Zaterdag 8 Mei 1915 No. 14827 Derde Blad 68*" Jaargang. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zou- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; ieders regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No, 103. BINNENLAND. Htfberichie*. Z. K. Iï. Prins Ifondrik zal lot Maandag 10 Mei op liet Loo verblijf houden. Consulaire dienst. Met verwijzing naar het bericht, voorko mende in de Staatscourant van G October 1914, brengt de minister van buitenland- sche zaken ter algemeene kennis, dat de waarneming van liet consulaat der Neder landen te Harbin (Mantsjoerije) thans op gedragen is aan den jjeer P. Grevedon, aan wien in het Fransch of Engehch ge schreven kan worden. („Stct") Aan den consul der Nederlanden te Aden is een verlof van zes maanden verleend; de waarneming van het consulaat is op gedragen aan den heer \V. S. Allan, arm wien in het Engelsch moet worden ge schreven. („Stct.") Personalia. In Den Haag is aangekomen de heer Ro bert Sagez, opperceremoniemeester van den koning van Zweden. Koloniaal Landbouwmuseum. In tegenwoordigheid van Prins Hendrik zal Donderdag 27 dezer het Koloniaal Land bouwmuseum te Deventer geopend worden door den minister van landbouw. Na de officieele opening zal de heer .7. B. van Heulsz, oud-gouvemeur-generaal van Nederlandsch-Indië, een rede houden over: De groote waarde voor Nederland van den kolonialen landbouw. De plechtigheid zal, met het oog op den legenwoordigen toestand, geen feestelijk ka- Takter dragen. - Hedorland en ds oorlog Prijzen voor varkens. De directeur van het Rijks-Centraal Bu reau tot regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch heeft het navol gende vastgesteld: I. voor een dier van 95 lot beneden 125 K.G. slachtgewicht is de prijs per K.G. slachtgewicht S0 ct.van 125 tot beneden 150 K.G. 83 ct.; hoven 150 K.G. 85cent; van 90 tot heneden 95 K.G. 78 cent; van 80 tot beneden 90 K.G. 75 ct.; II. indien een exporteur varkens levert van lichter slachtgewicht dan hem is op godragen, is de prijs per K.G. slachtge wicht evenveel centen beneden den vast- gestelden, als het aantal geheele Kilogram men blijft beneden het laagst toegelaten gewicht der categorie waarvan hij moest leveren. („St.Ct.") Van spionnage vrijgesproken. De heer A. Broekmans die in Duitschland onder verdenking van spionnage heeft ge staan, doch die, zooals gemeld werd, door het „Reichsgerichl" te Leipzig werd vrijge sproken, woonde sedert 4 jaren te Emme rik, was jjaar met een Duitsche vrouw- gehuwd, die daar ter plaatse een zaak had, en was volstrekt niet anti-Duitsch gezind. De heer B. deed uilsluitend zaken in Ne derland, en was in den regel alleen van Vrijdagavond tot Maandagochtend te Em merik. Op 1 Maart, toen hij op reis naar Arnhem was, werd hij te Eisen aangehou den en zonder opgaaf van redenen te Em merik gevangen gezet. Eerst veel later ver nam hij dat men hem van spionnage ver dacht; zijn reizen in Nederland schijnt aan leiding lot argwaan gegeven te hebon en bovendien verweet toen hem 8 maanden geleden een uitstapje naar het krijgsgevan genkamp to Wezel te hebben gemaakt. Er zijn hem vragen gedaan omtrent zijn han delsrelaties maar naar eenig rechterlijk col lege in Duitschland is hij niet gebracht. Pogingen tot zijn invrijheidstelling leidde er toe dat hij op 19 April wend vrijge sproken, doch eerst Donderdag werd hij in vrijheid gesteld met de mededeeling, dat hem hot verblijf in Duitschland gedurende den oorlog was ontzegd. Regeepingsmeel. ®tö de gisteren te Amsterdam gehouden toschrijving op regecriugsmeel is gegumd Zuid-Am erikaan sch meel, merk Favorita,, tegen f21 tot f 23-Vs, en Amerikaansah Pa- tentmeel tegen f24 tot f 24%. Dir. bel., Lnvoerr. en Ace. Minjsleriëele benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz., bij den diemstl der directe belastingen enz. Benoemd, ingang 15 dezer; Si. Butter tot kommies 3e klasse te Gorinchem (tijd.). Bevorderd, ingang 1 dezer: S. Baarda, raksklerk 2e kl. tet rijksklerk le kL te Smeek; V, J. Neomagus, kom. 2e kl. tot |ojn. Ie kl. te Ter Neuzen (A. IX)Wj. Shrler, kom, 3e kl. tot kom. 2e kl. te Velden. Verplaatst, ingang 8 dezer: J. J. Sipkens njksklerk 3e kl. van het kantoor Hellevoet- sluis naar het le kantoor der directe belas tingen te Rotterdam. Verplaatst, ingang 15 dezer: N. J. C. Boeltjes, rijksklerk 3e kl. van het kantoor der invoerrechten te Rotterdam naar de directie der directe belastingen te Rotter, dam; J. J. Lameijer, rijksklerk 3e kl. van de directie Groningen naar de controle der grondbelasting te Heerenveen (tijd.). Ingetrokken verplaatsing: L. H. M. Pijle- man, kommu 2e kl. van Esbeek naar Tilburg; de surnumerair G. F. Crone te Zwolle is met ingang van 1 dezer aangewezen voor do, tijdelijke waarneming vam het ontvangkan toor te Almelo; 8e surnumerairs J. Pj Huijser en J. Robertson te Rotterdam zijn met ingang van 1 dezer tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectiën Vlaardingen en Utrecht, le afd. De surnumerair J. A. Zandee, tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen te Rotter dam, le afdecling, is belast met de waar neming van die inspectie; de rijksklcrk 3e kl. A. Borsje, thans tijdelijk aan het 2e kantoor der directe bekistingen le 's-Gra* venhago, is met ingang van 1 dezer defi nitief aldaar werkzaam gesteld; de rijkskterk 3e kl. H. Verwer te Rotterdam, is met in gang van 1 dezer aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het ontvangkan toor te Sluis, De na te noemen kantoren zullen worden ((vergenomen en overgegeven als volgt: Vlissmgen 31 dezer en Doesburg 1 Juni door den ontvanger C. J. Tielenius Kruijt- hoff. Ittervoort 31 dezer door den benoemden ontvanger M. J. J. Reine. Renesse, 31 dezer door den rijksklerk P. J. Bomgers. Ter Apel 31 dezer door den rijksklerk F. L. Methorst. i Woudridiem 31 dezer en Brouwershaven 1 Juni door den ontvanger M. C. E. Bruins, (De Belastingambtenaar). VLAARDINGEN, 8 Mei. Burg. en Weth. van Deventer hebben voor de betrekking van leeraor in het tcokenen aan do Iloogere Burgerschool met 5-jarigen cur&us een aanbeveling hij den gemeenteraad inge diend, Waarop voorkomt als no. 3 de heer J. J. Midderingh, leeraar M. O. handteeke- nen, tijdelijk directeur der burgeravond school te Vlaardingen, Kerk en School. Ned. Herv, Kerk. Bero(©pen te füoorddijk (Gr.; ds. Klein .Wassink to Eeldo (Dr.); te Rui nen (tooz.; ds. II. ten Kate te Idsegahui- zen; te Odoorn (DrJ ds. Boonstra te Dwto- gelo (Dr.;. Bedankt voor het beroep te Zwart sluis ds. D. Bax te Hierden. Geref. Kerken, Bedankt voor St. Jacobi Parochie (Fr.; de heer II Brouwer, cand. te Watergraafs meer. Hooger Onderwijs. Te Leiden is bevorderd tot arts: de heer J. N. Voorstad. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen in de rechtswetenschappen de hoeren E. H. von Baumhauer en L. M. J. Grasveld. Sport. Voetbal. Morgen speelt S. V. V. I alhier te 2 uur tegen Xerx 1 en te 12 uur speelt S. V, V. II, tegen R. S en G. V. II voor ,ie <gxtrn nf- deeling van den R. V. B. Cricket. H. C, C. „Haarlem". Zoo goed als zeker zal Haarlem dit jaar in de tweed© klasse spelen; het plan be staat om met twee elftallen in de tweede klasse uit te komen, daar Haarlem geen krachten genoeg heeft om het in de le klasse te bolwerken. (Bouwmeester gaat voor A. C. C. spelen, Kreunen, (Hartman, Bsredenode, Koster ver trokken allen naar Indië; Angenent gaat, daar de voetbalvereeniging H. Bi. S. ook oen cricketclub opricht, hier zijn krachten aan wijden, zoodat er maar enkele spelers van verleden jaar overblijven, n.l. v. d. (Berg, die ook niet geregeld kan uitkomen, Kru- seman, Schmetok, Maas, The Painter, v. de Lee en Bjjleveld. („H, D.Vj; Gesneuveld js kapt. L. P. Collins, een bekend M. C. C.-speler, die ook in ons land wel jsoeft gespeeld. Kegelen. De kegelclub „2V2-f-12" te Utrecht zal ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan in de socitedt „De Vereenigimg", Maria- plaats, fe Utrecht, een groot nationaal ke- gelconcours jiouden. Wandelen. De V aardig heidsproeven Wandel tocht 35 K.M. In aanleiding aan de berichten omtrent het afnemen dor vaardigheidspiroeven door de Nederlandsche Athletiek-Ume op 9 en 16 Mei respectievelijk te Rotterdam en Den Haag, Wordt vanwege het Secretariaat der N. A. U. medegedeeld, dat de eisch van Groep V (uithoudingsvermogen), namelijk 35 K.M. wandelen, afgenomen zal worden op Zaterdag 23 Mei te 's-Gravenhage. Deze 35 K.M. moeten Linnen 7 Vis uur afgelegd worden. De afmarsch is bepaald te half twee van de Boschbrug en de marsch zal gaan over Den Deyl, Haagsche Schouw, De Vink, Voorschoten, Vcur, Leidschendam, Voorburg, Laan van N. 0. I., Ltidscho Straatweg, (Boschbrug. Aangiften tot deelneming bij den secre taris der Nederlandsche Athleiiek-Unie, den heer D. J. de Vries te 's-Gravenhage. Het Bestuur der N. A. U. maakt hen, die dit jaar hot vaardigheidsdiploma van het Ned. Olympisch Comité wcnschen te be halen, er uitdrukkelijk opmerkzaam op, dat slechts de N. A. U. bovengenoemde proef afneemt en andere veroenigingen of combi naties van personen hiertoe niet gerechtigd zijn. Berichten, die dan ook deden uit komen, alsof een van andere zijde ie orga- nisocren Wandeltocht van 35 K.M. in aan merking zou komen voor hot vaardigheids- diploma, zijd van eiken grond ontbloeit, zegt de secretaris van de N. A. U. Gemen jrd Nieuws, Oplichters. Een 22-jarig jongmensch van goede fami lie uit een der provinciesteden, was in handen gevallen van een fiaar beruchte individuen, de een te Amsterdam, de an der te 's-Gravenhage woonachtig. Om aan geld te komen voor het jongmensch, dat een verkwistend leven leidde, werd beslo ten, dat de Amsterdammer:: een wissel van f 10.000 op den jongen man zou trekken. De wissel zou dan beleend worden bij een geldschieter in Den Haag, die er f 5000 op geven jgou. Maar in plaals daarvan gingen de beide roofvogels naar den vader toe, en deelden dezen mede, dat zijn zoon voor £7000 diamanten in commissie van hen had gehad, die hij had verduisterd. De zoon erkende dit aanvankelijk," boven dien werd een (vermoedelijk valsch) com missiebiljet vertoond, en het slot was, dal op aandringen van een vrouwelijk familie lid het "bedrag van den wissel werd uit betaald. Als verdacht van oplichting zijn de Am sterdammer en de Hagenaar door de cen trale recherche te Amsterdam aangehouden en gisteren ter beschikking der justitie ge steld, waarna zij naar het Huis van Bewa ring zijn overgebracht. De zoon heeft na melijk later heslist ontkend, dat hij van het tweetal diamanten in commissie heeft gehad. („Hbld.") Middeleeuwsche praktijken. Zekere Groene weg, in het gehudht Schu ring onder Strijen, leed van tijd tot tijd aan toevallen en wjis dan zóó Woest dat zijn huisgenootcn hem aan handen en "voe ten bonden en te bed legden. Dezer dagen een toeval krijgende, werd hij" op dezelfde wijze „behandeld", zijn broeder deed hem thans daarenboven nog een strik om den hals. Even later ging men zien of hij nog niet tot bedaren gekomen was; men vond hom dood. De strik was zóó vast geraakt dat de ongelukkige gewurgd was. De justitie te Dordrecht, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, vond termen om den broeder, die meer met de justitie in aanraking is geweest, te arresteeren. Hij werd gevankelijk naar Dordrecht over gebracht. (j,N. v, d. DJ. Door een adder gebeten. In verband met het bericht van „De Geld.", dat te Oosterbeok een soldaat door een adder gebeten werd, deelt men aan dit blad thans mede, dat het toegediende serum van professor Spronck, die uitwer king heeft gehad, dat de soldaat dezer da gen" naar het hospitaal te Arnhem zal kun nen worden overgebracht. Van amputatie van het gebeten en ver giftigde lichaamsdeel is thans geen sprake meer-. Ongelukken. Het 5-jarig zoontje van P. d. W. te Maassluis, wordt sedert gisterenmiddag half twaalf vermist. Men vreest dat het knaapje te water geraakt en verdronken is. Projectielen. Uit Zecniwsch-Vlaanderen meldt men aan de „N. R. Ct.V Donderdagmorgen tussdien 9 en 10 uur zijn in den Hedwigpolder, gemeente Graauw (Zeeland;, vlak bij de Belgische gxens, pro jectielen neergekomen, afkomstig uit ka nonnen van 15 e.M. en wegende 36 kilo gram. Drie vielen er in den polder zelf en één is neergekomen in de bij dien polder behoorende havcn.- Deze projectielen waren, naar wij verne men, afgeschoten van het fort BJauwgaren, door de Duitschers bezet, die schietoefe ningen hielden op een to de Schelde ge sleept wordende schijf. Kaas. Wij Hollanders zitten, om zoo 'te zeggen, onder de Edammertjes bedolven, en waar van men overvloed heeft, kan men de waarde niet juist schatten. Zeker, kaas wordt hier veel gegeten. Maar men eet kaas in hoofdzaak als garnecring van de boterham, en er zijn weinig nienschen, die beseffen, hoe 'n uitstekend voedingsartikel de kaas is. In het buitenland is dit anders. Dikwijls dweept men daar met kaas, en tal van medici bevelen daar het dagelijkseh gebruik van kaas krachtig aan. Zoo krijgen b.v. de gemobiliseerde Zwitsersche troepen dage lijks een tamelijk pitt'g stukje kaas. ïn- plaats van het vleeschrantsoen, dat gedeel telijk is verkleind, gedeeltelijk zelfs is af geschaft. De kaas bevat n.l. niet alleen de waardevolle bestanddeelen van de melk, n.l. eiwit en botervet, maar haar gun stige werking is in hoofdzaak toe te schrij ven aan haar bijzondere chemische samen stelling. Men zegt, dat de Zwitsersche me dische autoriteiten de meening zijn toege daan, dat kaas oen uitstekend voorbehoeds middel is legen verschillende darmziekten, o. a. ook tegen typhus. Warm en drukkend. Men schrijft ons dato 6 dezer: Inderdaad is de warmte der laatste dagen buitengewoon. Terwijl anders Mei in den regel opent met ©en Maartsch© kou, met hagelbuien, en voorts met gure Noorde lijke winden, komt thans bijna, i oortdurend lichtgetemporde zonneschijn voor, de win den waaien vaak zwak uit Zuid. de thermo meter loopt een aardig eind op, en liet vochtighoidsgehal te van de lucht, dat an ders in bloeimaand juist zoo klein is, wordt hooger en hooger; vandaar het drukkend karakter van de Warmte. Dit broeierige Weer wordt veroorzaakt door het barometrisch hoog, hetwelk in Z u i d-0 os t-Europa ligt, en dat o. a. ook het weer in Zuid-Duitschland beïnvloed. Iri het Westen van ons werelddeel staat de baro meter laag; daar woeden de depresses en uit een trieste lucht valt de regen neer. liet gevolg Van deze luchtdrukverderiing is, dat oen Zuidelijke luchtstroom door heel ons werelddeel gaat In de hooger© luchtlagen schijnt do Wind meer Zuid-Westelijk te zijn. Zoo komen Opi onze breedten tempo raluren voor, die liier feitelijk niet thuis- behooren, en is Mei totnogtoe een echte zomermaand. Groeizaam is dit weer. De laatste 14 dagen is de natuur geen klein beetje ver anderd. Maar men denke nu niet, dat het koude Noordenwind-weer thans tot het ver leden behoort Niets kan vlugger verande ren dan de luchtdrukverdeeling. en wanneer straks op de plaats, Waar thans het hoog ligt oen depressie gaat woeden, terwijl in West-Europa de barometer stijgt, zal de thermometer een aardig eind dalen. Een eigenaardig doodstantje. De heer Paul Roynaert, onderpastoor te West-NieuWkerke in West-Vlaanderen, word door een kogel neergeveld, toon hij sterven den soldaten op 't veld de kaatste sacra menten bracht Dit gebeurde reeds in Ja nuari. We ontvingen thans zijn „doods- santje", een prentje met bijschrift, dal in Vlaanderen bij de begrafenis aan de familie leden en kennissen in do kerk uitgereikt Wordt 't Bijschrift is ditmaal wel een zeer eigen aardig. getrokken uit de Machabeeën. Ter zaliger gedachtenis van Eenveerden Heer PAUL REYNAERTS, onderpastoor te West-Nieuwkerke, Geboren te Wervicq, den 22en Dcc. 1872, en te West-Nieuwikerko doodelijk gclxoffen door een vijandelijk moordtuig, den löden Janu,ari 1915. „De koning Antiochus voerde oorlog en kjwfcun naar Jerusalem met qen groote krijgs macht En al die de streek' bewoonden, wer den verschrikt dojo|r 't gedruisch der menigte en 't gekletter der wapenswant 't was een leger overgroot en sterkt De ouderlingen van Jerusalem werden vermoord in de straten en hare jongelingen sneuvelden onder het zweerd der vijanden. Onschuldig bloed werd vergoten en jlc inwoners van Jerusalem namen de vlucht. Te dien dagen sneuvelden er ook priesters in den oorlog, terwijl zij vrome daden verrichten Wilden. Daarna bedreet Israel groeten rouW en treurde vele dagen. (1) Maar de Hoogepriester (2) sprak- mijne zonen, woest vroomonderhoudt de ge boden der weten gedenkt van geslacht tot geslacht dat allen, die op God betrou wen, niet bezwijken. Do moeder der Macha- Leeèn u-as wonderbaar en verdroeg liare droefheid met goeden moed om de hoop, die zij in God stelde. (1) Mach. 1, 22:6, 41; enz.) (2) Waarschijnlijk doelt dit op kardinaal Merrier. (Tri.) Het aanleggen van een loopgraaf. In do „Vorwarts" wordt het aanleggen van een nieuwe loopgraaf bcschreven. De manschappen moeten aantreden. Wee hem, die een lucifer of een sigaar aan steekt of een zaklamp gebiuikt, wordt hun gezegd. Het is een heldere nacht zonder mane schijn. De compagnie rukt op. Ib-t geweer is omgehangen, de spade hgt over den schouder. De gpanntog ziet men op do gezichten. Op godemplen toon maakt men vroolijke opmerkingen, maar het is met als op een gewonen marsch. Een nieu we Joopgraaf moet woidcu aangelegd. Uit gaande van do oude stelling in de rich ting van den vijand, tot waai- in het don ker 's avonds de voorposten vooruitge- schoven worden op twee, driehonderd me ter afstand van de vijandelijke stelling. Men moet graven in een lijn, waarop de vijandelijke artillerie zich goed ingescho ten beeft en die ook in den laatsten nacht, toen de vijand het naderen van de aflossing vermoedde, met een machinegeweer be streken weid. Ais ze iets merken, komen misschien niet velen terug. Steeds meer (na dert men de frontlijn en, stiller wordt het in do gelederen. Nu zijn zij aan, het laat ste dorp, waaruit de nieuwe loopgraaf moet loopen. Dringender worden de commando's. Stil, mond houden daar achter, stap toch niet zoo hard, in de schaduw blijven voor den drommel, kijk toch waar je loopt, pst. langzaam, pst. halt. In de schaduw van de laatste huizen houdt do troep stil. De laatste hevelen worden gegeven. Als een lichtkogcl om hoog gaat of een zoeklicht speelt, moeten allen zich op den grond werpen. Maar oppassen, dat de spaden niet klepperen. In ieder geval hebben drie batterijen bevel gekregen het vuur lot zich te trekken. Een roodo raket zal het teeken geven. Dan moot echter ieder onmiddellijk bukken. Men sluipt een paar honderd meter ver der. Bij do laatste huizen gaat een licht- raket de hoogte in. Allen drukken zicli onbewegelijk tegen de muren. Goddank, do kogel is zijwaarts gevlogen. Zij werpt haar licht met op den weg. De meeslen blijven in de schaduw. De vijand schijnt nog niets gemerkt te hebben. Verder, oppassen, loopgraaf. Wij zijn aan de oude loopgraven gekomen. Met twee tegelijk springen de mannen er over heen. Nu begint het werk. De eerste, die er over is, op het kale veld, dat zich tot aan de stellingen van den vijand uitstrekt, bjijft staan, grijpt de hand van zijn huur man, deze weer de hand van den derde, enzoovoorls. Zoo ontstaat een ketting, die niet alleen de richting bepaalt, maar ook den afstand ran man tot man bij het gra ven. Wie zich door het vastgrijpen van zijn bi'iyanan georiënteerd heeft, begint on middellijk te graven. Stilte en snelheid, dat zijn de dingen waarop liet aankomt. Reeds vallen de eerste donkere klompen aarde ter zijde, nadat het taaie gras is op gelicht. Met inspanning van alle krachten wordt doorgewerkt. Eer men een oogen- blik kan rusten moet men een halven meter diep zijn, zoodat men ten minste dekking heeft, als de vijand zou beginnen te vuren. Hij hoeft blijkbaar nog niet gemerkt. Wol vliegt nu en dan een kogel over de gravers heen, maar dat is het gmvone pa trouille en voorposten geschiet. De artillerie zWijgt, hot macliinegewecr houdt rust. Geen zoeklicht speelt en geen raket floddert Zoo, nu staan de eerste gravers reeds tot aan do knieën in hun gaten. Rechts gaan lange rijen nog steeds de andoren voorbij; zij moeten meer naar voren aan het Werk. Met het gevaarlijkste eind is men nog niet eens begonnen. Reeds worden van achteren geluidloos rollen prikkeldraad, stalen platen en ander materiaal aange sleept om do loopgraaf onmiddellijk te ver sterken. Nog steeds verdwijnt man naman in het duister. Spoedig moet de ket'ing toch ten einde zijn. CHIEDAMSCHE COURAMT i i i tJr 3 a&L

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 9