De oorlog. 8"" Jaargang. Woensdag 12 Wei 1915 No. 14830 Eerste Blad DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dage lijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen Q. 1.25, franco per post £L 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijkü aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te -bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. B.ericht. Donderdagavond verschijnt de „Schiedamscke Courant" wegens den Hemelvaartsdag niet. Zij, die zich met ingang van 1 Jnni a. s., voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsche Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschij nende nummers gratis. MILITIE. Vrijstelling van kost winners. De~ Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde inschrijvingen voor de militie, lichting 1916, dezer gemeente-, op hun. aan vrage om vrijstelling van den dienst wegens kostwinnerschap, door Gedeputeerde Sta ten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is gedaan: Jan Blok, Jan Hendrik Bogerd, Johannès de Jong, Piieter van der Kooij, Peter Mal tha, Cornells van Merwijk, Johannes Adria- Hus v. Rijn en, Evert v. Walsujm, allen voor één jaar vrijstelling van den dienst bij de militie .is verleend. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, b'ij de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elkder overige voor de ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3o. door den Commissaris der Konin gin in de provincie. De personen, onder lo en 2» .bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in be roep wordt gekomen, behoorlijk met rede nen omkleedcn en ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militie, inleveren. Verzoekschriften, niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam, den 12en Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Roman naar het Engelsch. Eerste gedeelte. Ford. „Gij, een wilde olijfboom zijnde. Paul us. IJ 'Op den vlakken boschweg gekomen, welks open dak een lange rechte streep te zich gaf van den hemel, die nog door de (dra lende schemering werd verlicht, bleef de jongeling, barrevoets en zonder hoed of oen oogenblik staan, om na te denken. Fn rustende, luisterde hij, maar elk bepaald geluid ging verloren in het spel van den wind op de heuvelen en beneden in de da len, door de kloven en over rotsen in die «mdelooze mijlen bosch. Het was slechts een zomerwind, zacht en uit het zuiden komend, maar zijn gesuis werd als door den eeuwigen adem gedreven, terwijl het. ms het in kracht toenam, zich verhief als de zwellende tonen van een groot wereld orgel. Door de pynboomen en in het kreu pelhout fluisterde en kraakte en ritselde het met een afwisseling van effect, dat de zintuigen van den jongen stedeling op eigenaardige wijze verbijsterde. Sommige «ogenblikken had hij het gevoel, alsof niet alleen de vier politie-agenten, aan wie tój was ontkomen, hem op de hielen zaten, tnaar alsof ook huiveringwekkende legers van aardmannetjes gereed stonden hem neer te Lappen. Hjj wachtte of hij in de verwarde boschge- luiden, waarin zijn ongeoefend oor niets kon onderscheiden, ook de schoten hoorde herhalen,- waardoor eenige uren geleden zijn Burgemeester en Wethouders van Schie dam; geven kennis, dat bij de op den 10 Mei j.l. plaats gehad hebbende UITLOTING van aandeelen, ieder groot f1000.in de 4 pCt geldleening ten laste dier Gemeente, groot f 1.000.000.Ao 1907, ter aflos sing zijn aangewezen de Aandeelen 390, 449, 679, 736, 860, 885 en 978, welke alle 1 September a. s. aflosbaar en betaalbaar zijn gesteld ten kantore van den GEMEENTEONTVANGER, alsmede bij de KASVEREENIGING to Amsterdam, deHee- ren ORPENHEIM VAN TILL te 'sGra- venhage, de Heeren R. MEES ZONEN te Rotterdam en de Heeren ADOLPH BOISSE- VAIN Co., te Amsterdam. Schiedam, den 12 Mei 1915. M. L. HONNERLAGE GRETE v. sickenga: Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. BUITENLAND. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gezien het verzoek van A. BROEKHUI ZEN EN ZOON, om vergunning tot het uit breiden van de smederij aan de Hoofd straat 241, kadaster Sectie L. no. 1155, door bijplaatsing kan een luchtdrukhamer, gedreven door een electromotor van 3 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te' weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Woensdag den 26en Mei a.s., des voormiddags ten 11 Va ure, ten raad- huize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat ver zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor hot Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12en Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voomn-r- U, Q HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. sickenga: bewakers hun protest hadden getoond, doch niets vernemende, spoedde hij zich voort. Hij woog het gevaar van zich in het «open veld te wagen tegen het voordeel, dat daar aan verbonden was om spoediger vooruit te komen en dit laatste deed hem daartoe overgaan. Tot dusver had hij volgens een systeem, geëigend voor dit geval en geheel zijn eigen vinding, alles wat op ©en weg of pad geleek, vermeden, om met het niet nalaten van sporen zijn voordeel te doen, want hierin lag voor hem.de aangewezen bescherming; doch nu oordeelde hij 't mo ment gekomen, om een grootem afstand te brengen tussrihen zich en zijn vervolgers, Hoe dichtbij of hoe ver dio achter hem pva'- ren, kon hij niet gissen. Als hij terrein (ge wonnen had, dan hadden zij dat ook ge daan, daar zij in de bergen' geboren waren, terwijl hij in steden was opgegroeid. Hij had zijn hoop gevestigd op de mogelijkheid, dat hij in deze wildernis uit hun gezichts kring verdwijnen zou, zooals een stofje Verdwijnt in de lucht hoewel hij toch .ook eenigszins op de kans bouwde, dat zij. in overeenstemming met de gevoelens ten zijnen gunste, die onder de meer eenvoudig- bevolking van de streek heerscliten,zijn ontsnapping oogluikend hadden toegelaten. De gedachten dreven hem, wel verre van een valsch vertrouwen bij hem le doen ontstaan, tot meer spoed aan. 1 j Fm toch zelfs al vluchtend was het hem alsof hij iets prijsgaf misschien iete prijs gaf wat eem fzweem van berouw bij ham deed opkomen in deze oogenbLikken van wanhopige opwinding. Zonder den tijd ge had te hebben te berekenen wat zijn han delwijze hem kostte en wat de gevolgen er van waren, voelde hij, dat hij den (strijd Opgaf. Hij of zijn pleitbezorger voor hem had het terrein betwist met het groote ver. nuffc eigen aan den Amerikaanschea rechts geleerde. Men had hem gezegd, dat hoewel Van het Westelijke front. Duitsch 1 ege r b'eri cht Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt dd. gisteren Gistervoormiddag is voor Westende een Engelsch linieschip door ons vuur ver dreven. Ten oosten van Yperen maakten wie ver dere vorderingen. Wij maakten vijf mitrail leurs buit. Ten zuidwesten van Rijsscl zetten de Franschem de aanvallen op de Lorette- hoogte en de plaatsen Ablaing en Carency voort Allo aanvallen Werden afgeslagen. Het aantal door ons hier gemaakte gevan genen steeg tot achthonderd. Tusschen .Ca rency en Neuville hielden de Franschen de door hen genomen loopgraven nog in hun bezit. De strijd duurt hier voort. Een Engelsch vliegtuig is ten zuidwesten van Rijssel neergeschoten. Ten noordwesten van Berry-au-bac namen gisteren in de bosschen ten zuiden van Lavilte-au-bois onze troepen een uit twee achter elkaar liggende liniën bestaande stelling ter breedte van vierhonderd meter. Wij maakten een aantal ongewondo gevan genen en maakten twee mijnwerpers en veel munitie buit. Vijandelijke infanterie-nanvallen ten noor den van Flirey en het Le Prêtre-bosch. mislukten onder aanzienlijke verliezen van den vijand. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag! 3 uur luidt: Bij Sb Joris trachtten dc Duitschers in een nachtelijken aanval de door de Fran schen op 9 Mei veroverde aard wei ken te hernemen. Zij werden echter afgeslagen. Tem noorden van Atrecht Werden de Fransche vorderingen tot in den avond van 10 dezer voortgezet. De Franschen ver overden eerst het kerkhof, vervolgens het oostelijk deel van het dorp Carency en de weg van Carency naar Souclicz. Carency, waar de Franschen nog weer 230 gevange nen maakten, onder wie drie officieren, en waar zo vele mitrailleurs buit maakten, is aan drie kanten door de Fransche troepen ingesloten en heeft nog slechts zeer twijfel achtige verbinding met de Duitsche liniën. De door de Duitschers van Lenz en Don ai in automobielen aangevoerde strijd krachten, slaagden nergens er in eenig voordeel te behalen. Vier krachtige tegen aanvallen mislukten in bel Fransche vuu-n in den loop van gisternamiddag. De Duitschers leden zware verliezen voor Loos, Notre Dame de Loretle, Souehez, Neuville, zijn schuld dien morgen schijnbaar af doend was bewezen, er nog altijd uitwegen', waren, waarvan dc verdediging zich kon bedienen. In den tijd van een paar uren had het lot hem de keus gegeven tusschen twee wegen, die hern geen van heide veel succes beloofden. De een was lang en vervelend, en kon ten laatste uitloop an op zijn recht vaardiging; de ander kort en spoedig af te loepen, maar daarmee laadde hij de erken tenis van schuld op zicli. Hjj Jiad tden laatste gekozen instinctmatig en in do eerste opwelling; en terwijl hij bij rustig nadenken, tot hetzelfde mocht hebben besloten aJs hij nu in haast had gedaan, zoo wist hij nu reeds, dat hij dc wegen en middelen om zijn onschuld te bewijzen, achter zich liet. Die erkentenis kwam niet als hel resultaat van een gedachtengang, maar als ©an be rouwvolle, vage gewaarwording. Hij was dadelijk het afwisselend terrein ijngosneld, dat eerder heuvel- dan berg achtig is, maar van de oevers van. 't meer Cihamplain af steeds sterker gaat hellen, naarmate dit meer dieper hel land ingaat, lot dal eindelijk de hooge kammen der Adi- itondacks zich verheffen. 'Terwijl hij zich hier in de bosschen verschool, sloop hij om de ruw gebouwde hoeven heen, waarvan de lichten, die juist ontstoken worden, hem waarschuwden op een alsland te blijven. Als hij genoodzaakt was een van "de on vruchtbare velden over te steken, dan kroop -hij over den grond en maakte zich onzicht baar tusschen de groote rotst eenen. Af en toe gaf een stuk land met hoog opgroeiend gepluimd Indiaansch koren, vermengd met kruipende pompoenplanten, hem bedekking) totdat hij het beschuttende groote Appala chian oerwoud bereikte, dat. nadat 't de Gumberlands, de Alleghanies, de Catskill3 en de Adirondacks is overgekl ommen, hier neerdaalt in lange rijen van esschen en eschdoorns, jenever- en pynboomen naar St Voost. Op dit laatste punt wonnen de Franschen terrein en maakten ze een hon derdtal gevangenen. Het aantal gevangen genomen Duitsche officieren overtrof gis teravond reeds het vijftigtal. 1 In den nacht van 10 op 11 Mei leden de Duitschers een nieuw échec. F.en tegen aanval ten noorden van Neuville, vooraf gegaan door een heftig bomhaidemmit, werd volkomen afgeslagen. De Transchmi helheiden het geheel© gewonnen terrein en Drachten den aanvallers gr.,ote \ejhuse» ('0 Op het overige front Locre-Atnvhl kwa men geen tegenaanvalten voor. Na de reeds vermeld© beschieting van Duinkerken, gistermorgen met drie grana ten, die néch slachtoffers maakten, noch schade aanrichten, wierpen de Duitschers elf granaten op Berques (ten Zuid-oosten van Duinkerken gelegenj. Hier zijn er 12 jdo-oden en 11 gewonden. De Fransche batterijen openden dadelijk het vuur en brachten het Duitsche vuur tot zwijgen, dat in den loop van den dag niet hervat werd. Van het overige front is niets te mel den. Een Fransch vliegtuig bombardeerde een loods voor luchtschepen te Maubeuge en veroorzaakte daar brand. Een Duitsch vliegtuig wierp zonder resul taat bommen op het station üoullens (Noord-Frankrijk tusschen Atrecht en Ab beville;. Een ander Duitsch vliegtuig is tus schen de Argonnen en de Maas door ©en Fransche batterij beschoten en moest neer dalen* achter de Duitsche Unies waar het in brand geraakte. Elders hebben de Duit schers een Engelsch, de Engelsche troepen twee Duitsche vliegtuigen neergeschoten. RapportvanFrench. Veldmaarschalk French bericht dd. gis teren Gister(Maandag-)middag hebben de Duit schers onze loopgraven in de nabijheid van den Meonenschen weg, ten oosten van Ype ren, herig beschoten. Hun infanterie rukte op onder dekking van giftige gassen. De aanval mislukte echter en ons vuur bracht haar zwlare verliezen toe. De vijand, die in gesloten colonnes optrok, werd letterlijk weggemaaid. Van het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. liet Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren: Do toestand is op hot oostelijk oorlogs- tooneel onveranderd. Wat hot zuidoostelijk oorlogstotmeol be treft, "hier trachtten gisteren de Russen langs de linie Beszko-Brzosow aan do Sto baica do s* 'or Brzozank'a-ltopczytsj (ten oosten van Lebica) Szezootsjin aan de Weichsel, de vervolging door het legu van Mackensen. tot staan to brengen. Dit plan mislukte volkomen. Tegen den avond was de Russische linie op vele plaatsen, $n net bijzonder bij BeszkO' en tusschen Brzcsow en "Loeisja doorbroken, nadat 's In org ons reeds de wanhopige aanval van de laaglanden van het Noorden. Voor zoover hij lot nu loc in staat iwas geweest een plan tot vluchten le vormen, bestond het daarin, dat hij zijn veiligheid zocht tusschen do heuvelen. Het oogenblik- kdijke gevaar dreef hem naar het Open veld en het meer, maar hij hoopte spoedig op zijn schreden te kunnen terugleeeren om zijn weg terug te vinden naar de houthakkers- kampen, die zoo vriendelijk gelegenheid boden van slaapkooi tol slaapkooi te slui pen en daardoor alle vervolging verijdelen. Hij richtte zijn koei's naar de (riek \an Gragtop, die donker legen den koraal-rood gelinten gloed der ondergaande zon afstak, EooaJs een zeeman zich laat leiden door een ster. Er was nog! meer, dat hem de 'overtuiging schonk, dat' hij niet op een dwaalweg was of in een cirkel rondliep, want wanneer hij op een punt kwam van waar hij een vergezicht had en het waagde achterom te kijken, zag hij den kegel van ■Windy Motain of de vkoepel van den Pilot recht achter zich. Daar bevonden zich de natuurlijke schuilplaatsen van den loscli, den beer en "van den vogelvrij verklaarde, Booals hij zelf was en terwijl hij verder daarvan wegvluchtte, gebeurde dat met het zelfde waanzinnig instinct om terug te koe ren, dat het opgejaagd hert moet hebben ten opzichte van het bed van varens waarvan het is verdreven. Voor 't oogenblik echter geh'ciofi de noodzakelijkheid hem verder te gaan verder, waarheen ook en hoe ook, zuo lang tot hij ver genoeg 'ver wijderd was van de plaats waar gemaskerde mannen dc handboeien van zijn polsen had den losgemaakt en in 'twild afgevuurde schoten achter hem hadden geknald. Zijtn weg leidde hem door meertjes, die hij door kwam en stroomen, welke hij doorwaadde. Over de lage heuvelen klauterde hij door zulk dicht hakhout, dat zelfs de slang of het eekhorentje het vermeden en een ge- vele Russische divisies van Sanok uit in de richting van Beszka, onder zware ver liezen voor den vijand was mislukt De vervolging wordt voortgezet- Oostenrijksch legerbericht. Het OoMenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag In de gevechten van de jongste twee dagen doorbraken onze troepen de Russi sche slaglinie bij Debica. Hierdoor werd de sterke Russische legermacht, die ten zuiden van den Weichsel streed, genoodzaakt tot een overhaasten terugtocht achter de Bone- den-Wisloka. Wat dit te be teekenen heeft blijkt uit de hedenochtend ontvangen berichten omtrent den terugtocht van den zuidelijken vleugel van den vijand in Russisch-Poien. De vijand ziet in, dat het krachtig versterkte Nida-front onhoudbaar is geworden en ont ruimt het derhalve met spoed. Evenals het succes bij Gorlice en Jaslo oversloeg naar de Karpathen, doet zich do invloed van de overwinning van het leger van aartshertog Josef Ferdinand hij Tamow) en Debica gevoelen op den toestand in Rus- piseli-Polen. In Midden-Galicié dringen onze en de Duitsche troepen onder voortdurende zege rijke gevechten de overblijfselen van de verslagen Russische corpsen in de richting van den San-sector, Dynow en Sanok. Een tegenaanval van ongeveer drie Russische dnïsies van S.inok uit langs den spoorweg in westelijke richting weid, met zware ver liezen aan de zijde van den vijand, afgesla gen, waarna de vervolging werd voortgezet. Het aantal gevangenen en de buit nemen dagelijks toe. De uit het Woudgebergte voorwaarts ge drongen colonnes sloegen bij Baligrod ©en sterk vijandelijk leger en trokken met de vooruitgeschoven troepen bij Dwomik over de San (de rivier, waaraan ook Przcmysl ligt)- Van het 8ste Russische leger, dat in het algemeen bij LupkoW en Uszok streed zijn aanzienlijke afdeelingen eveneens in de ne derlaag betroikken. In Zuidoos-t-GaJicië zijn do Russen in verscheiden sectoren tot den aanval over gegaan. Een aanSval Van. talrijke troepen ten noorden éiajn de Proeth op Czernowitz werd aan de rijksgrens afgeslagen; daarbij wei-den 620 man krijgsgevangen gemaakt. Ton noorden van Horodinka slaagden vij andelijke afdeelingen erin voet te vatten aan den zuidelijikm oever van den Dnjestcr. De strijd duurt hier nog voort Aan de Dardanelles De strijd-op Gallipoli. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Crewe gisteren inlichtingen gegeven om- jtrent den toestand aan de Dardanelles^. Rij deelt mede, dat in den nacht van 2 ,Mc-i een aanval was gedaan op de geheel© linie der geallieerden. Deze aanval werd af geslagen met belangrijke verliezen voor de makkelijker weg zouden gekozen hebban. Af en toe, als hij zich sleepte naar de meer Onvruchtbare hoogten, gleed de lossef grond, weg onder zijn voeten in miniatuur aard stortingen van steen en zand, waarover hij heen kroop, terwijl hij zich vastklemde aan bosjes gras of aan jonge scheuten met on diepe wortels, om eindelijk met handen vol 'rehrammen en bloedende voeten op te staan. Daarna, weer voort I zoo snel als de haas loopt en do kraai vliegt, zonder1 af te Wijken voort met het eenig doel pm tijd te winnen en afstand af te leggen 1 Hij behoorde niet in de bergen thuis. Ofschoon de twee jaren, die hij daarin had doorgebracht, hem hun bekoring had den doen erkennen, zoo was dit toch slechts als een man een grillige vrouw leert liefhebben, wier afwisselende gemoeds stemmingen van woestheid cn zachtheid heni ais onder een ban houdt, waarvoor hij half bevreesd is. Meer dan iemand ver moedde of hij zelf zou hebben kunnen ver klaren, was zijn roekeloos leven geweest een verzet van zijn door menschen geleid en beschaafd instinct tegen de overheer- sching van deze veihevene aardkracht, waarvoor hij van niet meer waarde was dan een vallend blad of een zich oplossend wolkje. Zelfs nu, terwijl hij de bescherming van het bosch zocht, had hij daarbij niet het gevoel van verlichting, waarmee de zoon- terugkeert tot zijn moeder, maar hij deed dit als iemand, die zich voor een leeuw verschuilt in het hol van een mam moet, waar de duisternis slechts gevaren verbergt. (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethouders toornoemd, De Secretaris 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1