De oorlog. In Noordpoolduisternis, 68"* Jaargang. Maandag 10 Mei 1915 No; 14828 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor 'Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen Worden dagelijkb aangenomen. j Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór «m trar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van '16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Van het Westelijke front. Duitsch legerberiGht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt d.d. gisteren: Bij de voortzetting van onze actie tegen Yperen wierpen vrij den vijand uit zijn goed versterkte stellingen tusschen For tuin-Wieltje en de plaatsen Frezenberg en Verlorenhoek (alle drie plaatsen ongeveer 3 K.M. ten Oosten van Yperen gelegen). Wrj stelden ons daardoor in het bezit van den gewichiigen heuvelrug, die den omtrek van Yperen aan de Oostzijde beheerscht. Tot dusver vielen ons 800 Engelschen, w. o. 16 officieren, in handen. De aanvallen der Franschen ten Westen van Liévin (bij Lens), ten Noordoosten van den Lorette-heuvel, zijn met groote ver liezen voor den vijand afgeslagen. t Bij la Bassée en bij Vitry ten' Oosten van Atrecht is een vijandelijk vliegtuig tot landen gedwongen. Een plaatselijke aanval des vijands met gebruik van nevelverspreidende bommesji ten Westen van Perthes ondernomen^ (werd met handgranaten afgeslagen. In de Argonnen tusscihen Maas en Moezel en de Vogezen is de dag zonder gebeurtenis sen van belang voorbijgegaan. i Fransch legerberichi Het officieele 'Fransche communiqué van gistermiddag drie uur luidt: Over het geheele front bjabbfen artillerie gevechten plaatsgevonden. Een Fransch bataljon heeft door een ge lukten overval ten westen van Lens een sterk werk op de Duitschers- v veroverd, ■waarbij zij honderd man gevangen namen. In Argonne zijn bij Bagatelle drie Duit sdie aanvallen, waarvan een in den nacht van 7 op 8 Mei en twee op den Ssten afgeslagen. Drie Duitsche aanvallen bij het Bods-le- Prêtre zijn dadelijk afgeslagen. t Op den rechteroever van de Focht zijn de Franschen over een frontbreedte van 1500 M. een kilometer vooruitgekomen in de richting van Metzelar. Engelsche berichten. In zijn rapport van Zaterdag meldde veldmaarschalk French, dat de strijd ten Zuidoosten van Yperen voortduurt, zonder dat er een belangrijke wijziging is ingetre den. De Engelschen veroverden een loop graaf, die zij den vorigen dag verloren hadden. De vijand ondernam hevige aanvallen op de loopgraven der Engelschen tusschen Yperen en Poelcapelle en tusschen Yperen en Meenen. De strijd duurt voort en bij de tegenaanvallen maakten" do Engelschen vorderingen. van Óvre Richter Frich. Uit bet Noorsch vertaald door M. A. Z. 28) Antonsen had hen goed ingelicht. Er liep een sterke stroom aan den oostkant van den fjord; die bad hot vaarwater vrijge maakt van ijs. Nu en dan stootte de boot op kleine ijsschollen, maar anders was er geen gevaar. Uur na uur verliep, doch Bratt toonde geen spoor van vermoeidheid. Er vloot wat bloed over z'ijn handen van de -schram- W'Ondo in zijn arm, maar zulke kleinig heden schenen hem niet te hinderen. Tus- schonbeide lagen zë eens stil, om iets te eten, maar Bartt riam nooit lang rust Raat in den namiddag bereikten ze Kaap Bohemian. De fjord was open; de. Advent- bam Was echter nog geblokkeerd. Een lichte bries rimpelde het water. Byatt besloot onder deze gunstige omstandighe den koers tezettennaarGreenlIarbour.Hij heesch het zeiltje en het vaartuigje danste als 't ware over den breeden fjord. „Daarginds liggen Spitsbergen's groote koiengebiieden," zei Bratt. „Er wordt steen kool gevonden in alle vormen en kwali teiten. Groote aderen dringen diep in de -rolsw'andon. Als Europa's kolenmijnen uit geput zijn, heeft Spitsbergen nog ge- aoeg voor lange 'ijdenHet is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat de ge dachte, bier een kolenmijn te willen aan leggen, een wild fantastische droom 'schoen te zijn. Maar die droom is werkelijkheid geworden. Verscheiden honderden arbeiders jYionen na hier zomer en winter. Daar in Het rapport van gisteren (Zondag) luidt: In den afgeloopen nacht en vandaag zette de vijand zijn aanvallen ten Oosten vanl Yperen voort. Deze aanvallen zijn alle afgeslagen. Onze linie staat daar stevig. Vanochtend viel ons eerste leger het vijandelijke front aan tusschen Bisgrenier en Festhubert en won terrein in de rich ting van Fromelles. Het gevecht duurt voort. Onze vliegers hebben met succes St. An- dré, het spoorwegknooppunt ten Noorden van Rrjssel en de brug over bet kanaal bij Don, aangevallen. Van liet Oosteiyke front Duitsch legerberichi Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt d.d. gisteren: In Libau hebben wij groote opstapelingen van allerhande oorlogsvoorraden in beslag genomen. Voor sterke strijdkrachten van alle wape nen, die zich in de streek van Mitau heb ben samengetrokken, zijn onze in. (de rich ting van deze stad vooruitgeschoven deelingen langzaam uitgeweken. Ten Noordoosten van Kowno werd sna de vernietiging van een Russisch bataljon de spoorweg WilnaSchawle geheel verwoest Aan de Njemen vielen wij bij Szeducky de uiteengeslagen overblijfselen van vier Russische bataljons aan, die waarschijnlijk behoorden tot de troepen, die den 6en en den 7en Mei bij Rossieny zijn verslagen. Nieuwe aanvallen der Russen op onze stellingen aan de Piüca zijn met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Op het Zuidoostelijk! oorlogsterrein heb ben de troepen van generaal von Macken- sen bij de vervolging van den verslagen vijand na gevechten de Wislok (linkerzij- rivier van de San) overschreden tusschen Besko (ten Oosten van Rymanow) en Trys- fcak (ten Noordoosten van die plaats). Voor den druk, dien de Duitsch-Oosten- rijksche troepen, welke ten oosten en ten noorden van Tarnow strijden, uitoefenen, wijkt de vijand terug uit Mieled (aan de beneden-WislokaJ en over den Wedcthsel. Op het wankelende Russische Karpathen- front hebben andere Duitsche troepen den vijand uit zijn sbeUingen aan den spoor weg MezolaborcizSanok (die door den Lupkowpas loopt) geworpen. De buit aan kanonnen en gevangenen wordt voortdurend grooter. 0ostenrijksch legerberichi. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt d.d. gistermiddag: Onze colonnes hebben, nadat zij den te genstander uit zijn borgstellingen hebben geworpen, den grenskam der Karpathein overschreden. Hongarije is thans van dep vijand bevrijd. Op Galicagphen bodem duurt de slag over een front van meer dan 200 dien nauwen fjord, liggen twee plaatsjes. Advent-city en Longyear-city. „Stadjes?" vroeg Frida. „Jas veel bijzonders is het natuurlijk niet, zoo'n plaatsje. Ze hestaan uit eenige houten huizen voor de mijnwerkers. Klaar de bewo ners maken het zich gezellig en ze hakken ieder jaar ongeveer 10.000 ton "steenkolen uit de rotsen. 'Ze hebben het werkelijk niet kwaad. Ze verdienen flink geld, hebben ei gen winkels, waar ze iets extra's kunnen koopen, de een of andere eenvoudige weelde voor huiselijk gebruik en een eigen bakkerij. Men hoort zelden van. sterfgevallen en nooit van scorbut of van verkoudheidsziek- ten,. -Me rkwaard jge nvrjz© staat deze sa menleving niet oqder bescherming der wet." „Hoe dat?" vroeg Frida verbaasd. „Ja", zei Bratt, „het is immers op Spits bergen, dat die stadjes liggen, Spitsbergen, dat groote luchtmuseum van de poolstreken, het land dat geen gebieder heeft. Hier kun nen toeristen de laatste rendieren vermoor den en onder de eidervogels huishoudam Heen wet ter bescherming van die dieren is hier van kracht Hier heeft ieder kolen- gebied zijn eigen rechtspraak. Het is IQon- dyke, eer de wet daar kwam, het groote vrijgebied voor avonturiers en speculanten." „Maar vïen moet Spitsbergen dan do?- behooren?" vroeg Frida schertsend. „Italië «nam Tripolis, waarom neemt Noorwegen dan Spitsbergen niet?" Bratt lachte. i „Er zijn zooveel landen, die een. soort recht hebben op Spitsbergen. Holland heeft het land ontdekt en hier walvischvangst gedreven in grooèschen omvang. Engeland eveneens, en Engelsöh.Noorsche firma's waren de eerste, die hun kolen-arbeiders daar lieten overwinteren. i Rusland heeit getracht het land te kolo- niseeren en zijn pelsjagers en vangers heb ben er verscheiden jaren doorgebracht K.M. lang, voort Dat front reikt van den Weichsel tot den Uszok-pas. De Duitsch-Oostenrijksche troepen heb ben thans de volgende linie overschreden: U-zsok-pasKOmanCza (ten noorden van den Lupkow-pasKrosno (aan de Wislok J 'Dom- bica (aan de Wislokaj Szezucin (aan den Weichsel). Op het front in de Kaïpathen, ten oosten van den Uzsok-pas en in zuidoost-Galteaë hebben zich ook zeer hevige gevechten ontwikkeld. Onze troepen hebben verschei den stellingen der Russen veroverd. Sterke vijandelijke strijdkrachten vallen onze troe pen aan op de hoogten ten noordoosten van Ottynia. Er is daar thans een gevecht aan den gang. Het krachtig versterkte bruggehoofd bij Zalescyki, dat de tegenstander in wanho pige gevechten, die weken lang hebben geduurd, verdedigde, is gisteren door onze troepen met een bajonetaanval genomen. De Russen zijn over de Dn jester vervolgd; 3500 man werden gevangen genomen. Russische legerberichten. De groote Russische generale staf meld de d.d. Zaterdag Den 7en Mei bewogen Duitsche kruisers en torpedojagers zich nabij Libau en bom bardeerden de haven. Een vijandelijke tor pedoboot vloog door een onzer mijnen in de lucht. Ten Zuidwesten van Mitau ontwikkelt ons offensief zich met succes. In de streken van Ponievege, Deyssa- gola en Rossieny werden den 7en Mei gevechten geleverd. Ten Westen van de Njemen vonden ta melijk hardnekkige schermutselingen plaats. Afdeelingen van de vijandelijke voorhoede werden in de streek van den bovenloop van de Sceszupa gesignaleerd. In de streek van Mlawa sloegen wijden 7en Mei een nieuwen aanval der Duit schers op de hoeve Pomiany af. Op den linkeroever van de Weichsel is een al geheele rust ingetreden. Tusschen de Weichsel en de Karpathen duurde den 6en Mei de hardnekkige strijd voort. De aanvallen van den vijand, die bijna over het geheele gevechtsfront 't ka rakter van frontaanvallen bleven bewaren, hadden geen succes. De vijand, wiens ver liezen enorm zijn, begint verschijnselen van vermoeidheid te verloonen. Onze tegenaan vallen nemen toe. Gedurende onzen terugtocht in de rich ting van Doekla bezetten sterke troepen machten van den vijand de wegen, waar langs de 48e divisie zich terugtrok, en omsingelde deze divisie van alle zijden. Zij legde echter onder leiding van haar wakkeren chef, generaal Kornilof, al haar uitstekende gevechtskwaliteiten aan den dag, baande zich met groote verliezen over Zweden heelt de eer van jiet wetenschap pelijk onderzoek en Amerika heeft in iedere bocht van den IJsfjord zijn merken gezet; voor het opsporen van ertsen, i En wat Noorwegen betreft, in den laat- sten tijd zijn wij bijna de eenigen geweest, die iets gedaan hebben tot uitbreiding van de middelen van bestaan. Wij hebben in Green Harbour een station voor draadlooze telegraphic opgericht en ieder jaar zonden, we groote walvisohvaarders-vloten hierheen. Zoo is Spitsbergen's positie op den liuidi- gen dag; allen hebben aandeel in het eiland maar eigenaar is niemand. Het is het -.prookjes-eiland en zelf een sprookje. Eu ropa's groote plein, waar geen politie toe zicht houdt of beschermt. „Maar Duitschland vroeg Frida, „Heeft Duitschland geen enkele verdienste wat Spitsbergen betreft?" 1 „0 zeker," zei Bratt glimlachend, „Een van Puitschland's dochteren was de eerste vrouw, die aan den Storljord overwinterde en dwars het eiland overstak van oost naar west" Hij brak plotseling het gesprek af. - De wind was wat toegenomen en het zeiltje stond als een ballon zoo strak. Zware wolken verborgen nu en dan de zon en een koude loodgrijze mist kwam achter hen op, „Wat is er?" vroeg Frida. „We krijgen sneeuw," zei hij. „Is dat gevaarlijk?" 1 Hij haalde zijn schouders op. 1 „Och, wc hebben ons al door zooveel heengeslagen, hier zullen we ook wel door- heenkomen," zei hij. „Wordt het heel erg, lan moeten we- hier of daar landen en in onze slaapzakken kruipen." Achter hen werd de loodgrijze wolk grooter. Er daalde daarmee een sombere naargeestigheid over het land, en een paar uur later vielen de eerstezware natte sneeuwvlokken op het zwakke scheepje. Jörgen Bratt nam het zeil ia en greep de gesneuvelden van den vijand, die haar den doorgang versperden, een weg en voegde zich den 7en Mei weder bij haar legerkorps. In de richting van de Stryj had slechts een fusillade plaats. Aan den bovenloop van de Lomnitza werden den 6en Mei de vijandelijke troe pen, die den bergketen van Yavomik be stegen, met groet? veri zei terugg'M gen. Het legerberichi van gisteren luidt: Ten Zuidwesten van Mitau zijn onze troepen met succes vooruitgegaan. Den 7en Mei heeft de vijand haastiglijk, met ach terlating van oorlogsmaterieel, de stelling bij Janiscki moeten ontruimen, die hij ste vig had ingericht. Den Ssten begonnen vijandelijke troepen langs de kust met steun van de vloot het offensief en bezetten na een onbelangrijk gevecht Libau. Ten Noorden van de Narew, bij Wach, sloegen wij met succes een onbeslisten aan val der Duitschers af en wierpen den vijand naar zjja stellingen terug. Langs de Nida is het kalm. In West-Galicië zette de tegenstander ge durende den 7den zijn krachtige aanval len voort, ofschoon zij minder veelvuldig waren. In de streek, waar de vijand zijn voornaamste pogingen tegen ons in het werk stelt, heeft een regiment gedurende een tegenaanval 4 machinegeweren van den vijand Afgenomen. In de Karpathen hebben wij met volledig succes aanvallen afgeslagen in de richting van Mezolaborez en den jinkeroever van den bovenloop van de Lomnitza. DepositiederRussen. De oorlogscorrespondenten den Weenscbe bladen wijzen erop, dat de tot dusver ge boekte successen van de Duitschers en Oos tenrijk-Hongaren in West-Galicië nog maar het resultaat van (het beginstadium van den strijd zijn. Het leger van Madkensen bereikte bij Rymanow een der belangrijkste kruis punten van het Galidsché wegenstelsel. Het leger van Bovoric bevindt zich reeds be neden de noordelijke hellingen van de Oost- Beskiden. De terugtocht van het in gevaarlijken toe stand geraakte front van 't Russische leger in de Woud-Karpathen tot aan den Uszok- pas is reeds in vollen gang. Thans zijn/M-k de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarscho troepen het Russische leger van generaal Broessilof, dat tusschen den Uszok-pas en de Lupkow-pas tegenover hem stond, be ginnen te verdrijven. Het tweede Ooslenrijksch-Hongaarsche le ger, dat deze taak te volvoeren heeft,, kon evenals vroeger het leger van Borovic door de huidige operaties zijn front ver smailen, waardoor troepen vrijkomen. De verliezen van bel leger van Dimitrief weer naar de riemen. „Ongeluksvogel," mompelde hij. Daarop roeide liij in de richting van den vind, ter- Wijl om hem [heen de sneeuwjacht een witte heksendans uitvoerde. XXIV, I Het station van de draad- loozetolegrafie. De aldeelingschef op het station van de draadlooze telegrafie te Green Harbour zat op zijn kantoor en wachtte op verbindng met bet station op Ingö. i De sneeuwstorm bad nu twee dagen ge duurd, en in dien tijd was het niet (mogelijk geweest de draadlooze golven op te vangen. Nu was het weer helder weêr, maar het {was niet gelukt de gewichtige mededeeling over te seinen, dat de Bellsond en de IJsfjord bevaarbaar waren. t In Ilammersfest lag een bede flotüle op dat telegram 1e vachten, o,a. een Duitsche «torpedojager, die op hoog bevel van den keizer zelf daarheen gezonden was, om na de eerste de beste tijding uit Spitsbergen, naar dat eiland te gaan. Er was daar man boord een heele reddings-expeditie, die de kusten moest onderzoeken, om zoo mogelijk overlevenden van de verdwenen toerist- boot „Victoria" te ontzetten. De afdeelingsobef bewoog zenuwachtig zijn vingers over de Marami-toestellen en sloeg een onderzoekenden blik naar do hooge mast, die daarboven op het schier eiland bij kaap Staraschtchin stond, als' een trPtuwe voorpost voor de groote, verre, drukke wereld. Het was nacht, maar de jonge telegrafis! bleef zijn plicht getrouw en ging niet Hveg van het kantoor. En. het licht van zjjh (ven ster wierp een zwak schijnsel over de kleine haven, in het korte uur, dat pr nog een flauwe halfsohemering hing pver dien veiligen inham aan den buitensten rand van den IJsfjord, Plotseling stond hij op. "Hooide hjj in de stijgen nog steeds. "De in de Beskiden ach tergebleven grooteigs en kleinere Russische trcepenafdeeling, zoowel als de door de Russen achtergelaten kanonnen, worden ge leidelijk binnengebracht De Zweedsche kapitein Sture von Gadd, die een gedeelte van den slag in West- Galioie heeft meegemaakt, meldt dat alle trbepen de Duitsche zoowel als dd Ooslenrijksch-Hongaarsche, tusschen welke zich in de kampen verbro©3eringstoonaelen« afspeelden er na hun lang' verblijf in «de H opgraven buitengewoon over verheugd waren weer eens vooruit te kunnen. De heuvel Sekowa werd, na een voorbe reiding van de bestorming door geschut vuur, onder stormachtig lioeiah-geroep in twintig minuten tijds door de Beieren ge nomen. -Met evenveel élan veroverden de Oosten- riijksoh-Hongaarsche troepen de Ropilarus- ka-hoogte, ten Zuidoosten van Gorliee, wel ke pas na een bestorming die een geheelen dag duurde genomen weid. In Gorlioe stond geen steen meer op den anderen. De walm, dien de brandende nafta-voorraden ver spreidden, maakte het bijna onmogelijk d© lucht in te ademen, 1i Aan de Dardanelles Turksch legerbericht Het Turksche hoofdkwartier meldde gis teren De vijandelijke vloot onderneemt voor het aogenblik geen «pogingen meer tegen de straat. De vijand, die zich in de buurt van Sed- el-.Ba.hr bevindt, heeft ook gisteren weer gcp«oogd, zijn aanvallen met groote vers ter, Jdngen te herhalen. Tot dusver zijn die zonder resultaat gebleven. Het gevecht fluor, de tot middernacht. Be vijand verd opnieuw naar de landingsstrook teruggeworpen, na dat helm .-zware verliezen waren toegebracht LaterOm in- zijn officieele berichten te kunnen vermelden, dat hij met succes op treedt tracht de vijand aan het Bardanel- lenfront aanvallen te doen bij Ari-Bumu en Sed-el-Balir, onder bescherming van zijn scheepsgeschut. Hij wordt echter telkens onder zware verliezen weder op zijn stel lingen aan den oever teruggeworpen. Eer- gis ternaebt drong een deel onzer troepen van onzen linkervleugel bij Ari-Burnu in de vijandelijke verschansingen en veroverde een hoeveelheid verschans ingsmateriaalZij namen daarbij de levensmiddelen depute van den vijand onder vuur. Wjj hebben de zekerheid, dat de vijand dumdum-kogels bezigde en zijn vuur op zettelijk richtte op de plaatsen, waar onze gewonden bijeen worden gebracht. Aan den Bosporus. Reuter seint uit Athene dd. gisteren: Volgens een bericht uit Konstoatmopel en afkomstig uit goede bron, hebben de Russen voor den Bosporus zes Turteche verte niet het gejank van een hond? II5j luisterde, maar het geluid stierf weg. En de jonge man ging weer zitten en (ver mei in gepeins. Hce verlangde hij naar man- schen, naar andere gezichten, nieuwe boe ken, nieuwe afleiding 1 Zo hadden het in allo opzichen goed, de 20 man, die thier waren gestationeerd; behoorlijk© huisves ting, goede kachels en goed eten. En. een handig bibliotheekje. Klaar toch.Men was voor een tijd levend begraven buiten alles wat bewegen en gebeuren was, opeen gepakt met een troepje mensohen, die el kaar op de teencn trapten en elkaar ver veelden, De telegrafist sprong op. Er krabde een dier tegen de buitendeur - eerst zwak, toen iets harder. Ifij luisterde opnieuw. En nu ving hij een piepend gekreun op Hij ging in het voorportaaltje kijken. Er stond een groote witte hond buiten met hangenden kop. Die krabde zoo tegen de deur. üe telegrafist deed open, ©n nu wag gelde een kolossale eskimohond naar bin nen. Zijn kop bleef naar de buitendeur ge wend, alsof hij de aandacht van den man wilde vestigen op iets, dat daar was in He duisternis. En ?le.tegen de hoogte op klom een lange waggelende gestalte met «een zwaren last in de armen. Dé man slingerde heen en weer, alsof hij dronken was. Hij viel tn stond weer op. Geen geluid kwom over zijn lippen; hij was als een slaapwandelaar, «die blindelings op een lichtwaas in de verte afhing. „Wie is daar?" riep de telegrafist. Maar de man gaf geen antwoord. Hij k/wam waggelend binnen den lichtkring, struikelde over den drempel, stond kreu nend weer op, zonder los te laten wat (hij droeg, schoof den verbluften telegrafist op zij> liep van de eene kamer in de landere, en vond in de achterste ©en bed, waarop hij voorzichtig het pak zeehondenvel neer legde, dat hjj in zijn armen had gedragen, ikltaJaJUvJ 1 t t4 SCHIEDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1