De oorlog. In Noordpoolduisternis, 68"* Jaargang Woensdag 28 April 1915 No, 14818 Kennisgeving. a buitenland" Tan het Westell.!fee front Van het Oostelijke front. Aan de Dardanelles Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor 'Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post £1. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. t Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van '16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gezien het verzoek van: lo. de FIRMA SMITH CO., om vergunning tot het uit breiden haxer smederij, door oprichting cener montage-werkplaats, waarin een elec tromotor van 8 P.K., achter het pand, staan de aan den Buitenhavenweg 92, kadaster Sectie L no. 2196; 2o. de firma A. TOM ZOON SNEL LEN, om vergunning tot het oprichten van een lak- en. vemisCabriek in het pand, staan de aan den Noordvestsingel 123, kadaster Sectie II no. 108; Gelet op de bepalingen der Hindemet, Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op <|e secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Woensdag den 12en Mei a.s., des voormiddags ten IIV'2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van da scfu-ifturarg die ter zake mochten zijh ingekomen, ken nis kan Worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie overeenkomstig art 7 dier (Wet Voor bet Gemeenteboëtuur of een of meer zijher leden zijn verschenen, jen einde hun be zwaren mondeling toe ie lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28en April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoem M. H HONNERLAGE GRETE 1 1 1 De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 28 April 1915. Duitsch legerbericht. Het Duitsehe groote hoofdkwartier meldde gistermorgen In Vlaanderen vielen de Engelschen van Ovre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 18) „Beste Johnsonzei Frida, zijn hand grijpend, ter-wijl ze tegen zijn schouder aan leunde. „Dank, freule", lispelde de loods, zijn aandoening meester trachtend te worden. „U hebt een hart van goud. Gelukkig de man, aan wien u uw leven toevertrouwt. IVees voorzichtig in uw1 keus. Geef u zelf niet weg aan oen onwaardige, kies hem niet in de balzaal of op de badplaatsen. Laat u niet vangen door een of ander moeders jongetje in uniform, die nog niets heeft on dervonden en niet hoeft getoond iets te kunnenO, als ik u een goeden raad mocht, geven. 1 „'tis of ik mijn vader hoor", mompelde ze verdiept in haar eigen gedachten, „hij begreep mij zoo goed, nu, wat voor een raad is het?" 1 „Neen," zei de loods na een oogenblik van nadenken, „ik heb het recht niet mij met uw leven te bemoeien. Mijn raad zal toch wel tot u komen als een zacht fluis teren op een stillen avond, als de sterren schitteren.-" Hij keerde zich plotseling om. «Me dunkt er loopt en scharrelt hier wat," zei hij, „is Boy buiten?" .„Neen", was haar antwoord, „ik hoor mots. Misschien kraakt de glefscber." De loods luisterde langen tijd. ,,Ik heb me zeker vergist", zei hij eindelijk. „Om de waarheid te zeggen, ik dacht dat er hier een ijsbeer rondliep op den gletscher. De pelsjagers en vangers zeggen, dat er altijd J op Kerstmis een beer komt bij de hutten, met zeer sterke strijdkrachten de nieuwe linie van onze stellingen, die ten noorden en noordoosten van .Yperen, drie a vier K.M. ten zuiden van de tot dusver ingeno men linie loopt en dan verder voortgaat ten noorden van de boerderij Dhondt aan het Yserkanaal over St. Julien, in de richting van 's Graventafel aan. 1 De aanvallen van de vijandelijke artillerie ten zuiden van Yperen mislukten onder ster ke verliezen volkomen in ons vuur. De door de vijandelijke artillerie geheel in elkaar geschoten huizen van Lizerne zijn door ons in den afgeloopen nacht ontruimd. Het onmiddellijk oostelijk daarvan op den linkeroever van het kanaal gevestigde bnig- gehoofd Wordt gehandhaafd. 1 In de tot dusver bij Yperen geleverde ge vechten maakten onze troepen 50 mitrail leurs buit. Het belangrijke spoorWegkraispunt en étappenstation Boperingke, ongeveer 10 K.M. ten Westen van Yperen, zijn wij met blijkbaar goed gevolg begonnen te be schieten. In de Argonnen is ten noordoosten van Vienne-Ie-Chateau een nachtelijke aanval der Fransehen afgeslagen. i Op de Maashoogten behaalden wij ook gisteren verdere voordeden, ondanks dat de Franschen versterkingen requireerden. Vijandelijke aanvallen op onze stelling bij Combres mislukten. Een heftigeaanval in het bosch van Ailly werd door ons met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook verder oostelijk won de vijand geen terrein. In een nachtelijk geveht op korten afstand kwamen we in het Le Prêtrebosch vooruit Gisteravond viel de vijand herhaaldelijk onze stelling op den Hartmannsweilerkopf aan. Alle aanvallen mislukten. Fransch legerbericht. Het officiëele Fransche communiqué van gistermiddag luidt: Ten noorden van Yperen wonnen de Franschen op het linkerfront aanzienlijk terrein; zij sloegen de Duitschers terug, hun groote verliezen toebrengende. De Duitschers „bezigden opnieuw verstik- Kende gassen. Een middel tot bescherming daartegen werd in toepassing gebracht, dat biji Fran schen en Belgen "de beste resultaten op leverde. Een levendig infanteriegevecht werd ge leverd bij Fay ten noorden van Ohauines om het bezit van kraters, gevormd dooi de ontploffing van Duitsehe mijnen. De Fransche troepen wierpen de Duitschers er uit en handhaafden er zich, niettegenstaande twee tegenaanvallen. In Champagne bij Beau-Séjour beproef den de Duitschers een aanval, die onmiddel lijk Werd gekeerd, 1 Op de Maashoogten leden de Duitsclie aanvallen op het front EpargesSt. Rémy volledig schipbreuk. Niettegenstaande de ui terste krachtsinspanning der Duitschers ble- als er overwinterd wordt. Maar dat is niet een van de gewone vreedzame ijsberen, die •men in den zomertijd soms tegenkomt op het bij Nova Zembla opgehoopte ijs. Neen, de beer die zich op Kerstmis vertoond, is wild en bloeddorstig. Het is wel ge beurd, dat hij in de hutten binnen wist te komen en een van te bewoners met zich meesleurde. En oudt ,is Werden enkele hut ten tegen Kerstmis belegerd door ijsberen. De jagers heetten hen altijd welkom, want berenvleesch is heel lekker De eerste kerstboer, Waarvan Spitsber gen's geschiedenis vertelt, bezocht in 1634 den Hollander Andries Jansz en zijn zes lotgenooten, die overwinterden op Smee- renburg. Reeds in de maand November wa ren er kenteekenen van scheurbuik bij hen waar te nemen. Hun ©enige redding was dat „God hun een of'ander mocht zenden om hen op tc Wekken." God zond hun op Kerstavond een heer. Ze trachtten hem te dooden, maar de heer W-as te wild en te sterk voor hen. Hij joeg hen naar de hut, waartze Weldra een voor een stierven.,En De loods hield plotseling slik „Hoor", zei liij, „kraakte daar piet de sneeuw, vlak achter ons. Zou het Werkelijk kijk!" Een lange schaduw gleed over de sneeuw vóór hen. Uit de hut hoorde men een razend geblaf. Frida keek verschrikt om. Vlak' vóór haar verhief zich een geweldig groot lichaam boven den sneeuwhoop, ze hoorde een nijdig blazen ze zag het reusachtige lichaam zich buigen tot een sprong. Ze wilde wegloopen, maar de angst verlamde haar, ze wilde schreeuwen, maar er lavam alleen een schor gorgelend geluid over haar lippenEn reeds voelde ze don Warmen adem van het beest tegfu haar gezicht waaien, toen een sterke hand met groote kracht haar terug trok, zoodat ze in de sneeuw bij de deur van de hut neer viel. De klauw van den ijsbeer ging even langs haar arm* maai het woedende dier ven de Franschen meester van de geheele Eparges-stciling, waarvan de hellingen over dekt zijn met gesneuvelde Duitschers. Dei terugtocht der Franschen hij Calonne eergisteren, welkte slechts tijdelijk was en waarbij zij slechts een enkel kanon ver loren, werd onmiddellijk gevolgd door een welgeslaagden tegenaanval. De Duitschers hadden den aanval ingezet met minstens twee divisies. In de Vogezen, slaagden de Duitschers, na een buitengewoon heftig bombardement erin vasten voet te krijgen op den top ,van den Hartmannsweilerkopf. De Franschen be zetten op ongeveer honderd meter van den top stellingen, Waarvan zij zich bij him aanval op 25 Maart verzekerd hadden, en van Waaruit zij den 26en hun stormaanval inzetten op Hen top, welken zij in zeven minuten veroverden. Rapport van French. Veldmaarschalk French meldde gisteren naar Londen: 1 Gisteren werden alle Duitsehe aanvallen ten noordoosten van Yperen afgeslagen. In den middag gingen wij tot het offensief over en Wonnen terrein Dij St. Julien. De Franschen Werkten met ons samen op on zen linkervleugel en verder noordelijk. Het Sas werd heroverd. Onze vliegers bombardeerden met goed gevolg de stations van Tourcoing, Itoubaix, Ingelmunster, Staden, Langemarck, Thielt en Rousselaere. De strijd bij Yperen. De oorlogscorrespondent M. van „De Tijd" seint dd. 26 April van de grenzen: In Steenstraete en Pilktem Waren tij de jongste gevechten nog burgers achtergeble ven, die later deels tot achter het kar.aal zijn kunnen vluchten, en voor een klein deel in handen der Duitschers zijn gevallen en naar Rousselaere gezonden. Aan een be woner van die stad dank ik de bijzonder heden, die ik hierachter laat volgen: Onder het in 't communiqué der Duit schers genoemde Sas, moet niet anders ver stoon worden dan een brug- en sluizen- stólsel, op drie plaatsen bij elkaar, iets ten Noorden van Pilkem en ten Oosten van Boesinghe. Schoon er wel eenige huizen staan, is het geen aparte gemeente, zelfs geen gehucht te noemen. Het door de Duitschers veroverde ter rein vormt een driehoek, waarvan de lijnen een lengte van 35 K.M. hebben en waar door het front, dat van af Dixmuiden tot Driegrachten betrekkelijk kort langs het ka naal liep, thans een 5 K.M. verder daar doorgaat. Reeds van het begin der vorige week hadden herige artdlleriegevechten op be doeld terrein plaats gegrepen en waren de meeste inwoners van Steenstraete naar miste zijn greep. Zrjn oogen fonkelden, toen hij zijn roeden bek naar den loods toe keerde, die nu op zijn eene knie liggend don aanval afwachtte. Hij had zijn mes getrok ken en zijn scherpe, vastberaden, grijze oogen staarden zonder vrees naar den ster keren tegenstander, die met ongebreidelde woestheid op hem aan vloog. Johnsen hield het wapen met ges trek ten arm recht voor zich uit; maar de beer lette op mets. Hij rende op het lange ones ïn en kreeg het blanke staal tot aan het hecht in zijn breede borst. De loods werd tegen den grond geworpen De groote klauw van den ijsbeer had zijn hoofd getroffen; zonder een kik te ge tod, zonk hij in de opgehoogde sneeuw. Op 't zelfde ogenblik ging de deur van de hut open, en Boy vloog er uit. Met het schuim langs zijn kaken rende hij in vree- selijke woede recht op den ijsbeer los en sloeg zijn tanden in diens strot. Daar bleef hij hangen, terwijl de haren van zijn lichaam als borstels overeind rezen De ijsbeer bleef op zijn achterpooten staan. Hij bewoog onzeker zijn voorpooten in de lucht. Zijn razernij scheen te bedaren. Het bloed stroomde uit zijn borst, en het hecht van het mes hing in het witte vel in een ring van bloed. Hij schudde welberekend zijn kop, drukte den bond vaderlijk tegen zich aan, maar het sterke, moedige dier bleet als een bloedzuiger aan de halsaderen van den beer hangen, terwijl het bloed langs zijn kaken afdroop. Daar kwam Bratt» Hij had in haast de oude, verroeste bijl gegrepen, die bij de deur hing. Het leek of de beer op bet gezicht van dien nieuwen vijand zijn krachten voel de bijkomen. Met één slag van zijn voorpoot sloeg hij den hond weg, en de arme Boy rolde janken"! om en om in de sneeuw. Nu keerde de beer zich met alle macht tegen Bratt. Maar hier had de machtige beerscher der poolduistemis zijn meerdere gevonden. Ottamkofs bijl werd langs den, kop van den Zuydschoote en Woesten gevlucht. Don derdagmorgen Werd Steenstraete herig ge bombardeerd en in puin geschoten, terwijl de lucht bezwangerd werd door rook en een benauwenden en prikkelenden walm. De achtergebleven inwoners wilden toen ook gaan vluchten, doch werden aart het kanaal verdrongen door de talrijke soldaten, die daar over Wee geslagen bruggen trek ken, terwijl de Duitsehe artillerie maar steeds zeer Juist gemikte granaten tusschen hen in liet vallen. De burgers konden er om de benauwende dampen niet blijven. Ze vluchtten nu naar voren, den Duitschers tegemoet, die van uit de richting Wijden- drift kwamen aanstormen. Zoo gauw deze de burgers, een twaalftal, zagen naderen, richtten ze de geweren op hen, doch de ongevaarlijke groep bestond uit vrouwen, kinderen en slechte één ouden man. Zoo dra dit bemerkt werd was het gevaar voor de vluchtelingen geweken. Bij Wijdendrift waren de Duitschei» al bezig veranderingen aan de bestaande loopgraven aan te bren gen, terwijl talrijke gewonde en gedoode Franschen er uit gedragen werden door Roode Kruis-beambten. De burgers moesten met de banden omhoog loopen, tot in Wij dendrift, dat geheel plat lag, maar waar zij in een deels vernielde schuur nog kon den worden saamgedreven. Ze zijn er ge bieren tot den volgenden morgen en moes ten daarna onder geleide naar Rousselaere loopen. 1 Bommen op een wapenfabriek Het Wurtembergsche ministerie van oor log maakt bekend, dat gistermorgen tus schen 9 en 10 uur een Fransche tweedek ker, komende uit oostelijke richting, over Oberdorf (Wurtemberg) vloog en daar vier bommen öp de Mauser-wanenfabriek heeft geworpen. De vlieger had een machine geweer biji zich. Aan do gebouwen werd slechte weini beleekenende schade toegebracht; de ar beid aan de fabriek gaat door. De vlieger onikwlam in westelijke rich ting. Duitsch legerbericht. Het Duitsehe groote hoofdkwartier deelde gistermorgen mede, dat er van het oostelijk oorlogslooneel geen verandering viel te melden. 1 Oostenr if k sch legerbericht Het groote Oostenrijksche kwartier meldt, dat er niets bijzonders valt te melden over het geheele front. In een aantal sectoren hebben artillerie gevechten plaats. 1 In de Ivarpathen hebben de Russen hun ne aanvallen op de Oostenrijksche stellingen aan den Uszok-pas en de oostelijk daarvan gelegen frontgedeelten v-oorloopig weder ge staakt 1 ijsbeer gezwaaid en kwam neer op den schouder. Diep sloeg de bijl er in. Beenderen kraakten, de eene voorpoot viel krachteloos neer en een dikke bloedstroom gudste uit de doorgesneden aderen. Do beer wankelde, zijn oogen werden om floerst. Het leven vloot weg uit het groote lidhaam. Hij waggelde nu hier dan daar hoen; hij viel om en stond weer op Wat Was dat voor een pijn die woelde in zijn borst een pijn, erger dan do kwalen van den honger, als hij het eene uur voort het andere na te vergeefs vóór de holen der zeehonden op eten zat te wachten? Zijh kleine oogen staarden verwijtend recht voor zich uit Ilij was toch eigenlijk een geschikte beer, een matige, tevreden en vreedzame kerel, die zoo goed hij kon zich door den langen winter heensloeg De honger had hem razend gemaakt maar nu zou hij geen honger meer, hebben De zeehond in Agardhbaai kon vrij ademha len en de rendieren boven op het gebergte konden in hun magerheid ongehinderd rond wandelen. Nu war liet gedaan met den ouden beer van 'tSasscndai. Met een zucht viel hij om. Hij bedekte de zwarte punt van zijn neus met de niet gewonde poot zooals hij dat gewoon1 was, opdat de zeehond dien niet va nhet ijs zou kunnen onderscheiden; toen sloot hij zijn kleine verstandige oogen en lag dood. Bratt droeg den loods naar de hut cn legde hem daar voorzichtig op de bank. Zwijgend en diep bedroefd keken ze naai zijn marmerwit gezicht met de nobele kalme trekken. De klauw van den ijsbeer had hot gelaat ontzien, maar het achter hoofd Was verbrijzeld. „Onze vriend is dood", zei professor Marmont plechtig. „Hij was een man en stierf op het veld van eer. God geve zijn ziel zaligheld 1" Ma$r Frida ggeep de hjand vap den doode Russische vlieger boven Hon garije. De „Pester Lloyd" verneemt uit Eperjes: „Bij de gemeente Czobos is gisteren een Russisch vliegtuig van het Sikoreki type door onze zware artillerie tot landen 'ge dwongen. In de machine zatqn vier man, waarvan er drie doodgeschoten waren. 1 De bestuurder werd levend gevangen ge nomen. 1 Hevige landgevechten. Over de nieuwe onderneming, welke de vloot en troepen der geallieerden tegen de Dardanellen zijn begonnen, was van de zijde der aanvallers tot nog toe alleen het Maan dag uit Londen verzonden telegram (opge nomen in ons blad van gisteren) ontvangen, meldende, dat troepen op het schiereiland Gailipoli aan land waren gezet Het Turk- sche hoofdkwartier meldde daarop meerdere bijzonderheden, die vertellen, dat de eerste landingspogingen door het heiige verzet der Turken zoo goed als mislukt zijn. Een heden ontvangen (hier achter geplaatst) telegram der Rntsche admiraliteit, maakt eveneens melding van een blijkbaar heeten strijd, maar geeft een eenigszins andere voorstel ling van den uitslag. Ze is echter minder duidelijk, omdat geen plaatsnamen worden genoemd. 1 Het eerste bericht daarover uit het Turk- sche hoofdkwartier is van Maandag 26 dezer De vijand beproefde op 25 April, onder bescherming van de oorlogsschepen, op vier punten aan de Westkust van Gailipoli te landen. n.L, aan de monding van de Siglun Dere, aan de kuststreek van Ari- boeroen, ten westen van Kabatepe, aan de kust van Tekehoeroen en in de omgeving van Koem Kale (aan de Klein Aziatische kust, hij het begin van de zeestraat). De vijandelijke troepe,., die aan de kust streek van Tekehoeroen landden, werden door een bajonetaanvai der Turken tot den lenig tocht gedwongen en weder naar de kust teruggedrongen. Een deel van de vij andelijke strijdkrachten in deze streek moest gisternacht in allerijl op de schepen vluchten. De Tuiken zetten heden hun aanvallen voort, op al deze puiten met sucoesvollen uitslag. 1 Tezelfdcr tijd naderde de vloot de zee engte om van do zee uit het foroeeren te beproeven. Zij moest echter voor ons vuur terugtrekken. Bij het gevecht werd een vijandelijke torpedoboot in den grond ge boord, een andere werd zwaar beschadigd en moest naar Tenedos wonden gesieept Heden ondernam de vijand van de zee uit geen poging tegen de Dardanellen. €>p de andere ooriogstooneelen geen ver andering. Later telegram. Ter aanvulling van het bericht van het hoofdkwartier wordt nog gemeld De vijandelijke troepen, die bij Koemkaleh en drukte er een kus op. „fk las in zijn gemoed de laatste minuten dat hij leefde", zei ze zacht. „Hoe goed en fijnvoelend Was die eenvoudige man! Ilij stierf te vroeg." Zij knielde neer bij het lijk en barstte in tranen uit. Marmon t en Bratt verlieten stil de hut. Daar sliep de ijsbc-er, groot en breed, den laats'en slaap. En dicht tegen diens borst zagen zo den eskimo-hond liggen, ineengedoken, g-dwond en bebloed, maar er was ©en rustige overwin naars triomf in zijn bruine, schitterende oogen, zooals hij daar lag met dien moeien kop aangeleund tegen de horst van den verslagen vijand De lucht Was nu helder, vrij van mist. En opnieuw daalde stilte over het sla pende eiland. „La silence seul est grande, tout le roste est faiblesse" („De stilte alleen is groot, al het andere is zwakheid"), zei de professor bij zich zelf. Nu pos begrijp ik do woorden van dien vergeten dichter. Want do stilte brengt den uit zjjn land verjaagde tot het groote nadenken, tot meditatie. Zij is de troost en de toevlucht der eenzamen en veriatenen. xp. Een lichtstreep. In het zuiden langs den uitersten rand van het ijs trilde een breede streep van sterk licht. Het stak! in zijln zuivere witheid glinste rend af tegen het schijnsel van de maan, sneed door den nacht als een blinkend zwaard en brak de vreeselijke koude die over de zwijgende, eindeloos lange dorre verlatenheid lag. Zondagmorgen was het, in 't begin van Maart- (Wbrdi vervolgd SC IHIEDAMI>CHE COURIilir 3P

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1