Engelschen, maar eveneens met zware ver liezen voor den vijand. De standplaats van diens reserves was n.l. ontdekt door middel van zoeklichten, waarop hun door de Fran sche 7.5 c.M. kanonnen zware verhezen werden toegebracht. In de daarop volgende nachten, tot den tien Mei werden de aam allen ti Ikons her haald; zij verminderden echter in kracht en werden zonder moeite afgeslagen, zoodat de Engelschen avanceerden De posities der geallieerden varen m fassc-hen versterkt en er waren nieuwe er. sterkmgeii aangevoerd. Do Fran se he troe (pen namen een hclangnjk punt aan de lin kerzijde en brachten den vijand met de bajonet zware verhezen toe. Ook de Australiërs en Nieuw Zeelanders deden zeer nuttig werk door de strijdmacht van den vijand in het enge gedeelte van het schiereiland in een gevecht te wikkelen. De operatics verden geregeld gesteund door de vloot, die krachtige assitentie ver leende bij de gevechten te land. Van een Turkseken oog getuige. De Konslantinopelsche bladen bevatten uittreksels uit aanteekeningen van een oog getuige over de gevoelden aan de Dardanel- len. Daarin worden o. a de verrichtingm van de Turksche vliegers geprezen, die de schrik zijn van de vijandelijke Iuchtvaar- (ders. i Tijdens een vlucht over Sed-el Bahr, heeft een vlieger waargenomen, dat 17 vijande lijke pantserschepen en kruisers, 30 tor pedobooten en 60 transportschepen builen het bereik der Turksche batterijen lagen. Alleen hospitaalschepen naderden de kust om de vele gewonden en zieken aan boord te nemen. De ooggetuige constateert ten slotte da' ide hoogte Ilissarlik ten zuiden van Koein Kaleh nog steeds m het bezit der Turken is, die ook de hoogte en de kaap van Kabeh Tepe hadden bezet De torpedeering van de „A. E. 2 De Britsche admiraliteit bericht, dat een Turksoh oorlogschip, volgens een officieel iTurksch communiqué, den Australischen- onderzeeër ,.A. E. 2", die de Zee van Mar mora trachtte binnen te komen, in den grond geboord en de bemanning krijgsge vangen heeft gemaakt De admiraliteit heeft echter tot dusverre (nog geen bevestiging van dit bericht ont vangen. i i De „Lusitania5'. De ondergang. Het onderzoek te Kinsale naar de ramp van de „Lusitania" heeft zeer belangwek kende bijzonderheden omtrent de ramp aan het licht gebracht. Kapitein Turner ver klaarde, dat alle booten werden uitge zwaaid, toen de gevaarlijke zóne bereikt was, en dat alle schotten toen gesloten werden. De snelheid was ten gevolge van den mist verminderd tot op 15 knoopen, maar werd geleidelijk teruggebracht op 18. Hij had draadlooze telegrammen ontvan gen, maar er geen verzonden. Plotseling riep een officier: „Daar is een torpedo", hij liep naar de zijde van het schip en zag het zog van een torpedo. Deze trof daarop het scliip. De kapitein gelastte, dat de booten zou den worden uitgezet cn dat vtouwen en kinderen hét eerst daarin geplaats zouden worden. „Wij hadden vergeefs gepoogd de snelheid van het schip to verminderen. Het was gevaarlijk de booten neer te laten, voor dat de snelheid verminderd was. liet schip had nog vaart, toen het zonk. Het bleef precies 30 minuten drijvende. Wij hadden dubbele uitkijken. Er heerschle geen paniek. Turner eindigde met 3e verklaring, dat hij uitsluitend de hem gegeven bevelen ten uitvoer had eebraclj en dat hij eventueel wederom op dezelfde wijze te werk zou gaan. De corQner bracht den 'kapitein hulde voor zijn optreden. Een verklaring van de Duitsch.e regeering. Aan de regeering der Vereenigde Staten en de regeeringen der neutrale mogend heden in Europa is door de hij haar geac crediteerde Duitsche gezanten de volgende mededeeling gedaan: „De keizer betreurt oprecht, dat door den ondergang der „Lusitania" menschen- levens verloren zijn gegaan, maar moet alle aansprakelijkheid daarvoor van de hand wijzen. „Engeland noodzaakte Duitschland door zijn uithongeringsplan tot overeenkomstige .vergeldingsmaatregelen en beantwoordde 't aanbod van Duitschland, om in geval En geland zijn uithongeringsplan opgaf ook den onderzeeërsoorlog te staken, met ver scherpte blokkade-maatregelen. „De Engelsche koopvaardijschepen kun nen reeds daarom niet als gewone koop vaardijschepen worden beschouwd, omdat zij geregeld bewapend zijn en herhaaldelijk getracht hebben onze schepen te rammen, zoodat reeds om deze reden van een door- zoekirig geen sprake kan zijn. „De" Engelsche parlementaire secretaris •verklaarde nog onlangs op een vraag van Lord Beresford, dat tlians vrijwel alle han delsschepen gewapend en voorzien zijn van handgranaten. „Bovendien erkent de Engelsche pers, dat de „Lusitania" met sterk geschut toegerust was. „Wijders is aan de keizerlijke regeering hekend, dat de „Lusitania" op haar laat ste reizen herhaaldelijk groote hoeveelhe den oorlogsmateriaal heeft vervoerd en dat de stoomschepen „Mauretania" en „.Lusi tania", die wegens haar snelheid als bij uitstek beschermd tegen aanvullen van on derzeeërs beschouwd werden, bij voorkeur voor het vervoer van oorlogsmateriaal ge bruikt werden. „De „Lusitania" had, naar bewezen is, op de reis 5400 kisten munitie aan boord. De rest van de lading was eveneens groo- tendeels contrabande. „Afgezien van andere waarschuwingen van Duitsche zijde, was voor het vertrek van de „Lusitania" nog door den ambassa deur, graaf Bemstorff, gewaarschuwd te gen den overtocht met dit schip. Deze waarschuwing werd echter in den wind geslagen cn door de Cunard-lijn en de En- gelaehe peis zelfs op misdadige wijze in een belachelijk daglicht gesteld. „Daar Engeland ondanks deze aarschu vnng loochende, dat er gevaar bestond voor het schip, en ten omechte erk]aarde dat er voldoende maatregelen waren genomen tof bescherming van het schip. (Lat wegens zijn bewapening en zijn lading m aanmer king kwam om m den grond te worden geboord, valt de verantwoordelijkheid voor liet door de keizeilijke regeermg ten zeerste betreurde \erlies am menschenlevons uit sluitend op de Engelsche regeermg." Italië en de oorlosr. INTog geen beslissing. Volgens een telegram aan de „Koln. Ztg." verzekert de Turijnsche „Stampa", dat Giolitti, na rijp overleg en met vol ledige kennis van den pohtioken toestand, Jen koning als zijn meening te kennen) heeft gegeven, dat Italië naar eon vreed zame oplossing diende te zoeken en het niet tot een oorlog moest laten komen. De „Stampa" trekt daaruit de slotsom, dat de aanbiedingen van Oostenrijk-Honga- rije aannemelijk zijn. Het bericht, dat Giolitti op dit standpunt staat, is in parlemen taire kringen met voldoening vernomen. De „Stampa" acht den toestand voor het hui dige kabinet moeilijk en zegt, dat het zoo goed ais vaststaat, dat een overeenkomst met Oostenrijk niet meer door dit minis terie zou kunnen worden getroffen. Uit Lugano wordt aan de „Ivöln. Ztg." geseind: Ofschoon over den loop der on derhandelingen met Giolitti niets mot ze kerheid bekend is, mag het van belang worden geacht, dat de koning zelf de bc sprekingen met Giolitti heeft gewenscht De „Avanti" verlangt, dat de regeering als zij zich tegenover de Entente reeds mocht hebben gebonden, hoewel de aan biedingen van Oostenrijk aannemelijk wa ren, zal heengaan. 1 Aan de „toss. Ztg." wordt uit ,Rome gemeld, dat de exodus van Du'tsehers en Oostenrijkers uit Italië nog voortduurt. De treinen zijn overvuid. Gisteren is ook prinses Schöberg-Hartenstein, gemalin van Jen Oostenrijksch-IIongaarschen gezant hij het Vaticaan, met kinderen en personeel uit Rome vertrokken. De toestand is nog steeds onveranderd en ernstig. BINNENLAND. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister \an staat, minister van binnenlandsche za ken, zal op Zaterdag 15 dezer niet plaats hebben. Middenstand. De heer J. C. M. Brugma, lid der uitvoe rende commissie van de door de Regeering ingestelde Vereeniging tot verschaffing van Crediet aan den -kleinen middenstand, die wegens gezondheidsredenen zich genoopt zag te bedanken voor de keuze van secre taris van het Comité, blijft echter lid van dat Bestuur. Buiten liet Bestuur staande is tot secre taris, aan welke functie thans een honora rium is verbonden, benoemd de heer de Kooter, laatstelijk directeur van het infor matie-bureau Schimmelpfeng, te 's-Graven- hnge. Federatie-examens. Door liet secretariaat van de „Federnlie- (Kxamens", was voor eenigen tijd aan. do Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog verzocht, om aan de gemobiliseer- den, welke zich aan een of meer examens ■die vanwege de federatie op den 2en en 3en Juni as., zullen worden gehouden, wenschten te onderwerpen, eonige dagen verlof te verleenen. Op dat verzoek is thans door genoemd secretariaat van eerstgenoemden Minister het volgende antwoord ontvangen: „Naar aanleiding van nevenvermeld (schrijven, heb ik de eer u mede te deelen, dat blijkens ontvangen bericht van mijn rknbtgenoot van Oorlog, (Ld. 7 Mei j.L, 2e afd, no. 158, aan de zich onder de wapenen bevindende candidaten voor de door u be doelde examens, op vertoon van don op roepingsbrief op de dagen, waarop liet examen zal ivorden afgenomen, verlof zal worden verleend, niet vergunning daags te voren te vertrekken." STADSNIEUWS. Steuncomité Schiedam. Die beste steun, liet Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groot aantal werkloozen te hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. "Wie iets voor het Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen met wekeiijksche of maandelijksche bijdragen. De geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan den Penning meester van het Comité, den heer A. L. Goot, Niepwe Haven 83, en voor het ge regeld innen der bedragen Wordt gezorgd. Op do voordracht ter benoeming van een Directeur der Goudsche Waterleiding Maatschappij, zijn door de heeren commis sarissen aanbevolen: Ten eerste; dr. W.H. v. Rietschoten, schei kundig-ingenieur directeur van de gasfa briek, de waterleiding en het electrieiteits- bedrijf der gemeente Schiedam; Ten tweede: C. P. Vijverberg, civiel-inge- nieur te 's-Gravenhage. De benoeming zal binnen enkele dagen plaats hebben. Velddiemtoefeniug. Naar wij vernemen zal de afdeeling vrij willige landstorm alhier, morgen in samen- weiking met de afdeeling—Rotterdam, een elddienstoefeniiig houden. Te 9 uur zal de afdeeling uitrukken van den Doele. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdag. Schied. Bioscoop, 8 u. Voorstelling, lieden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma, lieden en volgende dagen. Circus Schouw burg-Al. Spree. Verboden toegang. 12 Mei. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Tour nee. .Ma<L Dhaynnond Primerose. 13 en 14 Mei. Groote Schouwburg, 8 uur. "t Verstand wikt, 'thart beschikt. 13 .Mei. Sportterrein Havendijk, bij het Hoofdplein, V/i uur. N. C. G. O.'V, Openlucht-meeting. 13 Mei. Tivoli Schouwburg, 21/» u. 36ste Tivoli-matinée. Klicka (de Harp- koningj. 14 Mei. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Lili Green met medewerking van Rosa Spier. i Ingezonden Mededeelingen. üb StoomvarverlJ en Ultstoomerl) „DE PH0EHIX. werkt met uit sluitend Schledamsch Personeel, Teiephoon No, 15. Gratis afhalen en bezorgen. Rechtzaken. Rotterdamsche Rechtbank. In de strafzitting van gisteren werden o. a. de volgende zaken behandeld: Op 11 April had de 19-jarige touwsla ger D. S., te Viaardingen, J. Schenk een stomp tegen hef. hoofd gegeven. Ter zake van mishandeling werd f 5 boete, subs. 15 dagen hechtenis geëischt. De 16-jarige C. A. B. v. E., zonder be roep, te Viaardingen, had op 23 Maart, met den niet-verschenen recidivist L. J. K., een aantal appelen en bananen weggeno men. Buitendien had de eerste bekl. op denzelfden dag een half fleschje melk weg genomen uit de mand van een vrachtfiets, die op den Schiedamschen „Weg had ge staan, en de tweede bek!, had uit dez-Jme mand een heele flesch melk weggenomen. De moeder van den minderjarige bleek niet tevreden over haar jongen en kon er zkh wel mee vereenigen, dat hij zou wor den opgezonden naar een gesticht. Het 0. M. eischte tegen L. J. K1., wegens diefstal bij herhaling, één maand gevange nisstraf, en VTbeg, dat C. A. (R. v. E., ter zake van diefstal, ter beschikking van de regeering zou worden gesteld zonder toepassing van eemige straf. Mr. G. M. B. van den Boom gloat Ach aan bij het requisitoir van het 0. M. ,(„N. R. \0t.'V Gerechtshof. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, vorderde heden beves tiging van het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij Pb. K., 19 j., loswerk- man, en J. G. Vv 18 j, varensgezel, 'beiden wonende te Viaardingen, werden veroor deeld tot resp. 1 jaar cn 8 maanden gevan genisstraf wegens diefstal van f8 (lade- lichten,) ten nadeele van den winkelier Dijkshoorn te Schipluiden. Bekl., die reeds meermalen verdacht wer den van diefstal, de eerste weid bereids tot gevangenisstraf veroordeeld, ontkenden. Wel erkenden zij te Schipluiden geweest te zijn en in genoomden winkel sigaretten ge kocht te hebben. Hun verdediger, mr. P. Fuhri Snetlage, wees op de vage getuigenverklaringen. Van het feit zelf, het wegnemen van het geld uit de lade, is niets gebleken. Bovendien, bekl. zijn veroordeeld wegens diefstal in vereeniging, maar er Ts niet hot minste bewijs aanwezig dat zij samen het feit zouden hebben gepleegd. De mogelijkheid is volgens pi. volstrekt niet uitgesloten, dat één van beiden do diefstal pleegde zonder dat de ander er iets van weet. Waar noch het wettig, noch' het overtui gend bewijs is geleverd, ziet pl. met ver trouwen de uitspraak van het Hof tege moet. i Uitspraak 19 dezer. Moord. Gisteren heeft te Rotterdam terecht ge staan M. C. F. v. N., zonder beroep, be schuldigd vian moord met voorbedachten rade op Sophia de Bry. Zij had deze hij een twist, waarop een vechtpartij was ge volgd, met een mes g]estoken. Door ver bloeding is het slachtoffer eenigo ,oogen blikken later overleden. Beklaagde ontkent de bedoeling gehad te hebben Sophia de Br. dood te steken. Zij had toen zij een ldap van haar had ge kregen, in bet wilde weg gestoken. Het 0. M. meende na het getuigen verhoor dat beklaagde in kalm overleg de daad had gepleegd en eischte vijf jaar gevangenisstraf. Verduistering in dienstbetrekking De Rechtbank te Arnhem deed gisteren uitspraak in de zaak van den adsistent- ladingmeester bij de Staatsspoor, ,D. van Beest, te Arnhem, die terecht hlad gestaan wegens verduistering in dienstbetrekking: het wegnemen van gelden ui,t een pakket ter verzending aan de S.S. toevertrouwd op het traject HengeloArnhem. De Rechtbank veroordeelde beklaagde tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Kerk en School* Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroept te Zande- weer (Grom) de heer J, Cb. Jöïg, cand'. jte Utrecht, Te Nederhorst den Berg! ds. W. i.W. Siddré te Durgerdam. Bedankt voor het beroep te Retranche- ment ds. W. van Roggen te Oostzaan. Christ. Geref. Kerk. Beroepen te Amersfoort ds. Joh. Jan sen te Utrecht. Bedankt voor het beroep te Harlingem ds. R. E. Sluyter te Murmerwoude. Gerst. Kerken. Beroepen te Harderwijk ds. R- M. iWesterink te Velpi Beroepen te Zuid-Beijerland ds. W- E. van Duin te Bolnes. 1 Bedankt voor het beroep te Muskegon (JN.-Am.) dr. G. Wielenga te Zwolle. Geref. Gemeente. Beroepen te Kampen ds, 3. Fraanje te Rotterdam. Hooqer Onbebwijs. Universiteit van Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift: Onderzoekingen ter toetsing van de theorie der allotropie, de heer S. 0. Bokhorst, ge boren te Kampen. Te Mittweida in Sachsen is geslaagd voor het examen van werktuigkundig ingenieur, de heer F. E. Müller uit Utrecht. i< Sport. Voetbal en Athletiek. Liefdadigheidswedstrijden. Ten bate van het Plaatselijk Steuncomité en de Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose, speelt S. V. V. I op Hemel vaartsdag a. s. alhier des n.m. te half drie een liefdadigheidswedstrijd tegen een sterke V. O. C.-ploeg welke beslaat uit: Rinck (d), J. Zwartendijk en Ruychaver (a), P. Zwartendijk, Vermaas en v.d. Wolf ,(m), Neuerberg, Beyers, Stenger, Boogert en Lee man (v). S. V. fV. zal geheel compleet zijn, zoodat zij tegen voornoemde ploeg, waaronder V. 0. C. I vertegenwoordigd is, hard voor succes zal moeten werken, zoodat een spannende strijd verwacht kan worden. Het Muziekkorps „Oefening Baart Kunst" geeft vanaf half twee reeds muziek op het terrein en marcheert hoogstwaarschijnlijk cck met muziek te half een vanaf Boter- straat daar naar toe. Te half twee beginnen de athletische wedstrijden, waaraan wordt deelgenomen door leden van S. V. V. en T. H. 0. R„ onder leiding- van den heer J, v. Dijk, Gymnastickleeraar alhier. Het geheel is, temeer waar het hier een liefdadig doet betreft, wel een bezoek waard. Cricket. NederL Cricketbond. 1 Voor de competities van den Nederland- sohen Cricketbond is voor Zondag vastge steld de wedstrijd Rood en Wjt II—Ajax te Haarlem. Daar alle terreinen nog niet voor cricket gereed zijn, kan eerst op de Pinksterdagen met een uitgebreider programma begonnen worden. Demeiïgcl Nieuws. Verboden uitvoer. Aan het grensstation Nieuweschans zijn Maandagavond 4000 hectoliter aardappelen in beslag genomen, omdat ze niet voldoen aan de Voorwaarden, door onze regeering voor den uitoer gvesteld. Onder de stoomtram Cistemamiddag: is op den Raamweg bij Den Haag de sergeant-kok A., komende per rijwiel van het kamp op de vlakte van Waalsdorp, door een hem achterop rijdende ran Scheveningen komende Staatsspoor- stoomtram overreden en gedood. Hij zou langs de trambaan gereden hebben, omdat op het overige gedeelte van den weg de straat opgebroken was. Het lijk is naar het militair hospitaal overgebracht. Vaneen gescheurd. Bij de overbrenging van brieven naar België is te *s-Gravenwezel P. G, op een cointactmljn geloopen en in stukken ge reten, (N. R. Cit) ln drift. Gistermiddag stak te Alkmaar de militair 81., biij een twist over een krant, waardoor eenig eten van dezen militair op den grond viel, den naast hom zittenden Doop, met een mes in de zijde. De getroffene werd van de Industrie- en Huishoudschool, Waar het ge val geschiedde, per brancard naar het hos pitaal vervoerd. Een smokkelaar doodgeschoten. Te Njspen (biij Roosendaal), is lu&ien- morgen de ontslagen -oud-gemeente-veld wachter W. S., een bekend smokkelaar, door de Hoilandscke grenswacht doodge schoten. Ongelukken. Tengevolge van een bootongeluk op de Eems (Gr.), zijn Zondag de koopman P. R., de onderwijzer H., de landbouwer Rb en de (zoon van den hotelhouder T., allen uit Jein gum, verdronken. Naar de lijken wordt nog gevisdht, de omgeslagen boot is gevort- den. i 11 1 1 Te Rietmoer onder Roosendaal is de land bouwer WL Brand door het op hol slaan van zijn paard, van een Wagen gevallen, waardoor hij een wiel over het hoofd, kreeg en op de platst dood Weef- Beperking drankverkoop in Engeland Het Wetsontwerp, waarbij de Engelsche regeering Wordt gemachtigd den drankver- kbop in strefcen, wjaax oorlogsmunitie wordt vervaardigd, geheel onder haar contröle ,te nemen, is gisteren in tweede.lezing door het Lagerhuis behandeld en goedgekeurd Er was niet veel oppositie tegen, wél zijn er heel wat vragen gesteld over de uit voering in "de praktijk van de regeerings- voorstellen. Minister Lloyd George deelde mee dat het gezag in dezen zal worden uitgeoefend door een centraal comité, bestaande uit: le vertegenwoordigers van de departemen ten van oorlog en binnenlandsche zakten en van de admiraliteit; 2e. Werkgevers; 3e. vertegenwoordigers) van de werklieden; 4e. enkele onpartijdigen („mannen van wijdere belangen"). Het comité zal de regeering adviseeren over de biepaling van de streken, wïaar de wet moet worden toegepast. Het zal in e!k geval de „plaatselijke meening" in de stre ken, die in aanmerking komen, raadplegen. Is eenmaal een streek afgebakend, dan zal de géheele voorziening van sterken drank onder toezicht van de regeering staan. In do kroegen zal de verkoop van regeerings- wiege geschieden, in de clubs echter niet. Aanvallende genie, De „Kölnische Zeitung" geeft een uittrek sel hit een brief van een vaandrig bij de genie, die een stormaanval in het Westen heeft meegemaakt. Het was het verschrik kelijkste, wat hij nog beleefd had. De aan val was vrij onschuldig, maar zooveel te erger het artillerievuur, dat zij den gehee- len dag over zich moesten laten heen gaan. Den avond tevoren rukten zij uit, om toe bereidselen te treffen. 's Morgens om vier uur. De infanterie trekt de stellingen binnen. Alles hoopt zich op. Bij alle sappen en verbindingsstraten staan wegwijzers met lichtende verf. Zes uur. Alles is op zijn plaats. De compagnies-commandant steekt een sigaar op. De luitenants maken grappen. De man nen ontbijten. Half zeven. Stemming en spanning zijn stijgende. Ieder spreekt over het licht, het teeken voor den aanval. Zes uur 55. Nu moet bet ieder oogenblik beginnen. De bajonet wordt opgeplant, het geweerslot nog eens nagezien, de helm vast op het hoofd gedrukt. Koortsachtige span ning. Aan elk electrisch ontstekingstoestel staat een genie-soldaat. Men wacht op het licht. Zeven uur. Daar is het. Een lichtkogei gaat omhoog. Alle batterijen van de zwaar ste tot de veldkanonnen toe vuren met één slag een salvo in de Fransche stellingen. Zware mijnwerpers schieten. En dan ont ploffen twintig mijnen diep onder de aarde, diep onder de Rransche loopgraven. Een knal alsof de wereld ondergaat. Onze loop graven gaan heen en weer, zoodat men het gevoel had, alsof men op een schip stond. Luitenant X., die van'den ingang van de mijnschacht het eiectrische ontste kingstoestel bediende, vliegt "als een elas- tieke bal uit de schacht, door den lucht druk gedreven. De infanterie, die in de sappen stond, viel als een rij tinnen solda ten achterover. Hoe verschrikkelijk komiek het was, we waren waarlijk niet tot lachen gestemd. Onmiddellijk na de ontploffing springt de infanterie uit de loopgraaf. Half acht. Wie hebben getracht een boven- aardsche verbinding te verkrijgen, komen echter onder vreeselijk granaat vuur. Terug in de mijnschacht om te trachten van onderen 5n de Fransche loopgraven te boren. De lucht is door kruitdamp be dolven. Een man, die juist aan het Werk was, loopt zoo snel mogelijk! naar buiten en valt flauwt Met hem koude koffie over hot hoofd te giéten, breng ik hem bij. Een vreeselijk granaatvuur uit zware ar tillerie. De Franschen schieten als beze tenen. Acht uur. Weer vallen drie man flauw. Maar er moet gewerkt worden, tot eiken prijs. Onophoudelijk! rolt de donder van het geschut De Franschen hebben in den geheelen omtrek' bun artillerie opge concentreerd. Negen uur. Het artillerievuur gaat onver minderd voort. Weer twee man bewuste loos. Kaarsen branden niet meer in de schacht We (werken met eiectrische zak lantaarns. Tien uur. Artillerievuur, Vier man moe ien naar buiten omdat ze niet goed zijn. Elf uur. De Franschen schieten, schieten, schieten. jj 1 I Twlaalf uur. Het vuur wordt wat zwakker. De Fransche artilleristen eten hun middag maal. Eén uur. Luitenant X. komt terug. Hij meldt, dat Wie vier achter elkaar liggende loopgraven hebben bezet De voorste linie Wordt nu beschoten. Als het artillerievuur Kvat verflauwt, k!an men het wagen door de loopgraven te gaan. Gruwelijk' ziet liet er hier en daar uit Alle® is in elkaar ge schoten. Het Wjordt tijd weer in een schuil hoek' te kruipen. Do heb gebraakt en voel mij nu Weer beter. Twee uur. Het artillerievuur begint met verhoogde hevigheid. De Franschen schie ten met het Zwaarste kaliber. Het lijkt een aanhoudend rollen van den donder. i 1 Drie uur. Artillerievuur, Vier uur. Artillerievuur. l_ Vijf uur. De hel breekt los. Het vuur is tien maal zoo sterk. Men hoort één ge kraak. Er slaat een granaat in de mijn schacht, juist waar ik lig. Ik heb (ongelooflijk! geluk. De granaat versplintert de beschoei ing, zoodat het hout om me heen vliegt Een wonder/dat ik ongedeerd gebleven ben- Met geweld moet ik weer tot me belf komen. Gelukkig vermindert het vuur waf. Allen zitten op een hoop voor de schacht Ieder oogenblik kan man een aanval ver wachten. Ik ga op mijn gemak op een zand- (bak zitten en begin te eten. Eerst zien allen mij verbaasd aan, dan krijgen ze op eena allejmaal honger. Wij hebben in, twintig uur niets gegeten. De mannen gaan rustig naar de plaats, die men hun aanwijst, (li!

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2