Ter Zee. Diverse berichten. BINNENLAND. STAP1NIEÜW8, Kunst en Wetenschap. Kerk en School- Ned. Herv. Kerk. Sport. Gemengd Nieuws, 3 Gisterenochtend beschoot de Russische vloi't ronder ^uccev het onverdedigde dorp Jchna Vd.in.i 'aan de Zivarte Zee) waarna zij zich terugtrok."' l it een lang verslag van een vertegen woordiger te Konstantinopel van het Wolff bureau blijkt, dat het aantal der bij Koem Kaleh gesneuvelde vijanden nog met is vast te stellen, aangezien zij bij massa's in zee zijn gedreven. gewonden worden rerpleegd in de lazaretten au Roode llahe Maan en Ronde Kruis. Geen vijandelijk" soldaat slaat moor op den Aziatischon oever. Het gehucht Tsjanakkaleh is door de vijan delijke besehietmir geheel vermeld. Vijandelijke duikbooten trachtten in de zeeéngte door te dringen. Behalve de „Saphir" en de „E. 15", zijn in de l.uitste dagen drie diukliooten vermeld, waaronder de „E. 2". waarvan de bemanning gevan gen genomen is. De tweede onderzeeër zonk door het vuur van eeti Turksch oorlogschip, de derde liep op een mijn. Boidv zonken met de equipage. Getor pedoerd. Een Reutertelegram uit Londen meldt d.d. gisteren: Weer zijn zes trawlers, n.l. de .Hector", „Progress", „Rugby", ..Coquet", „North- wardho", en „Bobwhite", door Duitsche duikbooten in de Noordzee in den grond geboord. Onbekend stoomschip in den grond geboord. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Een on bekend stoomschip van ongeveer GOO tons uit oostelijke richting komend, werd Maan dag in de Fehmam Beit (ten Z-W. van Laalandj door een Duitsch oorlogsschip in den grond geboord. Het Duitsche schip gaf twee schoten af, toen het stoomschip met stopte. De zwaargetroffen stoomboot zonk na een half uur. Kaar de „Lokal-Anzeiger" uit bevoegde kringen verneemt, betreft het 't Zvveedsihe stoomschip „Vanadis", dat, aangezien het 't bevel tot bijdraaien niet opvolgde, door het Duitsche wachtschip geramd werd en zonk. De bemanning weid gered en be vindt zich te Kiel. Italié's beslissing nadert. De te Berlijn uit Rome ontvangen be richten vestigen den indruk, dat de onder handelingen fusschen Italië en Öostenrijk- Ilongarijo, iiaar beëindiging zeer nabij zijn en dat men in Duitschland allesbe halve over de door den vroegeren bond genoot te nemen beslissing gerus! is. George Bernhard schrijft in de „Yoss. Zeitung": „Ook in de best ingeliehie kringen weet heden nog niemand hoe de beslissing in Italië zal uitvallen. De vreugde in de pers van de „Entente" loopt zeer zeker vooruit op de gebeurtenissen, maar na dc laatste berichten is het volstrekt met meer buiten gesloten, dat Italië zich aan !e zijde onzei v ïjanden zal scharen. De onderhandelingen tiissehen onzen bondgenoot en de Italiaan s( he xegeering zijn geenszins afgebroken, al wordt zulks in de pers telkens weder be woerd. Integendeel. Oostenrijk-Hongarije heeft met onze goedkeuring nog zeer kort geleden opnieuw voorstellen gedaan, die getuigen van groote tegemoetkoming en van den eerlijken wil oin gerechtvaardige wen schen van Italië te vervullen. Op dit voor stel kan Italië nog in het geheel geen ant woord hebben gegeven. Wij laten derhalve nog geenszins de hoop varen, dat de be staande spanning in vredelievenden geest opgelost zal worden. Dat Italic, nu het toch meende recht te hebben om te ei schen, ook veel eischte, kan men van een Itaiiaansch standpunt begrijpen. Maar dat is iets an ders dan om, als men niet genoeg krijgt, gewapend op vroegere bondgenooten aan to vallen. Dat is in strijd mot de eer van de natie en zou een graad van algemeene onwaar digheid, om in een verdrag opgenomen te Worden, te kennen geven, die aan Italië zelfs door degenen,, bij wie het zich tijde lijk aansluit, kwalijk genomen en vergol den zal Worden. Deze oorlog kan niet meer heslist worden doordat Italië ingrjpt; de Italiaansche re- geenng zou zich ten zeerste vergissen, wan neer zij meende, dat onze operaties ons heb ben belet ook de noodige voorzorgen met het oog op nieuwe vijanden te nemen. Vrij van alle zenuwachtigheid wacht hel Duitsche volk de komende dingen af. Het zou ons liever Zijn, wanneer de oude bondgenoot zich niet ook aan de zijde van den vijand zou scharen, maar als hij het volstrekt wil, dan zien wij in deze veran dering slechts de noodzakelijkheid om nog meer krachten in le spannen. Ons geloof aan het eindresultaat van den oorlog kan niemand meer schokken." Het „Berl. Tagebl." zegt: Het zou een dwaasheid zijn zich le ver bloemen, dat de toestand in de laatste dagen zeer ernstig is geworden en dat de spanning nog toegenomen is. Aan de hoop, dat een vreedzame bijleg ging nog mogelijk is, moet men zich blijven vastklampen. Mocht deze hoop echter on vervuld blijven, dan zullen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije ook deze wending fier dingen aanvaarden en toonen, dat zij opge wassen zijn tegen hêtgeen er zal gebeuren." De „Berl. Lokal Anzeiger" schrijft: „Op het oogenblik is de wisseling vr-_ nola's tusschen Wecnen en Rome nog aan den gang. Zoolang dit het geval is,'mag men op de mogelijkheid van een vreedzamen afloop nog hopen. Maar de toestand moet als zeer ernstig worden beschouwd. Binnen zeer weinige dagen zal de beslissing vallen. Hoe zij ook moge uitvallen, wij zien haar kalm en rustig "tegemoet." ChinaenJapan. Volgens een Reuter-teleeram uit Tokio, ca at daar het stellige gerucht, dat de Ja» pansche regeerina, w ijl liet antwoord van China op de door Japan gestelde eischen onbevredigend was, besloten heeft, dat aan China een ultimata ui zal w orden ge steld. Naar verwacht wordt, zal hot keizerlijk bedmt te dezer zake spoedig worden uitge vaardigd en zal liet schiereiland Kvantoeng ut stunt "van beleg worden erklaaril. Do v redes actie van het V a t i c a a n. De „Tijd" meldt uit Rome d.d. 4 Mei: Zonder dat het nog tot bepaalde vredes- voorstellen is gekomen, neemt de Heilige Stool tocli alle maatregelen om het op het gesohikste oogenblik daarheen te leiden Sommige neutrale staten hebben hun mede werking toegezegd, ook de Xcderlaiulsehe regeertng stelt het initiatief op boegen Pril»- Er wordt gezocht naar een vo >r alle oorlog voerende mogendheden bevredigend voor stel, hetgeen aannemelijker .zou worden, door hel stadium der machteloosheid waarin over en weer do militaire situatie sedert maanden gekomen is en die de volkeren uitput. De Heilige Stoel behoudt zich in- t,usschen de keuze van het juiste oogen blik voor, hetwelk een algemeen Eu re* peesch vredescongres zou inleiden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. In Tripolis. De k'donel Miani, commandant van een uit de drie wapens samengesteld detache ment (waarbij ook inlandsche soldaten wa ren ingedeeld), die opdracht had een straf expeditie te houden, heeft op 1 Mei gemeld, dat hij bij het treffen met den vijand ge dwongen werd onder zware verliezen terug- te trekken, omdat de inlandsche troepen naar den vijand overliepen. Het nieuws over de muiterij onder de ongeregelde inlandsche troepen te Syrte iBarka) heeft naar de „Times" meldt m Italië een pijnlijken indruk gemaakt. De eerste gewonden zijn to Syracuse aangeko men, waar een treurig gestemde menigte de ziekentransporten naar het hospitaal ver gezelden. Gewonde officieren verklaarden, dat zij niet ver van Syrte door een kleine bande roovers werden aangevallen. De Italiaansche colonne, die aangeioerd werd door kolonel Miani, bestond uit 800 blanken, 1GOO in landsche geregelde troepen, en ongeveer 4000 inlandsche ongeregelde troepen. Laatstgenoemden liepen naar den vijand over, zoodra het gevecht begonnen was; en de opstandelingen maakten zich meester van kanonnen, kameelen en voorraden. De Italianen en de inlandsche geregelde troepen streden dapper. Kolonel Miami werd gekwetst; kolonel Biroli sneuvelde. Vooral onder de officieren waren de ver liezen ernstig: 19 werden gedood. 45 ge wond. De verliezen der minderen wa.ran 300 man gedood en 400 gewond, ciw.z. een derde van de totale sterkte. i Men ziet te Rome iti, dat men te zeer verlrouwd heeft in de Arabische hoofden,, die hex erraad hadden voorbereid. Het heet, dat de Italiaansche regeering zoo krachtig mogelijk zal laten optreden teneinde een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Hofberlchion- Naar wij vernemen, werden door Hare Majesteit de Koningin op den verjaardag van 11. K. II. Prinses Juliana, behalve van Nederlandsche corporaties en veroenigingen, van tal in Nederland verblijvende Belgen, waaronder ook van leerlingen van Belgische scholen in Nederland, telegrammen en brie ven ontvangen, waarin uiting werd gegeven aan hun gevoelens van dankbaarheid jegens Nederland. Onder eenige fraaie bloemstukken die naar het Huis ten Bosch voor de Prinses werden gezonden, waren er ook van hier le lande vertoevende groepen van Belgen. Hare Majesteit heeft aan allen Hoogstder- zelver dank doen overbrengen. Conmlatre dienst. Bij Kon. besluit is aan dr. B. Utchor- mansky, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als vice consul der Nederlanden te Varna, en is als zoodanig benoemd de hoer W. 51airovitz, Aan don heer Maïrovitz kan in het Fratisch, Engelseh of Duitsch werden ge schreven. Het ressorl, van het viee-consulaat strekt zich uit over de departementen Varna en Choumen. Molnkken. Bij de familie to Groningen is bericht ontvangen, dat de heer E. L. Marwitz, officier van gezondheid 2de kl. bij het In disch leger te Piroe op het eiland Ceram (Molukkea), ep een expeditie ernstig ge wond is. Groepeirverioer. Door de directie der H. IJ. S. M. is een circulaire aan Hoofden van Inrichtingen voor Onderwijs, Bestaren van Weeshuizen, enz., gezonden Waarin word t meegedeeld dat het in het a. s. reisseizoen in verband met de beperkte dienstregeling en het beschikbare materieel in den regel niet mogelijk zal zijn, aan aanvragen tot vervoer van groe pen school- en weeskinderen mef treinen der gevvone dienstregeling gevolg te geven. Overwogen wordt daarom do mogelijk heid, pin op, bepaalde dagen, b.v. één of twee maal per week1, voor dat vervopr een extra trein beschikbaar te stellen, waar van dan ©en jjroot aantal kinderen' met geleiders! kunnen gebruik maken. Om ©enigszins een overzicht le verkrij gen van het venvachten vervoer, wordt opgave verzocht of het voornemen 1 «staat in dit seizoen met oen aantal kinderen een reis te mak'en. Mocht dit het geval zijn, dan moet uiterlijk. 20 Mei a. s. de directie der H. LI, S. M. gemeld worden omstreeks welken tijd en van waar tot waar. de reis gewenscht wordt, welke dag der week de voorkeur genieten zou, en hoe groot onge veer het aantal deelnemers zou zijn. liet Jaarlijkse he Amsterdamsche School- vacantiefeest zal een onderwerp van bij- rondere bespreking moeten uitmaken. Jnlianafondi In de algemeene vergadering van het Jnh.inafonds werd het jaarverslag uilge- 1 racht over 1914. Daaruit bleek, dat op het einde van 1914 de ontvangsten bedroegen 12911.70. Daarvan is uitgegeven f519.96. zoodat er oen voordeelig saldo overblijft van f2391.74. Do gevolgen van den oorlog hebben op do vereeniging geen gunstigen invloed gehad. Toch is zij reeds in de gelegenheid ge weest om een begin te maken mot de uit voering van baar program. Het aantal leden is constant gebleven en bedraagt 28. Hot bestuur bestaat thans uit do heeren mr. J. IF. Abendanon, V. E. L. Iioisse- vain, II. E. Prins, IV. J. Giel, Wj. C. Schreijt ner, C. P. J. Blok, penningmeester, en J. J. Meijer, secretaris. Do optimistische verwachting van hem, die den stoot heeft gegeven aan de op richting van het Julianafonds, den heer R. Soetan Casajangan Soripada, dat ook uit Indië en wel uit zijn geboortegrond, de Batak-landen, véél belangstelling in onze vereeniging zou komen, zijn aldus be sluit het verslag niet verwezenlijkt Do Indische subcomité's of ofdeeliugen zullen wel behooren tot de pïa vota der oude Romeinen, die niet vervuld worden. lederlaad «n ia aarlag. Uitvoer uit Nederland, De ministers van financiën, oorlog en landbouw, nijverheid en handel, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het voor een geregelde behandeling van zaken aanbeveling verdient, dat zij, die (verlof noo-dig hebben tot uitvoer uit Nederland van artikelen waarvan die uitvoer in het alge meen verboden is, zich met hun schriftelijk verzoek wenden tot een der hieronder ver melde sub-commissies uit het Koninklijk Na tionaal Steuncomité t. w. a. voor artikelen, die verband houden met de nijverheid, tot de Commissie voor de Nijverheid, AmaJiastraat 2, Den Haag; b. voor artikelen, die verband honden met den landbouw, tot de Commissie in zake de voeding van mensch en dier, Amalia- straat 2, Den Haag. 1 Deze commissies hebben in opdracht,, de bedoelde aanvragen te onderzoeken en daar omtrent aan de regeering ad-vies uit te brengen. i Regeeringsmeel. Te Zaandam worden door het gemeente bestuur pogingen in het werk gesteld, om evenals dit thans te Amsterdam en te Rotterdam geschiedt te trachten enkel" booten met regeeringsgraan in de Zaandam- sehe haven gelost te krijgen, vooral ook hierom, wij! een belangrijk deel yan den inhoud dier booten voor Zaansche firma's o. m. de fa. Wessanen en Laan te Wor merveer bestemd is. t De bemanning van de „Flora." Met het stoomschip Batavier IV is gister namiddag uit Londen te Rotterdam aangeko men, de bemanning van het stoomschip (.Flora", van. de Kon, Ned. Stoomboot Maatschappij, bestaande behalve kapitein J. Fooi), uit 18 koppen. Dit stoojnschip, dal in baliast van Amsterdam naar Swansea vertrok, is 3 April nabij Bristol op Hart land Key gestrand. Do bemanning werd gered, maar is, toen zij op de Engelsche kust landde, in een hotel onder bewaking gesteld van militairen, tot verleden week. Officieel is niemand in verhoor genomen en over de behandeling in het hotel viel niet te klagen. Waarom zij al dien tijd onder bewaking waren, neet geen hunner. Na aankomst te Rotterdam is de kapitein met de bemanning naar Amsterdam ver trokken. Verblijf ontzegd. De territoriale bevelhebber voor Over- ijsej, Gelderland en Drente, heeft met ingang van heden in zijn gebied, waar de staat van beleg is afgekondigd, het verblijf ontzegd, aan G. J. Garne, lompenkoopman te Oldenzaal, wijl zijn verblijf in genoemd gebied in 's lands belang gevaarlijk wordt geacht. (G. wordt verdacht van paardenstnokkelarij naar Duitschland). Vrijwillige landstorm. Te Deventer is een Vrijwillige Land- stormafdeeling opgericht met aanvankelijk ruim 150 leden. Do oudste lichting naar\ huis. In verband met loopende geruchten, kun nen wij meedeeLen, dat inderdaad hij onze regeering het denkbeeld in overweging is, om in den loop dezer maand de lichting 1907 van de landweer met verlof naar huis terug te zenden. Indien het daartoe komt, zal deze oudste lichting niet (wat eigenlijk reeds 1 Augustus 1914 had moeten geschie den) naar den landstorm worden overge schreven, maar eenvoudig met verlof gaan, om zoodoende, indien noodig, onmiddellijk weer aanwezig te kunnen zijn. De verlof gangers zullen het land niet mogen ver laten. 1 Vermoed wordt dat de pninister van Oor log deze week in de Tweed© Kamer ©en nadere mededeeling zal doen. M ij n e n. Sedert de laatste opgave, omtrent op onz© kusten aangetroffen mijnen, zijn, tot 1 Mei ƒ.1»benoorden den Helder in den grond geschoten 3, en op het strand ver nietigd eveneens 3 mijnen, zijnde 5 En gelsche en 1 Duiti-che; werden tusschen den Helder en Hoek van Holland geen mijnen aangetroffen; werden bezuiden Hoek van Holland 23 mijnen in den grond geschoten, 4 vernie tigd en 3 geborgen. Hiervan waren er 27 Engelsche en 3 Duitwlie. In totaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten aangetroffen 523 mijnen. Waarvan 291 Engelsche, 54 Fran- sche, 32 Duitsche, terwijl van 14G de oor sprong onbekend bleef. i Steno comité Schiedam. De beste steun. liet Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal vveikloozen le hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. Wie iets voor het Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen met wekelijkscbe oT maandelijksche bijdragen. D© geregeld© steun is do beste. Men geve even kennis aan den. Penning meester van het Comité, den heer A. L. iBioot, Nieuwe Haven 83, en voor liet- ge regeld innen der bedragen wordt gezorgd. Bij de te 's-Gravenhage gehouden akte- examens L. 0., is o. m. geslaagd mej. D. Krabbendam, -van hier. Met de St.ct. (no. 105) zijn verzonden de afdrukken van de Schiedamsclie Roode Kniis-Transportco 1 on ne. gevestigd te Schie dam. Op een voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voorg. l.o. 3e kl. no. 20, komt als not 2 voor de heer L. van den Tempel, van hier. Gemeenterandfgtnkken. Verordening op het. Reserve-pensioenfonds. Toen Uwe vergadering bij haar besluit van 10 December 1913 Gemeenteblad no. 45 van 1913 over Was gegaan lot instelling van het Reserve-pensioenfonds, werd hot noodig voor het beheer van dal Fonds een regeling te maken. Is de instelling van dat Fonds de naaste aanleiding tot het hierbij gevoegd ontwerp, bij de samenstelling van het ontwerp werd het wen schel ijk geacht, de regeling toepasselijk te verklaren op alle gelden, die met een bepaalde bestemming zrjn weg gelegd of verkregen en die moeilijk anders dan als Fondsen kunnen betiteld worden. De titans aanwezige zijn in de verorde ning opgesomd met opgaaf van hun be stemming art. 1 De laatste alinea van art. 1 van het ont werp geeft te verstaan, dat later opko mende Fondsen onder de verordening ge bracht zullen worden. 1 Door de vermelding van de Fondsen en hun bestemming in de verordening en de daarin voorgeschreven jaarlijksche rekening en verantwoording en jaarverslag dat als bijlage in het gedrukt Gemeenteverslag wordt opgenomen wordt voortaan de kennis van de bestemming en stand dei Fondsen publiek domein en blijft deze niet tot enkele ingewijden beperkt. De kas der Fondsen blijft bij den Ge meente-Ontvanger, doch afgescheiden van de Gemeente-kas artti 4 en 5 Daar toe is een aanvulling van art. 12a van zijn instructie hierbij gevoegd. Uit den aard der zaak zal de boek houding, hoeWel door één persoon te voe ren, voor ieder Fonds afzonderlijk plaat hebben (artl. 2 en 3). Omtrent de contröle op het kasbeheer, rekening en verantwoording, balans enz. artt. 5, 6 en 7 Zijn gelijke bepalingen opgenomen als in deze Gemeente gelden voor andere afzonderlijk' beheerde gelden. D© Commissie voor de Financiën en de Belastingen heeft de wenschelijkheid uit gesproken om jaarlijksche begrootingen op te maken. Deze komen ons volkomen on- noodig voor. Wel zeggen wij reeds nu toe dat voor zoover pjosten op de Gemeente- begrooting verband houden met Fondsen, bij de toelichting op die posten de noodige opgaven zullen worden verstrekt omtrent de in het bogrootingsjaar te verwachten stand dier Fondsen. Ten aanzien der beleggingen art. 8 is voorgeschreven, dat in do eerste plaat-, geldverstrekking aan de Gemeente daarvoor in aanmerking! komt. Men voorkomt daar mede de soms schadelijke koersverschillen, terwijl de Gemeente door de immer door gaande buitengewone uitgaven toch steeds weer opnieuw behoefte aan geleend geld heeft Tm slotte brengen Wij in herinnering, dat de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten reeds de zong op zich nam voor liet periodiek wiskundig onderzoek in art. 10 ten aanzien van het reserve-pensioenfonds voorgeschreven. 'tNat: .Gisteravond heeft in het Volkshuis de algemeene ledenvergadering plaats gehad van het Departement Schiedam der Mij. t. N. v. 't A. Behalve de gewone Werkzaamheden, die zonder bespreking werden afgedaan, kwam aan de orde de verkiezing van een alge meen secretaris der Maatschappij. Als zoo danig werd door het Departement verko zen de heer A'. J. Bropwer fe Arnhem, 1 Men seint ons uit Den Haag: 1 Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer J. Leyh, te Schiedam, voor inge nieur bij de afdeeiing Electridteilswezen van het departement van Gouvememems- bedrijven. De Nation, Chr. Geh. Onth. Vereen, al hier zal op Hemelvaartsdag, 13 Mei a.s., een openluehtmeeting houden op het nieu we sportterrein aan den Ilavendijk. Een handelaar in brandstoffe liad een partijtje hout voor £5 gekocht en loste dit 'gistermiddag omstreeks 32 uur op d© kade aan den Buitenhavenweg, waarna hij heen ging om paard en wagen te halen, met het doel het hout daarop verder te vervoeren. Toen hij na 3 kwartier terug kwam behoefde bij dit echter niet meer te doen, het hout was reeds verdwenen, al leen was het van eigenaar en bestemming verwisseld. Een klopper, wonende aan. het Bïoers- veld. had, toen hij eergistermiddag een middagslaapje ging doen, zijn broek in de kamer op een stoel gehangen. Toen hij zich weer aankleedde bemerkte hij, dat uit den broekzak ©en portemonnaie met f2 was verdwenen. Het paard van den melkverkooper C. van Bree, dat in een weid© aan den Rot- teidamschen dijk liep, is daar in een sloot geraakt, waar het in den modder bleef staan. Een paar boeren, die dit zagen, hebben het dier met behulp van een touw weer op het land geholpen. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdag. Schied. Bioscoop, 8 u» Voorstelling: Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma, Heden en volgende dagen. Circus Schouw- burg-M. Spree. Verboden toegang. 6, 7 en 8 Mei. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Kon. Vereen. Nederl. Toon. Pyg- 1 mali on. 6 Mei. Groote Schouwburg, 8 uur. Duit sche Opera Opvoeringen. Bern.-Dia mant. Fidelio» 7 en 11 Mei. Groote Schouwburg, 8 uur. 't Verstand wikt, 't hart beschikt. 8 Mei. Lokaal Korte Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige Samen komst. 8 Mei. Groote Schouwburg, 71/2 uur. Opera- Opvoeringen Der Fliegende Hollaa- der. 10 Mei. Odéon, 8 uur. Dilettanten Sym- phonie-Orkest „L. van Beethoven", Concert. •H. M. de Koningin-Moeder heeft behalve de reeds vroeger gemelde schilderijen, van het op de steuntentoonstelling in „Pulchri Studio" geëxposeerd werk van werkende leden van dit schilderkundig genootschap, ook nog aangekocht „Dooi weer" van mej. Johanna van Deventer, kunstschilderes te 's-Gravenhage. -■ Beroepen te Rijssen ds. P. Zand to IJsselmuiden bij Kampen; te Doesburg ds. P. J. F. van Voorst Vader te 'Neder- hemert; te Vriezenveen ds. J. A. van Voort huizen te Nijkerkerveente Re- tranchement ds. W. van Roggen te Oost- zaan. 1 Geret. Kerken, Beroepen te Drogeham ds. W. C. Har- renstein te Noord-Scharwoude; te 01de- boorn ds. Esselink te Wateringen. Hooqer Onderwijs. Universiteit van Amsterdam. Doctpraal examen in de staatswetenschapde heer inr. J. Versteeg; doctoraal examen in de Nederlandsche letteren, cum laude, mej. L. van Niekerk. Wielrijden. Elfstedentocht. Naar men uit Leeuwarden bericht, is wegens de tijdsomstandigheden de Friesche Rijwiel-elfstedentocht uitgesteld. De ontploffing te Rotterdam. Over het gebeurde aan de Oranjeboom brouwerij ontleenen we nog het volgende aan de „N. R. Ct.": Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft er een hevige ontploffing plaats ge had in een van do kelders aan de bierbrou werij d'Oranjeboom, gevestigd aan de Nas- saukade, hoek Oranjeboomstraat, alhier. In di© kelders waren op dat oogenblik nog 16 joersonen werkzaam. Een dier werk lieden vertelde, dat de ontploffing van de leiding plaats had op een punt, Waar twee aangrenzende en eeti daar boven gelegen kelder samenkomen. Hij hoorde een taal, zag witte amoniakdampen te voorschijn ko men en nam de vlucht. De ingenieur C. Hanhart, uit Zurich, onder wiiens toezicht men bezag is betan- vaten t© maken, verklaarde evenwel, dat de leiding gesprongen is ter plaatse, waai twee met pakking omwoelde einden bijeen komen. 1 Zoodra het ongeluk gebeurd was haastte men zich de leiding at te schroeven; toch kon men niet voorkomen, dat eenige hon derden kilo's ajnoniak ontsnapten en de geheele omgeving verpestten. Eenige werklieden hadden zich reeds da delijk in veiligheid gesteld door langs den grond naar buiten te kruipen, anderen wer den met groote krachtsinspanning: en le vensgevaar te voorschijn gehaald. Twee werklieden vond men in een ledig fust

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2