Oe oorlog. In Noordpoolduisternis, 68"* laargang Zaterdag !7 April 1915 No. 14809 Eerste Blad. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een tmr aaft het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Mei a. s., voor minstens 3 maanden op de „Scliiedainsclie Courant" abouneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Koggctarwebrood. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de nu geldende regeling met betrekking tot de bereiding van roggebroiod uitslui tend uit een mengsel bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft pit tarwe, met ingang van 1 Mei 1915j buiten wersing zal worden gesteld. Schiedam, 17 April 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Aanbesteding. RIOLEERING NIEUWE HAVEN TU3- SCIIEN HAGA- EN PLATEEL STRAAT EN OP TERREIN GASFABRIEK. Burgemeester eti Wethouders van Schie dam, zijn voornemens op Donderdag 29 April a.s., 'snamiddags 2 uur, ten llaad- huize aldaar, in het openbaar aan te be steden Het maken van een rioolinlaal aan de Nieuwe Haven, tegenover de Hagastraat, het rioleeren van een gedeelte der Nieu we Haven, tusschcn Hagastraat en Pla teelstraat en het maken van een verbin dingsriool tusschcn het riool in de Pla teelstraat en dat op het terrein der Ge meente Gasfabriek. De inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vracht wij worden ingeleverd in de ten Raadhuizc aanwezige gesloten bus, vóór dps namiddags 1 uur van don dag van aanbesteding. Bestek met 2 teekoningen, verkrijgbaar aan het Bureau van Gemeentewerken, tegèu betaling van f 0.G0. Aanwijzing alle werkdagen van 912 uur aan het Bureau van Gemeentewerken. BUITENLAND Van het Westelijke front. Franseh legerbericht. liet oflicieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt (met weglating van reeds .bekende feiten): van Ovre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 9) De professor was opgetogen, toen de boot op het zand schuurde. Hij waadde er heen en hielp Bralt de zware sloep op het strand hekken. En zijn gaüische geestdrift nam toe, toen hij den kostbaren inhoud zag. Hij omhelsde den Noorman, hij sprong rond op het strand, ■- trok aan zijn wijrs- heidskrullcn, lachte en schreide tegelijk. „Nu wordt u 'aster", zei hij tot Johnsen, „of u toil of niet. We zullen hier koninklijk kunnen leven onder Robots gletscher. Bin nen een Week' zijn we hij den IJsfjord én wn maand later thuis." Do loods stond mat moeite op. i.O, ho," zei hij met een poging lot cèn glimlach, „dat gaat niet zoo gauw. Voor- loojng moeten ave den voorraad jn veilig heid brengen, anders eet de storm dien voor ons op. Als ik me niet bedrieg, zit er sneeuw in die wolken. En dan firatt zag hem vragend aan. „Wat bedoelt ge?" „Dan is or geen wegvoor ons naar Sassenbaai", fluisterde liij. „Dan worden WB genoodzaakt te ovenvin te ren of onze kans te wagen met de sloep," De professor hoorde niets. Hij was druk ln de wieer om de proviand naar dé Hut te brengen. Hij neuriede een wijsje, dat niet paste voor een wereldberoemd geleerde: de Carmagnole. lloor de verovering van den heuvel ten zuidoosten van Notre Dame de Loretie zijn de Franschen thans in het bezit van alle heuvels tot de lijn AblaingSt Nazaire. "Te Thiepval en La Boiselle, in de streek van Albert, hebben de Duitsehers twee aan vallen beproefd, die onmiddellijk zijn ge stuit. In Argonne heefl de Fransche artillerie bij,Bagatelle de voornaamste Duitsche loop graaf vernield. Meer oostelijk lieblien de Franschen bij Meurissons een aanval afge slagen. In den nacht v4an 13 op 14 dezer hebben, de Duitschers om kwart over twaalf onze stellingen bij Eparges hevig beschoten, maar niet aangevallen. In het bosch van Montmare hebben de Franschen een tegenaan,val afgeslagen en den vijand vervolgd. Hun Duit daar ter plaatse bestaat uit: twee revolver-kanonnen, twee, bomwerpers. een machine-geneer, eenige honderden geweren en. duizenden patronen en granaten. lil het Opis le P.rêtre hebben de Fran schen een aanval afgeslagen en, krijgsgevan genen gemaakt. De Fransche artillerie heeft den loden April 's middags een Duitsch vliegtuig naar beneden geschoten, dat tegenover de Em gelscbe linies achter de Duitsche stellingen len noorden van Yperen. is gevallen. De strijd in do lucht. Do waarnemende commandant v.m Stuil- gait maakt bekend dat gisterochtend to 9 uur 50 een Fransche biplane een aanval dood op de kruitfabriek te Roit,veil. De vlieger, die onmiddellijk beschoten v. erd, wierp eenige bommen, door welke twee burgers gedood werden en één zwaar ge wond. De materieele schade is zeer gering. Do vlieger, wiens toestel door een schot bescliadigd werd, vloog verder in zuidwes telijke richting. Voorts wierp een vijandelijke vlieger (mis schien wei dezelfde) vijf bommen op Ilal- tinger (Baden). Vier daarvan richtten geen scha do aan, terwijl de vijfde fvvee leeg staande wagens van een D-lrein verbrij zelden. De wagons vlogen in brand. Een employé van een firma tc Frank fort, die zicli in de nabijheid bevond, werd 1 eve n sge v a a r lijk gek'we te t. Boven Engeland. Gistermiddag is een Duitsche vlieger bo ven het graafschap Kent verschenen en wierp daar eenige bommen, die geen schade aanrichtten. Hij vloog ten slotte over Sheer- ness en het eiland Sheppey (in het graaf schap Kent voor de monding van de Mcd- vvay in de Theems), maar liet geen bom men vallen. Er werd op liet vliegtuig geschoten, doch het wist echter te ontkomen en vloog de zee op, achtervolgd door een Engclsche aeroplane. De „Zeppelin", die Woensdagavond aan Do jonge barones ontving hen. Ze zag er opgewekt uit. Hoax kleeren waren gedroogd, ze had mot haar sierlijke handen beur haar in orde gebracht cn heel haar lief per soontje. Men zou nooit vermoed hebben, dat die jonge dame met dat fijne blosje op haai- Wangen een paar uur geleden in de IJszee met den dood had geworsteld. Frida von Ileffner was in werkelijkheid niet zoo gelukkig en hoopvol, als zij het liet voorkomen. De angst cn liet opzien tegen de onbekende gevaren in die levonlooze streek benauwden liaar in haar hart; maar ze had zich voorgenomen moedig en Hink te zijn in Piet ongeluk en niet den moed der an deren neer te slaan door geklaag en gehuil. „Hier komen we aandragen met de hcele provisiekast van „Victoria", riep de pro fessor en zwaaide de Hamburger ham in dc lucht. Nu is er geen nood meer. (la ira,- 9a irai" „0 wat zullen we ectn heerlijk avond eten hebben", zei ze blijde, „ik herkon die ham. 'tls toch maar goed, dat er een (dame in uw midden is, die kan koken,."1 De kleine Russen-hut stond al spoedig vol met al de goede dingen uit de sloep. (En Frida uitte een vreugdekreet, toen haar handkoffer de deur inkwam, gevolgd door een hoop wollen dekens en kussens. Maar toen de laatste kist achter de los- hangende deur was gebracht en de gaten in dc hut met zorg waren dichtgestopt, viel do eerste grillige sneeuwhui te midden van den korten pool-zomer. Ze word over land ge dragen door den zvvaarsten storm, die ooit Spitsbergen geteisterd heeft En de sneeuw hegroef in éón enkelen nacht den zomer, vulde het heele land met somberheid, dwong de toeristschepen hij het Beren eiland om te keeren en maakte in een week een einde aan al do schoonheid en liefelijkheid, die kaïn ontspruiten tusscben al het zwijgend doodsche van het ijs. 1 de Tyne bommen heeft geworpen, was, volgens Engclsche visschers, die hem op zee hebben gezien, de Z. 9, een van de nieuwste Juchtkruisers, die in 1914 is vol tooid. Van het Oostelijke front. 0 ostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag In Polen werd een aanval der Russen hij Blogie, ten -oosten van PiotrkoW (Petri- kau) afgeslagen. Aan den benedenloop van de Nida schoot onze artillerie een Russisch munitie-depót in brand. Een aantal loopgraven der Rus sen, die door ons geschutvuur bestreken werden, moesten door de Russen in allerijl met groote verliezen worden ontruimd. ln de Karpathen hebben alleen tn het Woudgebergte enkele gevechten plaats ge had. De hier ageerende Russische infanterie werd telkenmale met groote yerliezen afge slagen. Er werden 450 krijgsgevangenen ge maakt. In partieele gevechten in het dal van de Stryj werden nog 268 man gevangen ge nomen. 1 Russisch 1 egter be r i dh L De groote Russische generale staf bericht te gisteren In de Karpathen naderden onze troepen zonder gedruisch de ijzerdraadverspeiTing van den vijand tusschcn de dorpen Telc- pocze en Zuella, drongen er doorheen en namen onverwacht, na een kort bajonet- gevocht, twee hoogten. Zij maakten daarbij een groot aantal gevangenen. De vijand heeft reserves aangevoerd voor een tegen aanval. De strijd duurt voort. In de richting van Rostoki* heeft de vijand mislukte aanvallen gedaan bij het dorp Crafepatah op de hoogten, die door ons bezet zijn. Op 14 April sloegen wij de aanvallen van den vijand in de richting Stryj af. Rapporten uit verschillende sectoren van het front in de Karna,Uien berichten, dat de wégen overal in slechten toestand zijn tengevolge van den dooi en den was der rivieren. Aan het overige god eel te van het front geenerlei wijziging. De strijd in dc Karpathen. De „Reichpost" noemt den voorloopig to-t een einde gekomen vierweckschen slag in de Karpathen een der grootste en belang rijkste gebeurtenissen in den veldtocht te gen de Russen, waarin twee millioen strij ders tegenover elkander hebben gestaan. De groote vijandelijke centra in Galicië, Jaslo, Krosno, Sambor, Stry en in de omstreken van Lemberg vormen één reusachtig groot hospitaal. Ondanks den arbeid van deGal- licische spoorwegen zijn deze niet in staat het dubbele werk te verrichten: aanvoeren te brengen aan de Russische troepen cn de gewonden te vervoeren. Uit militaire berichten, die in handen van de Oostenrijksche troepencommandan- tcn vielen, blijkt, dat geheele divisies ver- Dat was dc ongelukszomer van Spits bergen, en van uit dat verre, starre eiland verbreidde zich een verschrikking, die op de breedc vleugelen van den angst trok door de heele wereld. IX. In Ottamkofs hut. De schipbreukelingen zaten opgesloten,- De storm kwam met ijzigen noordenwind de bocht in. Het werd al kouder en kou der. De sneeuwvlokken, die eerst voddig waren en met regen vermengd, werden vaster en dichter. Ze vlogen in Jange hori zontale strepen en werden door de razer nij van den storm onder jammerlijk gehuil het land in gejaagd. Maar Oltamkofs hut was voor de lange winternachten gebouwd. Uit een eerste vluchtig onderzoek bleek dat zij dicht was. Het vuur verwarmde haar, en do groote stapels van oud drijfhout iu het kot, waren voor veel weken voldoende. De drie mannen hadden genoeg te doen met het in orde brengen van alles wat uit Victoria gekomen was. De halve "hut was er mee gevuld. Alle eetwaren weiden in den noordwestelijken hoek geborgen, die klaarblijkelijk tot provisiekast had gediend. Een oude beschimmelde plank, die aan een haak kon opgehangen worden, ver toonde nog duidelijke sporen, dat ze eens gebruikt was om brood op tc snijden. De loods was druk bezig met het schrob ben van den vloer en het afnemen der houten wanden; hij deed het met warm water uit dc oude ijzeren pot van de Rus sen. Zijn levenslust was weer opgewekt en de zachte warmte in de hut deed hein. goed. nietigd zijn en door nieuwe troepen moeten worden aangevuld. Een gevangen genomen Russische officier meldde, dat ieder be zwaar over de onmogelijkheid van de be storming der bergpassen in den wind werd geslagen. De Russische legercommandant achtte jgeen prijs te hoog om de door hem bevolen taak uit te voeren. De „Magyar Hirlap" verneemt uit Ung- var: Na de welgelukte operaties van onze troe pen aan den Uzsok-pas beproefden de Rus sen tusschen Patakfalu en Fenyves (resp. 20 en 10 K.M. ten "Westen van Uszok), in het Ungdal te komen en zoo in het Zuiden om den Uzsok-pas te trekken'. Op deze linie zijn bloedige gevechten geleverd, tot boven Harkzos .(9 K-M- ten Westen van Patakfalu) voor dc Oostenrijksche troepen een gunstige beslissing werd verkregen. De Russen lieten daar duizenden dooden liggen. Eenige duizenden gevangenen zijn per spoor naar Ung var gebracht. Volgens mededeclingen van gevangenen hebben de Russische militaire kringen inge zien dat het offensief tot niets leidt. Bij het offensief op liet front in de Kar pathen zijn vooral veel Russische officie ren gevallen. Ernstig gewond zijn de lui tenant-generaal Nikolaas Lissowsky en ge- ncraal-majoor Michael Kalmitzky. JDe Dardanellen Herleefde actie. liet Turk'sche groote hoofdkwartier meldt dd. gisteren: Gi.slenuiddng heeft een vijandelijke ge pantserde kruiser met lange iusschenpoozen zonder resultaat de versterkingen aan de Dardanellen vail den ingang uit beschoten. Onze batterijen beantwoordden het vuur en vier granaten hebben den kruiser getroffen en er brand mui boord veroorzaakt. Daaiop is het schip dadelijk in de lichting van Tenedos weggcatoomd. Een Wol ff telegram uit Konstan linopol meldt dd. gisteren Uit de Dardanellen wordt gemeld, dat eenige vijandelijke lorpedobooten gisternacht hebben getracht den ingang der zeeëngte in te varen. Lij hebben zich verwijderd, zoodra do Turkbche batterijen het vuur openden. Turkscho versterkingen. Volgens berichten uit Athene komen da gelijks groote troepenmassa's op net schier eiland Galipoli aan, vooral bij KilLd Bja.hr> het nauwste punt der Dardanclle.n. Alle z'wara kanonnen van de vesting werken te Konstanlinopel zijn naar de Dar- danellen overgebracht. Verder is een grool aantal Duitsche vliegtuigen a:uigekomen, die mot goed gevolg do transportschepen der geallieerden hebben gebombardeerd en tol, den terugtoch gedwongen. De beschieting van do forten der Dardanellen door vijande lijke oorlogsschepen, die in de laatste dagen geregeld plaats had, is sedert gisteren ge- boel opgehouden. Bralt beproefde met behulp van een oud hakmes en eenige verroeste spijkers een paar dekens als porlière op te hangen „Wat maakt u daar?" vroeg de barones nieuwsgierig. „Dat zal u gauw zien," antwoordde hij lachend, terwijl li ij do dekens rechthoekig ophing in den zuidwcslelijkcn hoek van de hut. „Ziet u dat niet?" riep de professor, die bezig was al de meegebrachte kleedingsluk- ken aan haken langs den ecnen wand te hangen. „Het wordt oen boudoir, een da- rnoskamcr voor otis prinsesje." liet jonge meisje kreeg een kleur. „Dc veroorzaak u zooveel moeite," zei ze. „Hel zou beter geweest zijn, als ik ook omgekomen was met de anderen," voegde ze er bevend aan toe. „O, hoe vergist u zich als u dal denkt," riep de professor opgewonden. „U is de goede geest in die oude Russenhut, u zal onzen moed levendig houden, u zal ons aansporen het uiterste te wagen in het uur van 't gevaar. O dc ridderlijkheid beslaat nog bij ons. Reken daar op. Wat meent gij, Bratt?" „Nu is het kamertje klaar," zei Bratt ontwijkend, en zette den handkoffer van barones Von Ileffner in de afgescheiden ruimte. „Ik ben bang, dat het geduld en de wilskracht van "de freule op een harde proef zullen gesteld worden. Nu moesten we b.v. spoedig iets le eten krijgen. We hebben zeker allen vreeselijken honger. Ik stel voor thee, ham, brood en boter. U zal alles in de provisiekast vinden. Een braadpan ligt bij den haard, water heeft Johnsen al gehaald. U vindt tusschen die wollen dekens daar ginds een servet propvol "De toebereidselen der bond gen o o ten. Uit Petersburg wordt aan Italiaansche bla den gemeld, dat groote toebereidselen wor den gemaakt voor een nieuwe actie tegen den Bosporus en de Dardanellen. Bij Odessa, Sevastopol en Nikolajef staan drie Ieger- korp-ien gereed, en in de haven van Sevas topol liggen inoerdan 150 transportschepen. Te Sevastopol zijn de Duitsche en Oosten rijksche onderdanen uitgezet. Een nieuwe Russische dreadnought zal einde April in de vloot worden opgenomen, en einde Mei zal een tweede superdreadnought gereed zijn. Aan de Perzische Golf. Do iBiritsche minister van Indië deelt het volgende mede over de jongste gevechten aan de Perzische Golf: Nadat Zij den vijand op 13 Ypril hadden verdreven uit de stellingen, die hij ten Noor den en Westen van Sjaiba innam, hebben onze troepen bet offensief voortgezet in den ochtend van 14 April, in Je richting van Ziobeir, 4 mijlen ten Z. van het fort Sjaiba. Tegen half elf 's morgens werden de Turken uit hun vooruitgeschoven positie geworpen op den heuvel op 2l/s mijlen ten Z.-O. van ons kamp, en onze aanval werd hierop gericht togen hun voornaamste linie bij het bosoh van Rjrjisiyeh. Hier had de vijand, vions sterkte wordt geschat op minstens 15.000 man', w'a.aronder G bataljons gere gelde troepen met 6 kanonnen, een reeks goed verborgen schansen bezet, vanwaar ze een rechtsIreofecli hevig geweer- en ma chinegeweervuur op onze voorhoede konden richten. Onze aanval Werd echter met kracht voortgezet, en de vijand weid na een va.st- b'erodèn tegenstand, in een stormaanval over do heele linie met de bajonet uit zijn loop graven verdreven. Dank zij do kranige houding van alle Engelscho en Indische troepen, Werd de vijandelijke stelling ten slotte om half vijf 's middags genomen. Do Engelscho verliezen worden op 700 geschat. Do Turken hebben liet zoo zwaar ie ver antwoorden gehad, dat zij moesten terug trokken naar Nakhailah, 19 mijlen ten N.Wj. van Zobcir. Do vijand heeft gefen nieuwe aanvallen op Kurna gedaan en uit Alhvar wordt alleen ongeregeld artillerievuur gemeld. Ter Zee. In de Zwarte Zee. Het Russische hoofdkwartier 'meldt Den löen dezer fliehlxm onze torpedoboo- ten aan do iKluin-Aziatisc.be kust van .de Zwarte Zee vier stoomschepen, waarvan twee met kolen waren geladen, en verschei dene zeilschepen vernield. Zij hebben voorts schoten gewisseld met de batterijen van iZoengoeldaJc met messen, borden, vorken, u kan dek ken op die lange tafel, we mogen voor deze gelegenheid wel twee kaarsen gebrui ken, u vindt daar in den hoek twee oude mosterdpotten met nauwen lials, ik denk dal die goed zullen zijn als kandelaars. Een pak lucifers ligt vooraan in den hoek van de provisiekast, maar wees zuinig er op, wo hebben slechts dat cene pak.u. Koru freule, doe uw plicht, als 't u blieft I" Ze keek hem verbaasd aan. Dat beve lende in zijn loon kraste in haar ooren. Er lag een scherp antwoord op haar tong, maar ze hield het in.i.En in hel vol gende oogenblik was ze in de provisie kamer in volle actie. Bratt trok het oude rooster, dal met do poolen naar boven iri de asch lag, te voor schijn, cn het bleek, dat liet uitstekend paste voor de groote kook- en braadpan nen uit „Victoria's" kombuis. Daarna pakte hij een stapel dekens en bracht die in het kamertje van de barones, hij vond ook een hoofdkussen 't eenige dat hij had meege bracht. Nu maakte hij een soort bed op de breedc bank, die langs den wand liep. Hel was een harde sponde, zonder dons o! matrassen, maar de wollen dekens waren warm en dik, zoodat do jonge dame geen gevaar liep, dat ze zou bevriezen. Een van dc kisten der inmaukbussen werd aan het hoofdeinde van deze legerstede geplaatst, cn in den wand werden een paar spijkers geslagen. Met zijn mes sneed Bralt een ope ning in de kist en plaatste daar een kaars in. Toen baalde hij een paar Tauchnitz-ro- mannetjes uit zijn koffer en legde die naast de kaars. Wordt vervolgd). COURANT

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1