68m Jaargang. Zaterdag 15 IVtei 1915 No. 14832 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverfentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haren No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; ieders regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Geen verheffend debat was het over de «nieuwe 50 millioen (hoeveie miltioenfjes zullen nog volgen?) die voor de mobilisatie zijn aangevraagd. Ér is zulk eene zee van klachten en wenschen tot den Minister ge komen, dat we inderdaad met dien be windsman te doen hadden, want hij zit aan gijn stoel gekluisterd, zooais Prometheus pan zijne rots, terwijl de Kamerleden, als jhet hen daarbinnen te machtig wordt, in Jcoffie- jof leeskamer of in de Mei-natuur iverpojozing kunnen zoeken. Van welke vrij heid een kwistig gebruik genlaak werdtoen toch Maandagmiddag de heer Juten als spre ker no. zooveel, ook zijn duit in het -zakje gooide, (was er in de Kamer niemand meer dan de Voorzitter en de Minister om ham aan (te liooren; zelfs de heer Bichon van JJsselmonde, die wel de meest volhardende luisteraar in de Tweede Kamer verdient ge noemd te worden, had het in arren moede opgegeven. Maar dat is niet erg; de heer Juten komt in de courant; misschien wordt zijne rede, die door de snelheid, waarmede zij werd afgeroffeld, de stenografen en de (taoliygrafen schier tot wanhoop bracht, wej jin zijn eigen blad afgedrukt, en de kiezers zien, hoe knap hij zich heeft geweerd. En. dat geldt natuurlijk niet alleen voor den heer Juten, maar de hemel vergeve het ons, (als wij te kwaaddenkend zijn wij vermoeden dat er verscheiden „belang, rijke" redevoeringen zouden binnen ge houden izijn, als er geen kiezers bestonden: i En toch had liet debat zeer goe.l heel hoog kunnen staan, cn wel als da hear K, der (Laan, die het heeft ingeleid, inplaats van te beginnen met zijne kladhten-bus over de Jtiuner leeg te strooien, zijne krachten, geconcentreerd had op de door zijne partij ingediende (motie, waarin inderdaad een (zeer(principieel vraagstuk" wordt aangeraakt, jij., of het aangaat iin dezen tijd de (militai ren te verbieden, onder het gehoor van eeij sociaaldemocraat te zitten. De molie door de sociaaldemocraten ingediend, om do (Kamer over deze vraag uitspraak te laten doen, luidde aldus: „Be Kamer, van oordeel, dat opzettelijke belemmering van het politieke leven door 'militaire autoriteiten, door den aard der (buitengewone omstandigheden niet gebo den, en dus ontoelaatbaar is, i moedigt den heer Minister van Oorlog uit, tot de betrokken autoriteiten oen annschirij'- jvingte riehleri, waarin wordt aangedrongen op handhaving van het recht van verceni- gmg en vergadering cn op de eerbiediging van (che vrije keuzo van bladen on ge schriften bij de dienstplichtigen. Maar, wel verre dat de heer ter Laan deze principieele zaak naar voren bracht, volgens do wijze les van Iloratius, dat men terstond moet beginnen met in het 'hart van de zaak in j," grijpen, hield hij de behandeling van de mo-tie voor het laatst, toen hij de attentie van de Kamer, die hij toch al in zeer geringe mate bezit, voor goed kwijt Was. En daar deze 50 millioen aangevraagd worden in een suppletoir be- grootingsontwerp, geldt daarvoor dat ecu lid der Kamer daarover maar één uur het woord mag voeren, waardoor de afgevaar digde voor den Haag I in botsing kwam met den voorzitter, die hem, nadat hij langer dan een uur over allerlei misstan den in het leger gejammerd had, verzocht nu eindelijk aan de verdediging zijner mo tie te beginnen. Het spijt ons te moeten vermelden, dal de Jieer ter Laan toen grof werd, en be weerde, dat de voorzitter hem wel zou laten doorspreken, als de heer Duymaer van Twist hem niet ingeblazen had, zulks met te laten doen, een beschuldiging zóó onzinnig, dat de president wijselijk begreep, dat de heer ter Laan wat tijd noodig had om te bekoelen, en dus de zitting schorste voor de lunch. Het middel bleek probaat te zijn, want toen de burgemeester van Zaan dam na de pauze opnieuw het spreekge stoelte beklom, moest hij beginnen met ajn ongerijmde beschuldiging terug bene men. Als de heer ter Laan zijn rede zoo slecht verdeelt, dan komt dat wel, omdat hij niet bet flauwste benul heeft, dat ook een rede voering een bouwstuk is, waarbij mot het fondament moet begonnen worden, om ge leidelijk op te klimmen tot het sluitstuk. De heer ter Laan maakt zijn aanteekenin- gen blijkbaar precies in de volgorde, waar in de dingen tot hem komen, en waar nu öe machten over misstanden in het leger seider tot hem gekomen waren dan de op dracht om de motie te verdedigen, kwam net minst belangrijke vooraan. Als men nu verder weet, dat deze spreker de droogheid zelf is, dat in al de jaren, dat hij in de Ka.mer jZit, nog nooit dnn geestigheid of iets' wat daarop ook maar in de verte lijkt aan zijn mond ontsnapte, dan kan men hegrijpen, dat het niet doenlijk is lang naar hem te luisteren. Wat echter dezen spreker niet deert, want liij verkeert in de gelukkige naïviteit, dat hij Nederland te kort zou doen, ais hij ook maar één letter minder sprak, en vandaar dan ook zijn boosheid, als de Voorzitter of een der vico-Voorzitters (Mr. Troelstia heeft dat ook reeds eenmaal gedaan) hem tot bekorting aanmaant. In al zijn lijden heeft hij één troost, cn wel deze, dat de verkiezingen van 1913 hem één toehoorder bezorgd hebben, wiens volharding weergaloos is cn wiens trouw nooit bezwijkt. Dat is zijn broeder J. ter Laan, bij de laatste verkiezingen in Rot terdam, gekozen, zij het dan ook door een samenloop va.n de meest toevallige om standigheden. Deze broeder dweept met K. ter Laan, die blijkbaar lange jaren als bet genie der familie gold, en zit, juister gezegd, staat onder zijn gehoor met de de votie, waarmee een jonge kapelaan een bisschop aanhoort, en onderstreept de plaat sen die hij in de rede, die hij aanhoort, gelukkig vindt met de eene of andere in terruptie. Waarop dan de heer K. ter Laan een gezicht zet, waarop te lezen staat: 'Eigenlijk geeft het nog wel geen voeg, dat mijn jongere broer andere dan zwijgend toeluistert, maar het zij hein vergeven, waar dit uil overmaat van aanhankelijkheid en bewondering voortkomt. Wat "al de klachten betreft, door de ver schillende leden geuit, we moeten beken nen, dat ze ons een weinig kriegel maken. En dat niet omdat wij die klachten onge recht noemen, al moet nooit vergeten wor den, dat hij die zich tot den tolk daar van maakt, in den regel de zaak slechts van één kant hoort; maar omdat er voor ons zoo'n schrijnende tegenstelling is tus- schen hetgeen al die mannen en jongelin gen in de oorlogvoerende landen blijmoedig lijden, en dat gemier in het Neder!andsche Parlement over een maal eten dat niet op zijn -allerbest bereid was, of over een te strenge straf die is opgelegd of over verlof 'dat onbillijk weid ingehouden. We nemen gaarne aan dat dit alles gebeurt, en nie mand kan liet meer betreuren dan wij dat dit zoo is, maar wij verliezen niet uit het oog, dat in zoo groote organisatie als ons gemobiliseerd leger is, het eenvoudig niet mogelijk is dat iedereen in alles feilloos is. Als de hoer ter Laan, die dc klachten het langst heeft uitgesponnen, zelf moet er kennen dat er heel veel goeds is in het leger, maar daarvan geen enkel voorbeeld geeft, maar uit heel den lande een collectie fouten bij elkaar haalt, uit Hoek van Hol land, uit Utrecht, uit Apeldoorn, uit Vlissin- gen, ja vanwaar niet, dan vragen wij toch of zijn rede naar buiten niet don indruk moet vestigen, dat het eigenlijk in het leger een janboel is, waaraan ieder vader moet aarzelen zijn zoon toe te vertrouwen. Ter wijl zoovele vaders ook weer thans hebben geleerd, dat het in groszem ganzen in het leger lang niet kwaad is, en dat de ergste klachten doorgaans komen van hen, die thuis absoluut niets zijn gewend. We vroe gen ons zelf dan ook af, of het niet heter ware geweest, dat de Kamerleden van alle klachten, die hun ter oore waren geko men, den Minister schriftelijk kennis had den gegeven in plaats van zc te reservee ren tot hot mondeling debat, en dat te eer der, waar Z.E. in de Memorie van Antwoord zelf heeft erkend dat in deze dagen zeer vele gevallen anders hadden kunnen én moeten zijn behandeld. Maar, wat zou er dan van 'de redevoeringen terecht jjijn gekomen Voor één zaak maken wij een uitzonde ring; hot doet ons toch genoegen, dat de heer Seheurcr nog eens openlijk den vin ger gelegd heeft op de wondeplek der ruwe taal, die in het leger door sommigen wordt gebezigd. Wij zijn in de laatste maan den in de gelegenheid geweest ettelijke dozijnen miliciens en landweermannen naar dezo zaak te vragen, en de antwoorden, die wij hebben gekregen, zijn voor ons zeer teleurstellend geweest, want ze bob ben ons hot b'cwijs gegeven, dat onze hoop, dat met do invoering van. den persoon lijken dienstplicht het met do ..leoiijke taal" uit zou wezen, niet is vervuld. Nu zijn wij in deze geen kniesoor, en wc begrijpen zeer goed, dat oen kazerne per slot' van "rekening geen jongejuffrouwen- kostschool zijn kan. Zelfs als men aan den milicien, die iets verkeerd doet, vraagt, of hij,, bedondersteend" is, of aan een an der) of hij „beblauwbliksemd is dan nog wel „in die grondverf staat" kunnen wijtot zekere hoogte berusten in dezo militaire linguistische vindingrijkheid. Maar Ons ver zet gaat tegen grove beelden aan het scxueele leven ontleend en tegen het eeuwige G. v. d. Er is met smerige taal of met vloeken toch nog noodt één men- schenkind beter gemaakt; integendeel, een in den grond goede natuur kan cr door worden verhard en verbitterd. En hoelang wordt daar 'n et reeds tegen gestreden"? En de opeenvolgende ministers van oorlog bekennen allemaal, dat ze van dergelijke taal zeer afkeer'g jrijri, maar afdoende maatregelen bleven tot dusverre uit. Het vil ons voorkomen, dat, als men maar eens een kras voorbeeld stelde, en er een paar van de vuilbekken of vloe kers uitjoeg, men het euvel wel gauw en voorgoed onder de knie zou krijgen. I We komen aan de motie der sociaal democraten, en we begmncn voorop tc stel len, dat ze alle reden hebben van beklag. De kinderachtige manier waarop de sociaal democratische sprekers bemoeilijkt zijn in hun optreden als sprekers, bepaaldelijk als sprekers in de mobilisatieclubs, moet ieder vrijheidlievend hart bed roeven, en is in de eerste plaats absoluut in strijd met het liberale beginsel. En met het verbieden van „Het Volk" als lectuur voor de sol daten stiiat liet niet anders. Wij willen toegeven, dat in dezo tijden er aanleiding kan zijn a! zouden wij ook daarmede uiterst voorzichting willen wezen, om niet idles onder dc oogen van onze jongens te .brengen. En als er dan ook in „Het Volk" een bepaald artikel had gestaan, dat de krijgstucht ondermijnde maar. zoover wij het het heblxm kunnen nagaan is dit niet het geval geweest had men dit moeten verbieden, maar dan jrou dat alleen dat nummer gegolden hebben, cn dan had het motief daarvoor met redenen moe ten zijn omkleed. Maar het gaat nol aan een blad om zijn richting in den ban te doen, daargelaten dal het oen domheid is, want men wekt het denkbeeld, dat er on aangename waarheden te verbergen zijn. En in dezen tijd van sociaal democratische Kamerleden, die als sprekers optreden, de verklaring te eischen, dat ze niets zullen zeggen tegen do Koningin of tegen hel legerbestuur is al even dwaas, want ze doen het niet, en als ze de verklaring aflegden, zouden zij daarmee tc kennen geven, dat zij het in gewone tijden wel doen. En als de heer Beurner verklaart, dat dit alles niet zoo erg is, omdat de zelfde verklaring ook van niet sociaal-demo cratische Kamerleden is gevraagd, zullen wij daarvan alleen dit zeggen, dat dit aan de zaak alleen een anderen glimp geeft, maar dat het in werkelijkheid geen ver schil maakt, want dat het 'duidelijk ïs, dat het doel alleen was de sociaal-domo cratisclie Kamerleden te treffen. Nu is Jict afleggen van die verklaring voor de Kamer loden opgeheven, maar de zaak is daardoor niet beter geworden, want de heer Vim Leeuwen bijv., de, omdat hij bezwaar had tegen deze verklaring, niet voor de mobili satieclub te Amersfoort kon optreden, kan dat nu nog niet, omdat..het legerbestuur de mobilisatieclub aldaar beeft opgeheven. Over het ergerlijke geval, dat do heer Schaper heeft moeten spreken met een wachtmeester van dc marechaussee als cen sor oj) bet podium, die er voor moest wa ken, dat de afgevaardigde voor Appinge- dam met op verboden terrein kwam, spre ken wij nu maar niet, omdat daarover van Regecringswego excuses zijn aangeboden. Wij weten wei. waar "hem de schoen wringt. De pur-sang militair, vooral die van do oude school vindt alle politiek uit den booze en iodcr politiek' man een ge vaarlijk wezen, en van een sociaal-demo craat begrijpt hij hoclemaal niet wat zoo'n Wezen eigenlijk op de wereld doet. Wij herinneren ons hoe in 1888 een kapitein te Middelburg bij den garnizoenscomman dant oj) hot rapport moest komen, omdat bij zich verstout had bij de Tweede Kamer verkiezingen mede een aanbeveling teon- dortcehenen voor de liberale camlidaten Smit en Bulèux; em ai zijn Wij sinds dien vooruitgegaan, Wij zijn nog lang niet waar wij wezen moeten, want als,er in één lichaam conservatisme hoogtij viert, dan is hel nog altijd in het leger. In een zeer frisch speech je, dat de een tonigheid b'rak van de cindelooze klaciiten- rcekb waarschuwde de beer Liellinck er tegen dat de legerau tontellen loch niet alles angstvallig onder één loupe zouden bekij ken, maar van breedcre opvatting blijk geven. Laat ons volk toch zelf bcoordeolcn wat het lezen cn booren wil; ook al omdat met het verbod juist het tegendeel bcicikt wordt van hetgeen men cr mee lie oogt verboden vrucht is altijd zoel, en bot ver- 1 fd ..al maken, dit een milicien, die er anders niet naar talen zou, nu juist „Het Volk" van a tot z doorleest. Waarmee hij niet Wilde zeggen, dat „Het Vo'k" een min derwaardig 1 lad is; het gaf den spreker 1'. v. heel Wat minder ergenis dan „De SLandaard". En do heer Duymaer van Twist, die een bootprodicatie had gehouden over hot goddcloozc feit, Mat Speenhof voor de soldaten optreedt, kroeg te hooren, dat onze soldaten er niet minder van zullen worden, als zij dozen volkszanger zijn liederen boo ren zingen, die zo voor het meerendeel toch reeds uit het hoofd kennen en op straa(t naneuriën, en zijn verzoek om verbo.l van dien-, optraden weid be "te rape ld als akelig benauwd en den vrijen Nederlander on- Waaidig. Nadat Zutphen's afgevaardigde aldus zijn tart gelucht had over de „aantasting der 'Vrijheid", maakte hij van de gelegenheid gebruik, om zijn oude griet nog eens op te halen tegen de aanneming van hel amen dement van Vuuren, waardoor bij de zalm Üjkheidswetten de totalisator bij de wed rennen is afgeschaft. Daardoor tocli worden er ten onzent geen wedrennen meer ge houden, en is de paardenfokkerij zóó ach teruitgegaan, dat onze cavaleristen voor een groot deel zich in plaats zich van |.*eu paard te bedienen, met een rijwiel moeten, tevreden stellen. De totalisator is afgeschaft; ■mot medewerking van velen, aldus spreker, die .niet eens wisten wat het was, on jhet voor een mensch hielden, net zooals hij dezer dagen hoorde zeggen door een dame, dat de oorlogfnu wel gauw uit zou frijn, nu de Dardanelles ook meededen. De Kamer lachte, en al was de nestor der Kanierunet dit gedeelte van zijne rede zeker geheel buiten de orde, do Voorzitter liet bom maar gaan, iin het juiste begrip, dat het niet zou Maan den tijdel ijken Voorzitter door kracht van leeftijd, tot de orde te roepen. Slot'was. dat den Minister van Oorlog op het hart gedrukt werd, zijn collega van Justitie te overreden liet totalisatorverbod op te hef fen. - i Naast deze frissche en luimige rede van (Zutphen's afgevaaidigde moet zeker ook (die 'van dr. Bos worden genoemd, van welke we echter betreuren, dat ze bij het pinde en niet hij het begin der debatten 5s uitgesproken. Want ze begon met de zeer juiste (Opmerking, dat er thans over liet beleid van den Minister niet kan worden geoordeeld. .Wel kon men volgens hem, de .vraag stellen, of onze weermachten met de beschikbare middelen voldoende weerbaar is gehouden; of wel voldoende gebruik ge maakt is van de in liet leger beschikbare krachten, en of er wel voldoende rekening is gehouden met de belangen van verschil lende groepen, zelfs hoe het lieleid is ge weest van verschillende personen, die in flczen tijd meer onder den Opperbevel- liebber slaan dan onder don Minister, maar anderzijds (noemde Winsolioten's afgevaar digde het bedenkelijk, feilen aan te brengen, die hel gezag der Regeering zouden kunnen schaden, jllij wees er op, hoe het van zelf spreekt, dat aan ieder onzer in deze dagen grieven (ter oore komen, inaar men hechte daaraan niet te veel gewiehl. Vele klagers maken Inch daarbij misbruik van hunne persoonlijke relation tot de eene of andere partij in do Kamer, om die grieven ter sprake te doen brengen, grieven, die voort komen uit onze langdurige mobilisatie!, lunar die, als Wij in oorlog waren, zelfs niet >zouden worden vernomen. Zoo is het. Men kan veel beter den goe den geest in een leger houden, dat in oorlog is, al waren dood en verderf daarin rond, dan in een leger, dat maanden nch- tcicen gemobiliseerd blijft. Toen hier de mobilisatie kwam, daclit men natnuilijk, dat die, als in 1870, slechts hoogstens een paar maanden zou behoeven te duren, en nu 'staan onze mannen al 10 maanden bijna met liet geweer aan den voet, en nog is bet eind er niet van to zien. Dat zij onder zulke omstandigheden over alles en nog wat gaan preken is niet meer dan natuurlijk, nu komen er niet a'lecn grie ven, die in de eerste weken niet zouden 'zijn geuit, cn die, als ze geuit waren, zouden beantwoord zijn met een: kom, ieder moet in dezen toostend wat geven cn nemen, maar nu vinden die grieven in tal van Kamerleden van Links en Rechls pleit bezorgers, die niet voor elkander onder wil len doen in liefde voor hot recht, en Vooral de landweer is het enfant chéri van ge noemde Kamerleden, wal natuurlijk met komt omdat er zoovele kiezers onder ;pjn. Waarlijk, wij gelooven, dat de Kamer verheffender schouwspel zou hebben ge boden bij bot 50 millioens-ontiveip, als zij, als dr. Hos. den klagende.n éénling, wiens opgaven daarenboven toch vaak zeer moei lijk zijn to controlecren, had haten schieten, om zioli aan de belangen van hel geheel of van een groote groep daarvan te vrij den. Minister Bosboom beeft dat alles gedu rende drie lange dagen moeten aan booren, en wij dachten daarbij aan den generaal, die, toen men hem verlof vroeg om hem een treurspel in. vijf bedrijven voor te le zen, dit gaf op voorwaarde dat het hoog stens een kwartier zou duren. Maar onze Minister van Oorlog heeft dc kwelling met manncmoed doorslaan, al 'bleek het hém dan ook niet 'mogelijk steeds in do mï- nisterszctel te blijven zitten, al moest hij dan ook van tijd tot tijd de beencn eens rékken. Toen hij 'Woensdagmorgen einde lijk aan het woord kwam heeft hij vier vo'je uren gebruikt om op alles te autvcynden. Wij voor ons hadden gedacht, dat liij van alle klachten, dio 'zoogenaamde mishande ling van manschappen 'en ander onrecht betroffen, in het algemeen een nader on derzoek zou hebben toegezegd. Dit heeft hij echter niet gedaan; liet onderzoek bleek leeds te hebben plaatsgehad, cn de (Minister deelde de resultaten daarvan mode. Mis schien koos hij daarbij de wijste partij, want nu kon men niet zeggen, dat hij ie'.s te verbergen had, ien dikwijls bleek het tevens, dat klachten 'overdreven of on ge.-' grond waren, al kunnen wij slechts her halen, dat in zoo'n groote organisatie na tuurlijk mcnschen voorkomen, die niet de juiste opvatting hebben tvan bun plicht, maar, zooals de Minister terecht zei-de, even min als alle rechters of alle burgemeesters zijn alle officieren onfeilbaar. Komende aan de motie der sociaal-demo craten, wees hij er op, dat er b.v. in het Volksdagblad oen oproep bad gestaan tot het oplichten van mobilisatieclubs, opdat daar cursussen zouden kunnen worden gegeven in revolutionair socia lisme; dat in een mobilisatieclub „liet Pantser" van Heijermans was voorgelezen, waarin als hoofdpersonen legen over elkaar slaan, een sociaal aangelegde luitenant, die liet niet over zich kan krijgen op stakende arbeiders te schieten, endrie aan den bitter verslaafde kapiteins. En zoo waren er meer feiten, die de legerautoritciten iet wat benauwd moesten maken voor Je actie van socialisten en anarchisten de hoer van Leeuwen trachtte, doch tevergeefs, onzen weinig politiek aangelegden Minister van Oorlog bij interruptie het verschil daar- tussclien duidelijk te maken en dan na men zij wel eens maatregelen, die de Mi nister zelf minder eng zou hebben ge- wenschl, en wat hij dan ook niet nagelaten had tc kennen te geven. Dit waren echter niet meer dan (weaken, want do eigenaardige toestand waarin een groot gedeelte van ons land door den staat van beleg verkeert, maakt dat niet van bevelen, maar slechts van wenken van den Minister aan de hoogste lege rau tori te ii sprake kon zijn. al kon lnj zich dan ook niet beklagen, dat zijn wenken in do wind woolen geslagen. De sociaal -democratische motie was voor hen echter geheel onaannemelijkhier wenl gevraagd het rechl van vereoniging en ver gadering voor de militairen, dat aan do burgers bij art. 9 van onze Grondwet te gewaarborgd, maar de indiener van de mo tie had vergelen, dat er in die Grondwet nog zooiels als een arf. 187 bestaal, dat zegt dat Ier handhaving van de veiligheid elk gedeelte van ons land door de Kroon in staat van beleg kan worden verklaard; dat dan de grondwet tel ijko bevoegdheden van het burgerlijk op het. militair gezag over gaan, en dal daarbij van art. 9 der Grondwet kan winden afgeweken. Kwam de Minister dus den steller der motie al bitter weinig tegemoet, de heer ter Laan trok de motie in „omdat zc ge noeg gewerkt biul", zoodat het intrekken van sociaal democratische moties chronisch wordt. Hij deed dit niet dun na zich zeer onhebbelijk aangesteld te hebben tegen den Voorzitter, die hem er aan herinnerde, dat hij voor zijn repliek volgens het. reglement van orde slechts 30 minuten liaxl, maar die hein er 10 bij gaf omdat hij voorsteller der motie was. Anderen maakten van het recht van repliek geen gebruik, op de licerajl .Pkiymaer yan Twist en «Otfoi na. Jlet wetsontwerp werd zonder hoofdelijke slem men aangenomen, misschien een bui tenkansje voor do sociaal-democraten, van wie gezegd wordt, dat hun Kamerfractie niet meer homogeen is in zake de mobili- saliecrcdieten. STADSNIEUWS. Steuncomité SoMeöam. D'e bes to s leun. Hot Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd oen groot aantal werkloozen te hei pon en moet wekelijks nog een groot be drag ui (koeren. Wits iets voor liet Steuncomité wil afstaan, kan dat ook doen mot wckclijksche of maandolijksch© bijdragen. Do geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan den. Penning- moester van bet Comité, don heer A. L. Root, Niouwo Haven 83, en voor het ge regeld innen der bedragen wordt gezorgd. De Rotterdamsdie Melkinrichting. Op verzoek hebben wij dezer dagen een kijkje genomen in hot hier gevestigde filiaal der Rotterdaanscho Melkinrichting aan de Nieuwe Haven nabij de „Vriendschap". Dit filiaal ontvangt de melk1 rechtstreeks van do boeren en heeft dan ook do rer- eisebte installatie tjO;t zuivering en afkoc-

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1