DE SPECHT. 68"" Jaargang Zaterdag 1 Mei 1915 No. 14821 Derde Blad BüoreNLAm Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor 'Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen word"" dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór «en uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van '16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau to voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Hwbrland en de oerleg. Hulde aan Nederland. In den An tweipsche gemeenteraad beeft burgemeester J. de Vos de volgende rede uitgesproken Mijne HeerenHot is u allen bekend, hoe in de dagen van beproeving, die ons dier baar vaderland doorworstelt, de Nederland- sche natie zich inspant om de ellende onzer medeburgers te verzachten. Op alle denk bare wijzen werden de vluchtelingen ge troost en opgebeurd; de stoffelijke steun die, hun met de meest spontane offer vaardigheid geboden Weid, is schier onbe rekenbaar; en dagelijks nog wordt dit werk van barmhartigheid met onverflauwden iever voortgezet. Dat elke burger, van Welken stand ook, diep doordrongen weze van de erkente lijkheid, die ons volk aan de gastvrije Lroe- dematie verschuldigd is! Het college van burgemeester en sche penen heeft het zich ten plichte gerekend, zijnen dank uit te drukken voor de wel daden, die de zoo beproefde Antwerpsche bevolking genoten heeft. Het aanstaande verjaringsfeest van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heb ben Wij een uitnemend gunstige gelegen heid geacht om de dankbare genegenheid van volk tot volk te vertolken. Immers, op dien dag jubelt de gansche Nederlandsche bevolking om den voorspoed van haar .forstenhuis, symbool van do welvaart des volks; ook hier te lande zal aan de sym pathie voor 'onze Noordelijke stambroeders op bescheiden doch daarom niet minder liartelijke Wijze lucht gegeven worden. Ons is de gelegenheid gegund, om onze erkente lijkheid jegens regeering en volk te laten samengaan met onze wenschen van voor spoed voor de doorluchtige Dynastie, en alzoo pijnlijke herinneringen door blijder gedachten te verzachten. Het college heeft aan de Nederlandsche regeering een dank-adres gestuurd, waarvan ik' den heer secretaris verzoek, lezing te rWillen geven, en wij betwijfelen geenszins, of de gevoelens, daarin uitgedrukt, zullen door u bijgetreden worden. De gemeentesecretaris H. Melis gaf ver volgens lezing van volgend stuk: Antwerpen, April 1915. Excellentie, Onder den geweldigen drang der gebeur tenissen, hebben een groot aantal onzer Een treurige geschiedenis, naar i EKWjIN. R0,<3EN. Kre-kre-krohsnerpte de specht eigen zinnig, terwijl hij wel voor de twintigste maal probeerde zijn kop in den inktpot te dompelen. Ik zat in den tuin en schreef een onverschillig briefje. „S-sch-sehl ga wegl" zei ik. „Kre-ehl" blies de roodbruine kerel terug en' pikte met krachtigen snavel naar mijn hand, die schuttend den inktpot dekte. „Kre, kre, maar ik wil met mijn bek daarin!" „Ik zou het je toch heusch afraden," waarschuwde ik hem. „Dit is heele gewone zwarte inkt, een zeer minderwaardig fa- bricaat. Br ben overtuigd, dat ze miserabel smaakt. De mooio inkt, welke ik bij mij thuis in Hamburg gebruik, kan ik je wer kelijk beter recommandeeren. Die is mooi groen. Maar die hebben wij hier niet. S-sch- scb, ga nu weg!" „Kre-eh!" schreeuwde het beest en beet als een dolzinnige op mijn vinger om. Hij maakte heel wat spektakel. Op het lawaai kwam mijn vrouw, die jui3t van het mod derbad terugkeerde, naar ons toe. „Maar Heinz! je doet hem pijn," zei ze vol verwijt. i „Neem mij niet kwalijk, maar nu vergis je je toch! Hij doet mij pijnI" „Waarom schreeuwt hij dan toch zoo, het arme 'beestje?" „M;"* hoorl Arm beestje ben ik!" '*„Kre-e-eh'!De rooie dikkop had zijn Antwerpsche medeburgers, tijdens de ramp volle October-dagen van verleden jaar, voor do dreigende oorlogsteisteringen beducht, hun haardstede verlaten om bij gastvrije volkeren hulp en troost te zoeken. Velen hunner kozen toen de Wijk naar Nederland, als naar liet uitgelezen en veilig verblijf van den vrede. Ho© onafzienbaar de ellende toen ook was, de toewijding, waarmede zij gelenigd werd, was grenzenloos. Geen uit geweken landgenoot, of hij is innig getrof fen geworden door de warme en mee voelende hartelijklieid, waarmede hij door de Nederlandsche bevolking werd opgeno men, Op het edel voorbeeld van Hare Ma jesteit de Koningin,* en sterk door den ge negen steun van Hare beleidvolle regee ring, heeft heel het Nederlandsche volk als één man zich aangegord om te pogen, de smart van het rouwend broedervolk te ver zachten. Thans, na eene onbeperkte gastvrijheid op Neerlands bodem te hebben genoten, zijn meest al onze medeburgers naar hunne beproefde stad teruggekeerd, met het besef, dat het een heilig gebod is, zijn haardstee te beschermen, en een nationale plicht, oo-k in den tegenspoed schouder aan schou der te staanmaar des te inniger is ook hun onvergankelijk gevoel, uwer Natie eer en dank schuldig t© zijn voer de weldaden, zoo gul door uw gastvrij land on volk be wezen. Wij beschouwen het als een hoog voor recht, deze gevoelens der Antwerpsche be volking te mogen uitspreken, en hebben de eer Uwe Excellentie te verzoeken, daar bij de Nederlandsche Regeering de tolk van to willen zijn. Wij voegen hierbij den Wensch, dat Ne- dei land's doorluchtig Vorstenhuis met alle heil gezegend blijve, en dat de ons zoo liartelijke genegen Nederlandsche Natie steeds den .heerlijksten voorspoed moge kennen. Wij hebben de eer, Uwer Excellentie de verzekering onzer zeer bijzondere hoogach ting aan to bieden. Namens het College van Burgemeester en Schepenen Bij verordening De Secretaris, De Burgemeester, (W.g.) II. MELIS. (W.g.) JAN DE VOS, Zynor Excellentie den Ileere Mr. P. W, A. Cart van der Linden, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, Tijdelijken Voorzitter van den Raad der Ministers. De gemeenteraad heeft rechtstaande de rede van de burgemeester en de lezing van het adres aangehoord en beide met toe juiching bdkraclutigd. kans gunstig gezien en had geniaal, tus- schen mijn vingers door, zijn nieuwsgierigen snavel in den inktpot gestoken. Mijn vrouw gilde luid. Wy waren ontsteld. De specht eveneens. Hij blies en spoog allervreese- lijkst. Daarna vladdende hij naar een dichtbij- staandon boom, en schimpte geweldig tegen mij. Maar ik kon er toch niets aan doen! Over het schoone, witte tafelkleedje echter vloeide een breede, zwarte inkistroom. Hotelhouders op badplaatsen hooren en zien alles. Dadelijk kwam de strenge huis heer den tuin in. „Goeie morgen, meneer, mevrouw. Heeft u prettig gebaad Maar wat een smeerboel hier! Wat een lam beest! En als ik u ver tel, dat ik als een vader voor dien vogel geweest ben! Neen, maar, kijk toch eens aan „Het is alles mijn schuld,*' zei ik. „Laat het kleedje stoomen voor mijn rekening. Het is wel oen schattig beestje!" „Ja, snoezig!" viel mijn vrouw in. „Ik weet het niet, ik weet niet, of het wel zoo'n snoezig beestje is," klonk het zwaar-nadenkende antwoord van den „va der". „Ik voor mij, zou er piet over den ken een specht in huis te nemen. Maar dezo is uit zichzelf hier gekomen. Op een goeien dag zit ik in den tuin met mijn vrouw. Opeens was hij bij ons op een stoel gewipt. Neen maar, hoe vindt je?' zei ik tot mijn vrouw. „Het is een specht," zei zij. Toen is hij op do tafel gesprongen en heelt zijn kop in het koffiekopje gestoken." „Diien houden Wjj," zei mijn vrouw; „daar heb ik! pleizier in," Maar de rakker heeft heelemaal -niet gevraagd, of wij hem wen schen te behouden, hij is .voortaan dood eenvoudig maar gebleven ,in den tuin. Alles een week geleden, voordat u.Jiier gehuurd hadt. Mijn vrouw amuseert zien met hem liet adres op Japansch papier gedrukt met Planfcijnsch© letter is een meesterstukje van de bekende Antwerpsche drukkersfirma J. E. Buschmann. STADSNIEUWS. Orauje-Tereeolgtng Jaarverslag over 1914. Het gebruikelijke jaarverslag, dat u in kort© trekken op de hoogte pleegt te stellen van den stand onzer ver- eeniging en "waarin met oen enkel woord wordt teruggezien op dat gene Wat de Oranjevereeniging voor de ingezetenen van Schiedam deed op de ver jaardagen van de leden van ons Vorsten huis, kan ditmaal uit den aard der 2aak sober zijn van inhoud. Immers, slechts enkele dagen vóór liet Tuinfeest, dat door de bijzondere aantrekkelijkheden schitterend beloofde te worden, werd de internationale politieke hemel dermate verduisterd, en werden de gemoederen in zóó lievige mate in beroering gebracht door de mobilisatie van onze geheel© land- en zeemacht, dat van feestvieren geen sprake meer was. Het Bestuur groep dup in. In de vergadering wan 31 Juli Werd het voorstel van den voorzitter, om voor loop i g van feestvieren af te zien, met algemeen© stemmen aangenomen, terwijl op do vergadering van 28 Augustus d. a. v. hot denkbeeld, nog ©enigerlei feestviering to doen plaats hebben, definitief van de baan geschoven werd. Om een steentje bij te dragen tot leniging van de ellende die door den ingetreden oorlogstoestand, ook' in onze stad, geleden werd, droeg onze penningmeester ingevolge besluit van de Bestuursvergadering, een be drag van drie honderd gulden af aan liet steuncomité, alhier. Wat de stand van het ledental betreft die- non de volgende cijfers: Op 1 Januari 1914 waren er 1636 leden, contribuoerende f 1163.75. Er bedankten etc.begin 1914 272 leden, oontribucerend© f 177.25; blijft dus 1364 loden, conlribueerende £986.50. Bij, nieuwe leden in 1914 110 leden, con- tribueerende f 57.50. i Op 31 December 1914 Waren er dus 1474 loden, contribueerende f1044. Aldus een teruggang van 162 leden met een bedrag van £119.75 contributie. De teruggang werd vetoorzaakt doordien het op de beste dagen van ledenwerving opi 31 Juli on 1 Augustus 1914 bekend Was of zoo goed als bekend was, dat het Tuin feest niet doorging. Wat de stand der kas betreft, het vol gende en ik voor mij, vond het voor de kur- gasten ook wel aardig. Kurgasten, over 't algemeen, houden wel van zoo iets. Maar toch geloof ik, dat het niet langer kan. Kijki u nu zelf maar eens, wat een onfatsoenlijk heid!" „Maar dat is toch zoo erg niet!" zei mijn vrouw. f „Het is meer dan ergKijk, overal op den stoel, op de bank! Neen, neon, wij kunnen hem niet langer houden. Vooral ook niet in den winter. Ik zet hem liever niet in een kooi, welnu waar dan, in huis? Trouwens, zijn langste tijd zal hij er wel geweest zijn. Het is een wonder dat hij er nog is, om do kat, weet ul" „Maar dat is toch te akelig," vond mijn vrouw*. „Will u hem werkelijk' niet langer houden „Nee, hoorl" 1 „Dan neem ik hem mee naar Hamburg," zei ik. 1 „Wij nemen hem mee naar Hamburg, refreinde mijn vrouw geestdriftig. „Nu goed, hoor! ik hob er vrede meel" stemde do „vader" met spotlach in. „U kunt hem krijgen. Ilij zal het bij u goed hebben, daar ben ik niet bang voor." Natuurlijk, 't Was een belachelijk© inval van mijMeer dan idioot eigenlijk 1 Ik her inner mij heel precies, dat ik aan Edgar Allan Poe's "Raaf dacht Aan de raaf, die naast de buste van Homerus (was het wel Homerus?) mystisch neerzit en geweldig orakelt: Nimmermeer! De specht zou myn raaf zijn, maar dan in het gekke! Ik ver heugde mij er verLazend op, hem Op mijn schrijftafel te zien tronen, hij zou, my tril grootsch-komische dogen inspireerenl Al les wat daartoe noodig was, bezat hij. (Reeds de dikke schedel met de bruine kop- Op 1 Januari 1914 was in kas £00. bij contributie 1474 telen, f1044; insclirijf-gelden f23.75; onafgehaalde tickets f 45.te zamen £1112.73; totaal f 1172.75. Uitgaven: algemeene onkosten f90.75; afbesteld tuinfeest £402. bijdrage steuncomité f250.en extra bijdrage steuncomité £30.te zamen f852.75. Kassaldo 31 December 1914 320. Zoo is het jaar 1914 ten einde geioopen zonder ©enige feestviering, zonder eenig vreugdebetoon over de verjaardagen van II. M. onzo geëerbiedigde Koningin en II. M. de Koningin-Moeder. Laat ons hopen, dat de wensch, die onze voorzitter uitsprak aan het slot van onze laatste vergadering^ dat wij n.l. spoedig weer konden zeggen: „Het daghet in het Oosten", spoedig moge in vervulling gaan en dat de onzekere gedachte, dat ook tvvüj in dezen wereldkrijg zouden kunnen be trokken worden, spoedig moge plaats ma ken voor een bestendigen vrede en een demobilisatie onzer land- ©n zeemacht. Als eenmaal dat tijdstip zal zijn aange broken, zal onze vereeniging wellicht ge legenheid hebben, schitterender Jan ooit te voren, uit te kómen. Im'miers het is te voor zien, dat een eventueel feest, waaraan de genen kunnen deelnemen, die nu al sedert zoo vele maanden van hunne huisgenootcn gescheiden zijn, een enthousiaster karak ter zal dragen dan ooit te voren, V Wij herinneren er nan dat de algemeene voigadering Maandagavond te 8 ure in liet Verkooplokaal aan de Lange Haven zal worden gehouden. Kunst en Wetenschap. Een welverdiende belooning. Het Franklin Instituut te Philadelphia heeft de John. Scott-MeJaille aan den Franschman Ch. E. Guillaume verleend. Dezo is de uitvinder van liet invar, het alliage van ijzer en nikkel, dat oen buiten gewoon kleine uitzetlingscoefficient en een zeer groote hardheid bezit en daardoor zeer geschikt is voor slingers van klokken en radertjes van chronometers. Het feit, dat het aan dr. Plotz gelukt was den bacil te isoleeren was reeds meer dan een jaar in geneeskundige kringen bekend, maar met het oog op de beroeps-etikette ga ven de medici er de voorkeur aan. ex niet eerder over te spreken totdat dr. Plotz zelf het resultaat zijner onderzoekingen had ge publiceerd. Dit geschiedde gisteravond, toen dr. Plotz voor het NewYorksche Pathologi sche genootschap een lezing hield, welke door250 voorname geleerden en doctoren met de grootste aandacht werd gevolgd. De uiteenzetting van den jeugdigen medicus werd met daverend applaus begroet Men was van meening, dat dr. Plotz zonder tuijfel de juiste ziektekiem bad gbvonden. Twee medewerkers vntn ür. Plotz, dr. Peter K. Olitzkv en dr. George Baehr, gaven eveneens hun inzichten .weer. Dr. Olitky, die heel veel met het bereiden van het se rum te doen heeft gehad, gaf daaromtrent uitvoerige bijzonderheden. Zij deelden daar in o. a ook mede., tot de conclusie te zijn gekomen, dat de Brill's ziekte door dezelfde bacil wort veroorzaakt als typhus, en slechts een minder kwaadaardige vorm van typhus is; de epidemische vorm is typhus. Dr. Plotz en zijn medewerkers willen niet voorspellen dat de vaccine typhus voor komen zal. Of tvphus al of niet een ziekte is, welke door serum behandeling kan wor den tot staan gebracht, kan alleen uitge maakt worden door de toepassing der vac cine bij een epidemie. Gelegenheid daar voor schijnt thans in Servië te bestaan. De ontdekking an dr. "Plotz, wordt m onwel een van de belangrijkste ontdekkingen van de medische wetenschap der Unie geacht Onder de geneeskundigen, die den jeug digen medicus complimenteerden en hem vertelden, dat hij de voorloopige berichten omtrent zijn vinding volkomen had gestaafd, waren dr. Ridcyo Nogoesji en dr. Samuël J. Molteer, de beide wc! luikende onderzoe kers van het Rockefeller Instituut voor Me disch onderzoek, dr. Nathan E. Bril), do ontdekker van Brill's ziekte, dr. William Hallock Parck, „hoofd van het bacteriolo gisch departement van den New-Yorksclien gezondheidsraad, e, a." f Sport. De typhusbacil gevonden. De New-Yorksdhe bladen meidden, dat dr. Harry Plotz, een bacterioloog, die pas 24 jaar oud is, den bacil, die typhus veroor zaakt, gevonden heeft, en verscheidene doe toren, die thans op weg naar Servië zijn om deze verschrikkelijke ziekte te bekam pen, zijn met een serum, dat aan de door dr. Plotz gedane ontdekking baar ontstaan te danken heeft, ingeënt. veertjes, die voortdurend boosaardig-kwaad opstonden, werkte komisch; liij leek spre kend op mijn barbier, die ook zoo'n dik ken kop had en zulke kortgeschoren, bor stelige haren. De brutaliteit van den specht zou my aan zulko vermakelijke menschen- typen herinneren; zijn onpeilbare nieuws gierigheid zou mij tot do satyre bezielen! Wat een idylle! De vogel was buiten kijf een humorist van 't vak! Ik vei heugde mij heimelijk enorm. Met mijn vrouw1 broei den wij reeds allerlei plannen uit. Wij Wilden ons balkon, geheel door kippengaas afrasteren. Hij zou het best bij ons heb ben. Temidden van de bloemen zou hij heerlijk vrij kunnen zitten in zijn reuzen- vogelkooi. Natuurlijk zouden wij voor hem er nog een paar denneboompjes bij plaat sen. En dan zouden wij de balkondeuren openen en zeggen: „Kom, kereltje, kom toch, kom buiten 1" Én pas op dan kwam hij naar bui ten geparadeerd 1 Wij zouden ons kostelijk over zijn grappige invallen vermaken. Wij zagen hem reeds do dolste schelmstukjes uithalen. Mijn vrouw hoopte hevig, dat hij talent voor stelen zou hebben en nu en dan eens stukjes spek zou wegkaaien. Wat een pret hadden wij nu reeds 1 Wel bekroop ons soms een hevige angst om de poes! Ja, die poes! Geheel afgeschei den van den natuurlijken drang tot voor zorg nemen, die den bezitter eigen is (het dier was immers nu van ons), voelden wij ons ook, van zuiver zedelijk en men- schelijk standpunt, verplicht, het arme beestje voor gevaren te behoeden, 't Katten- geval werd even een puzzlo nu. Toch von den wy een oplossing. Do hotelhouder, die tevens blikslager was, vervaardigde een groote kooi. Daar werd onsvrindje'snachts in -bewaard; katten zijn 'snachts im- Cricket. Ned. Cricketbond. i De jaarlijkseho algemeene vergadering van den Ncderlandschon Cricketbond za! op 8 Mei as. te Amsterdam worden gehouden. Waarschijnlijk zullen, ondanks de mobi lisatie, do competities op de gewone wijze worden verspeeld, hoewel natuurlijk enkele verceniginigcu een zwakker elftal in het veld zullen brengen. Hot is voorts niet onwaar schijnlijk, dat Haarlem voorlojp.'g dit sei zoen in plaats van in do le klas in de 2e klas speelt. Groot verlies van spelers do. nr do mobilisatie is oorzaak van deze vrijwil lige degradatie. Voider zullen twee bekende namen uit do le klas verdwijnen, n.l. A. C. Cl ea Volharding, die onder den naam V. R. C. mers het gevaarlijkst. Het was alleen zeer onaangenaam, dat do vogol cr heelemaal niet in te krijgen was. Wel liet hij zich gemakkelijk vangen, maar nauwelijks be greep hij. waarom het ging, of hij beet en verzotte zich in groote razernij in mijn hand, waarbij de veeron losraakten. De eerste keer verloor hij op doze manier drie prachtige staartveeren. Mijn vrouw was heel bedroefd hierover. „Dat is een marteling," zcide zij. „Toch ben ik zoo voorzichtig mogolijk," verdedigde ik mijzelf. „Ja, en toch zijn wij verplicht hem 's nachts op le sluiten," zei opnieuw mijn vrouw, „ik zou geen rust hebben met de katten." „Ik evenmin. Hij is nu eenmaal van ons. Hij wordt mijn komische huisgeest in de toekomst. Ik heb hem beslist noo dig." „Wij moeten voor hem waken." „Wij doen het immers voor zijn best- will" Dus werd meneer Specht eiken avond opgesloten. Elkon avond had er ook een schermutseling plaats. Zijn gevederte werd van dag tot dag kaler. Mjjn vrouw gaarde de verspreide voeren, als heilige dingen bijeen, en huilde bijna, wanneer opnieuw een wit-blauw vleugelveertje of een krach tige, bruine slagvecr gevonden werd. Wij verzekerden elkaar voortdurend, dat hij het in Hamburg als in den zevenden hemel hebben zou. Als ons kind gelijk! Neen, nog beter! Als mijn uitgever, wanneer hij eens ooit mijn gast is. Voorloopig kón het nu eenmaal niet anders. Maar o, die katten, die katten! 1 Die katten! Hoe goed herinner ik mij nu, dat in dien tijd die katten een nacht merrie voor my werden.< Ook voor mijn SCN IEDJIMSCHE COURANT. t

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 9