven met do opvoering van het Blijspel van G. Kadel- burg", „Het Donkere punt". De toegang voor werfdoozen met bun vrouwen is op vertoon van hun klaart als werklooze, vrij, terwijl belangstellenden tegen betaling van 25 cents de persoon toe gang hebben. Ketelscboaw. De jaarlijksche ketelschouw over de dis-' ütleerketels, stutten, rollage en aschgoten in de branderijen en distilleerderijen, als mede over de boerenbakken, behoorende bij de branderijen, zal, verdeeld over 5 wij ken, gedreven worden te beginnen met Maandag 19 April, vervolgens Woensdag 21, Vrijdag 23, Maandag 26 en Woens dag 28 April, telkens aanvangende des na middags van 2V2 tot 5 uur. De cursus-avonden van de vereeniging „Vrijzinnig leven" zijn, blijkens achterstaan de advertentie, vastgesteld op de Zondagen

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2