BINNKHLAND. V 1 STADSNIEUWS. V» Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. 1 V 1 'V I I is evenmin bevoegd over de behandeling van krijgsgevangene.a te oordeelen, want hij was het. die tijdens den Boerenoorlog Kitchener's concentratiekampen als 'n zeei handigen, noodzakelijken maatregel jirec? en openlijk verklaarde, dat "de Boeren uit geroeid moesten worden. De aankondiging van Engelsche zijde, dat de bemanning van do duikbooten na den oorlog terecht zal staan is oen laffe Falstaffiade. Nu den oorlog zullen misschien Engelse hen wegens verscheidene andere dingen voor het ge recht -daan. De „Ttgliihe Rundschau" schrijft: Do wo triieïi van ('huichill moeten de minne uraak. die op ons zeevolk word genomen, Ix-dekken. Churchill en eomoncr maken er zichzelf eerloos door. Als de vergelding, die van Duitsche zijde op die EngeKche wraakneming i» gevolgd, geen verandering brengt in de behandeling van onze duikbooimannen. ware het gepast dat onze regeering tegen die hardheid nog hat der inging. Wij kunnen wat eiken duikboot- man wordt aangedaan, op tien. twintig of meer Engelschen verhalen. Dan zou Chui chili misschien door zijn eigen landgenoo- ten wgrden bewerkt, want de EugcUthvn zouden bij dat spel aan het kortste eind moeten trekken. Wanneer Kitchener ons aanbeveelt, naar de achting van de volken te trachten, zullen wij er andere middelen voor gebruiken dan die de tegenwoordige Engelsche staatslieden er voor aanbevelen. Tegen liet misbruik van sterken drank. Do Engelsche minister Lloyd George heeft in het Lagerhuis de maatregelen aangekon digd, die de regeering zal voorstellen tegen het overmatig gebruik van sterken drank onder een gedeelte van de arbeiders, werk zaam bij de fabricage van oorlogsmaterieel. Tot die maatregelen behooren: de ver dubbeling van den tegenwoordigen accijns op» sterken drank, een zware belasting op bieren boven een zeker gehalte, verviervou diging vau de rechten op wijn en machti ging van de leger- en vlootautoriteiten om het geheel© toezicht op zich te nemen op de herbei gen in bepaalde gebieden. Lloyd George stelde in het licht, dat er geen stilstand mag zijn in de aanvulling van munitie en verklaarde daarbij, dat de overwinning alleen een kwestie van mate rieel was, en dat de tijd aanstaande was, dat de aanvaL der geallieerden op grooter schaal zou plaats hebben en van meer inten- sievcn aard zou zijn dan ooit tot dusverre is voorgekomen. De vrjand moet uit Vlaan deren en Frankrijk verdreven worden (luide toejuichingen), en wanneer die tijd gekomen is., moet ér een niunitieverbruik op tot dusverre ongekende schaal plaats hebben. Het volk moet alles ondergeschikt maken aan de productie van munitie, ter verzeke ring niet van een latere, maar een spoedige overwinning zonder overbodige opoffering aan menschenlevens. (Toejuichingen.) Hofbericht H. M. de Koningin-Hoeder, die, zooals gemeld, door een lichte verkoudheid de uitvoering, ten bate van het steuncomité voor musici, door de opera-klasse van het Koninklijk Conservatorium voor Muziekniet heeft kunnen bijwonen, heeft een bijdrage voor liet doel beschikbaar gesteld. Verjaardag Frlm-es Juliana. Op de registers van gelukwensching met den verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana. welke heden ten Koninklijken Pa- lleize in het Koordeinde, in het Huis ten Bosch en ten l'aleize van H. M. de Ko ningin-Hoeder waren ned-?i gelegd, werd zeer druk geteekend. Zij, die hedenochtend nfbij het door het koninklijk gezin betrokken paleis in het Bosch vertoefden, snapten een buitenkansje. Te 9 uur trok het regiment Grenadiers, onder aanvoering van den commandant jhr. Van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins, voorbij het Huis ten Bosch, onder de opwekkende tonen der defileer- en verdere marschmuziek van de Koninklijke Militaire Kapel. Ii. 31. de Koningin en Z. IC. II. de Prins met de jarige Prinses kwamen buiten het paleis en sloegen het voorbijtrekken der troepen gade, minzaam de militaire groe ten beantwoordende van den aanvoerder en de verdere officieren. Korten tijd daarna kwam H 31 de Ko- ningin-3Ioeder per rijtuig aan het Huis ten Bosch aan, tot het brengen van ©en ver- jaarsbezoek, waaruit dus kan worden afge leid, dat de lichte ongesteldheid van Ko ningin Emma geweken is. Gonralafre dlcntt Bij Kon. besluit van 27 dezer is de heer F. W. 3fahin erkend en toegelaten als con sul der Vereenigde Staten van Amerika te Amsterdam.1 Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 29 dezer is benoemd tot president van de arrondissements-rccht- bank te Zutphen, mr. H, E. van Usendijk, thans rechter in de arrondissements-recht- bank te Breda. Eerste Earner. De Eerste Kamer is thans in openbare vergadering bijeengeroepen tegen a.s. Dins dagavond lialfnegen. Indische oaderwUseommiwle. De instelling van de Indische onderwijs commissie wordt thans zeer binnenkort venvacht. - Arbitrage-verdra;. Reuter seint uit Washington De Xederlandsche gezant, van Rappanl, doelde aan minister Bryan mede, dat Ne- derlaml en China onderliandelen over een abri tag e-verdrag en den president der Ver eenigde Staten tot scheidsrechter zouden willen benoemen. De minister beloofde zich te vergewissen of de president de benoeming eventueel zou willen aanvaarden. Mgr. Holen*. De correspondent te Rome van de „Kül- nische Volks-Zeitung", die over kerkelijke zaken meestal goed is ingelicht, scihl: ..Do prelaat mgr. Nolens, Xederlandsch i'vveeue Kameriid. was in opdracht der Ne- "reriaridscnc regeering luerhecn gekomen om voorbesprekingen te houden betreffende het mnchten van een Hollandsch gezantschap bij het Vatieaau. Xaar ik verneem, word zijn zending met succOo bekioond. zoodat een gerechtigde hoop kan bestaan op het tot stand kouien van het gczariL-chap. t Zooals wij reeds vroeger hebben mede gedeeld. werd door de Begeering een der gelijke bewering, die ook in de Xederland sche Pers «nas voorgekomen, ais onjuist verklaard. Red.) Fantserschfp Heamskerck. Aan Ilr. Ms. pantserschip ,.ÏÏo©insker< k" thans vertoevende te Curacao, is telegra fisch order verstrekt om over Pararnanho, Xewport News (Amerika) en Faijai (Azo- ren) de terugreis naar Nederland ie aan vaarden. Het schip kan half Juni hier te buide worden verwacht. De Militaire Willemsorde. Hoden, 30 April, is het een eeuw geleden dat de militaire Willemsorde werd ingesteld. De orde werd ingesteld om te dienen als prikkel tot het aamkweeken bij en tot het verrichten door de krijgslieden van uit stekende, van „moed, beleid en trouw" ge tuigende daden, en zij heeft volkomen aan de daarvan gekoesterde verwachting beant woord. Dat zal ook moeten worden erkend door hen, die in de toekenning van onder- scheidings-teekenen slechte een „instrumen- tum regni" zien, gegrond op de mensche- lijke ijdelheid. De omstandigheid, dat ieder militair, van den hoogsten tot den laagsten rang. door schitterende bedrijven het ©ere kruis kan verwerven; dat, terwijl lichtvaar dige wegschenking is huiten gesloten, recht matige, over het hoofd geziene aanspraken zi( li kunnen doen geldendit aan de 31ilitaire Willemsorde toegekende demo cratisch karakter heeft in niet geringe mate tot hare groote populariteit bijgedragen. Het initiatief tot het in 't leven roepen van deze brde ging uit van generaal Jhr. J. W. Janssen, hoofd van het Departement van Oorlog, en zij werd ingesteld bij die wet van 30 April 1815, in welke werd bepaald, dat de 3D W. O. alleen tegenover den vijand kon worden verdiend. N. T. Glit- en Spiritusfabriek Delft. In de heden ten kantore der Vennootschap te Delft gehouden vergadering is besloten, overeenkomstig het voorstel van commissa rissen en directie, over het jaar 1914 een dividend uit te koeren van 10 pCt. De gel den daarvoor zullen uit het reservefonds worden genomen. De heer L. de 31eulemeester, F. Springuel en D. Wj. Stork werden als commissarissen herkozen. Rotterdarasche Banktereenigla;. De gisteren te Rotterdam gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Bankvereem'ging heeft de balans met de winst- en verliesrekening over 1914 goedgekeurd en het dividend op 7 pet. vastgesteld. De heeren O. Rande- broeck en B. E. Ruys zijn als commissa ris herkozen, terwijl de benoeming werd bekrachtigd van den heer mr. dr. G. J. Fabius tot onder-directeur, en van de hee ren A. van Donkelaar en II. van Duyl tot algemeene procuratiehouders. 31achtiging werd verleend, om van het onverdeeld blij vende winstsaldo f 25.000 af te staan aan het pensioen- en ondersteuningsfonds van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Xederlaad an da eerleg. Roggebrood, Op verzoek van den minister van land bouw, nijverheid en handel, hoeft er gisteren aan zijn departement een vergadering plaats gehad van afgevaardigden der provinciale roggecommissies tot onderlinge bespreking van den maatregel ter uitvoering van 's mi nisters circulaire cLd. 24 dezer, nopens goed koop roggebrood, ten einde tot een zooveel mogelijk uniforme regeling te komen. t Besloten werd, zoo spoedig mogelijk voor bereidende maatregelen te nemen, opdat er op 15 3Iei een inventarisatie van de nog aan wezige rogge kan plaats hebben en op 17 Mei de nieuwe regeling in w»erking kan tre den, met welk besluit de minister zich kon ve'reenigen. De opgebrachte trawlers. Van de zeven te Hamburg opgebrachte,, later weer vrijgelaten, IJmuider trawlers is gisteren de eerste te IJmuiden aangekomen. De schipper daarvan heeft de juistheid van het bericht van Wolff, volgens hetwelk de trawlers waren opgebracht, omdat zij in Duitsche wateren vischten, met de meeste beslistheid tegengesproken. Een der opgegeven redenen, waarom deze trawler naar Hamburg moest stoomen, was, dat het schip grijs geschilderd was met zwarte merkletters en cijfers, wat in strijd genoemd werd met de internationale voor schriften, die eischen: witte merkletters en cijfers op zwarten grond. De schipper heeft dan ook te Hamburg zijn schip aldus moeten laten overschilderen. Een tweede roden voor het opbrengen was liet verkeerde invullen van den naam van een "der matrozen op het nitklaringsbewijs. Voor de andere schepen worden ook soort gelijke redenen opgegeven. Wat de behandeling te Hamburg betreft, daarover is men, met uitzondering van het Nederlandscbe consulaat, waarover men met den grootsten lof en dankbaarheid spreekt, zeer slecht te spreken. Van de 11 dagen te Hamburg doorgebracht, was men slechts den eersten dag als neutrale en vrije mannen be handeld; van den volgenden dag af werd men meer als krijgsgevangenen behandeld en met anders dan de bemanningen van 2 opgebrachte Engelsche trawlerseen uit Grimsby en een van Aberdeen. De verhooren werden door het Prijsge- recht afgenomen en éénmaal door een Duits eb officier. In het geheel zijn de schepen dertien da gen onder beslag geweest Nog werd medegedeeld, dat de trawlers reeds des Zondagsmorgens door torpedoboo ten waren onderzocht en na afteekening van liet journal waren vrijgelaten. Eerst later, na liet bezoek van het luchtschip L 5 niet LU werden de trawlers opnieuw op gebracht en kregen zij bevel, naar Cuxhaven te stoomen. Bevestigd werd, dat daar, onder liet gezicht van hooge militairen, van som mige schepen visch duor soldaten van boord werd gesleept; te Hamburg, waar drie sche pen hebben afgeslagen, is daarvan geen sprake geweest. Verkeer met Engeland. Gisteren zijn twee schepen uitRotter dam, de „Kortenaer" en de „Atlas", in zee gegaan naar Engelsche havens. de „Kortenaer" op weg naar Rio de Janeiro, naar Barry Dock in Wales, om daar kolen te laden, de „Atlas" naar Swansea. De reederij van de ..Kortenaer" geloofde, afgaande op bericht uit Barry, dat het schip er, in weerwil van de kennisgeving dat het verkeer tusschen ons land en Enge land was stopgezet, zou toegelaten wor den. 31en wist te Barry niets van een ver bod dienaangaande. („N. R. Ct.") Belgische vluchtelingen. Vrijdag of Zaterdag a.s, zullen te Zie- rikzeo tachtig a honderd Belgische sche pen aankomen, om met de zich daarop ver- blijvenden daar te vertoeven tot voor hen betere tijden. De vl oer te gel fabric age. De te 3Iaastricht gevestigde vloertegel- fabriek, de eenige inrichting van dien aard in den lande, heeft ongeveer twee derde van zijn werkvolk ontslagen, wegens gebrek aan grondstoffen, waardoor de hardgebakken-tegelfabricage niet meer kan plaats hebben. Deze grondstof moet uit België betrokken worden, doch de Duit sche autoriteiten bevorderen geenszins den aanvoer om een geregelde fabricage te ver zekeren. L Aangehouden schepen. Sinds den 20en April wordt Jiet Neder- landsche stoomschip „Eendracht" der firma van Gelder en Zonen, door de Engelschen te Sheerness vastgehouden. De eigenares ontving een schrijven van den kapitein, die zegt omtrent de beweegredenen der aanhouding niets te weten. Het schip was geladen met tapiocameel voor Amsterdam en oud papier voor Veisen. De grenzen weer vrij. Op het Duitsche consulaat te 3faastrichtt worden sinds Donderdag weer passen voor België afgegeven, terwijl het grensverkeer dien dag weer met de gewone passen is geopend. Heden zullen de stoomtrams der Vicinaux weer van en naar België kinnen rijden met volledige dienstregeling, zooals vóór de sluiting der grenzen plaats vond. Voorzorgen. i Men meldt ons uit Hoek van Holland Beide stoomreddingsbooten zijn in gereed heid gebracht om, Wanneer dit uoodig mocht zijn, Roode Kruis-dienst te kunnen verrich ten, dit met het oog op geruchten, dat bij de Noordhinder een zeeslag plaats heeft. Omtrent die geruchten vernemen wij uit Den Haag, dat bij hen, die daaromtrent iets zouden kunnen Weten, van een zeeslag niets bekend is. Verjaardag Prinses Jnllana De verjaardag van H. K. H. Prinses Juli ana wordt, evenals dit het geval was met dien van Z. K. H. Prins Hendrik, herdacht enkel door het ontplooien van de vaderland- sche driekleur, aan de openbare gemeente en rijksgebouwen en enkel© particuliere wo ningen. i i Door hol gemeentebestuur wórd het vol gende telegram verzonden: 1 Aan Hare 3Iajesteit de Koningin. Het gemeentebestuur van Schiedam biedt op dezen dag Uwe 3Iajesteit en Zijne Ko ninklijke Hoogheid zijne gelukwensefaen aan. 1 Burgemeester Sehieda.ni. V I Door de Oranjevereeniging werd onder staand telegram aan H. M. do Koningin ver zonden i De Oranjevereeniging biedt Uwe 3Iajes- toit en Uwe Koninklijke Familie eerbiedig (gehikwenschen aan met de verjaardag .van 1L K. H- Prinses Juliana. i Mpntfoort, Voorzitter. Bij Kon. Besluit van 28 April is be noemd tot Hoogheemraad van Schieland de heer J. 31. van der Schalk van hier. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij 'deze ter kennis van de ingeze tenen, dat het kohier van do Personeel© belasting no. 7 dezer gemeente, over het belastingjaar 1915, door den heer direc teur der directe belastingen te Rotterdam op den 29en April 1915 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe be lastingen alhier, ter invordering is overge maakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen^ als mede dat heden de termijn van zes wé ken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen oenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. i i Door Burgemeester en Wethouders werd gistermiddag ten Randhuize aanbesteed de rioleering Nieuwehaven, tusschen Haga- en Pateelstraat, en op terrein Gasfabriek. Ingekomen waren 15 biljetten F. C. Dubbeldam, Schiedam, £2790, A. Zanen Pzn., Ammerstol, f2319. J. v. d. Steen, Schiedam, f2500 59. A. Timmermans Jr., Schiedam, £2225. A. Timmermans J.Dzn., Dordrecht, £2095. A. v. Ilouwelingen, Den Haag, £2051. W. Visser, Den Haag, £2051. P. C. Langeveld. liardinxveld, £1990. F. Bijl, Kethel, f1950. Gebr. Krabbendam, Schiedam, f 1950. J. (te Kloe, Schiedam, £1850. G. Aleman, Schiedam, f 1800. A. Sjiek en J. Boer, Sliedreohl, £1798. E. Wienkoven, Utrecht, £1793. P. Both. Vlaardingen, 15S0. Het werk werd arm den laagsten inschrij ver, P. Both, to Vlaardingen, voor de som van f1580 toegewezen. Gistermiddag werd ten Randhuize aanbe steed liet afbreken van vier woonhuizen na 13. 15, 17 en 19 een koetshuis mot stal en een muur met 2 broeikassen. Ilierloe waren ingekomen 8 biljetten: C. Romein. Schiedam, £578. J. Lutje, Rotterdam, f515.15. J. v. u. Steen, Schiedam, f510 50, A. 1 roppert, Rotterdam, f420. W. v. Houten, Rotterdam, f 404.40. A. \ermaat, Schiedam, £107. Gebr. Krabbendam, Schiedam, f95. J. de Kloe, Schiedam, £50. Het werk werd toegewezen aan C. Ro mein voor de door hem ingeschreven som van f 578. Mej AGS. Tan Krieken De plotselinge ziekte, die mej. A. G. S. van Krieken Maandag voor de klasse over viel en naar aanleiding waarvan zij naar Kat ziekenhuis werd vervoerd, heeft slechts een kort ziekbed veroorzaakt. Hedenmid dag is zij aldaar in den ouderdom van 62 jaren overleden. Mej. v. Krieken is gedurende 44 jaren aan do school voor 31. U, L. O. voor meisjes werkzaam geweest. De rust, die zij na een zoo werkzaam leven wel had verdiend, is haar helaas niet ten deel gevallen. 3Ien schrijft ons uit Rockanje: De dag, dat ons 3Iobilisatie-Fanfarekorps uit Hellevoelsluis pre sg°krönt terugkeerde, lag den landweermannen nog te versch in 't geheugen dan dat zij Woensdagavond 28 April, toen de kapelmeester Feltzer weer zijn musici onder zijn pittige directie ver eenigde, niet in talrijken getale zouden op komen naar de cantine. En inderdaad: wie wat zin voor het muzikaal-schoone in 't algemeen en waardeering voor de uitne mende pogingen van bovengenoemd korps in 't bijzonder heeft, moet grif toegeven, dat ook deze avond weer duidelijk maakte boe toewijding beiderzijds kapelmeester en uitvoerenden hun eèu resultaat deed bereiken, dat eenvoudig verbluffend was. Het programma, dat uit tien nummers be stond, toonde een verscheidenheid en een goed begrepen keuze, die bij de uitvoering een succes bleken. We noemen slechts Fantasie Tancrède, van Rossini; 3IarieHen- riëtte, ouverture van L. Montagne; Am Meeresstrande, wals van M. Fischer. Heuseh geen beginnerswerk I Toch wat een klank schoonheid en niet genoeg te" waardeeren eenheid! 3fisschien met uitzondering van een enkel nummer, bood het programma iets geheel nieuws, overtuigend bewijs dat er zoo maar niet wat geliefhebberd wordt, maar, onder een zoo door en door kundige, knappe leiding als die van Feltzer, ernst met de zaak gemaakt wordt en vanzelf het succes daaraan evenredig is. Ook waar zoovele heterogene elementen in dit korps vereenigd zijn, wat betreft muzikaliteit en technisch kunnen hoe kan 't anders? vervult de direcliestok de rol van toover- slaf. Puntig, juist accentueerend en vol komen meester van zijn korps zóó staa'* Feltzer er voor. In dit verband zij gereleveerd, dat vol komen juist was wat de overste opmerkte, toen hij het korps en den kapelmeester met het succes van den 2en Paaschdag geluk- wenschte, dal'hun eigenlijk de le prij- toekwam, aangezien het zich pas ongeveer 7 weken oefende dus korter dan ecnig ander der mededingende korpsen en ge heel uit landweermannen bestond. Zeker, de ambitie der executanten is te .prijzen, maar dat ook hun duidelijk is hoe zij zon der de eminente leiding nooit zoover ge komen waren, blijkt uit het feit, dat zij onlangs hun kapelmeester een prachtigen dirigeerstok vere.rden. Gemaakt van ebben hout, met ivoren punt en handvat, terwijl zich om den stok een zilveren lint slingert met de woorden„Ter herinnering aan he' concours te Ilellevoetsluis, 5 April 1915", is het geheel een fijn stuk werk. Is het wonder, dat de vo'orzitter van het comité, de heer Van Baren, Woensdag avond, vóór de pauze intrad, dit alles nog eens de revue liet passeeren, met trots gewaagde van „onzen" Feltzer en „ons" muziekkorps? Het hartelijk applaus van of ficieren en manschappen, dat den vorm van een ovatie aannam, onderstreepte deze welverdiende hulde. Ook 'deze uitnemend geslaagde concert avond .bewees ten volle welk een bezie lende kracht van een kapelmeester als Felt zer jiitgaat, wat toewijding en samenwer king tot stand kunnen brengen, en ook dat de mobilisatie nog niet ten einde is. Volksbond tegen Drankmisbruik, Met den wensch om, door verspreiding van gezonde begrippen over de keuze en de bereiding van goede en goedkoop© volks maaltijden, iets te kunnen bijdragen tot de versterkingvan het lichamelijk en finan- tieel weerstandsvermogen van eenvoudige gezinnen, Waar de vrouwen met kleine beurzen moeten rondkomen, heeft een dame uit den Haag aan,het Hoofdbestuur v. d. Volksbond flOÖ doen loefbomen, ten einde daarvoor ter gelegenheid van den Juliana- dag op1 30 April, het bekende „Kookboekje, Recepten van. de Utrechtsche Huishoud school voor de vroulwi uit het Arbeiders gezin" op ruime schaal'te doen verspelden. De afdeeling Schieda,m kroeg de beschik- king over een aantal exemplaren, welke dezer dagen in verscheidene gezinnen wor den rondgedeeld. De hedenmorgen vanwege de gemeenle gehouden verhuring van 16 perceelen wei en hooiland, alsmede grasgewas, gelegen in het Zuidergors en Westfrankeland. heeft in totaal opgebracht f2755. De 7-jarige S. van Houweningen. wonende aan de Hoogstraat, is gisteravond omstreeks 7Vz uur bij het spelen in de Buitenhaven gevallen. Door eenige jongens kon hij weer spoedig op het drooge geholpen worden, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrijkwam. Springtij: 1 31ei, namiddag. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, 3Iaandag en Woensdag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma, en Ned, Operette-Ensemble. 30 April en 2 3Iei. Groote Schouwburg, 8 uur. Oud Heidelberg. 30 April. Tivoli Schouwburg, 8 uur Die Haglie spelers. Nina. 1 (Mei. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. O- G. O. V. Gezellige samenkomst 1 Mei. Groote Schouwburg, 71/2 uur. Toon.- Vereen. Heyermans. Schakels. 1 31ei en volgende dagen. Circus Schouw burg, Gezelschap 3L Spree. Verbo den toegang. 2 31ei. Tivoli Schouwburg, 2 uur. Toon.- 1 gez. L. Bouwmeester Jr. De Ver loren Zoon. 2 Mei Tivoli Schouwburg, 8 uur. Kon] Ver een. Nederl. Toon. Pygmalion. 3 - Mei. Verkoop-lokaal, 8 uur. Oranjever eeniging. Algemeene ledenvergade ring. Pater B. van Beurs De bekende letterkundige, pater B. van Meurs te Rotterdam, is zoo ernstig ziek, dat hem heden op zijn 80sten verjaardag, de H. Sacramenten der Stervenden zijn toegediend. Zijn verval van krachten nam heden zoo danig toe, dat het ergste gevreesd wort Jeronimo de Vries Te Haarlem is op bijna 77-jarigen leef tijd overleden do bekende letterkundige en emeritus-predikant Jeromino de Vries. De overledene werd in 1838 te Amster dam geboren en was sedert 1872 doops gezind predikant te Haarlem. Rotterdamsche Rechtbank. In de strafzitting van gisteren werden o. a. de volgende zaken behandeld: De 49-jarige losse werkman E. v. S. te Schiedam verklaarde, dat zekere J. hem zijn nood had geklaagder zou bij J. geen eten meer in huis zijn geweest Bekl. had J. toen beloofd hem wel aan wat kooien te zullen helpen en des avonds van den 15den 31aart, aan den zoon van J. drie zakken met roode kooien meegegeven, tezamen ongeveer 120 stuks. Bekl. had die kooien echter niet mo gen weggeven, want zij behoorden niet aan hem, maar aan L. van Pelt. De kooien waren opgeslagen geweest in de mouterij der firma Herman Jansen, in welke mouterij bekt werkzaam wasbij had er het beheer en toe zicht over gehad. i Ter zake van verduistering in dienstbe trekking eisehte het O. 31. veertien dagen.ge vangenisstraf. 1 I De 22-jarige koopman H. J. te Schiedam was op 15 Maart, namens zijn vader, de kooien bij den bekl. uit de vorige zaak gaan afhalen. Hij had ze door een tooggat in ont vangst genomen en op een wagen meege voerd, tot een agent van politie hem had aangehouden, 1 Bekt zou niet begrepen hebben, dat de roode kooien door misdrijf, verduistering, verkregen waren. Van S. zou gezegd hebben, dat hij ze gekregen had. Uit het verhoor van dien agent bleek, dat bekl. tegen deze een valsehe verklaring had afgelegd, betreffende de herkomst van de kooien. Van S. ontkende beslist gezegd te hebben, dat hij de kooien had cadeau ge kregen. - Het 0(. 3J. was van oordeel, dat uit idit alles voldoende bleek, dat bekl. van de herkomst der kooien op de hoogte geweest was, achtte het ten laste gelegde bewezen en eisehte Wegens heling één maand gevangenisstraf. I (N. R. Ct), Diefstal. Eergisteren is te Rotterdam een rij'wïel ontvreemd, dat op de 31©ent onbeheardl stond. Aan het rijwiel waren 2 tassehen bevestigd met goud- en zilverwaren en goud- smitsfournituren, ter waarde van f 1000. De benadeelde is de reiziger W. v, d. W., wo nende Beeklaan, Den Haag. - Ongelukken. Woensdagavond is het 5-jarige knaapje P. C. v. d. li-, uit de Wijngaardstraat te Dordrecht, spelenderwijze aan de vest in de' Riedijkshaven aldaar geraakt en ver dronken. v I Woensdagnamiddag is de landbouwer O,, Van Odoomerveen, bij de Oosterhesselschö brug (gemeente Dalen) door een stoomtrajnf -overreden en gedood. Het ongeveer tienjarig poontje van den beer D, in 't Veld, té Waspik, viel Woens dagmiddag door het plafond der N". H. kerk, verbrijzelde in zijn val het klankbord van iden kansel en kwam vervolgens met het hoofd pp den hardsteenen vloer terecht^

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2